LImit

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Apokalipsa88
Posts: 2
Joined: 13/08/2012 00:08

#1 LImit

Post by Apokalipsa88 »

Ako sam imao odobren limi do 1500 km i zbog kasnjenja plate sad su ga ukinuli, dug mi je 1200 i nemogu vise dizati nista jer su ga sad blokirali.
Sad me zanima kad mi legne plata da li ce banka sve uzeti da pokriju taj dug na limitu ili ce mi odobriti opet onaj stari limit i nece nista uzmati?
Hvala unaprijed :)
User avatar
Entropio
Posts: 7799
Joined: 21/11/2010 21:49

#2 Re: LImit

Post by Entropio »

Da su ti roditelji posudili pare, ne bi ništa uzimali, nego bi ti vratili limit. Ali budući da se radi o banci, oni će ti uzeti pare i vjerovatno ćeš ih morati moliti da ti ponovo odobre limit.
User avatar
casper_
Posts: 1096
Joined: 24/06/2010 12:26

#3 Re: LImit

Post by casper_ »

Apokalipsa88 wrote:Ako sam imao odobren limi do 1500 km i zbog kasnjenja plate sad su ga ukinuli, dug mi je 1200 i nemogu vise dizati nista jer su ga sad blokirali.
Sad me zanima kad mi legne plata da li ce banka sve uzeti da pokriju taj dug na limitu ili ce mi odobriti opet onaj stari limit i nece nista uzmati?
Hvala unaprijed :)
koja banka?
Apokalipsa88
Posts: 2
Joined: 13/08/2012 00:08

#4 Re: LImit

Post by Apokalipsa88 »

casper_ wrote:
Apokalipsa88 wrote:Ako sam imao odobren limi do 1500 km i zbog kasnjenja plate sad su ga ukinuli, dug mi je 1200 i nemogu vise dizati nista jer su ga sad blokirali.
Sad me zanima kad mi legne plata da li ce banka sve uzeti da pokriju taj dug na limitu ili ce mi odobriti opet onaj stari limit i nece nista uzmati?
Hvala unaprijed :)
koja banka?
Raiffeisen Banka
User avatar
casper_
Posts: 1096
Joined: 24/06/2010 12:26

#5 Re: LImit

Post by casper_ »

Apokalipsa88 wrote:
casper_ wrote:
Apokalipsa88 wrote:Ako sam imao odobren limi do 1500 km i zbog kasnjenja plate sad su ga ukinuli, dug mi je 1200 i nemogu vise dizati nista jer su ga sad blokirali.
Sad me zanima kad mi legne plata da li ce banka sve uzeti da pokriju taj dug na limitu ili ce mi odobriti opet onaj stari limit i nece nista uzmati?
Hvala unaprijed :)
koja banka?
Raiffeisen Banka
ne znam za nju. ja sam na unicredit i oni su dosta liberalni po tom pitanju.
User avatar
NEOPLAN
Posts: 991
Joined: 02/05/2009 12:15

#6 Re: LImit

Post by NEOPLAN »

Raiffeisen Banka daje limit u visini dvije do tri plate i evo kako to funkcionise kod njih.

Npr, dobio si platu 600 maraka. Oni ti odobre limit 1200 maraka. Reviziju limita vrse svako 6 mjeseci. To znaci da svaki sesti mjesec kontrolisu tvoja primanja i na osnovu njih vrse promjenu iznosa limita. Znaci, ako si nakon 6 mjeseci dobio platu 550 maraka, novi limit je 1100 maraka, sto znaci da ti moras uplatiti dovoljno novca da pokrijes razliku izmedju starog i novog limita, u nasem primjeru 100 maraka.

Ukoliko ti plata poraste na recimo 700 marka, nakon revizije limita ces imati novi limit 1400 maraka, sto znaci da ces imati dodatnih 200 maraka da podignes.

U iznos za odobrenje limita ulaze svi prihodi fakturisani kao plata i topli obrok koji su uplaceni u periodu od 30 dana prije datuma revizije limita, sto znaci da ako si u tom periodu dobio dvije plate (npr zakasnjelu i redovnu), obje ce uci u limit.

E sad, u tvom slucaju, ti nisi imao uplatu u periodu 30 dana prije revizije limita, pa ti je plata 0, 0 x 2 = 0, sto znaci novi limit je 0, i ti moras pokriti razliku od 1200 maraka u nasem primjeru. E sad, posto je to veliki problem za vecinu ljudi, a i banci se ne isplati da tvoj limit bude 0 jer je kamata na 0 jednaka 0, banka je u sistem ubacila programcic koji ceka tvoj prvi prihod fakturisan kao plata, i taj dan kad bude uplaceno, programcic postavlja kao novi datum revizije limita i automatski ti odobrava novi limit, tako da ce ti kad legne plata biti odobrren novo limit i onda vazi sve gore opisano, s tim sto ces platiti kaznnene kamte na kasnjenje.

I jos nesto, nekad im taj programcic zastopa, i ne desi se automatska rrevizija limita po prvoj uplati plate, tako da se ljudi sokiraju kad skontaju da im je blokirana plata. U tom slucaju trk u banku i trazi rucno odobravanje novog limita. Sretno.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#7 Re: LImit

Post by vjesticanametli »

vratice ti limit
hamza123
Posts: 18
Joined: 06/08/2012 12:58

#8 Re: LImit

Post by hamza123 »

NEOPLAN wrote:Raiffeisen Banka daje limit u visini dvije do tri plate i evo kako to funkcionise kod njih.

Npr, dobio si platu 600 maraka. Oni ti odobre limit 1200 maraka. Reviziju limita vrse svako 6 mjeseci. To znaci da svaki sesti mjesec kontrolisu tvoja primanja i na osnovu njih vrse promjenu iznosa limita. Znaci, ako si nakon 6 mjeseci dobio platu 550 maraka, novi limit je 1100 maraka, sto znaci da ti moras uplatiti dovoljno novca da pokrijes razliku izmedju starog i novog limita, u nasem primjeru 100 maraka.

Ukoliko ti plata poraste na recimo 700 marka, nakon revizije limita ces imati novi limit 1400 maraka, sto znaci da ces imati dodatnih 200 maraka da podignes.

U iznos za odobrenje limita ulaze svi prihodi fakturisani kao plata i topli obrok koji su uplaceni u periodu od 30 dana prije datuma revizije limita, sto znaci da ako si u tom periodu dobio dvije plate (npr zakasnjelu i redovnu), obje ce uci u limit.

E sad, u tvom slucaju, ti nisi imao uplatu u periodu 30 dana prije revizije limita, pa ti je plata 0, 0 x 2 = 0, sto znaci novi limit je 0, i ti moras pokriti razliku od 1200 maraka u nasem primjeru. E sad, posto je to veliki problem za vecinu ljudi, a i banci se ne isplati da tvoj limit bude 0 jer je kamata na 0 jednaka 0, banka je u sistem ubacila programcic koji ceka tvoj prvi prihod fakturisan kao plata, i taj dan kad bude uplaceno, programcic postavlja kao novi datum revizije limita i automatski ti odobrava novi limit, tako da ce ti kad legne plata biti odobrren novo limit i onda vazi sve gore opisano, s tim sto ces platiti kaznnene kamte na kasnjenje.

I jos nesto, nekad im taj programcic zastopa, i ne desi se automatska rrevizija limita po prvoj uplati plate, tako da se ljudi sokiraju kad skontaju da im je blokirana plata. U tom slucaju trk u banku i trazi rucno odobravanje novog limita. Sretno.
eh posto vidim razumite se u toj bransi malo vise, imam pitanje:
odobren mi je limit u intesa banci 1100 km, ne koristim te pare nikako, ne idem znaci u minus, pitanje je: Ide li mi kamata na taj limit koji ne koristim? neki mi govore da banka uzima kamatu cim odobri limit koristio ne koristio tu pogodnost. meni to nelogicno.
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: LImit

Post by Truba »

:roll: joj što ljudi petljaju i izmišljaju

ne ide ti kamata na sredstva koja nisi uzeo
ako si u plusu
ide ti neka mizerna + kamata na to što imaš
tako sam ja svojevremeno s kamatom pokrivao troškove vođenja računa :D

na izvještaju ćeš vidjeti da ti samo oduzimaju 1.50 za vođenje tarifa

mada mogu da ti ukinu limit ako ga ne koristiš
blondina
Posts: 205
Joined: 21/04/2011 14:46

#10 Re: LImit

Post by blondina »

jel mi moze neko odgovoriti da li mi banka moze blokitari platu zbog toga sto sam u limitu,ali rok mi je tek u januaru da vratim limit.i danas kad mi je plata legla zovu me iz banke da mi kazu da mi je plata blokirana dok ne vratim limit.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#11 Re: LImit

Post by kojeime »

"jel mi moze neko odgovoriti da li mi banka moze blokitari platu zbog toga sto sam u limitu,ali rok mi je tek u januaru da vratim limit.i danas kad mi je plata legla zovu me iz banke da mi kazu da mi je plata blokirana dok ne vratim limit."

Koliko ja znam postoji ogranicenje na blokiranje plate. Ne mogu ti blokirati cijelu platu, cini mi se da mogu najvise trecinu ili pola, ostalo ti mora biti slobodno. Ali provjeri to. Pa ako ti se da ici na sud...
Fauja Singh
Posts: 2467
Joined: 07/12/2011 12:40

#12 Re: LImit

Post by Fauja Singh »

Neće ti ništa blokirati ako i dalje imaš primanja tj dobijaš platu. U januaru ti je slijedeći obračun limita kao i meni, tad će ti odobriti novi limit na osnovu tvoje zadnje plate, npr ako ti u januaru 2013 bude veća plata nego što ti je bila 2012 onda ćeš dobiti veći limit.
Tako je bar kod mene slučaj.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2
merkato
Posts: 168
Joined: 04/08/2012 23:55

#13 Re: LImit

Post by merkato »

Treba mi info..imam limita oko 1800 km..trebala bi uci u manji minus do 100 km koji ne mogu pokriti do revidiranja 21.7
Kad bude to revidiranje jel smijem imati tih stotinjak km u minusu ili moram to pokriti?
Hvala
Post Reply