Lazi u kupoprodaji...... FULL oprema

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Brdar
Posts: 280
Joined: 10/01/2012 20:02

#1 Lazi u kupoprodaji...... FULL oprema

Post by Brdar »

Ne znam sto toliko prodavaci lazu, 95% auta u oglasima i na piku pise FULL OPREMA, extra stanje itd... Pa kad misle da su svi ljudi maloumni. Ima i ljudi koji su (vrlo)dobro potkovani automobilima, i mogu vrlo lako provjerit (ili znaju) sta je za koju klasu , model, i godiste full oprema....
Mislim, ne znam stavrno sta ti prodavci misle... Ja mogu vrlo jednostavno uzet katalog i vidit sta je STVARNO full oprema,,,,,,
a isto tako kupci vide neki kadett iz 88, (a u oglasu stoji FULL fullova :D ) i pitaju ''a gdje je koza, navigacija... :-) "'
pa mislim ne mozes ocekivat za neki krs iz 89. da ima to (ni u snu) tu je eventualno servo, ABS, i suber FULL

Vozim volva s40 2001 1.8 (90kw) i nikad kada bih prodavao ne bih napisao full jer je ustavari nema, a ima slijedece
Klima,
2x el. podizaci stakala.
maglenke,
ABS, EBD, DSA,
grijanje siceva,
CD i kasetofon (volvo hu-605)
daljinsko zakljucavanje,
User avatar
abdic88
Posts: 67
Joined: 14/07/2011 07:18

#2 Re: Lazi u kupoprodaji...... FULL oprema

Post by abdic88 »

Ma svi po defaultu stavljaju full oprema, extra stanje, malo voženo....to neka sad nova furka
preludezalude
Posts: 5618
Joined: 07/03/2012 00:09

#3 Re: Lazi u kupoprodaji...... FULL oprema

Post by preludezalude »

To ti je normala kod nasih prodavaca. Svaki auto je u extra stanju i svaki koji ima klimu je full fullova.
Ja sam iz Tuzle otisao za Zenicu da pogledam auto u extra stanju. Kad ono, auto bilo prevrtano, sav kit po krovu ispucao, svijetli servis lampica, ispaljeni jastuci, katastrofa.

Ili ono kad kaze ful oprema osim klime i koze. :lol: :lol: :lol:
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#4 Re: Lazi u kupoprodaji...... FULL oprema

Post by mayab »

preludezalude wrote:To ti je normala kod nasih prodavaca. Svaki auto je u extra stanju i svaki koji ima klimu je full fullova.
Ja sam iz Tuzle otisao za Zenicu da pogledam auto u extra stanju. Kad ono, auto bilo prevrtano, sav kit po krovu ispucao, svijetli servis lampica, ispaljeni jastuci, katastrofa.

Ili ono kad kaze ful oprema osim klime i koze. :lol: :lol: :lol:
Kad neki seljacina sjedne iz zapreznih kola ili motokultivatora u neki takav auto, to je za njega "full oprema u extra stanju", morate to razumjeti :bih: :thumbup:
User avatar
muha-V8
Posts: 76
Joined: 26/07/2012 14:41

#5 Re: Lazi u kupoprodaji...... FULL oprema

Post by muha-V8 »

Napise BMW M5 full ,a od M-opreme ima volan i naljepnicu M5 na gepeku ,a o cijeni da ne govorim . :-)
neki
Posts: 6687
Joined: 17/02/2005 07:57

#6 Re: Lazi u kupoprodaji...... FULL oprema

Post by neki »

Najbolji mi je izraz 'puno full opreme' :-)
Mustafapasa
Posts: 1078
Joined: 16/06/2010 11:19

#7 Re: Lazi u kupoprodaji...... FULL oprema

Post by Mustafapasa »

Nedavno sam cuo kako frajer prodaje golfa koji je inace presao puno kilometara (al originalno pravo-od srca me nasmijalo) i kaze ovako "prodajem golfa kojeg je vozio dedo s kracom desnom nogom" ko biva jest presao al ga je dedo vozio polahko i nije ga gasao :lol:

Meni moze na oglasu pitati sta god hoces, kod mene to ne pali...Ne vjerujem cak ni u opecacene servisne knjizice...sve se to za 50KM da rijesiti u servisu.
ono sto ja na prvu kad gledam neko auto pratim jeste:
- razmaci izmedju limova na pocetku i na kraju tog dijela npr. da li lim vrata ima jednako odstupanje cijelom duzinom od lima blatobrana...isto to gledam na relaciji hauba blatobran, kako hauba "lijeze" pri zatvaranju, hauba - svjetla, hauba - branik i svjetla, gepek - krov itd...dakle sve ono sto mi moze s vasa pokazat da li je auto udarano.
- kad otvorim gepek, podignem prostirac i gledam fabricke varove (postoje neki spojevi koji su svojstveni samo za fabricko spajanje) kao i kad otvorim haubu pa tamo gdje su amortizeri... Jednostavno je otkriti da je auto radjeno, barem nasi majstori ostave dosta tragova jer ne vode racuna o svakom detalju...ne zastite sve pa u brzini ostane...
- gledam unutra interijer, koliko je ishaban, na koji nacin, kako itd...koristenje kroz vrijeme ostavlja tragove, pitanje je kakve...
- mehaniku ostavim majstoru, ali posvetim paznju pregledu upravljackog i kocionog sistema sto je po meni dvije najvaznije komponente uz signalizaciju na autu i za kraj, moje omiljeno, kilometraza...

Kazem frajeru, jel vracana kilometraza, kaze naravno nije, pa reko dobro, to danas nije problem provjeriti, to se barem danas lahko ustanovi. I zaista se ustanovi. Uzmem broj sasije i pravac u servis - ako je malo novije auto. Svako auto kad sidje s proizvodne trake, na njega fabrika daje garanciju, neko 1god, neko 7... Da bi se ta garancija ocuvala, vlasnik auta treba isto da redovito servisira u OVLASTENOM servisu. Svaki ovlasteni servis je povezn sa internacionalnom bazom podataka tog proizvodjaca o obavljenim servisima/intervencijama na autima (ljudi vode statistiku kvarova,zamjene dijelova, gledaju gdje sta mogu ustediti itd). Lijepo zamolim cika servisera da uleti u bazu i da mi izlista obavljene servise na autu. Pogledam kada je zadnji bio, pogledam intervale servisiranja kroz vrijeme i to je to...Mogu dosta zakljucaka izvesti iz ovog izvjestaja. Jedanput daidza htjeo kupiti sinu reno megana, iz slovenije, auto na slikama pisti, kilometraza super...Mi broj sasije, kad tamo uradjen posljednji servis na 25x.xxx hiljada a frajer ga prodaje sa 13x.xxx. Hocu reci da prodavaci nekada prave malverzacije, a nekada i sami vlasnici auta...
Ako ima jos neko neki savjet oko ovog da se edukujemo bit ce super... :thumbup:
User avatar
daddy_cool
Posts: 175
Joined: 05/03/2008 15:33

#8 Re: Lazi u kupoprodaji...... FULL oprema

Post by daddy_cool »

Kako rece Mustafapasa, interijer moze reci dosta toga o automobilu ili bolje receno, odnosu vlasnika prema svom vozilu. Kada vidim milion stikera na staklima (npr. registracije), to mi daje sliku vlasnika koji je uhljup i ne posvecuje dovoljno paznje vozilu (meni licno nije problem ostaviti 5 minuta na skidanje starog stikera i postavljanje novog).
Mustafapasa
Posts: 1078
Joined: 16/06/2010 11:19

#9 Re: Lazi u kupoprodaji...... FULL oprema

Post by Mustafapasa »

ima jos jedna stvar sada, postoji detektor debljine naka koji ti pokaze jel auto udareno tj.radjeno :lol:
ipak se auto ne kupuje svaki dan, treba dobro paznju posvetiti svemu u danasnjem vremenu...
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#10 Re: Lazi u kupoprodaji...... FULL oprema

Post by Qler »

Meni samo nije jasno, kako neko hoce da kupi auto staro 10-15 godina, i trazi da nije nikada udarano, da je preslo 62k km. Mislim, realno, ko moze voziti auto 10 godina i bar jednom ga ne kucnuti? Ja gledam da je dobro uradjeno ako je vec udareno. Naravno, ne bih ni ja uzeo auto koje je 6 puta prevrtano, ali ovi "gradski" udari mi ne predstavljaju problem, ako je uradjeno kako treba. Moje auto je udareno nazad, ne puno, dok je bilo kod proslog vlasnika (iz familije neko) samo je bil slomljena karambloka, zamjenjena je nova stavljena, koja nikada nije nalegla kao fabricka, i naravno ponovo lakirana. I sad neko dodje i kaze razvaljeno auto. E jebi ga, 1998 godina auto, i ocekujes da je kao da je juce sa trake izasao. A ima puno full opreme :D:D Za forda 1998, dobar je, digitalna auto klima, 4x el. podizaci, volan podesiv po dubini i visini, cd sa komandama na volanu, board computer, pa neki mali kontroni hajmo reci display, gdje signalitira ako je crkla neka sijalica, diskovi, voda u rashladnom sistemu, voda za brisace, servisni interval, 2x airbag, naslonjaci naprijed, nazad, plisana sjedista, daljinsko sa otvaranjem gepeka.... ali nema kozu, asr, siber, grijanje prednje sajbe i grijanje sjedista, sto je mogao imati, i nije full oprema..
Mustafapasa
Posts: 1078
Joined: 16/06/2010 11:19

#11 Re: Lazi u kupoprodaji...... FULL oprema

Post by Mustafapasa »

Qler, to je normalno i ok...branici i ti plasticni dijelovu su ok ali ja govorim od odstupanju haube na jednoj strani u odnosu na drugu (tipa razmak haube na desnoj strani je veci u odnosu na onu na lijevoj). To je ascare da je udarano i povrh svega lose uradjeno... Ako uzme auto s takvim propustom, onda ce sljedeca musterija to tebi pripisati...ovo ogrebotine i to...to nista...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#12 Re: Lazi u kupoprodaji...... FULL oprema

Post by goran16v »

Mustafapasa wrote:Qler, to je normalno i ok...branici i ti plasticni dijelovu su ok ali ja govorim od odstupanju haube na jednoj strani u odnosu na drugu (tipa razmak haube na desnoj strani je veci u odnosu na onu na lijevoj). To je ascare da je udarano i povrh svega lose uradjeno... Ako uzme auto s takvim propustom, onda ce sljedeca musterija to tebi pripisati...ovo ogrebotine i to...to nista...
Opet sve to nista ne znaci, zazori i zmedju dijelova i falcovi se vrlo lako mogu poremetiti na zbog najobocnijeg cesanja na parkinzima, pogotovo na novijim autima koji imaju plasticna prsa, vezne elemente itd.
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#13 Re: Lazi u kupoprodaji...... FULL oprema

Post by Qler »

Ja kad sam uzeo svoje auto, komplet sam ga lakirao, da ga sredim, jer sam ga povoljno i dobio, i taj dan kada sam ga uzeo od lakirera, dodjem na parking ispred interexa, i zenska izlazi iz auta i opali me vratima i "odbi" mi komadic farbe, laka... znaci nije bio ni 1h kod mene od kako sam ga uzeo sa lakiranja. I sta ja sad da radim. Izvinjava se zenska.. a meni je i onako auto 90% vremena vani, tek zadnju godinu imam garazu. Do tada je milion tih nekih packica dobio...
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#14 Re: Lazi u kupoprodaji...... FULL oprema

Post by milojicabrzi »

U sustini, vecina proizvodjaca, praktikuje tri paketa opreme (osnovi, srednji i jaci), neki imaju jos neke dodatne verzije, kao sto je npr. Laurin & Klement kod Skode, sto je stvarno visoka oprema (nova auta te klase, kostaju do 30% skuplje od obicnih verzija).

U sustini, kod nekih auta neke stvari dolaze serijski (servo, ABS i sl), kod nekih ne dolaze...Ako se napise da auto ima full opremu, to bi trebalo znaciti da ima 90% opreme koja se inace ugradjuje u taj model (kazem 90% jer uvijek ima neka caka, neka lajsna, pretinac i sl, koji moze da ima ili da nema).

Znaci, ako se napise full, ocekujem da ima 90% opreme koja se stavljala u taj model. Za auta koja su proizvodnje 2008+ full ne moze biti bez koze, bez klime, bez ABS ASR, svih stakala na struju, centralne i daljinske, retrovizora na struju itd.
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#15 Re: Lazi u kupoprodaji...... FULL oprema

Post by Industrialyzer »

postoje dvije vrste full opreme: 1. full i 2. full fullova :D
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#16 Re: Lazi u kupoprodaji...... FULL oprema

Post by goran16v »

Industrialyzer wrote:postoje dvije vrste full opreme: 1. full i 2. full fullova :D
I max ful!
Emir92
Posts: 303
Joined: 13/01/2011 15:31

#18 Re: Lazi u kupoprodaji...... FULL oprema

Post by Emir92 »

Mr.Fundamental wrote:

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :dance: :dance: :dance: :dance: :dance:
User avatar
Entropio
Posts: 7807
Joined: 21/11/2010 21:49

#19 Re: Lazi u kupoprodaji...... FULL oprema

Post by Entropio »

Industrialyzer wrote:postoje dvije vrste full opreme: 1. full i 2. full fullova :D
:lol:
Husqvarnate250
Posts: 31
Joined: 07/08/2012 00:30

#20 Re: Lazi u kupoprodaji...... FULL oprema

Post by Husqvarnate250 »

Sto se kilometraze tice tu ima dosta malverzacija.
Imam jednog prijatelja koji godisnje prelazi po 100000 km pa i vise. Prije svakog servisnog intervala i registracije vraca kilometrzu tako da se ne moze uci u trag.
na svoju ruku
Posts: 75
Joined: 16/04/2012 01:12

#21 Re: Lazi u kupoprodaji...... FULL oprema

Post by na svoju ruku »

Cao narode

odlicna tema

imam pitanje za vas

Imam 2006 Passat 2.0T (benzinac / Wolfsburg Edition znaci napravljen u Njemackoj za njemacku ali uvezen u USA gdje sam ga i ja kupio)

eh sad, ja ne bi rekao da imam FULL FULLOVA opremu :D :D :dance: ali recimo od nekih osnovnih stvari ima kozu, siber, sve elektricno itd.. nema slijedece: gps, dvd i duplu klimu

evo koji je problem, posto ja planiram prodati auto pocetkom slijedece godine a posto na autu imam SVEGA 73000KM, kako da ja dokazem potencijalnom kupcu da kilometraza nikad ne da nije vracana nego joj niko prisao nije.

ako neko zna kako i gdje (adresa/tel) se to radi u vidu nekog oficijelnog dokumenta i sl. Auto je bukvalno kao novo jer ga vozim samo na otvorenom/autoputevi itd, posao mi je 10min od kuce tako da nemam potreba da ga vozim, sve je taban fijaker ili eventualno bicikl

Hvala vam na savjetima :bih: :thumbup:
User avatar
B6Redhell
Posts: 5877
Joined: 25/12/2010 04:56

#22 Re: Lazi u kupoprodaji...... FULL oprema

Post by B6Redhell »

na svoju ruku wrote:Cao narode

odlicna tema

imam pitanje za vas

Imam 2006 Passat 2.0T (benzinac / Wolfsburg Edition znaci napravljen u Njemackoj za njemacku ali uvezen u USA gdje sam ga i ja kupio)

eh sad, ja ne bi rekao da imam FULL FULLOVA opremu :D :D :dance: ali recimo od nekih osnovnih stvari ima kozu, siber, sve elektricno itd.. nema slijedece: gps, dvd i duplu klimu

evo koji je problem, posto ja planiram prodati auto pocetkom slijedece godine a posto na autu imam SVEGA 73000KM, kako da ja dokazem potencijalnom kupcu da kilometraza nikad ne da nije vracana nego joj niko prisao nije.

ako neko zna kako i gdje (adresa/tel) se to radi u vidu nekog oficijelnog dokumenta i sl. Auto je bukvalno kao novo jer ga vozim samo na otvorenom/autoputevi itd, posao mi je 10min od kuce tako da nemam potreba da ga vozim, sve je taban fijaker ili eventualno bicikl

Hvala vam na savjetima :bih: :thumbup:
Ma lahko ti je to odes do VW dealera provijere ljudi za dolare svasta nesta, pa i tvoj instrument cluster. Nego imas li problema sa tim passatom kako te slusa. jer su jako problematicni pogotovo 2006 model...
Smail Aga
Posts: 855
Joined: 20/06/2012 09:06

#23 Re: Lazi u kupoprodaji...... FULL oprema

Post by Smail Aga »

Qler wrote:Meni samo nije jasno, kako neko hoce da kupi auto staro 10-15 godina, i trazi da nije nikada udarano, da je preslo 62k km. Mislim, realno, ko moze voziti auto 10 godina i bar jednom ga ne kucnuti? Ja gledam da je dobro uradjeno ako je vec udareno. Naravno, ne bih ni ja uzeo auto koje je 6 puta prevrtano, ali ovi "gradski" udari mi ne predstavljaju problem, ako je uradjeno kako treba. Moje auto je udareno nazad, ne puno, dok je bilo kod proslog vlasnika (iz familije neko) samo je bil slomljena karambloka, zamjenjena je nova stavljena, koja nikada nije nalegla kao fabricka, i naravno ponovo lakirana. I sad neko dodje i kaze razvaljeno auto. E jebi ga, 1998 godina auto, i ocekujes da je kao da je juce sa trake izasao. A ima puno full opreme :D:D Za forda 1998, dobar je, digitalna auto klima, 4x el. podizaci, volan podesiv po dubini i visini, cd sa komandama na volanu, board computer, pa neki mali kontroni hajmo reci display, gdje signalitira ako je crkla neka sijalica, diskovi, voda u rashladnom sistemu, voda za brisace, servisni interval, 2x airbag, naslonjaci naprijed, nazad, plisana sjedista, daljinsko sa otvaranjem gepeka.... ali nema kozu, asr, siber, grijanje prednje sajbe i grijanje sjedista, sto je mogao imati, i nije full oprema..
Mislim da poenta bas i jeste u tome sto se laze i petlja. Svako zna da auto za desetak godina ima bar 2-3 kuckanja,znamo koliko KM prodze i znamo sta otprilike moze imati od opreme.Zato oglasi u kojima se takva starija auta pretjerano hvale izgledaju glupo ili kao da neko na silu od nas pokusava praviti budale. Upravo trazim auto za kupiti i cim otvorim oglas i vidim da se pretjerano hvali,samo predzem na drugoga. Mislim da prodavci time postizu kontraefekat,sto je bitno posebno ovim 'profesionalnim prodavcima ' ( raji koja valja 2-4 auta ).
Svoj sam auto prodao bez oglasa poznaniku. Je li udarano ? Jeste,udareno je na tom i tom mjestu ( u Rakovici :D ),pravio ga je taj i taj,evo pogledaj. Kilometraza,ma sta znam,ja je vracao nisam a za prije ne znam. Oprema ?? Udzi i vidi ,sta ima. Zamijenio sam mu ovo i ovo,tada i tada,evo ti racuni,evo ti imena,provozaj uostalom. Cijena ?? Pa nekih 15-20 % niza nego sto je po oglasima za to auto,tog godista. Ruka,ruci i svi zadovoljni. Ljudi su alergicni na prevare i mutljaze a navikli su da svako laze i petlja,zato mislim,da se bolji efekat moze postici ako se posteno pristupi kupcu. No,problem je sto ima puno ovih malih preprodavaca,koji hoce da se ugrade par stoja ,pa ne znaju vise,ni sta su kome rekli,sta su kome slagali,nisu vise ni u majcino ime sigurni. Za njih su Rodni i Del ,postenjacine na kvadrat
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#24 Re: Lazi u kupoprodaji...... FULL oprema

Post by goran16v »

Ja ne znam ko je gori ili prevaranti koji prodaju ili cjepidlake koje kupuju pa bi za 6k KM auto bez imane u idealnom stanju!
Ja sam trazio nekakav auto i vidim u oglasima da se prodaje otprilike sto trazim, Sarajevski kanton, godiste ok, cijena ok, kilometraza ok, naravno "full oprema". Da ne klepnem dzaba nazovem lika i lijepo ga pitam jel auto ovakav kao sto si napisao u oglasnima, da ne dolazim dzaba? Kaze lik auto je u Visokom, sve je onako kako pise, slobodno dodji. Ja k'o levat klepnem kad tamo auto ni "f" od "full" opreme, auto bilo od autoskole, jos duple komande i kojekakvi prekidaci u njemu, i sto je najgore auto nije 2009. god kako je pisalo u oglasima nego 2008! Dok smo sjedali u auto uzmem oglase i zovem sljedeci broj, isti tip auta samo godinu stariji, opet Kanton Sarajevo i gledam hladno se isti lik javlja na drugi mob, i ja ga pitam odmah jel sigurno auto 2008 god? Nije nego 2007. Pa kakva je to seljacka i prevarantska politika, prvo lazes o lokaciji, auto u ZE-DO Kantonu, lazes za opremu, za stanje, pa i za godiste, kontas kad je neko vec klepio da ga vidi da ce ga i uzeti!
Ja prodajem svoj auto, kupljen nov, svi servisi uvedeni u servisnu (sto kod ovplastenog, sto u obicnom servisu), svi racuni i garancije u serv. knjizici, auto nikad nije imalo veci udes, sve ogrebotine i manji udarci ali sve uredno popravljeno. Mana na autu je bila sto je trebalo promjeniti 2 zimske gume (dvije nove) i auspuh i da se ne peglam oko toga ja spustim cijenu za nekih 700-800 KM u odnosu na isti takav iz oglasa. Dodje lik, zagleda sa svih strana, cima, ljulja, pali - gasi, gleda dimi li (auto presao 165k km) i na kraju eto sve je u redu ali cijena nije u redu, treba promjeniti auspuh i gume. Ja odmah spustim haubu, zatvorim sva vrata i zakljucam! Nije auto za tebe, ako hoces da auto da ne moras nista mijenjati dodas milju pa se vozis, a ako hoces bez mane platis 30k KM kupis nov i eto ga bez mane, a sad dovidjenja! Na kraju prodam auto rodjaku od druga, lik ga nije pogledao, sjeo napravio krug od 500m i isplatio auto.
na svoju ruku
Posts: 75
Joined: 16/04/2012 01:12

#25 Re: Lazi u kupoprodaji...... FULL oprema

Post by na svoju ruku »

[/quote]
Ma lahko ti je to odes do VW dealera provijere ljudi za dolare svasta nesta, pa i tvoj instrument cluster. Nego imas li problema sa tim passatom kako te slusa. jer su jako problematicni pogotovo 2006 model...[/quote]


Hvala ti puno, znaci AC QUattro, ASA i ostali to mogu da urade. super.

sto se tice ovog mog pasata, mogu ti reci da sem promjena ulja i naravno mid-servisa na 50.000km nista nije radjeno, ama bas nista

Cuo sam i ja da ovi obicni Americki pasati imaju problema ali ovaj moj je bio skuplji u startu 7000 dolara zato sto je "wolfsburg edition", pa ima 100% europski motor (ne onaj radjen za US trziste), ima DSG mjenjac, kaze mi mehanicar da su cak i sarafi drukciji nego Americki tj bolje kvalitete a ne ona govna iz Mexica

Kupio sam garazu u centru grada i prilaz toj garazi mi je PAKAO jer po 10 puta moram tamo-vamo itd zato sto je pasat predug, pa kontam da kupim nesto malo krace tipa mini SUV ili tako nesto
Post Reply