led rasvjeta

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
mayab
Posts: 27183
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#101 Re: led rasvjeta

Post by mayab »

Garancija?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#102 Re: led rasvjeta

Post by Alfons Kauders »

I ja sam nekad davno konto sta cu za rasvjetu, narucivao kojekakve jeftine za razna grla (u dnevnoj i kupatilu imam 4 razlicita standarda)...

Onda sam poceo kupovati ove:

Image

Od tad ne gledam i ne kupujem druge, niti me zanimaju. Nebo zemlja. :)
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#103 Re: led rasvjeta

Post by Hajlac »

@BarbaDue

Te Bekto su Made in BiH sijalice, zar ne :)

Gdje ih ima u prodaji i da slucajno nemaju 4500k?
User avatar
Running
Posts: 301
Joined: 01/01/2017 19:57

#104 Re: RE: Re: led rasvjeta

Post by Running »

problemnatravunu wrote:Juče vidjeh da u Mass Light radnji preko puta EP-a, imaju sada i LED sijalice sa preko 2000 lm (E 27 grlo), čini mi se 20 W, i cijena oko 20 KM
Koji proizvodjac?
Alfons Kauders wrote:I ja sam nekad davno konto sta cu za rasvjetu, narucivao kojekakve jeftine za razna grla (u dnevnoj i kupatilu imam 4 razlicita standarda)...

Onda sam poceo kupovati ove:

Image

Od tad ne gledam i ne kupujem druge, niti me zanimaju. Nebo zemlja. :)
Moze malo vise detalja, gdje ima kupiti i koje sijaluce su u pitanju, cijena...
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#105 Re: led rasvjeta

Post by Alfons Kauders »

Evo recenzije:

http://www.gizmochina.com/2016/07/08/xi ... ternative/

Specifikacije:

- E27, 9W
- LEDice: 9 x white, 10 x RGB (RGBW)
- Flux: 600LM
- Temperatura: 1700-6500k (plus RGB)
- WiFi i IFTTT (sve daljinski pici)

Ja ih uzimao po 16 dolara na akcijama, inace redovno budu oko $20 komad sto je previse za zamjenu obicnih "glupih" sijalica. Ovo je jeftina alternativa Philips Hue. Rade i regularne bijele koje su otprilike duplo jeftinije (naravno tad ne mozes mijenjati temperaturu svjetla).

Kvalitet izrade - ukratko za usrat se. Aluminijski heatsink, teske 150tak grama... Evo uzeo da uporedim s nekim plastikaner sijalicama koje ubacujem gdje mi nije tako bitno - cca 5 puta teze od njih, ako ne i vise, jednostavno neuporedivo.

Cijena je naravno problem ako neko planira zamijeniti 10-15 sijalica... Ali su fakat strahota za dnevnu, recimo ja sam ubacio u visoku papirnu lampu dva komada i predobro izgleda... Kvalitet svjetla, kao i mogucnost mijenjanja temperature svjetla vrijede te pare - tj ne zalim sekunde i toplo preporucujem.

Da su duplo jeftinije, sutra bi narucio jos desetak komada da posutam stare sijalice iz ostalih prostorija.
User avatar
Running
Posts: 301
Joined: 01/01/2017 19:57

#106 Re: led rasvjeta

Post by Running »

Izgledaju kvalitetno na slici, vidi se, xiaomi zvujezda u usponu.. Ali flux 600lm je ipak malo za mene. :) To je ok da zamjeni neku sijalicu od mozda 60w ekvivalent, ali gdje treba vise svjetlosti (kao kupatilo) i nisu bas.
Daleko od toga da vrijede, imas philips npr kod nas 3x jeftinije.
Sta ce narodu te gluposti wireless u sijalici, ili mijenjanje temperature i sl. Pa to platis pola cijene, a ni malo korisno nije. Bolje to usmjeriti na kvalitetan chip, svjetlosni flux, ugao svjetlosti itd.
User avatar
hrasno38
Posts: 31485
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#107 Re: led rasvjeta

Post by hrasno38 »

Running wrote:Izgledaju kvalitetno na slici, vidi se, xiaomi zvujezda u usponu.. Ali flux 600lm je ipak malo za mene. :) To je ok da zamjeni neku sijalicu od mozda 60w ekvivalent, ali gdje treba vise svjetlosti (kao kupatilo) i nisu bas.
Daleko od toga da vrijede, imas philips npr kod nas 3x jeftinije.
Sta ce narodu te gluposti wireless u sijalici, ili mijenjanje temperature i sl. Pa to platis pola cijene, a ni malo korisno nije. Bolje to usmjeriti na kvalitetan chip, svjetlosni flux, ugao svjetlosti itd.
Posto vidim da sutas ovu temu:) :thumbup: ajde daj mi neku povoljnu preporuku za vanjska LED svjetla (ispod kugle) jacine ovih obicnish sijalica 100W. Ako je kugla bijela (matirana) onda bi trebao predpostavljam da uzimam sijalice bez poklopca i za jaci intenzitet svjetla da uzimam white (bar mislim da je tako). Ovo sto sam gledao bar kako pise radi do malih minusa -10 mada opet koliko sam citao LED sijalice ne bi uopste trebale imati problema sa niskim temperaturama sto mi je nekako i logicno. E sad ajde ti budi pametan.
Dalje imam dva lustera sa onim tankim sijalicama mislim da je to E14 i po 5 sijalica ide u njih po 40W.... koje bi bilo najpametnije uzeti LED zamjenske da bi bilo neko prijatno svjetlo jer su to sobe u kojima intenzivno borave bas stare osobe.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#108 Re: led rasvjeta

Post by Alfons Kauders »

Running wrote:Izgledaju kvalitetno na slici, vidi se, xiaomi zvujezda u usponu.. Ali flux 600lm je ipak malo za mene. :) To je ok da zamjeni neku sijalicu od mozda 60w ekvivalent, ali gdje treba vise svjetlosti (kao kupatilo) i nisu bas.
Daleko od toga da vrijede, imas philips npr kod nas 3x jeftinije.
Sta ce narodu te gluposti wireless u sijalici, ili mijenjanje temperature i sl. Pa to platis pola cijene, a ni malo korisno nije. Bolje to usmjeriti na kvalitetan chip, svjetlosni flux, ugao svjetlosti itd.
Philips Hue 3x jeftinije? Dje, da uzmem 100 komada pa dijelim raji. :)

Obicne su naravno jeftinije, ali ovo je sasim drugi tip proizvoda (kao sto rekoh, imas i Yeelight "obicne" bijele koje su duplo manje para). Primjera radi, tebe ne zanimaju mijenjanje temperature i wireless, a ja sam ih upravo zbog toga uzeo... Jer mogu s kauca odvrnuti bijelo dnevno svjetlo na 6000k na 1200lm, ili skresati na trecinu intenziteta i gurnuti na 2000k kada gledam TV.

Dimmer i kontrola temperature meni vrijede 10 dolara, hladno, ne zalim sekunde - naravno za dnevnu, ne za cenifu. :)
User avatar
hrasno38
Posts: 31485
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#109 Re: led rasvjeta

Post by hrasno38 »

Alfons Kauders wrote:
Running wrote:Izgledaju kvalitetno na slici, vidi se, xiaomi zvujezda u usponu.. Ali flux 600lm je ipak malo za mene. :) To je ok da zamjeni neku sijalicu od mozda 60w ekvivalent, ali gdje treba vise svjetlosti (kao kupatilo) i nisu bas.
Daleko od toga da vrijede, imas philips npr kod nas 3x jeftinije.
Sta ce narodu te gluposti wireless u sijalici, ili mijenjanje temperature i sl. Pa to platis pola cijene, a ni malo korisno nije. Bolje to usmjeriti na kvalitetan chip, svjetlosni flux, ugao svjetlosti itd.
Philips Hue 3x jeftinije? Dje, da uzmem 100 komada pa dijelim raji. :)

Obicne su naravno jeftinije, ali ovo je sasim drugi tip proizvoda (kao sto rekoh, imas i Yeelight "obicne" bijele koje su duplo manje para). Primjera radi, tebe ne zanimaju mijenjanje temperature i wireless, a ja sam ih upravo zbog toga uzeo... Jer mogu s kauca odvrnuti bijelo dnevno svjetlo na 6000k na 1200lm, ili skresati na trecinu intenziteta i gurnuti na 2000k kada gledam TV.

Dimmer i kontrola temperature meni vrijede 10 dolara, hladno, ne zalim sekunde - naravno za dnevnu, ne za cenifu. :)
U cenifi reflektorka da se lakse cita heheheheh
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#110 Re: led rasvjeta

Post by Alfons Kauders »

hrasno38 wrote:
Alfons Kauders wrote:
Running wrote:Izgledaju kvalitetno na slici, vidi se, xiaomi zvujezda u usponu.. Ali flux 600lm je ipak malo za mene. :) To je ok da zamjeni neku sijalicu od mozda 60w ekvivalent, ali gdje treba vise svjetlosti (kao kupatilo) i nisu bas.
Daleko od toga da vrijede, imas philips npr kod nas 3x jeftinije.
Sta ce narodu te gluposti wireless u sijalici, ili mijenjanje temperature i sl. Pa to platis pola cijene, a ni malo korisno nije. Bolje to usmjeriti na kvalitetan chip, svjetlosni flux, ugao svjetlosti itd.
Philips Hue 3x jeftinije? Dje, da uzmem 100 komada pa dijelim raji. :)

Obicne su naravno jeftinije, ali ovo je sasim drugi tip proizvoda (kao sto rekoh, imas i Yeelight "obicne" bijele koje su duplo manje para). Primjera radi, tebe ne zanimaju mijenjanje temperature i wireless, a ja sam ih upravo zbog toga uzeo... Jer mogu s kauca odvrnuti bijelo dnevno svjetlo na 6000k na 1200lm, ili skresati na trecinu intenziteta i gurnuti na 2000k kada gledam TV.

Dimmer i kontrola temperature meni vrijede 10 dolara, hladno, ne zalim sekunde - naravno za dnevnu, ne za cenifu. :)
U cenifi reflektorka da se lakse cita heheheheh
Cenifa je jedina prostorija gdje stavljam hladno svjetlo na 6000k ili vise :D Drugim rijecima u kupatila i WC-e stavljam sijalice kad se zajebem pa ne pogledam temperaturu prije kupovine
User avatar
Running
Posts: 301
Joined: 01/01/2017 19:57

#111 Re: led rasvjeta

Post by Running »

Nista to nije posebna led tehnologija, nego na dzidze midze navlace cijenu. Meni to kao i svaka druga sijalica, taman cu mu bezicno mijenjati temperaturu ili je gasiti, bas ko da se to toliko cesto radi. Ovo me podsjeca da wireless termostate, mrsko im dici guzicu i promjeniti, a taj termostat skuplji 5x, a iste komponente kao jeftiniji. Ali dobro svako ima svoje prioritete.

Za kupatilo imam 3 led philips reflektoeske sijalice iznad ogledala, medjutim treba mi jedna odozgo pod velikim uglom bacanja svjetlosti da obasja cijelo kupatilo, najmanje 1500lm, pozeljno i 2000lm.
To sam bas nasao u ovoj vtacovoj, 17w, 1800lm, 200°, 4500K. Kupatilo je u sredini stana, nema prozora niti dnevne svjetlosti, znaci stalno mora biti svjetlo aktivno, tu je makar dobra investicija kvalitetan led.

Za kupatilo je neutral white ili ti day light najbolja oko 4500K. Za dnevne i ostalo 3700K, nije stan izlog ni poslovni prostor.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#112 Re: led rasvjeta

Post by Alfons Kauders »

Running wrote:Nista to nije posebna led tehnologija, nego na dzidze midze navlace cijenu. Meni to kao i svaka druga sijalica, taman cu mu bezicno mijenjati temperaturu ili je gasiti, bas ko da se to toliko cesto radi. Ovo me podsjeca da wireless termostate, mrsko im dici guzicu i promjeniti, a taj termostat skuplji 5x, a iste komponente kao jeftiniji. Ali dobro svako ima svoje prioritete.
Kvalitet ovdje fakat nije upitan. Ako kontas da je fush proizvodjac, da bi pravili ustede na komponentama, fulas skroz. :) Vjeruj mi, ljudi sve rade top, od mobitela nadalje, nema zajebancije s Kinezima. :) Temperaturu svjetla je lijepo moci promijeniti... Meni je daylight sasvim ok kada se bas treba odvrnuti, kada nesto radim po kuci ili u sumrak, ali kad idem na malo slabije - idem na toplije. Caka je sto mozes fino poredati kakvo svjetlo da imas u koje doba dana, a to je gotivno za dnevnu.
Za kupatilo imam 3 led philips reflektoeske sijalice iznad ogledala, medjutim treba mi jedna odozgo pod velikim uglom bacanja svjetlosti da obasja cijelo kupatilo, najmanje 1500lm, pozeljno i 2000lm.
To sam bas nasao u ovoj vtacovoj, 17w, 1800lm, 200°, 4500K. Kupatilo je u sredini stana, nema prozora niti dnevne svjetlosti, znaci stalno mora biti svjetlo aktivno, tu je makar dobra investicija kvalitetan led.

Za kupatilo je neutral white ili ti day light najbolja oko 4500K. Za dnevne i ostalo 3700K, nije stan izlog ni poslovni prostor.
Kod mene dva povelika prozora pa mi nije toliko bitno, mislim da je 5000K u plafonjeri, ne sjecam se koja snaga... Ali nije 1800lm. Nekakve jeftine G9 LED na ogledalu (i u hodniku ispred), srednja zalost.

A jaran je radio nesto slicno tebi, samo naopako - ostavio standard plafonjeru, ali kad je renovirao, izveo struju i lampu da puca na plafon... Dobije gotivno difuzno svjetlo mada nema prozora, svidio mi se fol pravo.
User avatar
Running
Posts: 301
Joined: 01/01/2017 19:57

#113 Re: led rasvjeta

Post by Running »

Alfons Kauders wrote:
Kvalitet ovdje fakat nije upitan. Ako kontas da je fush proizvodjac, da bi pravili ustede na komponentama, fulas skroz. :) Vjeruj mi, ljudi sve rade top, od mobitela nadalje, nema zajebancije s Kinezima. :) Temperaturu svjetla je lijepo moci promijeniti... Meni je daylight sasvim ok kada se bas treba odvrnuti, kada nesto radim po kuci ili u sumrak, ali kad idem na malo slabije - idem na toplije. Caka je sto mozes fino poredati kakvo svjetlo da imas u koje doba dana, a to je gotivno za dnevnu.


Kod mene dva povelika prozora pa mi nije toliko bitno, mislim da je 5000K u plafonjeri, ne sjecam se koja snaga... Ali nije 1800lm. Nekakve jeftine G9 LED na ogledalu (i u hodniku ispred), srednja zalost.

A jaran je radio nesto slicno tebi, samo naopako - ostavio standard plafonjeru, ali kad je renovirao, izveo struju i lampu da puca na plafon... Dobije gotivno difuzno svjetlo mada nema prozora, svidio mi se fol pravo.
:thumbup:
Druze, odnosno gospodine, dobra roba kosta pa bilo to i kineska, i nije bas ni bagatela. Šaomi je jedan respektabilan brand na nivou zemalja u tranziciji (poput nase :D ) (svjetski ne bas jos uvijek), da su na nivou strogog kineza, daleko od toga (sto se vidi i na slici iznad i vrlo lako procjeni). Strogi kinez je ovo sto kupuje @hrasno i vecina ostalih i to cijena govori. Sto se tice telefona, ja ne bih kupovao kineza iz svojih razloga softwareske prirode, mada bi to odgovaralo 90% stanovnista. A daleko i od toga da su jeftini barem oni koji nesto valjaju poput Šaomija i sl.

Ako nadje neku dobru alternativu na svjetskim oglasima nek postavi, a da kosta max 15$. :thumbup:
User avatar
hrasno38
Posts: 31485
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#114 Re: led rasvjeta

Post by hrasno38 »

Running wrote:
Alfons Kauders wrote:
Kvalitet ovdje fakat nije upitan. Ako kontas da je fush proizvodjac, da bi pravili ustede na komponentama, fulas skroz. :) Vjeruj mi, ljudi sve rade top, od mobitela nadalje, nema zajebancije s Kinezima. :) Temperaturu svjetla je lijepo moci promijeniti... Meni je daylight sasvim ok kada se bas treba odvrnuti, kada nesto radim po kuci ili u sumrak, ali kad idem na malo slabije - idem na toplije. Caka je sto mozes fino poredati kakvo svjetlo da imas u koje doba dana, a to je gotivno za dnevnu.


Kod mene dva povelika prozora pa mi nije toliko bitno, mislim da je 5000K u plafonjeri, ne sjecam se koja snaga... Ali nije 1800lm. Nekakve jeftine G9 LED na ogledalu (i u hodniku ispred), srednja zalost.

A jaran je radio nesto slicno tebi, samo naopako - ostavio standard plafonjeru, ali kad je renovirao, izveo struju i lampu da puca na plafon... Dobije gotivno difuzno svjetlo mada nema prozora, svidio mi se fol pravo.
:thumbup:
Druze, odnosno gospodine, dobra roba kosta pa bilo to i kineska, i nije bas ni bagatela. Šaomi je jedan respektabilan brand na nivou zemalja u tranziciji (poput nase :D ) (svjetski ne bas jos uvijek), da su na nivou strogog kineza, daleko od toga (sto se vidi i na slici iznad i vrlo lako procjeni). Strogi kinez je ovo sto kupuje @hrasno i vecina ostalih i to cijena govori. Sto se tice telefona, ja ne bih kupovao kineza iz svojih razloga softwareske prirode, mada bi to odgovaralo 90% stanovnista. A daleko i od toga da su jeftini barem oni koji nesto valjaju poput Šaomija i sl.

Ako nadje neku dobru alternativu na svjetskim oglasima nek postavi, a da kosta max 15$. :thumbup:
A sta je to problem u softveru kod kineskih telefona :? kad svi koriste Android.....malo si poceo da pretjerujes i provlacis klasicnu sminkersku "marka" pricu. Ja sam do sada narucio jedno 50 stvari "strogih kineza" i osim ovih sijalica sve radi ko sat i upravo onako kako je i opisano. Ali naravno ja razumijem i ono sto se zove pomodarstvo narocito ako sam ne zaradjujes i ne izdrzavas porodicu. I ja sam ko mladic mozes zamisliti u onom ruznom proslom dobu nosio starke iz USA, orginal Levis, Champion majice ali sam nosio isto tako i Borovo patike koje su trajale kao i Convers. S obzirom da sam covjek u godinama i imam porodicu pokusavam da prodjem sto bolje jer nemamo svi politicarske plate, niti smo tajkuni anece nesto ni one igre na srecu. Tako nemoj se ljutiti ali to sminkeranje i kurcanje sa markama malo iritira!! Ovo je inace kineska masina.......



I da da ne zaboravim svako pa i onaj bez mozga zna uci u radnju i kupiti najskuplje ali je vec umjece kupiti jeftinije a da ti odgovara.
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#115 Re: led rasvjeta

Post by AstorH »

hrle1976 wrote:I ako cu se opet ponoviti. Da potvrdim.

Led mozda jeste dobar za okolis, manje energije i tako to. Inace za oci, kao da buljisu u tv u punom mraku. Setao sam u praku gdje su javnu rasvijetlu postavili sa tim led lampama, jedva gledas, sve moras u zemlju gledati. No, svijet se bakce gluparijama pa je ovo samo jedna od brojnih, te zagrijavanja i p.m.

Ja led nebi uzeo ni da mi dzaba nudis, bi kad bi napravili da je normalno svijetlo, a ne da bljesti da te oci bole danima.

Sve u svemu sa moje strane skroz ne savrsen produkat na trzistu, od kojeg ce za koju godinu da svi alamruju, steti vid itd.
Jarane ti si pobrkao C02 aparat sa Led zaruljama ili previse motas navecer
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#116 Re: led rasvjeta

Post by manekenka u penziji »

Možda malo nepoznata marka ali sam ja uzela Vitonne LED sijalice.
Naime, prije nekih 6 godina sam za wc ormarić uzela štedne sijalice iste marke i tek su nekidan pregorile. Zapravo, jedna je pregorila, druga radi.
Idući logikom da su ove Vitonne trajale izuzetno dugo, tj.duze od Phillipsovih i Osramovih, uzela sam ponovo istu marku ali ovaj put LED.
Ako neko ima volju neka ih proba, nisu skupe uopće. Jedna LED koja daje svjetlost od oko 60W je otprilike 4,50 KM
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#117 Re: led rasvjeta

Post by Alfons Kauders »

hrasno38 wrote:
A sta je to problem u softveru kod kineskih telefona :? kad svi koriste Android.....malo si poceo da pretjerujes i provlacis klasicnu sminkersku "marka" pricu. Ja sam do sada narucio jedno 50 stvari "strogih kineza" i osim ovih sijalica sve radi ko sat i upravo onako kako je i opisano. Ali naravno ja razumijem i ono sto se zove pomodarstvo narocito ako sam ne zaradjujes i ne izdrzavas porodicu. I ja sam ko mladic mozes zamisliti u onom ruznom proslom dobu nosio starke iz USA, orginal Levis, Champion majice ali sam nosio isto tako i Borovo patike koje su trajale kao i Convers. S obzirom da sam covjek u godinama i imam porodicu pokusavam da prodjem sto bolje jer nemamo svi politicarske plate, niti smo tajkuni anece nesto ni one igre na srecu. Tako nemoj se ljutiti ali to sminkeranje i kurcanje sa markama malo iritira!! Ovo je inace kineska masina.......



I da da ne zaboravim svako pa i onaj bez mozga zna uci u radnju i kupiti najskuplje ali je vec umjece kupiti jeftinije a da ti odgovara.
Kolega vjerovatno misli na update i tu donekle ima pravo, ako uzmes no-name kineski Android - vjerovatno nikad neces dobiti update...

Ali ako ganjas kakav brend poput Xiaomi, Lenovo, Meizu - onda nema problema, tako da marka nije nebitna kod telefona i sl. uredjaja. Ja sam prije Kineza nosao Nexuse i razlika je ogromna. Problem je sto je i razlika izmedju Nexusa i nekog LG-a ili Samsunga ista, a kostaju duplo vise od Kineza. :)

Kod mene to fakat nije stvar cijene. Nosao sam i iPhone i Nexus, preko posla sam se znao ogrebati za vrhunski hardver, ili sam kupiti skupe stvari, pa opet svaki mjesec narucim ponesto od Kineza. Ne zato sto su jeftini vec zato sto su dovoljno dobri.

Na kraju godine kad podvucem cizu, burazer i ja potrosimo par stoja dolara godisnje na sitnice i neke malo vrijednije stvari iz Kine. Zato jer na svaku stoju koju kupimo ustedimo barem 40-60% u odnosu na cijene kod nas. Jesu li bolje "markirane" stvari? Naravno da jesu, ali meni nisu toliko bolje da bi opravdale tu razliku u cijeni. S obzirom na prosjecna primanja kod nas, usteda od par stoja godisnje ljudima nije nebitna.

Zato sve vise raje nemilice narucuje iz Kine. I trebaju. Kinezi rade robu upravo za trzista poput nasih, samo sto se mi i dalje furamo da smo zapad pa nam nije pravo. :)
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#118 Re: led rasvjeta

Post by Alfons Kauders »

Running wrote:
Alfons Kauders wrote:
Kvalitet ovdje fakat nije upitan. Ako kontas da je fush proizvodjac, da bi pravili ustede na komponentama, fulas skroz. :) Vjeruj mi, ljudi sve rade top, od mobitela nadalje, nema zajebancije s Kinezima. :) Temperaturu svjetla je lijepo moci promijeniti... Meni je daylight sasvim ok kada se bas treba odvrnuti, kada nesto radim po kuci ili u sumrak, ali kad idem na malo slabije - idem na toplije. Caka je sto mozes fino poredati kakvo svjetlo da imas u koje doba dana, a to je gotivno za dnevnu.


Kod mene dva povelika prozora pa mi nije toliko bitno, mislim da je 5000K u plafonjeri, ne sjecam se koja snaga... Ali nije 1800lm. Nekakve jeftine G9 LED na ogledalu (i u hodniku ispred), srednja zalost.

A jaran je radio nesto slicno tebi, samo naopako - ostavio standard plafonjeru, ali kad je renovirao, izveo struju i lampu da puca na plafon... Dobije gotivno difuzno svjetlo mada nema prozora, svidio mi se fol pravo.
:thumbup:
Druze, odnosno gospodine, dobra roba kosta pa bilo to i kineska, i nije bas ni bagatela. Šaomi je jedan respektabilan brand na nivou zemalja u tranziciji (poput nase :D ) (svjetski ne bas jos uvijek), da su na nivou strogog kineza, daleko od toga (sto se vidi i na slici iznad i vrlo lako procjeni). Strogi kinez je ovo sto kupuje @hrasno i vecina ostalih i to cijena govori. Sto se tice telefona, ja ne bih kupovao kineza iz svojih razloga softwareske prirode, mada bi to odgovaralo 90% stanovnista. A daleko i od toga da su jeftini barem oni koji nesto valjaju poput Šaomija i sl.

Ako nadje neku dobru alternativu na svjetskim oglasima nek postavi, a da kosta max 15$. :thumbup:
Ćaomi postaje svjetski brend, samo sto ih boli kurac za zapadnim trzistima pa se to ne primjeti iz nase perspektive. :) Pokopili su u zadnjih 18 mjeseci dobar dio trzista u Indiji, guraju se u J. Americi. I to je svijet - ne vrti se sve oko EU i SAD, nit smo mi EU i SAD po kupovnoj moci.

Znas sta je najzanimljivije? Sto Xiaomi nema marzu na telefonima, pa za $150 dobijes hardver vrijedan $120 - a kod velikog brenda bi isti hardver platio upola do duplo vise. Oni zaradjuju lovu na uslugama i drugim proizvodima, ukljucujuci sijalice i ostale pizdarije. Ukratko, kineski brend kojem licno navise vjerujem. Bilo da sam uzeo telefon od $100 ili $400, router, zvucnik ili nesto deseto - nijednom se nisam pokajao jer ljudi jednostavno nude najbolji hardver po najkonkurentnijoj cijeni, bilo da prave telefon od $200 ili olovku od $4, pristup im je isti - tuse gotivne stvari po postenoj cijeni i to im je mantra. Lik je napravio cijelu firmu oko ideje da gotivne stvari ne moraju kostati kao slicni proizvodi etabliranih brendova.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#119 Re: led rasvjeta

Post by hrle1976 »

AstorH wrote:
hrle1976 wrote:I ako cu se opet ponoviti. Da potvrdim.

Led mozda jeste dobar za okolis, manje energije i tako to. Inace za oci, kao da buljisu u tv u punom mraku. Setao sam u praku gdje su javnu rasvijetlu postavili sa tim led lampama, jedva gledas, sve moras u zemlju gledati. No, svijet se bakce gluparijama pa je ovo samo jedna od brojnih, te zagrijavanja i p.m.

Ja led nebi uzeo ni da mi dzaba nudis, bi kad bi napravili da je normalno svijetlo, a ne da bljesti da te oci bole danima.

Sve u svemu sa moje strane skroz ne savrsen produkat na trzistu, od kojeg ce za koju godinu da svi alamruju, steti vid itd.
Jarane ti si pobrkao C02 aparat sa Led zaruljama ili previse motas navecer
Ovih dana cujem leda navise u BiH. Pada sa neba.
User avatar
Izlija
Posts: 1209
Joined: 20/05/2010 13:04

#120 Re: led rasvjeta

Post by Izlija »

Hrle, upali kandilj i ne zajebaji :run:
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#121 Re: led rasvjeta

Post by BarbaDue »

mayab wrote:Garancija?
Kao što vidiš 30 godina.
Hajlac wrote:@BarbaDue

Te Bekto su Made in BiH sijalice, zar ne :)

Gdje ih ima u prodaji i da slucajno nemaju 4500k?
Da, made in BiH, rade ih u Goraždu. Namjenjene su za izvoz a ne znam gdje ih ima kupiti. Ako te interesuje mogu se raspitati.
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#122 Re: led rasvjeta

Post by AstorH »

Moje LED-ice :)

Image
User avatar
Running
Posts: 301
Joined: 01/01/2017 19:57

#123 Re: led rasvjeta

Post by Running »

Dje si kupio OSRAM iznad i koliki je flux te najvec sijalice.
Na svjetskim oglasima, ima LEDa po 20-30w sto bi mi valjalo ali obicno je postarina ko 2x sijalice.
Najvise sto nadjoh Vtac 17w, 1800lm, i ima kod nas, cak i jeftinije nego na oglasima.
Losa ponuda bas, nemam izbora nikakvog nigdje.
Ova sijalica od Alfonsa dade mi ideju da pogledam jednu dimabilnu led sijalicu GU10 grlo za stolnu lampu. Cesto se desava da ne treba bas toliko svjetlosti, s obzirom da su monitor i TV u okruzenju, da da tek toliko da ublazi kontrast, a ujedno da valja kad se radi nesto ili cita na stolu.


mayab wrote:"Otkrio" sam izvrsnu ponudu LED sijalica, a i svjetiljki, plafonjera, panela, te lustera po odlicnim cijenama u prodavnici MASS Light (preko puta EP BiHu nizu radnji niže zavoda socijalnog), ternutno ima LED SIJALICA NA AKCIJI, i sto je najbolje , daju trogodisnju garanciju!Definitivno sam komplet osvjetljenje u kuci prebacio na LED.
[emoji106]
Pogledacu bas sutra, neko napisa da ima i jacih sijalica.

Ako moze par slika tih sijalica, da odma' procjenim na cemu sam da ne svravam bzvz, ili ako imaju neki sajt ili nesto. Hvala.
User avatar
Running
Posts: 301
Joined: 01/01/2017 19:57

#124 Re: led rasvjeta

Post by Running »

Mora novi post:
Kupih danas obe, mass light osjetno teza, iako nije mnogo jaca. Uglavnom ne djeluju ni jedna ni druga kao "strogi kinezi" mozda malo napredniji kinezi, sto valjaju po oglasima i brat hrasno kupuje po 1-2-3$ (ne ljuti se tebra, salimo se :D) garaznih brendova.
Medjutim kad sam izvrtao staru vtac primjetim pukotinu na termoplastici. Da sam vidio ranije ne bih opet vtac nema sanse, koliko god kostala. Nekako mi ne ide ova jeftina termoplastika na jace sijalice (mora na ovo aluminijum u najmanju ruku), ili barem da to odrade kao OSRAM. Sad bi mi dobro dosao onaj aluminijum sa xiaomia. Obe se griju strava, vidjecemo kako ce se ponasati, nisu bas nesto ni skupe pa ok. I posle se pitaju sto za neku bitnu robu ne gledam samo jeftino, mora na ovo aluminijum u buduce. :)

Sto se svjetlosti tice i svega ostalog extra sam zadovoljan sa obe, jedino je hladjenje problematicno, kad sam je skinuo trebalo je pola sata da se ohladi a radila 10ak minuta.

http://cloud.tapatalk.com/s/58864159bc8 ... 75227.jpg?
http://cloud.tapatalk.com/s/5886418ba73 ... 75254.jpg?
http://cloud.tapatalk.com/s/5886416fd88 ... 80627.jpg?
http://cloud.tapatalk.com/s/5886418d129 ... 81144.jpg?
Last edited by Running on 23/01/2017 19:54, edited 1 time in total.
zdruzdjo
Posts: 5213
Joined: 16/08/2009 00:27

#125 Re: led rasvjeta

Post by zdruzdjo »

Buraz ovo nije pukotina, ovo je puklo.

Sent from my HTC One ME dual sim using Tapatalk
Post Reply