Licenciranje softvera, inspekcija...

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
nidokralj
Posts: 319
Joined: 27/10/2008 14:01

#1 Licenciranje softvera, inspekcija...

Post by nidokralj »

Federalna uprava za inspekcijske poslove lansira kampanju na temu zaštite autorskog prava na računarskim programima 05.03.2012. godine, a u saradnji sa Kantonalnim Inspektoratima.
Inspektorat Brčko Distrikta pridružuje se ovoj kampanji. Pojačan isnepkcijski nadzor u ovoj oblasti očekuje se već od marta 2012. godine.

evo i ovome ce dohakati,sta mislite o tome?
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#2 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Halcyon »

Bilo je pitanje vremena... Koristiti alternativu ili kupiti licence.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#3 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by chuchumbamayumbe »

nidokralj wrote:Federalna uprava za inspekcijske poslove lansira kampanju na temu zaštite autorskog prava na računarskim programima 05.03.2012. godine, a u saradnji sa Kantonalnim Inspektoratima.
Inspektorat Brčko Distrikta pridružuje se ovoj kampanji. Pojačan isnepkcijski nadzor u ovoj oblasti očekuje se već od marta 2012. godine.

evo i ovome ce dohakati,sta mislite o tome?
Jel to za firme, ili za pojedince?!
8-)
User avatar
Janjicar
Posts: 5443
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#4 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Janjicar »

chuchumbamayumbe wrote:
nidokralj wrote:Federalna uprava za inspekcijske poslove lansira kampanju na temu zaštite autorskog prava na računarskim programima 05.03.2012. godine, a u saradnji sa Kantonalnim Inspektoratima.
Inspektorat Brčko Distrikta pridružuje se ovoj kampanji. Pojačan isnepkcijski nadzor u ovoj oblasti očekuje se već od marta 2012. godine.

evo i ovome ce dohakati,sta mislite o tome?
Jel to za firme, ili za pojedince?!
8-)
Firme meni se cini tako sam cuo i ja na TV
User avatar
travar
Posts: 2760
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#5 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by travar »

Janjicar wrote:
chuchumbamayumbe wrote:
nidokralj wrote:Federalna uprava za inspekcijske poslove lansira kampanju na temu zaštite autorskog prava na računarskim programima 05.03.2012. godine, a u saradnji sa Kantonalnim Inspektoratima.
Inspektorat Brčko Distrikta pridružuje se ovoj kampanji. Pojačan isnepkcijski nadzor u ovoj oblasti očekuje se već od marta 2012. godine.

evo i ovome ce dohakati,sta mislite o tome?
Jel to za firme, ili za pojedince?!
8-)
Firme meni se cini tako sam cuo i ja na TV
Ma opet će sitna buranija da nastrada, dok će recimo *cough*etf*cough* proći neprimjećen.

Ali ovo mi je najjače:
Procjena da je u BiH 66 posto softvera nelegalno, zbog čega država godišnje, u vidu poreza, gubi oko 14 miliona američkih dolara te oko 1.400 radnih mjesta.
:lol: :lol:
pocetnik033
Posts: 130
Joined: 26/01/2012 23:03

#6 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by pocetnik033 »

nidokralj wrote:Federalna uprava za inspekcijske poslove lansira kampanju na temu zaštite autorskog prava na računarskim programima 05.03.2012. godine, a u saradnji sa Kantonalnim Inspektoratima.
Inspektorat Brčko Distrikta pridružuje se ovoj kampanji. Pojačan isnepkcijski nadzor u ovoj oblasti očekuje se već od marta 2012. godine.

evo i ovome ce dohakati,sta mislite o tome?
Neka prvo pregledaju svoje kompjutere pa će vidjeti da ih 90% ima nelegala Windows, a 99% i Office paket.

Kad to riješe i plate Microsoftu, ovi će biti toliko zadovoljni pa neće ni tražiti da se hoda po firmama i pregledava kompjutere.

I još zamislite inspektora koji dođe, a ne zna ni utvrditi je li legalan ili nelegalan program instaliran
User avatar
Janjicar
Posts: 5443
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#7 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Janjicar »

pocetnik033 wrote:
nidokralj wrote:Federalna uprava za inspekcijske poslove lansira kampanju na temu zaštite autorskog prava na računarskim programima 05.03.2012. godine, a u saradnji sa Kantonalnim Inspektoratima.
Inspektorat Brčko Distrikta pridružuje se ovoj kampanji. Pojačan isnepkcijski nadzor u ovoj oblasti očekuje se već od marta 2012. godine.

evo i ovome ce dohakati,sta mislite o tome?
Neka prvo pregledaju svoje kompjutere pa će vidjeti da ih 90% ima nelegala Windows, a 99% i Office paket.

Kad to riješe i plate Microsoftu, ovi će biti toliko zadovoljni pa neće ni tražiti da se hoda po firmama i pregledava kompjutere.

I još zamislite inspektora koji dođe, a ne zna ni utvrditi je li legalan ili nelegalan program instaliran
:lol: :lol: :lol:
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#8 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by chuchumbamayumbe »

Ma ovo ih Ameri pritisli, šta znaju naši hoštapleri šta je licencni softver, itd...
Nermin_BH
Posts: 1166
Joined: 03/01/2011 18:07

#9 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Nermin_BH »

Stegla resecija pa se zadali da deru obične građane.
User avatar
BaDa
Posts: 2330
Joined: 20/04/2009 23:42
Location: Sarajevo

#10 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by BaDa »

pa kako to planiraju da provjere? :S od kuce do kuce ici hahahahaahah
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#11 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by drndalo »

MRUDovi instalirani, ne prilazite... :lol:
User avatar
ellec
Posts: 378
Joined: 05/09/2011 01:33
Location: WWW.RAJVOSA-X.COM
Contact:

#12 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by ellec »

Pazite sta prodajete preko neta:

http://licenciranje.ba/index.php?option ... -headlines
PRVA PRAVOSNAŽNA PRESUDA ZA INTERNET PIRATSTVO

Prva pravosnažna presuda za prodaju nelicenciranog sofvera putem Interneta donesena je 19.01.2012. godine. Presudom je jedno lice osuđeno na uslov nu kaznu zatvora u trajanju od 6 mjeseci dok je dru go osuđeno na novčanu kaznu u iznosu od 5.000 KM za prodaju nelicenciranog WIN OS preko http://www.pik.ba, http://www.market.ba i http://www.oglasi.ba.
http://licenciranje.ba/index.php?option ... -headlines
Pravosnažna presuda Suda BIH broj S1 3 L 00079 10K donesena je 09.01.2012. godine protiv osudjenog Gološ Fahrudina zbog krivičnog djela iz člana 243. stav 5 u vezi sa stavom 1, Krivičnog Zakona Bosne i Hercegovine.

Presudom je utvrđeno da je osuđeni Fahrudin Gološ, u svojstvu zakonskog zastupnika kompanije "Witnet" d.o.o. Tuzla odnosno "Witnet Computer Engineering" d.o.o. Tuzla, lažno predstavljao ovu kompaniju kao ovlaštenog zastupnika Microsofta, sa namjerom da za kompaniju Witnet i za sebe pribavi imovinsku korist.

Osuđeni Gološ je Federalnom zavodu za zapošljavanje instalirao nelicencirane programe MS Office 2003 i Windows server 2003 i dostavio falsificirane dokumente kao dokaze o licenci za isporučene programe, a za šta je primio iznos od 437.116,80 KM.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#13 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by atko »

samo instalirajte linux teme na vase XP, viste, sedmice i osmice :wink: :D sta papci znaju ... :lol:


Ljudi a jel vi stvarno mislite da je OK uzeti tudji SW ??? ... dobro svi smo to radili ... htjeli ili ne ... kad je u pocetku 99% SW u BiH bilo ilegalno i tako i tako ... ali ako se vremena mjenjaju ako je neko odlucio da zavede red .... to je ok ... znam znam ... sad ce prica o sirotinji i tome kao ce oni preko ledja pomenutih da pune kase... to stoji u odredjenoj mjeri, jer 80% institucija u drzavi na svim nivoima je koristilo ili jos koristi ilegalne kopije i trebaju pomest na svom pragu ... al sta ce sirotinji ilegalne kopije poput CATIA, AutoCAD, ProEnginer, NX itd itd ... alati koji vrijede po 50-60 kKM ...

sirotinja koja mozda koristi windows i word i zivi tako sto kuca maturske i slicno ... njih nece niko dirati ;)

Jednostavno shvatite da je doslo vrijeme da se mjenja genetika naseg nacina razmisljanja ...
silver testelone
Posts: 365
Joined: 25/01/2012 13:38

#14 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by silver testelone »

u svakom slučaju podržavam
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#15 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Halcyon »

Predmet inspekcije su pravna lica, vi u kućama (za sad) možete bit mirni.
U FBiH slijedi pojačani nadzor nad zaštitom autorskih prava korištenja kompjuterskih programa

Federalna uprava za inspekcijske poslove, u saradnji s kantonalnim upravama za inspekcijske poslove i nadležnim kantonalnim organima, 12. marta pokreće kampanju pojačanog inspekcijskog nadzora na području FBiH nad zaštitom autorskih prava korištenja kompjuterskih programa.

Predmetom inspekcijske kontrole bit će svi privredni subjekti u FBiH koji se bave prometovanjem i korištenjem kompjuterskih programa i prvi rezultati kampanje bit će objavljeni nakon mjesec dana.

Podršku u realizaciji navedenih aktivnosti inspekcijama će pružiti USAID i Business software alliance, međunarodno udruženje koje se zalaže za softversku industriju koja djeluje u 80 država radi zaštite i proširenja softverskog tržišta te stvaranja uvjeta koji podstiču inovacije i razvoj.

Direktor Federalne uprave za inspekcijske poslove Ibrahim Tirak kazao je danas, u sjedištu Vlade FBiH u Sarajevu, da je osnovni cilj kampanje educirati i podići svijest pravnih i fizičkih osoba za potrebom korištenja, distribuiranja i prometovanja licenciranih softvera te zaustaviti ekspanziju tzv. sive ekonomije. Uz inspekcijske nadzore, kako je najavljeno, bit će upriličena i jaka medijska kampanja.

Tirak je naglasio da će naredna dva dana biti održana i obuka oko 130 inspektora da bi se detaljno upoznali o ovoj problematici, jer je procjena da je u BiH 66 posto softvera nelegalno, što je svrstava u neku srednju poziciju kada je riječ o zemljama okruženja.

Zbog piratskih softvera, kako je istaknuo, BiH godišnje, u vidu poreza, gubi oko 14 miliona američkih dolara te oko 1.400 radnih mjesta.

Besim Duraković, direktor Uprave za inspekcijske poslove Tuzlanskog kantona, rekao je da će inspekcijski nadzor posebno biti izražen u bankama i mikrokreditnim organizacijama, kladionicama, kao i kod dizajnera i projektanata.

Duraković je naglasio i da je BiH potpisala 12 ugovora, protokola i sporazuma u vezi sa suzbijanjem softverskog piratstva.

Dodao je da ova kampanja uključuje upravne mjere i prekršajne odredbe, poput privremenog i trajnog oduzimanja predmeta i uređaja kojima je počinjen prekršaj pa do novčanih kazni koje, između ostalog, za pravne subjekte mogu biti od 1.000 do 200 hiljada KM.

Temeljni zakon za spomenutu oblast u BiH je Zakon o autorskim i srodnim pravima koji pruža zaštitu kompjuterskim programima koji predstavljaju vlastitu individualnu intelektualnu tvorevinu autora.

Kampanju podržava i Vlada FBiH, a premijer Nermin Nikšić kazao je da je Vlada opredijeljena za uvođenje reda u sve oblasti društva te da je zaštita intelektualnog vlasništva važna BiH posebno zbog Svjetske trgovinske organizacije i Sporazuma o stabilizaciji pridruživanju.

Također, ambasador SAD-a u BiH Patrick Moon, podržavši kampanju, istaknuo je da je poruka kampanje jednostava, ali važna, a to je da je zakonska obaveza koristiti licencirani softver.

On je rekao da mnogi kupci vide korist od piratskih proizvoda kratkoročno,ali da je to dugoročni problem za privredu zemlje te da široko piratsko tržište čini legalne kompanije manje konkurentnim.
c/p: Federalna Vlada
Last edited by Halcyon on 05/03/2012 23:34, edited 1 time in total.
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#16 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Qler »

Daj mi alternativi ono domacem wand-u, ili neka se potrude programeri da ga naprave za linux, i daj mi alternativu za eplan P8 :D i prelazim sutra na linux...

Eplan kosta previse, treba mi rijetko, tako da jednostavno ne zaradi mi para da ga kupim (oko 3,5k KM kosta meni se cini) a nemam nikakvu alternativu. Bar nisam nasao...
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#17 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by atko »

ellec wrote:.
Osuđeni Gološ je Federalnom zavodu za zapošljavanje instalirao nelicencirane programe MS Office 2003 i Windows server 2003 i dostavio falsificirane dokumente kao dokaze o licenci za isporučene programe, a za šta je primio iznos od 437.116,80 KM.
jedan jebeni zavod pola miliona... ko da gledam nako pausalno plate 100 licenci i onda koriste jedno 30-ak ... dok neki susjedni zavod nema licenci i koristi ilegalne kopije ... jesmo li mi stvarno toliko bogata drzava da se presertavamo ... jel se to nemoze nesto otkucati u OpenOffice-u koji je BESPLATAN ... ma za hebene retarde s drzavne sise je i notepad++ vrhunac tehnologije ...

jedna njemacka u administraciji uvede SuSE linux ... kod nas vjerujem da se vec priprema komisija za imenovanje radne grupe koja ce odrediti tim za pravljenje nacrta za izradu plana prelaska na windows 8 :roll: :-)
asdf1
Posts: 179
Joined: 01/12/2011 23:56

#18 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by asdf1 »

atko wrote:samo instalirajte linux teme na vase XP, viste, sedmice i osmice :wink: :D sta papci znaju ... :lol:


Ljudi a jel vi stvarno mislite da je OK uzeti tudji SW ??? ... dobro svi smo to radili ... htjeli ili ne ... kad je u pocetku 99% SW u BiH bilo ilegalno i tako i tako ... ali ako se vremena mjenjaju ako je neko odlucio da zavede red .... to je ok ... znam znam ... sad ce prica o sirotinji i tome kao ce oni preko ledja pomenutih da pune kase... to stoji u odredjenoj mjeri, jer 80% institucija u drzavi na svim nivoima je koristilo ili jos koristi ilegalne kopije i trebaju pomest na svom pragu ... al sta ce sirotinji ilegalne kopije poput CATIA, AutoCAD, ProEnginer, NX itd itd ... alati koji vrijede po 50-60 kKM ...

sirotinja koja mozda koristi windows i word i zivi tako sto kuca maturske i slicno ... njih nece niko dirati ;)

Jednostavno shvatite da je doslo vrijeme da se mjenja genetika naseg nacina razmisljanja ...
Joj, ja kontam kakvih bolan 50-60 KM kad ono kKM...

Nije uredu korisiti piratske, al' što će mi CATIA i tome slično, pa da mogu učiti. Koliko vidim često se traži poznavanje rada na ovakvim softwareima. Znam da imaju neke studentske licence, ali ni do njih nije lako doći.
User avatar
Richard Wagner
Posts: 1138
Joined: 30/04/2011 11:18

#19 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Richard Wagner »

NE ĆU NI KAD KUPIT SOFVER!
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#20 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by atko »

asdf1 wrote:
atko wrote:samo instalirajte linux teme na vase XP, viste, sedmice i osmice :wink: :D sta papci znaju ... :lol:


Ljudi a jel vi stvarno mislite da je OK uzeti tudji SW ??? ... dobro svi smo to radili ... htjeli ili ne ... kad je u pocetku 99% SW u BiH bilo ilegalno i tako i tako ... ali ako se vremena mjenjaju ako je neko odlucio da zavede red .... to je ok ... znam znam ... sad ce prica o sirotinji i tome kao ce oni preko ledja pomenutih da pune kase... to stoji u odredjenoj mjeri, jer 80% institucija u drzavi na svim nivoima je koristilo ili jos koristi ilegalne kopije i trebaju pomest na svom pragu ... al sta ce sirotinji ilegalne kopije poput CATIA, AutoCAD, ProEnginer, NX itd itd ... alati koji vrijede po 50-60 kKM ...

sirotinja koja mozda koristi windows i word i zivi tako sto kuca maturske i slicno ... njih nece niko dirati ;)

Jednostavno shvatite da je doslo vrijeme da se mjenja genetika naseg nacina razmisljanja ...
Joj, ja kontam kakvih bolan 50-60 KM kad ono ima k...

Nije uredu korisiti piratske, al' što će mi CATIA i tome slično, pa da mogu učiti. Koliko vidim često se traži poznavanje rada na ovakvim softwareima. Znam da imaju neke studentske licence, ali ni do njih nije lako doći.
k ... k... i to za bazne pakete ... za mnoge dodatne module treba jos k :wink:

slazem se ... prvi ja sam se snalazio za neke univerzitetske licence, posudjivo od raje iz nekih firmi i slicno za ucenje pomenutih programa, za par njih nisma naso nacin osim na sirano i kups pirata ... i jebaji ga ... al nisma preprodavo, nisam nanosio gubitke nikome, i ako je neko odlucio da i tome stane u kraj ja to postujem ...i ne pravdam to nikakvom sirotinjom ...

ovdje se jednostavno firme moraju dovest u red one velike i veliki prodavaci HW i SW ... i onda ce i korisnicke mase imati legalan SW ... a to sto ce ovi jajari iz inspekcije fakat loviti nekog piljara kojem je kasa na ilegalnom XP to smo mi to je nas anti-sistem :wink:


poznat je slucaj iz energoinvesta kad su nekoj malezijskoj firmi poslali neke crteze u AutoCAD-u 2002 (naravno ovlasteni diler sirano :D ) ... ovi iz malezije nisu mogli otvoriti crteze jer su imali jedno 3-4 verzije stariji AutoCAd ... normala ... ljudi platili masno i koriste dok god mogu i ako su giganti glede finansija ...
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#21 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by atko »

Richard Wagner wrote:NE ĆU NI KAD KUPIT SOFVER!
ne mo ras ni kad ku pi ti :D


uvijek mozes koristiti halal opensource :wink: :D
User avatar
Richard Wagner
Posts: 1138
Joined: 30/04/2011 11:18

#22 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Richard Wagner »

atko wrote:
Richard Wagner wrote:NE ĆU NI KAD KUPIT SOFVER!
ne mo ras ni kad ku pi ti :D


uvijek mozes koristiti halal opensource :wink: :D
NEA ŠANSONE DA JA PLATIM BILU MAJKROSOFTU DA ON TAMO DAJE PARE U HU MANITAR NE SVRHE!
itekako
Posts: 789
Joined: 21/12/2011 11:17

#23 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by itekako »

Nije pitanje treba li se software kupovati ili ne, pitanje je jesu li se stekli svi preduslovi za tako nesto. Prije svega Drzava mora stvoriti preduslove za normalno poslovanje zdravih firmi. Ona mora imati instrumenete koji ce natjerati parazitske firme, neplatise, da u razumnom roku izmire svoje dugove prema zdravim firmama od kojih su uzeli robu ili usluge. Ona mora smanjiti poreznu stopu na racunare i softwere jer i jedno i drugo doprinosi brzem razvoju drustva i povecava konkurentnost na trzistu. Ona mora eliminisati sivu ekonomiju u svim oblastima, primarno u IT sektoru.
Tek nakon toga bi trebala da se bavi kontrolom i kaznjavanjem onih koji koriste nelicencirani softwere. U protivnom mozemo se dovesti u situaciju da nam zdrave firme pocnu "hodati po zici" jer ce se dovesti na granicu normalnog poslovanja usljed velikih nameta, dugovanja koja potrazuju od "parazitskih firmi", nelojajne konkurencije u vidu fiktivnih firmi te freelancera koji niti placaju poreze, niti zaposljavaju radnike, i na kraju, dodatnih troskova u vidu licenciranog softwere-a koji sa pojedine oblasti nije nimalo jeftin.
User avatar
shecher
Posts: 381
Joined: 26/01/2012 21:29
Location: na raskrsnici

#24 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by shecher »

htio sam kupiti windows 7. hajd rekoh mogu priuštiti starter verziju. pogledam cijenu kad ono 99,00 KM. rekoh OK. pogledam opcije kad tamo - ne mogu ni wallpaper promijeniti :D, očito da je napravljen samo za netbooks. pogledam Microsoft Office Home and Student 2010 Eng (licenca BEZ DVD-a) - 279,00KM! :-) :( onda sam odustao.
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#25 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by hakazvaka »

shecher wrote:htio sam kupiti windows 7. hajd rekoh mogu priuštiti starter verziju. pogledam cijenu kad ono 99,00 KM. rekoh OK. pogledam opcije kad tamo - ne mogu ni wallpaper promijeniti :D, očito da je napravljen samo za netbooks. pogledam Microsoft Office Home and Student 2010 Eng (licenca BEZ DVD-a) - 279,00KM! :-) :( onda sam odustao.
Krenem ja tako kupiti 10 kila bureka. Dodjem tamo, pitam sta ima onako za predjelo, kaze ona, ima supa... Gledam onu supu, ma ne moze se ni jedan najest od nje kako treba...
Onda sam odustao :) i ukrao 10 kila bureka :D
Post Reply