Liječenje u inostranstvu

Forum za humanitarne akcije.
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#26 Re: Liječenje u inostranstvu

Post by nepass1 »

MMM1977 wrote: 10/03/2024 00:15 Znam da je tema kontroverzna, znam da se svako bori za život i zdravlje na svaki mogući način ali...

U zadnje vrijeme vidim sve više apela za pomoć u inostranstvu za bolesti koje se liječe na identičan način kao i kod nas s time da naši doktori vjerojatno kažu realnije stanje dok Turci obećavaju kule i gradove.

Nadalje, traži se pomoć za liječenje neizlječivih stanja. Nema te klinike i doktora koji može pomoći sa neoperabilnim Glioblastomom ili uznapredovalim metastatskim karcinomom. Bez obzira na super fancy smještaj u Turskoj za razliku od naših bolnica.

Sa druge strane su tu apeli za liječenje stanja koja nisu bogzna ni komplikovana, samo čekam da vidim apel da neko treba liječiti anemiju u Turskoj.

Zar ne bi bilo pošteno da ove organizacije tipa pomozi.ba traže preporuku ljekara u kojoj ce biti navedeno da se pacijent ne može liječiti kod nas, sa navedenim razlozima, i preporuka klinike koja može vise uraditi?

I posebno, ovo mi se nekako čini da se daje alibi nasem zdravstvu da se i ne trudi da nešto poboljša, sto bi kada je tu pomozi.ba i turske klinike
Pisao sam ja vec na tu temu. Imao sam taj slucaj sa lijecenjem vani kod djeteta.
Rekli su mi na kcus da u BiH nema tima za operaciju i da se djete mora izmjestiti vani. Za 24h sam imao papire za federalni zavod sa preporukom za operaciju i izmjestanje. To sve placa federalni zavod, kantoni nemaju nista sa tim. Oni kontaktirali acibadem u turskoj, dobili termin kad ce se leci u bolnicu. Zavod placa za djete i majku, svoj trosak sam sam platio jer sam htio ici. Hotel svoj sam platio ja. Nakon op, intenzivne i kontrole te otpuste iz bolnice, noc u bolnici je 300€ i to zavod nece da plati, vec ides u hotel blizu bolnice, 50€ noc. To sam placas i ides na kontrole u bolnicu. Sa racunom hotela i to zavod refundira.
Imam kolegicu cije djete je oboljelo od leukemije, njoj je zavod platio transplantaciju kostane srzi i to dva puta jer prvi nije uspio. Isto u turskoj. Kompletan smjestwj sest mjeseci je bio placen. Dobili stan od bolnice dok je djete lezalo u bolnici. Izmjestanje mog djeteta je bilo bez stele to sigurno tvrdim. U roku 24h je kcus zavrsio svoje od sefa odjela do seke svi potpisi bili tu.
I meni su se nudili da skupljaju pare ali sam odbio jer kao sto rekoh zavod placa a za svoje potrebe sam imao pare. I nisam htio da mi se djete povlaci po fb, klixu i drugim stranicama.
Eh sad zasto se skupljaju pare ima vise razloga:
Onkoloski pacijenti kad tad dodju do kraja, ne uspjeva hemo, zracenje i onkolog ti kaze mi smo uradili sve vise nemamo sta. Nece naravno potpisati izmjestanje. Tu ti klinika iz vani obeca kule i gradove. Jer ce ogroman novac uzeti. U ocaju ljudi se javljaju u organizacije i traze pomoc. Tu naravno i organizacije profitiraju. Jer 100% od uplacenog ne ide pacijentu.
Drugo, ima ugovor i sa klinikom u austriji, op je blizu duplo skuplja nego u turskoj (u mom slucaju) Ja da sam rekao hocu u austriju morao bih platiti op. Zelja nema ili ima preko jake veze.
Tako da ne mozes reci ja bih u bec, berlin, pariz a zavod ce platiti.
Trece, ovom nisam svjedocio sli sam cuo da ima jednostavno pohlepe od strane roditelja. I kad vidim kampanju da se skupljaju pare a znam da zavod to placa jebi ga postane sumnivo. Kazu "Upadnes" u taj fazon, svi profitiraju svima dobro. Ali ovo sam samo cuo, da se ogradim. Meni je zvucalo nevjerovatno ali kazu ima i toga.
Post Reply