Licenciranje softvera, inspekcija...

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#951 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Kruler »

holowey wrote:
mayab wrote:Smijem li na racunaru u firmi imati i koristiti Irfanview?
zavisi, ako ces ga koristiti u komercijalne svrhe, freeware licenca ti to ne dozvoljava... ako ces ga koristiti za nekomercijalne svrhe, to moze... iako mislim da ova inspekcija nece gledati irfanview... mislim da je ranije neko bio postavio spisak aplikacija koje oni provjeravaju...
A da probaš napisati email Irfanu i pitati ga? Koliko vidim licenca je €10 za komercijalne svrhe (http://www.irfanview.com/main_support_engl.htm)?
User avatar
nedim81
Posts: 53
Joined: 14/03/2010 18:07

#952 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by nedim81 »

Kruler wrote:
holowey wrote:
mayab wrote:Smijem li na racunaru u firmi imati i koristiti Irfanview?
zavisi, ako ces ga koristiti u komercijalne svrhe, freeware licenca ti to ne dozvoljava... ako ces ga koristiti za nekomercijalne svrhe, to moze... iako mislim da ova inspekcija nece gledati irfanview... mislim da je ranije neko bio postavio spisak aplikacija koje oni provjeravaju...
A da probaš napisati email Irfanu i pitati ga? Koliko vidim licenca je €10 za komercijalne svrhe (http://www.irfanview.com/main_support_engl.htm)?
Ja sam prije 4-5 dana pitao komsiju Irfana dal ce se ljutiti ako budem koristio ovaj softwere .Nema kaze problema - samo udri komsija....... I da kazem inspekciji da mi on usmeno odobrio koristenje istog !!
User avatar
arman1
Posts: 5286
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#953 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by arman1 »

Akcija kakvu su proveli inspekcijski irgani u FBiH bi u svakoj noramalnoj zemlji bila bi sankcionisana, a onaj koju je pokrenuo posao bi mogao poslije naći samo u privatnom sektoru.
rangoj
Posts: 767
Joined: 22/01/2014 13:22

#954 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by rangoj »

kojeime wrote:Jos nisam cuo da je u Sjevernoj Koreji neko zaglavio robiju zbog downloada jedne MP3 pjesme od 99 centi dok se na slobodarskom demokratskom zapadu, cije tekovine mi slijedimo i cuvamo, to desava. A zamisli dizajnerski font koji kosta 200 ili 500 USD.

Jarane.
U S. Koreji ne postoji interet, pa nemaju takvih problema. Oni imaju svoj strogo kontrolisati intranet kojem pristup imaju samo ljudi kojima je on potreban za posao, ništa zabava :)


Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
nedimhurem
Posts: 1
Joined: 12/11/2013 22:22

#955 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by nedimhurem »

imam sve windowse licencirane, ako je nekom potrebno nek se javi :)
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#956 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by staradis »

Je li moguce da do 2014. godine ne postoji spell check za nas jezik? :evil: :evil: :evil:
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#957 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by jahh »

Pa ako nema napravi : ).
User avatar
Tiger 033
Posts: 8692
Joined: 12/11/2010 09:47
Location: Sarajevo

#958 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Tiger 033 »

Image
rangoj
Posts: 767
Joined: 22/01/2014 13:22

#959 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by rangoj »

Tiger 033 wrote:Image
Koliko kod nas košta Kaspersky, samo antivirus, i komplet "internet Security"??

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#960 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Henry Chinaski »

staradis wrote:Je li moguce da do 2014. godine ne postoji spell check za nas jezik? :evil: :evil: :evil:
Nije moguće. Ako govorimo o MS Office 2013, postoji plugin za BS spell check.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#962 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Truba »

sinoće gledam neki stari dokumentarac ( najavluje se vista koja još nije izašla kao nešto spektakularno :D )
o microsoftu i bil gejtsu...
pa do pojave gejtsa na tom tržištu :D krajem sedamdesetih
softver se proizvodio i besplatno dijelio među ljudima te struke :D
a vjerujem da bi sve danas bilo na sistemu onih linuxa ili kako već :D
skoro sve osim specijaliziranih programa tipa autocad korel i tome slično :D
User avatar
damskot
Posts: 642
Joined: 28/12/2011 14:44
Location: Narod Zn0 !

#963 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by damskot »

.
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#964 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by jasko__ »

.
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9884
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#965 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by bordo gandalf »

Zna li neko kako se zove njemacka web stranica koja pred bozic i novu daje besplatno kljuceve za razne programe i igre?
User avatar
notsure
Posts: 1128
Joined: 31/07/2008 19:57

#966 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by notsure »

bordo gandalf wrote:Zna li neko kako se zove njemacka web stranica koja pred bozic i novu daje besplatno kljuceve za razne programe i igre?
Da nije ova:
http://www.giveawayoftheday.com/
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9884
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#967 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by bordo gandalf »

notsure wrote:
bordo gandalf wrote:Zna li neko kako se zove njemacka web stranica koja pred bozic i novu daje besplatno kljuceve za razne programe i igre?
Da nije ova:
http://www.giveawayoftheday.com/
Nije ali hvala u svakom slucaju
kolegione
Posts: 1267
Joined: 28/09/2013 02:29

#968 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by kolegione »

bosanka hercegovic wrote:Na zvanicni email firme u kojoj radim stigla je obavijest od BSA BiH advokatska kancelaraija karanovic-nikolic da nas je neko prijavio da koristimo nelegalni Microsoft softver i da im moramo u roku od 8 dana dostaviti racune za softver i potpisanu i ovjerenu izjavu sa brojevima racunara i brojevima licenci u skladu sa nasim popisom osnovnih sredstava.....ne znam da li smo u zakonskoj obavezi da im odgovorimo.......jer cudno je da ako imaju ovlastenje od Microsofta nemaju informaciju kojim firmama je Microsoft prodao licence i poslao sifre putem emaila....da li je neko imao slicno iskustvo?
Instaliras linux i pozoves ih da vide i cao
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#969 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by karanana »

e da vas pitam, a postavicu i na nekim drugim temama, ne znam tacno na kojoj je najrelevantnije da postavim.....
koristim piratiziranu verziju office professionala 2010 vec neke 3 godine...zadnjih par dana mi se javlja ova poruka:
Image

kao sto vidite imam jos 4 dana do necega. da li ce to biti gasenje officea? sta je rjesenje? instalacija nove piratizirane verzije? je li moram ovu prvo izbrisati i kako da je izbrisem da nesto ne ostane pa da mi ne ujebe instalaciju novoskinute verzije? vidim ima 2013. dosta raje skida pa sigurno radi.
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#970 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by karanana »

evo dobio sam link za neki aktivator i cini mi se da sam samo klikom na pokretanje tog KMSpico aktivatora rijesio stvar jer mi vise ne izbacuje ovaj prozor. ja mislio generisace mi kod, ali nista, samo klik i gotovo. valjda.
mario001
Posts: 2200
Joined: 26/09/2015 22:38

#971 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by mario001 »

Koliko kod nas kosta:

-Windows Server 2012 R2 ili Windows Server 2014
-MS SQL Server Standard 2008 R2 ili 2012
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#972 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by bluesjunior »

mario001 wrote:Koliko kod nas kosta:

-Windows Server 2012 R2 ili Windows Server 2014
-MS SQL Server Standard 2008 R2 ili 2012
WinSvrEssntls 16 se moze dobit za oko 500$ (bez Pdv) ne znam koliko su ostale edicije mislim da je skuplje...

Sql server je malo komplikovanija situacija jer postoje dva nacina licenciranja by CAL ili per CORE. By CAL znaci da svaki korisnik koji se kaci na sql server mora imati CAL licencu kupljenu....

per CORE znaci neograniceno korisnika koji se kace, ali se placa licenca po jezgrama (core) procesora. jedna licenca pokriva dva core-a. minimalno moras kupiti dvije licence jer podrazumijevaju (microsoft) da procesori idu od 4core pa na vise...
pri tom koliko god core-a ima(ju) procesor(i) svi moraju biti pokriveni licencom npr. ako imas neki server sa dva recimo intel xeon procesora sa po 8 core to znači da se mora pokriti licencama ukupno 16 core, posto jedna licenca pokriva 2 core mora se kupiti 8 licenci. jedna ovakva licenca kosta cca blizu 4000usd bez pdv.

u svakom slucaju BY CAL je puno jeftinija varijanta, koja se preporucuje za platforme koje imaju manje vise konstantan broj korisnika ili bar da se moze predvidjeti rast broja korisnika takav da cijenom CAL (client access license) nece dostici cijenu per CORE instalacije

skupo je dosta

btw izvinjavam se ako svo ovo pisanje nije bilo potrebno:)
mario001
Posts: 2200
Joined: 26/09/2015 22:38

#973 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by mario001 »

bluesjunior wrote:
mario001 wrote:Koliko kod nas kosta:

-Windows Server 2012 R2 ili Windows Server 2014
-MS SQL Server Standard 2008 R2 ili 2012
WinSvrEssntls 16 se moze dobit za oko 500$ (bez Pdv) ne znam koliko su ostale edicije mislim da je skuplje...

Sql server je malo komplikovanija situacija jer postoje dva nacina licenciranja by CAL ili per CORE. By CAL znaci da svaki korisnik koji se kaci na sql server mora imati CAL licencu kupljenu....

per CORE znaci neograniceno korisnika koji se kace, ali se placa licenca po jezgrama (core) procesora. jedna licenca pokriva dva core-a. minimalno moras kupiti dvije licence jer podrazumijevaju (microsoft) da procesori idu od 4core pa na vise...
pri tom koliko god core-a ima(ju) procesor(i) svi moraju biti pokriveni licencom npr. ako imas neki server sa dva recimo intel xeon procesora sa po 8 core to znači da se mora pokriti licencama ukupno 16 core, posto jedna licenca pokriva 2 core mora se kupiti 8 licenci. jedna ovakva licenca kosta cca blizu 4000usd bez pdv.

u svakom slucaju BY CAL je puno jeftinija varijanta, koja se preporucuje za platforme koje imaju manje vise konstantan broj korisnika ili bar da se moze predvidjeti rast broja korisnika takav da cijenom CAL (client access license) nece dostici cijenu per CORE instalacije

skupo je dosta

btw izvinjavam se ako svo ovo pisanje nije bilo potrebno:)
Hvala za info, meni svakako vise odgovara BY CAL obzirom da je nabavljamo za klijenta koji treba da promjeni bazu, nema veliki broj korisnika i to ce biti sasvim dovoljno, a svakako je manje love.
User avatar
KID
Posts: 607
Joined: 10/03/2007 20:29

#974 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by KID »

Molim Vas... da ne listam sve stranice... da mi neko ukratko pojasni...
gdje mogu pročitati šta sve inspektori kontrolišu tj za koje programe traže licence..
Molim Vas.... ne razumijem se baš u računare...
na poslu koristimo Windows XP....
ima naljepnica na računaru...
šta dalje... brišem Office..pa ću da instaliram Open Office
šta smijem imati na računaru.... šta ne smijem...

Molim za pomoć
User avatar
KID
Posts: 607
Joined: 10/03/2007 20:29

#975 Re: Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by KID »

KID wrote:Molim Vas... da ne listam sve stranice... da mi neko ukratko pojasni...
gdje mogu pročitati šta sve inspektori kontrolišu tj za koje programe traže licence..
Molim Vas.... ne razumijem se baš u računare...
na poslu koristimo Windows XP....
ima naljepnica na računaru...
šta dalje... brišem Office..pa ću da instaliram Open Office
šta smijem imati na računaru.... šta ne smijem...

Molim za pomoć
Niko da se javi za pomoć.. :-?
Post Reply