Letu Stuke

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Tisina
Posts: 1603
Joined: 21/03/2004 14:24
Contact:

#1 Letu Stuke

Post by Tisina »

Aleksandar Hemon

Letu avioni

Kad slušam Letu štuke, ja čujem isti talenat koji sam čuo prije dvadesetak godina pred Steleksom, istu radost rimovanja i ljubav prema pjesmi, ali sad je sve drugačije i nikad nećemo znati kako dobro je moglo biti


Prije nekih dvadesetak godina, imao sam potrebu za tzv. samoizražavanjem, te sam u tom smislu svirao u grupi. Pored uobičajenih kasnopubertetskih rock'n'roll fantazija o seksu i mijenjanju svijeta, moja glavna motivacija je bila vezana za to što sam bio napisao nevjerovatne količine poezije koju niko nije htio da čita, a kamoli da objavi, pa sam ih upotrebljavao kao tekstove. Ti tekstovi su bili dovoljno zakukuljeni i zamumuljeni da mogu sakriti gotovo savršeno odsustvo značenja i smisla, ali smo mi strašno vjerovali u svoj projekat.

Neke od najljepših trenutaka svog života proveo sam na probama u prostorijama mjesne zajednice na Grbavici, tri gitare priključene na isto pojačalo od 30W, a bnjara lupa, pažljivo, po mom koferu za gitaru, jer bubnjeva nema. Ali poslije smo vježbali u pokojnom Steleksu, a menadžer nam je, jarane, bio lično Seljak, počasni doživotni predsjednik Steleksa. Otud je prvi koncert bio u Steleksu (gdje je naš bnjara bio toliko pijan da je u jednom trenutku pobrkao pjesme, što niko nije primijetio), a potom smo svirali kad god smo mogli, što nije bilo često, na nekolikim fakultetima i brucoškim večerima. Postajali smo sve ozbiljniji: prosječna dužina pjesama je skočila sa tri do osam minuta - jedna je trajala dvanaest i imala je četiri stava, k'o gudački kvartet. Bio sam primoran da vježbam gitaru, a bogami i pjevanje. Čak smo i u stanu izvjesnog Nedima (ja mislim), koji je imao četvorokanalnu miksetu, snimili i demo-snimke. Sa izvjesnom nostalgijom se sjećam trenutka kad je, dok sam ja u mikrofon prosipao svoja komplikovana osjećanja, Nedimova stara majka otvorila vrata Nedimove studija i sobe - i rekla: "'Ajde, sine, na ručak", zbog čega smo morali sve ponovo da snimamo.

Elem, negdje 1987., Seljak je organizovao koncert na otvorenom, takorekuć festival, na kojem je ispred Steleksa trebalo da svira više grupa, a mi smo, kao najveće, šatro, zvijezde trebali da sviramo zadnji i najduže. To je sve počelo predveče, bilo je puno bendova i sve je išlo kako treba, uprkos uobičajenim problemima: razglas koji krči, odsustvo publike itd, ali ja se ne sjećam nijednog benda osim prvog, po imenu Cigla, u kojoj su svirali trinaestogodišnjaci (na čelu sa braćom Kreševljaković) i benda koji je počeo negdje u sumrak i koji nas je oborio sa (od kafe, pive i treme) klecavih nogu.

Oni su bili gimnazijalci, svirali su sa strašću i energijom koji su nas prenuli iz pretkoncertne tuposti; pjesme su imale oblik, rime su bile prirodne i pamtljive, žgoljavi pjevač je pjevao sa vjerom u ono što je imao da kaže (što nije bio moj slučaj) - stali smo mirno i slušali. Kad su odsvirali svoje dogovorene četiri pjesme, ubijedili smo ih da sviraju još, a oni su nastavili i bili su odlični zato što ih je ponijelo. Kad smo došli na red, već je bilo kasno i nakon neke četiri stvari došli su drotovi i prekinuli koncert - bilo je prošlo devet sati, buka se pronosila niz Miljacku pa su se nizvodni radni ljudi i građani požalili organima. U trenutku kad su organi stigli, ja sam bio na koljenima, unesen u svoju gitaru, a iznad krošnji drveća blještao je ljetni mjesec. Poslije sam se, u decembru, zaljubio, zbog čega je iščezla potreba za samoizražavanjem, pa smo se raspali, da bi se, par godina nakon toga, raspalo i sve ostalo.

Grupa koja me je te davne 1987. impresionirala zvala se Letu štuke (što je jedno od najboljih imena u historiji južnoslavenskog rock'n'rolla), a svega sam se sjetio na putu od Sarajeva do Splita, dok sam slušao njihov prvi, jedini i izvrsni CD izdan prošle godine. Slušajući nekidan pjesmu Kao na zapad, koju su svirali još pred Steleksom, prisjetio sam se onog što sam tad osjećao - da pred nama: pred mojim bendom i prijateljima, pred Štukama, pred Sarajevom, možda čak i pred svijetom, stoji mogućnost bolje budućnosti. Sve je, naravno, ispalo mnogo gore nego što smo mogli zamisliti. Na CD-u, u Kao na zapad, Dino Šaran pjeva "Sve se djevojke spremaju i čekaju/Još jedan poziv na rat", ali se ne mogu sjetiti da li je to znao i pjevao još pred Steleksom.

Jurcajući ruševnim, uskim putevima od Splita nazad prema Sarajevu, dok mi je sunce zalazilo za leđima, a na horizontu se uprkos sumraku bijelile planine, shvatio sam da nije problem to što ništa nije kao što je nekad bilo, nego to što znam kako je nekad bilo. Čini mi se da znam kako je original izgledao, kako je bilo na počecima - znam da su putevi bili bolji, da pored puta nije bilo planina smeća, a kamoli srušenih i izrešetanih kuća. Kad pogledam ovo sada, sve optočeno naslagama vremena i historije, ljudi oklopljeni patinom katastrofe, još uvijek vidim prošle originale, život koji nikad nije bio čist i savršen, ali je bio dovoljno neoštećen da bi ostavio mogućnost promjene i napretka. Nekad su putevi prema moru bili jednako uski, ali je postojala mogućnost proširenja. Nekad su vodili na more, gdje je postojala mogućnost skontavanja na plaži, uz mjesečinu i raštimanu gitaru, a sad vode u drugu državu čiji je narodni heroj Ante Gotovina. Kad slušam Letu štuke, ja čujem isti talenat koji sam čuo prije dvadesetak godina pred Steleksom, istu radost rimovanja i ljubav prema pjesmi, ali sad je sve drugačije i nikad nećemo znati kako dobro je moglo biti.

Često se misli da ja volim da budem nostalgičan, ali to mi nije ni na kraj pameti. Radi se o tome da je neophodno prepoznati da nije uvijek ovako bilo, niti su procesi, psihološki ili politički, koji su doveli do ovog groznog stanja prirodni. Jednostavno, nije moralo ovako biti. Ne radi se, dakle, o tome da nam je nekad bilo dobro, nego da smo nekad mislili - često uprkos prisutnoj stvarnosti - da nam je moglo biti bolje. Prošlost tako nije depozit boljeg života nego polazna tačka za utopijsko zamišljanje budućnosti. A za tako nešto su neophodni bendovi kao što su Letu štuke, ljudi koji nisu, uprkos svemu, zanemarili svoj talenat, niti su u prošlosti zaturili vlastitu budućnost.
______________
User avatar
irfan2
Posts: 3656
Joined: 09/04/2004 22:41
Location: sarajevo

#2

Post by irfan2 »

hvala :)
Tisina
Posts: 1603
Joined: 21/03/2004 14:24
Contact:

#3

Post by Tisina »

irfan2 wrote:hvala :)
;)
Tisina
Posts: 1603
Joined: 21/03/2004 14:24
Contact:

#4

Post by Tisina »

jel zna neko hoce li skoro imati kakav konc u Sarajevu? jel neko od njih posejcuje ovaj forum?
kirk13
Posts: 118
Joined: 23/04/2005 21:19
Location: Ljubljana

#5

Post by kirk13 »

:)
ma_hajde
Posts: 58
Joined: 01/11/2005 17:20

#6

Post by ma_hajde »

26-og CDA .. kolko znadem bit ce koncert :):):)
Tisina
Posts: 1603
Joined: 21/03/2004 14:24
Contact:

#7

Post by Tisina »

jel moguce da niko ne reaguje? odavno se na sceni nije pojavilo ovakvo osvjezenje a niko ni habera? daj hvalite kudite, dajte misljenje? mene su momci odusevili i zao mi je sto propustih njihov nastup u Coloseumu, nadam se da ce uskoro biti neki novi nastup u adekvatnijem prostoru.
User avatar
Meshtar
Posts: 1922
Joined: 04/02/2006 17:08
Location: Sarajevo

#8

Post by Meshtar »

ma ja mislim da se malo izlizalo to već. A štuke su persu, ali fulih ih i ja u Coloseumu :(
ma_hajde
Posts: 58
Joined: 01/11/2005 17:20

#9

Post by ma_hajde »

pa je li ko skontao da napisah da ce svirat 26-og u CDA?

.. btw ne bih ni ja u coloseumu, ali ima vremena :))))

.. pred stukama je cini se duuuga karijera.. :)

pozz
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#10

Post by vedderedi »

Tisina wrote:jel moguce da niko ne reaguje? odavno se na sceni nije pojavilo ovakvo osvjezenje a niko ni habera? daj hvalite kudite, dajte misljenje? mene su momci odusevili i zao mi je sto propustih njihov nastup u Coloseumu, nadam se da ce uskoro biti neki novi nastup u adekvatnijem prostoru.
Ne brini, nisi puno propustila, Coloseum mi je jedno od najgorih mjesta za koncert jer ne daju ljudima da pridju bini, a i ozvucenje je uzasno slabo. Tako je bilo i na Stukama, ja otiso nakon prve pauze.
ma_hajde
Posts: 58
Joined: 01/11/2005 17:20

#11

Post by ma_hajde »

i ja cuh isto za coloseum.. al eto.. bolji prostor dat ce bolji ugodjaj :))))
Tisina
Posts: 1603
Joined: 21/03/2004 14:24
Contact:

#12

Post by Tisina »

ma_hajde wrote:pa je li ko skontao da napisah da ce svirat 26-og u CDA?

.. btw ne bih ni ja u coloseumu, ali ima vremena :))))

.. pred stukama je cini se duuuga karijera.. :)

pozz
hajd javi na pp kad se to potvrdi i kako do karti pls ;)

tnx
Banana
Posts: 17
Joined: 26/05/2005 10:18

#13

Post by Banana »

odlican bend, pravo osvjezenje! :D :D
User avatar
irfan2
Posts: 3656
Joined: 09/04/2004 22:41
Location: sarajevo

#14

Post by irfan2 »

a jel iko od vas procitao tekst? ...
meni je hemon kralj...
Tisina
Posts: 1603
Joined: 21/03/2004 14:24
Contact:

#15

Post by Tisina »

Letu Štuke - (Letu štuke, 2005) - Grad Bez Boje



Kiša je padala,
stajali smo mokri do kože.
Ti si me pitala: "Može li još?"
Rekoh da može.

Magla se skupila
i svuda jastuci od smoga.
Ti si me pitala: "Jesmo li sami?"
"Ima li Boga?"

Jer ima tamo negdje jedan grad,
gdje kiše dane broje.
Gdje niko više nije mlad,
grad bez boje.

Kad sunce opere ceste
i blijeda lica.
Kad utihne tišina
i počne pjesma ptica.

Ima tamo negdje jedan grad,
gdje kiše dane broje.
Gdje niko više nije mlad,
grad bez boje
marimahunar
Posts: 130
Joined: 12/12/2005 17:16

#16

Post by marimahunar »

Tisina wrote:jel moguce da niko ne reaguje? odavno se na sceni nije pojavilo ovakvo osvjezenje a niko ni habera? daj hvalite kudite, dajte misljenje? mene su momci odusevili i zao mi je sto propustih njihov nastup u Coloseumu, nadam se da ce uskoro biti neki novi nastup u adekvatnijem prostoru.
preletjeh kalfonsov pogled na letu stuke ... ok album ima svoje svjetle trenutke no sa-slash-bih scena ima jos nekoliko imena koje su bukvalno specificne za nas (sto bi rekao moj jaran z. "znam ja nas - *ebo ja nas" :D ) a koje se ne smiju zaboraviti kako iz (de)generacijskog razloga tako i iz klasnog konteksta jakog osjecaja pripadnosti necemu sto je prije svega drugacije a i kvalitetnije.
Prije svih to je kongres koji u bih i yu prostorima kotira isto kao i joy division u svjetskim kontekstima (sa srecom bez te tracicne asocijacije koju prati division), zatim sch koji privlace paznju i van balkanskog kruga pakla ...
dosljednost banda letu stuke koju vidimo (nisam sarajlijica pa ne mogu govoriti o tim down-town relacijama) u kontinuitetu (o cemu nisam imao pojma) je jos jedan dokaz da sadasnji elctro-etno-techno-reagge sound ima na cemu da vegetira.
Na kraju debelo subjektivna ocjena albuma, je da album zasluzuje paznju (ako ni zbog cega drugog, ono bar zbog gore navedenog teksta :D - sala, salica za kafu) i od mene moze dobiti od ogucih ***** kvalitetnu *** ocjenu.

thnx
User avatar
Meshtar
Posts: 1922
Joined: 04/02/2006 17:08
Location: Sarajevo

#17

Post by Meshtar »

Jel ti to jaran Alija Sirotanović?? Budući da je to njegova izreka...elem hoću da kažem. štuke su skroz ok. Ništa svemirski i naučnofantastično, ali sasvim pristojan album i jako lijepo osvježenje.

U stvari najveća mu je mana što nije izašao bar dvije godine prije.
marimahunar
Posts: 130
Joined: 12/12/2005 17:16

#18

Post by marimahunar »

*bes ga momak, jal' si corav jal' nepismen, al' neka si i ti rekao sta si imao
Tisina
Posts: 1603
Joined: 21/03/2004 14:24
Contact:

#19

Post by Tisina »

Letu Stuke
Minimalizam

To nije nikakva posebna kuca
to nije nikakav poseban vrt
tu nema puno zena, nema bazena
na oko dosadno je na smrt

Al' oko mene su posebni ljudi
svi zanimljivi, eksentricni
celicne felge i plasticne grudi
i svi su digitalni, elektricni

Spoji slatko i slano, to ide
ali kruske i jabuke ne
spoji crnu i bijelu nam boju
siva je slika svijeta, zar ne

A svi bi htjeli bit' novi i cudni
ili bar bljestavi cirkusan tim
dok mnogi spavaju neki su budni
sami sa svemirom na ti

To je minimalizam
to je minimalizam
al' ne zna primitivizam
sta je to minimalizam

To je minimalizam
to je minimalizam
svi vide, niko da prizna
koja to gazi nas cizma

Bogati roditelji ne zale
za svoju djecicu dat ce bas sve
prodaju sume i hidrocentrale
i drze pola drzave

Zato im potomci veselo zive
ne rade nista, a imaju sve
cisti ko KM i rublje od svile
i tudje gladne godine

To nije minimalizam
to nije minimalizam
al' ne zna primitivizam
sta je to kapitalizam

To nije minimalizam
to nije minimalizam
svi vide, niko da prizna
koja to gazi nas cizma
User avatar
Meshtar
Posts: 1922
Joined: 04/02/2006 17:08
Location: Sarajevo

#20

Post by Meshtar »

marimahunar wrote:*bes ga momak, jal' si corav jal' nepismen, al' neka si i ti rekao sta si imao
Biće da sam nepismen...ali ugledam se na tebe nema frke.
Stitch__
Posts: 4770
Joined: 09/08/2004 18:39
Location: Hawaii
Contact:

#21

Post by Stitch__ »

Tisina wrote:Letu Stuke
Minimalizam

To nije nikakva posebna kuca
to nije nikakav poseban vrt
tu nema puno zena, nema bazena
na oko dosadno je na smrt

Al' oko mene su posebni ljudi
svi zanimljivi, eksentricni
celicne felge i plasticne grudi
i svi su digitalni, elektricni

Spoji slatko i slano, to ide
ali kruske i jabuke ne
spoji crnu i bijelu nam boju
siva je slika svijeta, zar ne

A svi bi htjeli bit' novi i cudni
ili bar bljestavi cirkusan tim
dok mnogi spavaju neki su budni
sami sa svemirom na ti

To je minimalizam
to je minimalizam
al' ne zna primitivizam
sta je to minimalizam

To je minimalizam
to je minimalizam
svi vide, niko da prizna
koja to gazi nas cizma

Bogati roditelji ne zale
za svoju djecicu dat ce bas sve
prodaju sume i hidrocentrale
i drze pola drzave

Zato im potomci veselo zive
ne rade nista, a imaju sve
cisti ko KM i rublje od svile
i tudje gladne godine

To nije minimalizam
to nije minimalizam
al' ne zna primitivizam
sta je to kapitalizam

To nije minimalizam
to nije minimalizam
svi vide, niko da prizna
koja to gazi nas cizma
valjda aluminijske :D trokrake :D
ma_hajde
Posts: 58
Joined: 01/11/2005 17:20

#22

Post by ma_hajde »

pa dino pokupi davorine.. nek prva napisah :):):):):):)
marimahunar
Posts: 130
Joined: 12/12/2005 17:16

#23

Post by marimahunar »

zna li ko u cemu je razlika izmedju maximalne minimale i minimalne maximale ... mislim ono ... prosjek kroz presjek ... daj matere ti ako moze jos koji tekst :D
Tisina
Posts: 1603
Joined: 21/03/2004 14:24
Contact:

#24

Post by Tisina »

Letu Štuke - (Letu štuke, 2005) - Šutiš



Ti si najbolja
kad si slobodna.
U tvom svijetu sve
radi za tebe.

U visine put,
siguran i brz.
Dat će supermen
sve raspamećen,
za tobom.

Šutiš svaki put kad zovem te
sa druge obale.
Nijema si i gluha,
oči su te same odale.

Da promjeniš lik,
ti si umjetnik.
Kad sam svoj na svom
nebeski sam grom.

Ljubav, to je glad
neutaživa.
Plemenita, moćna
i samoživa.

Šutiš svaki put kad zovem te
sa druge obale.
Nijema si i gluha,
oči su te same odale.

Šutiš svaki put kad zovem te
sa druge obale.
Nijema si i gluha,
ove ruke sve su probale.

Noći su preduge,
suze od stakla.
Sigurno ne znaš da tvoje subaš
dok ti se nemir u snovima vraća.
Ti uživaš.

Šutiš svaki put kad zovem te
sa druge obale.
Nijema si i gluha,
oči su sve tajne odale.

Šutiš svaki put kad zovem te
sa druge obale.
Nijema si i gluha,
ove ruke sve suprobale.

Šutiš, bistru vodu mutiš.
EI Presidente
Posts: 765
Joined: 17/11/2004 21:24

#25

Post by EI Presidente »

Upravo im slusam album, i moram priznati da su odlicni :music2: :thumbup:
Post Reply