LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
Sanjarko
Posts: 23240
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#51 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by Sanjarko »

moonca wrote: 25/03/2021 18:56
Sanjarko wrote: 25/03/2021 18:53 Tesko. Nemamo para ni za privatnika. A imo sam i s njima lose iskustvo pri vadzenju zuba. Osto bio dio, pa moro u Polikliniku specijaliskinji. Cak idalje mislim da je osto dio zuba. Ali korjen izvadzen.

Ovdje doktorima se ide samo kad se mora. Barem vecina raje tako razmislja. A vecina nema vremena i para da im ide bilo drzavnim ili privatnim.
Top
Dobri su i u drzavnim..samo je bitno naci nekoga, da te konstantno prati i adekvatno reaguje.
jesi li dobio pomoc? socijani dodatak ?
Invalidninu od 219,5 km. Stara od rahmetli starog ce dobit valjda ili iz 2016 godine 327 km porodicne penzije ili 373 km, plus Slovenske oko 70-tak km. Opet ce morat radit jer ce nam za dugove odbijat 200 i vise km.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#52 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by moonca »

Sanjarko wrote: 25/03/2021 19:02
moonca wrote: 25/03/2021 18:56
Sanjarko wrote: 25/03/2021 18:53 Tesko. Nemamo para ni za privatnika. A imo sam i s njima lose iskustvo pri vadzenju zuba. Osto bio dio, pa moro u Polikliniku specijaliskinji. Cak idalje mislim da je osto dio zuba. Ali korjen izvadzen.

Ovdje doktorima se ide samo kad se mora. Barem vecina raje tako razmislja. A vecina nema vremena i para da im ide bilo drzavnim ili privatnim.
Top
Dobri su i u drzavnim..samo je bitno naci nekoga, da te konstantno prati i adekvatno reaguje.
jesi li dobio pomoc? socijani dodatak ?
Invalidninu od 219,5 km. Stara od rahmetli starog ce dobit valjda ili iz 2016 godine 327 km porodicne penzije ili 373 km, plus Slovenske oko 70-tak km. Opet ce morat radit jer ce nam za dugove odbijat 200 i vise km.
Ako moze raditi.. bice dobro..
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#53 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by spreca »

Sanjarko wrote: 25/03/2021 18:15
spreca wrote: 25/03/2021 07:44 Ko kod nas radi zamjenu kristala u oku i koliko kosta
Mislis na staklastu vodu u oku ili nesto drugo? Meni bi trebala operacija laserska toga jer imam floaters [musice] u oba oka koje smetaju pravo. Ali 1.000 £ operacija jednog oka, i opet nosi rizik cak i ta laserska operacija. Zamjena staklaste vode u ocima nosi jos veci rizik.

Pa trpim ovo vise od decenije vec. Srecom izgleda se stali siriti i mozak ih malo ignorise. Naviko na njih.
Ovdje to kazu hrustaliki ili kristaliki,to su valjda kod nas kaze sociva,slab sam sa ovim medicinskim pojmovima,operacija traje 20 -40minuta i posle par sati ides kuci....ovdj su cjene razne,zavisi cija ti sociva ugradjuju,od swicarskih, njemackih do americkih
User avatar
Sanjarko
Posts: 23240
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#54 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by Sanjarko »

moonca wrote: 25/03/2021 19:06
Sanjarko wrote: 25/03/2021 19:02
moonca wrote: 25/03/2021 18:56

Dobri su i u drzavnim..samo je bitno naci nekoga, da te konstantno prati i adekvatno reaguje.
jesi li dobio pomoc? socijani dodatak ?
Invalidninu od 219,5 km. Stara od rahmetli starog ce dobit valjda ili iz 2016 godine 327 km porodicne penzije ili 373 km, plus Slovenske oko 70-tak km. Opet ce morat radit jer ce nam za dugove odbijat 200 i vise km.
Ako moze raditi.. bice dobro..
Ma nije ni ona godinama zdrava, ali moze i treba joj tog njenog posla jer se tako druzi itd. Steta sto ja nemogu da radim. S obzirom da nismo imali nista skoro od primanja ovo ce bit onako. Nece morat puno zaradit.

Samo problem sad je hoce li moc zaradit radi svega. Korone i ostalog. Vec neradi 4 mjeseca.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23240
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#55 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by Sanjarko »

spreca wrote: 25/03/2021 19:19
Sanjarko wrote: 25/03/2021 18:15
spreca wrote: 25/03/2021 07:44 Ko kod nas radi zamjenu kristala u oku i koliko kosta
Mislis na staklastu vodu u oku ili nesto drugo? Meni bi trebala operacija laserska toga jer imam floaters [musice] u oba oka koje smetaju pravo. Ali 1.000 £ operacija jednog oka, i opet nosi rizik cak i ta laserska operacija. Zamjena staklaste vode u ocima nosi jos veci rizik.

Pa trpim ovo vise od decenije vec. Srecom izgleda se stali siriti i mozak ih malo ignorise. Naviko na njih.
Ovdje to kazu hrustaliki ili kristaliki,to su valjda kod nas kaze sociva,slab sam sa ovim medicinskim pojmovima,operacija traje 20 -40minuta i posle par sati ides kuci....ovdj su cjene razne,zavisi cija ti sociva ugradjuju,od swicarskih, njemackih do americkih
Ako moras, moras. Nek ti je sretno @spreca.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#56 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by spreca »

Sanjarko wrote: 25/03/2021 20:02
spreca wrote: 25/03/2021 19:19
Sanjarko wrote: 25/03/2021 18:15

Mislis na staklastu vodu u oku ili nesto drugo? Meni bi trebala operacija laserska toga jer imam floaters [musice] u oba oka koje smetaju pravo. Ali 1.000 £ operacija jednog oka, i opet nosi rizik cak i ta laserska operacija. Zamjena staklaste vode u ocima nosi jos veci rizik.

Pa trpim ovo vise od decenije vec. Srecom izgleda se stali siriti i mozak ih malo ignorise. Naviko na njih.
Ovdje to kazu hrustaliki ili kristaliki,to su valjda kod nas kaze sociva,slab sam sa ovim medicinskim pojmovima,operacija traje 20 -40minuta i posle par sati ides kuci....ovdj su cjene razne,zavisi cija ti sociva ugradjuju,od swicarskih, njemackih do americkih
Ako moras, moras. Nek ti je sretno @spreca.
Hvala druze,nije da mi je bas hitno ali smatram da je bolje dok je covjek sa boljim kuvetom,ustvari imam problem u nocnoj voznji,pogotovu na ovim obicnim cestama me farovi dolazeceg auta skoro totalno zaslijepe da nevidim nista i nije rijec o dugim svetlima a ono srednja i normalna
ajdamo
Posts: 1046
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#57 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by ajdamo »

Ja imam floaterse skoro 6 godina. Ispočetka su mi toliko smetali da sam tražio milion rješenja pio sve i svašta na kraju ništa nije pomoglo, ali sad ih skoro ne primjetim. Mozak ih ignoriše kao što neko iznad reče.
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2266
Joined: 14/02/2013 14:11

#58 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by Hercegoviina »

Sanjarko wrote: 25/03/2021 18:46
Hercegoviina wrote: 25/03/2021 18:39
Imam i ja floaterse
Meni velki, prevelki. Ko paukova mreza kad gledam. Kazem sreca mozak to malo filtrira pa naviko.
teško njesra, ko se ne nvikne teško mu se..
User avatar
Sanjarko
Posts: 23240
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#59 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by Sanjarko »

Hercegoviina wrote: 27/03/2021 20:45
Sanjarko wrote: 25/03/2021 18:46
Hercegoviina wrote: 25/03/2021 18:39
Imam i ja floaterse
Meni velki, prevelki. Ko paukova mreza kad gledam. Kazem sreca mozak to malo filtrira pa naviko.
teško njesra, ko se ne nvikne teško mu se..
Znam. Meni u vidnom polju pa ih stalno vidim. Ali kazem srecom mozak malo navikao na njih. Evo sad dok kucam ovo mi letaju ispred ovog teksta i po ekranu. :|
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2266
Joined: 14/02/2013 14:11

#60 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by Hercegoviina »

Sanjarko wrote: 27/03/2021 20:59
Hercegoviina wrote: 27/03/2021 20:45
Sanjarko wrote: 25/03/2021 18:46

Meni velki, prevelki. Ko paukova mreza kad gledam. Kazem sreca mozak to malo filtrira pa naviko.
teško njesra, ko se ne nvikne teško mu se..
Znam. Meni u vidnom polju pa ih stalno vidim. Ali kazem srecom mozak malo navikao na njih. Evo sad dok kucam ovo mi letaju ispred ovog teksta i po ekranu. :|
spustene roletne i noć su najbolji dio dana
User avatar
Sanjarko
Posts: 23240
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#61 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by Sanjarko »

Hercegoviina wrote: 27/03/2021 21:05
Sanjarko wrote: 27/03/2021 20:59
Hercegoviina wrote: 27/03/2021 20:45
teško njesra, ko se ne nvikne teško mu se..
Znam. Meni u vidnom polju pa ih stalno vidim. Ali kazem srecom mozak malo navikao na njih. Evo sad dok kucam ovo mi letaju ispred ovog teksta i po ekranu. :|
spustene roletne i noć su najbolji dio dana
Ma dobro je. Mislio sam da gubim vid. Posto na jedno oko imam oko -2 dioptriju. Kao da sam neki udar imo u to oko. Jetra kad je bila bolesna tad se otprilike ovo sve pojavilo negdje oko 2010/2011 godine.

Tamnije povrsine, manje svjetla i kako kazes noc pomazu. Ali tamne pozadine, night mode na kompjuterima mozda samo pogorsava ovu boljku. Takav sam ja osjecaj imo kad sam ih koristio. Imo osjecaj da se sire i da ih je sve vise.
User avatar
xPaco1337
Posts: 1070
Joined: 30/09/2020 14:34

#62 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by xPaco1337 »

Ako netkog zanima evo par detalja jer sam prosao cijelu proceduru prije neke 2god,ne morate citati koga ne zanima,ali ja bi volio da sam ranije znao neke stvari pa moze pomoci nekome

Znaci imao sam veliki minus oko -7 -8 + cilindri,ne razumijem se oko tog pa cu preskociti detalje...Ugl otisao sam u Svjetlost u Sarajevu gdje su me pregledali naplatili i zakazi operaciju za nez koliko tacno dana,ugl dolazim na operaciju daju mi tablete za smirenje pregledaju ponovno i pozovu na razgovor i kazu da ne mogu odraditi operaciju jer bi bilo rizicno sa tako vecom dioptrijom raditi... (Poslije godinu-dvije sam dobio poziv da su oni dobili taj laser pa su me zvali)

Sutradan se spakujem i odem u Beograd u Sveti Vid pregled je kostao 300€ (za skidanje dioptrije pregled ne obicni).Pregled se radi na mnogo sprava i masina malo je zeznuto,ali eto neko novo iskustvo ako nista.Dao sam im i nalaz iz Svjetlosti gdje su rekli "prema cemu su oni odredili ovde da se ne moze operacija uraditi" uglavnom zakazana mi je i tu operacija bila iako je mnogo skuplje bilo pristao sam jer sam htjeo zavrsiti sa tim (imao sam 22god tad i rekli su mi da sam cekao dosta dugo,a cekao sam jer su kod nas doktori govorili da cekam 21god)...Dosao sam na operaciju poslije par dana isto tako dobio Xanax sa smirenje i onda se ceka operacija prednost bebe i stariji imaju vecinom pa sam cekao malo duze i doktor (najbolji u Europi iz Ceske) me je operisao,anestezija je u vidu kapi gdje vam utrnu oci prakticki,legnete radi vam laser neke 2min po oku,naravno nervoza i strah je normalan i ako se pomjerite laser stane i onda nastavi tako da ne trebate brinuti tu.Operacija ne boli ni malo,osjeti se miris "spaljenih dlaka" i to je to...

Eh sad rekao sam operacija ne boli,ali poslije nekih 30min pocinje pakao :-) Eh sad ja sam operaciju radio u sred ljeta i vracao se autom 6h nazad za Bosnu i to je velika greska po meni,pa evo savjet da iznajmite smjestaj jer kontrola je i onako nakon dan-dva jer dobijete i zastitna sociva u ocima poslije operacije koja se skidaju na toj prvoj kontroli.Uglavnom ja sam se vracao po suncu autom i +40 stepeni,tada jos preko Majevice/Tuzle i svi znamo kakvi su putevi kod nas i mogao bi reci bio mi je "najgori i najbolji dan u zivotu"..Tako da moj je savjet ostanite u Beogradu barem do te prve kontrole jer olaksat ce te sebi MNOGO a ko ima viska para moze i u njihovom smjestaju ostati od klinike gdje vam oni pomazu koliko sam cuo itd ali eto košta dosta,to je vise za dijasporu.Također dobijete brufen,jedne kapi od njih i anesteziju u kapima,koje MORATE stavljati poslije operacije svako pola sata-sat i također i tu anesteziju,ali ona suši oči tako da treba pazivljivo sa tim.Upravo zato sam rekao da je povratak odma kuci bolan nacin :lol:

Posto sam razvezao dosta da rezimiramo,operacija kosta dosta novca DA,eh sad stvar je sto ce te dobiti mnogo kapi raznoraznih koje morate traziti po Beogradu vecinom vas oni upute gdje se nalaze te Apoteke,ali eto ako ste tu prvi put malo je zeznuto naci,i mnogo mnogo novca ode na put jer meni je npr 6H u jednom smjeru trebalo,mnogo raznoraznih kapi,suza itd itd...Moj prijedlog je ako se netko i odluci da sve te kapi,gelove OBAVEZNO koristi,ako ne zeli neke probleme imati poslije ! Također idite na svaku kontrolu (sve su besplatne dok vam oni ne kazu da ste slobodni) Mnogo ljudi radi suprotno da ustedi novac ili im je mrsko pa se onda žale...Oporavak traje do 1god,prvih sigurno pola godine ce te jos stavljati te gelove i kapi i naravno suze jer ce vam se desavati da vam se oci osuse,ili budu krvave i to je nacin da se to sprijecava.Uvijek kupujte visak kapi i a obavezno i gelove koje dobijete jer se u Bosni ne mogu nabaviti,i u Srbiji su cak neki u toj "sivoj zoni legalnosti" !

Da li je vrijedilo ? Po meni jest,samo sad poslije eto neke 2-3god nemam osjecaj da sam ikad imao tu operaciju ili da sam ikad nosio naocale a nosio sam ih preko 10god od ranog djetinjstva.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#63 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by skafiskafsnjak »

Pozdrav ljudi. Znam da nije tema....ali , da li je neko radio operaciju strabizma (skiljavosti)? :run:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23240
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#64 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by Sanjarko »

skafiskafsnjak wrote: 26/10/2022 09:14 Pozdrav ljudi. Znam da nije tema....ali , da li je neko radio operaciju strabizma (skiljavosti)? :run:
jesi pregledao koliko bjezi oko/oci, sta kaze oftamolog?
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#65 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by skafiskafsnjak »

Sanjarko wrote: 26/10/2022 09:23
skafiskafsnjak wrote: 26/10/2022 09:14 Pozdrav ljudi. Znam da nije tema....ali , da li je neko radio operaciju strabizma (skiljavosti)? :run:
jesi pregledao koliko bjezi oko/oci, sta kaze oftamolog?
Ma imao sam OP vec ... Interesuju me neka licna iskustva u vezi oporavka :D

Lijevo oko islo prema unutra...i to nije puno uopste, niko nije ni primjecivao. Operisao sam zbog glavobolja i duplog vida.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23240
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#66 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by Sanjarko »

skafiskafsnjak wrote: 26/10/2022 09:37
Sanjarko wrote: 26/10/2022 09:23

jesi pregledao koliko bjezi oko/oci, sta kaze oftamolog?
Ma imao sam OP vec ... Interesuju me neka licna iskustva u vezi oporavka :D

Lijevo oko islo prema unutra...i to nije puno uopste, niko nije ni primjecivao. Operisao sam zbog glavobolja i duplog vida.
hvala Bogu pa ti je bolje, jb-na je svaka bolest, a najgore komorbiditete imati ali ja se drzim jos uvijek iako ih imam, ne samo vid, sad vid ocne musice se malo filtriraju, ali mi malo, malo naleti da vidim svoja krvna bijela zrnca, tackice koje se krecu po obrazcu u vidnom polju, srecom nepogorsava se izgleda vidni problemi, a operacija ociju nevjerujem da bi mogla, mozda JAG laserska samo, ali rizicno bi bilo vjerovatno, jos neznam kako bi priustili operaciju cak ako bi mogla
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#67 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by skafiskafsnjak »

Ma ja sam u Deu. Ako je OP radi zdravlja, a ne izgleda, osiguranje placa. A ja sam radio zbog dvoslika i glavobolja.

Nego mi se ponekad vrati dvoslika i sada.... Grebu konci i dalje i imam bolove...pa me interesuje iskustvo nekog drugog....
Post Reply