TV uređaji - sve o tome

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#6176 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

skupljac_zeljeza wrote:
CooK wrote: Radi to na svakom Sony TV-u. Ne treba nista duze drzati nego brzo pritisnuti i+, 5, vol-, power za prikazivanje dijagnostickih informacija gdje mozes vidjeti, izmedju ostalog, broj sati koliko je radio TV a ako pritisnes i+, 5, vol+, power onda ulazis u servisni meni. Bitno je da TV bude ugasen dok ukucavas to na daljinskom a ako opet nece onda iskljuci TV iz uticnice na 5 minuta pa onda ga opet ustekaj i dok je ugasen pritisci spomenutu dugmad na daljinskom.
Hvala, morat ću urditi ovaj reset jer nije uspjelo ni sa upaljenim ni sa ugašenim. Radio sam to na Panasonic plasmi kada je trebalo provjeriti 'uhodavanje' nakon 200 sati.
Nista. A nece ti nikada ni uspjeti sa upaljenim TV-om. Vec sam ti dva puta iznad napisao da TV mora biti ugasen prije nego pocnes pritiskati dugmad na daljinskom po spomenutom redoslijedu a ako nece ni kada je ugasen onda pokusaj ovo sa iskopcavanjem sto sam iznad napisao.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5603
Joined: 12/10/2014 01:12

#6177 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by skupljac_zeljeza »

CooK wrote:
skupljac_zeljeza wrote:
CooK wrote: Radi to na svakom Sony TV-u. Ne treba nista duze drzati nego brzo pritisnuti i+, 5, vol-, power za prikazivanje dijagnostickih informacija gdje mozes vidjeti, izmedju ostalog, broj sati koliko je radio TV a ako pritisnes i+, 5, vol+, power onda ulazis u servisni meni. Bitno je da TV bude ugasen dok ukucavas to na daljinskom a ako opet nece onda iskljuci TV iz uticnice na 5 minuta pa onda ga opet ustekaj i dok je ugasen pritisci spomenutu dugmad na daljinskom.
Hvala, morat ću urditi ovaj reset jer nije uspjelo ni sa upaljenim ni sa ugašenim. Radio sam to na Panasonic plasmi kada je trebalo provjeriti 'uhodavanje' nakon 200 sati.
Nista. A nece ti nikada ni uspjeti sa upaljenim TV-om. Vec sam ti dva puta iznad napisao da TV mora biti ugasen prije nego pocnes pritiskati dugmad na daljinskom po spomenutom redoslijedu a ako nece ni kada je ugasen onda pokusaj ovo sa iskopcavanjem sto sam iznad napisao.
Moguće da su mi oslabile baterije u daljinskom jer neće svaki puta zato što ga koristim samo da upalim i ugasim, a ostalo tasaturom i daljinskim od STB-a. To je vjerovatno ovo i nađoh na internetu da je prvi broj ustvari broj odrađenih sati tv-a, a treći broj rad panela. Kod mene su oba već četverocifrena sa par stotina razlike. Šta srednji sabira?

Image
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#6178 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

skupljac_zeljeza wrote:Moguće da su mi oslabile baterije u daljinskom jer neće svaki puta zato što ga koristim samo da upalim i ugasim, a ostalo tasaturom i daljinskim od STB-a. To je vjerovatno ovo i nađoh na internetu da je prvi broj ustvari broj odrađenih sati tv-a, a treći broj rad panela. Kod mene su oba već četverocifrena sa par stotina razlike. Šta srednji sabira?

Image
Prva cifra je broj sati rada televizora, druga je broj boot-ovanja televizora a treca je broj sati rada panela. Broj boot-ovanja je broj paljenja i gasenja ali se tu ne racuna paljenje i gasenje dok je TV bio cijelo vrijeme ukljucen u struju nego kada iskljucis TV iz struje pa ga ponovo ukljucis i upalis TV se mora boot-ati i druga cifra naraste za 1.
Znaci kod tebe je broj sati rada TV-a i panela 166 a broj boot-anja 65.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72791
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#6179 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Velkoski »

Cooke, je l' ti mrsko napisati koje postavke koristiš za sliku? :D Hvala unaprijed, kad budeš imao vremena, ne moraš odmah :D
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#6180 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

Velkoski wrote:Cooke, je l' ti mrsko napisati koje postavke koristiš za sliku? :D Hvala unaprijed, kad budeš imao vremena, ne moraš odmah :D
I h6400 i mu6172 gledam u movie modu uz neke sitne korekcije. Ako nisi navikao na kalibriranu sliku svejedno ti se moje postavke nece svidjeti. :)
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72791
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#6181 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Velkoski »

change is good :mrgreen:
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#6182 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

Velkoski wrote:change is good :mrgreen:
Image
Image
Image

Pretpostavljam da hoces za mu6172 jer je o njemu bila prica pa eto a ako grijesim i hoces za h6400 napisi. :)
Ove postavke koristim za sve sto gledam na ovom TV-u osim "Cist digitalni prikaz" koji mi je ukljucen samo za kablovsku radi toga sto Telemach previse kompresuje video pa da sprijecim pikselizaciju i macroblocking a za ostali sadrzaj poput youtube-a, filmova i serija sa interneta, itd to mi je iskljuceno.
EDIT: I iskljuceno mi je sve pod "Ekolosko rjesenje".
Last edited by CooK on 14/07/2018 22:03, edited 1 time in total.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72791
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#6183 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Velkoski »

Hvala :thumbup: :kiss:
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#6184 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

Nista. I zaboravio sam napomenuti da "Pozadinsko osvjetljenje" stimas po tome koliko ti je osvjetljena prostorija u kojoj gledas TV i tu nema nikakve kalibracije i pametovanja. Ako gledas u mraku smanji na 6-7 a po danu i u osvjetljenoj prostoriji je dovoljno 11-12 mada ako ti je previse osuncana soba mozes povecati pozadinsko osvjetljenje i do kraja.
User avatar
REDDEVILS
Posts: 4418
Joined: 21/02/2011 12:56

#6185 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by REDDEVILS »

Kod mene na TV-u W815B Sony iz 2014 godine kupljen 13 Maja
Prva cifra iznosi 14908
Druga cifra iznosi 3913
Treća cifra iznosi 15451
:)
User avatar
Better Man
Posts: 16764
Joined: 01/10/2006 20:10

#6186 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Better Man »

CooK wrote:
skupljac_zeljeza wrote:
CooK wrote: Radi to na svakom Sony TV-u. Ne treba nista duze drzati nego brzo pritisnuti i+, 5, vol-, power za prikazivanje dijagnostickih informacija gdje mozes vidjeti, izmedju ostalog, broj sati koliko je radio TV a ako pritisnes i+, 5, vol+, power onda ulazis u servisni meni. Bitno je da TV bude ugasen dok ukucavas to na daljinskom a ako opet nece onda iskljuci TV iz uticnice na 5 minuta pa onda ga opet ustekaj i dok je ugasen pritisci spomenutu dugmad na daljinskom.
Hvala, morat ću urditi ovaj reset jer nije uspjelo ni sa upaljenim ni sa ugašenim. Radio sam to na Panasonic plasmi kada je trebalo provjeriti 'uhodavanje' nakon 200 sati.
Nista. A nece ti nikada ni uspjeti sa upaljenim TV-om. Vec sam ti dva puta iznad napisao da TV mora biti ugasen prije nego pocnes pritiskati dugmad na daljinskom po spomenutom redoslijedu a ako nece ni kada je ugasen onda pokusaj ovo sa iskopcavanjem sto sam iznad napisao.
Koja ti je tipka i+ i kako uraditi a da ti se ne upali tv?
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#6187 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

Zavisi od starosti daljinskog upravljaca ali i+ se obicno nalazi iznad dugmeta sa strelicom gore a ako nije tu najcesce je tako negdje u sredisnjem dijelu daljinskog upravljaca. Sto se tice same procedure, mislim da sam je vise nego detaljno objasnio u prethodnih nekoliko postova i zaista mi je mrsko opet objasnjavati.
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#6188 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Paco »

Mr. Cook :)

Moze li misljenje o ovom TV-u?

https://www.televizori.ba/sony-televizo ... droid-crni

Hvala :)
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5603
Joined: 12/10/2014 01:12

#6189 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by skupljac_zeljeza »

Paco wrote:Mr. Cook :)

Moze li misljenje o ovom TV-u?

https://www.televizori.ba/sony-televizo ... droid-crni

Hvala :)
Da meni zatreba 55", ovo bi bio izbor. Sonijeva serija 8, TRILUMINOS, dovoljno HDMI i USB ulaza, a za ovu cijenu. Možda ti Cook nađe bolje ili povoljnije.
nedims
Posts: 662
Joined: 17/02/2007 12:54
Location: sarajevo

#6190 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by nedims »

skupljac_zeljeza wrote:
Paco wrote:Mr. Cook :)

Moze li misljenje o ovom TV-u?

https://www.televizori.ba/sony-televizo ... droid-crni

Hvala :)
Da meni zatreba 55", ovo bi bio izbor. Sonijeva serija 8, TRILUMINOS, dovoljno HDMI i USB ulaza, a za ovu cijenu. Možda ti Cook nađe bolje ili povoljnije.
https://drtechno.ba/televizori/sony-55- ... id-tv.html
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#6191 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

Paco wrote:Mr. Cook :)

Moze li misljenje o ovom TV-u?

https://www.televizori.ba/sony-televizo ... droid-crni

Hvala :)
Taj TV ima IPS panel. Ako ti treba veliki ugao gledanja dobar je a ako TV gledas direktno onda trazi neki TV sa VA panelom.
User avatar
Cossack
Posts: 7145
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#6192 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Cossack »

CooK wrote:
Paco wrote:Mr. Cook :)

Moze li misljenje o ovom TV-u?

https://www.televizori.ba/sony-televizo ... droid-crni

Hvala :)
Taj TV ima IPS panel. Ako ti treba veliki ugao gledanja dobar je a ako TV gledas direktno onda trazi neki TV sa VA panelom.
Kako ti više ne dosadi istu rečenicu gurati mjesecima? Razlika nije uopšte tolika.
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#6193 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Paco »

@skupljac_zeljeza
@nedims
@CooK

Hvala na savjetima :thumbup:

Kupit cu ovaj uredjaj.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5603
Joined: 12/10/2014 01:12

#6194 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by skupljac_zeljeza »

Paco wrote: Kupit cu ovaj uredjaj.
Neka te ne razočaraju tv kanali ili snimci u SD rezoluciji. Instaliraj KODI jer je to Android tv i tu imaš mogućnost biranja kada želiš da tu 'makinu' iskoristiš maksimalno.
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#6195 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by majstor.yoda »

Hajde da se i ja napokon javim sa utiscima o 55MU6172, jer ranije nisam imao vremena. Samo da naglasim da sam obican korisnik, da nisam neki poseban freak za televizorima i vjerovatno ne primjetim niz detalja koje primjete iskusniji i strucniji ljudi od mene. ali, opet, mozda nas ima jos kao ja, pa mozda neko i bude imao koristi od mojih utisaka.

Prije svega, moram reci da sam prezadovoljan TV-om zasad. gledam ga u natural modu (nisam imao vremena da cackam postavke i da pokusavam da ga nariktam da bude u nekom profesionalnijem stanju). boje su stvarno fenomenalne, gledanje i kablovskih kanala je zaista uzivanje. pogotovo kanali koji se kod nas vode kao HD, mada i ostali nisu losi. moram naglasiti da je pri gledanju fudbalskih utakmica meni bilo malo primjetno kao blago trzanje lopte, kao da ostane blagi trag. ljudi koji su gledali sa mnom to nisu primjecivali, dok ja nisam spomenuo. sve ostalo je stvarno dobro.

od 4K sadrzaja, pogledao sam neke sa YouTubea, koji su stvarno fenomalni. Spektar boja, cistoca, detalji, zaista impresivno. ljudima koji to gledaju malo strucnije bi to mozda bilo malo prejako, intezitet i to (movie mod ipak malo 'ubije' boju), ali je meni bilo dobro.

sto se tice 4K filmova, gledao sam Pacific Rim: Uprising i Dredd. Prvi je zaista bio odlican i vrijedan gledanja na 4k ekranu i nekih 40ak giga fajla (govorim o kvalitetu snimka, ne o kvalitetu samog filma :) ). Dredd je ok snimkom, ali nista posebno u odnosu na uobicajen HD snimak. Mozda je do ripa, nisam siguran. kratko sam i gledao Life of Pi (koji moram pogledati na miru). ono sto sam vidio, ostavilo me bez daha. zaista fenomenalno. a boje su odlicne.

Znam da ovaj model ima IPS ekran, koji nudi slabiju crnu boju. kako gledam TV uglavnom u mraku, moram priznati da mi to nije upadalo u oci. Vjerujem da bi VA bio jos crnji, ali je ovo zaista odlicno za moj ukus. nemam osjecaja ispranosti i vjerovatno ne bih primjetio da crna traka ispod ekrana (u nekim formatima) nije 100% crna, da ovdje nisam citao o tom problemu. ne znam da li me ljudi razumiju.

Sto se tice zvuka, vise nego odlican za prosjecnog korisnika. razmisljao sam prije o soundbaru ili nekoj alternativi, ali zaista nema potrebe. jos ga nisam ni blizu pojacao koliko moze. vise nego dovoljan za jedan dnevni boravak i gledanje sa nekih 4 metra.

Sto se tice smart opcije, vrlo je brz i dobro reaguje na komande. nisam imao problema s bilo kojim opcijama, sve lako radi, audio komande su fino uradjene, a bilo bi jos bolje da cesto koristim tu opciju, pa da se TV 'navikne' na moj izgovor.

Povezivanje sa 1TB eksternim diskom je zaista bez ikakvih trzavica, bez problema cita sve sadrzaje koje imam na njemu, automatski vuce titlove ako postoje za film ili seriju koju pustam. nisam jos imao prilike da spojim tv box/racunar, ali vjerujem da ni tu nema nekih problema.

U konacnici, zaista sam zadovoljan ovim uredjajem, pogotovo za cijenu koju sam platio. moram priznati da sam se malo brinuo kako ce slika izgledati, nakon iscitavanja foruma i komparacije IPS vs. AV panela, ali su moje brige bile neosnovane. ovo ne znaci da mislim da je bolji od VA, vec jednostavno da ispuvanjava sve ono sto sam ja trazio od njega i da je slika zaista odlicna i bistra, sa zivim, dinamicnim bojama, bez obzira da li gledam po danu ili u mrklom mraku.

ako kome ovi moji utisci mogu pomoci, super. ako ko ima kakvih pitanja, slobodno pitajte.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#6196 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

Cossack wrote:
CooK wrote:
Paco wrote:Mr. Cook :)

Moze li misljenje o ovom TV-u?

https://www.televizori.ba/sony-televizo ... droid-crni

Hvala :)
Taj TV ima IPS panel. Ako ti treba veliki ugao gledanja dobar je a ako TV gledas direktno onda trazi neki TV sa VA panelom.
Kako ti više ne dosadi istu rečenicu gurati mjesecima? Razlika nije uopšte tolika.
Ogromna je razlika a to sto je ti ne primjetis ili ti ne smeta je super za tebe(ako imas TV sa IPS panelom).
User avatar
Rugafet
Posts: 4712
Joined: 14/12/2015 17:52

#6197 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Rugafet »

@majstor.yoda odlicna i dodao bi realna recenzijica. Svaka cast :thumbup:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#6198 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by amar1994 »

Cossack wrote:
CooK wrote:
Paco wrote:Mr. Cook :)

Moze li misljenje o ovom TV-u?

https://www.televizori.ba/sony-televizo ... droid-crni

Hvala :)
Taj TV ima IPS panel. Ako ti treba veliki ugao gledanja dobar je a ako TV gledas direktno onda trazi neki TV sa VA panelom.
Kako ti više ne dosadi istu rečenicu gurati mjesecima? Razlika nije uopšte tolika.
:lol: :lol: :lol:
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#6199 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

amar1994 wrote:
Cossack wrote:Kako ti više ne dosadi istu rečenicu gurati mjesecima? Razlika nije uopšte tolika.
:lol: :lol: :lol:
I meni je bilo smijesno ali kontam: necu se smijati, mozda covjek ima problema sa ocima. :)
BTW Evo te "male" razlike:
Image
Image
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#6200 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by amar1994 »

CooK wrote:
amar1994 wrote:
Cossack wrote:Kako ti više ne dosadi istu rečenicu gurati mjesecima? Razlika nije uopšte tolika.
:lol: :lol: :lol:
I meni je bilo smijesno ali kontam: necu se smijati, mozda covjek ima problema sa ocima. :)
BTW Evo te "male" razlike:
Image
Image
:D

ova druga slika , desila se super nova :lol: :lol:
Post Reply