Lazni snobovi i "prave" knjige

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#1 Lazni snobovi i "prave" knjige

Post by horns&drums »

Otvaram ovu temu povodom nedavnog razgovora s jednim "nacitanim" covjekom. Naime, poveo se razgovor oko ovih knjiga sto se prodaju uz novine, je l' to pametno ili nije itd.

I covjek kaze, doslovce ovako: " Ma ja to smece od knjiga nikada ne bih kupio, cuo sam da se rade na reciklaznom papiru (jok, na pergamentu ce), a i lose su kvalitete brate, raspadaju se kod prvog citanja (izgleda da frajer cita "Anu Karenjinu" svakih sedam dana). Mene je stid kada mi gosti dodju i kazu mi da su mi knjige ofucane i stare (zamisljam skupinu ljudi slicnih njemu u jednoj prostoriji i brrr...zima mi je odjednom). Neki dan mi je sin donio "Fausta" i onako nije lose izgledao ( Gete je ustao iz groba i poceo da ide u teretanu izgleda, go Wolfgang Johane ) ali kad mi je rekao da ga je kupio uz Vecernji list, e onda sam popizdio. Sinu sam zabranio dzeparac i od sada ja kupujem knjige ( kilo crvenih i red zutih, molim vas i pozurite da se ne ohlade ili, jos gore, da ne izadju iz mode ) ,a Fausta sam lijepo bacio u kamin da izgori (slijedi opis njegovog velelebnog kamina, no ne bih vas zamarao)".

Hehe, bilo mi je na vrh jezika da ga pitam "A drzis li prepariranu glavu divlje svinje ili jelenske rogove iznad kamina", ali ko zna cega bih se jos naslusao, a ionako mi je bila muka od price.

Pita on mene na kraju ( naravno, dotadasnji razgovor je bio monolog ) kupujem li ja knjige uz novine i na moj potvrdan odgovor slijedio je novi monolog ne dajuci mi sansu da opravdam svoje stavove.

Zvao me neki dan, rekao mi da sam firaon koji stedi na svemu ( Romi su inace poznate stedise ), a na knjigama posebno, a ne bih trebao jer knjige su... onda slijedi definicija knjiga iz neke enciklopedije (tvrdi kozni povez, zelene boje, u tri toma).

Ne bi to bilo ni bitno, no covjek ima 38 godina, zavrsio ekonomiju u ratu za dvije godine ( za ove sa strane: I to je u Sarajevu moguce, dolazite studirati ovamo ), sada je rukovodilac jedne jake firme i... voli covjek knjizevnost, fakticki se ne odvaja od literature i sve guta i sve zna, zna najmanje pet dijaloga napamet ( slusao ga jednom prilikom vlastitim usesima na jednoj sjedeljci).

Sa kakvim mi to "ljudima" zivimo, kakvo nam je okruzenje, zapitate li se vi ponekad? Ko nas vodi, ko rukovodi nasim poslovima i najbitnije kako takve ljude na vrijeme prepoznati i kloniti ih se

Zahvalan sam na bilo kakvim odgovorima. Hvala na paznji.

Adieu
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#2

Post by pitt »

Znachi ako bi slucajno doshao u posjed recimo jednog od prvih izdanja pa eto recimo spomenutog fausta koje ej u malo pohabanom stanju godina radi, trebao bih ga kulturnoi odbiti i otici do sahinpashica i uzet najnovije izdanje sa koricama ko na slikovnici? :(
Davno su ljudi rekli.....knjiga se ne sudi po koricama a ni po kvalaitetu papira. Ko bi josh cito neka djela svjetski priznatih knjizevnika da se prodaju u pozlacenim kolekcijama koje kostaju citavo bogatstvo? Zar knjizevnost treba da bude cijenjena kroz estetiku izdanja ili sta?
E moj hornito....sa svakim se i ti druzish :D:D:D
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#3

Post by Stari »

H&D:
Zahvalan sam na bilo kakvim odgovorima. Hvala na paznji.
Jel to sad znaci da me niko nece banovati ako ....moj komentar bude malo nepodudaran sa temom :D

A inace tema je ....prava...bez zeze.
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4

Post by Truba »

meni su knjige preskupe u regularnim šopovima i antikvarnicama gdje je npr kentaurovo SF izdanje od 100 stranica koje je u kupus stanju ravno 10 maraka
a ana karenjina uz jutarnje novine je 8 km Karamazovi 1.5 km it...

8)

daklem što je jeftino i bogu je drago 8)
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#5

Post by horns&drums »

Stari, nabacicu ti novalicku, radi s njom sta hoces nemoj samo puno lutati od teme :D:D
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#6

Post by Stari »

Eih....nemoj sad da ja ovdje razradim citavu jednu dizertaciju u kojoj ojadim sirote male snobove i proglasim ih kompletnim idiotima....a onda poslije kad ti treba da nabacis , ...zacuje se muntanje tipa...."ma nesto me ne ide ovaj centarsut ne znam sta mi je danas"...i tako to.
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#7 Re: Lazni snobovi i "prave" knjige

Post by alek »

horns&drums wrote:Otvaram ovu temu...
...nizasto, bez koristi za sebe i druge, iz potrebe koja je jaca od koristi i razuma, da ostane zapisana.... muka razgovora sa sobom... :D :D :D
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#8

Post by horns&drums »

Da, zaboravih reci, moj sugovornik je bio alek :D:D
User avatar
Kaiser
Posts: 359
Joined: 30/07/2004 15:06
Location: ni sam ne znam

#9

Post by Kaiser »

snobovi su svuda oko nas, skorojevici najgore vrste

sad su se upetljali i u knjizevnost, tamo gdje smo se najmanje nadali. jer, sad je "in" biti obrazovan, nije vise moderno biti jalijas. a kad se vec mora biti obrazovan i citati, mora se i to raditi sa stilom, tj. prezirati knjige uz novine, jer je to sund :?

treba to isfurat, iskulirat i ko **** takve

zivjele jeftine knjige, jer knjiga nije vrijedna zbog korica
Harrys
Posts: 7352
Joined: 28/04/2004 10:35

#10

Post by Harrys »

Horny ba,sto mu ne predlozis da ti proda te nekvalitetne knjige-papire na kilo. :D,umjesto da ih pali.Tako obojici dobro,on se rijesio papira a ti ,po prirodi cicija,jeftino dosao do knjiga. :lol:
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#11

Post by alek »

horns&drums wrote:moj sugovornik je bio alek :D:D
covjek odmjeren, istancanog osjecaja za lijepo :D uspjesan ekonomist sa dvije godine fakulteta i puno vise iskustva :D :D kaminom ukrasenim jelenjim rogovima, zgodnom zenom i krasnom djecicom :D alek je sve sto horns nije :D
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#12

Post by novalic »

knjigu taman da iz govana vadis.. nije losa...
Hart
Posts: 974
Joined: 30/03/2004 13:09
Location: Sarajevo

#13

Post by Hart »

kakav bolesnik! :lol:
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#14

Post by horns&drums »

Jesam, malo sam prehladjen... :-D
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#15 Re: Lazni snobovi i "prave" knjige

Post by alek »

horns&drums wrote:Zvao me neki dan, rekao mi da sam firaon koji stedi na svemu, a na...
...poenti posebno :D :D
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#16

Post by horns&drums »

I na izboru dobrih koka takodjer :D :D

Ucitelju, nemojte mi odmagati ako mi ne zelite pomoci
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#17

Post by alek »

kako da ti pomognem? kaiser, hart, harrys? :D reci :D
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#18

Post by Stari »

Apropo teme ....licno mislim da je malo onih koji su snobovi (ili elitisti kako sebe najradije vide) samo na taj nacin koji ti opisa. Kad je neko snob onda je to vidljivo i u drugim sferama zivota a ne samo u tome kako se isti ophodi s knjigama. Imam utisak da su to osobe, onako malo previse fixirane posjedovanjem, imovinom .... materijalnim svijetom uopste. Da se razumijemo svi smo mi pomalo (i ponekad) preokupirani tim materijalnim svijetom samo je kod snobova to .... uocljivije.
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#19

Post by alek »

nema to veze sa materijalnim. ima sa laznom otmjenoscu. snobovi kazu merde :D :D
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#20 Re: Lazni snobovi i "prave" knjige

Post by horns&drums »

horns&drums wrote: kako takve ljude na vrijeme prepoznati i kloniti ih se
To vas ja pitam
mya
Posts: 471
Joined: 20/10/2004 08:24

#21

Post by mya »

ja sam snob
kloni me se :D
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#22

Post by alek »

merde :D ne bih znao odgovor, ali znam odgovor na pitanje sta vole :D
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#23

Post by Stari »

alek wrote:nema to veze sa materijalnim. ima sa laznom otmjenoscu. snobovi kazu merde :D :D
Jos kad bi razlika izmedju lazne i istinske otmjenosti bila malo laksa da definisati ....tu bi bio kraj problema.
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#24

Post by horns&drums »

Teacher, nekada ste znali sve odgovore :D

mya, daleko ste vi od osobe, a kamo li od snobizma :D :D
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#25

Post by alek »

stari, radi se o nekoj profinjenosti, nekom je to stvarno urodjeno. neki se trude nauciti i eto razlike :D
Post Reply