Licenciranje softvera, inspekcija...

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
guta89
Posts: 10
Joined: 30/05/2012 16:20

#901 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by guta89 »

bboypatron wrote:Nema smrti pirateriji :-D
Zivjela piraterija. :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
Kemal Malovčić
Posts: 9090
Joined: 19/03/2012 01:03

#902 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Kemal Malovčić »

ako ima ta inspekcija ako radi
na filozofskom fakultetu u sarajevu
imaju instaliraje piratske vindouvse
likid
Posts: 50
Joined: 16/10/2012 11:25

#903 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by likid »

potpuno je bespotrebno o ovoj temi raspravljat pa pogledajte kako su ovde http://dugokonaciste.com/showthread.php ... z2A6Vrn8AI provaljeni
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#904 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by shiljak »

pa nece te kazniti ako ti otkriju da ti nije legalan OS. Dobijes samo upozorenje da nabavis orginal i tek tad ako ne nabavis ide kazna :-D

Tako pisalo na klix clanku, onom prvom kad su tek krenuli da provjeravaju :D
User avatar
m11d0
Posts: 41
Joined: 29/08/2012 18:33
Contact:

#905 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by m11d0 »

Eh zato podignemo Linux, a unutar njega instaliramo virtuelni xp ili w7 i ne mogu vam nista.
A umjesto microsoftovog offica uvijek mozemo koristiti "OpenOffice" a mala je razlika izmedju misrosoftovog i openoffica s tim da u openofficu mozete sacuvati datoteku kompatibilnu sa microsoftovim officom.
Kakvo placanje kakvi jadi, pogotovo za mala poduzeca.

Btw cijela Njemacka vlada je presla na Linux, pa mi vi recite da ne valja :)
User avatar
xamp
Posts: 1544
Joined: 31/03/2010 18:43

#906 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by xamp »

m11d0 wrote:Eh zato podignemo Linux, a unutar njega instaliramo virtuelni xp ili w7 i ne mogu vam nista.
A umjesto microsoftovog offica uvijek mozemo koristiti "OpenOffice" a mala je razlika izmedju misrosoftovog i openoffica s tim da u openofficu mozete sacuvati datoteku kompatibilnu sa microsoftovim officom.
Kakvo placanje kakvi jadi, pogotovo za mala poduzeca.

Btw cijela Njemacka vlada je presla na Linux, pa mi vi recite da ne valja :)
U tom slucaju opet imas ilegalni Windows
User avatar
m11d0
Posts: 41
Joined: 29/08/2012 18:33
Contact:

#907 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by m11d0 »

xamp wrote:
m11d0 wrote:Eh zato podignemo Linux, a unutar njega instaliramo virtuelni xp ili w7 i ne mogu vam nista.
A umjesto microsoftovog offica uvijek mozemo koristiti "OpenOffice" a mala je razlika izmedju misrosoftovog i openoffica s tim da u openofficu mozete sacuvati datoteku kompatibilnu sa microsoftovim officom.
Kakvo placanje kakvi jadi, pogotovo za mala poduzeca.

Btw cijela Njemacka vlada je presla na Linux, pa mi vi recite da ne valja :)
U tom slucaju opet imas ilegalni Windows
Ne.
Virtualni windows ti je kao program. Dakle pokrenes ga kao aplikaciju i radis u njemu.
OS ti je Linux, ne mogu ti nista.
zilog
Posts: 7460
Joined: 06/03/2009 11:19

#908 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by zilog »

m11d0 wrote:Ne.
Virtualni windows ti je kao program. Dakle pokrenes ga kao aplikaciju i radis u njemu.
OS ti je Linux, ne mogu ti nista.
:lol: :lol: :lol:

Daj se uozbilji malo...

Nemoj zamjeriti, ali stvari ne funkcionisu tako.
User avatar
xamp
Posts: 1544
Joined: 31/03/2010 18:43

#909 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by xamp »

m11d0 wrote:
xamp wrote:
m11d0 wrote:Eh zato podignemo Linux, a unutar njega instaliramo virtuelni xp ili w7 i ne mogu vam nista.
A umjesto microsoftovog offica uvijek mozemo koristiti "OpenOffice" a mala je razlika izmedju misrosoftovog i openoffica s tim da u openofficu mozete sacuvati datoteku kompatibilnu sa microsoftovim officom.
Kakvo placanje kakvi jadi, pogotovo za mala poduzeca.

Btw cijela Njemacka vlada je presla na Linux, pa mi vi recite da ne valja :)
U tom slucaju opet imas ilegalni Windows
Ne.
Virtualni windows ti je kao program. Dakle pokrenes ga kao aplikaciju i radis u njemu.
OS ti je Linux, ne mogu ti nista.

Uozbilji se :)
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#910 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by shiljak »

pa iskoristite i kupite orginal OS za 39.99$ do kraja godine... posto inace kosta 100$ i vise dolara.
User avatar
m11d0
Posts: 41
Joined: 29/08/2012 18:33
Contact:

#911 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by m11d0 »

xamp wrote:

Uozbilji se :)
Sto mi ga neofirno spusti :D.
Al neka sad me to navelo da vise istrazim i bgm si upravu.
Ja sam imao pogresnu informaciju jbg.

Kako god. Linux rulz... :D
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#912 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by shiljak »

KvaziExpert wrote:
shiljak wrote:pa iskoristite i kupite orginal OS za 39.99$ do kraja godine... posto inace kosta 100$ i vise dolara.
Zar ovo nije upgrade, ko vec ima legalnu stariju verziju windowsa. Mislim, moze se instalirati, ali za inspektora si i dalje ilegalac.
instaliras free winodws 8 koji istice za 30 dana, upgradujes ga za 39.99$, dakle sve si legalno uradio.
Saka
Posts: 2586
Joined: 25/02/2011 11:49

#913 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Saka »

shiljak wrote:instaliras free winodws 8 koji istice za 30 dana, upgradujes ga za 39.99$, dakle sve si legalno uradio.
Samo još našim hajvanima dokaži da je legalna verzija kad ti traže "fakturu".
User avatar
xamp
Posts: 1544
Joined: 31/03/2010 18:43

#914 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by xamp »

Saka wrote:
shiljak wrote:instaliras free winodws 8 koji istice za 30 dana, upgradujes ga za 39.99$, dakle sve si legalno uradio.
Samo još našim hajvanima dokaži da je legalna verzija kad ti traže "fakturu".
Dobijes i online fakturu kada kupis online windows...
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#915 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by holowey »

xamp wrote:
Saka wrote:
shiljak wrote:instaliras free winodws 8 koji istice za 30 dana, upgradujes ga za 39.99$, dakle sve si legalno uradio.
Samo još našim hajvanima dokaži da je legalna verzija kad ti traže "fakturu".
Dobijes i online fakturu kada kupis online windows...
ne nadaj se da ce ti lako priznati fakturu bez id broja prodavca :-) :( :x
User avatar
xamp
Posts: 1544
Joined: 31/03/2010 18:43

#916 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by xamp »

Nek ubace svoje cuvene stickove i nek provjere legalnost u tom slucaju... Jer i kad kupis kompjuter sa instaliranim OS-om ne dobijes fakturu za OS.
Saka
Posts: 2586
Joined: 25/02/2011 11:49

#917 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Saka »

xamp wrote:Nek ubace svoje cuvene stickove i nek provjere legalnost u tom slucaju... Jer i kad kupis kompjuter sa instaliranim OS-om ne dobijes fakturu za OS.
Dobiješ naljepnicu.
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#918 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by holowey »

xamp wrote:Nek ubace svoje cuvene stickove i nek provjere legalnost u tom slucaju... Jer i kad kupis kompjuter sa instaliranim OS-om ne dobijes fakturu za OS.
tako je mozda kad kupujes polovan racunar ili sa instaliranim piratom...
User avatar
motachjointa
Posts: 843
Joined: 27/06/2007 00:49

#919 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by motachjointa »

Kako najjeftinije licencirati 4 racunara, nije valjda da se mora kupiti 4 licence po 200 i kusur KM. Ima li gdje kakva ponuda, verzija jeftinija da kupim jedan dvd sa kojim mogu odraditi 4 racunara?
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#920 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by febo_acm »

1 licenca, 1 računar. To je ako hoćeš legalno, ne može nikako 1-2 licence, a 4 računara. Imaš opcija... Npr. Ubuntu Linux, a imaš i ovaj Windows 8 upgrade on je oko 50 KM, barem je bio.

http://windows.microsoft.com/en-US/wind ... _FPP_Light
User avatar
sirKULA
Posts: 26
Joined: 01/06/2011 20:56

#921 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by sirKULA »

Sta je sa PDV-om kad se kupuje online....
Jer imam laptop koji je kupljen u danskoj sa licenciranim win7, sve legalno kupljeno imam i racun, a kazu da ni to nije legalno za ove nase jer kao mora biti kupljeno u BiH sa nasim racunom da se vidi da je placen PDV...jedino tako je OK...ili grijesim?...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#922 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by kojeime »

sirKULA wrote:Sta je sa PDV-om kad se kupuje online....
Jer imam laptop koji je kupljen u danskoj sa licenciranim win7, sve legalno kupljeno imam i racun, a kazu da ni to nije legalno za ove nase jer kao mora biti kupljeno u BiH sa nasim racunom da se vidi da je placen PDV...jedino tako je OK...ili grijesim?...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Da je tako, niko ne bi mogao sebi kupiti nista u inostranstvu i donijeti u BiH.

Kako ti je dosao laptop? Ako si ga preko interneta kupio u Danskoj iz BiH, i laptop je u BiH dosao ili postom ili DHL-om, ili slicno, onda je prosao carinsku proceduru. Bez obzira da li platis nesto za carinu i PDV ili ti vrijednost carine i PDV-a bude 0, to jeste nista ne platis. I tada ti je laptop legalno usao u BiH. A najlepnica na laptopu pokazuje da su Windowsi na njemu legalni.

Ako je laptop unesen u BiH drugacije (donio ti prijatelj, rodbina, ti ga unio) naljepnica ti je dokaz da su Windowsi legalni, ali laptop sam ti nije legalan. Ovako: niko na carini ne pravi problem kada neko sebi donese laptop i to i ne gledaju. Ali precizno zakonsko rjesenje je slijedece: Pri izlasku iz Danske na granici odes ukancelariju carine na granicnom prelazu i od Danske carine dobijes papire da iznosis (izvozis) laptop. Onda na BiH granici carini prijavis laptop. Platis BiH carinu i PDV (visina toga zavisi od cijene laptopa koju dokazujes racunom). Tada dobijes papire (carinsku deklaraciju) kojima ti je potvrdjeno da je laptop carinjen. Cak i ako je iznos carine i PDV-a 0, to jeste ako nista ne platis, dobijes carinsku deklaraciju na kojoj pise da si oslobodjen od placanja carine i PDV-a na taj laptop i ta deklaracija ti je dokaz da si laptop legalno unio u BiH. . Zatim odes u neku banku sa papirima koje si dobio od Danske carine i na osnovu njih dobijes vrijednost Danskog poreza za tvoj laptop nazad. To je pravi legalni put, koji niko ne radi, a carina uglavnom tolerise da se to ne radi za jedan laptop, fotoaparat i slicno. Naravno, ako unosis 5 laptopa ili 5 fotoaparata, onda je prica drugacija.

I to ti je ako si laptop kupio za privatnu upotrebu.

Za poslovnu upotrebu ti je drugacije. Opet ti naljepnica na laptopu dokazuje legalnost windowsa, tako da ti to nije problem koji se obradjuje na ovoj temi. Tebi je kako vidim Windows legalan jer imas naljepnicu koja dokazuje da je kopija windowsa instalisana na tom laptopu placena i legalna. Ali problem je sa Upravom za indirektno oporezivanje. Jer, ako laptop koristis da sa njim zaradjujes, onda moras imati registrovanu djelatnost ili firmu i na osnovu djelatnosti ili firme kupujes laptop kao sredstvo za rad. Ako nemas registrovanu djelatnost ili firmu i ako nisi kupio laptop kao sredstvo za rad i laptop "nije prosao kroz papire" za djelatnost ili firme, onda koristis privatnu stvar za obavljanje posla, a to znaci da radis nelegalno, na crno, a to ti je utaja poreza, i onda vrsis krivicno djelo. Ali to vec ne kontrolisu "ljudi sa stickovima", to je oblast koju kontrolise UIO.
User avatar
sirKULA
Posts: 26
Joined: 01/06/2011 20:56

#923 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by sirKULA »

E onda dodatno u kratkim crtama. Uvezen je pod ovo kako si naveo drugacije. A imam registrovanu privatnu djelatnost ali za koju mi ni ne treba komp. jer izdavanje racuna koristim fiskalnu kasu, a komp. koristim samo za licnu evidenciju tj.neki vid kartoteke pacijenta. Imaju li uopste pravo kontrolisati taj komp.ako ga zateknu upaljenog...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#924 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by dragan.s »

sirKULA wrote:E onda dodatno u kratkim crtama. Uvezen je pod ovo kako si naveo drugacije. A imam registrovanu privatnu djelatnost ali za koju mi ni ne treba komp. jer izdavanje racuna koristim fiskalnu kasu, a komp. koristim samo za licnu evidenciju tj.neki vid kartoteke pacijenta. Imaju li uopste pravo kontrolisati taj komp.ako ga zateknu upaljenog...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Mogu kontrolisati svaki komp koji se zatekne u radnji. Pošto je kod tebe sa strane legalizacije sve OK ne bi se trebao sekirati. Samo obrati pažnju i na ostale programe sem Windows-a (Office. Corel, Adobe, etc. svašta se nađe.).
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#925 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by kojeime »

"a komp. koristim samo za licnu evidenciju tj.neki vid kartoteke pacijenta."

Kao sto dragan.s rece, imaju pravo kontrolisati svaki racunar u prostorima "firme" i osim windowsa svaki softver ti mora biti legalan, dakle ili da je besplatan ili ako se placa da je legalno kupljen i instalisan. Ako sve to tvoj laptop zadovoljava, ti si miran sto se tice legalnosti softvera.

Ali ako ti laptop nije kupljen na ime djelatnosti ili firme znaci ako si ga kupio privatno a koristis ga za posao onda ti nije legalan sto se tice UIO. Ali to je druga tema, nije tema ove diskusije.
Post Reply