TV uređaji - sve o tome

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
typeOnegative
Posts: 4857
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#9301 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by typeOnegative »

jbg ne tako davno dok je 3D bio opcija bilo je 100/120 Hz i za milju , sad se mora par stoja vise iskeširat za to "zadovoljstvo" .
moke_31
Posts: 1879
Joined: 18/05/2011 14:54

#9302 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by moke_31 »

Ja sam prije 3 godine uzeo Sony 805C, 120 Hz, full HD, i dobro sam uradio jer bi se zezno da sam uzeo neki entry 4K model, a svi su bili 50/60 hz, s lošim gamutom i osvjetljenjem i bez mogućnosti pravog HDR. 4K će ionako trebati još godina da zaživi a do tada će biti vrijeme za novi TV.
Šteta samo što je android na TV-u malo u početku bio pospor, mada su ga ažuriranjima poprilično ispeglali sada. Još je veća šteta što je Sony osakatio četverojezgreni mediatekov procesor i pretvorio ga u dvojezgremi dok je kod Philipsa i ostalih brendova koji koriste android ostao četverojezgren.
Osim toga, TV je ekstra, slika posebno dobra za filmove i sport. A ima i 3D koji, naravno, nikad ne koristim.
User avatar
typeOnegative
Posts: 4857
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#9303 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by typeOnegative »

To i kazem , 120 Hz mora imati da bi uopce podrzao 3D prikaz , koristio ga , ne koristio dobijes bonus 120Hz i svi na dobitku , a sad se treba dobro iskeširat :)
A sto se 3Da tice to ti vjerujem , ne bi ni ja nikad koristio da je aktivni ,ali ovako svaki dan skoro (igre i filmovi )
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#9304 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

Zeljo92 wrote:
CooK wrote:
Zeljo92 wrote:Moze li preporuka, koji TV uzeti do 1000KM, trazim TV da mogu fino utakmice gledati bez da šteka lopta kad ide brzo i za filmove, ako nista da je TV ok za gledanje sporta i filma.

Edit: nacitao sam se dosta na ovoj temi, primjetio sam da TV do 1000KM samsung mu6172 hvalite, eh odma da pitam, gdje ga mogu kupiti, 50'' me zanima jer je VA panel a ne IPS od 55'', cook javi se :mrgreen:
Za ovo boldovano bih ti preporucio da trazis TV sa 100Hz panelom ali, na zalost, ne mozes ga naci za 1000KM.
A vezano za pitanje iz edit-a, 50MU6172 je bio best buy ali mislim da je rasprodan u svim poznatim odnosno pouzdanim radnjama.
Koji TV sa 100hz panelom, dobar a da nije preskup i koje radnje smatras pouzdanim? :D

Evo nasao sam ovaj, 400hz, jel ovo trol neki ili?

https://drtechno.ba/televizori/sony-49- ... rt-tv.html
Prvo, nema potrebe da povecavas slova, bold je dovoljan.
55Q6FN je trenutno best buy TV sa 100Hz panelom a ima desetak pouzdanih radnji ali ne pada mi na pamet da ih sada nabrajam.
Itekako je trol, ne postoji niti je ikad postojao TV od 400Hz i to sto oni navode su interpolacijske vrijednosti koje su u praksi totalno nebitne.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#9305 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

djuzepee wrote:ja kupih 50UK6950 za 1000 KM .. koliko znam on je 100Hz..
Nije 100Hz.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#9306 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

watchmania wrote:Pozdrav svima!

Treba mi jedna pomoć vas iskusnijih, predugo razmišljam pa možda više nisam ni objektivan, a i lakše je posavjetovati se.

Skratiću vam posao, manje više sam odlučio šta želim sad je pitanje samo nekih detalja.

Odluka je pala na Samsung Q6FN. E sad se samo dvoumim da li 55'' ili 49''. Da li su isti paneli (VA) u oba modela? ZA 55-icu znam da je VA. I da li je jedine razlika u refresh rate-u? 49-ka ima 60 Hz.

Naravno, uzeo bih 55 ali se bojim da bi bio prevelik s obzirom na sam prostor u kome bi se nalazio. Do najdalje tačke ugaone (mislim na dio na kojem se sjedi) je cca 3,5m. Najbliži dio 1,8m. Pola zida bi zauzeo, soba nije prevelika pa sam onako malo skeptičan kako bi to izgledalo. :-D

U suštini budžet je 1500-1600 KM (povećao sam ga zbog 55Q6FN, dok uzmem nosač za TV, to je tih 1600 KM sa ovih 10% popusta na ekupi), može i prijedlog za neki drugi, pretpostavljam samo Sony da može u tu kategoriju, ali tražim TV sa VA panelom.

Hvala
Malo je nezgodno ovo sto si napisao najblizu i najdalju udaljenost televizora od mjesta sjedenja a nisi naveo udaljenost od mjesta sjedenja odakle ce se vecinom gledati. Ako uzmem neki prosjek izmedju udaljenosti koje si naveo a do dodje oko 2,6 metara onda, ako ne gledas vecinu vremena SD kanale, mozes slobodno ici i na 55" TV. Drugi prijedlog osim 55Q6FN ja nemam jer za te pare trenutno nema boljeg TV-a a na 50Q6FN ne bih isao jer nije puno jeftiniji a 50Hz mu je panel(ostalo je sve isto).
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#9307 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

typeOnegative wrote:https://www.displayspecifications.com/en/model/a26711d1
Kakvi oni , specifikacije gledaš na specijaliziranim stranicama ili od proizvođača.
Levati ne znaju ni prepisat :D

VA je , ali ipak 60Hz, ako hoćeš 120Hz moraš se malo više ispružit
To je to. :thumbup:
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#9308 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

typeOnegative wrote:jbg ne tako davno dok je 3D bio opcija bilo je 100/120 Hz i za milju , sad se mora par stoja vise iskeširat za to "zadovoljstvo" .
A i ovo :thumbup:
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#9309 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

moke_31 wrote:Ja sam prije 3 godine uzeo Sony 805C, 120 Hz, full HD, i dobro sam uradio jer bi se zezno da sam uzeo neki entry 4K model, a svi su bili 50/60 hz, s lošim gamutom i osvjetljenjem i bez mogućnosti pravog HDR. 4K će ionako trebati još godina da zaživi a do tada će biti vrijeme za novi TV.
Šteta samo što je android na TV-u malo u početku bio pospor, mada su ga ažuriranjima poprilično ispeglali sada. Još je veća šteta što je Sony osakatio četverojezgreni mediatekov procesor i pretvorio ga u dvojezgremi dok je kod Philipsa i ostalih brendova koji koriste android ostao četverojezgren.
Osim toga, TV je ekstra, slika posebno dobra za filmove i sport. A ima i 3D koji, naravno, nikad ne koristim.
Dobar je taj Sony i dobro si uradio u toj situaciji ali grijesis u vezi HDR-a. On je prilicno zazivio i ima dosta sadrzaja sa HDR-om(ne pricam o dostupnosti preko torrenata i sl.). A ako mislis to da jos nije zazivio kada su televizori u pitanju e tu nikad nece ni zazivjeti kod srednje klase televizora(i nize) nego ce biti iskljucivo rezervisan za visoku klasu ako hoces da dozivis HDR u punoj snazi odnosno onako kako i treba da izgleda.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#9310 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by vatrogasac »

CooK wrote: To je to. :thumbup:
U par riječi ako ti nije teško ocijeniti ovaj kupljen prije par godina kada je imao 8 GB interne. To ako se odlučim da kupujem drugi šta sam propustio na ovom? OLED neću kupovati zbog burn in-a jer me jedna plasma ispatila.

Sony 4K 65" Android WiFi UltraHD 65XD7505 HDR TV
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7829
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#9311 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Idemedosumom »

Šuti, ne da Cook pričati o Oledu i burnin-u :-D
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#9312 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by vatrogasac »

Idemedosumom wrote:Šuti, ne da Cook pričati o Oledu i burnin-u :-D
:mrgreen:

Meni su govorili i za plasmu GT50 kako je to 15. generacija i da je sve to prenavikano, ali... kada sam je iz svoje sobe prebacio u dnevni boravak gdje se kanali više mijenjaju kroz nekoliko mjeseci se IR očistio, a do tada svašta se naredalo.
User avatar
dinao
Posts: 971
Joined: 16/04/2010 19:16

#9313 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by dinao »

Ko ima Samsung TV modeli 2018 i 2019 i iPhone, sa novim iOS update moze screen mirroring bez Apple TV.
Samo treba instalirati app Apple TV na svom smart tv-u.
Kod mene nazalost MU7002 iz 2017-e.

https://news.samsung.com/global/samsung ... -airplay-2
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#9314 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by arnes_king »

Zeljo92 wrote:
typeOnegative wrote:50 inčni 6950 od LGa nije IPS
https://www.televizori.ba/lg-televizor- ... smart-sivi
Sa stranice koju si postavio.

Pitanje: Da li je u kod ovog tv-a, ips ili va panel?
Odgovor: Pozdrav Miloš, Prije svega hvala vam na interesovanju za proizvode i usluge naše kompanije. Ovaj model ima VA panel. U slucaju da trebate dodatne informacije budite slobodni da nas kontaktirate. tel: 033 868 000 email: [email protected] Lijep pozdrav
brazzo19
Posts: 3161
Joined: 25/09/2008 13:43

#9315 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by brazzo19 »

CooK wrote:
moke_31 wrote:Ja sam prije 3 godine uzeo Sony 805C, 120 Hz, full HD, i dobro sam uradio jer bi se zezno da sam uzeo neki entry 4K model, a svi su bili 50/60 hz, s lošim gamutom i osvjetljenjem i bez mogućnosti pravog HDR. 4K će ionako trebati još godina da zaživi a do tada će biti vrijeme za novi TV.
Šteta samo što je android na TV-u malo u početku bio pospor, mada su ga ažuriranjima poprilično ispeglali sada. Još je veća šteta što je Sony osakatio četverojezgreni mediatekov procesor i pretvorio ga u dvojezgremi dok je kod Philipsa i ostalih brendova koji koriste android ostao četverojezgren.
Osim toga, TV je ekstra, slika posebno dobra za filmove i sport. A ima i 3D koji, naravno, nikad ne koristim.
Dobar je taj Sony i dobro si uradio u toj situaciji ali grijesis u vezi HDR-a. On je prilicno zazivio i ima dosta sadrzaja sa HDR-om(ne pricam o dostupnosti preko torrenata i sl.). A ako mislis to da jos nije zazivio kada su televizori u pitanju e tu nikad nece ni zazivjeti kod srednje klase televizora(i nize) nego ce biti iskljucivo rezervisan za visoku klasu ako hoces da dozivis HDR u punoj snazi odnosno onako kako i treba da izgleda.

Jel Q6FN "pravi" HDR i jel tv "visoke klase" i moze li se dozivjeti potpuni ugodjaj gledanja 4K HDR10 HDR10+ i svega toga sto su naveli ili sto nam nosi buduca tehnologija ? :D
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#9316 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

vatrogasac wrote:
CooK wrote: To je to. :thumbup:
U par riječi ako ti nije teško ocijeniti ovaj kupljen prije par godina kada je imao 8 GB interne. To ako se odlučim da kupujem drugi šta sam propustio na ovom? OLED neću kupovati zbog burn in-a jer me jedna plasma ispatila.

Sony 4K 65" Android WiFi UltraHD 65XD7505 HDR TV
Taj Sony je vrlo dobar TV sa 100Hz panelom ali jedino sto mi se ne svidja je to sto je IPS panel. Ne znam sta ocekujes od TV-a ali ako ne planiras platiti pofinu sumu novca za bolji TV iste velicinr inda ti savjetujem da taj ne mijenjas jos koju godinu.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#9317 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

Idemedosumom wrote:Šuti, ne da Cook pričati o Oledu i burnin-u :-D
Heheh :D Nije da ja ne dam pricati nego mnogobrojni testovi pokazuju da to nije toliko veliki problem koliko se prica o njemu i da je uz normalnu upotrebu nemoguce dobiti burn in jedino ako je osoba idiot i gleda samo 1-2 kanala po cijeli dan ili igra jednu te istu igru svaki dan i to nekoliko mjeseci tek onda ce dobiti burn in.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#9318 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

brazzo19 wrote:
CooK wrote:
moke_31 wrote:Ja sam prije 3 godine uzeo Sony 805C, 120 Hz, full HD, i dobro sam uradio jer bi se zezno da sam uzeo neki entry 4K model, a svi su bili 50/60 hz, s lošim gamutom i osvjetljenjem i bez mogućnosti pravog HDR. 4K će ionako trebati još godina da zaživi a do tada će biti vrijeme za novi TV.
Šteta samo što je android na TV-u malo u početku bio pospor, mada su ga ažuriranjima poprilično ispeglali sada. Još je veća šteta što je Sony osakatio četverojezgreni mediatekov procesor i pretvorio ga u dvojezgremi dok je kod Philipsa i ostalih brendova koji koriste android ostao četverojezgren.
Osim toga, TV je ekstra, slika posebno dobra za filmove i sport. A ima i 3D koji, naravno, nikad ne koristim.
Dobar je taj Sony i dobro si uradio u toj situaciji ali grijesis u vezi HDR-a. On je prilicno zazivio i ima dosta sadrzaja sa HDR-om(ne pricam o dostupnosti preko torrenata i sl.). A ako mislis to da jos nije zazivio kada su televizori u pitanju e tu nikad nece ni zazivjeti kod srednje klase televizora(i nize) nego ce biti iskljucivo rezervisan za visoku klasu ako hoces da dozivis HDR u punoj snazi odnosno onako kako i treba da izgleda.

Jel Q6FN "pravi" HDR i jel tv "visoke klase" i moze li se dozivjeti potpuni ugodjaj gledanja 4K HDR10 HDR10+ i svega toga sto su naveli ili sto nam nosi buduca tehnologija ? :D
Niza visoka klasa. Vrlo dobro maksimalno osvjetljenje, dobar color gamut, dobar HDR i to je to. Za HDR "u punoj snazi" treba ipak izdvojiti vise novca.
brazzo19
Posts: 3161
Joined: 25/09/2008 13:43

#9319 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by brazzo19 »

OLED onda nek priceka pretpostavljam ta "visoka klasa" televizora koje moze sebi priustit Edin Dzeko i pojedine "budzetlije" je +3000KM :D
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#9320 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

arnes_king wrote:
Zeljo92 wrote:
typeOnegative wrote:50 inčni 6950 od LGa nije IPS
https://www.televizori.ba/lg-televizor- ... smart-sivi
Sa stranice koju si postavio.

Pitanje: Da li je u kod ovog tv-a, ips ili va panel?
Odgovor: Pozdrav Miloš, Prije svega hvala vam na interesovanju za proizvode i usluge naše kompanije. Ovaj model ima VA panel. U slucaju da trebate dodatne informacije budite slobodni da nas kontaktirate. tel: 033 868 000 email: [email protected] Lijep pozdrav
Da, jedan od rijetkih LG LED televizora da nije IPS nego VA panel.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#9321 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

brazzo19 wrote:OLED onda nek priceka pretpostavljam ta "visoka klasa" televizora koje moze sebi priustit Edin Dzeko i pojedine "budzetlije" je +3000KM :D
Tako nekako. :) A i na tom Q6FN je itakako vidljiv HDR i vecina prosjecnih korisnika ce biti veoma zadovoljna sa njim.
brazzo19
Posts: 3161
Joined: 25/09/2008 13:43

#9322 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by brazzo19 »

CooK wrote:
brazzo19 wrote:OLED onda nek priceka pretpostavljam ta "visoka klasa" televizora koje moze sebi priustit Edin Dzeko i pojedine "budzetlije" je +3000KM :D
Tako nekako. :) A i na tom Q6FN je itakako vidljiv HDR i vecina prosjecnih korisnika ce biti veoma zadovoljna sa njim.
Taj sam. Daj mi utakmicu u HD.u da glatko ide i pokoji film sa Kodija da povucem da pogledam u 4K ili 1080p malo youtube.a i meni dosta. :D a vjerujem i vecini prosjecnih korisnika :D
Luxor-Concorde
Posts: 213
Joined: 31/10/2014 15:18

#9323 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Luxor-Concorde »

Primjetio sam da ovaj moj novi Q6FN "pucketa" negdje iza panela kad ga upalim. Da li se to desava i ostalima koji imaju ovaj model?
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#9324 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by vatrogasac »

CooK wrote: Taj Sony je vrlo dobar TV sa 100Hz panelom ali jedino sto mi se ne svidja je to sto je IPS panel. Ne znam sta ocekujes od TV-a ali ako ne planiras platiti pofinu sumu novca za bolji TV iste velicinr inda ti savjetujem da taj ne mijenjas jos koju godinu.
Hvala ti na odvojenom vremenu. Uglavnom na njemu gledam preko Kodija FHD i zna biti fin ugođaj osim što sam navikao na jaču crnu što me navede da razmišljam o promjeni, ali i cijene padaju uočljivo na godišnjem nivou pa možda još sačekati kako ti reče. Javim ti se tada opet. :D Posumnjao sam da je IPS jer pod uglovima gubi malo na kvaliteti. Očekivao sam više što je Direct LED, a možda i pretjerujem.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#9325 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

brazzo19 wrote:
CooK wrote:
brazzo19 wrote:OLED onda nek priceka pretpostavljam ta "visoka klasa" televizora koje moze sebi priustit Edin Dzeko i pojedine "budzetlije" je +3000KM :D
Tako nekako. :) A i na tom Q6FN je itakako vidljiv HDR i vecina prosjecnih korisnika ce biti veoma zadovoljna sa njim.
Taj sam. Daj mi utakmicu u HD.u da glatko ide i pokoji film sa Kodija da povucem da pogledam u 4K ili 1080p malo youtube.a i meni dosta. :D a vjerujem i vecini prosjecnih korisnika :D
:thumbup:
Post Reply