Legalni nacini naseljavanja u EU i Svicarskoj

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#1 Legalni nacini naseljavanja u EU i Svicarskoj

Post by Ivo Lola »

Kao sto sam naslov kaze... postoji li legalan nacin da se ode u neku od zemalja zapadne evrope ili svicarsku i dobije boravak i radna dozvola
recimo nedavno sam gledao na DW (deutsche wele) kako norvezani imaju problema jer njihovi ljudi nece da rade poslove koji zahtijevaju nocne smjene... i onda uvoze radnu snagu...
ima li takvih primjera jos
lokalni_razdjevicar
Posts: 675
Joined: 06/02/2013 10:33

#2 Re: Legalni nacini naseljavanja u EU i Svicarskoj

Post by lokalni_razdjevicar »

Ivo Lola wrote:Kao sto sam naslov kaze... postoji li legalan nacin da se ode u neku od zemalja zapadne evrope ili svicarsku i dobije boravak i radna dozvola
recimo nedavno sam gledao na DW (deutsche wele) kako norvezani imaju problema jer njihovi ljudi nece da rade poslove koji zahtijevaju nocne smjene... i onda uvoze radnu snagu...
ima li takvih primjera jos
ti si 18827 sto to pita-
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#3 Re: Legalni nacini naseljavanja u EU i Svicarskoj

Post by Zviz »

Ljudi ne kontaju da je npr. u Norveskoj pa cak i Danskoj taka osljetljivost do vlastitog jezika, da ako ne znas jezik i ako si "pozeljan", jer hoces da radis tamo gdje ima manjka radne snage neces dobiti posao, jer ne znas jezik. Stisnic ce zube, pa cak i u bolnicima da izmedju 22 i 5 ujutru nema medicinskih sestara ili nekog drugog medicinskog osoblja, pa ce ako treba cak traziti od rodbine pacienata da noce s njima u bolnici, jer ti da bi radio moras moci da pjevusis na domacem jeziku itd.

U Norveskoj dobiti posao tj. te obicne poslove za strance pa nebitno bio ti Italijan ili Bosanac i Hercegovac gotovo probijanje zida sa glavom.


Jezik je broj jedan, a onda i sreca, sve ostalo tj. radno iskustvo i skolovanje igraju ulogu ali to ti je kako ko gleda nato pa cak i o kojem poslu je rijec.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#4 Re: Legalni nacini naseljavanja u EU i Svicarskoj

Post by stakasa »

Zviz wrote:Ljudi ne kontaju da je npr. u Norveskoj pa cak i Danskoj taka osljetljivost do vlastitog jezika, da ako ne znas jezik i ako si "pozeljan", jer hoces da radis tamo gdje ima manjka radne snage neces dobiti posao, jer ne znas jezik. Stisnic ce zube, pa cak i u bolnicima da izmedju 22 i 5 ujutru nema medicinskih sestara ili nekog drugog medicinskog osoblja, pa ce ako treba cak traziti od rodbine pacienata da noce s njima u bolnici, jer ti da bi radio moras moci da pjevusis na domacem jeziku itd.

U Norveskoj dobiti posao tj. te obicne poslove za strance pa nebitno bio ti Italijan ili Bosanac i Hercegovac gotovo probijanje zida sa glavom.


Jezik je broj jedan, a onda i sreca, sve ostalo tj. radno iskustvo i skolovanje igraju ulogu ali to ti je kako ko gleda nato pa cak i o kojem poslu je rijec.
Ljudi nemojte ga slusat sta vam pise, laze sve od a do z
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#5 Re: Legalni nacini naseljavanja u EU i Svicarskoj

Post by Zviz »

stakasa wrote:
Zviz wrote:Ljudi ne kontaju da je npr. u Norveskoj pa cak i Danskoj taka osjetljivost do vlastitog jezika, da ako ne znas jezik i ako si "pozeljan", jer hoces da radis tamo gdje ima manjka radne snage neces dobiti posao, jer ne znas jezik. Stisnic ce zube, pa cak i u bolnicima da izmedju 22 i 5 ujutru nema medicinskih sestara ili nekog drugog medicinskog osoblja, pa ce ako treba cak traziti od rodbine pacienata da noce s njima u bolnici, jer ti da bi radio moras moci da pjevusis na domacem jeziku itd.

U Norveskoj dobiti posao tj. te obicne poslove za strance pa nebitno bio ti Italijan ili Bosanac i Hercegovac gotovo probijanje zida sa glavom.


Jezik je broj jedan, a onda i sreca, sve ostalo tj. radno iskustvo i skolovanje igraju ulogu ali to ti je kako ko gleda nato pa cak i o kojem poslu je rijec.
Ljudi nemojte ga slusat sta vam pise, laze sve od a do z
Kad nema sta konkretno da kazes nego vec po 7-8 put pises isto na bilo koji komentar, te lupetas na pamet bilo sta i da napises, samtram da si visak na ovom forumu.
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#6 Re: Legalni nacini naseljavanja u EU i Svicarskoj

Post by Matijevic_Vlado »

stakasa wrote:
Zviz wrote:Ljudi ne kontaju da je npr. u Norveskoj pa cak i Danskoj taka osljetljivost do vlastitog jezika, da ako ne znas jezik i ako si "pozeljan", jer hoces da radis tamo gdje ima manjka radne snage neces dobiti posao, jer ne znas jezik. Stisnic ce zube, pa cak i u bolnicima da izmedju 22 i 5 ujutru nema medicinskih sestara ili nekog drugog medicinskog osoblja, pa ce ako treba cak traziti od rodbine pacienata da noce s njima u bolnici, jer ti da bi radio moras moci da pjevusis na domacem jeziku itd.

U Norveskoj dobiti posao tj. te obicne poslove za strance pa nebitno bio ti Italijan ili Bosanac i Hercegovac gotovo probijanje zida sa glavom.


Jezik je broj jedan, a onda i sreca, sve ostalo tj. radno iskustvo i skolovanje igraju ulogu ali to ti je kako ko gleda nato pa cak i o kojem poslu je rijec.
Ljudi nemojte ga slusat sta vam pise, laze sve od a do z
slazem se
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#7 Re: Legalni nacini naseljavanja u EU i Svicarskoj

Post by Matijevic_Vlado »

ne bi ga ti Stakasa meni forumo po Danskoj
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#8 Re: Legalni nacini naseljavanja u EU i Svicarskoj

Post by Zviz »

Matijevic_Vlado wrote:ne bi ga ti Stakasa meni forumo po Danskoj
Vlado mogao bi i ti koji dan na FERIE skupa s njim. Ako nemas sta ozbiljno da kazes onda gledaj svoja posla.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#9 Re: Legalni nacini naseljavanja u EU i Svicarskoj

Post by stakasa »

Matijevic_Vlado wrote:ne bi ga ti Stakasa meni forumo po Danskoj
Jedno je kad ga raja pale po ostalim temama a drugo kad razbija ljude koji se nalaze pred ozbiljnim odlukama
Pochemuchka
Posts: 1
Joined: 29/03/2015 17:17

#10 Re: Legalni nacini naseljavanja u EU i Svicarskoj

Post by Pochemuchka »

Hitno mi je pa ako moze neko odgovoriti.
Kakva je procedura za neke krace poslove po EU na 2, 3 ili malo vise mjeseci? Tipa konobarisanje u restoranu ili cuvanje djece (dosla sam u kontakt s par nasih ljudi iz dijaspore, preko oglasa).
Da li mi treba viza npr za rad u restoranu preko ljeta u Svici?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#11 Re: Legalni nacini naseljavanja u EU i Svicarskoj

Post by insomnia78 »

Naravno da treba, ne mozes je dobiti
User avatar
muha_sa
Posts: 128662
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#12 Re: Legalni nacini naseljavanja u EU i Svicarskoj

Post by muha_sa »

insomnia78 wrote:Naravno da treba, ne mozes je dobiti
ovi mi ljudi nikako jasni nisu :-)

jedva cekaju nekog sa bosanskim pasošem da im daju radnu i boravišnu dozvolu---navalite ljudi, još malo pa nestalo.
Rizvan
Posts: 1283
Joined: 27/11/2013 09:25

#13 Re: Legalni nacini naseljavanja u EU i Svicarskoj

Post by Rizvan »

Ne može se ljude ni kriviti, trenutno se u ovom dijelu svijeta događaju ogromne migracije. Masa Bugara, Romuna, Grka, Albanca i Hrvata odlaze na zapad, samo smo mi zakinuti u tom pogledu.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#14 Re: Legalni nacini naseljavanja u EU i Svicarskoj

Post by stakasa »

Rizvan wrote:Ne može se ljude ni kriviti, trenutno se u ovom dijelu svijeta događaju ogromne migracije. Masa Bugara, Romuna, Grka, Albanca i Hrvata odlaze na zapad, samo smo mi zakinuti u tom pogledu.
Ali ne mozes glavom kroz zid.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#15 Re: Legalni nacini naseljavanja u EU i Svicarskoj

Post by uglavnomja »

u norveskoj su poljski i arapski jezici koji se mogu naci na vecini javnih obavijesti po institucijama :D

ne laze zviz nista.

prije ce zaposliti kao pomocnika u veterinarskoj stanici klinca koji ima osnovnu skolu i voli zivotinje nego stranca sa vet. diplomom ...

imaju dovoljno azilanata koje treba skinuti sa drzavne sise za nk poslove.

a tu su vec spomenuti poljaci, pa nijemci, rumuni (mada se rumuni vecinom bave poslovima koji vode do drzavne brige o njima :D ) i jos masa drugih kojim ne treba viza.


60% poslova (to je zvanicna informacija, vjerovatno je i vise) se ne objavljuje javno po oglasima, ide se na preporuku, i to je im sasvim ok :roll:
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#16 Re: Legalni nacini naseljavanja u EU i Svicarskoj

Post by Zviz »

Dva jedina legalna nacina su posao, i udaja ako je ozbiljno misljeno. Sve ostalo inkl. fiktivni brakovi tj. na papiru smo skupa u relanosti samo radi fola je ilegala. U Danskoj poljaci po 5-6 ih zivi u stanu (odraslih) koji su namjenjei za 4 roclanu porodicu tata i mama + dvoje djece. Ja sam licno vidio u kakvoj stanu zive slovenci radnici u Danskoj! Imaju jednu dnevnu sobu i kuhinju u jednom. A njih devetoro u dvije sobe spavaju. Tako isto poljaci, romuni itd. nedavno je bila vijest romuni boravili u garazi. :run: A ni smjestaji u polu supljim kamp-prikolicama iz 70ih godina nisu nista stranso vise. Tako su neki poljaci boravili u nekim kamp-prikolicama bez vode i sl. odnos imali jednu pumpu u sred njive.

Da nepricam o satnicama... od 20kr, 50kr, a sretnici imaju 100kr a 100kr je nesto nize nego prosjecna socijala kad bi se radjelila na sat. Posto drzava nema minimalne satnice, ovi istocnjaci dodju ko dobre sluge, rade sute, i dzaba su skoro. Poljaci ginu na baustelama ko zecevi.

U danskoj radio za 20k satnicu da bi dosao kuci kao invalid. Zalostno i jezivo.
Image
Post Reply