Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#401 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by TRANCE »

suspect_zero wrote: 13/07/2021 13:50
TRANCE wrote: 13/07/2021 13:46

Ne znam za bošnjačku da li roditelji išta plaćaju, u KŠC-u ne plaćaju, ali i Bošnjačka dobije 2,2 miliona KM iz budžeta kantona svake godine.
Komšimica namjerava upisati slijedeće godine sina i ona mi reče da jedan dio roditelji finansiraju....koliko ne znam, bilo mi glupo pitati.
Nije to ni loše ako na taj način može škola povećati plate i tako pridobiti najkvalitetnije profesore. Veći je problem što škole nemaju načina da se riješe ublehaša od profesora, jer kad dobiju ugovor na neodređeno ne može ih bog otac istjerati dok god se pojavljuju na poslu i ne žale se roditelji na njih. A ne žale se jer takvi pričaju viceve na času i dijele petice, učenici ih u tim godinama vole jer su opušteni časovi, a što od takvih ništa ne nauče, hebo to.
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#402 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by suspect_zero »

Kad se već dotače te teme, jeli zakonski regularno da u jednoj školi rade muž i žena, djeca im idu u tu školu i oni im predaju...ne moram reći da ta djeca nikada nisu dobili ocjenu ispod 5, guranje na takmičenje ispred škole i tako to....
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#403 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by TRANCE »

suspect_zero wrote: 13/07/2021 13:50
TRANCE wrote: 13/07/2021 13:46

Ne znam za bošnjačku da li roditelji išta plaćaju, u KŠC-u ne plaćaju, ali i Bošnjačka dobije 2,2 miliona KM iz budžeta kantona svake godine.
Komšimica namjerava upisati slijedeće godine sina i ona mi reče da jedan dio roditelji finansiraju....koliko ne znam, bilo mi glupo pitati.
Evo ako te zanima, godišnji iznos je 200 KM za poboljšanje uslova i 610 KM za užinu. Ako se odluče da studiraju po CB "Cambridge stranom nastavnom procesu" što god to značilo, onda plaćaju i dodatnih 880 KM. Ovaj CC program je samo za strance.
https://bosnjackagim.edu.ba/index.php/u ... troskovima

Kažu da je najbolja neka privatna strana škola u Vogošći, ali košta 30 milja godina, znači samo djeca ambasadora i Baketa :lol:

Mislim da će i kod nas doći to vrijeme kad će djeca dobrostojećih roditelja ići u privatne škole gdje im neće predavati neke hablešine, to je već došlo što se tiče fakulteta, djeca bogatih idu studirati po Londonu, dobrostojećih po Ganićevom i onim turskim fakultetima na Ilidži, a običnih roditelja po državnim fakultetima gdje moraju naučiti napamet plagiranu knjigu od nekog stranačkog seljobera od profesora za prolaz.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#404 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by TRANCE »

suspect_zero wrote: 13/07/2021 14:20 Kad se već dotače te teme, jeli zakonski regularno da u jednoj školi rade muž i žena, djeca im idu u tu školu i oni im predaju...ne moram reći da ta djeca nikada nisu dobili ocjenu ispod 5, guranje na takmičenje ispred škole i tako to....
Kod nas zakonski sve može, a da li je moralno, naravno da nije, ali Balkanci i moral, to zajedno ne ide. Samo ne kontam koja je svrha tog guranja djece od strane roditelja da imaju sve petice, budu najbolji, idu po takmičenjima, ko da će ih sutra privatnik u Bosni ili Njemačkoj ili šef u budžetskoj instituciji pitati jesu li imali 3 ili 5 i jesu li išli na takmičenje ispred škole. U mojoj generaciji su čak štreberi sa svim peticama gore prošli u životu nego oni što su prolazili četvorkom, štreberima maksimalan domet bio da se uvale na budžet poslije studija, a oni s četvorkama izgradili karijere po inostranstvu ili pokrenuli uspješne biznise u BiH. To i ima logike, jer mnoga djeca koja prolaze četvorkom nisu glupa kako profesori misle, već su čak i pametna da ne gube vrijeme na učenje nebuloza tipa gdje se posr'o ban Jelačić na livadi 28.08.1849. i hik hek hok huius huik debilizme, dok se u školama favorizuju štreberi koji sjede u 4 zida i bubaju napamet beskorisne informacije koje će zaboraviti 5 minuta nakon što dobiju peticu. Totalno promašen sistem školovanja i vrednovanja znanja, ali eto tako je kako je i neće se zadugo promijeniti.
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#405 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by suspect_zero »

Ovo za Bošnjačku i nisu neke pare, ako se plaća na godišnjem nivou....možda je okruženje malo snobovsko za učenike čiji roditelji nisu ofarbani svim nijansama zelene :mrgreen:
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#406 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by musicman80 »

TRANCE wrote: 13/07/2021 14:51
suspect_zero wrote: 13/07/2021 14:20 Kad se već dotače te teme, jeli zakonski regularno da u jednoj školi rade muž i žena, djeca im idu u tu školu i oni im predaju...ne moram reći da ta djeca nikada nisu dobili ocjenu ispod 5, guranje na takmičenje ispred škole i tako to....
Kod nas zakonski sve može, a da li je moralno, naravno da nije, ali Balkanci i moral, to zajedno ne ide. Samo ne kontam koja je svrha tog guranja djece od strane roditelja da imaju sve petice, budu najbolji, idu po takmičenjima, ko da će ih sutra privatnik u Bosni ili Njemačkoj ili šef u budžetskoj instituciji pitati jesu li imali 3 ili 5 i jesu li išli na takmičenje ispred škole. U mojoj generaciji su čak štreberi sa svim peticama gore prošli u životu nego oni što su prolazili četvorkom, štreberima maksimalan domet bio da se uvale na budžet poslije studija, a oni s četvorkama izgradili karijere po inostranstvu ili pokrenuli uspješne biznise u BiH. To i ima logike, jer mnoga djeca koja prolaze četvorkom nisu glupa kako profesori misle, već su čak i pametna da ne gube vrijeme na učenje nebuloza tipa gdje se posr'o ban Jelačić na livadi 28.08.1849. i hik hek hok huius huik debilizme, dok se u školama favorizuju štreberi koji sjede u 4 zida i bubaju napamet beskorisne informacije koje će zaboraviti 5 minuta nakon što dobiju peticu. Totalno promašen sistem školovanja i vrednovanja znanja, ali eto tako je kako je i neće se zadugo promijeniti.

To sto si napisao vazi samo pod uslovom da skolujes djecu da bi sutra nasla dobar posao. Ako skolujes djecu da bi bila obrazovana, onda je normalno da tezis tome da imaju dobre ocjene, da budu u raznim skolskim sekcijama gdje ce nauciti vise o oblasti koja ih zanima i druziti se sa vrsnjacima. Djecu treba uciti da zele da dobiju dobru ocjenu i da ce njihov trud i rad biti nagradjen. Na kraju, dobijate dijete koje zeli da uci i da se nadmece za bolji uspjeh sa drugom djecom istih i slicnih intelektualnih sposobnosti.

To sto mi zivimo u takvom drustvu da neki sto su jedva prolazili u skoli danas imaju neke biznise sumnjivog porijekla, ne znaci da su ti ljudi obrazovani, naprotiv. Takvi ljudi su se uklopili u nasu balkansku anomaliju štele i korupcije i misle da su neko i nesto. Imati novac ne znaci i biti obrazovan. Ako zelite da vasa djeca budu obrazovana, onda ih necete uciti da je svejedno da li dobiju 3,4 ili 5 u skoli, nego cete ih usmjeravati da uce i otkrivaju ono sto vole da rade u zivotu. U normalnoj drzavi, kada imas dobro obrazovanje, posao i status ce doci sami po sebi.
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1447
Joined: 09/09/2019 10:05

#407 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by Mate_Miso_Kovac »

Ucenici stiču opće znanje u gimnazijama koje svojevoljno upisuju, stvarno nečuveno...
nookey
Posts: 1019
Joined: 13/10/2010 21:42

#408 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by nookey »

Zna li iko kako se zvala ova Vjeverica iz ETŠ?
Sad pricam s jaranom ne mozemo da ubodemo ime nikako 🥶
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#409 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by Bloo »

TRANCE wrote: 13/07/2021 13:42 ali je li normalno da u KŠC-u i Bošnjačkoj gimnaziji nema nijednog nekatolika ili nijednog nemuslimana, a obje škole dobijaju milione iz budžeta kojeg pune svi građani?
http://www.ksc-sarajevo.com/index.php/m ... djelatnici

Mozda si mislio neHrvata?
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#410 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by Qler »

nookey wrote: 12/12/2021 18:46 Zna li iko kako se zvala ova Vjeverica iz ETŠ?
Sad pricam s jaranom ne mozemo da ubodemo ime nikako 🥶
I meni je predavala, ali da me ubijes ne mogu se sjetiti...
nekkem
Posts: 164
Joined: 01/10/2014 03:00

#411 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by nekkem »

Qler wrote: 13/12/2021 08:39
nookey wrote: 12/12/2021 18:46 Zna li iko kako se zvala ova Vjeverica iz ETŠ?
Sad pricam s jaranom ne mozemo da ubodemo ime nikako 🥶
I meni je predavala, ali da me ubijes ne mogu se sjetiti...
Mislite na Zikretu T?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#412 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by uglavnomja »

suspect_zero wrote: 13/07/2021 14:20 Kad se već dotače te teme, jeli zakonski regularno da u jednoj školi rade muž i žena, djeca im idu u tu školu i oni im predaju...ne moram reći da ta djeca nikada nisu dobili ocjenu ispod 5, guranje na takmičenje ispred škole i tako to....
nema se tu sta regulisati zakonom
sve je individualno

ko ima uslove da radi u skoli moze dobiti posao, da sad zanemarimo nacine dobijanja posla :zzzz:

druga stvar sto su mozda vec oboje radili u toj skoli kad su se upoznali

i normalno da mogu odluciti da ce im djeca ici u tu skolu, da ih mogu dovoditi i kontrolisati
teze je toj djeci u skoli sto se tice discipline nego "obicnoj"

nekada davno u onom sistemu u osnovnu je isao sin moje ucitejice, ali ne u njen razred

s druge strane imam rodicu nastavnicu koja mi je rekla da nece da njena djeca idu u skolu u kojoj ona predaje
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#413 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by dječak sa šibicama »

Dvosjekli mac, ako dijete u skoli koju pohadja ima za profesora, ne nuzno da mu predaje ali da radi u istoj skoli, oca majku ili tetku, moze imati problema koliko i koristi.

Dovoljno je da ima jedan profesor ili profesorica, koji nisu u dobrim odnosima sa tetkom, da se animozitet prelama preko djeteta. Ja to iz iskustva pisem.
humanoid
Posts: 53
Joined: 11/04/2013 19:32

#414 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by humanoid »

nekkem wrote: 13/12/2021 12:09
Qler wrote: 13/12/2021 08:39

I meni je predavala, ali da me ubijes ne mogu se sjetiti...
Mislite na Zikretu T?
Odmah sam dobio flashbackove od njenih diktiranja, 45 minuta ona ne napravi pauzu dok čita a sve mora bit zapisano :-)
nookey
Posts: 1019
Joined: 13/10/2010 21:42

#415 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by nookey »

Jeste Zikreta jbm nema sanse se sjetiti 😀
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#416 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by suspect_zero »

uglavnomja wrote: 13/12/2021 12:33
suspect_zero wrote: 13/07/2021 14:20 Kad se već dotače te teme, jeli zakonski regularno da u jednoj školi rade muž i žena, djeca im idu u tu školu i oni im predaju...ne moram reći da ta djeca nikada nisu dobili ocjenu ispod 5, guranje na takmičenje ispred škole i tako to....
nema se tu sta regulisati zakonom
sve je individualno

ko ima uslove da radi u skoli moze dobiti posao, da sad zanemarimo nacine dobijanja posla :zzzz:

druga stvar sto su mozda vec oboje radili u toj skoli kad su se upoznali

i normalno da mogu odluciti da ce im djeca ici u tu skolu, da ih mogu dovoditi i kontrolisati
teze je toj djeci u skoli sto se tice discipline nego "obicnoj"

nekada davno u onom sistemu u osnovnu je isao sin moje ucitejice, ali ne u njen razred

s druge strane imam rodicu nastavnicu koja mi je rekla da nece da njena djeca idu u skolu u kojoj ona predaje
Moglo bi se reći sve po zakonu :oops: ....on do skoro bio direktor, ona učiteljica....sada on opet predaje bosanski i kako slučajno, njegova mala pobjednica iz literarnih radova svake godine :-) ...simpatično :bih:
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#417 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by Truba »

Isto kao sto od smajhela sin smajhel dobar golman :mrgreen:
Geni
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#418 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by lmo »

suspect_zero wrote: 13/07/2021 14:20 Kad se već dotače te teme, jeli zakonski regularno da u jednoj školi rade muž i žena, djeca im idu u tu školu i oni im predaju...ne moram reći da ta djeca nikada nisu dobili ocjenu ispod 5, guranje na takmičenje ispred škole i tako to....
nema sukoba sa zakonom.

a malo opreznije s tim zaključcima da se djeci poklanjaju ocjene zbog roditelja, da ih "guraju" na takmičenja i sl.
ako dijete ništa ne zna, ima poklonjene ocjene, zašto bi ga gurali na takmičenje da ih sramoti ?

djeca kojoj roditelj/i predaje/u su pod velikim pritiskom sa više strana i nikako nisu u zavidnoj poziciji.

razmislite racionalno i sa više aspekata prije nego što izvalite takve pretpostavke.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#419 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by uglavnomja »

suspect_zero wrote: 13/12/2021 16:44
uglavnomja wrote: 13/12/2021 12:33

nema se tu sta regulisati zakonom
sve je individualno

ko ima uslove da radi u skoli moze dobiti posao, da sad zanemarimo nacine dobijanja posla :zzzz:

druga stvar sto su mozda vec oboje radili u toj skoli kad su se upoznali

i normalno da mogu odluciti da ce im djeca ici u tu skolu, da ih mogu dovoditi i kontrolisati
teze je toj djeci u skoli sto se tice discipline nego "obicnoj"

nekada davno u onom sistemu u osnovnu je isao sin moje ucitejice, ali ne u njen razred

s druge strane imam rodicu nastavnicu koja mi je rekla da nece da njena djeca idu u skolu u kojoj ona predaje
Moglo bi se reći sve po zakonu :oops: ....on do skoro bio direktor, ona učiteljica....sada on opet predaje bosanski i kako slučajno, njegova mala pobjednica iz literarnih radova svake godine :-) ...simpatično :bih:

pa to dijete ima "nastavu" od rodjenja 24/7

realno dijete jednog strucnjaka ce biti bolje iz te strucne oblasti od djeteta ciji su roditeji nesto deseto (naravno ako je ukljucno u to i roditelji mu objasnjavaju )
User avatar
vjeshalica
Posts: 17006
Joined: 31/03/2019 14:56

#420 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by vjeshalica »

suspect_zero wrote: 13/07/2021 14:20 Kad se već dotače te teme, jeli zakonski regularno da u jednoj školi rade muž i žena, djeca im idu u tu školu i oni im predaju...ne moram reći da ta djeca nikada nisu dobili ocjenu ispod 5, guranje na takmičenje ispred škole i tako to....
U principu nije regularno ali je to stara prica gdje su djeca prosvjetara imala beneficije,mozda ne sva,ali uglavnom jesu. Neki pokvareni prosvjetari su otvoreno govorili kako taj i taj(koji je dijete tog i tog prosvjetara) je izrazito sposoban,inteligentan,samostalan itd...ono valjda se tjesili sto je dijete poglupo? :mrgreen:
Nece to niko od njih priznati realno,da guraju djecu od kolega nazor. Poprilicno nazor...da ponovim ne svi,ali 95% je takvih.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17006
Joined: 31/03/2019 14:56

#421 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by vjeshalica »

lmo wrote: 13/12/2021 22:07
suspect_zero wrote: 13/07/2021 14:20 Kad se već dotače te teme, jeli zakonski regularno da u jednoj školi rade muž i žena, djeca im idu u tu školu i oni im predaju...ne moram reći da ta djeca nikada nisu dobili ocjenu ispod 5, guranje na takmičenje ispred škole i tako to....
nema sukoba sa zakonom.

a malo opreznije s tim zaključcima da se djeci poklanjaju ocjene zbog roditelja, da ih "guraju" na takmičenja i sl.
ako dijete ništa ne zna, ima poklonjene ocjene, zašto bi ga gurali na takmičenje da ih sramoti ?

djeca kojoj roditelj/i predaje/u su pod velikim pritiskom sa više strana i nikako nisu u zavidnoj poziciji.

razmislite racionalno i sa više aspekata prije nego što izvalite takve pretpostavke.
Kakva su to takmicenja? Pa nije olimpijada iz matematike i slicno....nije izvala nego je to stara stvar a koja se udomacila otvoreno i beskrupulozno iza rata naovamo,,,,nezzz sto te to pogadja? Nisu svi budale kao sto ti vidis,mozda je u tome problem?
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#422 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by TRANCE »

Bloo wrote: 12/12/2021 19:28
TRANCE wrote: 13/07/2021 13:42 ali je li normalno da u KŠC-u i Bošnjačkoj gimnaziji nema nijednog nekatolika ili nijednog nemuslimana, a obje škole dobijaju milione iz budžeta kojeg pune svi građani?
http://www.ksc-sarajevo.com/index.php/m ... djelatnici

Mozda si mislio neHrvata?
To je spisak za medicinsku, tamo je znao biti i u moje vrijeme školarca pokoji profesor musliman, Bošnjak, kako hoćeš, ali u gimnaziji nikad. Evo liste za gimnaziju, jedino ovi što predaju po sili zakona islamski ili pravoslavni vjeronauk mogu upasti kao profe:
http://www.ksc-sarajevo.com/index.php/g ... -gimnazija
U moje vrijeme se jedna profesorica čak i žalila na časovima da trpi pritiske jer je promijenila prezime kod udaje te govorila da nam zbog toga možda više neće predavati.
Inače sam alergičan na to brojanje imena i krvnih zrnaca, ali hebemu ako porezni obveznici čitavog kantona finansiraju KŠC i bošnjačku gimnaziju, nije normalno da samo katolici i muslimani mogu tamo raditi. Neka se skinu s budžeta, pa onda neka slobodno uvedu kod konkursa da se mora krunica i ilmihal znati napamet što se mene tiče.
SuperSy
Posts: 446
Joined: 12/07/2021 21:27

#423 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by SuperSy »

Sramota da se bosnjsckoj gimnaziji iz budžeta zaposljavaju samo muslimani a u ksc samo katolici. Niko iz institucija se ne oglasava. Gdje je izučavanje bosanskog jezika u ksc?
A cesto govore da je samo diskriminacija u RS,treba pogledi kod nas u Sarajevu. Fasizam 💯 posto
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#424 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by mk ultra »

TRANCE wrote: 23/12/2021 12:36
Bloo wrote: 12/12/2021 19:28

http://www.ksc-sarajevo.com/index.php/m ... djelatnici

Mozda si mislio neHrvata?
To je spisak za medicinsku, tamo je znao biti i u moje vrijeme školarca pokoji profesor musliman, Bošnjak, kako hoćeš, ali u gimnaziji nikad. Evo liste za gimnaziju, jedino ovi što predaju po sili zakona islamski ili pravoslavni vjeronauk mogu upasti kao profe:
http://www.ksc-sarajevo.com/index.php/g ... -gimnazija
U moje vrijeme se jedna profesorica čak i žalila na časovima da trpi pritiske jer je promijenila prezime kod udaje te govorila da nam zbog toga možda više neće predavati.
Inače sam alergičan na to brojanje imena i krvnih zrnaca, ali hebemu ako porezni obveznici čitavog kantona finansiraju KŠC i bošnjačku gimnaziju, nije normalno da samo katolici i muslimani mogu tamo raditi. Neka se skinu s budžeta, pa onda neka slobodno uvedu kod konkursa da se mora krunica i ilmihal znati napamet što se mene tiče.
pbgs se koliko sjećam sufinansira od IZ
u moj vakat je tako bilo
User avatar
Better Man
Posts: 16689
Joined: 01/10/2006 20:10

#425 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by Better Man »

TRANCE wrote: 23/12/2021 12:36
Bloo wrote: 12/12/2021 19:28

http://www.ksc-sarajevo.com/index.php/m ... djelatnici

Mozda si mislio neHrvata?
To je spisak za medicinsku, tamo je znao biti i u moje vrijeme školarca pokoji profesor musliman, Bošnjak, kako hoćeš, ali u gimnaziji nikad. Evo liste za gimnaziju, jedino ovi što predaju po sili zakona islamski ili pravoslavni vjeronauk mogu upasti kao profe:
http://www.ksc-sarajevo.com/index.php/g ... -gimnazija
U moje vrijeme se jedna profesorica čak i žalila na časovima da trpi pritiske jer je promijenila prezime kod udaje te govorila da nam zbog toga možda više neće predavati.
Inače sam alergičan na to brojanje imena i krvnih zrnaca, ali hebemu ako porezni obveznici čitavog kantona finansiraju KŠC i bošnjačku gimnaziju, nije normalno da samo katolici i muslimani mogu tamo raditi. Neka se skinu s budžeta, pa onda neka slobodno uvedu kod konkursa da se mora krunica i ilmihal znati napamet što se mene tiče.
Koliko vidim ima Bošnjaka u Gimnaziji KŠC na ovom spisku.
Post Reply