Let's talk about - Zdravstveni sistem

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#176 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by Gojeni H »

otherside wrote:mislite da zdravstveni sistem na zapadu idealan?
ha crijevo na lijevo-eto doktora i sestre da pomognu?
mislite da na idealnom zapadu ljekari ne grijese, da tamo nema nista nekorektno u ponasanju prema pacijentu?
da se drze protokola i da postavljaju brzo i lako dijagnoze?
da se svaka nepravilnost prijavljuje i kaznjava?
i na kraju, mislite da su tamo sjajni ljekari a ovdje kreteni i nesposobnjakovici?
oooo kako se varate :D
ali nista neobicno za nas mentalitet.
na zapadu raste cvijece, kod nas sve kaka.
Da ne bih odgovarao na svako pitanje ... jer uopste ne razmisljam na ovaj nacin, s obzirom da sam upoznat sa sistemom u nekoliko zapadnih zemalja.
Mozes li se sjetiti zadnjeg velikog slucaja (u BiH) oduzimanja dozvole ili osudjivanja nekog medicinskog radnika.
Nemoj molim te navoditi slucaj Mide Osmanovica ... to nema nikakve veze sa praksom.
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#177 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by otherside »

Gojeni H wrote:
otherside wrote:mislite da zdravstveni sistem na zapadu idealan?
ha crijevo na lijevo-eto doktora i sestre da pomognu?
mislite da na idealnom zapadu ljekari ne grijese, da tamo nema nista nekorektno u ponasanju prema pacijentu?
da se drze protokola i da postavljaju brzo i lako dijagnoze?
da se svaka nepravilnost prijavljuje i kaznjava?
i na kraju, mislite da su tamo sjajni ljekari a ovdje kreteni i nesposobnjakovici?
oooo kako se varate :D
ali nista neobicno za nas mentalitet.
na zapadu raste cvijece, kod nas sve kaka.
Da ne bih odgovarao na svako pitanje ... jer uopste ne razmisljam na ovaj nacin, s obzirom da sam upoznat sa sistemom u nekoliko zapadnih zemalja.
Mozes li se sjetiti zadnjeg velikog slucaja (u BiH) oduzimanja dozvole ili osudjivanja nekog medicinskog radnika.
Nemoj molim te navoditi slucaj Mide Osmanovica ... to nema nikakve veze sa praksom.
mogu se sjetiti vise slucajeva lose medicinske prakse koja je zavrsila na sudu.
svi ovi slucajevi se lako mogu proguglati pa necu da ulazim u pojedinacne rasprave jer nisam njihov advokat niti me interesuju pojedinosti.
kako su sudski zavrseni je sasvim druga prica koja vise nema cisto medicinsku podlogu jer ukljucuje procese dokazivanja, svjedocenje, pravne regulative i sl. a to nije tema ove emisije.
oduzimanje dozvole za rad podrazmijeva da je cijeli ovaj proces okoncan i da je dokazana optuzba.
(jesteeeeeee, sranje nam je i pravni sistem, i obrazovanje, i trgovina i ekonomija….sve je sranje pa je logicno da smo svi mi jedna velika deponija :D )
e sad…posto velis da si upoznat sa zdravstvenim sistemom nekoliko zapadnih zemalja, de nam reci zasto "ti uopste ne razmisljas na ovaj nacin"?
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#178 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by Gojeni H »

otherside wrote: e sad…posto velis da si upoznat sa zdravstvenim sistemom nekoliko zapadnih zemalja, de nam reci zasto "ti uopste ne razmisljas na ovaj nacin"?
Naveo sam par postova prije. Koji ce "sudski vjestak" reci da je kolega pogrijesio kada ce ga zajednica rascereciti?

O drugim sistemima (boljim) ne mogu od smijeha. Izuzev par pozitivnih slucajeva koje znam, kad je doktor sjeo i popricao s pacijentom o njegovom stanju, redoslijedu postupka, ...?
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#179 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by Dozer »

Primjeri koje sam naveo do sada, a imam ih jos, nisu uopste navedeni da bi se povela rasprava o tim primjerima, nego su tu upravo iz razloga da se ukaze na ogromne sistemske propuste, nelogicnosti, nestrucnost i nakaradnost.

I umjesto da se sada bavimo navedenim primjerima i time da li su oni laz ili pretjerivanje (a nisu ni jedno, cisto da se zna), hajde da pokusamo biti konstruktivni i ukazati na neke stvari koje bi se mogle promijeniti na bolje, sistemski.

Ja kada rekoh da ima previse zaposlenih u tom sektoru, nisam mislio na medicinske sestre/bracu i doktore. Njih definitivno fali, i to je poznata cinjenica.
Vec je receno kako se i tamo zaposljavaju ti kadrovi, pa onda nije ni cudno sto je stanje kakvo jeste.
Tu ima viska zaposlenih na raznoraznim pozicijama mimo navedenih, i to je problem. Postoje i oni koji su "zaposleni" samo na papiru, platu primaju, ali ih niko nikad nije vidio.
Postoje ogromne manipulacije s budzetskim sredstvima vezano za nabavke medicinskih materijala i lijekova, kao i "uredno" naplacivanje tih radnih mjesta. Svi mi ovo manje-vise znamo, zar ne? Ali, pitanje je - da li je nama, kao gradjanima, uopste cilj da imamo uredjen i funkcionalana zdravstveni sistem.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#180 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by Gojeni H »

Dozer wrote: Ali, pitanje je - da li je nama, kao gradjanima, uopste cilj da imamo uredjen i funkcionalana zdravstveni sistem.
Na osnovu dosadasnjih komentara rekao bih da mnogi sasvim dobro "plivaju" u postojecem sistemu; imaju rodjaci, prijatelji ... ili do sada nisu imali bliske susrete sa monstrumom zvanim BiH zdravstveni sistem.

Ocigledno je potrebna jedna dobra edukacija.
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#181 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by mayab »

Neke stvari bi se definitivno trebale regulisati, tu prije svega mislim na sukob interesa izmedju privatne prakse pojedinih ljekara i njihovog "redovnog" posla u drzavnim ustanovama, pri tome samo totalni glupan ne vidi ili ne zeli da vidi sta i kako se tu radi!
Upitao bih zakonodavca, cime su to ljekari zasluzili da im je omoguceno zajebavanje po drzavnim ambulantama ,koje i ja placam tako sto mi otimaju dio od moje plate, te istovremeno vrbovanje jadnih bolesnih ljudi za svoju privatnu praksu gdje ce im uzeti masan keš , i tu se koliko toliko (konačno!) čovječno ponašati prema njima!
Drugi i jedini nacin da se prema bolesniku korektno ponasaju, jeste da im taj jadnik dadne mito, pa će onda i u drzavnoj ustanovi biti čovječno tretiran, a opet na uštrb ostalih bolesnika!
Naravno, vjerovali ili ne , ima i tu "crnih ovci", koji ne zele mito i koji vrlo savjesno i čovječno rade svoj posao, ali je takvih malo, jer ako ne posegnes za dzep, tretirace te kao zadnji komad govneta, pa ako prezivis, dobro je.
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#182 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by Suzie Q »

također mi smeta to što se kod pojedinih liječnika mjesecima čeka na termin za pregled, a ti isti nađu vremena da se bave politikom, upravnim odborima, predaju na fakultetima i vode privatne prakse.

ako su liječnici onda im prioritet treba biti liječenje a ne sve ostalo
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#183 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by kockica_kockica »

Mislim da svaki sistem tezi nekom savrsenstvu... Medjutim, istina je da nigdje nije savrseno. Uvijek ima propusta, onih koji su zakinuti na ovaj ili onaj nacin, onih koji nezadovoljni ali i onih koji su zadovoljni te onih koji su zdravi pa ih se sistem ne dotice.

Ja nas sistem ne poredim sa nekim drugim. Nemam potrebu da ga stitim ili opravdavam spram nekog drugog. Smeta mi sto niko ne radi na tome da sistem bude efikasniji, bolji, kvalitetniji. Ljudi koji su pisali razne procedure, su obicni ljudi koji primaju placu za taj posao. To je njihovo cedo koje oni guraju. I razumijem. To je produkt njihova rada. Nedavno sam osobi koja je jedna od njih pokusala ukazati na nefunkcionalnost i propuste sistema, nije me htjela saslusati. Ego ubija svaku iole konstrtuktivnu kritiku, znam po sebi, nije lako kritikovati svojih ruku djelo...

I ne krivim ja toliko doktore i sestre kada nije do njih, nije do njih to sto nema reagensa da urade nalaz, nije do njih ni to sto u bolniama nema lijekova, sto nemaju dovoljan broj recepata po ambulantama, sto se knjizica ovjerava svaki mjesec, itd... Ali krivim ih ako na salteru pitam informaciju pa je ne dobijem jer ona nema pojma da je to na njenom odjelu, krivim ih sto su neljubazni, drski, sto na bolesnike nekad gledaju kao na stoku i tako se prema njima odnose, sto ne mogu razumjeti kad osobu nesto boli da cekanje na termin po sest mjeseci nije prihvatljivo, itd itd...
Foteljase krivim sto su medicinare zatrpali administracijom na ustrb doktora i sestara kojih nedostaje dok administracije ima previse, procedurama koje su komplicirane i nefunkcionalne, sto ne zele olaksati ni njima ni bolesnicima ... Krivim ih jer su svjesni da ne radi sistem a oni ne rade da ga poboljsaju...

Kad si bolestan.... svaki sat ti je tezak...
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#184 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by otherside »

ja sam ubjedjena da je primarni nivo zdravstvene zastite u nasoj zemlji toliko los i neuredjen da sve ostalo zbog toga skripi.
naravno, ovdje mislim na zdravstvo kao uslugu: ljekar-pacijent i necu komentarisati one najvise instance-ministarstvo, zavod i ostalu birokratsku strukturu koja je i dovela do svega ovoga.
pacijente ne zanima ovo "gore", oni polaze od porodicnog ljekara.
a tu je situacija porazavajuca.
cak su i punktovi hitne pomoci koje ljudi vole popljuvati, daleko efikasniji od ove bazne zaborkecine koja se zove porodicna medicina.
ako izuzmemo sacicu pametnih, vrijednih porodicnih ljekara, ostaje nam armija ljudi u bijelim mantilima sa slusalicama oko vrata koji NIKAD svojim pacijentima nisu izmjerili pritisak, puls, poslusali pluca i srce, prepipali stomak,…(nastavi niz)
to je armija prepisivaca recepata i davatelja uputnica, armija koja ljude salje na pretrage i preglede za koje ne postoji medicinska indikacija i na taj nacin pravi slijedece:
povecava redove i duzinu cekanja dijagnostickih procedura (posebno ultrazvuk, CT i MRI),
pravi duple preglede ( pacijente salju kod specijaliste iste specijalnosti u DZ i u bolnicu/kliniku s isprikom da je dobro imati drugo misljenje-zamislite koje je to opterecenje budzeta),
ne prave nikakvu trijazu (jer ne pregledaju pacijente) pa ih direktno upucuju specijalistima prema njihovim simptomima (probada me u prsima-kardiolog, boli me stomak-gastroenterolog ili abd.hirurg, boli me glava, manta mi se - neurolog, lose mokrim-urolog), sto ima za posljedicu da se opet pravi lista cekanja i preopterecenost specijalistickih sluzbi a onda se desava slijedece (kardiolog kaze to probadanje u grudnom kosu je neuralgija-neurologu), neurolog kaze da je glavobolja zbog povisenog krvnog tlaka-kardiologu,…) pa se pacijenti opet vracaju svom porodicnom ljekaru po novu uputnicu i novu avanturu.
porodicni ljekar je ljekar koji je studirao i zavrsio medicinu a ne poslove u administraciji, trebao bi prepoznati i razluciti simptome, dati radnu dijagnozu na osnovu pregleda i CILJANE dijagnostike i nakon toga ordinirati terapiju a ako procijeni da nije u stanju rijesiti problem uputiti specijalisti uz popratnu medicinsku dokumentaciju.
ali… da bi ovako bilo treba ustati i raditi...
palermo
Posts: 22361
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#185 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by palermo »

otherside wrote:ja sam ubjedjena da je primarni nivo zdravstvene zastite u nasoj zemlji toliko los i neuredjen da sve ostalo zbog toga skripi.
naravno, ovdje mislim na zdravstvo kao uslugu: ljekar-pacijent i necu komentarisati one najvise instance-ministarstvo, zavod i ostalu birokratsku strukturu koja je i dovela do svega ovoga.
pacijente ne zanima ovo "gore", oni polaze od porodicnog ljekara.
a tu je situacija porazavajuca.
cak su i punktovi hitne pomoci koje ljudi vole popljuvati, daleko efikasniji od ove bazne zaborkecine koja se zove porodicna medicina.
ako izuzmemo sacicu pametnih, vrijednih porodicnih ljekara, ostaje nam armija ljudi u bijelim mantilima sa slusalicama oko vrata koji NIKAD svojim pacijentima nisu izmjerili pritisak, puls, poslusali pluca i srce, prepipali stomak,…(nastavi niz)
to je armija prepisivaca recepata i davatelja uputnica, armija koja ljude salje na pretrage i preglede za koje ne postoji medicinska indikacija i na taj nacin pravi slijedece:
povecava redove i duzinu cekanja dijagnostickih procedura (posebno ultrazvuk, CT i MRI),
pravi duple preglede ( pacijente salju kod specijaliste iste specijalnosti u DZ i u bolnicu/kliniku s isprikom da je dobro imati drugo misljenje-zamislite koje je to opterecenje budzeta),
ne prave nikakvu trijazu (jer ne pregledaju pacijente) pa ih direktno upucuju specijalistima prema njihovim simptomima (probada me u prsima-kardiolog, boli me stomak-gastroenterolog ili abd.hirurg, boli me glava, manta mi se - neurolog, lose mokrim-urolog), sto ima za posljedicu da se opet pravi lista cekanja i preopterecenost specijalistickih sluzbi a onda se desava slijedece (kardiolog kaze to probadanje u grudnom kosu je neuralgija-neurologu), neurolog kaze da je glavobolja zbog povisenog krvnog tlaka-kardiologu,…) pa se pacijenti opet vracaju svom porodicnom ljekaru po novu uputnicu i novu avanturu.
porodicni ljekar je ljekar koji je studirao i zavrsio medicinu a ne poslove u administraciji, trebao bi prepoznati i razluciti simptome, dati radnu dijagnozu na osnovu pregleda i CILJANE dijagnostike i nakon toga ordinirati terapiju a ako procijeni da nije u stanju rijesiti problem uputiti specijalisti uz popratnu medicinsku dokumentaciju.
ali… da bi ovako bilo treba ustati i raditi...
Bravo, jedan od ključnih problema. I baš kao što si rekla, to poskupljuje troškove, stvara redove u specijalističkim ambulantama, dovodi do frustracija među ljekarima itd.
Jedino ne znam koliko je baš to do samih ljekara porodične medicine, a koliko do općenito statusa porodične medicine u nas. i općenito sveukupnog pogleda na porodičnu medicinu sviju nas.
Ja uvijek mislim da po prirodi stvari ljudi žele raditi najbolje šta mogu, ali baš kao što ti reče, ima negdje neka misao da je zadatak ljekara porodične medicine da pišu uputnice,i ljudi zapravo samo slijede opći trend. Naravno da nije tako, oni su ljekari i trebali bi isto da liječe.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13650
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#186 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by JohnnyS »

Ne bih da branim obiteljsku medicinu, ali treba znati da su njima ruke svezane u dosta slučajeva i da se kamara lijekova (barem u HNK) ne smije propisati bez indikacije (sub)specijaliste.
Doduše, uistinu su među najslabijim karikama zdravstvenog sustava i to ponajviše svojom krivicom. Ne može se dogoditi da pacijent dođe i kaže "Hoću rtg pluća". Ili da mame izreketare antibiotike za viroznu djecu. Najlakše je uputnicu/recept napisati, treba se malo i prepirati, a ne ići linijom manjeg otpora. Stanje će biti još gore ako se uvedu glavarine jer će onda ljudi ići kod onih doktora koji bespogovorno pišu uputnice...
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#187 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by Dozer »

A sta ti je 'glavarina'...?
User avatar
JohnnyS
Posts: 13650
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#188 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by JohnnyS »

Dozer wrote:A sta ti je 'glavarina'...?

Sustav koji je u dosta zapadnih zemalja, a priča se da će i u nas brzo. Koliko pacijenata imaš (glava) tolika ti je plaća. U Hrvatskoj je svojedobno bilo 160 kuna po pacijentu godišnje pa ako je netko imao 1000 pacijenata to mu je 160 000 kuna (bruto), ne znam kolika je sad cifra po pacijentu.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#189 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by Dozer »

Ih...onda ce nasi doktori uzimati plate lopatom s obzirom da su deficitarni u odnosu na broj pacijenata... Al' hajd' i to...mozda se popravi kvalitet dijagnostike i lijecenja. Naravno, ovo moze biti samo pod uslovom da se uporedo uvede i rigorozna kaznena politika za nesavjestan pristup i lijecenje pacijenata.
MoodSwingeR
Posts: 141
Joined: 25/08/2004 03:09

#190 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by MoodSwingeR »

Glavarina = capitation.

Placen si fiksno za svaku osobu koja se vodi kod tebe kao doktora. Sto vise usparas (sto ti je populacija zdravija), vise ti para ostaje. Ubilo se za nas i za nase dovitljve poduzetne zdravstvene radnike:

1. "Nije ti nista, haj' ti kuci, pa dodji na redovni pregled iduce godine, onda cemo raditi neke nalaze..." ili
2. "Zao mi je, gospodjo, vidim da imate dvjestotrijespet dijagnoza i jedva da ste zivi, a stanujete bas preko puta, ali mi smo vam puni za ovu godinu... idite kod nekog drugog pa da pokusamo slijedeceg januara?"
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#191 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by svjezi_ustipak »

MoodSwingeR wrote:Glavarina = capitation.

Placen si fiksno za svaku osobu koja se vodi kod tebe kao doktora. Sto vise usparas (sto ti je populacija zdravija), vise ti para ostaje. Ubilo se za nas i za nase dovitljve poduzetne zdravstvene radnike:

1. "Nije ti nista, haj' ti kuci, pa dodji na redovni pregled iduce godine, onda cemo raditi neke nalaze..." ili
2. "Zao mi je, gospodjo, vidim da imate dvjestotrijespet dijagnoza i jedva da ste zivi, a stanujete bas preko puta, ali mi smo vam puni za ovu godinu... idite kod nekog drugog pa da pokusamo slijedeceg januara?"

kapitacija je smisljena da bi se racionalizirali troskovi zdravstvene zastite. ne placa se isto za svakog pacijenta

1. "usparavanje" se postize boljim koristenjem vlastitih resursa, u prevodu: manje nepotrebnog slanja specijalistima i narucivanja nepotrebnih pretraga.
2. gospodja sa 235 dijagnoza nece biti upucena nikom drugom jer se to ne isplati.

ako se kapitacija bude provodila kako se implementirala porodicna medicina, to ce biti cirkus.
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#192 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by Alhemicarkaa »

JohnnyS wrote: Stanje će biti još gore ako se uvedu glavarine jer će onda ljudi ići kod onih doktora koji bespogovorno pišu uputnice...
Pa već je tako, ja sam izabrala doktoricu porodične medicine kojoj samo dođem i kažem šta mi treba, i ona to propiše bez puno priče, uglavnom ni sama ne zna šta mi propisuje i za šta. Kad sam došla sa nalazima da imam kamenac u žući i da je preporuka operacija, ona mi je sama rekla a ne znam gdje da vas pošaljem. Pa mislim se ko će znati ako nećeš ti. Uglavnom joj sad odem sa spremnim zahtjevima - treba mi to to i to, za ove nalaze mi treba uputnica za tog specijalistu. Baš nagodna žena, samo piše i piše :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#193 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by Dozer »

De, trazi joj nek' ti prepise i malo NaCN, treba mi ovamo za nesto... :D
laik1981
Posts: 13009
Joined: 05/12/2012 13:04

#194 Re: Let's talk about - Zdravstveni sistem

Post by laik1981 »

Postoji li neki direktni mail na koji se moze prijaviti jedna kucka od doktorice iz opce bolnice? Je li ovaj [email protected] jedini mail?
Post Reply