Lijekovi za krvni pritisak - hidroklortiazid; rak

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Mentha_Piperita
Posts: 310
Joined: 03/08/2015 00:32

#1 Lijekovi za krvni pritisak - hidroklortiazid; rak

Post by Mentha_Piperita »

Neki dan na TV Sa je bio prilog o štetnosti diuretika (hidroklortiazida), a ineče se lijek koristi za visok krvi pritisak, izmokravanje tekućine koja se nakuplja u tijelu.

Link od vijesti, a prilog počinje od 11:04.


Kažu da nakon duže upotrebe postoji mogućnost dobijanja raka kože. Lijek neće biti povučen iz upotrebe.

Roditelji koriste lijek TENLOP H - kombinacija antagonista receptora angiotenzina II (losartan) i diuretika (hidroklortiazid), ujutro i TENLOP uveče (u večernjoj dozi nema hidroklortiazida).

Obzirom da ljekari ne shvataju ovaj problem ozbiljno, i sve se svodi na preporuke da se češće testiraju promjene na koži (a znamo svi koliko se to čeka i kako je sve dug i komplikovan proces).

Da li neko od faramceuta, doktora, ima da preporuči zamjenski lijek za terapiju visokog krvnog pritiska, koji bi dao iste rezultate kao što je davao Tenlop a djelovanje je isto?

Naravno lijek bi išao po preporuci ljekara, ali da nam ne kažu - neka nastavi, nema takvog lijeka ili nešto slično. Takođe, ako je neko već išao kod ljekara da zamijeni lijek, molim da podijeli iskustvo - koji je lijek dobio...

Lakše je spriječiti nego liječiti. :-D

Hvala.
User avatar
bavi
Posts: 414
Joined: 04/06/2008 21:24

#2 Re: Lijekovi za krvni pritisak - hidroklortiazid; rak

Post by bavi »

:nevjerujem: :nevjerujem: :nevjerujem: Kad sam vidjela spisak, pomislih da su sve nabrojali. Al eto, ovaj sto ja pijem nema, pa provjeri sa doktorom jel u redu. Gopten- trandolapril
Mentha_Piperita
Posts: 310
Joined: 03/08/2015 00:32

#3 Re: Lijekovi za krvni pritisak - hidroklortiazid; rak

Post by Mentha_Piperita »

bavi wrote::nevjerujem: :nevjerujem: :nevjerujem: Kad sam vidjela spisak, pomislih da su sve nabrojali. Al eto, ovaj sto ja pijem nema, pa provjeri sa doktorom jel u redu. Gopten- trandolapril

Hvala ti, evo malo pogledah na internetu - ovaj lijek koji si navela koriste pacijenti koji ne koriste diuretike (a to su ovi pobrojani lijekovi koji su "kritični"), međutim neko pored visokog pritiska ima i nakupljanje vode u organizmu, pa mora ujutro da uzima diuretik, sreća pa ti ne moraš. :thumbup:

"Doziranje Odrasli (za Gopten)

Hipertenzija

U odraslih bolesnika koji se ne liječe diureticima, nemaju srčano zatajenje ili insuficijenciju bubrega ili jetre".


Voljea bih da još se ljudu uključi i razmjenimo mišljenja, jer ako se ikakve tablete koriste, to su ove za pritisak.
User avatar
bavi
Posts: 414
Joined: 04/06/2008 21:24

#4 Re: Lijekovi za krvni pritisak - hidroklortiazid; rak

Post by bavi »

Nije kod mene uoste povisen pritisak, cak je i na granici sa niskim. U pitanju je hiperfiltracija bubrega, pa se tu preporucuju male doze ACE inhibitora... moja je 0,5 mg goptena. Djeluje da siri male krvne zile u bubrezima i sprjecava daljnje propadanje.
Post Reply