led rasvjeta

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Sarah S
Posts: 10
Joined: 21/04/2013 12:29

#1 led rasvjeta

Post by Sarah S »

Zanima me kakvo je osvjetljenje led lampi od 3W i 220V sa toplim bijelim svjetlom, mlijecne. Inace, ove lampe sam gledala u Eglu i razmisljam da li da ih kupim. Da li to sto su mlijecne utjece na jacinu svjetlosti koju sire? Unaprijed hvala!
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#2 Re: led rasvjeta

Post by kojeime »

LED hoces jer zelis da smanjis potrosnju struje a strah te ovih "stedljivih" zbog zive u njima? :) To je meni razlog da razmisljam o LED, ali preskupo je jos da se predje kompletno na LED.

Da znas da ti ta od 3W daje kolicinu svjetla (luxa) kao "obicna" od 25W. A to znaci da ce ti trebati puno LED sijalica da dobijes kolicinu svjetla koju sada imas sa "obicnim" sijalicama. Ja koristim jednu bas EGLO od 3 W, sluzi mi kao svjetlo za citanje i u redu je. Nista specijalno, ali nije losa. Volio bih zamijeniti sve sijalice u kuci sa LED rasvjetom, ali za sada je preskupo. Cetiri LED sijalice da zamijene jednu obicnu od 100W, a svaka kosta 25 KM. Znaci 100 KM za 100W. Recimo da za opste svjetlo u prostoriji koristis 3 LED sijalice (75W ukupno), to ti dodje 75 KM po "sijalici" (to jeste za 3 sijalice kojima mijenjas jednu koju si do sada imala) i za 5 prostorija, to je 375 KM. A posto je 75 W nedovoljno za radnje kao sto su citanje, neki hobi gdje ti treba vise svjetla, itd. racunaj sa jos barem sa po 2 sijalice u nekim prostorijama, na primjer u 3 prostorije. To je jos 150 KM. Znaci, da bi osvijetlila kucu/stan sa 5 prostorija, treba ti 525 KM samo za sijalice. Na to treba jos dodati kupovinu rasvjetnih tijela (na primjer do sada si koristila rasvjetno tijelo, luster, plafonjeru, sta god za jednu sijalicu od 60 W kao opste svjetlo. Sada to rasvjetno tijelo ces ili baciti i umjesto njega kupiti novo za 3 sijalice, ili jednu LED sijalicu staviti u to rasvjetno tijelo, a kupiti jos jedno tijelo za 2 sijalice ili dva tijela za jednu sijalicu. Pa to sve puta 5 za pet prostorija. I to je za opste svjetlo. A na to jos treba kupiti rasvjetna tijela za mjesta gdje ti treba dodatno osvjetljenje, ako takva tijela jos nemas (stone lampe i slicno). I na sve to jos troskovi za majstora za postavljanje dodatnih rasvjetnih tijela ako bude potrebno.

Mogu samo zamisliti trosak zamjene obicnih sijalica sa LED kod ljudi koji imaju velike prostorije i lustere sa po 4 do 6 sijalica u jednom lusteru. Pa 3 do 5 takvih lustera :)

Skupo. Mozda se dugorocno ustedi na struji, ali treba odjednom imati barem 1000 KM ako ne i vise da se sve to uradi kako treba. Ili ici svake godine po jedna prostorija, pa na primjer za 5 godina zamijeniti rasvjetu u svih 5 prostorija. A mozda u toku tih 5 godina i cijene LED sijalica padnu.

I jos da znas da ce ti pasti temperatura u prostoriji pri koristenju LED sijalica. Ova "obicna" sa zarnom niti poprilicno grije, pa pomaze pri grijanju u hladnijim danima. LED ne grije toliko pa ce ti mozda, a u manjim prostorijama sigurno, pasti temperatura za koji stepen.

Kao sto je prethodnik rekao, mlijecno staklo difuzira (rasprsuje) zrake svjetla po prostoru, tako da ti "jacina" svjetla malo opadne, ali se svjetlo siri po cijelom prostoru. Ja sam pristalica mlijecnog stakla sijalice, ili ako je sijalica sa prozirnim staklom onda stavit imlijecno staklo ispred sijalice. Ljepse je svjetlo.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32290
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#3 Re: led rasvjeta

Post by Bobi »

Moja preporuka je da uzimate preko e-bay.U zadnjih godinu dana ja sam 20-tak sijalica naruchio, najvishe ganjajuci aukcije gdje se moze kupiti po 5 do 10 puta manjoj cijeni nego kod nas :D.Evo..sve rade dan danas.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#4 Re: led rasvjeta

Post by kojeime »

Bobi wrote:Moja preporuka je da uzimate preko e-bay.U zadnjih godinu dana ja sam 20-tak sijalica naruchio, najvishe ganjajuci aukcije gdje se moze kupiti po 5 do 10 puta manjoj cijeni nego kod nas :D.Evo..sve rade dan danas.
Ima i kod nas kupiti jeftinih LED sijalica, moj kolega ih je kupovao u Penny-ju. I sve mu rade :). Ali nisu bas nesto sto se tice kvaliteta svjetla. Vrlo vazan je raspored dioda u LED sijalici. Nije isto imati 9 ili 12 bijelih dioda koje daju bijelo svjetlo i imati odredjen broj dioda odredjenih boja koje su slozene po preciznom rasporedu koje mijesanjem daju potreban kvalitet svjetla, a to svjetlo isto bijelo. Nije sve u boji i snazi svjetla, problem je u kvalitetu. Na primjer, jedan problem ovih stedljivih (u stvari po sastavu kompaktnih fluoroscentnih) i fluoroscentnih sijalica je taj sto ne daju konstantno svjetlo. Te sijalice daju svjetlo tako sto se svjetlo "pali i gasi". Ali to se esava takvom frekvencijom da mi to ne primjetimo. Medjutim, iako svjesno ne primjetimo, podsvjesno to utice na ljude i neke umara, neke cini razdrazljivim, neki se "samo' neprijatno osjecaju, a ne znaju razlog.

Ne kazem da su sijalice koje si ti kupio preko eBay-a lose, mozda si kupio sijalice odlicnog kvaliteta, ja to ne znam, ti znas. Ovo pisem samo da upozorim da treba znati sta se kupuje, nije svaka LED sijalica ista. Ima razlog zasto jedna LED sijalica za 240 V/3 W kosta 7 ili 10 KM, a druga sijalica za 240 V/3 W kosta 25 ili 40 KM. Nije razlog samo ime proizvodjaca i marza bezobraznog trgovca. Pa ako znamo sta kupujemo, nije problem kupiti preko eBay-a i proci jeftinije. Sta vise :)
Bobi
Forum administrator
Posts: 32290
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#5 Re: led rasvjeta

Post by Bobi »

Slazem se, sve moguce vrste sam ja isprobao :D.Najbolje su mi se pokazale spot sa 3 ili 4 led diode,deklarisane snage 3x1,3x3 ili 3x4 w, ako im je vjerovati :D.Najloshije su mi one sa po 100,120 ili vishe dioda onih malih...to se ne isplati nikako :).
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#6 Re: led rasvjeta

Post by kojeime »

valter033 wrote:
kojeime wrote:LED hoces jer zelis da smanjis potrosnju struje a strah te ovih "stedljivih" zbog zive u njima? :) To je meni razlog da razmisljam o LED, ali preskupo je jos da se predje kompletno na LED.

Da znas da ti ta od 3W daje kolicinu svjetla (luxa) kao "obicna" od 25W. A to znaci da ce ti trebati puno LED sijalica da dobijes kolicinu svjetla koju sada imas sa "obicnim" sijalicama. Ja koristim jednu bas EGLO od 3 W, sluzi mi kao svjetlo za citanje i u redu je. Nista specijalno, ali nije losa. Volio bih zamijeniti sve sijalice u kuci sa LED rasvjetom, ali za sada je preskupo. Cetiri LED sijalice da zamijene jednu obicnu od 100W, a svaka kosta 25 KM. Znaci 100 KM za 100W. Recimo da za opste svjetlo u prostoriji koristis 3 LED sijalice (75W ukupno), to ti dodje 75 KM po "sijalici" (to jeste za 3 sijalice kojima mijenjas jednu koju si do sada imala) i za 5 prostorija, to je 375 KM. A posto je 75 W nedovoljno za radnje kao sto su citanje, neki hobi gdje ti treba vise svjetla, itd. racunaj sa jos barem sa po 2 sijalice u nekim prostorijama, na primjer u 3 prostorije. To je jos 150 KM. Znaci, da bi osvijetlila kucu/stan sa 5 prostorija, treba ti 525 KM samo za sijalice. Na to treba jos dodati kupovinu rasvjetnih tijela (na primjer do sada si koristila rasvjetno tijelo, luster, plafonjeru, sta god za jednu sijalicu od 60 W kao opste svjetlo. Sada to rasvjetno tijelo ces ili baciti i umjesto njega kupiti novo za 3 sijalice, ili jednu LED sijalicu staviti u to rasvjetno tijelo, a kupiti jos jedno tijelo za 2 sijalice ili dva tijela za jednu sijalicu. Pa to sve puta 5 za pet prostorija. I to je za opste svjetlo. A na to jos treba kupiti rasvjetna tijela za mjesta gdje ti treba dodatno osvjetljenje, ako takva tijela jos nemas (stone lampe i slicno). I na sve to jos troskovi za majstora za postavljanje dodatnih rasvjetnih tijela ako bude potrebno.

Mogu samo zamisliti trosak zamjene obicnih sijalica sa LED kod ljudi koji imaju velike prostorije i lustere sa po 4 do 6 sijalica u jednom lusteru. Pa 3 do 5 takvih lustera :)

Skupo. Mozda se dugorocno ustedi na struji, ali treba odjednom imati barem 1000 KM ako ne i vise da se sve to uradi kako treba. Ili ici svake godine po jedna prostorija, pa na primjer za 5 godina zamijeniti rasvjetu u svih 5 prostorija. A mozda u toku tih 5 godina i cijene LED sijalica padnu.

I jos da znas da ce ti pasti temperatura u prostoriji pri koristenju LED sijalica. Ova "obicna" sa zarnom niti poprilicno grije, pa pomaze pri grijanju u hladnijim danima. LED ne grije toliko pa ce ti mozda, a u manjim prostorijama sigurno, pasti temperatura za koji stepen.

Kao sto je prethodnik rekao, mlijecno staklo difuzira (rasprsuje) zrake svjetla po prostoru, tako da ti "jacina" svjetla malo opadne, ali se svjetlo siri po cijelom prostoru. Ja sam pristalica mlijecnog stakla sijalice, ili ako je sijalica sa prozirnim staklom onda stavit imlijecno staklo ispred sijalice. Ljepse je svjetlo.
Nije to bas sve tako kako si uprostio. LED rasvjeta najvise zavisi od ugla emitovanja svjetla i difuzije, samim tim snaga (W) direktno je vezana za taj ugao. Imas sijalica s velikim uglom, gdje 3 x 1 W LED moze osvjetiliti prostoriju od 15 m2, dok one s malim uglom se vecinom koristi kao spot sijalice, uzmes li floodlight LED, 13 W zamjenjuje 80 W. U to sve ulazi i difuzija svjetla. LED osvjetljenje je puno jace od standardnog, koristi se u ulicnoj rasvjeti kao i auto-rasvjeti..
Ali u EGLO nema kupiti tih od 13 W, samo ove od 3 W. A 13 W kao 80 W, 3 W kao 25 W, to je to, zar ne :). Ima kupiti u jednoj radnji LED sijalica koje daju svjetla kao obicne od 75 W. Samo im je cijena oko 50 KM po sijalici :) Ako ima kod nas tih koje s 3 W mogu osvijetliti 15 m2, da imaju kvalitetno svjetlo, a da nisu skupe, reci gdje, ja bih volio preci na LED u cijeloj kuci.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#7 Re: led rasvjeta

Post by kojeime »

valter033 wrote:Kvalitetna LED rasvjeta jeste skupa, stoga tesko da ces negdje naci jeftinu LED rasvjetu, a da valja.. pa nije to bas tako 13W=80W i 3W=25W, ta recimo do 13W je difuzno svjetlo koja ima posebnu lecu za rasprsivanje snopa svjetla, zato i daj takvo svjetlo.. ali i ta cijena od 50 KM, kad poredis vijek trajanja, ustedu struje i CO2, isplati se bez obzira na cijenu...
Ma nije u pitanju isplati li se. Pitanje je i kada se isplati, moze li se :). Svasta bi se meni isplatilo, ali ko ce to platiti :)
User avatar
Meshtar
Posts: 1922
Joined: 04/02/2006 17:08
Location: Sarajevo

#8 Re: led rasvjeta

Post by Meshtar »

kojeime wrote:LED hoces jer zelis da smanjis potrosnju struje a strah te ovih "stedljivih" zbog zive u njima? :) To je meni razlog da razmisljam o LED, ali preskupo je jos da se predje kompletno na LED.

Da znas da ti ta od 3W daje kolicinu svjetla (luxa) kao "obicna" od 25W. A to znaci da ce ti trebati puno LED sijalica da dobijes kolicinu svjetla koju sada imas sa "obicnim" sijalicama. Ja koristim jednu bas EGLO od 3 W, sluzi mi kao svjetlo za citanje i u redu je. Nista specijalno, ali nije losa. Volio bih zamijeniti sve sijalice u kuci sa LED rasvjetom, ali za sada je preskupo. Cetiri LED sijalice da zamijene jednu obicnu od 100W, a svaka kosta 25 KM. Znaci 100 KM za 100W. Recimo da za opste svjetlo u prostoriji koristis 3 LED sijalice (75W ukupno), to ti dodje 75 KM po "sijalici" (to jeste za 3 sijalice kojima mijenjas jednu koju si do sada imala) i za 5 prostorija, to je 375 KM. A posto je 75 W nedovoljno za radnje kao sto su citanje, neki hobi gdje ti treba vise svjetla, itd. racunaj sa jos barem sa po 2 sijalice u nekim prostorijama, na primjer u 3 prostorije. To je jos 150 KM. Znaci, da bi osvijetlila kucu/stan sa 5 prostorija, treba ti 525 KM samo za sijalice. Na to treba jos dodati kupovinu rasvjetnih tijela (na primjer do sada si koristila rasvjetno tijelo, luster, plafonjeru, sta god za jednu sijalicu od 60 W kao opste svjetlo. Sada to rasvjetno tijelo ces ili baciti i umjesto njega kupiti novo za 3 sijalice, ili jednu LED sijalicu staviti u to rasvjetno tijelo, a kupiti jos jedno tijelo za 2 sijalice ili dva tijela za jednu sijalicu. Pa to sve puta 5 za pet prostorija. I to je za opste svjetlo. A na to jos treba kupiti rasvjetna tijela za mjesta gdje ti treba dodatno osvjetljenje, ako takva tijela jos nemas (stone lampe i slicno). I na sve to jos troskovi za majstora za postavljanje dodatnih rasvjetnih tijela ako bude potrebno.

Mogu samo zamisliti trosak zamjene obicnih sijalica sa LED kod ljudi koji imaju velike prostorije i lustere sa po 4 do 6 sijalica u jednom lusteru. Pa 3 do 5 takvih lustera :)

Skupo. Mozda se dugorocno ustedi na struji, ali treba odjednom imati barem 1000 KM ako ne i vise da se sve to uradi kako treba. Ili ici svake godine po jedna prostorija, pa na primjer za 5 godina zamijeniti rasvjetu u svih 5 prostorija. A mozda u toku tih 5 godina i cijene LED sijalica padnu.

I jos da znas da ce ti pasti temperatura u prostoriji pri koristenju LED sijalica. Ova "obicna" sa zarnom niti poprilicno grije, pa pomaze pri grijanju u hladnijim danima. LED ne grije toliko pa ce ti mozda, a u manjim prostorijama sigurno, pasti temperatura za koji stepen.

Kao sto je prethodnik rekao, mlijecno staklo difuzira (rasprsuje) zrake svjetla po prostoru, tako da ti "jacina" svjetla malo opadne, ali se svjetlo siri po cijelom prostoru. Ja sam pristalica mlijecnog stakla sijalice, ili ako je sijalica sa prozirnim staklom onda stavit imlijecno staklo ispred sijalice. Ljepse je svjetlo.
Ne moras mijenjati rasvjetna tijela. Sada imaju led sijalice sa retro fit priključcima. Dakle sijalice koje idu u sva klasična grla.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#9 Re: led rasvjeta

Post by kojeime »

Meshtar wrote:
kojeime wrote:LED hoces jer zelis da smanjis potrosnju struje a strah te ovih "stedljivih" zbog zive u njima? :) To je meni razlog da razmisljam o LED, ali preskupo je jos da se predje kompletno na LED.

Da znas da ti ta od 3W daje kolicinu svjetla (luxa) kao "obicna" od 25W. A to znaci da ce ti trebati puno LED sijalica da dobijes kolicinu svjetla koju sada imas sa "obicnim" sijalicama. Ja koristim jednu bas EGLO od 3 W, sluzi mi kao svjetlo za citanje i u redu je. Nista specijalno, ali nije losa. Volio bih zamijeniti sve sijalice u kuci sa LED rasvjetom, ali za sada je preskupo. Cetiri LED sijalice da zamijene jednu obicnu od 100W, a svaka kosta 25 KM. Znaci 100 KM za 100W. Recimo da za opste svjetlo u prostoriji koristis 3 LED sijalice (75W ukupno), to ti dodje 75 KM po "sijalici" (to jeste za 3 sijalice kojima mijenjas jednu koju si do sada imala) i za 5 prostorija, to je 375 KM. A posto je 75 W nedovoljno za radnje kao sto su citanje, neki hobi gdje ti treba vise svjetla, itd. racunaj sa jos barem sa po 2 sijalice u nekim prostorijama, na primjer u 3 prostorije. To je jos 150 KM. Znaci, da bi osvijetlila kucu/stan sa 5 prostorija, treba ti 525 KM samo za sijalice. Na to treba jos dodati kupovinu rasvjetnih tijela (na primjer do sada si koristila rasvjetno tijelo, luster, plafonjeru, sta god za jednu sijalicu od 60 W kao opste svjetlo. Sada to rasvjetno tijelo ces ili baciti i umjesto njega kupiti novo za 3 sijalice, ili jednu LED sijalicu staviti u to rasvjetno tijelo, a kupiti jos jedno tijelo za 2 sijalice ili dva tijela za jednu sijalicu. Pa to sve puta 5 za pet prostorija. I to je za opste svjetlo. A na to jos treba kupiti rasvjetna tijela za mjesta gdje ti treba dodatno osvjetljenje, ako takva tijela jos nemas (stone lampe i slicno). I na sve to jos troskovi za majstora za postavljanje dodatnih rasvjetnih tijela ako bude potrebno.

Mogu samo zamisliti trosak zamjene obicnih sijalica sa LED kod ljudi koji imaju velike prostorije i lustere sa po 4 do 6 sijalica u jednom lusteru. Pa 3 do 5 takvih lustera :)

Skupo. Mozda se dugorocno ustedi na struji, ali treba odjednom imati barem 1000 KM ako ne i vise da se sve to uradi kako treba. Ili ici svake godine po jedna prostorija, pa na primjer za 5 godina zamijeniti rasvjetu u svih 5 prostorija. A mozda u toku tih 5 godina i cijene LED sijalica padnu.

I jos da znas da ce ti pasti temperatura u prostoriji pri koristenju LED sijalica. Ova "obicna" sa zarnom niti poprilicno grije, pa pomaze pri grijanju u hladnijim danima. LED ne grije toliko pa ce ti mozda, a u manjim prostorijama sigurno, pasti temperatura za koji stepen.

Kao sto je prethodnik rekao, mlijecno staklo difuzira (rasprsuje) zrake svjetla po prostoru, tako da ti "jacina" svjetla malo opadne, ali se svjetlo siri po cijelom prostoru. Ja sam pristalica mlijecnog stakla sijalice, ili ako je sijalica sa prozirnim staklom onda stavit imlijecno staklo ispred sijalice. Ljepse je svjetlo.
Ne moras mijenjati rasvjetna tijela. Sada imaju led sijalice sa retro fit priključcima. Dakle sijalice koje idu u sva klasična grla.
Ja imam na plafonu rasvjetno tijelo za jednu sijalicu sa standardnim E27 grlom. Ako zelim staviti 3 LED sijalice sa standardnim E27 grlom da bih dobio istu kolicinu svjetla, moram mijenjati rasvjetno tijelo, ili vec postojecem dodati drugo.
User avatar
Meshtar
Posts: 1922
Joined: 04/02/2006 17:08
Location: Sarajevo

#10 Re: led rasvjeta

Post by Meshtar »

Ne moraš. Uzmeš E27 retrofit od 12W i imaš i odgovarajucom kolicinom kelvina i imas toplinu i snagu svjetlosti kao sa standardnom 100W sijalicom.
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#11 Re: led rasvjeta

Post by _Astra_ »

kojeime wrote: Ali u EGLO nema kupiti tih od 13 W, samo ove od 3 W. A 13 W kao 80 W, 3 W kao 25 W, to je to, zar ne :). Ima kupiti u jednoj radnji LED sijalica koje daju svjetla kao obicne od 75 W. Samo im je cijena oko 50 KM po sijalici :) Ako ima kod nas tih koje s 3 W mogu osvijetliti 15 m2, da imaju kvalitetno svjetlo, a da nisu skupe, reci gdje, ja bih volio preci na LED u cijeloj kuci.
Preporucio bih ti da jos malo sacekas da padnu cijene... Pogotovo ako zelis npr u plafonjeri zamijeniti sijalicu... Jer, sigurno ti jednu e27 sijalicu sa zarnom niti od 100w ne moze zamijeniti ma kakva LED sijalica...a, nemas mogucnosti da dodas jos 3-4 takve led... + nije ni blizu to ta nijansa svjetla... + isplativost ...

Sa 3w, na glavi da dubis, ne mozes osvijetliti 15m2... Mislim, mozes... pa tumaraj po prostoriji :D
Ja sam u kupatilu povrsine 6-7m2 koje je komplet u bijelim plocicama stavio 12sijalica po 4w...toplu bijelu...

Ako te interesuje mogu ti poslati sliku kako izgleda...
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#12 Re: led rasvjeta

Post by dustaban »

Posto se i ja poprilicno bavim ovim stvarima, dozvolite par rijeci...

Ovdje bi trebalo naglasiti da je rijec o tzv. POWER LED rasvjeti. To je bitno drugacije od klasicne led rasvjete.

Medjutim, power led sijalice su jos uvijek skupe, idu i preko 30 KM! ali upravo im sad cijene padaju jer se kina ukljucila u ovo intenzivnije. Moja procjena je da cemo dogodine imati potpunu prevlast ove tehnologije.
Ja sam trenutno nasao best-buy power led sijalice u FIS-u. 4W - 11 KM. Dvije ovakve sijalice iznad spigle u kupatili su IDEALNA rasvjeta - snazno, ne grije se, a sve skupa 8W!

Ono na sta treba obratiti paznju je BOJA SVJETLA. BJEZITE od COOL rasvjete, to je stetno za oci. Nije ni warmčlight uvijek dobra, najbolje pogledajte podatak o temperaturi svjetla. Neka bude ispod 3000 K.

Sve u svemu, nema uopce dileme o tome sto ce biti rasvjeta u buducnosti. To je POWER LED.

I jos nesto. Ne mogu da shvatim ove koji naglasavaju cijenu sijalica. Dati 10 KM za sijaliicu umjesto pola marke zvuci mnogo, ali obicno ti isti koji stede na sijalici dadnu velike pare za lustere! O ustedjenoj energiji ne bih nesto posebno naglasavao, to je poznato, radije bih fokusirao ove druge prednosti - manje grijanje, trajnost, estetiku...

POWER LED :thumbup:
User avatar
sinuhe
Posts: 11511
Joined: 03/06/2011 11:33

#13 Re: led rasvjeta

Post by sinuhe »

Ne trebaju vam watti vec lumeni a to obicno pise na kutiji. Gledajte da je ukupno osvjetljenje 1000 lumena u prostoriji a sa manjim wattima stedite onda struju.
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#14 Re: led rasvjeta

Post by _Astra_ »

valter033 wrote:
_Astra_ wrote:
kojeime wrote: Sa 3w, na glavi da dubis, ne mozes osvijetliti 15m2... Mislim, mozes... pa tumaraj po prostoriji :D
Ja sam u kupatilu povrsine 6-7m2 koje je komplet u bijelim plocicama stavio 12sijalica po 4w...toplu bijelu...

Ako te interesuje mogu ti poslati sliku kako izgleda...
Ovi su mi najdrazi, ma bravo, veze nema ali tvrdi... tipicno balkanski..
Nisam elektricar/fizicar/opticar, vec samo komentarisem iz vlastitog iskustva... Recimo 2 kuce, i preko 100 led rasvjetnih tijela... nekih 4-5god kupujem raznorazne varijante led osvjetljenja... Ono sto se moze naci u ponudi kod rasvjete, obi-ja, eglo-a, merkura (nekad), skafe, ebay-a i svih mogucih dobavljaca u Sa...

A tvoj komentar je do JAJA, tipicno klix-ovski...

Sad vidjeh da si napisao nesto gore da moze sa 3w da se osvjetli 15m2 "normalno"... Daj mi sliku gdje je to uradjeno, a da je stvarno "normalno" - u smislu da je BALKANCU to dovoljno...
User avatar
valter.ba
Posts: 1769
Joined: 29/04/2008 09:55

#15 Re: led rasvjeta

Post by valter.ba »

Pratim :mrgreen:

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
User avatar
mes
Posts: 5
Joined: 13/07/2013 13:23
Location: Italy
Contact:

#16 Re: led rasvjeta

Post by mes »

Pozdrav svima...
Pisem prvi put na ovom forumu... Interesantno je sto ste napisali...
Ja mislim da bi izabrali dobru led sijalicu, trebate usporedit sa tradizionalnom sijalicom, u tamnoj sobici da provjerite kvalitet svjetlosti. Ako u marketu gdje kupimo ne postoji box za probat sijalice i trebamo kupit po etiketi znaci da se isplati kupiti online ili na eBay...
Na etiketi fabrike pisu da mijenjaju 40 ili 60W ali na to trebamo pazit...Nije uvijek istina!
Trebamo gledati ove parametre:
- Watt i Lumen led sijalice, lm/W treba da bude veliki (naj manje 70 ili 80 lm/W);
- Boja svjetlosti, 2700K ili 3000K za unutarnje prostorije; 3500K ili 4000K za vanjske prostorije;
- CRI, treba da bude najmanje 80 ili 85; ako je 70 nije dobar;
- Power Factor treba da bude blizu 1; najmanje 0,65 ili 0,7;
- Koliko sati mogu radiati; Najmanje 25000/30000 h;
- Koliko ciklusa paljenja imaju; Najmanje 50000 ili 100000;

Sta misilite o ovoj:
Image

Pozdrav :)
zdruzdjo
Posts: 5225
Joined: 16/08/2009 00:27

#17 Re: led rasvjeta

Post by zdruzdjo »

raspon cjena po sarajevu za dvije iste stvari je u 5-6 km. treba se naoruzati strpljenjem i vremenom prije kupovine. i pokusaja razumjevanja puuuuno nelogicnosti.
npr led sijalica 3w na 220v zna biti jeftinija od identicne led sijalice na 12v. svi koji se razumiju u elektroniku mogu skontati proces proizvodnje i na osnovu toga izvuci sta bi bilo logicno da je koja cjena.
User avatar
mes
Posts: 5
Joined: 13/07/2013 13:23
Location: Italy
Contact:

#18 Re: led rasvjeta

Post by mes »

Elektronika nije sva ista:
- LED Honglitronic (Made in China) kosta o,03 $ (0,1W); isti LED Nichia kosta 0,10 $ (0,1W); Lumileds ima svoje cijene, Osram svoje, Epistar, i tako dalje..... Svi LED nisu isti...
- Driver nisu isti.... tako i cijene nisu iste....
- Assembling nije isti...
- Test burn in nije isti...
Jel mozes staviti link sijalice od 5-6 KM? I data sheet? Svi proizvođači bih pravili takve sijalice da su bas tako dobre... Ali mislim da nisu sve iste.... :)
Ja mislim da treba biti oprezni i gledati sta trazimo: kvalitet svjetlosti, pouzdanost, garanciju?
Ili samo cijenu, bez kvaliteta...
Pozdrav
User avatar
mes
Posts: 5
Joined: 13/07/2013 13:23
Location: Italy
Contact:

#19 Re: led rasvjeta

Post by mes »

Sve dok struktura LED čipa bude koristila sintetičku safir podlogu, cijene kvalitetnih LED sijalica nece spasti.
Kada govorim o kvalitetu LED sijalice mislim na CRI najmajne 85 ili 90 i više, dok sada najbolje na trzistu rijetko prelaze 80.
Još jedan važan faktor je iznos crvene boje u spektru koja je u starim sijalicama R9=100 a u LED sijalicama na trzistu R9 ide od +10 do -75 (znaci da ne postoji crvena boja).
Nije lako pronaći kvalitetne sijalice ali uz dobru efikasnost. Zato sada imamo smiješne cijene od nekoliko eura do nerealnih cijena od desetina eura.
Ali kvalitet nije isti...
User avatar
mes
Posts: 5
Joined: 13/07/2013 13:23
Location: Italy
Contact:

#20 Re: led rasvjeta

Post by mes »

Nekoliko modela LED sijalica E27 od najvećih proizvođača koje smo testirali:
OSRAM:
Osram Parathom 12W: 68 euro
https://www.distrelec.it/lampada-led-bi ... daechj012u

PHILIPS:
- Philips Core Pro 9,5W: 16,7 euro
- Philips Core Pro 10,5W: 21,8 euro
http://www.philips.it/c/standard-led-li ... _asc_group

VERBATIM:
- Verbatim Classic A 7W: 18,9 euro
- Verbatim Classic A 10W: 21,8 euro
http://www.verbatim.it/it_10/led-produc ... _8863.html

LEDON:
- Ledon 7W: 25 euro (na ledon website ima od 14,99 u austriji)
- Ledon 10W: 39,99 u austriji
http://www.ledon.de/is-bin/INTERSHOP.en ... e+anzeigen

PANASONIC:
- Panasonic 7W: 19,9 euro
http://shop.panasonic.it/LDAHV6L27CGEP/ ... IT,pd.html

LINEALIGHT:
- LineaLight filamento 6,5W: 32 euro
- LineaLight dimmerabile 7W: 23 euro
- LineaLight dimmerabile 8,5W: 34 euro
http://www.mesretail.com/it/component/k ... ategories=

Ako ste zainteresirani mogu objaviti rezultate testova za provjeru razlike između proizvođača... :)
I ako imate jos neke LED sijalice za provjeriti sa test da vidimo kvalitet...
Dady
Posts: 739
Joined: 22/02/2010 12:38

#21 Re: led rasvjeta

Post by Dady »

mes wrote:Nekoliko modela LED sijalica E27 od najvećih proizvođača koje smo testirali:
OSRAM:
Osram Parathom 12W: 68 euro
https://www.distrelec.it/lampada-led-bi ... daechj012u

PHILIPS:
- Philips Core Pro 9,5W: 16,7 euro
- Philips Core Pro 10,5W: 21,8 euro
http://www.philips.it/c/standard-led-li ... _asc_group

VERBATIM:
- Verbatim Classic A 7W: 18,9 euro
- Verbatim Classic A 10W: 21,8 euro
http://www.verbatim.it/it_10/led-produc ... _8863.html

LEDON:
- Ledon 7W: 25 euro (na ledon website ima od 14,99 u austriji)
- Ledon 10W: 39,99 u austriji
http://www.ledon.de/is-bin/INTERSHOP.en ... e+anzeigen

PANASONIC:
- Panasonic 7W: 19,9 euro
http://shop.panasonic.it/LDAHV6L27CGEP/ ... IT,pd.html

LINEALIGHT:
- LineaLight filamento 6,5W: 32 euro
- LineaLight dimmerabile 7W: 23 euro
- LineaLight dimmerabile 8,5W: 34 euro
http://www.mesretail.com/it/component/k ... ategories=

Ako ste zainteresirani mogu objaviti rezultate testova za provjeru razlike između proizvođača... :)
I ako imate jos neke LED sijalice za provjeriti sa test da vidimo kvalitet...
Svaka čast.
Philips Hue je svakako vrijedan pomena. To mi je sljedeća investicija, da ga uparim sa Living Color lampama.
Generalno sam zainteresovan u Home Automation. Zigbee je u jos u proboju, z-wave u punom zamahu,x10 kažu na zalasku. Pitanje za sto se odlučiti.
Nadam se da ce Almond+ uspjeti uvezati barem prve dvije tehnologije po jako prihvatljivoj cijeni. Vrijedilo ga je pogurati na kickstarteru.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
User avatar
Optimist
Posts: 13706
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#22 Re: led rasvjeta

Post by Optimist »

http://www.pik.ba/artikal/5437903/led-s ... -000-sati/

Da li je ova sijalica ok sto se tice cijene i kvalitete?
User avatar
mes
Posts: 5
Joined: 13/07/2013 13:23
Location: Italy
Contact:

#23 Re: led rasvjeta

Post by mes »

Pogledao sam tu sijalicu, evo neki vazni tehnicki detalji:
LED Cool White (6000K) = nije dobra za kucne prostorije gdje treba 2700K/3000K (6000K moze za vanjskeprostorije)
Lighting angle 360°= ok
Liftime 30000h aprox = ok (jeli to istina? koliko godina garancije daju?)

Nisam pronaso jos vaznije detalje:
- CRI? Kakve izgledaju boje kad upalis sijalicu? Da bih imali dobar kvalitet svjetlosti CRI treba da bude najmanje 85 sa najmanje 40 ili 50 crvene boje u spektru... Do se moze stici samo ako koriste crveni chip zajedno sa bijelim LED chip.... Do sada vidio sam samo dva proizvodaca sto to rade: Ledon i Linea Light.
- PF treba da bude najmanje 0,6 ili 0,7 (Power factor)
- Koliko puta je mozes upaliti i ugasiti? Treba da bude najmanj 50000 ili 100000 ciklusa....
User avatar
Phosphorus
Posts: 523
Joined: 02/05/2010 18:03

#24 Re: led rasvjeta

Post by Phosphorus »

Pozdrav :) Da upitam majstore da li je za prostoriju od 35 kvadrata dovoljno sljedeće..

Image

Sive linije na slici su 'imaginarne', tj. ne postoje prezide, znaci najmanji kvadratić je trpezarija, veći je kuhinja, a najveći je ostali dio dnevnog boravka gdje se sjedi.
Trpezarija i kuhinja bi imale plafonjere sa 4x2.5W, a za veći dio boravka 6x2.5W.
Warm white su sijalice.

Plafonjere koje mislim uzeti:
4x2.5W
i
6x2.5W

Vise detalja: http://www.eglo.com/interior/#246/z
MartinaL
Posts: 4
Joined: 05/06/2014 12:10

#25 Re: led rasvjeta

Post by MartinaL »

Ja sam u cijeloj kući promijenila obične žarulje sa led žaruljama i moram priznati da sam veoma zadovoljna. Primjetila sam i smanjenje potrošnje u zadnjih pola godine. Ovdje sam naručila svoje žarulje http://www.lucendi.hr/led-zarulje i veoma sam zadovljna sa njima jer su mi napravili sve od cjenika, zamjenili su mi ih i promijenili napone i tako dalje. :-D :-D :-D
Post Reply