Lijepi Mostar

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
Post Reply
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#126

Post by The_Fluid »

Image Image Image
Image Image Image

Image Image Image Image
Image Image Image Image

Tretji dio mostarske galerije slika (slike od broja 61-84).
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#127

Post by Prenj »

Jeste li ocistili smece i izvadili ovce iz Salakovca?
Pa da se ne sramotimo opet kod Unesca :(
SarajevskaZima
Posts: 6
Joined: 29/03/2005 23:43

#128

Post by SarajevskaZima »

ako smijem i ja...
evo, čitam svih 6 strana...
tata mi je iz bihaća, ja nisam rođena u bih, ali jako volim bosnu.

bila sam u novembru na službenom putu i tatu sam vodila sa sobom jer je on bio samo jednom u sarajevu.
u tih šest dana proputovali smo sve, od banja luke so sarajeva, od tuzle do mostara.
moj tata inače baš ne primjećuje neke arhitektonske ljepote, nikada i nigdje.

stignemo mi u mostra, unesemo stvari u sobu, ja dalje produžim na sastanak u ljubuški, atat ostao da po kići šeta po mostrau.
dolazim aj oko 6 naveče u mostar, a kaže tata: kćeri, ovo je najlješi grad koji sam vidio! (eeej, moj tata, halo - a kad ja slikavam bihać, unu, ostrožac, njegovo brkiće, pa sarajevo - po 100 fotki svaki put, uvijek se iznova zaljubim :), e,kad taj moj tata to kaže...

prelijep je mostar. most, neretva, stari grad. predivno, nemam riječi :)
puno putujem i službeno i privatno, mostar me odmah osvojio.
na regalu imam 8 razgledica iz mostara :)

ali sarajevo najviše volim :) i baš-čaršiju :)
i sarajlije :)
Vasa Kisa
Posts: 203
Joined: 25/03/2004 13:05
Location: Mostar

#129

Post by Vasa Kisa »

hehehhehe, stari je žestoka mostarčina, kakvim se i samim smatram...
stari halo, ne daj se živcirati, odsad sam ti desna ruka na ovoj temi ;)
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#130

Post by Prenj »

Vasa Kisa wrote:hehehhehe, stari je žestoka mostarčina, kakvim se i samim smatram...
stari halo, ne daj se živcirati, odsad sam ti desna ruka na ovoj temi ;)
Moze li onda odgovor, zbilja mi nije namjera da provociram: Ima li ikakve nade da oko Mostara bude manje smeca?
Vasa Kisa
Posts: 203
Joined: 25/03/2004 13:05
Location: Mostar

#131

Post by Vasa Kisa »

Sve se pokrenulo, cijeli grad je ustao da riješi tu rak ranu grada, ali bojim se da ovo ne bude jednokratno mazanje očiju pred slijedeći dolazak UNESCO-vih izaslanika. Najveći gradski problem je već godinama deponija, Mostar nema pravu deponiju te se smeće odlaže na nekoliko manjih i neprikladnih odlagališta...a oko Uborka ja nešto i vele ne znam da su se dogovorili i kako je riješeno njegovo pitanje...

znam samo da je gadno kad razvali bura, pa kad gradom polete kese, plastične boc i ostali repertoar smeća...bit će valjda sad bolje, da ljeto ne dočekamo s kakvom zarazom...

ali moramo mi prvo ovo ljudsko smeće brate da riješimo, njega je previše i za 100 deponija. No negdje se mora započeti...
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#132

Post by Prenj »

Nadam su se i istocna i zapadna obala barem oko ovoga slozile.
Ovo je stvarno bitno pitanje, kakvu cemo BiH, nase gradove, rijeke, ... ostaviti nasoj djeci.
Jednoj plasticnoj kesi (ili flasi) je potrebno 400 godina da se razgradi u vodi, 100 na vazduhu.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#133

Post by Prenj »

Ne znam zasto bi te ime jedne od nasih najljepsih planina uopste trebalo nervirati, ali hajde, ima nas svakakvih.
Tuzna je cinjenica da okolina Mostara obiluje smecem.
Da li si ti, kao neko ko ocito ludo voli svoj grad, ucinio nesto da to ne bude tako?
Ili je dernjava na papke i seljake sama po sebi dovoljna?
almassy
Posts: 81
Joined: 08/01/2005 15:35

#134

Post by almassy »

Prenj wrote:Ne znam zasto bi te ime jedne od nasih najljepsih planina uopste trebalo nervirati, ali hajde, ima nas svakakvih.
Tuzna je cinjenica da okolina Mostara obiluje smecem.
Da li si ti, kao neko ko ocito ludo voli svoj grad, ucinio nesto da to ne bude tako?
Ili je dernjava na papke i seljake sama po sebi dovoljna?
Eh Prenj, Stari su ufurao
to ti je tipicna mostarska fora, sto tezi vokabular on je jaci frajer i jos veci Mostarac. A to sto Vasa Kisa kaze za ljudsko smece, nema tu ciscenja, kasno je za to, barem u Mostaru, razloge znate i sami! Da je grad prljav, istina je, pogledajte samo "toalete" u kaficima u Tabhani, da ti obraz o'pane od sramote...a tek javni wc na Tepi! Eto Stari javi raji i vlasnici "Sadrvana", da bola ne zakljucava onaj wc kod nje, i da stavi sapun i paipir da se imaju s cim ruke oprati i obrisati!
papa ivan pavle drugi
Posts: 4
Joined: 30/03/2005 16:49

#135

Post by papa ivan pavle drugi »

mostar nije grad.

nije dovoljno da neka kasaba ima dvije picerije, kafic, most i stadion pa da se naziva "gradom". jer sta ja imam od tog mosta nakon sto ga pogledam 2 minuta i popijem kafu u blizini, nakon toga mogu da se pokupim i odem jer mostar ne nudi nista sto ne nudi recimo imostki ili cajnice.

mjesto je grozno i dosadno, samo sarajevo u bih ima koliko toliko sadrzaja da bi se moglo nazvati "gradom".

o naglasku lokalnog stanovnista ne zelim ni da ramisljam, mislim da u ex- yu nije postojao seljackiji naglasak od mostarskog.
almassy
Posts: 81
Joined: 08/01/2005 15:35

#136

Post by almassy »

papa ivan pavle drugi wrote:mostar nije grad.

nije dovoljno da neka kasaba ima dvije picerije, kafic, most i stadion pa da se naziva "gradom". jer sta ja imam od tog mosta nakon sto ga pogledam 2 minuta i popijem kafu u blizini, nakon toga mogu da se pokupim i odem jer mostar ne nudi nista sto ne nudi recimo imostki ili cajnice.

mjesto je grozno i dosadno, samo sarajevo u bih ima koliko toliko sadrzaja da bi se moglo nazvati "gradom".

o naglasku lokalnog stanovnista ne zelim ni da ramisljam, mislim da u ex- yu nije postojao seljackiji naglasak od mostarskog.
Mostar je bio grad, i nadam se da je na putu da postane opet, smo sto je put duuuuuuuug! To s Cajnicem i Imotskim baljezgas bezze, i o akcentovanju hercegovackog govora nemas pojma... zvucis sovinisticki u svakom slucaju!
Stari61
Posts: 4
Joined: 06/04/2005 05:17

#137

Post by Stari61 »

hahahahahha ...... jesi brz......
bosniaque
Posts: 1008
Joined: 16/04/2004 01:04
Location: CH

#138

Post by bosniaque »

naked_gun wrote:Estetski gledano....:D

Mostar je fakat bio najljepši!! :D
Dok ga niste vi iz Pederacije BiH rasturili!! :(

Tuzla i Zenica su najružniji gradovi nadaleko!!!! :x Nadaleko!!

Sarajevo nije nešto posebno-čak mi je poružno, kako vrijeme ide taj vaš urbicid će ga ionako poružniti još više.....:D
Tešanj mi je puno ljepši....
O Tesliću i Doboju da ne pričamo-tačno se u ovim gradovima vidi razlika između austrougarske ruke (široke ulice, pod pravim uglom, zgrade sa visokim stropovima...itd) i turaka i poturica (koji redaju kuće jednu na drugu, bez ikakve logike :x, sa malim onim uličicama :x)
Bihać je jako lijep...:D
Brčko je bilo lijepo prije....
Trebinje je izuzetno lijep grad-možda broj 2! :D

Broj 1 je........Banjaaaaa Lukaaaaaaaaaaaa :lol:

Banja Luka je daleko najljepši grad na ovim prostorima :D

Image

Al' daleko!!!!
daj ba sta se prosipash tu sa tim slikama, banja luka to je nest poput prijedora ili mozda cazina! :D

evo ti par slika najljepseg grada u svijetu SARAJEVO! :)
Image
Image
Image
Image
Image
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#139

Post by Prenj »

Stari61,

bilo bi za pocetak lijepo kada bi mogao napisati komad teksta u kojem ne vrijedjas svoje sagovornike.
Da li sam ja tebe uvrijedio u mom komentaru?
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#140

Post by The_Fluid »

JA VODIM JEDAN DIO PROJEKTA KOJI JE POTPISAO GRADONACELNIK BESLIC U JEDNOM DIJELU GRADA DA NAM MOSTAR BUDE LJEPSI.GDJE SI TI TU????????????????
Stari, super je shto vodish djelitj projekta, no manje nafuravanja. Ima nas koji volimo Mostar, kao i druge gradove i graditje u BiH, no akutni problem HN Kantona te i grada Mostara je smetje, u svim oblicima.

Sticajem okolnosti, posljednjih dana put me stalno vodio kroz Mostar i u Mostar, i jedno se ne mozhe prebrisati: ogroman broj plastichnih kesa, od sela Potoci i Vrapchitji do izlaza iz Mostara, nebitno da li prichamo o izlazu prema Aerodromu ili gore prema Chitluku.

Jedino ispravno bi bilo sistematski to rijeshiti, gradnjom deponije, a prije toga propisnom reklamnom i kaznenom politikom te preventivnim postavljanjem kanti za otpatke, i to ne samo u Mostaru, jer i u Sarajevu ili Banjaluci nije nishta bolja situacija. Jedini chisti grad, relativan je to pojam, no eto, u Bosni i Hercegovini je to Medjugorje. Nazhalost.
--
Shto se tiche ovih shto govore da je Mostar ovakav onakav, sigurno je mjesto iz kojeg se oni javljaju u puno boljoj situaciji.
--
Last edited by The_Fluid on 15/04/2005 10:59, edited 1 time in total.
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#141

Post by micika »

Slazem se Flu,moze biti najljepsi,ali brate neku noc vidjeh na tv-u :shock: tuga i zalost :roll: koliko otpadaka i pvc ambalaze u samom koritu rijeke :(

Nego dodjite u Gradacac,em je lijep em cist :) :wink:
Vasa Kisa
Posts: 203
Joined: 25/03/2004 13:05
Location: Mostar

#142

Post by Vasa Kisa »

Pustite starog...velika većina Mostaraca, pogotovo u njegovim godinama će se izraziti na ovaj ili još gori način. Trenutna nemoć da promjenimo nešto zaista je frustrirajuća, ali i ovo što je u nama, ova beštija koja raste, mislim da će biti nezaustavljiva kad odraste do kraja...

svoj grad ćemo kad tad izbiti iz ruke putovima i vozarima, a ja, beli me godine i nisu nešto osvojile (28), ne sjećam se da je ikad bilo gore stanje s ekološke strane. ali kakvi su ljudi u njemu, takav je i on, nažalost...
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#143

Post by Prenj »

Vasa Kisa,

najgora je nasa ufuranost da smo nemocni za bilo sta.
Za pocetak je dovoljno da bilo ko od nas ubijedi barem svoje najdraze prijatelje da je krajnje vrijeme da se ljepota nase zemlje ocuva bez kesa, flasa, ovcijih leseva, olupina auta, ...
Vratiti smece sa izleta i baciti ga u kontejner umjesto u potok, ne bacati flase iz auta, ...., zar je to tako tesko :(
ibnHome
Posts: 182
Joined: 05/03/2004 00:00

#144

Post by ibnHome »

VK
Pustite starog...
:oops: :oops: :oops: :oops:
Negdje tamo '93., slucajno sretnem nekog tipa i veli on:
"Ma znas, kod nas su ovi seljaci dosli i pravili probleme. Gradska raja se fino slagala, bez obzira na rat".
"Aha...a odakle 'no ti bjese"?
"Iz Prnjavora". :lol:
Vasa Kisa
Posts: 203
Joined: 25/03/2004 13:05
Location: Mostar

#145

Post by Vasa Kisa »

ibnHome wrote:VK
Pustite starog...
:oops: :oops: :oops: :oops:
Negdje tamo '93., slucajno sretnem nekog tipa i veli on:
"Ma znas, kod nas su ovi seljaci dosli i pravili probleme. Gradska raja se fino slagala, bez obzira na rat".
"Aha...a odakle 'no ti bjese"?
"Iz Prnjavora". :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: , stara gradska prnjavorska alaša... :P
ibnHome
Posts: 182
Joined: 05/03/2004 00:00

#146

Post by ibnHome »

Vasa hoces li mi malo pomoc? Ne kontam nesto oko ovog "Sadrvana". :?
Je li to kafic koji je prije rata bio poznat pod "kod Ede", ili sam ja nesto pomijes'o?
Vasa Kisa
Posts: 203
Joined: 25/03/2004 13:05
Location: Mostar

#147

Post by Vasa Kisa »

to ti je u "istočnom Mostaru", ne razumijem ti se ja u to... :lol: :lol: ,

šalim se, Šadrvan je jedan simpa restorančić u starom gradu sa velikim sanitarnim problemom, a stvarno ti ne bih znao reći je li bio znan kao "kod Ede", mada mislim da nije...
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#148

Post by The_Fluid »

Vasa Kisa wrote:to ti je u "istočnom Mostaru", ne razumijem ti se ja u to... :lol: :lol: ,

šalim se, Šadrvan je jedan simpa restorančić u starom gradu sa velikim sanitarnim problemom, a stvarno ti ne bih znao reći je li bio znan kao "kod Ede", mada mislim da nije...

koliko sam uputjen to sada drzhi Bjanka neshto, glede tog sanitarnog problema ne primijetih isti, osim ako to nije onaj nevidljivi problem :D
ibnHome
Posts: 182
Joined: 05/03/2004 00:00

#149

Post by ibnHome »

Hvala na pokusaju, samo nisi me uspio razuvjeriti. :-?
da je simpa primjecujem...ali gdje tacno ili ko je gazda (Blanka??), to bi mi sigurno pomoglo...
jos jednom hvala...
nadam se da ce ovo zactavanje proci bez sankcija Fluid-kadije...
ibnHome
Posts: 182
Joined: 05/03/2004 00:00

#150

Post by ibnHome »

Fluid:
koliko sam uputjen to sada drzhi Bjanka neshto
Hehe, sto ti je upucen kadija :D ...svaka cast... i hvala naravno...
Vasa je ipak, blago njemu, mlad... :P
Post Reply