Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
ljevoruki
Posts: 4753
Joined: 20/05/2011 22:49

#326 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by ljevoruki »

KENJAC wrote:A samo ce prava raja znat ko su Bajro i Slavko ?
OSMC?
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#327 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by KENJAC »

ljevoruki wrote:
KENJAC wrote:A samo ce prava raja znat ko su Bajro i Slavko ?
OSMC?
:thumbup:
User avatar
ljevoruki
Posts: 4753
Joined: 20/05/2011 22:49

#328 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by ljevoruki »

KENJAC wrote:
ljevoruki wrote:
KENJAC wrote:A samo ce prava raja znat ko su Bajro i Slavko ?
OSMC?
:thumbup:
koja si ti generacija?
ja sam zavrsio 81.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#329 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by KENJAC »

Auuuuu moji su nastavnici pomrli kad si se ti upisao ! Salim se , ja zavrsio 78' ! Ko ti je bio uciteljica ? Meni Pavlovicka !
User avatar
ljevoruki
Posts: 4753
Joined: 20/05/2011 22:49

#330 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by ljevoruki »

KENJAC wrote:Auuuuu moji su nastavnici pomrli kad si se ti upisao ! Salim se , ja zavrsio 78' ! Ko ti je bio uciteljica ? Meni Pavlovicka !
Nisveta Cehajic, poslije razrednica Vera Nikolinovic.
Imam jednu sliku nastavnika i osoblja skole u dvoristu, samo ne umijem ovdje staviti.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#331 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by KENJAC »

ljevoruki wrote:
KENJAC wrote:Auuuuu moji su nastavnici pomrli kad si se ti upisao ! Salim se , ja zavrsio 78' ! Ko ti je bio uciteljica ? Meni Pavlovicka !
Nisveta Cehajic, poslije razrednica Vera Nikolinovic.
Imam jednu sliku nastavnika i osoblja skole u dvoristu, samo ne umijem ovdje staviti.
Znam za tu sliku. Iza se vide oni prozori sa resetkama. Oni na onim malim stepenicama sa lijeve strane od ulaza. Sta je ono Nikolinovicka predavala ? Meni Djurkovicka bila razrednica.
User avatar
ljevoruki
Posts: 4753
Joined: 20/05/2011 22:49

#332 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by ljevoruki »

Nikolinovicka matematiku.
Djurkovicka umrla nedavno. Bila je dobra, mi se gurali da sjednemo kod nje u prvi red i virimo ispod klupe. :D
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#333 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by bumerangss »

Srednja medicinska skola Bjelave... rahmetli prof anatomije Esad Drino :thumbup: legenda
Prof Suada tjelesni :thumbup:
Prof Alija tjelesni... nije smjeo pogledati u djevojke od svoje Kire :lol:
Cico Biserka prof demokratije :thumbup:
Zlata prof njege bolesnika- pegla ali dobrica
Vecinom su svi bili ok osim Cinare i Fakere- fuj fuj fuj!!!!
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#334 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by KENJAC »

ljevoruki wrote:Nikolinovicka matematiku.
Djurkovicka umrla nedavno. Bila je dobra, mi se gurali da sjednemo kod nje u prvi red i virimo ispod klupe. :D
Tako smo se mi u II Gimnaziji gurali da sjedimo blize Gajicki , da gledamo u njen duboki dekolte. Nego , znas li mi rec jeli Kobaslija ziv ?
Last edited by KENJAC on 06/10/2015 22:23, edited 1 time in total.
User avatar
minderpuza
Posts: 114
Joined: 27/05/2011 19:27
Location: Na minderlucima

#335 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by minderpuza »

Jest Merjema dobro si :D
User avatar
ljevoruki
Posts: 4753
Joined: 20/05/2011 22:49

#336 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by ljevoruki »

KENJAC wrote:Nego , znas li mi rec jeli Kobaslija ziv ?
Ne znam, nadam se da jeste.
Bio je ljudina.
User avatar
jalijas74
Posts: 1349
Joined: 17/11/2010 15:10

#337 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by jalijas74 »

Rada Mrda matematika masinska.
Ili Bogdan fizika :)
Intense82
Posts: 57
Joined: 17/12/2015 03:58

#338 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by Intense82 »

Godiste 1982., poslednji Titovi pioniri.
O.S. Razija Omanovic - Logavina; uciteljice: Dubravka Mrehic i Bogdanka Subotic.
O.S. P.P. Njegos - Pejton, uciteljica Zora Elez.
Moram da pomenem jaslice i obdaniste :D 'Majski cvjetovi', Socijalno.
User avatar
ilkbahar
Posts: 1108
Joined: 19/01/2014 21:36

#339 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by ilkbahar »

duboka_misao wrote:
Filter wrote:
duboka_misao wrote: aaa melita strikan to je ta generacija ali sjeca li se ko Kanite Zahirovic ? predavala s-h plus bila mi razrednica ..koja ej ono lujka bila sa velikom natapiranom bijelom kosom i ona Azra sto je predavala muzicko sa vjecitom pundjom
ja sam bio kod Vesne, Kanita je predavala mojoj sestri i iz prica "znam" da je bila maaaalkice trknuta u glavu.
ma imala je nekih trknutih ideja, sjecam se sveska mi je bila ispunjena samo naslovima jer nismo nikada nista pisali,samo se na pocetku casa spomene nesto (macka,zec,kisha,cipela) i ona odvali pricati o tome :D njeni roditeljski sastanci su trajali po tri sata,stari otisao jednom i vise nikad..
Ne znam u koju ste vi školu išli ali Kanita se u ratu pojavila u mojoj školi SSK kao nastavnik vannastavnih aktivnosti tj. vodila je sekciju hor i recitacije. Vjecita natapirana bijela kosa i rozi karmin malo otkačena. Jednu učenicu je napala jer na čas sekcije nije ponijela klavir od kuće i pri tome bila mrtva ozbiljna, potom je izbacila iz sekcije.
Tjerala nas je da horski pjevamo neke njene cudne patriotske pjesme koje veze nisu imale ni sa melodijom ni sa tekstom. Nastupali smo pred raznim stranim organizacijama koje su nam poslije nastupa dijelili slatkiše i školski probor. Bila je prilično uspješna u sazivanju stranaca da nas slušaju.
Vidim je prije par godina u konzumu na čaršiji identična, ništa se nije promjenila, ne mogu da procjenim koliko uošte ima godina. Isti friz i ista niansa rozog karmina, uhvatila i pametuje nešto radnici za kasom. LEGENDA :thumbup:
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#341 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by duboka_misao »

ilkbahar wrote:
Ne znam u koju ste vi školu išli ali Kanita se u ratu pojavila u mojoj školi SSK kao nastavnik vannastavnih aktivnosti tj. vodila je sekciju hor i recitacije. Vjecita natapirana bijela kosa i rozi karmin malo otkačena. Jednu učenicu je napala jer na čas sekcije nije ponijela klavir od kuće i pri tome bila mrtva ozbiljna, potom je izbacila iz sekcije.
Tjerala nas je da horski pjevamo neke njene cudne patriotske pjesme koje veze nisu imale ni sa melodijom ni sa tekstom. Nastupali smo pred raznim stranim organizacijama koje su nam poslije nastupa dijelili slatkiše i školski probor. Bila je prilično uspješna u sazivanju stranaca da nas slušaju.
Vidim je prije par godina u konzumu na čaršiji identična, ništa se nije promjenila, ne mogu da procjenim koliko uošte ima godina. Isti friz i ista niansa rozog karmina, uhvatila i pametuje nešto radnici za kasom. LEGENDA :thumbup:
Ne bi me cudilo da je Kanita jos ziva, zena je kao terminator, uvijek ista glazura s vana, mislim da generacije kojima je su predavale Kanita i Milena ( poznata profesorica latinskog ) jos imaju neke emocionalne oziljke. :D
Sociolog
Posts: 4339
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#342 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by Sociolog »

Mali upade, mojoj mami kojoj je predavala bi biva razrednica Fatka Suceska, Osman Nakas, ex Petar Dokic, Cengic vila2, bila je po nekom takmicenju Televizije Sarajevo1975;76 bila proglasena naljepsom Sarajkom...info iz prve ruke:)
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#343

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 04/06/2023 21:54, edited 1 time in total.
caco372
Posts: 80
Joined: 03/09/2012 13:09

#344 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by caco372 »

Tuga za kćerkom ,za ženu nisam siguran,....ostao je sam,sa dva tri prijatelja.
Dva-tri mjeseca prije tog čina dobio sam par knjiga sa posvetom od profesora svom bivšem učeniku;
i osjetio da se rastaje na svoj način od ovog svijeta.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#345 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by wewa »

minderpuza wrote:Za OS Razija Omanovic, kako se zvala ona sijeda sto je matematiku predavala??? ne mogu se sjetiti....Strike se dooobro sjecam kad pukne dnevnikom od katedru kad se naljuti :D Kanite i njenih macaka isto dobro se sjecam...Lijepi dani mog djetinjstva
Sijeda bi mogla biti Tahira...Tu je bila i Ozrenka (sad ne znam dokad)...Striko car, uvijek dobar i neurozan, inace bio je dervis. Tu je i nastavnik njemackog, Dervisevic...[/quote]
meni su predavali sve sami kapitalci, sto u Raziji, sto u 1. gimnaziji...

Vesna sh, Ozrenka matematiku, Agbaba Branka biologiju, patkica geografiju, Bahra historiju, Merjema, zlato od zene, muzicko... nedavno smo se okupili s uciteljicom, generacija upisana 85./86. :)

a u prvoj Minja latinski, Serifa matematiku, Jankelicka biologiju... Petra Materin fiziku - jedna od najboljih predavacica koje sam srela.
hostapler
Posts: 1135
Joined: 28/02/2012 18:47
Location: Selo Mravići pokraj Matuzica

#346 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by hostapler »

Fahrudin Herenda u ŽIŠ.
Predavao matematiku.
Bio mi razrednik.
LEGENDA !
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#347 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by Admir_1984 »

jOFLA wrote:
kockica_kockica wrote:Nedavno mi je pao na pamet prof. Fahrudin Isakovic iz III gimnazije, i njegovih rijeci: "Ja bih sad radije u pustinji da me zavezu, i pustaju kap po kap vode na celo da umrem od zedji, nego da vas ispitujem". Legenda... Profesor kod kojeg si mogao dobiti 5 i dobiti 1 pa opet 5... :hajmooo:

Isaku svaka čast, ali mislim da su Mrvica, Džema, i svakako Đuras (iako nije predavao tako dugi niz godina kao prvo troje), obilježili tu školu za sva vremena.
Ne znam šta njemu bi da digne ruku na sebe; njegove legendarne teme za pismene vježbe su se prepričavale pa sam za njih čuo i prije nego sam se upisao u Treću.
Tekstopisac i fudbaler koji je završio književnost pa na časove dolazio u crvenoj trenerci i tenama, ali je bio tako širokih vidika da nikad ne bih pomislio da je to u stanju sebi napraviti. Kome barem jedno od ovo četvoro nije predavalo, taj nije doživio Treću gimnaziju.
Čitao sam njegovu knjigu o Mirzi i Vahidinu i tu sam skontao da je bio baš poseban nekako. O Sarajevu i ljubavi je nekako najviše govorio u superlativima. Nisam znao da se ubio, mislio sam da je umro prirodnom smrču. Šta mu je tačno sa ženom bilo, u knjizi se spominje samo neka Đianola
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#348 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by baja »

Sociolog wrote:Mali upade, mojoj mami kojoj je predavala bi biva razrednica Fatka Suceska, Osman Nakas, ex Petar Dokic, Cengic vila2, bila je po nekom takmicenju Televizije Sarajevo1975;76 bila proglasena naljepsom Sarajkom...info iz prve ruke:)
Fatka -prelijepa žena i super učiteljica, predavala mi Likovno. Jel živa?
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#349 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by baja »

nookey wrote:
W0rM wrote:
novi_korisnik wrote:Eh ovako posto sam procitao ovo, da i ja bacim retrospektivu o profesorima iz Elektrotehničke škole Sarajevo.

Pocet cu od prvog pa do 4tog razreda :D

Pašić - historija. Koristis 4 knjige historije i gotovo sve se pređe :D . Na casu je uvijek bio mir, što zvog priča starije generacije sto zbog toga sto je odma prvi cas uvalio trojici keca ( prvu u svoju svesku , pa im je onda upisao u dnevnik, jer nismo bili upisani u dnevnik). Imao je ponovca kojeg je on oborio na godinu, i njega je gotovo svaki cas slao ili u apoteku ili na trafiku da kupi "preporod". Njegov sistem je bio takav da ispredaje lekciju u 10 minuta, pusti 20 minuta da ucite i onda prozove 2 ucenika koji kazu po broj i onda on nekom svojom logikom dobije broj koji treba da odgovara iako taj broj nema nikakve veze sa brojevima koji su me rekli ovi ucenici. Ukoliko kreneš dobro i biflaš sve po spisku ide petica u 10 sekundi, ako zapneš donji si, kec ne gine. "Odma uci, Odma pitam" , "Sljedeci cas pitam sve od Ilira" su bile njegove dobro poznate recenice. Meni pravo zanimljiv lik, steta što više ne predaje. Osto mi je u lijepim sjecanjima imao sam 5 :izet: .

Zlata - Fizika. Isto stroga. Ako dođeš bolestan na čas, otjera te u zadnju da je ne zaraziš. Ako slucajno ispustis neki nearitkulisani zvuk (zijevanje, cudno kihanje) , ne gine ti odgovaranje, ako neces da izadjes, pita citav red :D . Kontrolni su bili katastrofa, 2-3 ucenika pozitivno ostalo sve jedinice. Na istom pitanju podjeli 10 jedinica pred tablom. Na hodniku se pozravlja sa "ćao" . Pošto čisto na fiziku se nije mogla imati petica, petice su se fatale na multimediju. Doneses joj neke slike za takmičenje, snimiš video, ili odeš i izradiš 2-3 slike daš 2-3 marke i sigurna petica. Isto u lijepom sjecanju zahvaljujuci sliakma :D , petica na kraju drugog, dvica u prvom :D . :-D

Švraka - Željovac. Pošto navijam za želju bio je zanimljiv :D . Pomalo ters na odgovaranju, al ise mogla 3ca imati lagano :D . Imao je par dobrih šala na racun sarajeva i niti jedan čas nije mogao proci bez toga da citav razred crkne od smjeha :D .

Suvada -Hemicarka. Bude cesto na tvu, ima doktorat. Casovi su prolazili o njenim pricama sa putovanja. O dobitku u kasinu na krstarenju , o vožnji ferarija ( onog iz visokog FF-a), pa jahanju slonova, pa podmornici. Ma nema cega nema. Jedina dobra stvar je bila sto kad igra reprezentacija, nemamo hemiju :D .

Trivun - Bosanski. Legenda, ne moras nista uciti lagano imaš peticu. Prozove te i kaže, slobodno otvori svesku i pomaži se. Vecina sve procita i dobije pet.

Alihodžić - IDE / Direktor- Potežak ko profesor, dobar ko čojk. Uvijek je imao neke šale, dosta tih šala je išlo na njegov racun ( težina i hrana), pa je onda bistabile i monostabile poredio sa mašinom za mljevenje mesa. Poznate uzrecice su mu bile " Defakto " i "Krajnje trivijalno" . Obarao je dosta, umalo i ja ne padoh :D .

Dželo - Računarstvo dobar profa, ko jaran. Obraca ti se ko drug a ne ko profesor, uvijek bilo tema za razgovor, o autima, mobitelima, fudbalu... Cesto igra igrice na casu i pratio kladionicu :D .

Zaimovic- Programiranje. Covjek prije svega veliki strucnjak, koji je ne znam iz kojeg razloga radio u srednjoj. Kažem radio jer mi rekoše da je otišao negdje u stranu zemlju da radi. Došo nakav mutavi, da ga mjenja :D

Imšir - Zanimljiv lik dok ne pocne pitati :D . Price iz života, pa kako su ameri dužni kinezima... Velica njemačku i sve njihove proizvode posebno opela :D . Test se radi tako da ako želis 4ku ili 5cu moraš napisati dvije velike dvolisnice komplet ( 8 stranica ) . Pregledanje testova traje otprilike mjesec dana, i tu osim grešaka u vezi predmeta ispravi i sve pravopisne greške uz svoje strašne komentare ( "Užano" , "Koja glupost" , "Ne bi baš reko" , "pogrešno mislis" ) . Predmet po malo dosadan, ali u maju radiš test i dođe ti lekcija iz septembra :-D

Daguda- TZO. Sve zna, sve mu ide od ruke. borilački sportovi, planinarenje ( popeo se na par vrhova na Alpima) , pisanje ( ima cojk knjigu). Zanimljive su i njegove price sto prica, jedino ters na ocjenama, pa sam imao uvijek 4ku :D
Pored ovih extra su bili i : Dženita , Šlaki, Šalaka, Kurtovic....

Išao u navedenu srednju skolu. Sto se tice samih profesora mislim da imaju kvalitetan i relevantan kadar koliko to može biti. Mislim da su rijetki al baš rijetki napustili onu ustanovu bez ikakvog usvojenog znanja. Eh sad malo o profama :-D

Što se tiče Pašića, samo ću potvrditi tvoje navode.

Zlata mi nije predavala, jest zato Taip Kočan. Dobar profa, mada vjerujem da on može i bolje.

Švraka je legenda. Postavi grafoskop, predaje neku stručnu temu i sad u dnu slajda grb Zelje. Onda on kaže: " Sve prepišite/precrtajte sem grba, to ne morate, to se u srcu nosi" :lol: :lol: :lol:

Suvade se iskreno slabije i sjećam, Predavala samo prvi razred i to je to.

Dželu znam kako je došao u školu xD Vrcko mu bio mentor. Predavao predmet računarstvo. Mi mu iz prezimena izveli nadimak - Džej Lo xD

Imao sam tu sreću da mi ne predaje Imšir, nego Akšamović. Koji je to gigant :lol: Nešto je rekao u ovom smislu jednom "Ja bih vas sve na livadu pa da kopate i sadite krompir, i vama dobro i školi dobro" xD Mislim da je bio tu u pravu, jer realno ono što je on predavao je bilo korisno.

Daguda ko Rambo :lol: Lik je za ultimate survivora. Sad fkt, lik je u kondiciji.

Amra Trivun. Kod nje ko je samo malo na času pazio i čitao lektire bio je odličan. Da se razjasnimo ne zato što poklanja ocjene, nego nekako razumljivo i interesnatno predaje. Ima tako nekako finu narav, Kad mi je ona Bos predavala imao 5. Jednostavno upijes nanje i to je to.

Marina Cvitanovic mi predavala bos. Imao dijapazon ocjena od 2-4. Pravi se stroga, iako kad stvari izmaknu kontroli ne zna procijeniti situaciju i postaviti se u istoj.

Alihodzic Fahrudin, direktor skole. Dobar profa, sjecam se kad si na rubu izmedju 1 i 2, a kraj je polugodista, radis popularni "jorgan". Test na stranci A3 formata, sa 10 pitanja. msm da je 6 bilo za prolaz.

Muhterema Muharemović, znači legendarna profesorica. Ova žena je za mene heroj, jer kakve je ona živce imala. Svaka joj čast. Dobar predavač od koga se može pokupiti (ko želi i hoće) dosta znanja.

Vrsalović Zdravko - Vrcko lik u po dana u po noći da mu se obratis, cini mi se pomoci ce ti, objasniti sta nije jasno, itd. Veoma realan, predaje dobro, ali i trazi znanje. Samo rijeci hvale za njeg kao profesora.

Kovac Safet, pofesor kod kojeg je u dnevniku rubrika matematika izgledala vie kao kladionica nego kao djacke ocjene. Mislim da smo većina kod njeg imali 1 ili 2. Ko je imao 3 smatrao se vrsnim matematicarem a ko je ima 4 i 5, to ne trebam ni govoriti, ti su rasturali matematiku.

Alija Dzigal, to je jedna legenda kakve nema u sirem regionu. Izveo on jednog od nas pred tablu, i prvo pitanje onako pomalo pospanim glasom (tako prica covjek, niej pospan) "Haj nam ti... pjevaj" pokocili se mi od smijeha. Onda jednom nekog izveo pred tablu i rekao mu "et, hajd pitanje po zelji", a ovaj ce "profesore moze li sta lakse" :lol: :lol: :lol:

Nezz kako se ona stara profesorica engleskog zvala, bila je zute kose. Imala je postapalicu u smilsu zavrsi recenicu pa onda ovako kaze: "right? right? riiiight." xD
Maloprije vidim Fahru u Electronic centru u Titovoj, isti kao prije nije se promijenio i dalje ima cca 150 kila :)
I naravno kupuje neku skalameriju kako je on zove :lol:
92-95 išao u ovu školu. Ratne godine pa i pored sveg mekani su profesori bili, ali nema labavo.
IDT trebo past vidim nema šale, i naučim ja zaoprave :)
Fahro pita jesi učio? Jesam-reko'...E haj jarane, naslove, al redom...gledam, ne šali se lik :)
Izbifla ja naslove, on malo nešta propito, dade 3...korektan je bio sa obzirom koja je sve stoka išla tamo u školu.
Naslovnica
Posts: 27878
Joined: 20/03/2013 15:38

#350 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by Naslovnica »

Zna li iko šta je bilo sa nastavnikom istorije iz El.teh Buća potok, mislim da se zvao Dželjalj Ćorkadi. Ja štreber, sve znam, ali fail iz njemu omiljene Kosovske bitke. :) Nisam baš bio siguran ko je tu pobijedio, a ko zijanio, uglavnom, šipcu je kosovo bilo fetiš tema, to sam kasnije spoznao.
Post Reply