led rasvjeta

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#76 Re: led rasvjeta

Post by rovac13 »

Ja sam davno izbacio sve stedne sijalice iz kuce,parcijalno malo po malo i odavno su sve led.
Obicna grla e14 i e27..........najvise je onih iz fisa EMOS ......nisu nesto skupe 4-5 KM po komadu 3-5 w.......boja toplo bijela......nikakvih problema sa ocima niko nema sve ok........nit crkavaju nit se potrosnja uopce osjeti.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32167
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#77 Re: led rasvjeta

Post by Bobi »

svemirska_vjeverica wrote:
hrle1976 wrote:I ako cu se opet ponoviti. Da potvrdim.

Led mozda jeste dobar za okolis, manje energije i tako to. Inace za oci, kao da buljisu u tv u punom mraku. Setao sam u praku gdje su javnu rasvijetlu postavili sa tim led lampama, jedva gledas, sve moras u zemlju gledati. No, svijet se bakce gluparijama pa je ovo samo jedna od brojnih, te zagrijavanja i p.m.

Ja led nebi uzeo ni da mi dzaba nudis, bi kad bi napravili da je normalno svijetlo, a ne da bljesti da te oci bole danima.

Sve u svemu sa moje strane skroz ne savrsen produkat na trzistu, od kojeg ce za koju godinu da svi alamruju, steti vid itd.
izvor, ili cula kazala?
Samo da naglasim da svi "buljite" u LED ekrane :D i da ste vec svi ćoravi :D...ma "lupa" hrle po običaju :D.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#78 Re: led rasvjeta

Post by hrle1976 »

Plazma ekran kakav led.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32167
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#79 Re: led rasvjeta

Post by Bobi »

Evo, nema jače na tržištu...ubi za oči :D
Image
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#80 Re: led rasvjeta

Post by problemnatravunu »

A, sta tek onda ova radi :D :izet:

Image
Bobi
Forum administrator
Posts: 32167
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#81 Re: led rasvjeta

Post by Bobi »

Mrš :D, `dje si je kupio :D?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#82 Re: led rasvjeta

Post by hrle1976 »

Braci mila, pa svijetlo treba da je malo krem zuckasto a ne da imas reflektore u kuci. Ma fenjer je zakon za verande.
melac
Posts: 1585
Joined: 25/08/2008 19:33

#83 Re: led rasvjeta

Post by melac »

Streptokok wrote:Imate li iskustva sa kineskim led-om?

Mislim na one tipa kukuruz. Ja sam narucio tri komada za 9 km.
Ovaj iznad tebe sto reklamira Mass Light je kineski LED. Ali je kvaka sto je to proizvod od naseg covjeka iz Doboja, ali se u Kini proizvodi.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#84 Re: led rasvjeta

Post by Streptokok »

melac wrote:
Streptokok wrote:Imate li iskustva sa kineskim led-om?

Mislim na one tipa kukuruz. Ja sam narucio tri komada za 9 km.
Ovaj iznad tebe sto reklamira Mass Light je kineski LED. Ali je kvaka sto je to proizvod od naseg covjeka iz Doboja, ali se u Kini proizvodi.
ja sam naručio one kukuruze iz kine. imam već tri, rade jedan mjesec :D. boja svijetla je zadovoljavajuća, a i cijena. jos samo da vidim kad će početi da crkaju.
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#85 Re: led rasvjeta

Post by valter.ba »

Je li ima neko konkretan prijedlog gdje kupiti led traku, transformatore, ugradne lampe...a da nije kinez? Jos jedno pitanje je cijena. Drug je kupio neke led sijalice u radnji po 10 tak KM kad iste takve u Marsu 3 KM[emoji23][emoji23][emoji23]oduzeo se. Ne kontam da neko može spucati toliku maržu za totalno isti proizvod ali BiH je ovo. Ako ima neko da podijeli iskustva bilo bi super. Bio sam i u Mass Light i stvarno kineski.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#86 Re: led rasvjeta

Post by dustaban »

valter.ba wrote:Je li ima neko konkretan prijedlog gdje kupiti led traku, transformatore, ugradne lampe...a da nije kinez? Jos jedno pitanje je cijena. Drug je kupio neke led sijalice u radnji po 10 tak KM kad iste takve u Marsu 3 KM[emoji23][emoji23][emoji23]oduzeo se. Ne kontam da neko može spucati toliku maržu za totalno isti proizvod ali BiH je ovo. Ako ima neko da podijeli iskustva bilo bi super. Bio sam i u Mass Light i stvarno kineski.
Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Sve je Kina.
Treba samo znati sta odabrati. Bitna je BOJA (temperatura) svjetla, ne uzimati one preko 4000 K. Ove od 6500 K su najjeftinije ali pod tim svjetlom se brzo pobudali... :mrgreen:
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#87 Re: led rasvjeta

Post by problemnatravunu »

Nema ih da nisu Made in China, čak i Osram i Philips, prema tome, pusti se tog razmisljanja!
Ja odabirem one koji daju najdužu garanciju
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#88 Re: led rasvjeta

Post by alipasijaner »

Pozdrav,

Gdje u Sarajevu kupiti led alu profile ali da nisu zara i ostali pribor?

Hvala
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#89 Re: led rasvjeta

Post by mali Ninja »

zna li neko gdje ima kupiti projekcione sijalice osim u spotu kod ohr-a... :|
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#90 Re: led rasvjeta

Post by Hajlac »

Image

Image

Oko 26KM po komadu preko Ebaya iz Koreje. Kod nas bi ovako jake Osram/Philips kostale dosta vise. CRI / Ra, sto oznacava 'kvalitetu' stvorene svjetlosti, je 80 za ove sijalice. Kod kineskih proizvodjaca rijetko kad je istina ono sto navedu u specifikacijama.

Warm White daje ugodnu zutu a bijela je cini mi se s manje do nikako vidljivom plavicastom primjesom, za razliku od dvije fluorescentne "stedne" bijele koje imam od ranije.

Treba znati da se po pravilu bijelo osvjetljenje preporucuje i obicno ugradjuje u kuhinju i radnu sobu te urede jer razbudjuje i boje hrane, odjece i sl. ostaju u prirodnoj nijansi dok zuto osvjetljenje ima sedativni uticaj na covjeka pa se koristi za dnevni boravak, spavacu i slicno :)

Kod losije LED rasvjete, jednako kao i kod vecine "stednih" fluorescentnih, javlja se titranje svjetlosti. To je ono sto 'umara' oko i stvara nelagodu, prigusenu nervozu i slicno kod nekih ljudi.

Najlakse cete to provjetiti tako sto na mobitelu upalite kameru i uperite je tako da na rubu kadra bude sijalica a vecinski plafon/zid - na toj zidnoj povrsini budu vidljivi ala valovi / vertikalne ili horizontalne linije koje se pomjeraju po ekranu mobitela. Takve sijalice treba promijeniti kvalitetnijima. Isto je nazalost primjetno kod mnogih LED ekrana na laptopima.

Ove dvije Osram, kao i jedna E14 5W Mass Light(kupljena u Dallasu na Otoci), na srecu ne titraju.

LED sijalicama je potrebno dobro hladjenje pa je pozeljno pri kupovini (stolnih/podnih) lampi, plafonjera itd. gledati da oko mjesta za sijalicu ima dovoljno slobodnog prostora i rupa za strujanje zraka :)
User avatar
hrasno38
Posts: 31473
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#91 Re: led rasvjeta

Post by hrasno38 »

He ja narucio ove tri 12W i ni jedna ne radi...doduse sad sam ih dobio preko ebaya kad su posiljke dugo putovale a neki kazu i kupale se u moru.

http://www.ebay.com/itm/141781748926?_t ... EBIDX%3AIT

Trebao bih ako je neko strucan da mi preporuci neku LED sijalicu za vanjsku upotrebu ispod kugle (jebaji ga stara kuca pa su dvije kugle napolju sa senzorom) jer ovo sto sam nalazio ide do nekih -10 stepeni celziusa.
I generalno ako je neko narucivao da mi kaze svoje utiske izmedju ovih klasicnih i onih duguljastih LED sijalica. Naravno svaku preporuku za narudzbu preko ebaya cu rado rpihvatiti jer kod nas su stvarno sijalice pogotovo vece snage jos uvijek poskupe.
User avatar
Running
Posts: 301
Joined: 01/01/2017 19:57

#92 Re: led rasvjeta

Post by Running »

hrasno38 wrote:He ja narucio ove tri 12W i ni jedna ne radi...doduse sad sam ih dobio preko ebaya kad su posiljke dugo putovale a neki kazu i kupale se u moru.

http://www.ebay.com/itm/141781748926?_t ... EBIDX%3AIT

Trebao bih ako je neko strucan da mi preporuci neku LED sijalicu za vanjsku upotrebu ispod kugle (jebaji ga stara kuca pa su dvije kugle napolju sa senzorom) jer ovo sto sam nalazio ide do nekih -10 stepeni celziusa.
I generalno ako je neko narucivao da mi kaze svoje utiske izmedju ovih klasicnih i onih duguljastih LED sijalica. Naravno svaku preporuku za narudzbu preko ebaya cu rado rpihvatiti jer kod nas su stvarno sijalice pogotovo vece snage jos uvijek poskupe.
Smece vidim po konstrkciji. To da je i radila, radilo bi za pozarnog puta. Kako nema kod nas, imas VTAC prodavnicu preko puta elektroprivrede, za 10-20KM da biras, kolike god snage, svjetlosnog fluxa, grlo, boja, ugao....ugradjuju dobre led chipove od poznatih proizvodjaca. Dobro neko rece nema potrebe narucivati smeca iz Kine.


Zna li neko ima li negdje philips sijalica od najmanje 1500Lm za cijenu 10-20KM. Vidim po Srbiji u marketima imaju te sijalice za 10KM, reko' da nema gdje i kod nas. Bilo je u Pennyu-u, ali flux ni 1000lm :) Ako ne nadjes nasao sam vtac 1800lm, 17w za 20KM. Imam vec dvije vtacove u kuci dobre su.

Za kupatila iznad gore, svakako nemam kuglu tj. skinuo sam je okolo da gusi svjetlost:

http://www.m-electric.ba/index.php/proi ... 00k-detail
Last edited by Running on 20/01/2017 23:53, edited 1 time in total.
User avatar
hrasno38
Posts: 31473
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#93 Re: led rasvjeta

Post by hrasno38 »

Running wrote:
hrasno38 wrote:He ja narucio ove tri 12W i ni jedna ne radi...doduse sad sam ih dobio preko ebaya kad su posiljke dugo putovale a neki kazu i kupale se u moru.

http://www.ebay.com/itm/141781748926?_t ... EBIDX%3AIT

Trebao bih ako je neko strucan da mi preporuci neku LED sijalicu za vanjsku upotrebu ispod kugle (jebaji ga stara kuca pa su dvije kugle napolju sa senzorom) jer ovo sto sam nalazio ide do nekih -10 stepeni celziusa.
I generalno ako je neko narucivao da mi kaze svoje utiske izmedju ovih klasicnih i onih duguljastih LED sijalica. Naravno svaku preporuku za narudzbu preko ebaya cu rado rpihvatiti jer kod nas su stvarno sijalice pogotovo vece snage jos uvijek poskupe.
Smece vidim po konstrkciji. To da je i radila, radilo bi za pozarnog puta. Kako nema kod nas, imas VTAC prodavnicu preko puta elektroprivrede, za 10-20KM da biras, kolike god snage, svjetlosnog fluxa, grlo, boja, ugao....ugradjuju dobre led chipove od poznatih proizvodjaca. Dobro neko rece nema potrebe narucivati smeca iz Kine.


Zna li neko ima li negdje philips sijalica od najmanje 1500Lm za cijenu 10-20KM. Vidim po Srbiji u marketima imaju te sijalice za 10KM, reko' da nema gdje i kod nas. Bilo je u Pennyu-u, ali flux ni 1000lm :) Ako ne nadjes nasao sam vtac 1800lm, 17w za 20KM. Imam vec dvije vtacove u kuci dobre su.

Za kupatila iznad gore, svakako nemam kuglu okolo da gusi svjetlost:

http://www.m-electric.ba/index.php/proi ... 00k-detail
Nisam ja rekao da nema kod nas... ima.... ali zara jos uvijek:) Vidi iste ovake sam narucio samo 7W i rade ko sat....ali dobro jebo dernek ako ti na nos ne skoci:) Sad cu da probam sa ovima jer zivim u starijoj kuci u kojoj ima pun klinac sijalaca u onim bjelim kuglama:)

http://www.ebay.com/itm/201421420813?_t ... EBIDX%3AIT
User avatar
Running
Posts: 301
Joined: 01/01/2017 19:57

#94 Re: led rasvjeta

Post by Running »

Ova tehnologija iznad sto se postavio je zastarela i aravno najjeftinija je. Cak na neki nacin su zasterele i High power diode. Sad su aktuelne LED COB, ako se nije sta novo pojavilo, te su bile zadnje kad sam kupio. Vama izgleda samo bitno da se zove LED a drugo nista ne gledate. :)

I najjace mi je pod plafonjere od 5 maraka, sa staklom od po metra, stavlja led sijalice, pogotovo bolje. :D Ili kupi da valja, ili je skini. Steta je, ja gdje imam plafonjeru ili nesto sto sprecava svjetlost stavim stednu. Ne kupujem samo LED zbog potrosnje, najvise zbog zagrijavanja, dugotrajna je, postize puni sjaj odma' tako gdje treba kao npr bas kupatilo, otprna na varijacije napona, paljenje/gasenje itd . :)
User avatar
hrasno38
Posts: 31473
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#95 Re: led rasvjeta

Post by hrasno38 »

Running wrote:Ova tehnologija iznad sto se postavio je zastarela i aravno najjeftinija je. Cak na neki nacin su zasterele i High power diode. Sad su aktuelne LED COB, ako se nije sta novo pojavilo, te su bile zadnje kad sam kupio. Vama izgleda samo bitno da se zove LED a drugo nista ne gledate. :)

I najjace mi je pod plafonjere od 5 maraka, sa staklom od po metra, stavlja led sijalice, pogotovo bolje. :D Ili kupi da valja, ili je skini. Steta je, ja gdje imam plafonjeru ili nesto sto sprecava svjetlost stavim stednu. Ne kupujem samo LED zbog potrosnje, najvise zbog zagrijavanja, dugotrajna je, postize puni sjaj odma' tako gdje treba kao npr bas kupatilo, otprna na varijacije napona, paljenje/gasenje itd . :)
Vidi drug ja nisam zamolio za drzanje predavanja nego za savjet :) ja u kuci zivim i imam blizu 30 sijalica na raznim mjestima i mene interesuje iskljucivo potrosnja a naravno u prostorijama gdje se najvise boravi da je kvalitetno svjetlo. Imam tri vanjska pod kuglom koja rade sa senzorom i vazda se pale cim macka ili pas prodju. OK hvala ti za savjet da ganjam LED COB....to bi bile ove ako se ne varam....

http://www.ebay.com/itm/E27-E14-GU10-MR ... IuvUN7GnYg
User avatar
Running
Posts: 301
Joined: 01/01/2017 19:57

#96 Re: led rasvjeta

Post by Running »

COB su ti one sa vecim zutim krugovima trece na slici, high power diode su ti one sa bijelim krugovima druge, a vise malih zutih dioda su ispod dole na slici. I naravno bolje je vise COB-ova po sijalici, nego npr jedan, zbog raspodjele snage i zagrijavanja. Obicno sad danas vidjao 3x3 kod vecine sijalica, OSRAM, VTAC, Philips... :P

Image

Samo je pitanje kakav je kvalitet i ciji su dijeli s' obzirom na cijenu, ali za tebe je! :)
User avatar
hrasno38
Posts: 31473
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#97 Re: led rasvjeta

Post by hrasno38 »

Running wrote:COB su ti one sa vecim zutim krugovima trece na slici, high power diode su ti one sa bijelim krugovima druge, a vise malih zutih dioda su ispod dole na slici. :P

Image

Samo je pitanje kakav je kvalitet i ciji su dijeli s' obzirom na cijenu.
Vidi kupio sam nekih masu stvari preko ebay-a kojima su kod nas cijene 10x vece nego na ebayu. I sve ono sto sam dobio razlike nisam vidio. Prvi put evo za dvije godine mi se desilo da nesto ne valja i halalio sam jebo 3 sijalice ali one su svakako dosle sve nekakve zguzvane tako da ja ne znam kroz sta su sve prosle dok su stigle do mene:) Da ne govorim o razlici u cijeni baterija i sitnih stvari. Meni su za Lagunu za mjerac temperature u retrovizoru trazili u SA 120 KM a ja ga narucio za 10$ isti ko jaje jajetu ugradio ga za 10 KM i evo trecu godinu radi. Naravno jebaji ga naleti se i na smece ali moras biti svjestan da danas 70% elektronike dolazi iz Kine i kad otvoris Samsung TV sve bljesti Made in China:) Samo je bitno potrefiti kvalitetnog sellera, procitati recenzije. Evo recimo moja drug koji je zestoka picajzla narucuje sa ove stranice i kaze da je prezadovoljan...

http://www.banggood.com/
User avatar
Running
Posts: 301
Joined: 01/01/2017 19:57

#98 Re: led rasvjeta

Post by Running »

Pa i ja sam picajzla. Ne treba nasjedati na slike sa oglasa, to je renderovano preko racunara, i lijepo izgleda na slici, u stvarnosti daleko od toga. Bitni su dijelovi unutra, to pogledam obavezno, da su od poznatog proizvodjaca kao i sama konstrukcija, materijali i zavrsna obrada (kupci postavljaju slike). Provjerim kakva je sw podrska ako je nesto za IT. Ali bas bas gledam sve u detalje, za sta vecina nema zivaca, i ne samo odma' najjeftinije i najprodavanije, kad za 2-3$ vise mnogo bolje se moze proci, makar gledajuci samo na papiru.

A i sve zavisi kakvi su kome standardi, sto je za 90% dobro, meni mozda i nije, jer nisam naucio ni na promil fuseraja.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#99 Re: led rasvjeta

Post by problemnatravunu »

Juče vidjeh da u Mass Light radnji preko puta EP-a, imaju sada i LED sijalice sa preko 2000 lm (E 27 grlo), čini mi se 20 W, i cijena oko 20 KM
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#100 Re: led rasvjeta

Post by BarbaDue »

Image
Nisu jeftine ali su dobre.
Image
Post Reply