LinkedIn - da ili ne?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#1 LinkedIn - da ili ne?

Post by Eborg »

Namjerno sam ovo postavio na podforum "Ekonomija" jer je vezano za zapošljavanje. Dakle, LinkedIn je društvena mreža namijenjena poslovnim ljudima koji na istoj razmjenjuju iskustva, prezentuju svoje CV-eve, daju preporuke jedni drugima, mogu stupiti u kontakt i sl. Dakle, nešto kao mnogo ozbiljniji Facebook.

Tako je barem u teoriji.

Isplati li se imati LinkedIn profil i redovno ga održavati? Ne računam na neke headhuntere no više na lakšu prezentaciju sposobnosti i znanja kada me neko gugla. Prvenstveno me brine privatnost, tj. koliko je pametno objavljivati vlastiti CV tako direktno online?

Kakva su vaša iskustva?
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#2 Re: LinkedIn - da ili ne?

Post by ChataDodajStaHoces »

Strucnjaci su davno rekli da kvalitetan networking nosi gotovo 80% sanse za pronalazak posla. Ostalo otpada na strucnost vas kao kandidata. Ono sto LinkedIn pruza je upravo taj "pocetni dojam" ili priliku da ostavite utisak o vama kao kandidatu ili poslovnom partneru. Sama mreza poznanstava koju izgradite, vas brend i utisak koji ostavljate moze nekada dovesti do prevage u odlukama. Pogotovo kod nas gdje taj/ta ima vaseg poznanika u prijateljima, pa vi pitate ko je, sta je i kakav je kao osoba. Ista stvar kao razlika izmedju "stela" i "preporuka".

Prve ponude za posao sam dobio upravo zahvaljujuci LinkedInu gdje su poslovni ljudi iz okruzenja imali priliku vidjeti sta sam do sada postigao. I danas kada radim s bilo kojim klijentom uvijek se raspitam i malo "smekam" ko je i sta je. Neminovna cinjenica je da se sve vise posla pronalazi preko LinkedIna pogotovo kada saradjujete sa strancima.

A sto se privatnosti tice, svjedoci smo da ista, nazalost postaje stvar proslosti.
User avatar
karanana
Posts: 47234
Joined: 26/02/2004 00:00

#3 Re: LinkedIn - da ili ne?

Post by karanana »

na linkedinu mi se ne svidja sto kada gledam neciji profil ili kad neko gleda moj, onda to vlasnik profila vidi da sam ja gledao njegov ili njen profil.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72785
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#4 Re: LinkedIn - da ili ne?

Post by Velkoski »

karanana wrote:na linkedinu mi se ne svidja sto kada gledam neciji profil ili kad neko gleda moj, onda to vlasnik profila vidi da sam ja gledao njegov ili njen profil.
Stalkeru jedan mostarski!
Risto Kuglarić
Posts: 886
Joined: 15/02/2008 09:30

#5 Re: LinkedIn - da ili ne?

Post by Risto Kuglarić »

Eborg wrote:Namjerno sam ovo postavio na podforum "Ekonomija" jer je vezano za zapošljavanje. Dakle, LinkedIn je društvena mreža namijenjena poslovnim ljudima koji na istoj razmjenjuju iskustva, prezentuju svoje CV-eve, daju preporuke jedni drugima, mogu stupiti u kontakt i sl. Dakle, nešto kao mnogo ozbiljniji Facebook.

Tako je barem u teoriji.

Isplati li se imati LinkedIn profil i redovno ga održavati? Ne računam na neke headhuntere no više na lakšu prezentaciju sposobnosti i znanja kada me neko gugla. Prvenstveno me brine privatnost, tj. koliko je pametno objavljivati vlastiti CV tako direktno online?

Kakva su vaša iskustva?
Šta si to radio i čime se baviš, pa te brine javno objavljivanje detalja CV-a?
User avatar
karanana
Posts: 47234
Joined: 26/02/2004 00:00

#6 Re: LinkedIn - da ili ne?

Post by karanana »

mleetavi wrote:
karanana wrote:na linkedinu mi se ne svidja sto kada gledam neciji profil ili kad neko gleda moj, onda to vlasnik profila vidi da sam ja gledao njegov ili njen profil.
Stalkeru jedan mostarski!

jebi ga, ja mislio facebook princip. zagledo zenske. kad pocese dolaziti poruke, ko si, sta si, sta mi gledas profil....
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#7 Re: LinkedIn - da ili ne?

Post by uglavnomja »

karanana wrote:na linkedinu mi se ne svidja sto kada gledam neciji profil ili kad neko gleda moj, onda to vlasnik profila vidi da sam ja gledao njegov ili njen profil.

:lol: :lol: :lol:

meni je bas to ok :D
User avatar
Cossack
Posts: 7145
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#8 Re: LinkedIn - da ili ne?

Post by Cossack »

LinkedIn je u zadnje vrijeme postao drugi FB. Nazalost :cry:
mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#9 Re: LinkedIn - da ili ne?

Post by mali_balon »

Hajd nek neko objansi ono taj i taj has endorsed you in PR ili goverment ...., sta to znaci, jel ono nesta ko ti se u to kontas ili nesta trece
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#10 Re: LinkedIn - da ili ne?

Post by Bodkin »

dobar je LE. poslodavci cesto provjeravaju LE prije intervjua
User avatar
MaroonBrigade
Posts: 1593
Joined: 26/03/2009 17:59

#11 Re: LinkedIn - da ili ne?

Post by MaroonBrigade »

karanana wrote:
mleetavi wrote:
karanana wrote:na linkedinu mi se ne svidja sto kada gledam neciji profil ili kad neko gleda moj, onda to vlasnik profila vidi da sam ja gledao njegov ili njen profil.
Stalkeru jedan mostarski!

jebi ga, ja mislio facebook princip. zagledo zenske. kad pocese dolaziti poruke, ko si, sta si, sta mi gledas profil....
odes u opcije i "maskiras" se :thumbup:
kenzo
Posts: 366
Joined: 08/06/2007 21:40

#12 Re: LinkedIn - da ili ne?

Post by kenzo »

LinkedIN i slicno je jedino zbog cega je internet koristan...znaci samo u poslovne svrhe..imam ga par dana i vec sam ostvario poslovni kontakt... a moguce je i pronaci posao..jer vidim na nekim stranicama headhunteri objavljuju oglase i pozivaju ljude da ih kontaktiraju na mail :D
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55630
Joined: 15/12/2008 16:53

#13 Re: LinkedIn - da ili ne?

Post by ultima_palabra »

U principu je dobra stvar, ali kod nas većinom služi da saznaš kad je neki poznanik promijenio posao. Nažalost.
pearlica
Posts: 334
Joined: 19/02/2013 17:33

#14 Re: LinkedIn - da ili ne?

Post by pearlica »

Pitanje za vas koji imate LinkedIn i koji kako kazete koristite te koji vam je donio poznanstva, poslove itd. Kako vi to tacno koristite? Recimo da ja sada (inace imam zanimljiv CV) napravim svoj profile i sta onda? Cekam da me neko kontaktira? Kontaktiram ljude koje ne znam a zvuce mi interesantno?

Potrazila sam neke ljude koje znam na LinkedIn i koliko vidim i par godina nakon sto su napravili profile jos uvijek rade iste poslove. Pa u njihovom slucaju (a bojim se da bi i moj bio takav) ne vidim poentu imati ga uopste. Zato detalje molim!?
User avatar
dedovic.almir
Posts: 585
Joined: 04/03/2012 23:28
Location: DE
Contact:

#15 Re: LinkedIn - da ili ne?

Post by dedovic.almir »

LinkedIN - da, naravno, ukoliko se provesionalno bavis nekim zanimanjem.
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#16 Re: LinkedIn - da ili ne?

Post by ChataDodajStaHoces »

pearlica wrote:Pitanje za vas koji imate LinkedIn i koji kako kazete koristite te koji vam je donio poznanstva, poslove itd. Kako vi to tacno koristite? Recimo da ja sada (inace imam zanimljiv CV) napravim svoj profile i sta onda? Cekam da me neko kontaktira? Kontaktiram ljude koje ne znam a zvuce mi interesantno?

Potrazila sam neke ljude koje znam na LinkedIn i koliko vidim i par godina nakon sto su napravili profile jos uvijek rade iste poslove. Pa u njihovom slucaju (a bojim se da bi i moj bio takav) ne vidim poentu imati ga uopste. Zato detalje molim!?
Kontakti s kolegama iz iste branse u BiH i okruzenju, specificne grupe za odredjene teme oko kojih radim + grupa koju vodim a na kojoj se cesto znaju pokrenuti poslovne diskusije, eventi u okruzenju vezani za poslovanje i generalno pracenje poslovnih trendova su samo neke od prednosti i opcija koje ja koristim :)
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#17 Re: LinkedIn - da ili ne?

Post by Eborg »

Risto Kuglarić wrote:Šta si to radio i čime se baviš, pa te brine javno objavljivanje detalja CV-a?
Nemam ništa da krijem ali mi nije baš drago da svaka šuša guglanjem mog imena može da pronađe takve detalje o meni. Prvenstveno mislim na one koji veze nemaju za onim čime se bavim pa se pitam isplati li se rizik.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#18 Re: LinkedIn - da ili ne?

Post by Eborg »

User avatar
desperate housewife
Posts: 476
Joined: 25/09/2010 13:47

#19 Re: LinkedIn - da ili ne?

Post by desperate housewife »

imam linkedin otkako je postao..nikad me niko nije kontaktirao u poslovne svrhe. Ustvari jest jednom al to je izgleda bio spam :roll:
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#20 Re: LinkedIn - da ili ne?

Post by Eborg »

Pa dobro, teško je očekivati da će od toga biti isključivo poslovne ponude po principu čekanja, više sam mislio da je to neka vrsta online vizitke pa se lakše uvezati s ljudima.
Post Reply