Likvidacija d.o.o. firme

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
mekses
Posts: 44
Joined: 28/06/2013 01:06

#1 Likvidacija d.o.o. firme

Post by mekses »

Imam pitanje vezano za postupak likvidacije d.o.o. firme.. Na sudu sam dobio listu svih potrebnih dokumenata za likvidaciju i uplatnicu u iznosu od 100KM takse.

Eh sad niko mi nije znao odgovoriti koliko sam proces likvidacije traje i da li ce se pojaviti jos neki troskovi osim tih pocetnih 100 KM takse?

Ako ima neko upucen u temu molio bih za odgovor..

Hvala
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#2 Re: Likvidacija d.o.o. firme

Post by JThomas »

a koga si pitao?

imaćeš bar još dvije objave u službenim novinama po 30 KM (otvaranja i zaključenja likvidacionog postupka), taksu na rješenje isto 100 KM. i najvjerovatnije će te federalna porezna odrati, tj. utvrditi dodatnih obaveza prilikom pregleda knjiga koliko god da si regularno radio. to je i jedina pipava stvar u cijelom postupku, ali baš...prvo čekaš 2-3 godine da se smiluju da ti pregledaju knjige, a onda te u pravilu oderu bar malo. meni rekla inspektorica jednom otvoreno - pa ne može komisija džaba raditi :roll: :D
mekses
Posts: 44
Joined: 28/06/2013 01:06

#3 Re: Likvidacija d.o.o. firme

Post by mekses »

Pitao sam one na salterima koji daju onaj papir sa neophodnom dokumentacijom. Ni do koga drugog nisam mogao ni da dodjem jer kao kad predas dokumentaciju onda sve ide sudiji i dalje se sa njim "dopisujes" i stupas u kontakt..

To za sluzbene novine je OK, a i tih ponovnih 100KM nije veliki prpoblem, ako osim toga nema jos nekih troskova? Zar je moguce da postupak traje 2-3 godine ??? Sto se inspekcija tice rijec je o manjoj firmi koja je imala najvise 2-3 uposlenika i mislim da bi sve inspekcije i kontrole mogle biti zavrsene za 2-3 sata, jer je zaista sve radjeno ispravno, cisto i po zakonu.. Eh sad interesuje me iskustva i drugih u vezi sa svim ovim...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#4 Re: Likvidacija d.o.o. firme

Post by JThomas »

ovo su ti iskustva iz prakse. nemam nikakvog razloga da ti petljam i da te plašim ali tako je, samo zbog federalne porezne, jer oni insistiraju da naprave cjelokupni pregled za zadnjih 5 godina koliko je zastara.
mekses
Posts: 44
Joined: 28/06/2013 01:06

#5 Re: Likvidacija d.o.o. firme

Post by mekses »

OK, onda porezna izlazi i oni sta odrede, mogu odrediti neku kaznu a mozda to i ne urade (u sustini tu ne mogu puno uciniti vec vidjeti sta ce oni reci)... Ali mene interesuje osim toga postoje li jos neki troskovi pored ovih 100 KM takse i 2x 30KM za sluzbene novine? Takodjer, ako mi mozes reci da li Prijedlog za pokretanje likvidacionog postupka (koji je sastavni dio dokumentacije) moze podnijeti direktor firme ili to mora biti vlasnik?

I da li neko ima neki urnek tog Prijedloga i Odluke o prestanku drustva?
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#6 Re: Likvidacija d.o.o. firme

Post by modem33 »

mekses wrote:Imam pitanje vezano za postupak likvidacije d.o.o. firme.. Na sudu sam dobio listu svih potrebnih dokumenata za likvidaciju i uplatnicu u iznosu od 100KM takse.

Eh sad niko mi nije znao odgovoriti koliko sam proces likvidacije traje i da li ce se pojaviti jos neki troskovi osim tih pocetnih 100 KM takse?

Ako ima neko upucen u temu molio bih za odgovor..

Hvala


Morat ces ici na sud da te "preispitaju" zasto zatvaras firmu. I kao sto rece "JThomas" i to te ceka. Moj prijatelj isao na sud zbog pisljivog zatvaranja firme.
mekses
Posts: 44
Joined: 28/06/2013 01:06

#7 Re: Likvidacija d.o.o. firme

Post by mekses »

Da li neko ima primjer Odluke o likvidaciji i Prijedloga likvidacije???
Clavis
Posts: 37
Joined: 06/10/2007 05:19
Location: KLjuc

#8 Re: Likvidacija d.o.o. firme

Post by Clavis »

NN DOO
Adresa:


Broj:
2015.godine



Na osnovu člana 4. Zakona o likvidacionom postupku i člana 365. – 367. Zakona o privrednim društvima, te u skladu sa članom 68. Stav 2. Statuta NN DOO od 30.05.2012.godine, direktor i osnivač društva ________________, dana 31.03.2014. donosi slijedeći:




P R I J E D L O G
Za pokretanje postupka likvidacije




Dostavlja se prijedlog za pokretanje postupka likvidacije u skladu sa odredbama člana 4. Zakona o likvidacionom postupku i člana 365-367. Zakona o privrednim društvima, a u skladu sa članom 68. Stav 2. Statuta NN DOO.



O b r a z l o ž e n j e


Pošto društvo nema daljnjih ekonomskih uslova za obavljanje djelatnosti, a u skladu sa Odlukom osnivača dostavlja se prijedlog za pokretanje likvidacije.








O s n i v a č
_____________________
Clavis
Posts: 37
Joined: 06/10/2007 05:19
Location: KLjuc

#9 Re: Likvidacija d.o.o. firme

Post by Clavis »

NN DOO
Adresa:________________________


Broj:
Mjesto, 2015.godine



Na osnovu člana 365. – 367. te u skladu sa članom 68. Stav 2. Statuta NN DOO od 15.05.2012.godine, osnivač društva _____________, dana 31.03.2014. donosi slijedeću:


O D L U K U

O prestanku s radom NN DOO


Član 1.


Budući da društvo nema ekonomskih uslova za obavljanje djelatnosti donosi se Odluka o prestanku rada društva i pokretanja postupka likvidacije kod nadležnog suda.


Član 2.


Ova Odluka stupa na snagu danom donošenja.



Član 3.


O izvršenju Odluke starat će se direktor, odnosno likvidator društva.



Osnivač
_____________________
User avatar
bvcx
Posts: 628
Joined: 20/09/2014 01:56

#10 Re: Likvidacija d.o.o. firme

Post by bvcx »

Socijalistička govna, najradije bi ti oporezovali i vazduh i udarili taksu na broj udaha/izdaha s obzirom na otkucaje srca....
mekses
Posts: 44
Joined: 28/06/2013 01:06

#11 Re: Likvidacija d.o.o. firme

Post by mekses »

Hvala puno CLavis..
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#12 Re: Likvidacija d.o.o. firme

Post by putokaz1 »

Da li bi se mogla likvidirati firma koja 10 godina ''fizički nepostoji''
10 godina papira nema,arhiva izgorila...
Cilj je da se započene likvidacija da ne dolaze Komunalne takse i Turističke zajednice-Fizičkom licu tj tzv ''doživotom direktoru''
Poreska kaže da ima nekog duga,od ranije i da će ga formalno prijaviti u likvidicionu masu-Naravno imovine firme nema(pa će se naplatiti od solidarnog dužnika)
a proizvodi troškove (komunalnih i turističkih) tj ''Visi''-Cilj bi bio sam da dalje ne teku fizičkom licu ''tzv doživotnom dirketoru'' ti nameti(komunalne i turističke)
U nekim zemlja ima ex lege nakon proteka vremena ,kod nas još ne
Ako ne bude Likvidacije onda će Kumunalne i turističke dolaziti vječno-Fizičkom licu,da li i potomcima?
Koliki su troškovi Stečajnog/Likvadicionog Upravnika,s obzirom da je penzioner(tzv poreski doživotni direktor) nema novca
Mogu li se kako drugačije zaustaviti te Komunalne i takse i Turističke s obzirom da nema Fizički firme?
Jer se fizičkom licu ''dozivotnom poreskom direktoru'' dostavljaju kući,ili objavljuju na zidu poreske i stvaraju troškove vječno
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#13 Re: Likvidacija d.o.o. firme

Post by Haris.ba »

Mada je od kantona do kantona malo drugačije, treba ti Odluka osnivača (vlasnika) firme o likvidaciji i Uvjerenje iz poreske da nema dugova. To su ti dva najvažnija papira.

Direktor se može imenovati za likvidacionog/stečajnog upravnika, i troškovi su samo za objavljivanje po službenim novinama oglasa. Možda nekih 200KM ukupno.
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#14 Re: Likvidacija d.o.o. firme

Post by PeeJay »

Bit ću slobodan priupitat još nešto i ja. Unaprijed se izvinjavam, ako će moja pitanja zvučati glupo:
- postoji li u BiH "detajlnji pregled poslovanja" prilikom likvidacije pravnog lica, gdje se pokušava ustanoviti, da li su se vodeći kadri lično okoristili sa imovinom pravnog lica i u kolikoj mjeri (te oporezivanje tih fizičkih lica prema ustanovljenom)?

Primjera radi: Ja imam d.o.o., koji sam odlučio sasvim regularno zatvoriti. Taj d.o.o. je imao službeno vozilo, kojeg sam ja odkupio od tog d.o.o. i položijo neke novce za to vozilo na račun d.o.o.-ja. Kao vlasniku tog d.o.o. mi taj novac pripada poslije zatvaranja. Kako je sa oporezivanjem tih stvari?

- koliki je rok, da poslije zatvaranja odgovorna osoba još lično odgovara za naknadne "zahtjeve" (ne znam riječ nažalost) prema d.o.o. (npr. iz nekih reklamacijskih postupaka, isl.)?
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#15 Re: Likvidacija d.o.o. firme

Post by Suzie Q »

.
Post Reply