LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Peacefor
Posts: 67
Joined: 21/08/2002 00:00

#26 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by Peacefor »

komosardragana wrote:Ako ste se vec odlucili za Zagreb, sigurno ce proci odlicno :) Smijem li pitati odakle ste? Jer oni dolaze i kod nas raditi operacije, u Banjaluku, bas sutra :) Veliki pozdrav! ;)
Iz Sarajeva sam. Vec sam nekad u junu bio u Zagrebu na pregledu, pa onda jos jednom u Beogradu u julu. Na kraju sam odlucio za Zagreb. Razlog zbog kojeg sam isao i u Zagreb i u Beograd je taj zato sto sam u maju isao na operaciju u Istanbul u World Eye Lasik ili Dunyagoz (koji vaze kao jedni od najboljih, ako ne na svijetu, onda u Evropi) i odbijen sam zbog navodno pretanke roznice (a imam dioptriju -8, na kompjuteru vjerovatno malo i vise). Poslije toga sam se malo raspitao oko te debljine roznice, i na pregledu u Zagrebu i Beogradu nije bila ispod 510 mikrona nikad. Ako je -100 mikrona na laser i -10 na dioptriju, sa tom nekom racunicom (330mik. ostane), daleko sam od one donje granice od 250-260mik. :)
komosardragana
Posts: 7
Joined: 27/10/2010 23:15

#27 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by komosardragana »

Timotije wrote:Trenutno sam na -5, sociva,oba oka. Odavno mi se ova ideja mota po glavi, krpu derem cijeli zivot sa socivima, konjuktivitisom (srecom ne odavno :-D ), naocarama....dosadi brate a i kosta! Ako vam kazem da sam upravo jucer kupio nove naocare za oko 1250 KM (vani sam), onda mi ova ideja sa laserom bude jos primamljivija. Imam i sociva, tri dana u sedmici, i to oko 60 KM mjesecno.
Ispade da nemam nikakve ekonomske logike zadrzati oba oka :D !
Salim se naravno, za pare se covjek uvijek nekako snadje ali strah.... lijepi strah :(
Ima li kakvih ogranicenja sto se tice zivotnog doba pacijenta, skace li rizik s godinama ili...?
Pa da, ni sociva se ne mogu nositi zauvijek...pocnu se javljati upale oka, oko prestane prihvatati socivo, pa onda to postaje problem, posebno onima sa bas velikom dioptrijom...
A za strah, mislim lako je meni reci da nema potrebe, jer znam kako to ide, a plasim se posjete zubaru :) tako da strah razumijem :) Mada, te operacije jako dugo se rade, preko 10 godina u klinici Svjetlost, sa kojom mi saradjujemo. Rizik ne raste sa godinama, a otprilike do nekih 50-55 godina operacija se radi, zavsi sve od stanja oka. Ako trebaju detalji operacije, samo pitajte :) Najbolje bi bilo da nas posjetite kada budete dolazili ovde-nadam se da inace dolazite :) Koliko imate godina, smijem li pitati? A i prema ovome sto ste napisati, definitivno se isplati uraditi operacija, i mirni ste cijeli zivot, ne maltretirate se sa socivima, naocalama,... :) :) Veliki pozdrav! :)
komosardragana
Posts: 7
Joined: 27/10/2010 23:15

#28 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by komosardragana »

Peacefor wrote:
komosardragana wrote:Ako ste se vec odlucili za Zagreb, sigurno ce proci odlicno :) Smijem li pitati odakle ste? Jer oni dolaze i kod nas raditi operacije, u Banjaluku, bas sutra :) Veliki pozdrav! ;)
Iz Sarajeva sam. Vec sam nekad u junu bio u Zagrebu na pregledu, pa onda jos jednom u Beogradu u julu. Na kraju sam odlucio za Zagreb. Razlog zbog kojeg sam isao i u Zagreb i u Beograd je taj zato sto sam u maju isao na operaciju u Istanbul u World Eye Lasik ili Dunyagoz (koji vaze kao jedni od najboljih, ako ne na svijetu, onda u Evropi) i odbijen sam zbog navodno pretanke roznice (a imam dioptriju -8, na kompjuteru vjerovatno malo i vise). Poslije toga sam se malo raspitao oko te debljine roznice, i na pregledu u Zagrebu i Beogradu nije bila ispod 510 mikrona nikad. Ako je -100 mikrona na laser i -10 na dioptriju, sa tom nekom racunicom (330mik. ostane), daleko sam od one donje granice od 250-260mik. :)
Fino je znati da se neko interesuje za sve to, da se potrudi raspitati se za sve :)) A, imali smo dosta pacijenata i iz Sarajeva. Zagreb je definitivno odlican izbor, mada iz Sarajeva su ljudi radili operacije kod nas, jer im je blize, i daleko jeftinije...a kompletna ekipa iz Zagreba dolazi kod nas u Banjaluku, znaci isti operater, tehnologija ista...bas sutra su ovde! :)
bavarka-1616
Posts: 28
Joined: 10/01/2013 22:48

#29 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by bavarka-1616 »

ludamala wrote:Ja sam operisala strabizam u bolnici Kosevo i sve je odlicno proslo, s tim da sam se gore susrela sa mnogim pacijentima koji su isli na lasersko skidanje dioptrije i mrene. Mogu slobodno reci da su to rutinske operacije koje se rade svakodnevno i nisu uopste rizicne. Preporucila bih svakome da to uradi, s tim da imamo odlicne doktore na Kosevu i nema potrebe da to radis u privatnoj klinici.
Preporucujem Doktora Nabila AlHasana i doktoricu Hadjir
sretno
I ja sam 2 puta operisala strabizam na oba oka na Kosevu i operisao mi je Dr. NAbil AlHasan i super mi je, predlazem ga svima :)
User avatar
lara b.
Posts: 307
Joined: 23/01/2007 15:05
Location: sarajewo

#30 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by lara b. »

jel neko probao ovu novu kliniku na ilidzi...kakva su iskustva :shock:
ja imam dioptriju +4...nosim lece citav zivot i rado bih probala op :-)

na kosevu meni nisu mogli pomoci...samo daju naocale 8)
User avatar
mallory
Posts: 44
Joined: 11/07/2012 15:49
Location: tu i tamo

#31 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by mallory »

Ja sam skidala dioptriju kod Seficke prije 2 mjeseca. Samu operaciju mi je radio neki dr iz Bg. Operacija je fakat rutinska- maksimalno je trajala 10 minuta. Nakon operacije- taj dan sam bila fotofobična. Vec sutradan je sve bilo ok. Bitno je samo redovno ukapavati antibiotske kapi i vještačke suze što više. Sad sam skroz ok. Inače, dioptrija mi je bila -5 na oba oka. Cijena operacije je 2500 km, a preoperativnog pregleda 100 km.
Ne znam kakvi su na Ilidži. Ja sam Sefićkom prezadovoljna i preporučujem je.
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#32 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by melb26sa »

lara b. wrote:jel neko probao ovu novu kliniku na ilidzi...kakva su iskustva :shock:
ja imam dioptriju +4...nosim lece citav zivot i rado bih probala op :-)

na kosevu meni nisu mogli pomoci...samo daju naocale 8)
ja sam odradila operaciju tamo krajem jula prosle godine. prezadovoljna. meni je bio -4 otprilike na oba oka. odmah nakon operacije vidis sve cisto i jasno, ja nisam mogla sebi da dodjem - nista vise lece, naocale. imas ih i na fejsbuku i postave info kad imaju snizenja - bas je prijatelj isto odradio LASIK proslu subotu.
mrgreen
Posts: 1223
Joined: 12/05/2008 21:11

#33 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by mrgreen »

mene interesuje ovo oko rezanja sloja :cry: zvuči mi strašno.
User avatar
mayab
Posts: 27126
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#34 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by mayab »

lara b. wrote:jel neko probao ovu novu kliniku na ilidzi...kakva su iskustva :shock:
ja imam dioptriju +4...nosim lece citav zivot i rado bih probala op :-)

na kosevu meni nisu mogli pomoci...samo daju naocale 8)
Prije godinu i pol, dakle u junu 2011,tu uradio operaciju medju prvima po otvorenju i dobio 50 posto popusta, sve platio 1500 KM, pregled 75, i zadovoljan sam u potpunosti.Jos dva i pol mjeseca poslije ukapavao kapi tj. te vjestacke suze, a onda vise nisam osjecao potrebu za tim.Sto se mene tice imaju moju preporuku

Sent from my GT-I9000 u
User avatar
nineinchnails
Posts: 1667
Joined: 24/02/2009 12:09

#35 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by nineinchnails »

I mene ova ideja sve vise privlaci.
kakav je operativni tok? Sta se tacno radi? Koliko traje? Koliko danas to kosta?
Postoperatvni tok? Nus pojave?
Ta klinika na Ilidzi me interesuje.
amilana
Posts: 25
Joined: 09/01/2020 11:35

#36 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by amilana »

Ima li neko novijih Info sto se tice ove teme i iskustva u poliklinici svijetlost u Sar?
User avatar
Tegla ajvara
Posts: 192
Joined: 30/03/2014 23:18

#37 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by Tegla ajvara »

amilana wrote: 26/04/2020 18:57 Ima li neko novijih Info sto se tice ove teme i iskustva u poliklinici svijetlost u Sar?
Prije mjesec dana sve obavio, bukvalno sve u 5 dana.

Zvao u ponedjeljak, u srijedu naručen na pregled da ustanove da li sam kandidat. Pregled trajao 20ak minuta, nakon što ti stave kapi da prošire zjenice, ideš sa doktorima da ti ustanove tačnu dioptriju, aparati, one naočale gdje ti mijenjaju stakla, nakon što to ustanove predlože ti dva tretmana, jedan je čini mi se sve se laserski radi (i skidanje rožnjače i dioptrije i sve, ne znam šta sve tačno) i taj košta 2800, a drugi je koliko sam skontao, samo ti doktor hirurškim nožićem skine taj površinski sloj i onda laser skida dioptriju i to košta 2000KM. Navodno, period oporavka sa ovim prvim je kraći, ali zanemarljivo kraći. Uglavnom, ja sam uzeo ovaj od 2000KM (trenutno je akcija, inače je 3000KM, tj 1500 po oku).

Operacija bila za 2 dana opet, znači sve sam obavio u 5 dana. Traje pravo kratko. Pozovu te u tu salu, legne se i stave ti držače kapaka (ne znam kako se kaže stručno :D ), stave kao kao neki anestetik, to je neki minut dva i onda kreće operacija koju uopšte i ne osjetiš, totalno je bezbolno. Zanimljivo gledati jer ti na očima rade :D . Znači doktor za sekunde skine taj površinski sloj, krene laser da udara po oku, tj skida ti dioptriju pri čemu ti gubiš vid na jedno 20ak sekundi, sve ti je sivo pred očima, ali se brzo vraća i tjt. Doktor vraća taj površinski sloj na oko, ukapavaju ti kapi i ti si gotov.

Nakon operacije vidiš kao da kroz vodu gledaš, ali to je normalno. Prva 3-4 dana će ti biti malo mutnije, ali vremenom prođe. Daju ti dvije vrste kapi da stavljaš mjesec dana. Nakon 7 dana prva kontrola, nakon mjesec druga i onda za 6 mjeseci. Prve dvije ne plaćaš, a treću plaćaš.

Eto, nadam se da sam pomogao, uglavnom, sve preporuke.
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#38 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by Qler »

2011 odradio operaciju, i danas sam prezadovoljan :)
dek
Posts: 536
Joined: 28/02/2005 23:53

#39 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by dek »

Je li se kome dioptrija vratila nakon LASIK-a?
User avatar
mayab
Posts: 27126
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#40 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by mayab »

dek wrote: 25/10/2020 02:17 Je li se kome dioptrija vratila nakon LASIK-a?
sve OK na daljinu
ajdamo
Posts: 1046
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#41 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by ajdamo »

Vidim u ovoj temi svi hvale LASIK metodu skidanje dioptrije, ja planiram da skinem dioptriju čim se ovo sranje od pandemije malo smiri.

Zanima me ima li ikakvih rizika i nuspojava?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#42 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by spreca »

Ko kod nas radi zamjenu kristala u oku i koliko kosta
User avatar
Sanjarko
Posts: 23231
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#43 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by Sanjarko »

spreca wrote: 25/03/2021 07:44 Ko kod nas radi zamjenu kristala u oku i koliko kosta
Mislis na staklastu vodu u oku ili nesto drugo? Meni bi trebala operacija laserska toga jer imam floaters [musice] u oba oka koje smetaju pravo. Ali 1.000 £ operacija jednog oka, i opet nosi rizik cak i ta laserska operacija. Zamjena staklaste vode u ocima nosi jos veci rizik.

Pa trpim ovo vise od decenije vec. Srecom izgleda se stali siriti i mozak ih malo ignorise. Naviko na njih.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#44 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by moonca »

Sanjarko wrote: 25/03/2021 18:15 jer imam floaters [musice] u oba oka
jel to konstantno imash?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23231
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#45 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by Sanjarko »

moonca wrote: 25/03/2021 18:21
Sanjarko wrote: 25/03/2021 18:15 jer imam floaters [musice] u oba oka
jel to konstantno imash?
Da. Vidim cak i krvna zrnca nekad za koja danas znam da su bijela krvna zrnca. Kad sam zaglavio bolnice, interni odjel radi jetre i jos necega 2012, i kad sam nemiran tu bio, usao u raspravu s nekim iz sobe, i govorio o ovome, o hormonima da me pucaju i tako to.

Slozio se neko sa mnom i reko da ce me proglasit ludim na psihijatriji, ali nisu imali izbora nego da me posalju na psihijatriju. Od tad se vodim da sam i psihicki bolestan i sta god kazem i pozalim se ignorisu.

Nedavno se zalio da mozda imam Narkolepsiju, posto samo spavam i opet stalno pospan. Nisu nedavno mogli ignorisat otekle noge i visok tlak zbog AP-tika. Pa mi izbacili 2 AP-tika i slali me na nalaze.

Sad je to uredu.
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2266
Joined: 14/02/2013 14:11

#46 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by Hercegoviina »

Sanjarko wrote: 25/03/2021 18:33
moonca wrote: 25/03/2021 18:21
Sanjarko wrote: 25/03/2021 18:15 jer imam floaters [musice] u oba oka
jel to konstantno imash?
Da. Vidim cak i krvna zrnca nekad za koja danas znam da su bijela krvna zrnca. Kad sam zaglavio bolnice, interni odjel radi jetre i jos necega 2012, i kad sam nemiran tu bio, usao u raspravu s nekim iz sobe, i govorio o ovome, o hormonima da me pucaju i tako to.

Slozio se neko sa mnom i reko da ce me proglasit ludim na psihijatriji, ali nisu imali izbora nego da me posalju na psihijatriju. Od tad se vodim da sam i psihicki bolestan i sta god kazem i pozalim se ignorisu.

Nedavno se zalio da mozda imam Narkolepsiju, posto samo spavam i opet stalno pospan. Nisu nedavno mogli ignorisat otekle noge i visok tlak zbog AP-tika. Pa mi izbacili 2 AP-tika i slali me na nalaze.

Sad je to uredu.
Imam i ja floaterse
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#47 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by moonca »

Sanjarko wrote: 25/03/2021 18:33
Da. Vidim cak i krvna zrnca nekad za koja danas znam da su bijela krvna zrnca. Kad sam zaglavio bolnice, interni odjel radi jetre i jos necega 2012, i kad sam nemiran tu bio, usao u raspravu s nekim iz sobe, i govorio o ovome, o hormonima da me pucaju i tako to.

Slozio se neko sa mnom i reko da ce me proglasit ludim na psihijatriji, ali nisu imali izbora nego da me posalju na psihijatriju. Od tad se vodim da sam i psihicki bolestan i sta god kazem i pozalim se ignorisu.

Nedavno se zalio da mozda imam Narkolepsiju, posto samo spavam i opet stalno pospan. Nisu nedavno mogli ignorisat otekle noge i visok tlak zbog AP-tika. Pa mi izbacili 2 AP-tika i slali me na nalaze.

Sad je to uredu.
hm...mozes li biti pacijent-kod dr( druga ambulanta ) koji ce te tretirati - da ti i pomogne..
User avatar
Sanjarko
Posts: 23231
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#48 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by Sanjarko »

Hercegoviina wrote: 25/03/2021 18:39
Imam i ja floaterse
Meni velki, prevelki. Ko paukova mreza kad gledam. Kazem sreca mozak to malo filtrira pa naviko.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23231
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#49 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by Sanjarko »

moonca wrote: 25/03/2021 18:45
Sanjarko wrote: 25/03/2021 18:33
Da. Vidim cak i krvna zrnca nekad za koja danas znam da su bijela krvna zrnca. Kad sam zaglavio bolnice, interni odjel radi jetre i jos necega 2012, i kad sam nemiran tu bio, usao u raspravu s nekim iz sobe, i govorio o ovome, o hormonima da me pucaju i tako to.

Slozio se neko sa mnom i reko da ce me proglasit ludim na psihijatriji, ali nisu imali izbora nego da me posalju na psihijatriju. Od tad se vodim da sam i psihicki bolestan i sta god kazem i pozalim se ignorisu.

Nedavno se zalio da mozda imam Narkolepsiju, posto samo spavam i opet stalno pospan. Nisu nedavno mogli ignorisat otekle noge i visok tlak zbog AP-tika. Pa mi izbacili 2 AP-tika i slali me na nalaze.

Sad je to uredu.
hm...mozes li biti pacijent-kod dr( druga ambulanta ) koji ce te tretirati - da ti i pomogne..
Tesko. Nemamo para ni za privatnika. A imo sam i s njima lose iskustvo pri vadzenju zuba. Osto bio dio, pa moro u Polikliniku specijaliskinji. Cak idalje mislim da je osto dio zuba. Ali korjen izvadzen.

Ovdje doktorima se ide samo kad se mora. Barem vecina raje tako razmislja. A vecina nema vremena i para da im ide bilo drzavnim ili privatnim.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#50 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by moonca »

Sanjarko wrote: 25/03/2021 18:53 Tesko. Nemamo para ni za privatnika. A imo sam i s njima lose iskustvo pri vadzenju zuba. Osto bio dio, pa moro u Polikliniku specijaliskinji. Cak idalje mislim da je osto dio zuba. Ali korjen izvadzen.

Ovdje doktorima se ide samo kad se mora. Barem vecina raje tako razmislja. A vecina nema vremena i para da im ide bilo drzavnim ili privatnim.
Top
Dobri su i u drzavnim..samo je bitno naci nekoga, da te konstantno prati i adekvatno reaguje.
jesi li dobio pomoc? socijani dodatak ?
Post Reply