TV uređaji - sve o tome

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#6951 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Idemedosumom »

Pratio sam testove rtings-a.

Najveći problem, po meni, jeste što garancija ne pokriva eventualni burn-in. Skupo platiš televizor, a možda budeš dio manjine čiji tv zadobije burn-in i pri normalnom korištenju.

Još jedan potencijalni problem jeste činjenica što se kod mene vrte 3-4 ista kanala na tv-u 90% vremena, tako da isti statični logotipovi su prisutni za vrijeme rada televizora, što garantuje IR, a možda čak i burn-in nakon izvjesnog vremena.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#6952 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

Idemedosumom wrote:Pratio sam testove rtings-a.

Najveći problem, po meni, jeste što garancija ne pokriva eventualni burn-in. Skupo platiš televizor, a možda budeš dio manjine čiji tv zadobije burn-in i pri normalnom korištenju.

Još jedan potencijalni problem jeste činjenica što se kod mene vrte 3-4 ista kanala na tv-u 90% vremena, tako da isti statični logotipovi su prisutni za vrijeme rada televizora, što garantuje IR, a možda čak i burn-in nakon izvjesnog vremena.
Niko nije dobio burn-in pri normalnom koristenju, pusti suplje price. A ako ti se vrte 3-4 ista kanala na TV-u 90% vremena onda je upitno koliko ti je uopste OLED potreban mada sam siguran da i u tom slucaju ne bi dobio burn-in ako se ne radi iskljucivo o news kanalima.
DonieBrasco
Posts: 15356
Joined: 31/08/2016 16:09

#6953 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by DonieBrasco »

Moze li neko da me posavjetuje u vezi LED TV sta uzeti za moje potrebe odnosno za ono sta sam naumio - neki model da mi preporucite. Zelim da uzmem jedan 32' LED TV za gledanje kablovske a pored toga zelim da ga povezem sa racunarom putem HDMI-a.

Mene zanima u pogledu PC-TV na sta treba obratim paznju u pogledu da slika bude kvalitetna, da nema laga, znam npr. za "refresh-rate", da mi neko malo pomgne oko ovih tehnologija na sta obratiti paznju.

Također po mogucnosti da TV ima ugrađeni DVB-C2.

I imam jedno mozda glupo pitanje, hoce li na kvalitet slike imati utjecaj duzina kabla HDMI-a jer obzirom na velicinu sobe i razdaljinu od TV do PC-a treba mi sedam metara HDMI-a. :D
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#6954 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

Ovo ti je solidan 32" TV sa VA panelom i dosta ga kupuju na benchmark.rs forumu za gaming pa pretpostavljam da mu je input lag mali:
https://technoshop.ba/proizvodi/tv-i-au ... 500v-3237/
Dvb-c2 standard jos nije u upotrebi pa neces naci ni televizor sa istim i ne znam jesi li se zafrkao i otkud ti to da trazis TV sa dvb-c2 standardom. Duzina HDMI kabla ne igra veliku ulogu sve dok se ne radi o nekom kablu najlosije kvalitete a vec neko osrednje ce biti OK.
User avatar
semirsar
Posts: 7547
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#6955 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by semirsar »

vjerovatno je mislio na DVB-T2 :)
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#6956 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

Vjerovatno. Ili mozda S2... :D
User avatar
semirsar
Posts: 7547
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#6957 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by semirsar »

merebit misli malo unaprijed, za nadati se i kod naske 4K putem kablovske, sve je moguce... :mrgreen:

Image
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#6958 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

Koliko ja znam DVB-C2 postoji jos od 2010-te godine ali se jos nigdje u svijetu ne koristi a nesto sumnjam da ce ih nase kablovske prve uvesti. :lol:
EDIT: DVB-C2 standard je predstavljen 18. februara 2008.
Last edited by CooK on 30/09/2018 22:53, edited 1 time in total.
User avatar
MTV
Posts: 14338
Joined: 21/08/2013 19:39

#6959 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by MTV »

Za sada jedino Logosoft (IPTV) nudi 4K kanale u BiH al nazalost za to treba platiti 4K resiver 355 KM sto je puno. Kod nas ljudi ganjaju TV od 400 KM i gamerske kompjutere.
Telemach mozda ponudi uz pomoc EON resivera (android) koji radi na principu IPTVa. Sto je dokaz da je kablovska zastarila i da se neisplati ulaganje u DVB-C2.
aimamovic3
Posts: 57
Joined: 27/09/2018 13:14

#6960 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by aimamovic3 »

Pozdrav,

Treba mi neka 55ica (minimalno :D) do nekih 1700 km, radije bih da to bude bliže 1000 ali ako treba dodati par stotina za dosta bolji tv onda ne bih škrtario

Tv će prvenstveno služiti za gledanje sportskih kanala, te serija i filmova sa računara preko hdmia

Čitao sam temu i vidim da se traže uglavnom Sony i Samsung pa sam i ja tražio samo njih. Ipak za konačnu kupovinu bih volio čuti i neku preporuku.

Našao sam bio dva modela Samsunga

Ue58mu6122uxxh 1400 km
Qledtv 55q6famtxx 1700 km

Ali kako sam i mislio to su izložbeni modeli pa se nisam odlučio za kupovinu.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#6961 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

MTV wrote:Za sada jedino Logosoft (IPTV) nudi 4K kanale u BiH al nazalost za to treba platiti 4K resiver 355 KM sto je puno. Kod nas ljudi ganjaju TV od 400 KM i gamerske kompjutere.
Telemach mozda ponudi uz pomoc EON resivera (android) koji radi na principu IPTVa. Sto je dokaz da je kablovska zastarila i da se neisplati ulaganje u DVB-C2.
Sama cinjenica da se T2 i S2 koriste sirom svijeta vec nekoliko godina a C2 niko ne koristi govori dovoljno o tome da ta tehnologija navjerovatnije nema buducnost. Buducnost kablovske je u DOCSIS 3.1 standardu koji omogucava prenos podataka brzinom od 10gbit/s downloada i 1gbit/s uploada i na DOCSIS 3.1 modeme ce se, kao sto i ti kazes, kaciti resiveri koji ce bez problema moci gurati 4K pa i buduce 8K kanale.
User avatar
Drosera capensis
Posts: 281
Joined: 14/09/2018 14:12

#6962 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Drosera capensis »

CooK wrote:
MTV wrote:Za sada jedino Logosoft (IPTV) nudi 4K kanale u BiH al nazalost za to treba platiti 4K resiver 355 KM sto je puno. Kod nas ljudi ganjaju TV od 400 KM i gamerske kompjutere.
Telemach mozda ponudi uz pomoc EON resivera (android) koji radi na principu IPTVa. Sto je dokaz da je kablovska zastarila i da se neisplati ulaganje u DVB-C2.
Sama cinjenica da se T2 i S2 koriste sirom svijeta vec nekoliko godina a C2 niko ne koristi govori dovoljno o tome da ta tehnologija navjerovatnije nema buducnost. Buducnost kablovske je u DOCSIS 3.1 standardu koji omogucava prenos podataka brzinom od 10gbit/s downloada i 1 gbit/s uploada i na njih ce se, kao sto i ti kazes, kaciti resiveri koji ce bez problema moci gurati 4K pa i buduce 8K kanale.
bato pa to je strašno, brate to je strašno
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#6963 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

aimamovic3 wrote:Pozdrav,

Treba mi neka 55ica (minimalno :D) do nekih 1700 km, radije bih da to bude bliže 1000 ali ako treba dodati par stotina za dosta bolji tv onda ne bih škrtario

Tv će prvenstveno služiti za gledanje sportskih kanala, te serija i filmova sa računara preko hdmia

Čitao sam temu i vidim da se traže uglavnom Sony i Samsung pa sam i ja tražio samo njih. Ipak za konačnu kupovinu bih volio čuti i neku preporuku.

Našao sam bio dva modela Samsunga

Ue58mu6122uxxh 1400 km
Qledtv 55q6famtxx 1700 km

Ali kako sam i mislio to su izložbeni modeli pa se nisam odlučio za kupovinu.
Za oko 1700KM(mozda malo skuplje) se mogao naci Sony 55XE8505 odnosno 55XE8577 i nemas boljeg televizora za te pare samo vidi jel ih ima jos negdje na stanju posto je proslogodisnji model u pitanju a i radi se o odlicnom televizoru za taj novac koji se veoma dobro prodavao.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#6964 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

Drosera capensis wrote:
CooK wrote:
MTV wrote:Za sada jedino Logosoft (IPTV) nudi 4K kanale u BiH al nazalost za to treba platiti 4K resiver 355 KM sto je puno. Kod nas ljudi ganjaju TV od 400 KM i gamerske kompjutere.
Telemach mozda ponudi uz pomoc EON resivera (android) koji radi na principu IPTVa. Sto je dokaz da je kablovska zastarila i da se neisplati ulaganje u DVB-C2.
Sama cinjenica da se T2 i S2 koriste sirom svijeta vec nekoliko godina a C2 niko ne koristi govori dovoljno o tome da ta tehnologija navjerovatnije nema buducnost. Buducnost kablovske je u DOCSIS 3.1 standardu koji omogucava prenos podataka brzinom od 10gbit/s downloada i 1 gbit/s uploada i na njih ce se, kao sto i ti kazes, kaciti resiveri koji ce bez problema moci gurati 4K pa i buduce 8K kanale.
bato pa to je strašno, brate to je strašno
Hahahah WTF? :lol: :lol: :lol:
aimamovic3
Posts: 57
Joined: 27/09/2018 13:14

#6965 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by aimamovic3 »

CooK wrote:
aimamovic3 wrote:Pozdrav,

Treba mi neka 55ica (minimalno :D) do nekih 1700 km, radije bih da to bude bliže 1000 ali ako treba dodati par stotina za dosta bolji tv onda ne bih škrtario

Tv će prvenstveno služiti za gledanje sportskih kanala, te serija i filmova sa računara preko hdmia

Čitao sam temu i vidim da se traže uglavnom Sony i Samsung pa sam i ja tražio samo njih. Ipak za konačnu kupovinu bih volio čuti i neku preporuku.

Našao sam bio dva modela Samsunga

Ue58mu6122uxxh 1400 km
Qledtv 55q6famtxx 1700 km

Ali kako sam i mislio to su izložbeni modeli pa se nisam odlučio za kupovinu.
Za oko 1700KM(mozda malo skuplje) se mogao naci Sony 55XE8505 odnosno 55XE8577 i nemas boljeg televizora za te pare samo vidi jel ih ima jos negdje na stanju posto je proslogodisnji model u pitanju a i radi se o odlicnom televizoru za taj novac koji se veoma dobro prodavao.
Nisam nigdje vidio te modele, ovo što sam gledao online, generalno čini mi se da je puno manje Sonya u ponudi.

https://www.mobilmedia.ba/tv-sony-kd55xe7005baep.html

https://www.mobilmedia.ba/tv-sony-kd-55xe8096baep.html

skoro svugdje su ovi sonyevi u ponudi i gomila samsunga
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#6966 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

Moguce da nema vise nigdje 55XE8505/8577 na stanju. Onda ti je definitivno najbolji izbor onaj Q6 iznad sto si naveo. Samo provjeri koliko sati je radio i ako je ispod 1000 ja bih ga uzeo. Provjeriti mozes tako sto dok je ugasen TV uperis daljinski prema ugasenom TV-u i pritisces tipke po sljedecem redoslijedu: INFO pa MENU pa MUTE pa dugme za paljenje i onda ce ti se TV upaliti i prikazati servisni menu. U tom meniju onda izaberes SVC pa SVC Info i pod Panel Display Time ce ti pisati koliko dugo je TV radio.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#6967 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Ridjobrki »

Pozdrav, omladino!

Ima li ko kakvu objektivnu kritiku na račun televizora Philips 55PUS7303?

4K Ultra HD (3840 × 2160)
1600 PPI (Hz)
Android Nougat 16GB

Android televizor po cijeni smart televizora iste dijagonale ekrana? Bio sam u HR par dana i pitao tamošnje prodavače za savjete pri kupovini TV-a, i svi mi kažu kako im je ovo best buy a kod njih još daju i petogodišnju garanciju. Nije bitno da li ću kupovati u BiH ili HR, ne pitam za savjet u smislu financija nego u smislu poređenja ovog televizora sa Samsung/LG/Sony SMART televizorima od 55". Ima li nešto što je stvarno jak argument protiv kupovine ovog a u korist ovih televizora o kojima se uglavnom priča na temi?
aimamovic3
Posts: 57
Joined: 27/09/2018 13:14

#6968 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by aimamovic3 »

CooK wrote:Moguce da nema vise nigdje 55XE8505/8577 na stanju. Onda ti je definitivno najbolji izbor onaj Q6 iznad sto si naveo. Samo provjeri koliko sati je radio i ako je ispod 1000 ja bih ga uzeo. Provjeriti mozes tako sto dok je ugasen TV uperis daljinski prema ugasenom TV-u i pritisces tipke po sljedecem redoslijedu: INFO pa MENU pa MUTE pa dugme za paljenje i onda ce ti se TV upaliti i prikazati servisni menu. U tom meniju onda izaberes SVC pa SVC Info i pod Panel Display Time ce ti pisati koliko dugo je TV radio.
Ok, hvala na pomoći, provjeriću da li je taj još uvijek aktuelan i koliko je sati radio, pa ako bude sve ok vjerovatno ga uzeti.

Ako ne, šta bi mi preporučio od ovih sonya koji se nude ili eventualno nekih samsunga

https://www.mobilmedia.ba/televizori/tv ... auxxh.html

https://www.mobilmedia.ba/televizori/tv ... auxxh.html

https://www.mobilmedia.ba/televizori/tv ... 2kxxh.html

ima još nekih serija ali uglavnom su to ove sa 5, 6 ili 7 početnom cifrom pa vjerujem da nije velika razlika između njih.

Da gledam onda jeftiniju varijantu ako je sve to u pet deka?
User avatar
M416
Posts: 2318
Joined: 05/11/2014 13:45
Location: AP

#6969 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by M416 »

Ne znam zasto uopste gledas te ako imas 1700 za QE55Q6FNATXXH.Otidzi i provjeri radne sate kako ti je CooK rekao,ali bez obzira na sve dobices urednu garanciju kao i za nov.Jedino mozes gledati te ako ti je cilj da ti ostane 500-600km u dzepu :D
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#6970 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by arnes_king »

Raja valja li cemu ovaj TV

UE50HU6900S

I da li je rizicno kupovati TV polovan? Taj model mogu polovan kupiti za 600KM.
aimamovic3
Posts: 57
Joined: 27/09/2018 13:14

#6971 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by aimamovic3 »

M416 wrote:Ne znam zasto uopste gledas te ako imas 1700 za QE55Q6FNATXXH.Otidzi i provjeri radne sate kako ti je CooK rekao,ali bez obzira na sve dobices urednu garanciju kao i za nov.Jedino mozes gledati te ako ti je cilj da ti ostane 500-600km u dzepu :D
nije QE55Q6FNATXXH nego QE55Q6FAMTXXH, ne znam je li to neka velika razlika, a šta ja znam ako je radio previše ipak bih ga izbjegao pa da vidim kakve su mi druge solucije, a kao što kažeš ostalo bi mi i 500-600 km, ali ako ne bude radio previše svakako da bih uzeo ovaj
cupe22
Posts: 52
Joined: 19/10/2010 23:43

#6972 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by cupe22 »

Pozdrav raja!
Vrijedil ovaj tv za ove pare?
https://www.ekupi.ba/Sony-LED-televizor ... 81143.aspx
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#6973 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

Ridjobrki wrote:Pozdrav, omladino!

Ima li ko kakvu objektivnu kritiku na račun televizora Philips 55PUS7303?

4K Ultra HD (3840 × 2160)
1600 PPI (Hz)
Android Nougat 16GB

Android televizor po cijeni smart televizora iste dijagonale ekrana? Bio sam u HR par dana i pitao tamošnje prodavače za savjete pri kupovini TV-a, i svi mi kažu kako im je ovo best buy a kod njih još daju i petogodišnju garanciju. Nije bitno da li ću kupovati u BiH ili HR, ne pitam za savjet u smislu financija nego u smislu poređenja ovog televizora sa Samsung/LG/Sony SMART televizorima od 55". Ima li nešto što je stvarno jak argument protiv kupovine ovog a u korist ovih televizora o kojima se uglavnom priča na temi?
Philips nije vise holandski brend nego kineski i kvaliteta elektronike im je losa a kontrola kvalitete nikakva. U principu preplaceno kinesko polusmece.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#6974 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

aimamovic3 wrote:
CooK wrote:Moguce da nema vise nigdje 55XE8505/8577 na stanju. Onda ti je definitivno najbolji izbor onaj Q6 iznad sto si naveo. Samo provjeri koliko sati je radio i ako je ispod 1000 ja bih ga uzeo. Provjeriti mozes tako sto dok je ugasen TV uperis daljinski prema ugasenom TV-u i pritisces tipke po sljedecem redoslijedu: INFO pa MENU pa MUTE pa dugme za paljenje i onda ce ti se TV upaliti i prikazati servisni menu. U tom meniju onda izaberes SVC pa SVC Info i pod Panel Display Time ce ti pisati koliko dugo je TV radio.
Ok, hvala na pomoći, provjeriću da li je taj još uvijek aktuelan i koliko je sati radio, pa ako bude sve ok vjerovatno ga uzeti.

Ako ne, šta bi mi preporučio od ovih sonya koji se nude ili eventualno nekih samsunga

https://www.mobilmedia.ba/televizori/tv ... auxxh.html

https://www.mobilmedia.ba/televizori/tv ... auxxh.html

https://www.mobilmedia.ba/televizori/tv ... 2kxxh.html

ima još nekih serija ali uglavnom su to ove sa 5, 6 ili 7 početnom cifrom pa vjerujem da nije velika razlika između njih.

Da gledam onda jeftiniju varijantu ako je sve to u pet deka?
Ti televizori sto si naveo su miljama daleko od Q6F. Mozda se ne razumijes u televizore pa napravicu ti analogiju sa autima, ta 2 televizora sa prva dva linka i Q6F su ti kao poredjenje Fiće i Porschea a treci televizor ti je kao poredjenje Golfa III i Porschea. :)
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#6975 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

arnes_king wrote:Raja valja li cemu ovaj TV

UE50HU6900S

I da li je rizicno kupovati TV polovan? Taj model mogu polovan kupiti za 600KM.
Model iz 2014-te godine i isplati se kupovati jedino ako je dobio 5 godina garancije pa da tebi ostane sad 1 godina a ako nema nikako garancije onda ne vrijedi vise od 400-500KM. To govorim zato sto se 50MU6172 mogao kupiti nov za 900KM sa 5 godina garancije i vjerovatno ce za Novu godinu 50NU7092 ili 49NU7172 biti za oko 900KM nov sa 5 godina garancije.
Post Reply