Licenciranje softvera, inspekcija...

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#926 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by kojeime »

dragan.s wrote:
sirKULA wrote:E onda dodatno u kratkim crtama. Uvezen je pod ovo kako si naveo drugacije. A imam registrovanu privatnu djelatnost ali za koju mi ni ne treba komp. jer izdavanje racuna koristim fiskalnu kasu, a komp. koristim samo za licnu evidenciju tj.neki vid kartoteke pacijenta. Imaju li uopste pravo kontrolisati taj komp.ako ga zateknu upaljenog...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Mogu kontrolisati svaki komp koji se zatekne u radnji. Pošto je kod tebe sa strane legalizacije sve OK ne bi se trebao sekirati. Samo obrati pažnju i na ostale programe sem Windows-a (Office. Corel, Adobe, etc. svašta se nađe.).
ne samo softver. Ljudi se mogu iznenediti ako kontrolu vrsi neko ko zna, pa onda ti na kompjuteru nadje instalisane fontove, na primjer njih 50 a svaki kosta izmedju 50 i 100 USD :) I onda imas legalne i windowse i office i sve ostalo, a padnes na fontovima ili nekom jeftinom utility programcicu od 20 USD :)
User avatar
xamp
Posts: 1544
Joined: 31/03/2010 18:43

#927 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by xamp »

kojeime wrote:
dragan.s wrote:
sirKULA wrote:E onda dodatno u kratkim crtama. Uvezen je pod ovo kako si naveo drugacije. A imam registrovanu privatnu djelatnost ali za koju mi ni ne treba komp. jer izdavanje racuna koristim fiskalnu kasu, a komp. koristim samo za licnu evidenciju tj.neki vid kartoteke pacijenta. Imaju li uopste pravo kontrolisati taj komp.ako ga zateknu upaljenog...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Mogu kontrolisati svaki komp koji se zatekne u radnji. Pošto je kod tebe sa strane legalizacije sve OK ne bi se trebao sekirati. Samo obrati pažnju i na ostale programe sem Windows-a (Office. Corel, Adobe, etc. svašta se nađe.).
ne samo softver. Ljudi se mogu iznenediti ako kontrolu vrsi neko ko zna, pa onda ti na kompjuteru nadje instalisane fontove, na primjer njih 50 a svaki kosta izmedju 50 i 100 USD :) I onda imas legalne i windowse i office i sve ostalo, a padnes na fontovima ili nekom jeftinom utility programcicu od 20 USD :)
Jel i za fontove moras imas naljepnicu na kompjuteru? :P
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#928 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by holowey »

xamp wrote:
kojeime wrote:
dragan.s wrote: Mogu kontrolisati svaki komp koji se zatekne u radnji. Pošto je kod tebe sa strane legalizacije sve OK ne bi se trebao sekirati. Samo obrati pažnju i na ostale programe sem Windows-a (Office. Corel, Adobe, etc. svašta se nađe.).
ne samo softver. Ljudi se mogu iznenediti ako kontrolu vrsi neko ko zna, pa onda ti na kompjuteru nadje instalisane fontove, na primjer njih 50 a svaki kosta izmedju 50 i 100 USD :) I onda imas legalne i windowse i office i sve ostalo, a padnes na fontovima ili nekom jeftinom utility programcicu od 20 USD :)
Jel i za fontove moras imas naljepnicu na kompjuteru? :P
inspektorima su na obuci objasnili da se samo naljepnica pika :D
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#929 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by kojeime »

Hajde ti prijatelju instalisi (a znam ljude koji to rade) 1000 i vise fontova pa kada saberes to ti dodje vise od 100.000 KM narocito ako imas fontove nekih poznatih i skupih dizajnera. Pa ti dodje neko ko to zna i kaze, OK, da vidim sada racune i potvrde, ili online puteve da se do tih fontova doslo legalno.

Nadaj se da ce ti u inspekciju doci neko ko ce gledati samo veliki softver (windowse, office, adobe pakete i slicno) a nece gledati imas li 1000 i vise dizajnerskih fontova, osnova, podloga, photoshop akcija, utility i slicnih programcica i ostalog od po 30KM svaki pa kada to sabere skonta da ilegalnog takvog sadrzaja imas u vrijednosti 10 ili 100 puta vecoj od skupog legalnog softvera.

Tada ti nece biti do smijeha.
User avatar
xamp
Posts: 1544
Joined: 31/03/2010 18:43

#930 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by xamp »

kojeime wrote:Hajde ti prijatelju instalisi (a znam ljude koji to rade) 1000 i vise fontova pa kada saberes to ti dodje vise od 100.000 KM narocito ako imas fontove nekih poznatih i skupih dizajnera. Pa ti dodje neko ko to zna i kaze, OK, da vidim sada racune i potvrde, ili online puteve da se do tih fontova doslo legalno.

Nadaj se da ce ti u inspekciju doci neko ko ce gledati samo veliki softver (windowse, office, adobe pakete i slicno) a nece gledati imas li 1000 i vise dizajnerskih fontova, osnova, podloga, photoshop akcija, utility i slicnih programcica i ostalog od po 30KM svaki pa kada to sabere skonta da ilegalnog takvog sadrzaja imas u vrijednosti 10 ili 100 puta vecoj od skupog legalnog softvera.

Tada ti nece biti do smijeha.
To ne gledaju ni u sjevernoj koreji jarane.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#931 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by kojeime »

Jos nisam cuo da je u Sjevernoj Koreji neko zaglavio robiju zbog downloada jedne MP3 pjesme od 99 centi dok se na slobodarskom demokratskom zapadu, cije tekovine mi slijedimo i cuvamo, to desava. A zamisli dizajnerski font koji kosta 200 ili 500 USD.

Jarane.
Kolt12
Posts: 619
Joined: 09/11/2012 08:03

#932 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Kolt12 »

sirKULA wrote:Sta je sa PDV-om kad se kupuje online....
Jer imam laptop koji je kupljen u danskoj sa licenciranim win7, sve legalno kupljeno imam i racun, a kazu da ni to nije legalno za ove nase jer kao mora biti kupljeno u BiH sa nasim racunom da se vidi da je placen PDV...jedino tako je OK...ili grijesim?...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
PDV mora biti placen, s obzirom na mjesto boravka u trenutku kupovine. Ako si ga kupio u Danskoj, onda na izlasku iz Danske, si mogao traziti povrat danskog PDV-a, a u ulasku u BiH si morao platiti BiH PDV na cijeli laptop, ne software. Cuj ti isao u Dansku kupit laptop?
User avatar
sirKULA
Posts: 26
Joined: 01/06/2011 20:56

#933 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by sirKULA »

Kolt12 wrote:
sirKULA wrote:Sta je sa PDV-om kad se kupuje online....
Jer imam laptop koji je kupljen u danskoj sa licenciranim win7, sve legalno kupljeno imam i racun, a kazu da ni to nije legalno za ove nase jer kao mora biti kupljeno u BiH sa nasim racunom da se vidi da je placen PDV...jedino tako je OK...ili grijesim?...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
...Cuj ti isao u Dansku kupit laptop?
Ma uzeo jos cokoladu i 2 kutije cigara...a znam da sam mogao ali nisam... :-) na njemu je svakako samo win.legalan, a sve ostalo od programa nije jer ga koristim i privatno...vise me je interesovalo da li ga imaju pravo provjeravati ako ga zateknu,jer on ustvari nije ni potreban ni registrovan za rad u objektu...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
User avatar
sirKULA
Posts: 26
Joined: 01/06/2011 20:56

#934 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by sirKULA »

Kolt12 wrote:....Cuj ti isao u Dansku kupit laptop?
Ma uzeo jos cokoladu i 2 kutije cigara...a znam da sam mogao ali nisam... :-) na njemu je svakako samo win.legalan, a sve ostalo od programa nije jer ga koristim i privatno...vise me je interesovalo da li ga imaju pravo provjeravati ako ga zateknu,jer on ustvari nije ni potreban ni registrovan za rad u objektu...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#935 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by shiljak »

Što ga zakomplikovašte bezveze.. Ne znam je li isteklo, ako nije zadnji rok je Januar.. Dakle win 8, orginal, online 60 KM..

Sad, da li se nekom isplati da plati 60 KM umjesto 200+ KM? A šanse da će ti sve priznati su najmanje 80% :D Pogotovo ako imaš 3-4 računara :D Ko ne riskira taj i ne profitira :-D

A u slučaju da ti ne priznaju, kupiš novi za 200 + KM, a taj stari prodaš nekom za 60-100 KM i na isto dođeš :D
User avatar
rumFo
Posts: 1672
Joined: 29/08/2011 21:12

#936 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by rumFo »

Ma haj ba, ne zalaze po kucama, a pravna lica svakako moraju po zakonu radit :D
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#937 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by shiljak »

naravno, samo pravna lica :-D
bosanka hercegovic
Posts: 228
Joined: 01/03/2013 09:46

#938 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by bosanka hercegovic »

Na zvanicni email firme u kojoj radim stigla je obavijest od BSA BiH advokatska kancelaraija karanovic-nikolic da nas je neko prijavio da koristimo nelegalni Microsoft softver i da im moramo u roku od 8 dana dostaviti racune za softver i potpisanu i ovjerenu izjavu sa brojevima racunara i brojevima licenci u skladu sa nasim popisom osnovnih sredstava.....ne znam da li smo u zakonskoj obavezi da im odgovorimo.......jer cudno je da ako imaju ovlastenje od Microsofta nemaju informaciju kojim firmama je Microsoft prodao licence i poslao sifre putem emaila....da li je neko imao slicno iskustvo?
User avatar
Warashii
Posts: 4257
Joined: 13/09/2011 12:55

#939 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Warashii »

Iskreno.
Mislim da je to zavala. Ako se ne varam i moju firmu je prije 4-5 godina doslo nesto slicno. Kao taj neki predstavnik Microsofta dolazio da kupi racunar pa kao OS ovo ono na kupljeni racunar i kao neko mu reko da mu mi mozemo piratski nabaciti. Nismo nikad nista radili po tom pitanju i nikad nas niko tuzio nije.
E sad... dal su se stvari u medjuvremenu promjenile :-)
User avatar
xamp
Posts: 1544
Joined: 31/03/2010 18:43

#940 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by xamp »

bosanka hercegovic wrote:Na zvanicni email firme u kojoj radim stigla je obavijest od BSA BiH advokatska kancelaraija karanovic-nikolic da nas je neko prijavio da koristimo nelegalni Microsoft softver i da im moramo u roku od 8 dana dostaviti racune za softver i potpisanu i ovjerenu izjavu sa brojevima racunara i brojevima licenci u skladu sa nasim popisom osnovnih sredstava.....ne znam da li smo u zakonskoj obavezi da im odgovorimo.......jer cudno je da ako imaju ovlastenje od Microsofta nemaju informaciju kojim firmama je Microsoft prodao licence i poslao sifre putem emaila....da li je neko imao slicno iskustvo?
Istu stvar sam dobio prije 3-4 godine ali sam nazvao svog advokata, ona ih je nazvala i rekla da prestanu peglat... NIKAD vise nisu nista slali ni zvali :D
User avatar
LeonardoAC
Posts: 928
Joined: 21/12/2009 21:57

#941 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by LeonardoAC »

kakva je to glupost... pa odgovoriš im da koristite linux :P
r0bac
Posts: 1
Joined: 28/05/2013 21:46

#942 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by r0bac »

Jel ima netko da je imao iskustva sa inspekcijom, ja radim za firmu koja ima preko 40 računala, prosle godine je radila obnovu programa kao i obnovu računala, od tih 40 računala nekih 80% je zamjenjeno sa polovnim računalim koji na sebi imaju naljepnicu Microsoft Windowsa....Zanima me da li je ta naljepnica uz predočen račun o nabavi istih dovoljan da zadovolji kriterije naše federalne inspekcije? ili oni ipak još nešto zahtjevaju i provjeravaju?
User avatar
Qurajber
Posts: 667
Joined: 06/05/2012 10:05

#943 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Qurajber »

r0bac wrote:Jel ima netko da je imao iskustva sa inspekcijom, ja radim za firmu koja ima preko 40 računala, prosle godine je radila obnovu programa kao i obnovu računala, od tih 40 računala nekih 80% je zamjenjeno sa polovnim računalim koji na sebi imaju naljepnicu Microsoft Windowsa....Zanima me da li je ta naljepnica uz predočen račun o nabavi istih dovoljan da zadovolji kriterije naše federalne inspekcije? ili oni ipak još nešto zahtjevaju i provjeravaju?
IX PROVJERA LICENCI KOD KORISNIKA

Provjera faktura – obavljenim pregledom faktura utvrdi se kupovina X
licenci jednog softvera, a kod pregleda računara kod kupca-korisnika
utvrdi se korištenje programa na broju računara većem od X;
• Provjera faktura - kada se kod korisnika nelicenciranog softvera
pronađe faktura za hardver, ali bez iskazane prodaje softvera, dok se na
računarima koristi softver;
• Provjera faktura - kada je na fakturi iskazana prodaja licence i cijena
za istu, ali verzija licence ne odgovara verziji na naljepnici;
• Provjera računara - kada korisnik ima instaliran nelicencirani softver,
a nema fakture i nepoznat je prodavač softvera.
• Provjera ugovora – u slučaju da korisnik ima ugovor o količinskom
licenciranju, isti treba tražiti kako bi se ustanovilo pravo korištenja
određenog softvera ili grupe softvera.


A) KOJE PROGRAME PROVJERAVAMO?
1. WINDOWS OS (npr. Windows XP, Windows 7 i Windows 8...)
2. MICROSOFT OFFICE (npr. 2007, 2010, 2013, i verzije Standard,
Professional...)
3. Serveri (Windows Server, SQL, CAL Licence...)
4. Adobe Photoshop (npr. Standard, Extended…)
5. Adobe Acrobat (Acrobat 5, Acrobat 8…)
6. CorelDRAW
7. AutoCAD
8. Autodesk 3D Studio Max
KONTAKTIRATI AUTORA ZA SVA SLOŽENA I JEDNOSTAVNA PITANJA
MICROSOFT
Anida Jusufović
ANTI PIRACY MANAGER
Microsoft BiH
Tel +387 33 295 223
Fax +387 33 296 711
Mobile +387 62 340 088
E-mail [email protected]
Web http://www.microsoft.com/bih
AUTO DESK
Vladan Đurić
Autodesk Licence Compliance
Manager, Adriatic Region
“OSA - Računarskiinženjering” doo
Takovska 45, 11000 Beograd, Srbija
tel. +381 11 3290 362
fax. +381 11 3291 353
mob. + 381 66 944 64 26
http://www.osa.rs
autodesk.osa.rs
ADOBE I COREL
Leonhard Cingel,
direktor / manager
HSM Informatika
Jahijela Fincija 5
71210 Ilidža
Bosna i Hercegovina
telefon: +387 33 637 492
fax: +387 33 637 108
mobil: +387 62 177 381
KONTAKT Business Software Alliance, BSA: Mirna Milanović Lalić, Advokat, 061 204 217



Instrukcija za pregled i dokumentiranje softvera instaliranog na računarima u cilju zaštite autorskih prava...

http://www.fuzip.gov.ba/uploaded/Brosura.pdf‎
User avatar
mobile9
Posts: 538
Joined: 24/06/2013 01:32
Location: Od mora do Save Od Drine do Une

#944 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by mobile9 »

Richard Wagner wrote:NE ĆU NI KAD KUPIT SOFVER!
kod mene je sve piratsko! :D :zvijezda: :mrgreen: :thumbup:
User avatar
StrelacAB80
Posts: 91
Joined: 18/05/2013 01:56

#945 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by StrelacAB80 »

Nikada,ali nikada u zivotu,nista licencirano necu koristiti,od obicnog programa,pa do sistema,koji cijene 400$ - nisu normalni-zasto platiti,kada moze free! Neka placa ko mora! :D
User avatar
Warashii
Posts: 4257
Joined: 13/09/2011 12:55

#946 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Warashii »

Ma iskreno platio bi al kad nebi cijene bile toliko paprene.
Da nisu ko sto jesu bolje im je da naplacuju i svaki torrent koji skinem, ovisi film 0.5 - 1,5 KM radije nego da cekam da izadje dobar rip :) , ja licno bi to placao. Programe takodje, cijena ovisno o programu al neke stvarno da su razumne cijene. Mislim da im je to bolja opcija za borbe protiv piraterije nego li sto ovo danas pokusavaju, pravo kabadahijski nekim presudama sa milionskim odstetama od fizickih lica.
Ili da naplacuju neka globalna autorska prava od svih providera pa da sve na netu bude besplatno. Boli me dzon nek odlome dio kolaca od T Mobile-a i slicnih i mislim da bi svima bilo bolje.
Jbte daj da skinem Win il neki drugi OS za maksimalnih 30 - 40 KM a ne kupit za 300 - 400 KM koliko kosta 60% racunara kod vecine korisnika racunara u BiH .
Jbga ipak je za to sve utroseno vremena i necijeg znanja, nije bas spalo s neba.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#947 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by walk_M-A-N »

Ova je tema malo zamrla, što je i bilo za očekivati. Pročitao sam prethodne postove, sve (jedva...), i svaka čast forumašima, izdvojio bih ove, neka se niko ne ljuti: Bušman, vox-populi, Frank Sinatra, gentoo, zilog, dragan.s, chuchumbamayumbe, drugtito2011, dalajlama, atg51, atko, GAU8, Discball, bmarkovic (izvrsna objašenjenja)
Takvi ljuvi, vidi se, rade i stvaraju - ne vjerujem da sad recimo upravljaju nekoom politikom. Hvala posebno na primjerima, i navođenju uspješnih praksi ili firmi.

... ali inspekcija nikad ne spava.. Evo na stranici http://fuzip.gov.ba/ u Novostima danas gledam 3 viejsti, 1 za nelegalne taksiste u Sarajevu, što nisu riješili, i 2 za licenciranje i "Inspekcijski nadzor nad zaštitom autorskih prava korištenja i prometovanja kompjuterskih programa"... kao da ne živimo u vremenu svakakvih prevara i pljački, vrijednih milion i milijarde (ali to je već druga tema).....hm, u stvari, oni su to i shvatili, pa se priključili...

Gdje smo danas? http://fuzip.gov.ba/index.php?lang=ba&sel=3&view=123 kaže:
Federalni i kantonalni tržišni inspekori će kod svih privrednih subjekata na području FBiH u periodu do polovine juna 2013. sprovoditi pojačani inspekcijski nadzor nad primjenom Zakona o autorskom i srodnim pravima BiH u oblasti korištenja i prometovanja kompjuterskih programa.
U slučajevima zloupotrebe autorskog prava predviđeno je poduzimanje upravnih mjera i prekršajnih sankcija, poput privremenog i trajnog oduzimanja predmeta i uređaja kojima je počinjen prekršaj pa do izricanja novčanih kazni koje se kreću u rasponu od 1.000 do 200 hiljada KM.
Dakle, aktivnost Federalne inspekcije je stalna, svake godine, kako im je i rečeno od srtane nalogodavaca, Msofta i Usaida.. Pretpostavljam da je to kao kod grabežjlivaca, nakon akcije ide varenje, odnosno utuživanje i kupovanje...

Za to vrijeme "država" odnosno oni koji je rasprodaju troše milione, evo njnovbiji primjer:
http://www.klix.ba/biznis/privreda/vije ... /130708067
"Bitno je za Bosnu i Hercegovinu da se Vijeće ministara odlučilo da u organima uprave obnovi ugovor o licenciranju te koristi vrhunski i valjano licencirani softver koji će povećati sigurnost i transparentnost korištenja komunikacionih tehnologija i informacionih sistema u državnoj upravi. Potpisivanjem ugovora dobijamo potpunu i brzu implementaciju softverske tehnologije posljednje generacije u državnoj upravi te u isto vrijeme pokazujemo jasnu opredijeljenost Vijeća ministara BiH u borbi protiv korištenja nelegalnog softvera u Bosni i Hercegovini i poštivanja zakonskih normi koje reguliraju predmetnu oblast", izjavio je nakon potpisivanja ministar komunikacija i prometa BiH Damir Hadžić.
Šta je tu problem, odnosno kako se to rpevodi na jezik običnih ljudi? Ovo je obnova starog ugovora, koji za nekih 10 milion KM (!?) na 3 godine daje privremene licence, uglavnom Windows i Office, te nešto servera... "država" poslije toga ostaje jadna kao što je i bila.
I ovdje i jeste tuga... samo su ti DEKSTOP softveri najnovije generacije, a servisi odnosno usluge su na žlj nivou.

Ovakvo rasipanje nije samo za softver (vole oni i Audije, recimo A8....), niti samo u Vijeću ministara (entiteti i neki drugi državni oragni slično rade). Efektivna iskorištenost tih 20 miliona KM u VM je vrlo mala, tek nekih 10 % ili 20% bi možda bilo opravdano... Zamislite da je bio svtarni tender da se riješi pitanje Windowsa/Office-a, pa evo ovdje je bilo toliko potencijalnih rješenja pa bi se valjda našle i ozbiljne firme,, a ne ovako "stvareški ugovor" - pa to je potpuno suprotno smislu javnih nabavki, toje direktno oštećivanje budžeta - ovako se svaka firma za sve može proglasiti "strateškim partnetom", recimo uparvo Audi....
User avatar
mayab
Posts: 26957
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#948 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by mayab »

Smijem li na racunaru u firmi imati i koristiti Irfanview?
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#949 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by holowey »

mayab wrote:Smijem li na racunaru u firmi imati i koristiti Irfanview?
zavisi, ako ces ga koristiti u komercijalne svrhe, freeware licenca ti to ne dozvoljava... ako ces ga koristiti za nekomercijalne svrhe, to moze... iako mislim da ova inspekcija nece gledati irfanview... mislim da je ranije neko bio postavio spisak aplikacija koje oni provjeravaju...
hijk053
Posts: 2
Joined: 28/04/2011 09:58
Contact:

#950 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by hijk053 »

u svakom slučaju podržavam
Post Reply