Legalizacija kanabisa u BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#776 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by triconja »

Sta god ce pomoci ili smanjiti bolove bolesnom covjeku (bez vecih nuspojava) treba legalizovati. Ali sad pusit "droge" zbog prevencije (kofol) je cisto sranje kao i svaka zloupotreba.

Citam nedje da je kod pusaca manja sansa da obole od mozdanih degenerativnih oboljenja i sad bi to trebalo znaciti "rokaj Zilha". I onda nakon godinu dana pusenja po dvitri kutije svaki dan dodjes do stadija da su ti stepenice prepreka, budes slican ko neko ko ima 200 kila.

Tesko je kad je neko ovisan da ogranici unos tih supstanci, tesko cete naci da neko pusi cigaru dvije ili pije casu (malu) pive ili cega vec. Vole ljudi da se fino osjecaju, slicno kao prvo svrsavanje, tesko da ima povratka.

Pitanje je dobro ali legalizacijom ce biti jos 30 novih problema pa ce ljudi koristiti "macku u vreci" poznavajuci nase kontrole.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#777 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by un1ted »

Jao rasprave :) Molite boga da ne dodjete u situaciju da vam mara bude jedini izlaz. Jer onda nemate pomoc ni okoline, ni doktora, sam na svom.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#778 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by triconja »

un1ted wrote:Jao rasprave :) Molite boga da ne dodjete u situaciju da vam mara bude jedini izlaz. Jer onda nemate pomoc ni okoline, ni doktora, sam na svom.
Moze za lijeka bolesnom ali za uzivanje ne bi trebalo, kao ni cigare i alkohol. Al staš kad je to ogranicavanje sloboda :lol:
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#779 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by Hadzi Lojo »

Djaba slijepcima oci otvaras.
ja jos nisam vidio da se pusaci mare tuku i svadjaju, a gdje piju alkohol uvijek belaj.
Ja se preporodio otkako jedem sjeme kanabis, krvna slika ko u 20 godisnjaka u top formi.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#780 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by Dozer »

triconja wrote:Sta god ce pomoci ili smanjiti bolove bolesnom covjeku (bez vecih nuspojava) treba legalizovati. Ali sad pusit "droge" zbog prevencije (kofol) je cisto sranje kao i svaka zloupotreba.

Citam nedje da je kod pusaca manja sansa da obole od mozdanih degenerativnih oboljenja i sad bi to trebalo znaciti "rokaj Zilha". I onda nakon godinu dana pusenja po dvitri kutije svaki dan dodjes do stadija da su ti stepenice prepreka, budes slican ko neko ko ima 200 kila.

Tesko je kad je neko ovisan da ogranici unos tih supstanci, tesko cete naci da neko pusi cigaru dvije ili pije casu (malu) pive ili cega vec. Vole ljudi da se fino osjecaju, slicno kao prvo svrsavanje, tesko da ima povratka.

Pitanje je dobro ali legalizacijom ce biti jos 30 novih problema pa ce ljudi koristiti "macku u vreci" poznavajuci nase kontrole.
Samo par sitnih napomena:
- Marica ne izaziva ovisnost (ali je ilegalna)
- Duhan izaziva ovisnost (ali je legalan, kao i alkohol)
- Kod lijecenja, a i prevencije, marica se ne pusi nego se koriste njeni CBD/THC extrakti u vidu ulja
- Pusenjem marice ne postize se nista u ljekovitom smislu, a ni preventicnom

A s nasim kontrolama i mackom u vreci se slazem.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#781 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by triconja »

Dozer wrote:
triconja wrote:Sta god ce pomoci ili smanjiti bolove bolesnom covjeku (bez vecih nuspojava) treba legalizovati. Ali sad pusit "droge" zbog prevencije (kofol) je cisto sranje kao i svaka zloupotreba.

Citam nedje da je kod pusaca manja sansa da obole od mozdanih degenerativnih oboljenja i sad bi to trebalo znaciti "rokaj Zilha". I onda nakon godinu dana pusenja po dvitri kutije svaki dan dodjes do stadija da su ti stepenice prepreka, budes slican ko neko ko ima 200 kila.

Tesko je kad je neko ovisan da ogranici unos tih supstanci, tesko cete naci da neko pusi cigaru dvije ili pije casu (malu) pive ili cega vec. Vole ljudi da se fino osjecaju, slicno kao prvo svrsavanje, tesko da ima povratka.

Pitanje je dobro ali legalizacijom ce biti jos 30 novih problema pa ce ljudi koristiti "macku u vreci" poznavajuci nase kontrole.
Samo par sitnih napomena:
- Marica ne izaziva ovisnost (ali je ilegalna)
- Duhan izaziva ovisnost (ali je legalan, kao i alkohol)
- Kod lijecenja, a i prevencije, marica se ne pusi nego se koriste njeni CBD/THC extrakti u vidu ulja
- Pusenjem marice ne postize se nista u ljekovitom smislu, a ni preventicnom

A s nasim kontrolama i mackom u vreci se slazem.
Pa fazon i jest to da bi legalizacijom najvise omastili brk brude i saneri. Onda bi se pusila nargila sa primjesama iste. Sto se tice bolesnika sve sto moze pomoci treba legalizovati.

I treba religiju ukloniti iz medicine, jer gdje se religija utabori tu nema napretka.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#782 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by Dozer »

Tu se slazemo.
Ali, kada se nesto legalizuje, tada je to puno lakse kontrolisati nego kada je ilegalno. naprosto jer se tada niko ne ustrucava da prica o tome, nego ce jednostavno svako ko od nekoga kupi nesto sto ne valja ili je loseg kvaliteta, automatski moci podnijeti prijavu, a murija onda moze djelovati odmah.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#783 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by triconja »

Dozer wrote:Tu se slazemo.
Ali, kada se nesto legalizuje, tada je to puno lakse kontrolisati nego kada je ilegalno. naprosto jer se tada niko ne ustrucava da prica o tome, nego ce jednostavno svako ko od nekoga kupi nesto sto ne valja ili je loseg kvaliteta, automatski moci podnijeti prijavu, a murija onda moze djelovati odmah.
Naravno, slazem se sa navedenim. Ali ako se legalizuje kao u Americi (nekim drzavama) onda ces moci kupiti i od fizickog lica koji ima zemlje. Slicno kao sad, umjesto na pijaci ili marketu kupis paradajz od seljaka jer bi trebao biti kvalitetniji kod seljaka a i jeftiniji. To je vec teze kontrolisati.

Ali u marketima koji su specijalizovani za prodaju neke stvari valjda je logicno da roba ima odredjene parametre koji su u nekim granicama normale.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#784 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by Dozer »

Zato se legalizuje, ali proizvodnju i prodaju mogu raditi samo certificirani. I gotova prica.
Pri tome, svaki taj certificirani podlijeze svakomjesecnoj kontroli kvaliteta uzoraka.

Da se sve rijesiti, samo treba volje.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11068
Joined: 15/01/2010 18:31

#785 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by Jack Be Nimble »

Vec pisao na ovoj temi sve pozitivne stvari nakon legalizacije. Od pohvale od strane policije sto vise ne moraju da trose pare i vreme ganjajuci ljudi koji proizvode i kupuju travu, do silni para sto drzava zaradi putem poreza na tu prodaju. Ali najveca pozitiva je za mene sto kupovanje trave se svelo na isti proces ko kupovanje TVa, digitalni kamera, frizidera itd.

Odes u prodavnicu i zavisno od proizvodzaca mozes imati od 20-50 izbora razni trava. Ako pojma nemas o cemu se radi, oni ti fino objasne tako sto te pitaju za sta ti treba, jel samo da se najbrze naduvas ili imas neki medicinski problema. Kada nesto nemaju, nazovu drugu prodavnicu niz ulicu i pitaju da li oni slucajno imaju sto meni treba i posalju me tamo. Takodjer imaju seminare gdje te nauce mnogo vise o tome, utorkom popust za penzionere (60+) :D jer su oni u stvari najveci dio posla.

Moja mama ima artritis i primjetio da neke prodavnice rasporede travu po bolesti: artritis, rak ovoga, rak onoga, ovaj bol, onaj bol...pise koji ce simptomi biti ublazeni, a u nekim slucajevima izlijeci simptome. I ne mora biti duvanje, mnogo tih kanabisa za medicinske svrhe se prodaje kao krema ili ulje koje mozes namazati na dio tijela ili razmuti u caju/vodi. Tako sam se ja zezao sa starom da i ona ode, ali eto prije 3 mjeseca njena doktorica joj hladno rekla da bi trebala pokusati kanabis i napisala joj pet prodavnica koje ona preporucuje. I ona sama rekla ne moram ti ja nista o bjasnjavati oni ce ti sve objasniti sta i kako trebas uzimati.

Tako da penzioneri, ljudi koji boluju od razni stvari su dobili najvecu korist od legalizacije. A opet posto su stariji imaju najvecu stigmu oko toga joj ja idem da kupim kanabis, ako to udahnem odma cu poceti heroin sikati, itd. Te su prodavnice, to jest legalizacija, uspjele da tu stigmu oko kanabisa pogaze, policija se bavi pravim stvarima, nema vise pljacke i obracuna na ulici medju dilerima/musterijama, znas sta kupujes jer vlada kontrolise proizvodnju, a i da ne kontrolise opet je u cilju onoga sto prodaje da mu se ti vratis opet.

Takodjer mnogi farmeri su preradili pola svoje farme da bi mogli kanabis uzgajati. Imaju vecu zaradu baveci se tim nego krompirom. Mlada raja koja nema pojma o sadzenju krompira npr. ali zna sve o kanabisu idu u seoske opstine, kupuju zemlju, investiraju u te siromasne krajeve. Citao o jednoj opstini ciji uglavnom stariji gradjani kazu da je jedina negativnost tih farmi miris, a pozitiva sto su vratili zivot u seoski kraj, cjelokupna opstina povecala zaradu na racun poreza od kanabisa.

A prije glasanja za legalizaciju bila je prica kriminal ce biti gori nego ikada, lancani sudari ce biti svaki dan jer ce raja voziti naduvana. Isti armagedon se predvidio kao nakon sto dopustimo homoseksualcima da se ozene. Kriminal isti (sto se tice kriminala zbog droge pao haman na nulu), na ulici i dalje isti broj sudara zbog alkohola, nema nikakve statistike da ukazuje da je veci broj sudara zbog kanabisa. Djeca i dalje idu u skolu, mozak im radi kao prije itd.

Jedina negativnost je za farmera/prodavaca. Posto je samo legalno u pojedinim drzava, znaci nije na federalnom nivou, a sve banke moraju raditi pod federalnim zakonom, farmeri ne smiju/ne mogu uloziti te pare u banku.

Sto je jedan farmer rekao svi mi polako imamo zajednicki problem a to je

Image

ne znaju gdje ce sa parama.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#786 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by triconja »

Jack Be Nimble wrote:Vec pisao na ovoj temi sve pozitivne stvari nakon legalizacije. Od pohvale od strane policije sto vise ne moraju da trose pare i vreme ganjajuci ljudi koji proizvode i kupuju travu, do silni para sto drzava zaradi putem poreza na tu prodaju. Ali najveca pozitiva je za mene sto kupovanje trave se svelo na isti proces ko kupovanje TVa, digitalni kamera, frizidera itd.

Odes u prodavnicu i zavisno od proizvodzaca mozes imati od 20-50 izbora razni trava. Ako pojma nemas o cemu se radi, oni ti fino objasne tako sto te pitaju za sta ti treba, jel samo da se najbrze naduvas ili imas neki medicinski problema. Kada nesto nemaju, nazovu drugu prodavnicu niz ulicu i pitaju da li oni slucajno imaju sto meni treba i posalju me tamo. Takodjer imaju seminare gdje te nauce mnogo vise o tome, utorkom popust za penzionere (60+) :D jer su oni u stvari najveci dio posla.

Moja mama ima artritis i primjetio da neke prodavnice rasporede travu po bolesti: artritis, rak ovoga, rak onoga, ovaj bol, onaj bol...pise koji ce simptomi biti ublazeni, a u nekim slucajevima izlijeci simptome. I ne mora biti duvanje, mnogo tih kanabisa za medicinske svrhe se prodaje kao krema ili ulje koje mozes namazati na dio tijela ili razmuti u caju/vodi. Tako sam se ja zezao sa starom da i ona ode, ali eto prije 3 mjeseca njena doktorica joj hladno rekla da bi trebala pokusati kanabis i napisala joj pet prodavnica koje ona preporucuje. I ona sama rekla ne moram ti ja nista o bjasnjavati oni ce ti sve objasniti sta i kako trebas uzimati.

Tako da penzioneri, ljudi koji boluju od razni stvari su dobili najvecu korist od legalizacije. A opet posto su stariji imaju najvecu stigmu oko toga joj ja idem da kupim kanabis, ako to udahnem odma cu poceti heroin sikati, itd. Te su prodavnice, to jest legalizacija, uspjele da tu stigmu oko kanabisa pogaze, policija se bavi pravim stvarima, nema vise pljacke i obracuna na ulici medju dilerima/musterijama, znas sta kupujes jer vlada kontrolise proizvodnju, a i da ne kontrolise opet je u cilju onoga sto prodaje da mu se ti vratis opet.

Takodjer mnogi farmeri su preradili pola svoje farme da bi mogli kanabis uzgajati. Imaju vecu zaradu baveci se tim nego krompirom. Mlada raja koja nema pojma o sadzenju krompira npr. ali zna sve o kanabisu idu u seoske opstine, kupuju zemlju, investiraju u te siromasne krajeve. Citao o jednoj opstini ciji uglavnom stariji gradjani kazu da je jedina negativnost tih farmi miris, a pozitiva sto su vratili zivot u seoski kraj, cjelokupna opstina povecala zaradu na racun poreza od kanabisa.

A prije glasanja za legalizaciju bila je prica kriminal ce biti gori nego ikada, lancani sudari ce biti svaki dan jer ce raja voziti naduvana. Isti armagedon se predvidio kao nakon sto dopustimo homoseksualcima da se ozene. Kriminal isti (sto se tice kriminala zbog droge pao haman na nulu), na ulici i dalje isti broj sudara zbog alkohola, nema nikakve statistike da ukazuje da je veci broj sudara zbog kanabisa. Djeca i dalje idu u skolu, mozak im radi kao prije itd.

Jedina negativnost je za farmera/prodavaca. Posto je samo legalno u pojedinim drzava, znaci nije na federalnom nivou, a sve banke moraju raditi pod federalnim zakonom, farmeri ne smiju/ne mogu uloziti te pare u banku.

Sto je jedan farmer rekao svi mi polako imamo zajednicki problem a to je

Image

ne znaju gdje ce sa parama.
Jastaradi, pa ce bit problem ko sa malinama i smiljem, bit ce vutre kolko hoš i naravno kme kme mala otkupna cijena :lol:
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11068
Joined: 15/01/2010 18:31

#787 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by Jack Be Nimble »

triconja wrote: Jastaradi, pa ce bit problem ko sa malinama i smiljem, bit ce vutre kolko hoš i naravno kme kme mala otkupna cijena :lol:
Ti poredis maline sa vutrom? Ok.

Što se tiče potražnje to nije opalo u zadnji 6 godina. Problem je sto ne mogu toliko zasaditi koliko se može popušiti. I opet glavni razlug su stari ljudi. Velik broj stari ljudi, duže se živi više nego prije a kao što sam naveo oni sa svojim bolestima čine veliki procenat kupaca. Dok je njih potražnja će uvijek biti na velikom nivou kao u obi zadnji 6 godina.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#788 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by walk_M-A-N »

Jack Be Nimble wrote: Odes u prodavnicu i zavisno od proizvodzaca mozes imati od 20-50 izbora razni trava. Ako pojma nemas o cemu se radi, oni ti fino objasne tako sto te pitaju za sta ti treba, jel samo da se najbrze naduvas ili imas neki medicinski problema. Kada nesto nemaju, nazovu drugu prodavnicu niz ulicu i pitaju da li oni slucajno imaju sto meni treba i posalju me tamo. Takodjer imaju seminare gdje te nauce mnogo vise o tome, utorkom popust za penzionere (60+) :D jer su oni u stvari najveci dio posla.

Moja mama ima artritis i primjetio da neke prodavnice rasporede travu po bolesti: artritis, rak ovoga, rak onoga, ovaj bol, onaj bol...pise koji ce simptomi biti ublazeni, a u nekim slucajevima izlijeci simptome. I ne mora biti duvanje, mnogo tih kanabisa za medicinske svrhe se prodaje kao krema ili ulje koje mozes namazati na dio tijela ili razmuti u caju/vodi. Tako sam se ja zezao sa starom da i ona ode, ali eto prije 3 mjeseca njena doktorica joj hladno rekla da bi trebala pokusati kanabis i napisala joj pet prodavnica koje ona preporucuje. I ona sama rekla ne moram ti ja nista o bjasnjavati oni ce ti sve objasniti sta i kako trebas uzimati.
Gdje je ovo? SAD? Ako jeste, koja država?
Učinio bi nam svima uslugu ako bi poslao pismo ministru Mektiću ovakvog sadržaja, a kopiju medijima. Možda sa kojom slikom i svakako sa podacima od kada je to legalno i šta se može kupiti i gdje. Neko bi objavio.

Upravo imam isti problem i razlog zašto se nadam legalizaciji, radi starijih da im se olakša život i patnja.
Mama ima artritis i stalne bolove radi kojih mora uzimati „legalne“ lijekove koji ona uništavaju druge organe
Zamolio bih iskustva pušenja baš po tom pitanju artritisa, radi podnošenja bolova. Nisam razumio da za to pomaže ulje u smislu liječenja i umanjena simptoma, ali bi to bilo još bolje.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#790 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by Dozer »

Ovdje svako malo treba ponavljati 10 notornih cinjenica o marihuani, a one glase:
1. Marihuana NIJE droga, bez obzira sta o tome kazu nakaradni zakoni. Opijat jeste, ali nije droga ("opijat" i "droga" nije ista stvar).
2. Marihuana NE IZAZIVA ovisnost.
3. NE POSTOJI registrovani smrtni slucaj uzrokovan konzumiranjem marihuane na bilo koji nacin.
4. Marihuanom se NE MOZE predozirati.
5. Do pocetka '60-ih godina proslog vijeka marihuana je bila 100% legalna u cijelom svijetu, kao i svi njeni derivati/extrakti koji su se uredno prodavali u apotekama (poput THC-a).
6. Od momenta pocetka satanizacije marihuane (prvo u USA, a zatim i DE, FR, GB, ESP itd.), i istovremene pojave citostatika i zracenja kao "lijeka" za karcinome, broj oboljelih od raznih vrsta karcinoma u svijetu, a samim tim i umrlih, svake godine se rapidno povecava.
7. Zemlje u kojima marihuana nikada nije delegalizovana i zabranjena, poput Indije npr., i gdje se ona koristi na desetine raznih nacina u svakodnevnoj prehrani, danas su na samom zacelju drzava po broju oboljelih od raznih karcinoma na 100.000 stanovnika.
8. Medicina je odavno potvrdila sve pozitivne ucinke kanabidoida iz marihuane po ljudsko zdravlje i tijelo - od poboljsavanja kognitivnih sposobnosti, preko povecanja imuniteta organizma,, ublazavanja raznih vrsta bolova, pa do lijecenja karcinoma.
9. Marihuana je SAMO jos jedna biljka, nista drugacija od bilo koje druge, ali koju su ljudi proglasili nepozeljnom.
10. Mi, ljudi, posjedujemo vlastiti endokanabidoidni sistem u svom tijelu. Svakome iole pametnom je ovo sasvim dovoljno da shvati da marihuana ni na koji nacin nije otrov za nas organizam.
User avatar
Ironman_88
Posts: 1096
Joined: 20/03/2017 17:11

#791 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by Ironman_88 »

Dozer wrote:Ovdje svako malo treba ponavljati 10 notornih cinjenica o marihuani, a one glase:
1. Marihuana NIJE droga, bez obzira sta o tome kazu nakaradni zakoni. Opijat jeste, ali nije droga ("opijat" i "droga" nije ista stvar).
2. Marihuana NE IZAZIVA ovisnost.
3. NE POSTOJI registrovani smrtni slucaj uzrokovan konzumiranjem marihuane na bilo koji nacin.
4. Marihuanom se NE MOZE predozirati.
5. Do pocetka '60-ih godina proslog vijeka marihuana je bila 100% legalna u cijelom svijetu, kao i svi njeni derivati/extrakti koji su se uredno prodavali u apotekama (poput THC-a).
6. Od momenta pocetka satanizacije marihuane (prvo u USA, a zatim i DE, FR, GB, ESP itd.), i istovremene pojave citostatika i zracenja kao "lijeka" za karcinome, broj oboljelih od raznih vrsta karcinoma u svijetu, a samim tim i umrlih, svake godine se rapidno povecava.
7. Zemlje u kojima marihuana nikada nije delegalizovana i zabranjena, poput Indije npr., i gdje se ona koristi na desetine raznih nacina u svakodnevnoj prehrani, danas su na samom zacelju drzava po broju oboljelih od raznih karcinoma na 100.000 stanovnika.
8. Medicina je odavno potvrdila sve pozitivne ucinke kanabidoida iz marihuane po ljudsko zdravlje i tijelo - od poboljsavanja kognitivnih sposobnosti, preko povecanja imuniteta organizma,, ublazavanja raznih vrsta bolova, pa do lijecenja karcinoma.
9. Marihuana je SAMO jos jedna biljka, nista drugacija od bilo koje druge, ali koju su ljudi proglasili nepozeljnom.
10. Mi, ljudi, posjedujemo vlastiti endokanabidoidni sistem u svom tijelu. Svakome iole pametnom je ovo sasvim dovoljno da shvati da marihuana ni na koji nacin nije otrov za nas organizam.
Toplo preporučujem dokumentarac Culture High na ovu temu. Bezbroj stručnjaka iz svih sfera života (znanost, medicina, politika, zakon itd.) argumentiraju vrlo uvjerljivo i na osnovu opipljivih znanstvenih dokaza/činjenica o prednostima kanabisa i besmislenosti satanizacije i rata protiv istog. Na putu prema legalizaciji je po meni potreban takav pristup, u prvi plan gurati što više stručnih i relevantnih ljudi na ovu temu (ako ih u BiH ima), da se polako mijenja slika javnosti o marihuani kao drogi, a legalizaciju u rekreacijske svrhe staviti svjesno u skroz drugi plan dok javnost ne omekša. Koliko sam dosad primjetio, na Balkanu se skupovi na tu temu većinom svode na okupljanja rastamana, hippija, alternativaca (dakle onaj dio društva kojeg protivnici marihuane nazivaju klošarima, dangubama i drogerašima). Ne želim s tim nikog uvrijediti, i sam konzumiram marihuanu iz rekreativnih razloga (dakle spadam među klošare), ali mislim da shvatate poentu i zašto mislim da je potrebano ozbiljnije i zrelije pristupiti toj temi.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#792 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by Dozer »

Nazalost, u BiH slabo ima ljudi edukovanih po ovom pitanju. Sve se svodi na freelancere koje ostatak drustva kategorise i okaratkerise upravo kako si i sam naveo - kao drogerase, vake, nake, a istovremeno niko od tih koji zalijepe takve etikete nece ni da razmisli o tome da li u onome sto ti "drogerasi, narkomani' i sl. pricaju ima bilo kakve istine.

Predrasude su cudo, i protiv njih se najteze boriti.
A BiH je, kako je vjerovatno svima poznato, u kompletu drustvo krcato predrasudama svih mogucih i nemogucih vrsta...
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#793 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by Hadzi Lojo »

Kanabis je Tito!

Kazu mi ljudi koji su isli u Nepal na treking, tamo i kolace prave sa kanabisom i svi fini nasmijani i raspolozeni.
avidi ovih nasih u birtijama, zvjerinjak najobicniji.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#794 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by Dozer »

Da li neko zna za neku organizaciju koja se aktivno bavi ovom legalizacijom?

Rado bih im donirao kakvih para za te namjene. Ozbiljno pitam.
Naravno, lova bi isla.kroz projekat.
bezVolana
Posts: 1130
Joined: 14/08/2013 13:33

#795 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by bezVolana »

uleticu malo kao padobranac ali ... u BiH je i ulje zabranjeno ? i caj? (iako ulje nema psihoaktivnih supstanci i u principu je samo zdrav?)
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#796 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by ćiribiribela »

Legalizovati! :mrgreen:
ugledajmo se na holandiju, sta im fali. Odem cesto u Venlo, ljepota od atmosfere. U shopovima raznorazni profili ljudi.
:gunjastajl:

I da, dojcland je na dobrom putu, ove godine legalizovali u med. svrhe. :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#797 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by Dozer »

bezVolana wrote:uleticu malo kao padobranac ali ... u BiH je i ulje zabranjeno ? i caj? (iako ulje nema psihoaktivnih supstanci i u principu je samo zdrav?)
Zavisi o kojem ulju pricas - CBD ulje koje se pravi od kanabisa vecinske "marke" Sativa i koje sadrzi manje od 1% THC-a, ili THC ulje koje se pravi od vecinske "marke" Indica i kojai sadrzi do 25% THC-a, a ulje od ovakve sorte onda ima koncentrat od 80-93% THC-a.

THC (TetraHydroCanabidol-9) je taj kanabidoid iz kanabisa/marihuane koji ima psihoaktivna svojstva. Ostali kanabidoidi (CBD) ih nemaju.
THC ulje se koristi za lijecenje karcinoma, jer upravo THC aktivira receptore u mozgu koji onda nekako (jos neutvrdjeno kako....bar tako tvrde) nas imunoloski sistem natjeraju da pocne prepoznavati celije karcinoma kao neprijatelje i da se pocne boriti protiv njih tako sto im onemoguci hranjenje, a samim tim i mnozenje, odnosno rast karcinoma. Logicno, sve sto se ne hrani - umire. Ovo ulje u pocetku ima jaka psihoaktivna dejstva, koja s vremenom, 20-30 dana, polako prestanu jer se organizam adaptira na THC.

Takodjer, THC ulje, ali napravljeno od geneticki kombinovanih sorti kanabisa (Indica/Sativa, ali u kojima preovladava Sativa) i u kojima je manji udio THC-a (do 15%) , koriste i oboljeli od Alzhajmera, CP-a, MS-a, HIV-a, artritisa i raznih neuralgija, i to s vrlo dobrim rezultatima. Opojni ucinak ovog ulja je vrlo blag i brzo nestaje.

CBD ulje koriste takodjer oboljeli od MS-a, CP-a, artritisa, raznih neuralgija i alergija, ali ne oni oboljeli od karcinoma i HIV-a. Njima ovo ulje nece pomoci upravo jer nema THC-a. Ovo ulje je, po pravilu, duplo jeftinije od THC ulja, i nema nikakvih psihoaktivnih svojstava.

Sad odgovor na pitanje - kod nas je zabranjeno sve. Kod na sje marihuana - marihuana, i niko ne pravi razliku da li se radi o Indici ili Sativi ili kombinaciji i u kojem omjeru.
Nasi ljudi uopste nisu edukovani o ovome, ni zakonodavci ni policija i sudovi, tako da ce vas hapsiti bez obzira sta da posjedujete.
Zatucano, i jbg....
Last edited by Dozer on 23/11/2017 21:52, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#798 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by Dozer »

Dupli...
Last edited by Dozer on 23/11/2017 21:51, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#799 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by Dozer »

Dupli...
User avatar
Ludzak
Posts: 5467
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#800 Re: Legalizacija kanabisa u BiH

Post by Ludzak »

Ako bi uz legalizaciju kanabisa išla zabrana alkohola odmah bih potpisao. Ali pošto to neće ići onda sam protiv toga.
Post Reply