TV uređaji - sve o tome

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Qler
Posts: 23600
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#4026 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Qler »

Trenutno imam 42'' 720p LG Plasma, koja je pozutila :) tako da vjerujem da ce ovo biti napredak. Model je sad iz 2011 godine, medju zadnjim plazmama sa aktivnim 3D naocalama, pa je to razlog sto nikad nisam probao 3D na ovom TV-u jer mi je bilo preskupo dati 165KM za jedne naocale :)
User avatar
PlusSA
Posts: 3174
Joined: 13/07/2011 16:51

#4027 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by PlusSA »

Na kraju su to sve slatke muke kad poslje toliko godina uzimas TV :D

Sta god da kupis dobit ces bolje ne moze gore nikako.
Uvijek imas bolji od boljeg al moraš i platiti sve to više.

Naravno da ovaj MU 6172 nije najbolji i neces dobiti najbolju sliku. Bolji su modeli MU 7,8 verzije al i skuplji su pa sve ima svoje. Koliko para toliko muzike.

Ja licno nisam mogao zamisliti da cu uzeti model 55" jer je bio 1600km bez snizenja i nisam osoba koja bi dala vise od 1500km za TV, doduse nisam ni u mogucnosti.

Opcenito glupo je trziste telvizora kod nas cak npr u Bingu imate te famozne Samsung h6800 modele po paprenim cijenam od 1500km ili cak 1800km za 55" model. Ne kazem da je los tv vec mi je glupo sto TV koji je iz 2015/16 cjenovno isti ili skuplji od serija KU ili MU novije generacije.

3D to je haman prošlost, 4k je tu iako FHD sasvim korektan na udaljenosti 2.5-3 metra koje ja gledam na ovom 55" modelu.

4k je zaista gotivan al malo mi cudno sto noviji filmovi ne izlaze u tom formatu. Cak me iznenadi pozitivno obicni FHD klip sa youtuba koji je bolji od kablovske HD.
User avatar
zomri
Posts: 12858
Joined: 03/05/2006 07:31

#4028 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by zomri »

PlusSA wrote: 4k je zaista gotivan al malo mi cudno sto noviji filmovi ne izlaze u tom formatu. Cak me iznenadi pozitivno obicni FHD klip sa youtuba koji je bolji od kablovske HD.
Izlazi itekako. Što noviji, što stariji, što serije. Na Netflixu i Amazonu ima solidan izbor 4k HDR materijala. Criterion recimo sva nova izdanja sprema u 4k opremi.

http://www.blu-ray.com/movies/releasedates.php?4k=1
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#4029 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by arnes_king »

E raja sta bi preporucili za mene. Trenutno imam neki VIVAX 43inc Full HD. Mogu reci da sam zadovoljan, mogu boje sigurno bolje ali kupio ga prije 2 godine novog za 700KM tako da je extra.

Sada vec neko vrijeme razmisljam o kupovini novog, TV najvise koristim za gejming uz PS4.

Bitno mi je da je bar 50 incni (moze i veci), 4K i 10 bit HDR. Sta je najbolje odabrati, koji model (dosta hvale ove Sony 7005 i 8005 modele)? Takodjer pitanje, gdje je najbolje kupiti, da li domod, sancta domenica ili BHT (imam NolimitM i Netflat20 paket vjerujem da bi imao jeftiniju cijenu).

Draze bi mi bilo na rate, 12 ili 24, ali ukoliko je dobra ponuda i cijena moze i za pare.

I zadnje pitanje, da li je bolje cekati jos koji mjesec, dok izadju 2018 modeli pa da ovim starijim padnu cijene? Svakako mi nije hitno, ali vec neko vrijeme me žulja da zamijenim kako bih bio spreman za PS4 Pro ili next gen konzole.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#4030 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

@PlusSa
KU serija nije toliko stara a i vecina televizora iz te serije su kvalitetniji nego ovi iz MU serije pa ne cudi sto su skuplji. Noviji filmovi izlaze itekako u 4K-u a to sto se ne pojavljuju kod nas ili sto ih malo ima na torrentima nije nikakvo mjerilo.
3D je definitivno stvar proslosti a nije ni cudo jer ga rijetko koriste i oni sto imaju televizore koji ga podrzavaju pa sto bi bezveze proizvodjaci forsirali tu tehnologiju. Npr kod mene TV podrzava 3D ali sam samo jedan film pogledao u 3D-u i vise ga nisam palio. Sve je to fascinantno kada tek kupis TV i sjecam se da sam ja pokretao 3D popouts video materijale sa youtube-a i divio se jer fakat stvari izlaze iz ekrana ali kada gledas film u 3D-u nekako se fokusiras na centralni dio ekrana i ne vidis puno sta se desava okolo. Ne znam kako bih to objasnio ali otprilike lici isto kao kada gledas 55-incni TV sa 2 metra, u fokusu ti je samo sredina ekrana i ako hoces da vidis sta se desava okolo moras pofino pomaknuti ocima i onda gubis fokus sa onog sto se desava na sredini ekrana i sve gubi smisao.
A sve je bolje od kablovskog FHD-a koji samo ima FHD rezoluciju ali je interlaced i jos "ubijen" bitrate. Ako te pozitivno iznenadjuje FHD youtube video skini neki 1080p blu ray film velicine 10-15GB pa ces tek onda vidjeti koliko FHD ustvari moze dobro izgledati.

@arnes_king
Nisi napisao najbitnije a to je iznos koji si spreman izdvojiti za novi TV i usput napisi da li tv gledas pod uglom ili direktno i da li ga nekada gledas sa ugasenim svjetlom ili uglavnom u svijetlom ambijentu? Sto se tice cekanja modeli iz 2017-te nece pojeftiniti prije masovne proizvodnje 2018 modela a to ce biti u proljece 2018-te pa ako mozes cekati cekaj ali trenutno je period godine sa najboljim popustima pa mozes ugrabiti neke modele iz 2017-te po cijenama koje ce biti u proljece 2018-te pa je upitno koliko se uopste isplati cekati.
User avatar
typeOnegative
Posts: 4858
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#4031 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by typeOnegative »

CooK wrote:@PlusSa
KU serija nije toliko stara a i vecina televizora iz te serije su kvalitetniji nego ovi iz MU serije pa ne cudi sto su skuplji. Noviji filmovi izlaze itekako u 4K-u a to sto se ne pojavljuju kod nas ili sto ih malo ima na torrentima nije nikakvo mjerilo.
3D je definitivno stvar proslosti a nije ni cudo jer ga rijetko koriste i oni sto imaju televizore koji ga podrzavaju pa sto bi bezveze proizvodjaci forsirali tu tehnologiju. Npr kod mene TV podrzava 3D ali sam samo jedan film pogledao u 3D-u i vise ga nisam palio. Sve je to fascinantno kada tek kupis TV i sjecam se da sam ja pokretao 3D popouts video materijale sa youtube-a i divio se jer fakat stvari izlaze iz ekrana ali kada gledas film u 3D-u nekako se fokusiras na centralni dio ekrana i ne vidis puno sta se desava okolo. Ne znam kako bih to objasnio ali otprilike lici isto kao kada gledas 55-incni TV sa 2 metra, u fokusu ti je samo sredina ekrana i ako hoces da vidis sta se desava okolo moras pofino pomaknuti ocima i onda gubis fokus sa onog sto se desava na sredini ekrana i sve gubi smisao.
A sve je bolje od kablovskog FHD-a koji samo ima FHD rezoluciju ali je interlaced i jos "ubijen" bitrate. Ako te pozitivno iznenadjuje FHD youtube video skini neki 1080p blu ray film velicine 10-15GB pa ces tek onda vidjeti koliko FHD ustvari moze dobro izgledati.

@arnes_king
Nisi napisao najbitnije a to je iznos koji si spreman izdvojiti za novi TV i usput napisi da li tv gledas pod uglom ili direktno i da li ga nekada gledas sa ugasenim svjetlom ili uglavnom u svijetlom ambijentu? Sto se tice cekanja modeli iz 2017-te nece pojeftiniti prije masovne proizvodnje 2018 modela a to ce biti u proljece 2018-te pa ako mozes cekati cekaj ali trenutno je period godine sa najboljim popustima pa mozes ugrabiti neke modele iz 2017-te po cijenama koje ce biti u proljece 2018-te pa je upitno koliko se uopste isplati cekati.

Eto npr meni je pravo bezze sto izbacuju 3D iz novijih serija televizora i ne mislim da je nepotreban. Jako često koristim, filmove gledam stalno i igram igre u 3D i nikad mi neće isfurat. Moje mišljenje :)
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#4032 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

typeOnegative wrote:Eto npr meni je pravo bezze sto izbacuju 3D iz novijih serija televizora i ne mislim da je nepotreban. Jako često koristim, filmove gledam stalno i igram igre u 3D i nikad mi neće isfurat. Moje mišljenje :)
Jbg sta ces. Da je zazivila ta tehnologija kod naroda ne bi je izbacivali ali ocigledno se samo malom broju ljudi svidjela. Pisite peticiju proizvodjacima da je vrate, sta da ti kazem. :D
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#4033 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by arnes_king »

CooK wrote:@arnes_king
Nisi napisao najbitnije a to je iznos koji si spreman izdvojiti za novi TV i usput napisi da li tv gledas pod uglom ili direktno i da li ga nekada gledas sa ugasenim svjetlom ili uglavnom u svijetlom ambijentu? Sto se tice cekanja modeli iz 2017-te nece pojeftiniti prije masovne proizvodnje 2018 modela a to ce biti u proljece 2018-te pa ako mozes cekati cekaj ali trenutno je period godine sa najboljim popustima pa mozes ugrabiti neke modele iz 2017-te po cijenama koje ce biti u proljece 2018-te pa je upitno koliko se uopste isplati cekati.
Eh pa sad, negdje oko 1500KM do 2000KM, ukoliko je uopste moguce naci ovo sto ja trazim za te pare :) Vecinom gledam direktno, rijetki su slucajevi da sam negdje sa strane. Sto se tice svjetla, kada gledam TV vecinom je upaljeno, a kada igram igre onda ugasim u dnevnom a upalim u hodniku.

Drug mi jucer naleti na piku LG TV 43UH603V Smart (4K UHD), polovan je ali nisam primjetio da ima neke tragove koristenja, i vjerovali ili ne platio ga je 480KM :shock: :shock:
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#4034 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by channel10 »

Možeš brate uzeti Sony, seriju 8 i 55 inča. Pozuri, imaš popust još danas u dr.techno.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#4035 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by channel10 »

CooK wrote:
typeOnegative wrote:Eto npr meni je pravo bezze sto izbacuju 3D iz novijih serija televizora i ne mislim da je nepotreban. Jako često koristim, filmove gledam stalno i igram igre u 3D i nikad mi neće isfurat. Moje mišljenje :)
Jbg sta ces. Da je zazivila ta tehnologija kod naroda ne bi je izbacivali ali ocigledno se samo malom broju ljudi svidjela. Pisite peticiju proizvodjacima da je vrate, sta da ti kazem. :D
Kod mene je h6400 i dobio sam i naočale uz njega. Nikad nisam ni pokušao gledati :)
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#4036 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

arnes_king wrote:Eh pa sad, negdje oko 1500KM do 2000KM, ukoliko je uopste moguce naci ovo sto ja trazim za te pare :) Vecinom gledam direktno, rijetki su slucajevi da sam negdje sa strane. Sto se tice svjetla, kada gledam TV vecinom je upaljeno, a kada igram igre onda ugasim u dnevnom a upalim u hodniku.

Drug mi jucer naleti na piku LG TV 43UH603V Smart (4K UHD), polovan je ali nisam primjetio da ima neke tragove koristenja, i vjerovali ili ne platio ga je 480KM :shock: :shock:
Evo ovi televizori ispunjavaju tvoje zahtjeve(50" ili veci, 4K, 10bit, HDR):
Imas ovaj sa VA panelom:
https://drtechno.ba/televizori/sony-55- ... rt-tv.html
Ovdje ne mogu da nadjem koliko dugo traje garancija pa provjeri i ako bude 2 godine bolje ti je onda kupiti u SD ili Mobilmediji jer iako kosta 1599KM u tim radnjama dodatne 3 godine garancije(ukupno 5) vrijede razlike u novcu.
Imas ovaj sa IPS panelom:
https://drtechno.ba/televizori/sony-55- ... id-tv.html
Ja bih uzeo ovaj prvi radi VA panela iako je za seriju nize od ovog drugog ali ti izaberi sta tebi godi. Po mojoj procjeni tvojih obrazaca gledanja(direktno, ponekad u polumracnom ambijentu) i tebi bi vise godio VA panel radi puno boljeg kontrasta od IPS-a.
Sto se tice tvog jarana i 43UH603V to je zaista dobra cijena toliko da mi je sumnjivo da se mozda kasnije ne pokaze da TV ima neku gresku a nije opet ni iskljuceno da je prodavacu bila hitna potreba za novcem i da je potpuno ispravan TV.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#4037 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by channel10 »

A kakva je inače razlika izmedju ove dvije serije, osim panela? Zašto je serija 8 bolja?
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#4038 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

channel10 wrote: Kod mene je h6400 i dobio sam i naočale uz njega. Nikad nisam ni pokušao gledati :)
Dobio sam i ja dvoje naocale. Ma nisi puno propustio vjeruj mi. Dobro za kraceg razdoblja gledanja i ako stignes ubaci bateriju u cvike pa pogledaj 3D popouts na youtubeu a za filmove slabo da ce se i tebi svidjeti.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#4039 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

channel10 wrote:A kakva je inače razlika izmedju ove dvije serije, osim panela? Zašto je serija 8 bolja?
Glavna razlika je sto XE80 ima android a XE70 nema android nego Sony-jevu smart TV platformu koja je losija i jos neke sitne razlike poput npr broja HDMI portova(XE80 4 HDMI-a, XE70 3 HDMI-a), interpolacije i slicnih sitnica koje ne predstavljaju neku bitnu razliku.
Last edited by CooK on 30/11/2017 18:03, edited 1 time in total.
User avatar
zomri
Posts: 12858
Joined: 03/05/2006 07:31

#4040 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by zomri »

na OLEDu ga vala koristim, izgleda predobro. bolje nego u kinu 900x.
dobro je što je panel 2160p pa se može gledati full hd u 3d, ništa se ne gubi.

gravity 3d 1080p na oledu? uhhhh koja uživancija :-)
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#4041 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

zomri wrote:na OLEDu ga vala koristim, izgleda predobro. bolje nego u kinu 900x.
dobro je što je panel 2160p pa se može gledati full hd u 3d, ništa se ne gubi.

gravity 3d 1080p na oledu? uhhhh koja uživancija :-)
Godina 2017-ta je zvanicno sahranila 3D. Nista, pridruzite se onda ti i kolega @type0negative peticiji da se vrati 3D. :D Evo niste jedini: https://www.forbes.com/sites/johnarcher ... 13cc6d68ca
Samo sumnjam da ce sve peticije uroditi plodom s obzirom na ovu izjavu, u ovom slucaju, LG zvanicnika:

"While LG’s Cinema 3D was very well received and is still appreciated by consumers, 3D capability was not recognized as a key buying factor when selecting a new TV. We decided to drop 3D support for 2017 in order to focus our efforts on new capabilities such as HDR, which have much more universal appeal."

Dakle forsira se razvoj HDR-a a 3D ide u zaborav do nekog boljeg vremena. :)
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#4042 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by channel10 »

CooK wrote:
channel10 wrote:A kakva je inače razlika izmedju ove dvije serije, osim panela? Zašto je serija 8 bolja?
Glavna razlika je sto XE80 ima android a XE70 nema android nego Sony-jevu smart TV platformu koja je losija i jos neke sitne razlike poput npr broja HDMI portova(XE80 4 HDMI-a, XE70 3 HDMI-a), interpolacije i slicnih sitnica koje ne predstavljaju neku bitnu razliku.
Znaci nema razlike u kvaliteti slike?
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#4043 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

channel10 wrote: Znaci nema razlike u kvaliteti slike?
Pa gledaj, izmedju IPS panela XE70 i XE80 serije nema neke velike razlike, mozda su za nijansu kvalitetniji u seriji iznad ali oko standardnog gledatelja tesko to moze primjetiti. Izmedju VA panela XE85 i XE70 kao i cjelokupno televizora te dvije serije vec ima razlike ali XE85 je skuplji i izlazi iz budzeta koji je on naveo. Izmedju VA i IPS panela bilo koje serije su velike razlike i to je glupo i porediti jer ce npr i u seriji 5 VA panel imati bolji kontrast od IPS panela serije 8 a isto tako u seriji 5 IPS panel ce imati veci ugao gledanja od VA panela serije 8. Inace u seriji XE70 u svim televizorima do velicine 55 inca su IPS paneli a samo ovi preko 55 inca tacnije 55 i 65 inca su VA. U seriji XE80 svi paneli u svim velicinama televizora su IPS a u seriji XE85 svi paneli do 75 inca su VA.
Mr.Who
Posts: 380
Joined: 23/07/2005 22:35

#4044 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Mr.Who »

Do kraja godine Sony daje 5 godina garancije tako da bi moralo važiti u svim prodavnicama.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#4045 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by channel10 »

CooK wrote:
channel10 wrote: Znaci nema razlike u kvaliteti slike?
Pa gledaj, izmedju IPS panela XE70 i XE80 serije nema neke velike razlike, mozda su za nijansu kvalitetniji u seriji iznad ali oko standardnog gledatelja tesko to moze primjetiti. Izmedju VA panela XE85 i XE70 kao i cjelokupno televizora te dvije serije vec ima razlike ali XE85 je skuplji i izlazi iz budzeta koji je on naveo. Izmedju VA i IPS panela bilo koje serije su velike razlike i to je glupo i porediti jer ce npr i u seriji 5 VA panel imati bolji kontrast od IPS panela serije 8 a isto tako u seriji 5 IPS panel ce imati veci ugao gledanja od VA panela serije 8. Inace u seriji XE70 u svim televizorima do velicine 55 inca su IPS paneli a samo ovi preko 55 inca tacnije 55 i 65 inca su VA. U seriji XE80 svi paneli u svim velicinama televizora su IPS a u seriji XE85 svi paneli do 75 inca su VA.
Znaci da ne treba bjezati od serije 7, pogotovo oni kojima nije bitan android?! Sve pratim snizenja i ovu seriju 8 pa rekoh kad izleti kakvo dobro snizenje da kupim, a ustvari mogu komotno uzeti seriju 7 jer imam android box.
Vidim da si napisao da serija 85 ima bolju sliku, ali prevelika je razlika u cijeni izmedju 70 i 85 serije.

Ima li ko seriju 70 sa VA panelom, pa da kaze kakva je slika?

edit: panel sa 50Hz?
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#4046 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

Da, ne treba bjezati od serije XE70 u velicinama od 55 i 65 inca jer su VA paneli a ako neko hoce IPS panel onda ne treba bjezati ni u manjim velicinama. Serija XE80 je prvenstveno bolja radi androida a razlika u kvaliteti panela je, kao sto sam vec napisao, veoma mala. Cak sta vise, ako ti ne treba android i gledas TV direktno puno bolji izbor su 55 i 65-incni VA paneli serije XE70 nego IPS paneli serije XE80.
Kao sto sam ranije napisao serija XE85 vec je druga prica i televizori iz te serije su pofino bolji ali i pofino skuplji i od XE70 i od XE80. Sto se tice frekvencije panela XE70 i XE80 su 50Hz a XE85 je 100Hz.
Dezurni demagog
Posts: 1
Joined: 03/12/2017 21:10

#4047 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Dezurni demagog »

Pozdrav,

Nov sam na forumu i laik od televizora.. Planiram da kupim to neko novo cudo da bude smart i tako to.. Znaci, planiram da ga pricvrstim za zid na onaj neki zglobni nosac tako da ga mogu zaokrenuti za 90 stepeni po horizontali, a bilo bi pozeljno da se moze okrenuti koji stupanj i po vertikali. Udaljenost od naslonjaca je izmedju 2,5 i 3,5 metra..
Pozeljno je da tv bude oko 1000 KM, pa eto i do 1.200 KM, da ima sto duzu garanciju i naravno kvalitet.. Vidim da se nudi u tom rangu Sony, Panasonic, LG, Samsung.... Sta odabrati?
Hvala unaprijed na pomoci.
Lijep pozdrav,
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#4048 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

Trenutno je ovo najbolji TV za taj novac. https://www.olx.ba/r/25989637/106934 Da si se javio ranije mogao si ga i jeftinije dobiti u Domodu na akciji a ako mozes sacekaj jos malo tj do kraja mjeseca jer ce mozda biti nekih novogodisnjih akcija.
User avatar
Qler
Posts: 23600
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#4049 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Qler »

Meni se izbor sveo na XE70 i MU6172 55'' modele... sad samo da skontam sta mi je bolje, IPS ili VA... Po svemu sudeci cu ici na Smasunga radi Tizena i jos nekih sitnica koje mi odgovaraju, iako i Linux based na Sonyu mi je dobar, ali je media player na Smasungu bolji... Jedino sto me kod Sony privlaci je taj VA panel... bas covjek ne zna. Opet soba je osvijetljena i IPS je tu bolji, i bolji su mi uglovi gledanja sto mi je isto bitno...


U glavnom, nemam pojma sta da radim, meni se cini da cu na kraju uzeti onaj koji budem moga dobit jeftinije :)
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#4050 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by CooK »

Ako gledas TV iz ugla veceg od 30 stepeni onda idi sa IPS panelom a njegov los kontrast i crnu boju mozes maskirati tako sto ces ga gledati sa upaljenim svjetlom. Ako ikako postoji mogucnost da gledas TV samo direktno ili pod uglom do 30 stepeni VA panel je puno bolji izbor jer ima 3-5 puta bolji kontrast i crnu boju od IPS panela. Vidi sta ti je veci prioritet, dobar ugao gledanja ili dobar kontrast jer nazalost LCD tehnologija nas tjera na taj kompromis i ne mozemo dobiti oboje u jednom TV-u.
Post Reply