Licenciranje softvera, inspekcija...

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
nivla
Posts: 4288
Joined: 12/01/2008 23:44

#1051 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by nivla »

samo da napomenem da kome treba kljuc za 11ku moze kupiti i jeftiniju desetku, odabrati prilikom instalacije OSa istu verziju(pro, home) i onda kad zavrsi instalaciju uneses fino windows 10 kljuc na windows 11 i uredno se aktivira, radi i sa kljucem od windows 7, windows 8, 8.1
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#1052 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by Haris.ba »

A sta je fazon sa ovim kljucevima? Zna li neko objasniti?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#1053 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by Dope_Man »

nivla wrote: 04/01/2023 17:03 to po microsoftu nije legalno kupit

ali smatram da ako platim kljuc koji se uredno aktivira i imam racun da sam bas to platio, bilo gdje i svijetu ne vidim razloga u utvrdjivanju legalnosti prodaje kljuca, eventualno mogu platiti jos carinu i pdv na to
na microsoftu je da ganja prodavaca a ne na meni, servisi koji se reklamiraju rade jako dugo i nikad nisam imao problem sa aktivacijom i koristenjem tih kljuceva
ispade da je nelegalno kupit nesto polovno ako nije microsoft veritikovao, to ko da polovan auto mozes kupit samo od ovlastenog prodavca auta
U sustini, ti ako kupis nesto ukradeno, sa legalne strane gledista to vracas bez obzira da li si znao da je ukradeno ili ne. Naravno da te niko nece ganjati niti traziti zbog ovih kljuceva, samo kazem kako ide sa svim.
Haris.ba wrote: 05/01/2023 13:50 A sta je fazon sa ovim kljucevima? Zna li neko objasniti?
Sto se samih kljuceva tice, ovi obicno prodaju kljuceve koji nisu namijenjeni za prodaju individualnim korisnicima vec se prodaju kao veliki paket kljuceva firmama, pa ih onda tu neko zavrsne u stranu i prodaje individualno. Sam kljuc je OK, sama prodaja nije, al tebi kao nekom ko je kupio ce sve raditi kako je i zamisljeno.

Dabome, na Microsoftu je da ganja, ako im se da, ove stranice. Al u sustini vjerovatno razmisljaju da ce ljudi koji su kupili taj kljuc vjerovatno koristiti krekovani kao alternativu, a svakako su kljuceve vec naplatili firmi kojoj su prodali paket kljuceva.
Bolonjeze
Posts: 214
Joined: 08/01/2018 19:19

#1054 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by Bolonjeze »

Slomio sam se tražeći free licencu za Microsoft Office Professional Plus 2010. Ako neko zna gdje da nađem validnu, ili da kupim za par dolara (ne plaća mi se iskreno stotine maraka za to) neka mi piše u inbox.
User avatar
Laplace
Posts: 10445
Joined: 19/11/2012 18:37

#1056 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by Laplace »

Haris.ba wrote: 05/01/2023 13:50 A sta je fazon sa ovim kljucevima? Zna li neko objasniti?
Koliko sam ja skontao, to je sa refurbished računara. Već dugo se sa malo jačim računarima isporučuje i licenca. Kad firma mijenja računare,uz nove opet dobije licence a stare daje zajedno sa licencom koja je sad viška jer je računar otpisan.

Dešavaju se i situacije (nama se to desilo kad smo opremali multimedijalnu učionicu preko projekta) da naručiš računar sa opremom i u projektu predvidiš licence za Windows i Office da bih pri prvom paljenju ustanovio da mi je preinstaliran licencirani Windows (računar i ostalu opremu dobio od organizacije koja je raspisala konkurs za donacije) pa mi je ta licenca višak. Ona stoji u arhivi u slučaju potrebe, ali bi to neko u nekoj firmi vjerovatno dao na prodaju. Nekoliko takvih licenci i neko je dobar par desetina dolara.

Moguće je i da su to legalne licence.
caseytron
Posts: 2090
Joined: 01/06/2016 16:42

#1057 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by caseytron »

Laplace wrote: 06/01/2023 08:35
Haris.ba wrote: 05/01/2023 13:50 A sta je fazon sa ovim kljucevima? Zna li neko objasniti?
Koliko sam ja skontao, to je sa refurbished računara. Već dugo se sa malo jačim računarima isporučuje i licenca. Kad firma mijenja računare,uz nove opet dobije licence a stare daje zajedno sa licencom koja je sad viška jer je računar otpisan.

Dešavaju se i situacije (nama se to desilo kad smo opremali multimedijalnu učionicu preko projekta) da naručiš računar sa opremom i u projektu predvidiš licence za Windows i Office da bih pri prvom paljenju ustanovio da mi je preinstaliran licencirani Windows (računar i ostalu opremu dobio od organizacije koja je raspisala konkurs za donacije) pa mi je ta licenca višak. Ona stoji u arhivi u slučaju potrebe, ali bi to neko u nekoj firmi vjerovatno dao na prodaju. Nekoliko takvih licenci i neko je dobar par desetina dolara.

Moguće je i da su to legalne licence.
Da tako je. Bruku racunara bacamo bukvalno i na svakom je ispod serijskog broja sticker sa W10 kljucem. Najnormalnije rade, testirano mnogo puta
User avatar
xPaco1337
Posts: 1076
Joined: 30/09/2020 14:34

#1058 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by xPaco1337 »

Za Office vam ne treba licenca mozete ga instalirati full preko Microsofta sa par trikova ima na youtube ja mislim
muki_muky
Posts: 410
Joined: 13/01/2022 18:07

#1059 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by muki_muky »

xPaco1337 wrote: 20/09/2023 22:12 Za Office vam ne treba licenca mozete ga instalirati full preko Microsofta sa par trikova ima na youtube ja mislim
Jel mislis na nesta ovako? Skine se Office po izboru sa Microsofta i aktivira ovim skriptama.
User avatar
xPaco1337
Posts: 1076
Joined: 30/09/2020 14:34

#1060 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by xPaco1337 »

muki_muky wrote: 02/10/2023 21:06
xPaco1337 wrote: 20/09/2023 22:12 Za Office vam ne treba licenca mozete ga instalirati full preko Microsofta sa par trikova ima na youtube ja mislim
Jel mislis na nesta ovako? Skine se Office po izboru sa Microsofta i aktivira ovim skriptama.
Ne, ovo https://www.youtube.com/watch?v=vvHTi7ZWrh4
Post Reply