Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#1 Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by PapakizSarajeva »

Ne pogresnoj temi smo se poceli sjecati legendi nasih skola. Evo odlucih da se sjetimo dobrih, zanimljivih, komicnih i simpaticnih likova koji su nam svojim radom uticali na oblikovanje licnosti i buduci zivot.

Ja sam isao u osnovnu skolu "Saburina" (u moje vrijeme Ivan Cankar), a legende mog vremena u toj skoli su bili nastavnici : Zvonko Maric - muzicko, Ismet Rizvic - likovno, Sabera Hafizovic - geografija, najbolja nastavnica svih vremena, meni nikad prevazidjena Sena Sabanovic - sh jezik, Muhamed Begic (soko sivi) - matematika, Refik Secibovic - fizika ... O svakom od nabrojanih imam stotinu anegdota ili dobrih, ljudskih postupaka zbog kojih ih se rado sjecam ...

U Prvoj gimnaziji, koju sam pohadjao nakon osnovne skole legende su bile : na prvom mjesto Borislav Mihacevic, ljudina, lav cije casove smo uvijek rado pohadjali ( ne sjecam se da je ikada iko pobjegao sa istorije umjetnosti), Satka - patka - istorija, Minja - latinski, Amir Avdagic - francuski jezik, Mubera Zirojevic - fizika (najzgodnija profesorica ikada), Emina Avdagic - matematika (razrednica, dobar pedagog, stroga ali pravedna, drug - htjela se zajedno sa nama mlatiti na ekskurziji protiv nekih geliptera u Sibeniku), Amila Behmen - geografija ...

Mnoge sam ispustio, jer sada kada nakon toliko vremena posmatram taj period svog zivota mogu samo reci da su svi jednako uticali na moj sadasnji zivot ...

Hvala im !!! Zao mi je sto nisam sve nabrojao, ali to bi bio predugacak spisak ...

Poslije vasih komentara i postova napisacu dosta anegdota i lijepih stvari iz skolskih dana. Nadfam se da se i Vi imate koga sjecati. Bar malo lijepo kao ja ....
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#2 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by njonjica »

PapakizSarajeva wrote:Ne pogresnoj temi smo se poceli sjecati legendi nasih skola. Evo odlucih da se sjetimo dobrih, zanimljivih, komicnih i simpaticnih likova koji su nam svojim radom uticali na oblikovanje licnosti i buduci zivot.

Ja sam isao u osnovnu skolu "Saburina" (u moje vrijeme Ivan Cankar), a legende mog vremena u toj skoli su bili nastavnici : Zvonko Maric - muzicko, Ismet Rizvic - likovno, Sabera Hafizovic - geografija, najbolja nastavnica svih vremena, meni nikad prevazidjena Sena Sabanovic - sh jezik, Muhamed Begic (soko sivi) - matematika, Refik Secibovic - fizika ... O svakom od nabrojanih imam stotinu anegdota ili dobrih, ljudskih postupaka zbog kojih ih se rado sjecam ...

U Prvoj gimnaziji, koju sam pohadjao nakon osnovne skole legende su bile : na prvom mjesto Borislav Mihacevic, ljudina, lav cije casove smo uvijek rado pohadjali ( ne sjecam se da je ikada iko pobjegao sa istorije umjetnosti), Satka - patka - istorija, Minja - latinski, Amir Avdagic - francuski jezik, Mubera Zirojevic - fizika (najzgodnija profesorica ikada), Emina Avdagic - matematika (razrednica, dobar pedagog, stroga ali pravedna, drug - htjela se zajedno sa nama mlatiti na ekskurziji protiv nekih geliptera u Sibeniku), Amila Behmen - geografija ...

Mnoge sam ispustio, jer sada kada nakon toliko vremena posmatram taj period svog zivota mogu samo reci da su svi jednako uticali na moj sadasnji zivot ...

Hvala im !!! Zao mi je sto nisam sve nabrojao, ali to bi bio predugacak spisak ...

Poslije vasih komentara i postova napisacu dosta anegdota i lijepih stvari iz skolskih dana. Nadfam se da se i Vi imate koga sjecati. Bar malo lijepo kao ja ....
Emina je legenda...dugo vremena je bila direktor 3. gimnazije...i pedagog i covjek za cistu desetku :thumbup: !
User avatar
Truba
Posts: 81197
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by Truba »

Pavle Valentić :D
User avatar
Filter
Posts: 7966
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#4 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by Filter »

PapakizSarajeva wrote: Poslije vasih komentara i postova napisacu dosta anegdota i lijepih stvari iz skolskih dana. Nadfam se da se i Vi imate koga sjecati. Bar malo lijepo kao ja ....

Vesna Popović, Strik, Agbaba ... beton ljudi...

OŠ Razija Omanović (ne znam novi naziv)
Miro Spiro
Posts: 562
Joined: 16/10/2010 13:42

#5 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by Miro Spiro »

Pavle je legenda.Koliko znam još predaje u KŠC-u.
sandra01
Posts: 1433
Joined: 19/02/2008 03:19
Location: na grani

#6 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by sandra01 »

njonjica wrote:
PapakizSarajeva wrote:Ne pogresnoj temi smo se poceli sjecati legendi nasih skola. Evo odlucih da se sjetimo dobrih, zanimljivih, komicnih i simpaticnih likova koji su nam svojim radom uticali na oblikovanje licnosti i buduci zivot.

Ja sam isao u osnovnu skolu "Saburina" (u moje vrijeme Ivan Cankar), a legende mog vremena u toj skoli su bili nastavnici : Zvonko Maric - muzicko, Ismet Rizvic - likovno, Sabera Hafizovic - geografija, najbolja nastavnica svih vremena, meni nikad prevazidjena Sena Sabanovic - sh jezik, Muhamed Begic (soko sivi) - matematika, Refik Secibovic - fizika ... O svakom od nabrojanih imam stotinu anegdota ili dobrih, ljudskih postupaka zbog kojih ih se rado sjecam ...

U Prvoj gimnaziji, koju sam pohadjao nakon osnovne skole legende su bile : na prvom mjesto Borislav Mihacevic, ljudina, lav cije casove smo uvijek rado pohadjali ( ne sjecam se da je ikada iko pobjegao sa istorije umjetnosti), Satka - patka - istorija, Minja - latinski, Amir Avdagic - francuski jezik, Mubera Zirojevic - fizika (najzgodnija profesorica ikada), Emina Avdagic - matematika (razrednica, dobar pedagog, stroga ali pravedna, drug - htjela se zajedno sa nama mlatiti na ekskurziji protiv nekih geliptera u Sibeniku), Amila Behmen - geografija ...

Mnoge sam ispustio, jer sada kada nakon toliko vremena posmatram taj period svog zivota mogu samo reci da su svi jednako uticali na moj sadasnji zivot ...

Hvala im !!! Zao mi je sto nisam sve nabrojao, ali to bi bio predugacak spisak ...

Poslije vasih komentara i postova napisacu dosta anegdota i lijepih stvari iz skolskih dana. Nadfam se da se i Vi imate koga sjecati. Bar malo lijepo kao ja ....
Emina je legenda...dugo vremena je bila direktor 3. gimnazije...i pedagog i covjek za cistu desetku :thumbup: !

Zaboravio si Tvigu -istorija predavala istoriju :)
User avatar
Truba
Posts: 81197
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by Truba »

Miro Spiro wrote:Pavle je legenda.Koliko znam još predaje u KŠC-u.
1928. ili 26.
da da još predaje

sjećam se da su alija papa i on bili 1995 ili 1996 u isto vrijeme bolesni
raja slavila odlazi Pavle iz škole
ja im govorio... i našoj djeci će predavati :D

:lol: :lol: :lol:
maxell_sarajevo
Posts: 2219
Joined: 08/02/2008 19:19

#8 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by maxell_sarajevo »

Kumro Ahmed iz masinske tehnicke skole u Sarajevu :D

Osnovna skola Osman Nakas, Ch.willa 2 Abudina muzicko predavala. i nastavnik tehnickog odgoja zaboravio sam mu ime :D
User avatar
Truba
Posts: 81197
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by Truba »

čim si mu ime zaboravio... nije to to
maxell_sarajevo
Posts: 2219
Joined: 08/02/2008 19:19

#10 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by maxell_sarajevo »

komi wrote:čim si mu ime zaboravio... nije to to
Blokirao mozak, cim se sjetim napisem :D
User avatar
Truba
Posts: 81197
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by Truba »

To je nama Pavle Valentić govorio
ne znaš ime profesora oćeš da dobiješ dvojku e ne može :D

i sjećat ćete se mene i mojih savjeta i jedinica a nećete se sjećati onih koji vam daju petice bez pol muke
tako i bi
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#12 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by MAN-lion's coach »

maxell_sarajevo wrote:Kumro Ahmed iz masinske tehnicke skole u Sarajevu :D
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
maxell_sarajevo
Posts: 2219
Joined: 08/02/2008 19:19

#13 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by maxell_sarajevo »

komi wrote:To je nama Pavle Valentić govorio
ne znaš ime profesora oćeš da dobiješ dvojku e ne može :D

i sjećat ćete se mene i mojih savjeta i jedinica a nećete se sjećati onih koji vam daju petice bez pol muke
tako i bi
Davor sjetio se :D
Naravno u boljem su mi sjecanju ostali oni koji su me tjerali da naucim za dvice nego oni kod kojih sam prolazio bez ikakvog znanja.
sandra01
Posts: 1433
Joined: 19/02/2008 03:19
Location: na grani

#14 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by sandra01 »

maxell_sarajevo wrote:Kumro Ahmed iz masinske tehnicke skole u Sarajevu :D

Osnovna skola Osman Nakas, Ch.willa 2 Abudina muzicko predavala. i nastavnik tehnickog odgoja zaboravio sam mu ime :D

Davorin :-D
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#15 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by Klodovik »

Druga gimnazija, Muzičko, Karadža.
User avatar
dottore
Posts: 1349
Joined: 06/02/2008 18:18
Location: Canton SA

#16 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by dottore »

Leila K., PBGS... bolju profesoricu, al mislim na izgled, nikad nisam imao.... :mrgreen: :mrgreen:

sve 10... :mrgreen: :mrgreen:
velaxsa
Posts: 368
Joined: 12/04/2005 06:53
Location: Sarajevo
Contact:

#17 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by velaxsa »

Nurija Voloder...profa matematike....Franjo Kluz
Bountiful
Posts: 123
Joined: 05/11/2010 10:52

#18 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by Bountiful »

Filter wrote:
PapakizSarajeva wrote: Poslije vasih komentara i postova napisacu dosta anegdota i lijepih stvari iz skolskih dana. Nadfam se da se i Vi imate koga sjecati. Bar malo lijepo kao ja ....

Vesna Popović, Strik, Agbaba ... beton ljudi...

OŠ Razija Omanović (ne znam novi naziv)

U ratu se uspostavilo da je Vesna Popovic petokolonas :run:
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#19 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by drag_gost »

Ko je isao u 5 gim mora znati : Fahru, profa matematke :D i njegov dobri drug Mahmut, profa biologije :D
Marijana, profesorica bosanskog, Zlata, latinski i naravno velikim slovima ALIJA TVRTKOVIC. Kralj!
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#20 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by dadoka84 »

maxell_sarajevo ja i ti smo izgleda išli u istu osnovnu i srednju skolu. Kumro je bio otkacen, a zena mu za 10. Sjecam se da je donijela dzezvu kafe i fildzane na čas da nas počasti :D
User avatar
Rauber
Posts: 1104
Joined: 07/05/2009 16:47

#21 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by Rauber »

maxell_sarajevo wrote:Kumro Ahmed iz masinske tehnicke skole u Sarajevu :D

Osnovna skola Osman Nakas, Ch.willa 2 Abudina muzicko predavala. i nastavnik tehnickog odgoja zaboravio sam mu ime :D
Tehnicko je predavao Davorin ( cini mi se tako bi ime ) , malo pogrbljen, legenda definitivno, nisam volio tehnicko i kod njega sam kao i vecinu predmete u to vrijeme prolazio na lijepe oci, ali mi je ta ljudina bas legla, nisam ga odavno vidio ali kad god bi ga sreo bas smo se znali fino ispricati.
Iz te skole se jos sjecam Rese sto je geografiju predavao, onako ok je bio ali tanak sa zivcima, nikad mu se nije znalo kad ce prevrnuti, al je moto duhan malo je rec :)
Sjecam se fizicara Fike, onako hladan i zajeban ali je bio pravedan, kod njega nije bilo "odlikasicama unaprijed 5 pa makar i bile nespremne" , svi su mu bili jednaki.
I super mi je bila nastavnica sto je likovno predavala, bas dama, ne sjecam se imena jbg.
s31
Posts: 50
Joined: 06/07/2005 10:09

#22 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by s31 »

Rauber wrote:
maxell_sarajevo wrote:Kumro Ahmed iz masinske tehnicke skole u Sarajevu :D

Osnovna skola Osman Nakas, Ch.willa 2 Abudina muzicko predavala. i nastavnik tehnickog odgoja zaboravio sam mu ime :D
Tehnicko je predavao Davorin ( cini mi se tako bi ime ) , malo pogrbljen, legenda definitivno, nisam volio tehnicko i kod njega sam kao i vecinu predmete u to vrijeme prolazio na lijepe oci, ali mi je ta ljudina bas legla, nisam ga odavno vidio ali kad god bi ga sreo bas smo se znali fino ispricati.
Iz te skole se jos sjecam Rese sto je geografiju predavao, onako ok je bio ali tanak sa zivcima, nikad mu se nije znalo kad ce prevrnuti, al je moto duhan malo je rec :)
Sjecam se fizicara Fike, onako hladan i zajeban ali je bio pravedan, kod njega nije bilo "odlikasicama unaprijed 5 pa makar i bile nespremne" , svi su mu bili jednaki.
I super mi je bila nastavnica sto je likovno predavala, bas dama, ne sjecam se imena jbg.
Nastavnica se zvala Fatka Suceska
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#23 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by PapakizSarajeva »

Ne znam od koga da pocnem sa pisanjem, ali uvijek su nekako strah i trepet bili nastavnici/profesori matematike i fizike ...

Nastup Muhameda Begica je otprilike izgledao nekako ovako :

" .... Hajd' ti sokole sivi meni kazi ..." Ti nesto vrdas, mrdas sa odgovorom, a njegova sljedeca recenica je " ... ma ovo je k'o da te pitam koja rijeka tece ispod Savskog mosta ...", ti nastavis vrdat', mrdat', a on ce na to " ... sokole sivi, ti k'o kisa oko Kragujevca ...". Ovo boldirano nije nikako moglo da se izbjegne, u bilo kojoj konverzaciji sa njim ... Sjecam se da smo ga zbog toga i zvali "soko sivi" ... Ali nas je naucio matematiku, dao osnove za cijelu daljnje skolovanje ...

Znam da je imao simpatiju, jednu nastavnicu - kolegicu iz iste skole. Necu je imenovati, da ne ofiram ni nju ni njega ... To je bila nekako javna tajna u skoli...

a Secko - Secibovic ( fizika ) je imao obicaj da "fizicki" kaznjava ucenike, sto za neznanje, sto za nedisciplinu ... Ili ti je klempa, ili povlacenje za sulufe ... Ne zna se sta je bilo gore ( mislim da je zimi gore bilo kad ti spuca klempu) ...

Obojice se ipak rado sjecam ... Zahvaljujuci njihovim osnovama sam zavrsio tehnicki fakultet.
User avatar
Filter
Posts: 7966
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#24 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by Filter »

Bountiful wrote:
Filter wrote:
PapakizSarajeva wrote: Poslije vasih komentara i postova napisacu dosta anegdota i lijepih stvari iz skolskih dana. Nadfam se da se i Vi imate koga sjecati. Bar malo lijepo kao ja ....

Vesna Popović, Strik, Agbaba ... beton ljudi...

OŠ Razija Omanović (ne znam novi naziv)

U ratu se uspostavilo da je Vesna Popovic petokolonas :run:
odakle ti info ?? ako je to tacno, zao mi je :( meni je bila izvrstan nastavnik i razrednik...
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8487
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#25 Re: Legende sarajevskih skola - profesori i nastavnici

Post by kokuz_sa »

elektrotehnicka
Zlata Siljak..tetorisala 1 i 2 razred uvijek..imao srecu tj nesrecu da mi je razredna XD
nisai mogao u trenerci doci kod nje..pred ucionicom se moras izut i papuce obuc koje poneses od kuce :-)
onda bilo u SPORTu prije nekad izbor za najprofesora..redovno je ona pobjedjivala..moras na casu doc sa spotrom i isjec kupon i popuniti i dat joj XD

Vrcko-lik legenda prvi put dodjes kod njega na cas i ide od klupe do klupe pita kako se ko zove(znaci u 3 razderu lik dobije jedno 5 odjeljenja)
iduci cas dodjes lik svima imena zna..al fakat ni jedno ne pogrijesi

Slobodanka mislim da je prezime Žagovec-bila neka kosarkasica prije osvojila neku medalju za ex YUGU ta je stroga bila :x :x al svaki cas je bio minjak i to ona klasa tzv dopic..

profa prakse zvali smo ga MUTE,jednom smo mu u kabinetu prakse ljepilom zalijepili sve instrumente stolice racunar njega XD
na kraju skolovanja pitami ga mi da nam kaze ocjene koje je zakljucio(zadnji dan skole) kad lik ustade otvori vrata od ucionice u jednoj ruci drzi dnevnik a drugom se uhvati za k.. i kaze "ku*ac cu vam rec sta ste dobili" i pobjeze u zbornicu XD

onda smo imali SLINU..lik predavao odbranu ovako nekako predmet ili je civilna zastita
znaci po cijeli cas lik prstima kopa nos..
a ko sjedne u prvu klupu slino mu uzme olovku procacka sebi usi i onako smolavu je vrati :D

al Ibrahim Pasic je legenda elektrotehnicke bio..radi njega zavrsili u novinama(avaz,oslobodjenje) zavrsili u MUPu na ispitivanju
jer je od nas onako dobio potpise na jednu dvolisnicu da vidi ko je na casu..a onda je nju iskoristio da kaze novinarima da smo se potpisali da nam ostali profesori traze pare da na pustaju na testovima :-) :-)
cak nam je lik rekao da kad bude matursko i on dodje moramo svi da navijamo "ibro ibro XD"

zamjenik direktora
Fahrudin Alihodzic i njegov predmet IDT
kaze lik nama tj uci nas sta je CRNA KUTIJA
udje kaze u ET skolu 1000 studenata izadje 650
sta je crna kutija?
tacan odgovor IDT
kod njega ko dobije vide od 2+ taj isto da je zavrsio cijelu skolu
Last edited by kokuz_sa on 20/01/2011 15:55, edited 1 time in total.
Post Reply