Licenciranje softvera, inspekcija...

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
KID
Posts: 607
Joined: 10/03/2007 20:29

#976 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by KID »

KID wrote:
KID wrote:Molim Vas... da ne listam sve stranice... da mi neko ukratko pojasni...
gdje mogu pročitati šta sve inspektori kontrolišu tj za koje programe traže licence..
Molim Vas.... ne razumijem se baš u računare...
na poslu koristimo Windows XP....
ima naljepnica na računaru...
šta dalje... brišem Office..pa ću da instaliram Open Office
šta smijem imati na računaru.... šta ne smijem...

Molim za pomoć
Niko da se javi za pomoć.. :-?
Prošla inspekcija....
sve OK... :wink:
User avatar
Quaresma
Posts: 6650
Joined: 19/07/2010 16:37

#977 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by Quaresma »

i kako prođe, podijeli s rajom iskustvo :-D
Mocni Vladar
Posts: 39
Joined: 23/01/2018 00:48

#978 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by Mocni Vladar »

KID wrote:
KID wrote:Molim Vas... da ne listam sve stranice... da mi neko ukratko pojasni...
gdje mogu pročitati šta sve inspektori kontrolišu tj za koje programe traže licence..
Molim Vas.... ne razumijem se baš u računare...
na poslu koristimo Windows XP....
ima naljepnica na računaru...
šta dalje... brišem Office..pa ću da instaliram Open Office
šta smijem imati na računaru.... šta ne smijem...

Molim za pomoć
Niko da se javi za pomoć.. :-?
Jarane neka ti baja hoda po profilu haha
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#979 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by Tesla Edison »

KID wrote:
KID wrote:Molim Vas... da ne listam sve stranice... da mi neko ukratko pojasni...
gdje mogu pročitati šta sve inspektori kontrolišu tj za koje programe traže licence..
Molim Vas.... ne razumijem se baš u računare...
na poslu koristimo Windows XP....
ima naljepnica na računaru...
šta dalje... brišem Office..pa ću da instaliram Open Office
šta smijem imati na računaru.... šta ne smijem...

Molim za pomoć
Niko da se javi za pomoć.. :-?
E ovako.

Prvo, ako imaš naljepnicu legalan si pod uslovom da je taj OS aktiviran sa ključem sa naljepnice. Ako nije, uradi reinstalaciju i aktiviraj je tim ključem.
Drugo, naša inspekcija je malo poglupa. Ne kontaju oni te naljepnice i traže račun (uhljebi ne znaju šta je licenca i naljepnica). Ako ti to budu tražili račun, reci da nemaš jer je to OEM verzija. Ako opet ne bude kontao, traži da te da na sud i tu si čist.
Treće, nikad ali baš nikad nemoj dozvoliti da on sa svog USB diska instalira neke programe na tvoj računar da bi tim programima provjerio da li je OS legalan ili nije. Taj USB on gura svugdje (mislim na računare) i ko zna čega tu sve nema. Također on nema ovlasti da dotakne tvoj računar bez sudskog naloga i bez tvoje dozvole.
Četvrto, ako je Office ilegalan ne bi trebalo biti problem jer su inspektori, ponavljam, poglupi i često samo ih OS zanima i misle da je OS sve.

Nadam se da sam pomogao ;).
User avatar
Kolovodja
Posts: 13
Joined: 13/11/2015 15:11

#980 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by Kolovodja »

E da znas da nisu vise tako glupi. Naucili su ponesto. Nedavno su oprali lika za racunar koji je imao WIN 7 i urednu naljepnicu ali nije imao racun za refurbished licencu.
kakaljin
Posts: 11582
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#981 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by kakaljin »

Kolovodja wrote:E da znas da nisu vise tako glupi. Naucili su ponesto. Nedavno su oprali lika za racunar koji je imao WIN 7 i urednu naljepnicu ali nije imao racun za refurbished licencu.
Ako koristi u poslovne svrhe mora imati sve legalno, dok privatno je jos uvijek siva zona
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#982 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by Tesla Edison »

Kolovodja wrote:E da znas da nisu vise tako glupi. Naucili su ponesto. Nedavno su oprali lika za racunar koji je imao WIN 7 i urednu naljepnicu ali nije imao racun za refurbished licencu.
Ako ima licencu, sudski ih dobija glat. Samo treba tražiti sudski odlučivanje.

Vidiš da su sada još gluplji. Ima originalnu licencu a traže račun. Goveda prava.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#983 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by Tesla Edison »

kakaljin wrote:
Kolovodja wrote:E da znas da nisu vise tako glupi. Naucili su ponesto. Nedavno su oprali lika za racunar koji je imao WIN 7 i urednu naljepnicu ali nije imao racun za refurbished licencu.
Ako koristi u poslovne svrhe mora imati sve legalno, dok privatno je jos uvijek siva zona
Licenca je odštampana na novčanom papiru sa raznim zaštitama te je ista alfa i omega. Nikakav račun ne može biti iznad licence. Ako ima licencu i ako je OS aktiviran ključem sa licence on je 100/100 legalan.

To može potvrditi i chatom sa MS supportom preko linka: https://support.microsoft.com/en-us/pre ... gethelpapp

Operater te pita šta je problem, tražiš o njega da ti provjeri legalnost OS-a na tvom računaru i za par minuta znaš sve. Uglavnom ako je aktiviran sa ključem sa licence, MS će potvrditi legalnost.
cocaine
Posts: 33
Joined: 05/04/2013 13:20

#984 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by cocaine »

KID wrote:Molim Vas... da ne listam sve stranice... da mi neko ukratko pojasni...
gdje mogu pročitati šta sve inspektori kontrolišu tj za koje programe traže licence..
Molim Vas.... ne razumijem se baš u računare...
na poslu koristimo Windows XP....
ima naljepnica na računaru...
šta dalje... brišem Office..pa ću da instaliram Open Office
šta smijem imati na računaru.... šta ne smijem...

Molim za pomoć
Kuku lele pa kakvu ti firmu držiš da u 2017 (sada 2018) koristiš Windows XP. Elem ja mislim da više i ne možeš nigdje nabaviti oriđiđi licencu XP-a. Podrška ukinuta prije 4 godine.
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#985 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by use your illusion »

Vjerovatno je glupo pitanje al eto...kada kupim licencirani office (oko 150km) kako ide licenca..je li se svake mora placati produzavanje licence i koliko??
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#986 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by walk_M-A-N »

Koliko znam, a nisam neki izvor, Microsoft Office sa trajnom licencom je oko 500 KM.
Ta mi cijena izgleda da je onaj što se svake godine plaća i kao možeš ga koristiti i na mobilnim uređajima.
Alternativa je besplatni Libreoffice.
Sve zavisi za šta se koristi.
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#987 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by ado_sar »

use your illusion wrote:Vjerovatno je glupo pitanje al eto...kada kupim licencirani office (oko 150km) kako ide licenca..je li se svake mora placati produzavanje licence i koliko??
Ja mislim da je najprakticnija mjesecna pretplata... tu je negdje sa cijenom, ali imas najnovije verzije uvijek i jos dosta dodataka i funkcionalnosti
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#988 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by CPT »

use your illusion wrote:Vjerovatno je glupo pitanje al eto...kada kupim licencirani office (oko 150km) kako ide licenca..je li se svake mora placati produzavanje licence i koliko??
nisi kupio office licencu... u najboljem slucaju office365 pretplatu na 2 godine?
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#989 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by CPT »

TESLA_EDISON wrote:
Kolovodja wrote:E da znas da nisu vise tako glupi. Naucili su ponesto. Nedavno su oprali lika za racunar koji je imao WIN 7 i urednu naljepnicu ali nije imao racun za refurbished licencu.
Ako ima licencu, sudski ih dobija glat. Samo treba tražiti sudski odlučivanje.

Vidiš da su sada još gluplji. Ima originalnu licencu a traže račun. Goveda prava.
Uvijek se koriste racuni i ne "naljepnice" i to je jedini pravilno.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#990 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by sportman1 »

walk_M-A-N wrote:Koliko znam, a nisam neki izvor, Microsoft Office sa trajnom licencom je oko 500 KM.
Ta mi cijena izgleda da je onaj što se svake godine plaća i kao možeš ga koristiti i na mobilnim uređajima.
Alternativa je besplatni Libreoffice.
Sve zavisi za šta se koristi.

torrent sve djaba. i windows.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#991 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by sportman1 »

ali ne znam kako instalirati skinuti windows sa torrenta?
cca 3.5gb winrar.
jel se samo otpakuje kao aplikacija neka ili je proces instalacije drugaciji??

fala za odgovor.


ps. nema valjda u bib inspekcija za firme koje koriste nelicencirani software.
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#992 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by Cookie85 »

sportman1 wrote:ali ne znam kako instalirati skinuti windows sa torrenta?
cca 3.5gb winrar.
jel se samo otpakuje kao aplikacija neka ili je proces instalacije drugaciji??

fala za odgovor.


ps. nema valjda u bib inspekcija za firme koje koriste nelicencirani software.
Stvarno mislis da se tako instalira windows?? zajebajes nas?

Skines win (vjerovatno bi bio .iso format.kad ga izbacis iz .rar formata) Uzmes USB stick ili prazan dvd i pripremis da bude boot-abilan.

Sprzis dvd ( ako ti je laske sa DVD-om) odes u BIOS stavis da ti cita CD/DVD boot, restartujes, formatiras HDD, (preporucujem da ne formatiras sa Win format nego skini neki tool za format ,ima onaj dobar ali nisam siguran kako se zove "magic tool" ili tako nesto. ) Naravno za Win NTFS format, onda ubacis dvd i resetujes komp. kada pocnu tacke da se pojavljuju , pritisnes space i krene instalacija.

Ako sa USB boot radis , znaci formatiranje HDD ide isto , samo u BIOS stavis da ti radi boot sa USB i princip isti.

PS kada budes formatirao ne zaboravi napraviti particije kako tebi odgovara i da ti sistemska particija bude veca (ne znam koliki je kaapacitet HDD) .

Eto u slucaju da se ne zajebavas.
c_g
Posts: 1151
Joined: 29/09/2016 01:52

#993 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by c_g »

Ja samo otpakujem winrar i pokrenem instalaciju, to je to. Formatiram C i ćao. :mrgreen:
User avatar
MaroonBrigade
Posts: 1593
Joined: 26/03/2009 17:59

#994 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by MaroonBrigade »

Ja mislim da ima jedno 160 000 klipova na youtube gdje su ljudi ovaj proces objasnili u detalje :D









:run:
prelivoda
Posts: 445
Joined: 30/07/2013 13:17

#995 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by prelivoda »

TESLA_EDISON wrote:
kakaljin wrote:
Kolovodja wrote:E da znas da nisu vise tako glupi. Naucili su ponesto. Nedavno su oprali lika za racunar koji je imao WIN 7 i urednu naljepnicu ali nije imao racun za refurbished licencu.
Ako koristi u poslovne svrhe mora imati sve legalno, dok privatno je jos uvijek siva zona
Licenca je odštampana na novčanom papiru sa raznim zaštitama te je ista alfa i omega. Nikakav račun ne može biti iznad licence. Ako ima licencu i ako je OS aktiviran ključem sa licence on je 100/100 legalan.

To može potvrditi i chatom sa MS supportom preko linka: https://support.microsoft.com/en-us/pre ... gethelpapp

Operater te pita šta je problem, tražiš o njega da ti provjeri legalnost OS-a na tvom računaru i za par minuta znaš sve. Uglavnom ako je aktiviran sa ključem sa licence, MS će potvrditi legalnost.
Naljepnica se može kupiti na internetu za par dolara, ali to nije licenca i samo sa njom nisi legalan. OEM licence se kupuju uz računar i moraš imati original račun na kojem je naglašeno da si kupio i licencu.
Naravno postoje i drugi načini licenciranja, ali svi uključuju RAČUN!
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#996 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by O'zone »

E sad recimo da imaš računar u firmi koji nisi kupio nego dobio na poklon sa licencom win 7 pro Koja je OEM. Računar je star 6-7 godina, računa sa glave nema niti se može dobiti. Šta tad?

Druga stvar koja me interesuje jeste da li su firme zakonski limitirane na korištenje win pro verzije programa ili recimo mogu koristiti i home verziju win u redovnom radu a da im pri tome inspekcija ne pravi problem?
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#997 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by CPT »

O'zone wrote:E sad recimo da imaš računar u firmi koji nisi kupio nego dobio na poklon sa licencom win 7 pro Koja je OEM. Računar je star 6-7 godina, računa sa glave nema niti se može dobiti. Šta tad?

Druga stvar koja me interesuje jeste da li su firme zakonski limitirane na korištenje win pro verzije programa ili recimo mogu koristiti i home verziju win u redovnom radu a da im pri tome inspekcija ne pravi problem?
1) Licenca se dokazuje racunom licence (koja se obicno vodi u osnovnim sredstvima). Nece nikog u sistemu sa (karikiram) xxx racunara pregledati svaki racunar i verziju. Broj placenih licenci mora bit jednak broju racunara.

2) NE, nije ogranicen (Office Home jeste)
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#998 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by arnes_king »

Pitanje za tek otvorenu d.o.o. firmu koja ima malu kancelariju sa jednim racunarom za osnovne potrebe. Gdje i koju licencu da kupim za windows? Kontam za office najbolje skinuti open office.

Je li bolje da instaliram Linux i hoce li mi moci program za fiskalnu kasu na Linux instalirati?

Moram napomenuti da kancelarija sluzi samo radi adrese i tu je jer mora biti, a nece se iz nje raditi nego je posao home office. Isto tako i racunar skoro da se i nece koristiti, samo ako je nesto bas moranje.
User avatar
liaar
Posts: 3780
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#999 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by liaar »

arnes_king wrote:Pitanje za tek otvorenu d.o.o. firmu koja ima malu kancelariju sa jednim racunarom za osnovne potrebe. Gdje i koju licencu da kupim za windows? Kontam za office najbolje skinuti open office.

Je li bolje da instaliram Linux i hoce li mi moci program za fiskalnu kasu na Linux instalirati?

Moram napomenuti da kancelarija sluzi samo radi adrese i tu je jer mora biti, a nece se iz nje raditi nego je posao home office. Isto tako i racunar skoro da se i nece koristiti, samo ako je nesto bas moranje.
Firma gdje sam do nedavno radio, Media Market prodaje računare sa Win licencama, kako Win7 tako i Win10. Sve informacije na 033/714-777
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#1000 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by Haris.ba »

arnes_king wrote:Pitanje za tek otvorenu d.o.o. firmu koja ima malu kancelariju sa jednim racunarom za osnovne potrebe. Gdje i koju licencu da kupim za windows? Kontam za office najbolje skinuti open office.

Je li bolje da instaliram Linux i hoce li mi moci program za fiskalnu kasu na Linux instalirati?

Moram napomenuti da kancelarija sluzi samo radi adrese i tu je jer mora biti, a nece se iz nje raditi nego je posao home office. Isto tako i racunar skoro da se i nece koristiti, samo ako je nesto bas moranje.
Moguce da si dosada sve pozavrsavao.

Sa servisom fisklanim vidis moze li softver na linux. Trebao bi da moze. Mada moguce da neki imaju softver sto ne moze.

Fiskalna ti mora biti u kancelariji. Logicno, i racunar ti treba tu.

Meni sve to bila peglancija, pa uzeo sa oem windows profesional. Imas ga za 1 racumar za oko 300 KM ako nema oem.

Ako ces licencirani microsoft office ide na verziju business. Za 1 racunar oko 600 KM. Ili ides na 365 verziju. I to a je oko 100 KM godisnje.

Ako neces nista sa office raditi ne treba ti.
Post Reply