LATINICA: Zasto je pala Posavina?

Locked
miop
Posts: 1130
Joined: 13/10/2005 12:50

#1 LATINICA: Zasto je pala Posavina?

Post by miop »

Da li je ko gledao?

Zasto je pala POSAVINA - LATINICA (prvi dio) 18.02.2008.
http://www.youtube.com/watch?v=K49EePlIXW4

Zasto je pala POSAVINA - LATINICA (drugi dio)
http://www.youtube.com/watch?v=Z5_0Bdqchf0

Zasto je pala POSAVINA - LATINICA ( treci dio)
http://www.youtube.com/watch?v=AyPqM_x23Pk

Zasto je pala POSAVINA - LATINICA ( 4. dio)
http://www.youtube.com/watch?v=I8rxivPlFcc

Gosti su bili izmedju ostalih:

Jozo Begic - zapovjednik HVO Posavina (cini mi se da se tako zove)

Ante Prkačin - general HOS-a

Izmedju ostalih o padu Posavina govorio je i general Antun Tus, tadasnji nacelnik glavnog stozera HV

Utisci?
Last edited by miop on 19/02/2008 14:42, edited 1 time in total.
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#2

Post by ins »

Svi iz BiH koji su tada imali dovoljno godina sjecaju se povlacenja Hrvatske Vojske iz Posavine, i njezinog prepustanja cetnicima.

Ova je emisija za stanovnistvo u Hrvatskoj, koji to nikada nisu bili u prilici saznati.

A sto se Posavine tice, mislim da je to najveca greska ucinjena Hrvatima u BiH ikada, a druga se cini sada jer se oni niti na bilo koji nacin ne ohrabruju na povratak, vec 10-12 godina. Ono je tamo spaljena zemlja....
armin00
Posts: 225
Joined: 29/06/2005 03:12

#3

Post by armin00 »

Fino se na kraju svi slozise da je Posavina prodana, odnosno da je to bio dogovor izmedju Tudjmana i Slobe.. Kad prizna i HVO-ac kud ces dalje.. da li ce Srbi ikad nesto priznat?
Nisam gledo pocetak, al interesantna emisija u svakom slucaju.
miop
Posts: 1130
Joined: 13/10/2005 12:50

#4

Post by miop »

Mene je posebno iznenadilo sto je govoreno o dvije linije zapovjedanja.
Npr. General Tus sprema kontranapad, planira koje ce jedinice preci most iz S.Broda prema B.Brodu i tu vece neko mimo njegovog znanja dize most u vazduh, a covjek je zapovjednik!!! I jos odsjeca nekih 1000 vojnika na drugoj strani koji su poslije morali preplivati Savu i prebaciti se splavovima, a ostaviti teze oruzje i vozila????
I to sve se desava nakon sastanka u Grazu izmedju Mate Bobana i Radovana Karadzica.

Osim toga navodi se i sastanak Nikole Koljevica sa Franjom Tudjmanom u Zagrebu u to vrijeme (svjedocio je neki visoki duznosnik HDZ-a u Banskim Dvorima u to vrijeme, zaboravio sam ime.)

A jos se navodi kako je na pregovorima u Dejtonu kad se poteglo pitanje Posavine, Milosevic rekao: "O Posavini nema govora, ja sam to sa Franjom davno dogovorio!"

?????????? :-)
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#5

Post by Skyfox »

Ja se iznenadio da su Hrvati digli most... U Sl. Brodu imam rodbine iako su to isto govorili malo ko u porodici im je vjerovao!
Mr_M
Posts: 383
Joined: 16/07/2005 17:36

#6

Post by Mr_M »

Nije pala nego oslobodjena.
miop
Posts: 1130
Joined: 13/10/2005 12:50

#7

Post by miop »

Mr_M wrote:Nije pala nego oslobodjena.
Jel' i Srebrenica "oslobodjena"??
zlatan01
Posts: 1176
Joined: 23/08/2006 16:29
Location: Halmstad

#8

Post by zlatan01 »

Ja sam dogadjaje u Posavini gledao "u zivo". Od samog pocetka sam sasvim siguran da je Posavina prodana a prodao ju je Franjo T. A da se mogla braniti...jos kako, pa dokaz je Gradacac koji je odolio svim napadima u kojima je koristeno sve, bas sve sto je cetnicka vojska imala, tenkove, artiljeriju, avijaciju (do zabrane letova) a helikoptere sve vrijeme, pa sve do "Kninskog" oklopnog voza u oktobru '93. Na strani odbrane dvije brigade jedna motorizirana jedna pjesadijska a napadac sa pretezno devet brigada iz dva korpusa plus podrska. Dakle bilo je moguce da se zeljelo. Posebna prica je desavanje u Derventi, Modrici, B.Brodu...kao i na kakve nacine je slabljena odbrana tamo...
User avatar
janje_
Posts: 2239
Joined: 05/04/2007 14:05

#9

Post by janje_ »

zlatan01 wrote:Ja sam dogadjaje u Posavini gledao "u zivo". Od samog pocetka sam sasvim siguran da je Posavina prodana a prodao ju je Franjo T. A da se mogla braniti...jos kako, pa dokaz je Gradacac koji je odolio svim napadima u kojima je koristeno sve, bas sve sto je cetnicka vojska imala, tenkove, artiljeriju, avijaciju (do zabrane letova) a helikoptere sve vrijeme, pa sve do "Kninskog" oklopnog voza u oktobru '93. Na strani odbrane dvije brigade jedna motorizirana jedna pjesadijska a napadac sa pretezno devet brigada iz dva korpusa plus podrska. Dakle bilo je moguce da se zeljelo. Posebna prica je desavanje u Derventi, Modrici, B.Brodu...kao i na kakve nacine je slabljena odbrana tamo...
pa sad.. nije da su bile samo dvije brigade u odbrani.. ja znam najmanje 4 koje su aktivno bile na gradacackom ratistu..
Timotije
Posts: 1031
Joined: 07/06/2005 20:26

#10

Post by Timotije »

Samo da je u datom periodu na mjestu one krivouste budale bio neko normalan, druge bi se pjesme pjevale ovako...gotova stvar.
Bosanski Hrvati su mu odlicno posluzili za trgovinu sa Slobom, zelio se pod svaku cijenu rijesiti hrvatskih Srba i to mu je uspjelo.
Cista Hrvatska + Zapadna Hercegovina to je ono sto je Franjo imao na umu, jebo Bosnu i tamosnje Hrvate izmedju ostalih...
Mr_M
Posts: 383
Joined: 16/07/2005 17:36

#11

Post by Mr_M »

miop wrote: Jel' i Srebrenica "oslobodjena"??
Tema je Posavina, a ne Srebrenica.
U ostalom koliko se ja sjecam toga vremena, poprilicno dobro, bila je prije svega HV koja je dosla skoro do doboja nakog zauzimanja Posavine.
Sta smo mi trebali da cinimo, da to eto tek tako pustimo?
Bilo je neophodno u tom vremenu oslobiditi zauzete krajeve od strane HV-a i probiti "Koridor", koji je bio poveznica zap. i istocnog djela RS.
To je moje misljenje kao jednog ucesnika akcije "Koridor" VRS i nemam potrebe da se stidim zbog toga ili nesto slicno.
zlatan01
Posts: 1176
Joined: 23/08/2006 16:29
Location: Halmstad

#12

Post by zlatan01 »

janje_ wrote:
zlatan01 wrote:Ja sam dogadjaje u Posavini gledao "u zivo". Od samog pocetka sam sasvim siguran da je Posavina prodana a prodao ju je Franjo T. A da se mogla braniti...jos kako, pa dokaz je Gradacac koji je odolio svim napadima u kojima je koristeno sve, bas sve sto je cetnicka vojska imala, tenkove, artiljeriju, avijaciju (do zabrane letova) a helikoptere sve vrijeme, pa sve do "Kninskog" oklopnog voza u oktobru '93. Na strani odbrane dvije brigade jedna motorizirana jedna pjesadijska a napadac sa pretezno devet brigada iz dva korpusa plus podrska. Dakle bilo je moguce da se zeljelo. Posebna prica je desavanje u Derventi, Modrici, B.Brodu...kao i na kakve nacine je slabljena odbrana tamo...
pa sad.. nije da su bile samo dvije brigade u odbrani.. ja znam najmanje 4 koje su aktivno bile na gradacackom ratistu..
Povremeno je dolazilo i vise nego 4, ali su stalno tamo bile dvije 107. i 21. (kasnije je reorganizirano pa je gotovo stalno bio tamo dio 211.)...
Tarioza
Posts: 19
Joined: 26/01/2008 01:24

#13

Post by Tarioza »

Mr_M wrote:
miop wrote: Jel' i Srebrenica "oslobodjena"??
Tema je Posavina, a ne Srebrenica.
U ostalom koliko se ja sjecam toga vremena, poprilicno dobro, bila je prije svega HV koja je dosla skoro do doboja nakog zauzimanja Posavine.
Sta smo mi trebali da cinimo, da to eto tek tako pustimo?
Bilo je neophodno u tom vremenu oslobiditi zauzete krajeve od strane HV-a i probiti "Koridor", koji je bio poveznica zap. i istocnog djela RS.
To je moje misljenje kao jednog ucesnika akcije "Koridor" VRS i nemam potrebe da se stidim zbog toga ili nesto slicno.
Bravo!Oslobodili ste svetu srpsku zemlju od vatikanskih placenika i mudzahedina iz Turkmenistana.Kako da ne budes ponosan?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#14

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Mr_M wrote:
miop wrote: Jel' i Srebrenica "oslobodjena"??
Tema je Posavina, a ne Srebrenica.
U ostalom koliko se ja sjecam toga vremena, poprilicno dobro, bila je prije svega HV koja je dosla skoro do doboja nakog zauzimanja Posavine.
Sta smo mi trebali da cinimo, da to eto tek tako pustimo?
Bilo je neophodno u tom vremenu oslobiditi zauzete krajeve od strane HV-a i probiti "Koridor", koji je bio poveznica zap. i istocnog djela RS.
To je moje misljenje kao jednog ucesnika akcije "Koridor" VRS i nemam potrebe da se stidim zbog toga ili nesto slicno.
Dobro oslobodjeno, kako ti kazes. Isto tako je oslobodjena Hrvatska i dobar dio BiH do kraja 1995. Ko zna, kako je krenulo Posavina bi ponovo bila okupirana, hocu reci oslobodjena. :oops:
User avatar
travnik
Posts: 1863
Joined: 05/02/2008 18:30
Location: multietničarim uzduž i poprijeko

#15

Post by travnik »

Djelomično sam gledao, ali sam sa dosta toga upoznat kroz brojne intervjue u novinama gostiju Latinica kao i kroz druge izvore. Franjo T. je prodao Posavinu Miloševiću radi nekih svojih interesa, a pri tom mislim na rješavanje problema sa Srbima u Hrvatskoj. Predsjednik HVO Posavina ( ne sjećam se točno kako se zvao ) je u razgovoru za zagrebački Nacional rekao da su neke jedinice HVO-a i HV-a na naredbu iz Zagreba ( Šušak ) povučene sa položaja svega nekoliko dana prije pada Bosanskog Broda i tada te iste jedinice dobivaju dopust! U središtu ratnih sukoba gdje je svaki vojnik bitan cijele jedinice se šalju na odmor! Spomenuti predsjednik HVO-a Posavina smatra da je bila veoma dobra organizacija HVO-a u Posavini, odlična suradnja Hrvata i Bošnjaka i da on čisto sumnja da nije bilo izdaje od strane Zagreba da bi Posavina uopće pala. U trenutku pada Bosanskog Broda Franjo T., Šušak i Vrdoljak su gledali neku predstavu u HNK-a u Zagrebu, odmah im javljeno kada su srpske snage ušle u Bosanski Brod i ništa tada, uostalom kao i kasnije nisu poduzeli. Mislim da to sve govori o odnosu HDZ politike iz Zagreba prema Posavini, odnosno prije svega Hrvatima Posavine.
feral.tribune
Posts: 864
Joined: 29/01/2008 17:23
Location: u uvali moga djetinjstva

#16

Post by feral.tribune »

Mr_M wrote:
miop wrote: Jel' i Srebrenica "oslobodjena"??
Tema je Posavina, a ne Srebrenica.
U ostalom koliko se ja sjecam toga vremena, poprilicno dobro, bila je prije svega HV koja je dosla skoro do doboja nakog zauzimanja Posavine.
Sta smo mi trebali da cinimo, da to eto tek tako pustimo?
Bilo je neophodno u tom vremenu oslobiditi zauzete krajeve od strane HV-a i probiti "Koridor", koji je bio poveznica zap. i istocnog djela RS.
To je moje misljenje kao jednog ucesnika akcije "Koridor" VRS i nemam potrebe da se stidim zbog toga ili nesto slicno.
Zasto je HV usla u Bosnu ? Da zauzme Posavinu ? Da zauzme Doboj ? Ne bi rekao . Niti bi rekao da si ti ratovao protiv HV .To su ti bili saveznici .
Sto se tice okupacije budi siguran da Bosanci smatraju da je 49 % njihove zemlje okupirano .Sam naziv te teritorije govori da je to okupirano .Kada se 100 % teritorije bude zvalo Republika Bosna to ce biti konacno oslobodjena zemlja .
feral.tribune
Posts: 864
Joined: 29/01/2008 17:23
Location: u uvali moga djetinjstva

#17

Post by feral.tribune »

travnik wrote:Djelomično sam gledao, ali sam sa dosta toga upoznat kroz brojne intervjue u novinama gostiju Latinica kao i kroz druge izvore. Franjo T. je prodao Posavinu Miloševiću radi nekih svojih interesa, a pri tom mislim na rješavanje problema sa Srbima u Hrvatskoj. Predsjednik HVO Posavina ( ne sjećam se točno kako se zvao ) je u razgovoru za zagrebački Nacional rekao da su neke jedinice HVO-a i HV-a na naredbu iz Zagreba ( Šušak ) povučene sa položaja svega nekoliko dana prije pada Bosanskog Broda i tada te iste jedinice dobivaju dopust! U središtu ratnih sukoba gdje je svaki vojnik bitan cijele jedinice se šalju na odmor! Spomenuti predsjednik HVO-a Posavina smatra da je bila veoma dobra organizacija HVO-a u Posavini, odlična suradnja Hrvata i Bošnjaka i da on čisto sumnja da nije bilo izdaje od strane Zagreba da bi Posavina uopće pala. U trenutku pada Bosanskog Broda Franjo T., Šušak i Vrdoljak su gledali neku predstavu u HNK-a u Zagrebu, odmah im javljeno kada su srpske snage ušle u Bosanski Brod i ništa tada, uostalom kao i kasnije nisu poduzeli. Mislim da to sve govori o odnosu HDZ politike iz Zagreba prema Posavini, odnosno prije svega Hrvatima Posavine.
Da .Bilo ih je 16 -17 % .To je bio taj problem .Sada ih je 4-5 % .
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#18

Post by JBT »

Nije pala nego oslobodjena.
Mr M, u Posavini je zivjelo 25% ljudi srpske nacionalnosti. Mislis li i dalje da se radi o oslobodjenju? Ili je rijec o okupaciji? Uglavnom, jasno je da je Tudjman zamijenio neke teritorije sa Milosevicem po dogovoru izmedju upravo njih dvojice. Svi znaju za neke teorije "humanog preseljenja" a koje mogu biti plod samo bolesnih umova sa ambicijama da se postane "ocem nacije". Dva bolesna uma su glavni pokretaci svih patnji svih naroda u bivsoj Jugoslaviji. To je potvrdio i Kiro Gligorov gostovanjem u emisiji "Otvoreno" kada je ispricao dogadjaj vezan za dolazak predstavnika EU uoci rata u bivsoj Jugoslaviji kada su ponudili Jugoslaviji ulazak u EU u roku par sedmica i uz to kredit na pozamasnu sumu novaca. Milosevic i Tudjman su to glatko odbili objasnjavajuci da jedan zeli stvoriti nesto sto mi volimo zvati kao "velika Srbija", dok je drugi objasnio da zeli stvaranje hrvatske Kraljevine ili tako nesto.
User avatar
travnik
Posts: 1863
Joined: 05/02/2008 18:30
Location: multietničarim uzduž i poprijeko

#19

Post by travnik »

feral.tribune wrote:
travnik wrote:Djelomično sam gledao, ali sam sa dosta toga upoznat kroz brojne intervjue u novinama gostiju Latinica kao i kroz druge izvore. Franjo T. je prodao Posavinu Miloševiću radi nekih svojih interesa, a pri tom mislim na rješavanje problema sa Srbima u Hrvatskoj. Predsjednik HVO Posavina ( ne sjećam se točno kako se zvao ) je u razgovoru za zagrebački Nacional rekao da su neke jedinice HVO-a i HV-a na naredbu iz Zagreba ( Šušak ) povučene sa položaja svega nekoliko dana prije pada Bosanskog Broda i tada te iste jedinice dobivaju dopust! U središtu ratnih sukoba gdje je svaki vojnik bitan cijele jedinice se šalju na odmor! Spomenuti predsjednik HVO-a Posavina smatra da je bila veoma dobra organizacija HVO-a u Posavini, odlična suradnja Hrvata i Bošnjaka i da on čisto sumnja da nije bilo izdaje od strane Zagreba da bi Posavina uopće pala. U trenutku pada Bosanskog Broda Franjo T., Šušak i Vrdoljak su gledali neku predstavu u HNK-a u Zagrebu, odmah im javljeno kada su srpske snage ušle u Bosanski Brod i ništa tada, uostalom kao i kasnije nisu poduzeli. Mislim da to sve govori o odnosu HDZ politike iz Zagreba prema Posavini, odnosno prije svega Hrvatima Posavine.
Da .Bilo ih je 16 -17 % .To je bio taj problem .Sada ih je 4-5 % .
Srba je bilo 1991. između 12 i 13%, a danas oko 5%. Krivci za to su Franjo T., Milošević, Martić, Babić i itd. Za slab povratak trebaju "zahvaliti" HDZ-u i svojim predstavnicima u vlasti Hrvatske.
windas
Posts: 248
Joined: 08/02/2006 21:26

#20

Post by windas »

Mr_M wrote:
miop wrote: Jel' i Srebrenica "oslobodjena"??
Tema je Posavina, a ne Srebrenica.
U ostalom koliko se ja sjecam toga vremena, poprilicno dobro, bila je prije svega HV koja je dosla skoro do doboja nakog zauzimanja Posavine.
Sta smo mi trebali da cinimo, da to eto tek tako pustimo?
Bilo je neophodno u tom vremenu oslobiditi zauzete krajeve od strane HV-a i probiti "Koridor", koji je bio poveznica zap. i istocnog djela RS.
To je moje misljenje kao jednog ucesnika akcije "Koridor" VRS i nemam potrebe da se stidim zbog toga ili nesto slicno.
De nam reci kako si se borio za proboj KORIDORA, naprimjer u Modrici, kakva je to bitka bila i" koliko je metaka ispaljeno", kad ste usli u Modricu 28.06.1992....?
testament
Posts: 386
Joined: 13/08/2007 20:35
Location: Rajvosa

#21

Post by testament »

windas wrote:
Mr_M wrote:
miop wrote: Jel' i Srebrenica "oslobodjena"??
Tema je Posavina, a ne Srebrenica.
U ostalom koliko se ja sjecam toga vremena, poprilicno dobro, bila je prije svega HV koja je dosla skoro do doboja nakog zauzimanja Posavine.
Sta smo mi trebali da cinimo, da to eto tek tako pustimo?
Bilo je neophodno u tom vremenu oslobiditi zauzete krajeve od strane HV-a i probiti "Koridor", koji je bio poveznica zap. i istocnog djela RS.
To je moje misljenje kao jednog ucesnika akcije "Koridor" VRS i nemam potrebe da se stidim zbog toga ili nesto slicno.
De nam reci kako si se borio za proboj KORIDORA, naprimjer u Modrici, kakva je to bitka bila i" koliko je metaka ispaljeno", kad ste usli u Modricu 28.06.1992....?
Windas jarane de nam ti malo ispričaj,baš me interesuju ta dešavanja u modriči pošto neznam nikoga iz tog kraja.Znam sve o brodu,derventi i gradačcu ali pojma nemam kako je počeo rat u modriči i sve šta je bilo do prodaje od strane hrvata.
Ignorišite četu ionako samo provocira
juan
Posts: 519
Joined: 25/07/2002 00:00
Location: Colonia

#22

Post by juan »

Jako interesantna tema, a emisija LATINICA je pravo dobra!
Nisam znao da je zivjelo vise hrvata u posavini nego u hercegovini... po meni malo nelogicno onda zasto je Franjo prodao dio koji je u mnogo me plodniji i ljudstvom i drugim resursima, naspram djela kako rece onaj stari: goli kamen a i manje "pucanstva".

onaj Hos-ovac Prkacin mi dobar bio heheh
feral.tribune
Posts: 864
Joined: 29/01/2008 17:23
Location: u uvali moga djetinjstva

#23

Post by feral.tribune »

juan wrote:Jako interesantna tema, a emisija LATINICA je pravo dobra!
Nisam znao da je zivjelo vise hrvata u posavini nego u hercegovini... po meni malo nelogicno onda zasto je Franjo prodao dio koji je u mnogo me plodniji i ljudstvom i drugim resursima, naspram djela kako rece onaj stari: goli kamen a i manje "pucanstva".

onaj Hos-ovac Prkacin mi dobar bio heheh
Zato sto Gojko Susak , Mate Boban , Tuta Naletilic , Ivic Pasalic ...i da ne nabrajam svi oni su iz Hercegovine .Pogotovo Susak .On je rodjen u Listici ( Siroki Brijeg ) ....to je jedini razlog .On je veci Hrvat od onog iz Modrice iz Bosanskog Broda .To je sva prica .
windas
Posts: 248
Joined: 08/02/2006 21:26

#24

Post by windas »

Testamentu moj,
Rat poceo granatama preko brda 3.maja, a prije toga isti scenario odlazak Srba iz Modrice...,ne svih, rat se zavrsio 27.06.92 kad je narod jednostavno iscurio prema Odzaku i Brodu i Evrropi zajedno sa HVO, HV, TO...
U medjuvremenu je bilo kao "oslobadjanja i zauzimanja grada", peljesenje i preseljavanja namjestaja i slicno... :-D , sa obje strane...
Prilikom prelaska u Slavonski Brod , prekosavska braca su muskarce posmjestali u prihvatne "logore", stadion u Slavonskom Brodu, stocne pijace i onda deportacija vozovima Slavonski Brod -Rijeka, tamo nas natovarivali na brodove i trajekte do Splita, tu je bilo i mlacenja pri doceku u vojnoj luci Lora, a onda prebacili do Vakufa, Jablanice...
Ona druga prekodrinska braca o domaci izdajnici , su sve koga su se docepali trpali u logore , maltretirali, ubijali...
Elem zauzese nasa braca cuveni koridor a time i Posavinu, bez da se namucise...
Ma bilo je svega !!!
feral.tribune
Posts: 864
Joined: 29/01/2008 17:23
Location: u uvali moga djetinjstva

#25

Post by feral.tribune »

juan wrote:Jako interesantna tema, a emisija LATINICA je pravo dobra!
Nisam znao da je zivjelo vise hrvata u posavini nego u hercegovini... po meni malo nelogicno onda zasto je Franjo prodao dio koji je u mnogo me plodniji i ljudstvom i drugim resursima, naspram djela kako rece onaj stari: goli kamen a i manje "pucanstva".

onaj Hos-ovac Prkacin mi dobar bio heheh
Da dodam i tebi kompletiram odgovor .Politiku R Hrvtske prema BiH nije vodio Franjo T .nego Gojko Susak .
Locked