led rasvjeta

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
tomhagen
Posts: 356
Joined: 16/10/2017 14:43

#176 Re: led rasvjeta

Post by tomhagen »

U haustoru imamo stubisni automat i počeli smo razmisljati da modernizujemo rasvjetu. Kako led paneli funkcionisu u kombinaciji sa stubisnim automatom(timerom)? Da li je neko kod sebe u haustoru imao ovakvog iskustva?
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#177 Re: led rasvjeta

Post by Mehemed »

Ja mislim da nebi trebalo imati ikakvih problema. Timer upali svjetlo i ugasi ga nakon određenog vremena(isto da ručno na šalteru upališ svjetlo i ugasiš nakon određenog vremena). To što će manje struje trošiti ne može naškoditi, može samo naškoditi ako će trošiti više zbog eventualnog preopterećenja releja, na manje nebi trebalo da bude baš ikakvih problema.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15621
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#178 Re: led rasvjeta

Post by problemnatravunu »

Nikakvih problema osim očekivanog zivotnog vijeka LED panela, jer kao i klasičnim žaruljama i šparnim sijalicama, tako i LED panelima nije svejedno dali ih upalis i ugasis 4 puta ili 400 puta dnevno
tomhagen
Posts: 356
Joined: 16/10/2017 14:43

#179 Re: led rasvjeta

Post by tomhagen »

Hvala na odgovorima. Ma cuo sam da znaju treperiti ili blago svijetliti kada su ugasene zbog curenja struje, ali to se valjda rijesi jednostavno uklanjanjem indikatorske sijalice iz prekidaca, ako do tog dodje.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#180 Re: led rasvjeta

Post by Humljanin »

Sve kriza, recesija, inflacija, a ova tema ovako zamrla? :shock:
Ima li iko da kupuje led rasvjetu?

Ovako, mene interesira kakvi su se pokazali oni nadgradneni led paneli za stubiše i oko kuće? Je li iko to kupovao?
Koliki im je vijek trajanja, mogu li izdržati vanjske temperature pod uslovom da ne kisnu?

Koje marke gledati? Gdje kupovati?
Ima li kakvih iskustava?
zdruzdjo
Posts: 5209
Joined: 16/08/2009 00:27

#181 Re: led rasvjeta

Post by zdruzdjo »

Humljanin wrote: 24/05/2022 21:17 Sve kriza, recesija, inflacija, a ova tema ovako zamrla? :shock:
Ima li iko da kupuje led rasvjetu?

Ovako, mene interesira kakvi su se pokazali oni nadgradneni led paneli za stubiše i oko kuće? Je li iko to kupovao?
Koliki im je vijek trajanja, mogu li izdržati vanjske temperature pod uslovom da ne kisnu?

Koje marke gledati? Gdje kupovati?
Ima li kakvih iskustava?
Ja stavio u kucu sebi 2, komsiji poredao 4 ima skoro dvije godine. Odlicni su. Samo ne treba gledati one ultra jeftine. Cisto zbog garancije, a i neke kretenske boje svjetla.
Mogu raditi bez problema u vanjskim uslovima. Rok trajanja, ne znam. Jos ni jedan nike riknuo.
U penny-ju ih ima odlican izbor. Ili u ovim high-sky-fancy prodavnicama tipa mass light gdje se razumiju ko mara u kriv qurxx, sto sam se uvjerio kad sam trazio odredjeni spektar svjetla.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#182 Re: led rasvjeta

Post by Hakiz »

Humljanin wrote: 24/05/2022 21:17 Sve kriza, recesija, inflacija, a ova tema ovako zamrla? :shock:
Ima li iko da kupuje led rasvjetu?

Ovako, mene interesira kakvi su se pokazali oni nadgradneni led paneli za stubiše i oko kuće? Je li iko to kupovao?
Koliki im je vijek trajanja, mogu li izdržati vanjske temperature pod uslovom da ne kisnu?

Koje marke gledati? Gdje kupovati?
Ima li kakvih iskustava?
Ja uglavnom koristim Commel za takve stvari. Onako, radi.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#183 Re: led rasvjeta

Post by Humljanin »

zdruzdjo wrote: 25/05/2022 08:17
Humljanin wrote: 24/05/2022 21:17 Sve kriza, recesija, inflacija, a ova tema ovako zamrla? :shock:
Ima li iko da kupuje led rasvjetu?

Ovako, mene interesira kakvi su se pokazali oni nadgradneni led paneli za stubiše i oko kuće? Je li iko to kupovao?
Koliki im je vijek trajanja, mogu li izdržati vanjske temperature pod uslovom da ne kisnu?

Koje marke gledati? Gdje kupovati?
Ima li kakvih iskustava?
Ja stavio u kucu sebi 2, komsiji poredao 4 ima skoro dvije godine. Odlicni su. Samo ne treba gledati one ultra jeftine. Cisto zbog garancije, a i neke kretenske boje svjetla.
Mogu raditi bez problema u vanjskim uslovima. Rok trajanja, ne znam. Jos ni jedan nike riknuo.
U penny-ju ih ima odlican izbor. Ili u ovim high-sky-fancy prodavnicama tipa mass light gdje se razumiju ko mara u kriv qurxx, sto sam se uvjerio kad sam trazio odredjeni spektar svjetla.
:lol: :thumbup:
Hvala care
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#184 Re: led rasvjeta

Post by Humljanin »

Hakiz wrote: 25/05/2022 12:54
Humljanin wrote: 24/05/2022 21:17 Sve kriza, recesija, inflacija, a ova tema ovako zamrla? :shock:
Ima li iko da kupuje led rasvjetu?

Ovako, mene interesira kakvi su se pokazali oni nadgradneni led paneli za stubiše i oko kuće? Je li iko to kupovao?
Koliki im je vijek trajanja, mogu li izdržati vanjske temperature pod uslovom da ne kisnu?

Koje marke gledati? Gdje kupovati?
Ima li kakvih iskustava?
Ja uglavnom koristim Commel za takve stvari. Onako, radi.
Kakav je onaj e-light?

Meni jednom neki prodavač rekao da kad kupujem led upalim kameru na mobitelu i uperim prema led rasvjeti pa ako treperi na mobitelu da je nekvalitetna.

To je valjda radi frekvencije. Ali ima tu dosta stvari koje su mi nepoznate, od vrsta led čipa, vrste kontrolera, hlađenja itd...
moee
Posts: 1389
Joined: 07/06/2011 10:44

#185 Re: led rasvjeta

Post by moee »

Humljanin wrote: 24/05/2022 21:17 Sve kriza, recesija, inflacija, a ova tema ovako zamrla? :shock:
Ima li iko da kupuje led rasvjetu?

Ovako, mene interesira kakvi su se pokazali oni nadgradneni led paneli za stubiše i oko kuće? Je li iko to kupovao?
Koliki im je vijek trajanja, mogu li izdržati vanjske temperature pod uslovom da ne kisnu?

Koje marke gledati? Gdje kupovati?
Ima li kakvih iskustava?
U pravilu bi vani trebalo koristiti svjetiljke ("panele") sa određenim stepenom IP zaštite - min IP44 ako ne kisnu ili IP65 ako dolaze u dodir sa kapljicama vode.

Također, trebalo bi voditi računa o boji/spektru svjetla (toplo/hladno) i kupiti odgovarajuću svjetiljku koja neće smetati očima.

Sada dolazimo do cijene koja je ključni faktor i gdje sve prethodno pada u vodu 😔

Ko vodi računa o svemu, ne kupuje u radnjama tipa Penny, Bingo, Robot, Mass-light, Commel i sl. koje nemaju inženjera uposlenog, a prodaju zadnje smeće iz Kine.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32147
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#186 Re: led rasvjeta

Post by Bobi »

Ljudi, samo brendirano, Philips, Osram... je skuplje duplo ali ove klj mnj sta god riknu sad pa sad.
moee
Posts: 1389
Joined: 07/06/2011 10:44

#187 Re: led rasvjeta

Post by moee »

Humljanin wrote: 25/05/2022 13:03
Hakiz wrote: 25/05/2022 12:54

Ja uglavnom koristim Commel za takve stvari. Onako, radi.
Kakav je onaj e-light?

Meni jednom neki prodavač rekao da kad kupujem led upalim kameru na mobitelu i uperim prema led rasvjeti pa ako treperi na mobitelu da je nekvalitetna.

To je valjda radi frekvencije. Ali ima tu dosta stvari koje su mi nepoznate, od vrsta led čipa, vrste kontrolera, hlađenja itd...
E-light je podbrend (manje kvalitetan) od Mass-lighta koji je predzadnje smeće iz Kine 🤫

Dobrog panela nema ispod 40-50 KM, a ako ti je bitan kvalitet, kupi nešto brand name. Sve ostalo je u 5 deka...
husoboss
Posts: 405
Joined: 19/07/2012 22:22

#188 Re: led rasvjeta

Post by husoboss »

Humljanin wrote: 24/05/2022 21:17 Sve kriza, recesija, inflacija, a ova tema ovako zamrla? :shock:
Ima li iko da kupuje led rasvjetu?

Ovako, mene interesira kakvi su se pokazali oni nadgradneni led paneli za stubiše i oko kuće? Je li iko to kupovao?
Koliki im je vijek trajanja, mogu li izdržati vanjske temperature pod uslovom da ne kisnu?

Koje marke gledati? Gdje kupovati?
Ima li kakvih iskustava?
Kao i u većini drugih stvari smeća je najviše na tržištu. Ako misliš ozbiljije išta da traje samo nešto tipa Philips, Ledvance, Sylvania ili sl.
Commel, sparx, v tac, mass izbjegavaj kao i boju 6500K
User avatar
_Reds_
Posts: 9356
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#189 Re: led rasvjeta

Post by _Reds_ »

Ma niđe veze, ja kupio ugradbene panele kvaratne kad ih ovdje nije ni bilo,uili su bili žara, prije 7-8 godina na e-bayu, 10tak komada. I za sve ove godine 2 crkala nekon jedno 5-6 godina.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#190 Re: led rasvjeta

Post by Hakiz »

moee wrote: 25/05/2022 13:15
Humljanin wrote: 25/05/2022 13:03

Kakav je onaj e-light?

Meni jednom neki prodavač rekao da kad kupujem led upalim kameru na mobitelu i uperim prema led rasvjeti pa ako treperi na mobitelu da je nekvalitetna.

To je valjda radi frekvencije. Ali ima tu dosta stvari koje su mi nepoznate, od vrsta led čipa, vrste kontrolera, hlađenja itd...
E-light je podbrend (manje kvalitetan) od Mass-lighta koji je predzadnje smeće iz Kine 🤫

Dobrog panela nema ispod 40-50 KM, a ako ti je bitan kvalitet, kupi nešto brand name. Sve ostalo je u 5 deka...
Mass-light je firma iz Doboja koja stavlja svoje ime na proizvode iz Kine. Ne proizvode ništa. Commel je iz Hrvatske, proizvođač razne elektroopreme, LED im nije glavna proizvodnja. A bit će da i oni stavljaju svoje ime na LED iz Kine.

Reći da za najbolji kvalitet treba kupiti Sylvania a ne Commel je apsolutno tačno.

Ali, to ima pravo reći samo neko ko vozi Bentley, RR i slične umjesto Renault, VW itd.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#191 Re: led rasvjeta

Post by Hakiz »

_Reds_ wrote: 25/05/2022 13:56 Ma niđe veze, ja kupio ugradbene panele kvaratne kad ih ovdje nije ni bilo,uili su bili žara, prije 7-8 godina na e-bayu, 10tak komada. I za sve ove godine 2 crkala nekon jedno 5-6 godina.
Moja prva LED sijalica je bila Eglo, 25 W, koštala 25 KM. Prije 15-ak godina, tada je prodavnica Eglo bila u jednoj kući kod Principovog mosta, mala prodavnica.

Sijalica još radi.
User avatar
B6Redhell
Posts: 5877
Joined: 25/12/2010 04:56

#192 Re: led rasvjeta

Post by B6Redhell »

Humljanin wrote: 25/05/2022 13:03

Kakav je onaj e-light?

Meni jednom neki prodavač rekao da kad kupujem led upalim kameru na mobitelu i uperim prema led rasvjeti pa ako treperi na mobitelu da je nekvalitetna.

To je valjda radi frekvencije. Ali ima tu dosta stvari koje su mi nepoznate, od vrsta led čipa, vrste kontrolera, hlađenja itd...
Prodavac baca bombe :-). Led sijalice i nemaju neku frekvenciju. A to sto treperi to je do kamere i frama kamere . Kako je podesena. Sa najboljom kamerom i najboljim led chipom. Osram Phillips ili COB. Ako kamera nije podesena na visoki frame. opet ce treperiti…
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#193 Re: led rasvjeta

Post by Humljanin »

B6Redhell wrote: 25/05/2022 18:39
Humljanin wrote: 25/05/2022 13:03

Kakav je onaj e-light?

Meni jednom neki prodavač rekao da kad kupujem led upalim kameru na mobitelu i uperim prema led rasvjeti pa ako treperi na mobitelu da je nekvalitetna.

To je valjda radi frekvencije. Ali ima tu dosta stvari koje su mi nepoznate, od vrsta led čipa, vrste kontrolera, hlađenja itd...
Prodavac baca bombe :-). Led sijalice i nemaju neku frekvenciju. A to sto treperi to je do kamere i frama kamere . Kako je podesena. Sa najboljom kamerom i najboljim led chipom. Osram Phillips ili COB. Ako kamera nije podesena na visoki frame. opet ce treperiti…
Pa niie baš tako.
Otišao u prodavnicu sa upaljenim led panelima i kad sam uperio kameru neka trepere a neka nisu.
A zašto led čipovi ne bi imali frekvenciju?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10419
Joined: 10/03/2022 22:16

#194 Re: led rasvjeta

Post by ZoomZoomKiwi »

Po mom dugogodišnjem iskustvu dobro su se pokazali svi proizvodi koji imaju duže od 3 godine garancije.
Ako izostavimo Philips, OSRAM, Tungsram, LEDvance i cijelu Zumtobel grupu (Thorn itd.)
To su kod nas dostupni brendovi tipa Elmark (ali ne Stellar) i GreenTech (ali ne Lumera).

Pozitivno iznenađenje omjerom kvalitete i cijene je definitivno talijanski Fumagalli, dosta jeftiniji od Osrama, a jednako dugotrajan, ali je rijedak na našem tržištu.

E-Light je tu negdje sa Lambario i Braytron, srednja klasa, neki su im proizvodi vrhunski, neki tako-tako.

Ovo sve važi za E27 i E14 žarulje, reflektore, industrijske visilice i vodotijesne svjetiljke, kao i G13 T8 cijevi.

Znači ove jeftine brendove tipa masslight, lumera, stellar, koji svi nude po 2 godine garancije treba izbjegavati, u te dvije godine valja dva-tri puta mijenjati svjetiljku/žarulju, i ako je iole nepristupačna, isplativije je uzeti skuplju i biti miran.
O no-name brendovima i proizvodima da ne govorim.
User avatar
B6Redhell
Posts: 5877
Joined: 25/12/2010 04:56

#195 Re: led rasvjeta

Post by B6Redhell »

Imaju oni frekvenciju u terahertz. Ali je to brzo i kratko. Prebrzo za kamere.
Samo znam da kvalitetu led sigurno ne mozes ocijeniti lensom kamere.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10419
Joined: 10/03/2022 22:16

#196 Re: led rasvjeta

Post by ZoomZoomKiwi »

Zavisi dosta od kamere i od ugla pod kojim snimaš.

Jedno vrijeme kad su tek počeli LED na autima, dosta auto emisija je imalo problem s tim, ali sad ove nove kamere sa VRR to ispeglaju pa tog treptanja više nema.

Svaka sijalica trepće, samo ljudsko oko ne primjeti treptaje brže od 25-30 puta u sekundi.

Po tom pitanju najgore i najnezdravije su bile fluo sijalice (cijevi i štedne sijalice), jer su imale jako nisku frekvenciju treptanja, pa su umarale oči.

Što se LED tiče, one imaju jako visoku frekvenciju treperenja, tako da je to nemoguće primjetiti i one su što se toga tiče najbolji izvor svjetlosti, pored HID žarulja sa plinom, a na telefonu to primjetiš jer se potrefi frame sa frekvencijom panela, a ne radi interpolaciju kako treba.
User avatar
B6Redhell
Posts: 5877
Joined: 25/12/2010 04:56

#197 Re: led rasvjeta

Post by B6Redhell »

Klasicne ili halogene trepte 50 puta u sekundi. U japanu i americi 60x.. :-D
moee
Posts: 1389
Joined: 07/06/2011 10:44

#198 Re: led rasvjeta

Post by moee »

EFD22 wrote: 25/05/2022 18:48 Po mom dugogodišnjem iskustvu dobro su se pokazali svi proizvodi koji imaju duže od 3 godine garancije.
Ako izostavimo Philips, OSRAM, Tungsram, LEDvance i cijelu Zumtobel grupu (Thorn itd.)
To su kod nas dostupni brendovi tipa Elmark (ali ne Stellar) i GreenTech (ali ne Lumera).

Pozitivno iznenađenje omjerom kvalitete i cijene je definitivno talijanski Fumagalli, dosta jeftiniji od Osrama, a jednako dugotrajan, ali je rijedak na našem tržištu.

E-Light je tu negdje sa Lambario i Braytron, srednja klasa, neki su im proizvodi vrhunski, neki tako-tako.

Ovo sve važi za E27 i E14 žarulje, reflektore, industrijske visilice i vodotijesne svjetiljke, kao i G13 T8 cijevi.

Znači ove jeftine brendove tipa masslight, lumera, stellar, koji svi nude po 2 godine garancije treba izbjegavati, u te dvije godine valja dva-tri puta mijenjati svjetiljku/žarulju, i ako je iole nepristupačna, isplativije je uzeti skuplju i biti miran.
O no-name brendovima i proizvodima da ne govorim.
Dobro baratate brendovima, ali klasifikacija koju ste naveli i nije baš najtačnija. Npr. E-light je sigurno jeftiniji i manje kvalitetan od Mass-light "branda" (oba uvozi firma Saša Trade Doboj).
Dalje, Ledvance ne može u istu rečenicu sa Osram/Siteco, Philips ili Zumtobel koji uopšte ne proizvodi sijalice.

Po mom iskustvu (nekoliko miliona KM "obrnutih" u biznisu sa rasvjetom, od kojih je većina TOP brendova),
Lambario, Braytron, E-Light, V-Tac, Elmark, BB link i slični nisu ni blizu srednje klase, jer još nisu ni "punoljetni" brendovi i kod nas postoje još kraće.

Pozzz
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#199 Re: led rasvjeta

Post by Humljanin »

moee wrote: 25/05/2022 19:31
EFD22 wrote: 25/05/2022 18:48 Po mom dugogodišnjem iskustvu dobro su se pokazali svi proizvodi koji imaju duže od 3 godine garancije.
Ako izostavimo Philips, OSRAM, Tungsram, LEDvance i cijelu Zumtobel grupu (Thorn itd.)
To su kod nas dostupni brendovi tipa Elmark (ali ne Stellar) i GreenTech (ali ne Lumera).

Pozitivno iznenađenje omjerom kvalitete i cijene je definitivno talijanski Fumagalli, dosta jeftiniji od Osrama, a jednako dugotrajan, ali je rijedak na našem tržištu.

E-Light je tu negdje sa Lambario i Braytron, srednja klasa, neki su im proizvodi vrhunski, neki tako-tako.

Ovo sve važi za E27 i E14 žarulje, reflektore, industrijske visilice i vodotijesne svjetiljke, kao i G13 T8 cijevi.

Znači ove jeftine brendove tipa masslight, lumera, stellar, koji svi nude po 2 godine garancije treba izbjegavati, u te dvije godine valja dva-tri puta mijenjati svjetiljku/žarulju, i ako je iole nepristupačna, isplativije je uzeti skuplju i biti miran.
O no-name brendovima i proizvodima da ne govorim.
Dobro baratate brendovima, ali klasifikacija koju ste naveli i nije baš najtačnija. Npr. E-light je sigurno jeftiniji i manje kvalitetan od Mass-light "branda" (oba uvozi firma Saša Trade Doboj).
Dalje, Ledvance ne može u istu rečenicu sa Osram/Siteco, Philips ili Zumtobel koji uopšte ne proizvodi sijalice.

Po mom iskustvu (nekoliko miliona KM "obrnutih" u biznisu sa rasvjetom, od kojih je većina TOP brendova),
Lambario, Braytron, E-Light, V-Tac, Elmark, BB link i slični nisu ni blizu srednje klase, jer još nisu ni "punoljetni" brendovi i kod nas postoje još kraće.

Pozzz
:thumbup:

Nabrojao si koji nisu srednja klasa :D
Hajde nabroj koji jesu srednja klasa , odnosno da imaju povoljan odnos kvalitete i cijene
moee
Posts: 1389
Joined: 07/06/2011 10:44

#200 Re: led rasvjeta

Post by moee »

Ledvance, ali ne ECO verzija, zatim Philips Ledinaire program, Thorn Eco, Siteco Prevalight, PXF, Disano, Modus...to je neki niži srednji nivo sa dobrim omjerom cijene i kvalitete.
Post Reply