Limuzina ili Karavan?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Ateista
Posts: 46902
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#51 Re: Limuzina ili Karavan?

Post by Ateista »

Karavani jesu prakticni kome treba, stari je imao passata karavana kojeg sam i ja vozio i jednom smo se selili zbog renoviranja stana, kad se samo sjetim sta sam sve mogao u njega natrpati, skoro ko da je kombi...
Meni trenutno ne treba a izgledom su mi ruzni. Mozda ce mi nekad zatrebati, ali to moze biti jednom u nekoliko godina, ne isplati ni se zbog toga svakodnevno vozati tezi i ruzniji auto, kome cesto treba razumijem i postujem.
Generalno, mislim da ljudi kod nas bez potrebe kupuju prevelika auta, ne samo karavane vec i velike suv-ove a mislim da vecini realno treba maksimalno jednom do dva puta godisnje toliki auto, neki velicinom auta kompenziraju neke druge nedostatke... :D
User avatar
Laplace
Posts: 10648
Joined: 19/11/2012 18:37

#52 Re: Limuzina ili Karavan?

Post by Laplace »

Evolution_IV wrote: 10/10/2023 14:08
VinoMadirazza wrote: 10/10/2023 09:57 sta vam se vise svidja?

ja sam se naslusao raznih prica, od onih ni mrtav karavana, do nema bolje stvari od karavana
mrtav ce se sigurno provozat u njemu :evil:
Ne mora značiti. Neka pogrebna koriste kombi.
User avatar
W0rM
Posts: 2390
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#53 Re: Limuzina ili Karavan?

Post by W0rM »

Ako si porodican covjek, 2 ili vise djece, karavan it is, jer stari moj, prostor ti treba, vazda nesto prevuci, dovuci. Limuzina je show-off za single ljudi ili osobe bez ili sa jednim djetetom. Uvijek mozes imati karavan i biti cool, npr audi a6 karavan, top auto. Nijemci dosta vole karavane pa sam ovdje vidio i arteona karavana, tako da nema sramote imati i "bolje" auto a da je karavan.

Zakljucak:
Ako volis estetiku, idi za limuzinom, ako ti je tehnicki aspekt auta bitan, karavan.
User avatar
Laplace
Posts: 10648
Joined: 19/11/2012 18:37

#54 Re: Limuzina ili Karavan?

Post by Laplace »

Ja radije biram karavan ako sam u mogućnosti. Od glave ne boli višak.
User avatar
kabal1337
Posts: 8426
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: auto na otpad

#55 Re: Limuzina ili Karavan?

Post by kabal1337 »

Ateista wrote: 11/10/2023 07:42 Karavani jesu prakticni kome treba, stari je imao passata karavana kojeg sam i ja vozio i jednom smo se selili zbog renoviranja stana, kad se samo sjetim sta sam sve mogao u njega natrpati, skoro ko da je kombi...
Meni trenutno ne treba a izgledom su mi ruzni. Mozda ce mi nekad zatrebati, ali to moze biti jednom u nekoliko godina, ne isplati ni se zbog toga svakodnevno vozati tezi i ruzniji auto, kome cesto treba razumijem i postujem.
Generalno, mislim da ljudi kod nas bez potrebe kupuju prevelika auta, ne samo karavane vec i velike suv-ove a mislim da vecini realno treba maksimalno jednom do dva puta godisnje toliki auto, neki velicinom auta kompenziraju neke druge nedostatke... :D
eh koliko se moze vreca x materijala x necega natrpati pogotovo u one karavane sa zadnjim zracnim amortizerima. Ako se sjecam lik je 600kg peleta prevuko u e klasi, ne kazem da druge marke ne mogu al opet impresivan broj
artur morgan
Posts: 2892
Joined: 30/04/2020 19:47

#56 Re: Limuzina ili Karavan?

Post by artur morgan »

Kad vidiš Passata karavana, on ti najbolje prezentuje sve to zbog čega je karavan ružan i gadan u mnogim očima.... :-D

Potreba za većim prtljažnikom i pristupačnijim otvorom u prtljažnik je stvorila karavana, a danas se kome to i nije potrebno nameće kod nekih kao i izbor prije limuzine, čudna vremena :-D
User avatar
beco
Posts: 3461
Joined: 25/08/2004 14:22

#57 Re: Limuzina ili Karavan?

Post by beco »

Kod nas je narod pun predrasuda, ali što se tiče upotrebe ništa bolje od karavana, 100 puta bolji i praktičniji od SUV.

Ja sad trebam mjenjati auto i baš će mi moj karavan faliti.

Najbolje mi je kad je brz karavan, kako volim otpuhati sa svojim Megijem jača auta :D 190 KS i 430 Nm nije za baciti.Image

Image
kravamuzara
Posts: 3864
Joined: 15/03/2022 11:18

#58 Re: Limuzina ili Karavan?

Post by kravamuzara »

canvra888 wrote: 11/10/2023 01:32
kravamuzara wrote: 11/10/2023 00:58

90% tih modela u njemackoj i jesu karavani.

To sortiranje ne znaci nista jer izadju skule sa velikom kilometrazom jer su ih koristile firme.
Zato i služe filteri. Staviš filter za kilometražu i opet će ti biti na vrhu i cjenovno jeftiniji karavani od sedana, a približno istih kilometraža. To što kvantitativno ima više karavana ne znači puno jer su opet cijene sedana veće kad se obje varijante traže kako na mobile.de, tako i na Olx-u.
Ti najjeftiniji vraceni, izraubani leshevi sto se prodaju u halama na kilo, a rijetkoj limuzini u 99% slucajeva privatni vlasnik koji je napucao apsolutno nerealnu cijenu koju nece dobiti nikad u zivotu.

Nemoj bezveze pricati kad je njemacka pola stoljeca zemlja karavana, u bosni hajde i nekako 50-50 ali sa njemackom si nasao najgoru zemlju na svijetu za svoj argument.
milojicabrzi
Posts: 1734
Joined: 18/11/2009 12:43

#59 Re: Limuzina ili Karavan?

Post by milojicabrzi »

Sve zavisi za šta ti treba...

Ako imaš djece, kolica, skutera, bicikala i sl. naravno da je karavan bolji i pogodniji.

Ako imaš baštu, vikendicu, pa voziš često voće, povrće, merdevine ili sl. naravno da je bolji karavan.

Ako si samac ili u braku bez djece, u autu su najčešće max 2 putnika i dva manja koferčića, onda je limuzina sasvim ok.

Ako si zanatlija, pa vučeš često alat, stranice ormara ili sl. opet će ti karavan dobro doći.

U suštini, karavan nema nekih minusa (osim ako je nekome predugačko auto radi manevrisanja), registracija je ista, dakle ništa više ne košta.

Logično je da višak prostora ne treba onome kome nikad u 5 godina neće zatrebati.

Zato se i prave različite opcije i varijante auta, za ono što nekome treba.

Imam u kući i limuzinu i karavana, svaki ima svoje mjesto i ulogu :run: :thumbup: :bih:
User avatar
Ateista
Posts: 46902
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#60 Re: Limuzina ili Karavan?

Post by Ateista »

W0rM wrote: 11/10/2023 07:53 Ako si porodican covjek, 2 ili vise djece, karavan it is, jer stari moj, prostor ti treba, vazda nesto prevuci, dovuci. Limuzina je show-off za single ljudi ili osobe bez ili sa jednim djetetom. Uvijek mozes imati karavan i biti cool, npr audi a6 karavan, top auto. Nijemci dosta vole karavane pa sam ovdje vidio i arteona karavana, tako da nema sramote imati i "bolje" auto a da je karavan.

Zakljucak:
Ako volis estetiku, idi za limuzinom, ako ti je tehnicki aspekt auta bitan, karavan.
Broj djece puno utice, mi imamo jedno i 308-ica nam je sasvim dovoljna. Limuzina bi bila isto ok, ali vecinu potreba zadovolji i manji auto, da ne govorim o karavanu koji mi je tek bespotreban, pogotovo sto se ne bavim ni takvim poslom da sad prevozim neki materijal. Ko ima vise djece je druga prica, ili ko stalno nesto vece prevozi.
User avatar
madner
Posts: 56813
Joined: 09/08/2004 16:35

#61 Re: Limuzina ili Karavan?

Post by madner »

Ma dobro mali ljudi mogu u mala auta.

Jedino je SUV bolji od karavana. Jos idu jako fino.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20565
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#62 Re: Limuzina ili Karavan?

Post by Bullet Tooth Tony »

madner wrote: 11/10/2023 11:27 Ma dobro mali ljudi mogu u mala auta.

Jedino je SUV bolji od karavana. Jos idu jako fino.
Sto se tice prostora ne ... osim ako nisu ovi bas veci .... tipa X7.. meni je lakse bilo parkirat Passata karavana nego golfa . Pogotovo one stare generacije tipa B4 ... stakla koliko hoces ...ultra pregledno
User avatar
kabal1337
Posts: 8426
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: auto na otpad

#63 Re: Limuzina ili Karavan?

Post by kabal1337 »

Bullet Tooth Tony wrote: 11/10/2023 11:49
madner wrote: 11/10/2023 11:27 Ma dobro mali ljudi mogu u mala auta.

Jedino je SUV bolji od karavana. Jos idu jako fino.
Sto se tice prostora ne ... osim ako nisu ovi bas veci .... tipa X7.. meni je lakse bilo parkirat Passata karavana nego golfa . Pogotovo one stare generacije tipa B4 ... stakla koliko hoces ...ultra pregledno
mislim da je do velicine retrovizora
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4289
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#64 Re: Limuzina ili Karavan?

Post by skrbavi-admin »

jedan RS6 biturbo bi mi godio za do granapa alahami..... skromno - ne bi se ja sepurio po gradu - samo granap poso kuca teren.... ala'm' oca'm'.... objesio bi tespihovizor kao dodatnu zastitu auta i eto.
VinoMadirazza
Posts: 55
Joined: 17/09/2023 17:28

#65 Re: Limuzina ili Karavan?

Post by VinoMadirazza »

problemnatravunu wrote: 11/10/2023 06:14
VinoMadirazza wrote: 10/10/2023 14:14

meni drug govori nemoj karavana neces ga imati kome prodati
kao raja ih nikako ne vole
Uvijek su mi "najjači" likovi bili ovi koji sebi kupuju auto da se voze , i da uživaju u njemu ,
a već se brinu o prodaji, tj. hoće li se taj njegov auto svidjeti nekome drugom :-)
Takvi najbolje da ništa ne kupuju, jer i prije nego šta kupe već su u belaju ! :lol:
ja sam kupio bez da sam slusao sta drugi govore
mi ovdje komentarisemo razlicite "verzije" za i protiv limuzina i karavana

i dalje me cudi zasto su ljudi toliko protiv karavana?
velika vecina je na nivou ja to ne bih nikada vozio
User avatar
madner
Posts: 56813
Joined: 09/08/2004 16:35

#66 Re: Limuzina ili Karavan?

Post by madner »

Bullet Tooth Tony wrote: 11/10/2023 11:49
madner wrote: 11/10/2023 11:27 Ma dobro mali ljudi mogu u mala auta.

Jedino je SUV bolji od karavana. Jos idu jako fino.
Sto se tice prostora ne ... osim ako nisu ovi bas veci .... tipa X7.. meni je lakse bilo parkirat Passata karavana nego golfa . Pogotovo one stare generacije tipa B4 ... stakla koliko hoces ...ultra pregledno
Ma kazem da mali ljudi imaju dovoljno mjesta u manjim autima, da se moze iza njih sjesti plus imaju manje kofere jer su slabasni pa ne mogu vise od 15kg ubaciti u auto. :D
VinoMadirazza
Posts: 55
Joined: 17/09/2023 17:28

#67 Re: Limuzina ili Karavan?

Post by VinoMadirazza »

artur morgan wrote: 11/10/2023 08:51 Kad vidiš Passata karavana, on ti najbolje prezentuje sve to zbog čega je karavan ružan i gadan u mnogim očima.... :-D
Image
Image

meni je karavan ljepsi
VinoMadirazza
Posts: 55
Joined: 17/09/2023 17:28

#68 Re: Limuzina ili Karavan?

Post by VinoMadirazza »

sjeca li se neko 207 karavan? :D
Image
VinoMadirazza
Posts: 55
Joined: 17/09/2023 17:28

#69 Re: Limuzina ili Karavan?

Post by VinoMadirazza »

Image

Focus je poprilicno grdan mora se priznati

308 mi je recimo sasvim ok izgledom
Image
User avatar
Ateista
Posts: 46902
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#70 Re: Limuzina ili Karavan?

Post by Ateista »

madner wrote: 11/10/2023 11:27 Ma dobro mali ljudi mogu u mala auta.

Jedino je SUV bolji od karavana. Jos idu jako fino.
Ima i toga, meni je i jos manji auto bio prihvatljiv prije djeteta, mogao sam stati u njega da mi nije tijesno. :D
Nekom ko ima dva metra treba veci auto da uopste moze normalno sjest i pruziti noge.
User avatar
Ateista
Posts: 46902
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#71 Re: Limuzina ili Karavan?

Post by Ateista »

VinoMadirazza wrote: 11/10/2023 13:15 Image

Focus je poprilicno grdan mora se priznati

308 mi je recimo sasvim ok izgledom
Image
Volim pezoe i imam ovakvog samo nije karavan, ali mi je ovaj auto u karavanskoj verziji jedan od najruznijih. :D
Prethodna generacija mi je imala puno bolju karavansku verziju.
VinoMadirazza
Posts: 55
Joined: 17/09/2023 17:28

#72 Re: Limuzina ili Karavan?

Post by VinoMadirazza »

Ateista wrote: 11/10/2023 13:18 Volim pezoe i imam ovakvog samo nije karavan, ali mi je ovaj auto u karavanskoj verziji jedan od najruznijih. :D
Prethodna generacija mi je imala puno bolju karavansku verziju.
stvar ukusa :D
meni je onaj generaciju prije uzasan
a ovaj mi bas nekako legao na prvu
Image
User avatar
Ateista
Posts: 46902
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#73 Re: Limuzina ili Karavan?

Post by Ateista »

VinoMadirazza wrote: 11/10/2023 13:20
Ateista wrote: 11/10/2023 13:18 Volim pezoe i imam ovakvog samo nije karavan, ali mi je ovaj auto u karavanskoj verziji jedan od najruznijih. :D
Prethodna generacija mi je imala puno bolju karavansku verziju.
stvar ukusa :D
meni je onaj generaciju prije uzasan
a ovaj mi bas nekako legao na prvu
Image
Definitivno stvar ukusa. :D
Meni je ovaj katastrofa, nekako mi ta duzina nije prikladna obliku auta nikako i djeluje predugacak, bas ko pogrebni auto. :D
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3772
Joined: 23/04/2011 12:21

#74 Re: Limuzina ili Karavan?

Post by Mr.Sojic »

skrbavi-admin wrote: 11/10/2023 12:03 jedan RS6 biturbo bi mi godio za do granapa alahami..... skromno - ne bi se ja sepurio po gradu - samo granap poso kuca teren.... ala'm' oca'm'.... objesio bi tespihovizor kao dodatnu zastitu auta i eto.
Ko takne auto nabacis mu i neki sihir, jebo alarm :lol:
VinoMadirazza
Posts: 55
Joined: 17/09/2023 17:28

#75 Re: Limuzina ili Karavan?

Post by VinoMadirazza »

Ateista wrote: 11/10/2023 13:22
VinoMadirazza wrote: 11/10/2023 13:20
stvar ukusa :D
meni je onaj generaciju prije uzasan
a ovaj mi bas nekako legao na prvu
Image
Definitivno stvar ukusa. :D
Meni je ovaj katastrofa, nekako mi ta duzina nije prikladna obliku auta nikako i djeluje predugacak, bas ko pogrebni auto. :D
ti si samo ljubomoran na velicinu :D prtljaznika
Image
Post Reply