LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

darkec
Posts: 3
Joined: 18/09/2010 16:39

#1 LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by darkec »

Namjeravam da u iducih nekoliko mjeseci odem na lasersko skidanje dioptrije u jednu kliniku u BiH koja saradjuje sa poliklinikom svjetlost iz zagreba cijena je trenutno snizena za 50% za sve studente i iznosi 1000 KM po oku. Zanima me da li ima ljudi koji su vec bili na jednom ovakvoj operaciji i kakva su vasa iskustva, da li je bilo kakvih problema sa ocima nakon operacije i nakon duzeg perioda, da li se moraju koristiti kapi ili neki drugi preparati nakon operacije. Molim sve koji imaju iskustva sa ovom tematikom da napisu svoja iskustva.
bumboo
Posts: 269
Joined: 15/01/2010 23:47

#2 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by bumboo »

Jesi siguran da rade operacije u BiH? Ili ovdje samo pregledaju i upišu klijente a onda na operaciju moraš u ZG, BG...? I ja bih rado da saznam nečija lična iskustva jer mi je velika želja da se riješim dioptrije.
User avatar
Cyber-harambashica
Posts: 967
Joined: 17/07/2010 20:16
Location: NBG

#3 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by Cyber-harambashica »

Licno ja se ne usudim...a i nemam dovoljno ustedjeno za to. Imam druga i rugaricu koji su operisai, oboje su rekli da je totalno bezbolno i da su se zacas "oporavili". Drug je imao -2 i 100% vidi na oba oka. Kod drugarice je bilo komplikovano, imala -8, pa na 100%,,,pa joj se vratilo, tako da sam ima -3. No za nju je dovoljno.
Nazalost, slabo mogu da prevedem...imala je problem sa mrezom (Netzhaut) i zato se iskomplikovalo.
Obrati paznju da je 1A-kvalitet-klinika
User avatar
Truba
Posts: 81767
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by Truba »

ne bih ja dao da mi po ocima ceprkaju...

mozda sam tradicionalista :mrgreen:
ludamala
Posts: 13
Joined: 24/06/2009 12:15

#5 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by ludamala »

Ja sam operisala strabizam u bolnici Kosevo i sve je odlicno proslo, s tim da sam se gore susrela sa mnogim pacijentima koji su isli na lasersko skidanje dioptrije i mrene. Mogu slobodno reci da su to rutinske operacije koje se rade svakodnevno i nisu uopste rizicne. Preporucila bih svakome da to uradi, s tim da imamo odlicne doktore na Kosevu i nema potrebe da to radis u privatnoj klinici.
Preporucujem Doktora Nabila AlHasana i doktoricu Hadjir
sretno
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#6 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by maajaa »

Mislim da na Kosevu ne rade lasersku korekciju dioptrije.
Ima stara tema http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 42&t=52551
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#7 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by miki27A »

Evo jedne svjeze operisane :)
Ja sam isla u BL, prosli petak je bila operacija, kod mene je dioptrija bila -5 desno, -4,5 lijevo oko.
Dvije sedmice prije toga sam otisla na pregled da vidim da li sam kandidat za operaciju i onda su mi rekli da je 1.10. operacija. Oni rade u saradnji sa doktorima iz klinike Svjetlost (doktori dodju u petak : njih 5-6) tako da ispadne jeftinije nego ici u ZG.
Ja sam odusevljena, nakon XX godina napokon kad se probudim sve vidim onako cisto.
Poslije operacije ti dadnu apaurin i brufen da odmah tu popijes, i jos po dva ista da imas tu noc ako te bude peckalo u ocima nakon sto anestezija izlapi. Dobijes i dvije vrste kapi: jeden se koriste 4 puta dnevno (ne po noci) i to su protiv infekcije koje cu koristiti 2 sedmice, a druge su BLINK umjetne suze koje koristis kad imas osjecaj da ti je oko suho od 5-10 puta na dan i te se koriste mjesec ili dva.
Kontrola je dan poslije (subota), onda za 7 i 21 dan.

Ako imas jos kakvih pitanja slobodno postavi, potrudicu se da ti/vam odgovorim.
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#8 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by miki27A »

Imas li odlican vid?
Samo oni koji ne vide dobro znaju kako je to godinama se patiti sa naocalama i socivima...Ja sam stisla i odradila LASIK. Vrijedi istrpiti 10 minuta da dobijes normalan vid.
komi wrote:ne bih ja dao da mi po ocima ceprkaju...

mozda sam tradicionalista :mrgreen:
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#9 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 20:19, edited 1 time in total.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#10 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by Ma.Le.Na »

miki27A wrote:Evo jedne svjeze operisane :)
Ja sam isla u BL, prosli petak je bila operacija, kod mene je dioptrija bila -5 desno, -4,5 lijevo oko.
Dvije sedmice prije toga sam otisla na pregled da vidim da li sam kandidat za operaciju i onda su mi rekli da je 1.10. operacija. Oni rade u saradnji sa doktorima iz klinike Svjetlost (doktori dodju u petak : njih 5-6) tako da ispadne jeftinije nego ici u ZG.
Ja sam odusevljena, nakon XX godina napokon kad se probudim sve vidim onako cisto.
Poslije operacije ti dadnu apaurin i brufen da odmah tu popijes, i jos po dva ista da imas tu noc ako te bude peckalo u ocima nakon sto anestezija izlapi. Dobijes i dvije vrste kapi: jeden se koriste 4 puta dnevno (ne po noci) i to su protiv infekcije koje cu koristiti 2 sedmice, a druge su BLINK umjetne suze koje koristis kad imas osjecaj da ti je oko suho od 5-10 puta na dan i te se koriste mjesec ili dva.
Kontrola je dan poslije (subota), onda za 7 i 21 dan.

Ako imas jos kakvih pitanja slobodno postavi, potrudicu se da ti/vam odgovorim.
koliko para? 8-)
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#11 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by miki27A »

Ma.Le.Na wrote:
miki27A wrote:Evo jedne svjeze operisane :)
Ja sam isla u BL, prosli petak je bila operacija, kod mene je dioptrija bila -5 desno, -4,5 lijevo oko.
Dvije sedmice prije toga sam otisla na pregled da vidim da li sam kandidat za operaciju i onda su mi rekli da je 1.10. operacija. Oni rade u saradnji sa doktorima iz klinike Svjetlost (doktori dodju u petak : njih 5-6) tako da ispadne jeftinije nego ici u ZG.
Ja sam odusevljena, nakon XX godina napokon kad se probudim sve vidim onako cisto.
Poslije operacije ti dadnu apaurin i brufen da odmah tu popijes, i jos po dva ista da imas tu noc ako te bude peckalo u ocima nakon sto anestezija izlapi. Dobijes i dvije vrste kapi: jeden se koriste 4 puta dnevno (ne po noci) i to su protiv infekcije koje cu koristiti 2 sedmice, a druge su BLINK umjetne suze koje koristis kad imas osjecaj da ti je oko suho od 5-10 puta na dan i te se koriste mjesec ili dva.
Kontrola je dan poslije (subota), onda za 7 i 21 dan.

Ako imas jos kakvih pitanja slobodno postavi, potrudicu se da ti/vam odgovorim.
koliko para? 8-)
Pregled prije operacije 100KM operacija 2400 KM (to je 40% popusta jer nisam student)
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#12 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by hadzinicasa »

nekoliko pitanja:
je li LASEK ili LASIK metoda?
pika li se ako si vanredni student?
ima li web stranica ili neki kontakt? moze i na pp

hvala
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#13 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by male_okice »

posto je neko trazio na facebook-u Klinika Kozomara u banja luci ima svoju stranicu tamo imaju i kontakt podaci evo link
http://www.facebook.com/group.php?gid=52108796719
ako ne bude radio iz bilo kog razloga jednostavno trazite na fb-u grupu: RECITE ZBOGOM DIOPTRIJI
a ima i ovo:
e-mail: [email protected]
Webseite:http://www.klinika.ba
Tel:051/439-592
Bulevar Desanke Maksimović 12
Banja Luka, Bosnia and Herzegovina, 78000
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#14 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by karanana »

znaci za ne-studente 2500 KM skidanje dioptrije sa oba oka?
+ troskovi puta, + troskovi smjestaja + ti neki lijekovi i kapi.....znaci oko 3 milje bi me na kraju izaslo
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#15 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by miki27A »

To je to ako si kandidat za LASIK.
Kapi su ti uracunate u cijenu, kao i ovi kontrolni pregledi.

Prevoz do BL : prvi put busem isla (povratna karta sa svim cekiranjima 65KM) , na operaciju me odveo rodjak (znaci motel 80KM za nas dvoje jedna noc + platila rodjaku gorivo i sve ostalo, jer ipak ide zbog mene), a sad u subotu opet idem by bus (jos 65KM) Sreca sad znam gdje je klinika (uzmes gradski bus sa stanice linija 14B, karta je 1,50KM a stane na 10 m od Klinike). Ako se ne snalazis po BL (kao ja) uzmes taxi i to dodje 10KM-= start im je 2KM)
Da je jeftino, nije.
Da cu biti mirna od sad pa nadalje i ubuduce, hocu :D
karanana wrote:znaci za ne-studente 2500 KM skidanje dioptrije sa oba oka?
+ troskovi puta, + troskovi smjestaja + ti neki lijekovi i kapi.....znaci oko 3 milje bi me na kraju izaslo
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#16 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by miki27A »

hadzinicasa wrote:nekoliko pitanja:
je li LASEK ili LASIK metoda?
pika li se ako si vanredni student?
ima li web stranica ili neki kontakt? moze i na pp

hvala
Kod mene je bila LASIK metoda.
Gospodja prije mene mislim da je radila PRK? metodu?
A za one koji moraju ugradjivati lece u oci (dioptrija preko -10? cini mi se) to se mora raditi u ZG, jer se ostaje vise dana.
User avatar
blinker13
Posts: 103
Joined: 07/10/2010 09:36

#17 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by blinker13 »

Ja sam radio Lasik u istoj klinici ove godine i rezultati su fenomenalni, ja nisam imao nikakvih smetnji nakon operacije, a i suho oko mi je prestalo već nakon dvadesetak dana. Definitivno usluga za preporučiti...
komosardragana
Posts: 7
Joined: 27/10/2010 23:15

#18 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by komosardragana »

Ako sta znaci, ja radim u klinici Kozomara u Banjaluci, koja saradjuje sa klinikom Svjetlost iz Zagreba...Uspjesno se radi, u Zagrebu vec preko 10 godina, nas doktor Bojan Kozomara je tu operaciju radio, i da nije siguran u sve to ne bi svoje oci izlagao riziku, kao i mnogi zaposleni u klinici Svjetlost... Kod nas je ekipa iz Zagreba svakog mjeseca, tehnologija je ista, operater isti, tako da je bas provjereno i sigurno :) Eto, ako mogu kako pomoci kome, dati neke informacije, samo neka mi se javi, tu smo za sve pacijente...veliki pozdrav, Dragana :) :) :)
komosardragana
Posts: 7
Joined: 27/10/2010 23:15

#19 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by komosardragana »

hadzinicasa wrote:nekoliko pitanja:
je li LASEK ili LASIK metoda?
pika li se ako si vanredni student?
ima li web stranica ili neki kontakt? moze i na pp

hvala
Metoda koja se radi je LASIK, Naravno da vrijedi i za vanredne studente, ima grupa na fb-u Recite zbogom dioptriji , a sajt klinike je www.klinika.ba. Sada imamo akciju, za sve koji bi radili operaciju u oktobru, termin je 31.10. pregeld je besplatan. Ako jos nesto treba, samo pitajte, mogu vam i ja zakazati termin, dati sve informacije, sve sto treba. Moja mail adresa je [email protected]
Veliki pozdrav, nadam se da se i vidimo :)
komosardragana
Posts: 7
Joined: 27/10/2010 23:15

#20 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by komosardragana »

[quote="karanana"]znaci za ne-studente 2500 KM skidanje dioptrije sa oba oka?
+ troskovi puta, + troskovi smjestaja + ti neki lijekovi i kapi.....znaci oko 3 milje bi me na kraju izaslo

Da, 2400 KM za oba oka, u to su uracunate kapi koje dobijete na dan operacije, i 3 kontrole koje nakon operacije...a smjestaj se moze naci povoljno, bitna je samo jedna noc nakon operacije da prenocite negdje, a to je do 100 KM...i, sada imamo akciju, ako se neko odluci raditi operaciju u oktobru, termin je 31.10. pregled je besplatan... Ako jos sta treba, tu sam :)
Peacefor
Posts: 67
Joined: 21/08/2002 00:00

#21 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by Peacefor »

ja odoh sad u utorak na korekciju u Zagreb, Svjetlost, pa javim kako je bilo. Ako budem vidio :-) :lol: :lol: :D
BaileyS
Posts: 1036
Joined: 02/07/2008 00:29

#22 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by BaileyS »

Svi koji se odluce na ovu operaciju moraju znati da postoje rizici, ne toliko od same operacije vec kasnije u zivotu. Npr kod operacije se zastitni povrsinski sloj na oku zareze skalpelom, podigne se i onda se oko operise laserom. Taj zastitni sloj se vrati na svoje mjesto ali nikad ne zaraste sto uveliko povecava rizik za infekcije oka.

Sociva za jednokratnu upotrebu su zakon
komosardragana
Posts: 7
Joined: 27/10/2010 23:15

#23 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by komosardragana »

Peacefor wrote:ja odoh sad u utorak na korekciju u Zagreb, Svjetlost, pa javim kako je bilo. Ako budem vidio :-) :lol: :lol: :D
Ako ste se vec odlucili za Zagreb, sigurno ce proci odlicno :) Smijem li pitati odakle ste? Jer oni dolaze i kod nas raditi operacije, u Banjaluku, bas sutra :) Veliki pozdrav! ;)
komosardragana
Posts: 7
Joined: 27/10/2010 23:15

#24 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by komosardragana »

BaileyS wrote:Svi koji se odluce na ovu operaciju moraju znati da postoje rizici, ne toliko od same operacije vec kasnije u zivotu. Npr kod operacije se zastitni povrsinski sloj na oku zareze skalpelom, podigne se i onda se oko operise laserom. Taj zastitni sloj se vrati na svoje mjesto ali nikad ne zaraste sto uveliko povecava rizik za infekcije oka.

Sociva za jednokratnu upotrebu su zakon
Razumijem da nije jednostavno odluciti se za operaciju oka, jer kao sto kazu, imamo samo dva :) A sto se tice roznjace, roznjaca se zareze, i obiljezi da se vrati upravo tamo gdje je bila...zaraste vec dan nakon operacije, a antibiotske kapi se dobiju da se koriste 14 dana zbog prevencije od infekcije, tako da nema razloga za brigu sto se toga tice. Pozdrav :)
Timotije
Posts: 1031
Joined: 07/06/2005 20:26

#25 Re: LASERSKA OPERACIJA OCIJU

Post by Timotije »

Trenutno sam na -5, sociva,oba oka. Odavno mi se ova ideja mota po glavi, krpu derem cijeli zivot sa socivima, konjuktivitisom (srecom ne odavno :-D ), naocarama....dosadi brate a i kosta! Ako vam kazem da sam upravo jucer kupio nove naocare za oko 1250 KM (vani sam), onda mi ova ideja sa laserom bude jos primamljivija. Imam i sociva, tri dana u sedmici, i to oko 60 KM mjesecno.
Ispade da nemam nikakve ekonomske logike zadrzati oba oka :D !
Salim se naravno, za pare se covjek uvijek nekako snadje ali strah.... lijepi strah :(
Ima li kakvih ogranicenja sto se tice zivotnog doba pacijenta, skace li rizik s godinama ili...?
Post Reply