Letu Stuke

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#276 Re: Letu Stuke

Post by zomri »

OMG :shock: Izdao je rokenrol :lol: :lol:
User avatar
Lost_Found
Posts: 999
Joined: 31/08/2014 19:09
Location: Sarajevo

#277 Re: Letu Stuke

Post by Lost_Found »

Dale, iskren da budem, ocekivao sam da cemo se diskutovati o Saranovom opusu, i njegovom novom albumu, a ne da se retorickim akrobacijama pokusa dokazati ispravnost vlastitog misljenja. Pjesma Gori Zemlja je produkcijski proizvedena u Dubiozinom laboratoriju, i zato zvuci kao Bregovicev romski folk hibrid, kako ga ti nazva, pjesma Pero Papacoder da je produkcijski obradjena na isti nacin, zvucala bi identicno. Disko disko u tebi se narod stisko....
Mogu razumjeti da Saran nije tvoj Cup of Tea, ali braca Saran, Dino i Adnan, Sikter i Laka su vrh bh pop rock produkcije, i u rangu sa predratnim velikanima, pazi ne pominjem Dubiozu nigdje. Dino ima 4 vrhunska albuma, i vec mozemo reci, da je uz Bregovica najkvalitetniji autor iz Sarajeva.
Bregovicu se moze spocitati sve, ali ne moze se ignorisati da je najveci iz Sarajeva, A o Jali, ne mozes biti relevantan, ignorantskim pristupom i elitistickim moralnim cistunstvom.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#278 Re: Letu Stuke

Post by dale cooper »

Lost_Found wrote:Dale, iskren da budem, ocekivao sam da cemo se diskutovati o Saranovom opusu, i njegovom novom albumu, a ne da se retorickim akrobacijama pokusa dokazati ispravnost vlastitog misljenja. Pjesma Gori Zemlja je produkcijski proizvedena u Dubiozinom laboratoriju, i zato zvuci kao Bregovicev romski folk hibrid, kako ga ti nazva, pjesma Pero Papacoder da je produkcijski obradjena na isti nacin, zvucala bi identicno. Disko disko u tebi se narod stisko....
Mogu razumjeti da Saran nije tvoj Cup of Tea, ali braca Saran, Dino i Adnan, Sikter i Laka su vrh bh pop rock produkcije, i u rangu sa predratnim velikanima, pazi ne pominjem Dubiozu nigdje. Dino ima 4 vrhunska albuma, i vec mozemo reci, da je uz Bregovica najkvalitetniji autor iz Sarajeva.
Bregovicu se moze spocitati sve, ali ne moze se ignorisati da je najveci iz Sarajeva, A o Jali, ne mozes biti relevantan, ignorantskim pristupom i elitistickim moralnim cistunstvom.
Pa jasno je iz mojih upisa da sam se ja ponajviše referirao na ovu pjesmu sa Dubiozom kao i na neke Saranove skorašnje izjave, ne na
čitav njegov rad i opus Letu Štuke. I kad recimo slušaš ove dvije pjesme što si postavio sa novog albuma (Kule i Žad) i usporediš ih sa ovom
pjesmom u tandemu sa Dubiozom jasno je koliko to neprirodno odskače i koliki je jaz, zvučno ali i kvalitativno, između toga.
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#279 Re: Letu Stuke

Post by zomri »

Ako je Clash bio punk meets reggae kako to Strummer rece, ne vidim problem da Dubioza i Stuke by proxy, budu punk meets gypsy. Inace to sto Dubioza danas radi se oznacava gypsy punkom, nikakvim folk hibridom.

To je zapravo najsmjelija stvar na albumu i zaista odskace od ostatka, mada se ne bih slozio da su ove dvije kvalitativno bolje.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#280 Re: Letu Stuke

Post by dale cooper »

Dubioza je kroz čitavu karijeru bila ovo meets ono, dok nisu naletili na ovaj komercijalni goldmine koji mamuzaju zadnjih godina do iznemoglosti.

Najsmjelija je ako uzmemo potencijal da otuđi stare Štukine fanove, međutim gledajući širi kontekst i komercijalnu prođu ima smisla, iako
kako sam rekao to je sasvim oportunistički i bandwagon jumping potez Sarana i ekipe.
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#281 Re: Letu Stuke

Post by zomri »

Može pričati ko šta hoće, ali Dubioza je danas možemo slobodno reći svjetska koncertna atrakcija i poslije Bregovića i Laibacha vjerovatno najpoznatije muzičko ime sa ovih prostora. Usto, meni se to što oni rade sviđa i smatram da je kod nas popularno mišljenje FGR o njima jako, jako pogrešno.
User avatar
Point.
Posts: 27799
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#282 Re: Letu Stuke

Post by Point. »

Dubioza odlična. Sad će neki reći bolje su zvučali kao Gluho Doba.
User avatar
JoeyTribbiani
Posts: 975
Joined: 28/09/2011 17:46
Location: Uvijek avangarda, nikad kopija

#283 Re: Letu Stuke

Post by JoeyTribbiani »

Ne shvatam potrebu nekih ljudi koji slušaju muziku (i razumiju se malo više u žanrove, bendove, albume, pa i sviraju ponešto) da poslije nekog vremena pljunu na bend (u ovom slučaju Dubioza, ali to rade i za druge regionalne i strane bendove) i kažu da su otišli u komercijalu. Ok, imali su svi oni neke početke i pjesme koje su ih povukle prema gore, učinile popularnim i drukčijim. Ali, neće valjda ljudi ostati 30-40 godina podrumski bend koji svira dva puta mjesečno za gajbu pive. Moraju od nečega živjeti, a i nije to tako loše kako se predstavlja. Kad se duže priča na tu temu, dođe se do zaključka da niko živ više nije originalan i da su se svi prodali. Pa šta onda slušate jbt?
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55687
Joined: 15/12/2008 16:53

#284 Re: Letu Stuke

Post by ultima_palabra »

Kakvo je ovo unca unca smeće? :-)

Dino odavno piše drugima muziku za šoping centre, bilo je pitanje vremena kad će i sam prigrliti taj stil. Zbogom Štuke.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#285 Re: Letu Stuke

Post by cassius »

Komercijala aha.

User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#286 Re: Letu Stuke

Post by wewa »

zomri wrote:Kakva vam je nova pjesma?

ovo mi je u rangu



ili recimo



iliti parodija
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#287 Re: Letu Stuke

Post by zomri »

Niđe veze :roll:
User avatar
Point.
Posts: 27799
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#288 Re: Letu Stuke

Post by Point. »

Al ljudi kake bez veze očiju mi. Jedna pjesma u stilu Dubioze i namah ne valja, prodao se, Luke adio i slično. Pa ima li išta da valja, da se nije prodalo i da nije komercijala?

Album razvaljuje, btw.
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#289 Re: Letu Stuke

Post by pemanapemani »

Onaj narodnjak sa Dubiozom ne bih kometarisao,jer nisam kompetentan za "moderni" muzički izričaj.

Uglavnom, album solidan, bez izleta sa Dubiozom.

Najbolja - Ne poznajem.
Post Reply