Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#351 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by muha_sa »

wewa wrote: meni su predavali sve sami kapitalci, sto u Raziji, sto u 1. gimnaziji...

Vesna sh, Ozrenka matematiku, Agbaba Branka biologiju, patkica geografiju, Bahra historiju, Merjema, zlato od zene, muzicko... nedavno smo se okupili s uciteljicom, generacija upisana 85./86. :)

a u prvoj Minja latinski, Serifa matematiku, Jankelicka biologiju... Petra Materin fiziku - jedna od najboljih predavacica koje sam srela.
stariji sam od tebe a i meni je Agbaba predavala biologiju, Jerkovicka matematiku, Pašicka francuski, Soko Mirza geografiju, Jamak istoriju.................................. :-D
megaman4
Posts: 4936
Joined: 08/08/2011 23:59

#352 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by megaman4 »

Naslovnica wrote:Zna li iko šta je bilo sa nastavnikom istorije iz El.teh Buća potok, mislim da se zvao Dželjalj Ćorkadi. Ja štreber, sve znam, ali fail iz njemu omiljene Kosovske bitke. :) Nisam baš bio siguran ko je tu pobijedio, a ko zijanio, uglavnom, šipcu je kosovo bilo fetiš tema, to sam kasnije spoznao.
U Grafickoj skoli na Ilidzi nakon rata fiziku i elektrotehniku je predavao Skender Corkadi sa Kosova. Fakultet je zavrsio u Beogradu kao odlican student. Na predavanja je dolazio samo sa dnevnikom i hemijskom olovkom. Bio je vrstan predavac gdje je sve iz glave predavao.
Njegova ispitivanja su bila kao da je fakultet u pitanju.

Umro je prije 10-ak godina od ciroze jetre.

Mozda su njih dvojica bila nesto u rodu posto im je isto prezime?
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#353 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by kockica_kockica »

jOFLA wrote:
kockica_kockica wrote:Nedavno mi je pao na pamet prof. Fahrudin Isakovic iz III gimnazije, i njegovih rijeci: "Ja bih sad radije u pustinji da me zavezu, i pustaju kap po kap vode na celo da umrem od zedji, nego da vas ispitujem". Legenda... Profesor kod kojeg si mogao dobiti 5 i dobiti 1 pa opet 5... :hajmooo:

Isaku svaka čast, ali mislim da su Mrvica, Džema, i svakako Đuras (iako nije predavao tako dugi niz godina kao prvo troje), obilježili tu školu za sva vremena.
Ne znam šta njemu bi da digne ruku na sebe; njegove legendarne teme za pismene vježbe su se prepričavale pa sam za njih čuo i prije nego sam se upisao u Treću.
Tekstopisac i fudbaler koji je završio književnost pa na časove dolazio u crvenoj trenerci i tenama, ali je bio tako širokih vidika da nikad ne bih pomislio da je to u stanju sebi napraviti. Kome barem jedno od ovo četvoro nije predavalo, taj nije doživio Treću gimnaziju.
Predavali mi Đuras, Mrva, Popara, Dzema i naravno Isakovic. Đuras me tjerao citati knjige s njim sam to zavolila da sam kasnije sama od sebe citala sve. Mrva me natjerala kontati one njene zadatke. Popari nikad u kraj nisam mogla stati sa fizikom. I imao je pravo da je fizika teska nauka kad se zapusti. Dzema je uvijek bila blaga zena koju privatno moji roditelji poznavase. Tu mogu dodati profu engleskog Dragicu Rihtman kojoj mogu zahvaliti svoje poznavanje engleskog jezika. Jos uvijek cekam da mi zatrebaju sinus i kosinus tangens i kotangens.

Zaista ko nije prosao njih ne zna sta je skolska patnja...

Bilo je njih jos.. Trubelja organsku hemiju predavala... nikad joj nisi znao koju ocjenu ce ti dati... moj cijeli razred lovila po kafani da odrzi cas... Poslije Dzeme smo dobili onog Hegela kojem nikad ime nisam znala svi ga Hegel zvali...

Sadeta i njeni nacrti kojekakvih masina... izludila me .. ali je bila kraljica... na ekskurziji je opako ocijukala sa vodicem.. hahahahaah
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#354 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by wewa »

muha_sa wrote:
wewa wrote: meni su predavali sve sami kapitalci, sto u Raziji, sto u 1. gimnaziji...

Vesna sh, Ozrenka matematiku, Agbaba Branka biologiju, patkica geografiju, Bahra historiju, Merjema, zlato od zene, muzicko... nedavno smo se okupili s uciteljicom, generacija upisana 85./86. :)

a u prvoj Minja latinski, Serifa matematiku, Jankelicka biologiju... Petra Materin fiziku - jedna od najboljih predavacica koje sam srela.
stariji sam od tebe a i meni je Agbaba predavala biologiju, Jerkovicka matematiku, Pašicka francuski, Soko Mirza geografiju, Jamak istoriju.................................. :-D
to su nastavnici koji su predavali mojim roditeljima :)

ove godine nam evo treca generacija porodice zavrsava Raziju/MMB :)
šega
Posts: 183
Joined: 10/06/2007 16:28

#355 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by šega »

skuterista wrote:ja kad sam isao u elektrotehnicku ,Fahro je bio obicni nastavnik prakse , nikad nebi bio direktor da nije bilo rata , u moje doba je slikao svadbe pred općinom Novi grad ...citam sta vi pisete pa nemogu da vjerujem...
Ja ga se sjecam kao učenika elektrotehničke ,bio generacija ispred mene, mislim 1978 god.
U to vrijeme je bila i Slobodanka Đurović (košarkašica, reprezentativka SFRJ) tek je počela predavati nama industrijsku elektroniku.
jah ,sječanja
_ado_
Posts: 657
Joined: 18/10/2007 18:32

#356 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by _ado_ »

šega wrote:
skuterista wrote:ja kad sam isao u elektrotehnicku ,Fahro je bio obicni nastavnik prakse , nikad nebi bio direktor da nije bilo rata , u moje doba je slikao svadbe pred općinom Novi grad ...citam sta vi pisete pa nemogu da vjerujem...
Ja ga se sjecam kao učenika elektrotehničke ,bio generacija ispred mene, mislim 1978 god.
U to vrijeme je bila i Slobodanka Đurović (košarkašica, reprezentativka SFRJ) tek je počela predavati nama industrijsku elektroniku.
jah ,sječanja
Slobodanka Zagovec predavala Osnove elektrotehnike 2001. Ne bi me cudilo da i dalje predaje :-D
User avatar
oldtajmer
Posts: 4867
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#357 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by oldtajmer »

https://pomoziba.org/campaign/43/pomozi ... ium=Clanak
Čovjek koji je preživio četiri logora i sve torture u njima od 1992. do 1994. godine, napisao knjigu o svom traumatičnom iskustvu „Od logora do logora“, profesor historije u penziji i autor još jednog romana „Divlja kruška“, Safet Gagula, danas živi u nehumanim uslovima, jedva spajajući kraj sa krajem.

jedan od nastavnika koji se pamte cijelog zivota, iako mi je kratko predavao u saburinoj ostavio je jak dojam na mene
na zalost mnogi od nasih ucitelja,nastavnika,profesora u penziji tek zivotare

pa eto ko moze neka bar okrene sa mob i donira 2 km
zikamu
Posts: 2951
Joined: 10/09/2005 09:40

#358 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by zikamu »

Neko spomenu profesore III gimnazije koji su je obiljezili i to sve stoji, ali mislim da je izostavljena, barem po meni, legenda br.1, a to je Milica Novakovic - Mica, profesorica latinskog jezika. Nju niko kome je predavala ne moze zaboraviti dok je ziv! :)
Usput, Djuras mi je bio razrednik, najdrazi professor u zivotu kojeg mnoge sujetne pubertetlije nisu shvatale…. O njemu bi se dale knjige napisati. :thumbup:
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#359 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by NediM17 »

'dje vam je Klarić Ivona zvana Klara, profesorica muzičkog, ta se bojala one direktorice Tokićke više nego đaci.
I Šemsudin Hrapović, profesor historije, Spartakov ustanak, kaze, "oni su Stjeli da bidNu jednaCi al' to ne mere". :lol:
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#360 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by Nierika »

Prva bošnjačka gimnazija. Ne podržavam SDA politiku koja je prožimala školu ni što nije bilo ne-bošnjačkih učenika ni puno toga drugog u toj školi, al' profesori su bili manje-više okej, ne znam koga tu izdvojiti. A i poodavno sam išla u srednju..Na faksu sam se definitivno više pronašla.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#361 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by Tesla Edison »

Zlata Rimapapa :D

Samo što se dotična nikako ne može svrstati u legende al haj..

Ćamila Hasić, peta gimnazija. Mnogi je ne vole a meni je legenda..

Inače Peta je rasadnik kako legendi tako i onih koji to nisu.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#362 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by u-pet-deka »

Davno bilo. Počeo sam u prvi razred malo ranije, 1979/80 pa prebacio se sa više od polovine razreda (drugi) u novootvorenu školu na Malti 1980/81.
Imena učitelja kojih se ne mogu sjetiti, a ako ko zna neka podijeli. Od 1987 sam presao u Treću (gimnazija), a 1991 u JNA - jedva izvukao živu glavu.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 12807
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#363 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by Evolution_IV »

_ado_ wrote: 12/12/2017 23:29
šega wrote:
skuterista wrote:ja kad sam isao u elektrotehnicku ,Fahro je bio obicni nastavnik prakse , nikad nebi bio direktor da nije bilo rata , u moje doba je slikao svadbe pred općinom Novi grad ...citam sta vi pisete pa nemogu da vjerujem...
Ja ga se sjecam kao učenika elektrotehničke ,bio generacija ispred mene, mislim 1978 god.
U to vrijeme je bila i Slobodanka Đurović (košarkašica, reprezentativka SFRJ) tek je počela predavati nama industrijsku elektroniku.
jah ,sječanja
Slobodanka Zagovec predavala Osnove elektrotehnike 2001. Ne bi me cudilo da i dalje predaje :-D
:lol: :lol: :lol:

zajebana :D

predavala je donedavno :D
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#364 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by kox »

Da li je ziv Sefik Prgo, bivši profesor matematike u 2-oj gimnaziji ?
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#365 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by _Reds_ »

Kako se zvao onaj profa Latinskog, predavao je u raznim gimnazijama u Sarajevu. Lik je znao onaj udzebenik, cini mi se da se zvao Elementa Latina, napamet. Samo kaze ta lekcija, ta recenice, nisi ga mogao prevariti nikako.
BiBi911
Posts: 2787
Joined: 09/12/2018 17:47

#366 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by BiBi911 »

Imal ko iz Dobrinjske gimnazije I "solid" objekta.
Prof. Ljerka I njen engleski, Vedran I njegova objasnjenja,
Prof Historije Ada?? i teorija evolucije( ono svi nastali od majmuna, I meni nedade djavo sutit na njeno, ja bogomi nisam, a meni izleti ti si od ovce). Jedini sam koji je pao historiju u historiji skole.

Il onaj kosonja sto je predavao likovno, 6mj smo od gline pravili čaše.

Prof. Muzickog(dirigent, mislim da je umro) razred je bio pun onih muzicara na baterije, neki fazoni I to. I digne nake rapere,rewere da kazu koja je razlika izmedju ta dva zanra. Joj tu njihovu muku necu zaboravit nikad.

Il Prof. Biologije na povracanje natjeram, trebali zabu secirat(ja je na rostilj okreno, upaljac).
morelSeLezat
Posts: 275
Joined: 24/02/2021 23:51

#367 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by morelSeLezat »

Evolution_IV wrote: 15/02/2021 12:06
_ado_ wrote: 12/12/2017 23:29
Slobodanka Zagovec predavala Osnove elektrotehnike 2001. Ne bi me cudilo da i dalje predaje
zajebana :D

predavala je donedavno :D
Ja sam kod nje uspio dobiti 2 keca isti cas.. Popravio poslije odma 5 dobio ali mi je to bila opomena da kad prepisem zadacu da bar oznacim na semi sta je sta :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#368 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by Truba »

Kod bozane sakal si mogao 3 keca za 45 minuta dobiti
Maternji jezik i knjizevnost :mrgreen:
Diktat u posljednjih pet minuta
Lijepo citanje dok ne napravis 4 pogreske
Lektira/test/ispitivanje
pritchard
Posts: 609
Joined: 24/04/2011 19:02

#369 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by pritchard »

Black swan wrote: 08/07/2021 20:10 Kod bozane sakal si mogao 3 keca za 45 minuta dobiti
Maternji jezik i knjizevnost :mrgreen:
Diktat u posljednjih pet minuta
Lijepo citanje dok ne napravis 4 pogreske
Lektira/test/ispitivanje
Bozana Sakal je bila legenda samo takva. Nedavno je preminula. :(
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#370 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by Truba »

Da cuo sam
Ja sam joj sjedio u prvoj klupi pa sam imao poseban tretman :skoljka:
prankster
Posts: 223
Joined: 04/12/2020 02:06

#371 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by prankster »

_Reds_ wrote: 07/07/2021 00:35 Kako se zvao onaj profa Latinskog, predavao je u raznim gimnazijama u Sarajevu. Lik je znao onaj udzebenik, cini mi se da se zvao Elementa Latina, napamet. Samo kaze ta lekcija, ta recenice, nisi ga mogao prevariti nikako.
Husein Lojo
MensurM
Posts: 4153
Joined: 04/10/2015 00:19

#372 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by MensurM »

pritchard wrote: 08/07/2021 21:28
Black swan wrote: 08/07/2021 20:10 Kod bozane sakal si mogao 3 keca za 45 minuta dobiti
Maternji jezik i knjizevnost :mrgreen:
Diktat u posljednjih pet minuta
Lijepo citanje dok ne napravis 4 pogreske
Lektira/test/ispitivanje
Bozana Sakal je bila legenda samo takva. Nedavno je preminula. :(
Jel to u Katoličkom?

Bila mi je donedavno prva komšinica, nakon odlaska u penziju je skroz skrenula, sama živjela, često je policija morala voditi u bolnicu.

Joj kad je meni došao prvi put drug i zvoni na moja vrata, a ona izlazi pored. "Nemoj mali nikad više da te vidim da postavljaš kablove po zgradi!" Gleda je frajer i uvjerava je da ga je pomiješala s nekim, al ne da se ona. I izlazim ja, da smirim situaciju kažem mu i ja: Mara, fakat nemoj više te kablove.

Aj, pogleda ona mene: A ti, narkomančino, sad ću ti policiju zvati! I zalupi vratima od straha.

Dobra je bila, prije desetak godina mi je i stan čuvala dok sam na moru, al ovo nakon odlaska u penziju je bio pakao.
User avatar
hopi
Posts: 5631
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#373 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by hopi »

Aha u ksc, predavala kroejšn jezik i književnost, u gimnaziji a mislim i u medicinskoj da je bila
Čuo sam I ja da je umrla nedavno
Zajebana je bila, a sjećam se govorila da za naučeno gradivo, koliko god dobro naučio, možeš maks dobiti 4,a 5 je samo pismene i slično, tj tvoj lični kao izražaj.
Ma kad skontas ko sve predaje i radi s djecom bože sačuvaj, ali valjda si dijete pa ne zapitaš se za kredibilitet nastavnika i njihove metode.
Znači I ona poludila, ko I jure što je geografiju predavao.
vendetta87
Posts: 264
Joined: 08/10/2008 09:35

#374 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by vendetta87 »

kox wrote: 07/07/2021 00:24 Da li je ziv Sefik Prgo, bivši profesor matematike u 2-oj gimnaziji ?
Nije više među živima kako sam ja čuo
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20492
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#375 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by Bullet Tooth Tony »

prankster wrote: 09/07/2021 02:46
_Reds_ wrote: 07/07/2021 00:35 Kako se zvao onaj profa Latinskog, predavao je u raznim gimnazijama u Sarajevu. Lik je znao onaj udzebenik, cini mi se da se zvao Elementa Latina, napamet. Samo kaze ta lekcija, ta recenice, nisi ga mogao prevariti nikako.
Husein Lojo
Brat Sefika Loje , bivseg direktora FDS-a, isti on :D :D
Post Reply