LEDENICE

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#1

Post by uvjek dobar gost »

Ma ... boli nekog u opštini, gradu il kantonu za par mrtvih od ledenica il cigli.... svaliće sve na civilnu zaštitu i vatrogasce...

100% BiH
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#2

Post by uvjek dobar gost »

boki071 wrote:
uvjek dobar gost wrote:Ma ... boli nekog u opštini, gradu il kantonu za par mrtvih od ledenica il cigli.... svaliće sve na civilnu zaštitu i vatrogasce...

100% BiH
Problem je što po zakonu opština, policija, vatrogasci nisu odgovorni za taj problem, nego firma koja se brine oko date zgrade, npr. Sarajevostan!
Jasno je meni ali nije jasno nadležnim organima.... da je do njih... mogli bi svi grupno da se žrtvujemo
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#3

Post by mamica papucarka »

nije neko rjesenje, ali ja bih pokucala ovom ciki na vrata, pokazala mu ledenice i zamolila da ih opuca metlom, dok ja dole stojim i govorim ljudima da sacekaju. Vec sam to jednom radila :D
JokTiSi
Posts: 143
Joined: 01/10/2007 12:20
Location: Osmatrachnica

#4

Post by JokTiSi »

uvjek dobar gost wrote:Ma ... boli nekog u opštini, gradu il kantonu za par mrtvih od ledenica il cigli.... svaliće sve na civilnu zaštitu i vatrogasce...

100% BiH
100% Fotelje
100% "Boli me uvo i necu uraditi nista povodom toga"
100% "Znaju da me boli uvo i opet necu uraditi nista povodom toga"
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#5

Post by mIRCerka »

Koliko zna, to radi upravitelj, dok snijeg ispred i oko zgrade trebaju srediti stanari, inace opstina moze tuziti predsjesnika kucnog savjeta.
gumifufna
Posts: 386
Joined: 22/06/2007 22:27

#6

Post by gumifufna »

Koji smo mi uhljupi.Zar treba da dodje predsjednik opstine da ovo sredi.Ko stanuje u tom stanu zar mu je tesko malo metlom to oboriti.Kad bi neko ispred moje avlije se okliznuo i slomio nogu ja bi se osjecao krivim.Trebamo i mi malo se pokrenuti i uciniti da nam je bolje zar moramo cekat sva da nam se na tanjuru donese.
User avatar
Irm@
Posts: 4188
Joined: 26/11/2005 00:44
Location: tramvaj

#7

Post by Irm@ »

gumifufna wrote:Koji smo mi uhljupi.Zar treba da dodje predsjednik opstine da ovo sredi.Ko stanuje u tom stanu zar mu je tesko malo metlom to oboriti.Kad bi neko ispred moje avlije se okliznuo i slomio nogu ja bi se osjecao krivim.Trebamo i mi malo se pokrenuti i uciniti da nam je bolje zar moramo cekat sva da nam se na tanjuru donese.
potpuno si upravu... samo ce ti danas rijetko ko... i tek rijetki bi se osjecali krivim da zbog njihove ljenosti netko nastrada... :roll:
a ja bas danas... ma najgore mi je ovo vrijeme kad s krovova pada snijeg i led... vishe ne gledam ispred sebe kad hodam...vec hoce li me "s neba" sta pogoditi...
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#8

Post by uvjek dobar gost »

U današnjim novinama piše da su u opštini centar odobrili neki novac za uklanjanje ledenica
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#9 Re: LEDENICE

Post by Jara »

Postave upozorenja "Opasnost od ledenica", neka potpisana od strane upravitelja i - ništa. :-)

ukljanjanje-snijega-i-ledenica-s-krovova-t145646.html

Innovation wrote:
Čišćenje snijega i uklanjanje ledenica je zakonska obaveza
07.01.2017

Inspektorat urbanističko-građevinske, ekološke i komunalne inspekcije Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS podsjeća upravitelje i vlasnike stambenih zgrada, te vlasnike i korisnike poslovnih zgrada i prostora na zakonsku obavezu uklanjanja snijega sa površina koje nisu javne, uz napomenu da je zabranjeno iznositi snijeg iz dvorišta na kolovoz i pločnike. Također, sa krovova se moraju ukloniti snijeg i led, kada predstavljaju opasnost za prolaznike, stanare ili same zgrade. Uklanjanje snijega i ledenica sa krovova vrše pravna lica, kojima je stambena zgrada povjerena na održavanje, odnosno vlasnici individualnih objekata, a za poslovne zgrade njihovi korisnici. Uklanjanje snijega i leda se mora vršiti uz prethodno upozorenje prolaznicima na opasnost, s tim da se pri radovima ne smije oštećivati zračna mreža, a istovremeno se mora izvršiti i uklanjanje skinutog snijega, kako ne bi ometao saobraćaj na kolovozu i pješačkim stazama.

Uklanjanje snijega sa tramvajskih, autobuskih, trolejbuskih i kombi stajališta, te tramvajskih pruga, benzinskih stanica i posipanje tih površina, vrše preduzeća i druga pravna lica koja te površine koriste, odnosno kojima upravljaju.

Svako kršenje odredaba Zakona o komunalnoj čistoći KS na terenu evidentiraju komunalni redari kantonalnih javnih preduzeća, koji rade tokom cijele sedmice, uključujući i vikend. Sačinjene zapisnike i službene zabilješke sa fotorafijama komunalni redari dostavljaju kantonalnoj komunalnoj inspekciji na nadležni postupak. U slučaju utvrđenih prekršaja inspektori izdaju prekršajne naloge.

Za ovu vrstu prekršaja određene su novčane kazne koje za fizičko lice iznose od 100,00 do 1.500,00 KM, za pravna lica od 1.000,00 do 6.000,00 KM, a za odgovorno lice u pravnom licu od 500,00 do 2.000,00 KM.
Post Reply