Lejletu l Kadr

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
SmokingMan
Posts: 18637
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#26 Re: Lejletu l Kadr

Post by SmokingMan »

Niko ne može gledati u Sunce više od 5-10 sekundi,osim ako je prigušeno atmosferskom prašinom ili tankim slojem oblaka,ali i u takvim okolnostima nije ga moguće promatrati duže od 15 sekundi,maksimalno,uz veliki rizik od oštećenja vida.Ljudsko oko ne može jednostavno primiti toliku količinu intenzivne svjetlosti/radijacije.Treba proučiti malo elektromagnetni spektar i shvatiti da ljudsko oko pokriva područije elektromagnetnog spektra tek od 380 do oko 720 nanometara,dok se ukupni raspon talasnih dužina kreće od 1 pikometra za ekstremno gama zračenje do 100.000 kilometara za ultra niske frekvencije koje uglavnom dolaze iz najudaljenijih mjesta u Univerzumu.

Neću se sada osvratit na to da čovjek prilikom gledanja izlaska Sunca na horizontu vidi njegov položaj kojeg je zapravo Sunce imalo nekih 30.tak sekundi ranije,zbog dilitacije.

Vjerujem prje da je hadis bio izvitoperen,da mu je nešto dodato kroz lanac prenosilaca,i nije to prvi put da su se među muslimanima plasirali lažni hadisi,koje Poslanik s.a.v.s nikada nije ni izrekao.

Čisto sumnjam u tvoj doživljaj,ali eto...
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#27 Re: Lejletu l Kadr

Post by Diwan »

Dino34 wrote:1.lud nisam.
2.bezbroj puta ustajao ranom zorom i uživao u izlasku sunca.
3.ovo sam vidio prije nego sam saznao za taj hadis.

Dakle, za mene lično strašna, gotovo apokaliptična scena. Prvo što mi je u tom trenutku palo napamet jeste sudnji dan :mrgreen:
Dakle, prvi i do sad jedini put u životu.
To nije bilo u momentu kada sunce izlazi, nego kad skroz izađe. Koliko visoko može biti ljeti između 6 i 7 sati?
Kao što rekoh, apokaliptična scena. Tajac.
I buljim u njega i čudim se kako je moguće gledati u sunce. I prepješačio sam možda kilometar ili dva posmatrajući taj fenomen.
I onda, baš kao kad neko postepeno skine opnu sa vještačkog izvora svjetlosti, u par trenutaka se vratio standardni sjaj u kojeg ne možeš da gledaš.
Ti si vjerovatno vidio neki nebeski fenomen koj nije svakidašnji, koji ja ni u kojem slučaju ne bih dovodio za 'lejletul kadr'. Ja ti vjerujem, a sad šta si ti vidio je druga priča.
moke_31
Posts: 1879
Joined: 18/05/2011 14:54

#28 Re: Lejletu l Kadr

Post by moke_31 »

tuzlak1212 wrote:Ne zna se kad je Noć Kadr nemojte biti naivni kao ovi iz IZ, noć Kadr je u zadnjoj trećini Ramazana i vjerovatno pada u neparne noći zadnje trećine Ramazana i to je to što se zna.
Jednom je za vrijeme Poslanika se desilo 27. noći i sad naš narod ostade u toj zabludi da je uvijek 27. noći ali ima tu mišljenja mnogo
Prenosi Aiša, radijallahu anha, da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao:
“Trudite se tražeći noć lejletul-kadr u zadnjih deset noći ramazana.“(Muslim)
Aiša, radijallahu anha, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao:
“Tražite Lejletu-l-kadr u neparnim noćima zadnjih deset dana ramazana.” (Buhari)
”A dominantno mišljenje je da je ona (Lejletul-qadr) u neparnim noćima zadnje trećine i da se ona seli (pomjera), kao što se da razumiti iz hadisa u ovoj oblasti. A najpoželjnije je da je u neparnim noćima ove trećine. Kod uleme šafijskog mezheba, a prema hadisu Ebu Seida Abdullaha ibn Unejsa, to je dvadeset i prva ili dvadeset i treća noć, dok kod većine ostalih učenjaka to je dvadeset i sedma noć.”
Ljepota noći Kadr je u tome što se ne zna kad je, pa se od svake noći treba ibadetom napraviti noć Kadr i namazom i dovama i zikrom a jedna od tih noći će i biti :D
Upravo tako, šta je deset dana, ništa. Insanu je teško i pet neparnih u zadnjoj trećini pa ako se iako može dokučiti koja je to noć da bezveze ne traćimo ibadet na one ostale :D Tako nekako dođe, malo grubo kazano.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#29 Re: Lejletu l Kadr

Post by mali jomu »

Ramazan je Allahov Mjesec Oprosta ne samo postacima nego citavom Dunjaluku......

Laljeltul Kadr je Allahovo davanje Furkana vjernicima...... iz tmina njihovoh neznanja u svjetlo Njegovog znanja (Ramazanska Lejla Kadra = Furkan)


Bajram = vjernicki Furkan Lejle Kadra Ramazana poklonjen citavom Dunjaluku......


Zato je u trecoj trecini Ramazana............. jer se tad svima dove primaju, ne samo vjernicima muslimanima, nego svima.... preko muslimana kojima je poklonjen Furkan,

Itikaf je u trecoj trecini...... prva trecina je priprema, druga trecina je odluka, a treca Itikaf, ( ceka se Furkan- ljudi Mu se nadaju insAllah) do Bajrama, kad je citavom Dunjaluku i svima na njemu oprosteno, onoliko koliko Allah hoce......


zato je "27 Noc" jer je Ramazan (Mjesec Oprosta) i pred Bajram, a moze biti i neki drugi dan...... ili noc, a moze biti i izvan Ramazana, to Allah daje ili ne daje............... kad On hoce ili nece.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#30 Re: Lejletu l Kadr

Post by zagortenej »

Kakvo je sunce bilo jutros?
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#31 Re: Lejletu l Kadr

Post by sadie_forever »

Diwan wrote:Poznajem jednu žensku osobu koja se pokrije za vrijeme mjeseca posta, inače jako fina osoba i inače nije pokrivena ostale mjesece.

Cijelo predstavljanje vjere i njeno tumačenje onako kako se predstavlja i koje je mainstream, odaje i odašilja jednu za mene jako neprimjerenu sliku o Bogu i ponižavajući za ljude, kojima se vlada i gospodari uz pomoć straha itd.

Akcentiranje i sažimanje ibadeta na određene stvari poput jedne noći je recimo primjer vladavine strahom u kojoj ljudi ulažu emocionalnu, mentalnu, duhovnu i materijalnu energiju do krajnosti kako bi zaslužili Božiji oprost itd. Takva predstava pored brojnih drugih koje postoje u svim religijama dovodi to toga da neki imaju ograđujući odnos spram Boga stvarajući revolt i prkos kod njih.

Ako mi kao ljudi sa svojim brojnim nedostacima i fukaraštinom, imamo koliki toliki osjećaj za druge, barem u smislu da ne stvaramo robove od ljudi, ne maltretiramo ih itd. ,zašto to onda pripisujemo Bogu? Zar vama sinovi a meni kćeri, kako se spominje u Knjzi? Zašto smo mi ili zar smo to mi bolji od Boga? A vidi se kakvi smo po mnogo čemu ...

Samo tumačenje i korupcija vjere je dovela do toga da imamo za Boga neki strašni identitet koji će nas kazniti ako ne slijedimo njegove upute i za čiji oprost i nagrade se treba žrtvovati i opet da to bude upitno, ta žrtva. Ma hajde molim vas. To je isto kao i sa Poslanikom a.s. kao ogledalom pa su se u njemu ogledali i Hz. Alija i Ebu džehl sa dvije suprotne slike i prilike.

Kome je Bog Bog religije i robovanja, pa taj neka i trpi i podnosi maltretiranja od ljudi nametnutih stavova i interpretacija, a Bog vjere je Bog slobode, spasa, spoznaje, milosti...
1.prica o mravimo nije vjerska vec bosnjacka tradicionalna
2.to pokrivanje u ramazanu toga se ja sjecam kao maninstream pojava do 90ih,bar po selima.Moja mama,tetke,komsinice..sve se pokrivale neke cak i dimije oblacile tokom ramazana.toga jos ima recimo u pakistanu gdje isto zene ne nose inace marame vec samo one salvare pa samo uz ramazan stave i maramu
moke_31
Posts: 1879
Joined: 18/05/2011 14:54

#32 Re: Lejletu l Kadr

Post by moke_31 »

Diwan wrote:Poznajem jednu žensku osobu koja se pokrije za vrijeme mjeseca posta, inače jako fina osoba i inače nije pokrivena ostale mjesece.

Cijelo predstavljanje vjere i njeno tumačenje onako kako se predstavlja i koje je mainstream, odaje i odašilja jednu za mene jako neprimjerenu sliku o Bogu i ponižavajući za ljude, kojima se vlada i gospodari uz pomoć straha itd.

Akcentiranje i sažimanje ibadeta na određene stvari poput jedne noći je recimo primjer vladavine strahom u kojoj ljudi ulažu emocionalnu, mentalnu, duhovnu i materijalnu energiju do krajnosti kako bi zaslužili Božiji oprost itd. Takva predstava pored brojnih drugih koje postoje u svim religijama dovodi to toga da neki imaju ograđujući odnos spram Boga stvarajući revolt i prkos kod njih.

Ako mi kao ljudi sa svojim brojnim nedostacima i fukaraštinom, imamo koliki toliki osjećaj za druge, barem u smislu da ne stvaramo robove od ljudi, ne maltretiramo ih itd. ,zašto to onda pripisujemo Bogu? Zar vama sinovi a meni kćeri, kako se spominje u Knjzi? Zašto smo mi ili zar smo to mi bolji od Boga? A vidi se kakvi smo po mnogo čemu ...

Samo tumačenje i korupcija vjere je dovela do toga da imamo za Boga neki strašni identitet koji će nas kazniti ako ne slijedimo njegove upute i za čiji oprost i nagrade se treba žrtvovati i opet da to bude upitno, ta žrtva. Ma hajde molim vas. To je isto kao i sa Poslanikom a.s. kao ogledalom pa su se u njemu ogledali i Hz. Alija i Ebu džehl sa dvije suprotne slike i prilike.

Kome je Bog Bog religije i robovanja, pa taj neka i trpi i podnosi maltretiranja od ljudi nametnutih stavova i interpretacija, a Bog vjere je Bog slobode, spasa, spoznaje, milosti...
Šta ba napisa jarane :-) :-) :-) Da nisi slučano promašio temu...
fyllon
Posts: 40
Joined: 07/05/2011 23:39

#33 Re: Lejletu l Kadr

Post by fyllon »

Dino34 wrote:Ali ima znak pomoću kojeg ćeš je prepoznati.
Kad izađe sunce u danu u kojem će kasnije biti noć kadr, izađe bez sjaja.
Ako imaš sreću da ga vidiš (vremenske prilike), vidjećeš da je poput mjeseca i da bez problema tih pola sata ili sat možeš gledati u njega.
Ako ti se posreći da ga vidiš, znaj da će naveče biti noć kadr.
Nisi ovdje bas upravu. Sunce izlazi bez sjaja jutro nakon noci Kadr. To zapravo i jeste poenta, da provedes noc u ibadetu i tek nakon sabaha saznas jel ta noc bila najodabranija.

Tvojom logikom pratili bi ujutro izlazak i ako nije, onda prespavali tu predstojecu noc i cekali naredno jutro dok ne skontamo kad je Kadr... Nema smisla, tada bi sa sigurnoscu unaprijed znali koja je noc odabrana...

http://aboutislam.net/reading-islam/liv ... atul-qadr/
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#34 Re: Lejletu l Kadr

Post by King Theoden »

fyllon wrote:Sunce izlazi bez sjaja jutro nakon noci Kadr.
U redu, onda je do mene tj pogriješio sam.
Dobro je, uzeću to kao ibret kad pomislim da nešto znam, da ipak provjerim.
InshaAllah, kad uhvatim vremena, moram se ponovo posvetiti hadisu pa da nađem i taj o noći kadr.
Uglavnom, u vaktu kada sam vidio taj fenomen, izučavao sam hadis. I tako, malo nakon što sam vidio to sunce, nađem taj hadis.
Kasnije sam iz godine u godinu čekao tj tražio noć kadr.
Allahovo čudo. Iz godine u godinu je u tih par dana kada bi trebala biti noć kadr, obavezno padala kiša pa nisi mogao vidjeti. Evo i ove godine.
Diwan wrote:sad šta si ti vidio je druga priča.
Neš je bilo, jelte :mrgreen:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#35 Re: Lejletu l Kadr

Post by mali jomu »

mali jomu wrote: Ramazan je Allahov Mjesec Oprosta ne samo postacima nego citavom Dunjaluku......

Laljeltul Kadr je Allahovo davanje Furkana vjernicima...... iz tmina njihovoh neznanja u svjetlo Njegovog znanja (Ramazanska Lejla Kadra = Furkan)


Bajram = vjernicki Furkan Lejle Kadra Ramazana poklonjen citavom Dunjaluku......


Zato je u trecoj trecini Ramazana............. jer se tad svima dove primaju, ne samo vjernicima muslimanima, nego svima.... preko muslimana kojima je poklonjen Furkan,

Itikaf je u trecoj trecini...... prva trecina je priprema, druga trecina je odluka, a treca Itikaf, ( ceka se Furkan- ljudi Mu se nadaju insAllah) do Bajrama, kad je citavom Dunjaluku i svima na njemu oprosteno, onoliko koliko Allah hoce......


zato je "27 Noc" jer je Ramazan (Mjesec Oprosta) i pred Bajram, a moze biti i neki drugi dan...... ili noc, a moze biti i izvan Ramazana, to Allah daje ili ne daje............... kad On hoce ili nece.


Kad Lejla izadje iz Kadere i laganini dodje svakom u njegov "ćošak"... da ti na uho šapne "Raduj se, i tebi je Bajram kao i svakom."


:sretan:
Post Reply