Laserska korekcija vida (update!)

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#76 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by Sanjarko »

Meni je se izgleda dioptrija na daljinu poboljsala iako je bila losija pogotovo na jedno oko, dok na blizinu mi je se izgleda pogorsala.

Problem mi je veliki sto imam i vidim floaters-e i bijela krvna zrnca. Zbog toga u medzuostalom mi je i puknuta psihoza davno kad sam u bolnici ovo govorio nekome od osoblja.

Sad znam tacno sta je ovo dvoje. Prvo je floaters ili musice na nasem jeziku, a drugo bluefield entoptic fenomen.

Sreca pa je stanje tako da sporo napreduje ovo dvoje pa cak mozda da ne napreduje nikako. Da je ova bolest vida prestala napredovati.

Jos izgleda pored ovog imam ocni neurotitis, tako nekako. Kad hocu leci spavati ili nekad kad zazmirim vidim razne svijetlece figure, vecinom ovalnog oblika.

Govorili mi suti ne govori oftamolozima proglasiti ce te ludim. A opet me proglasise drugi doktori ludim.

Korekcija ovoga kako znam je skupa i opasnija i s ovim mi je se nositi do kraja zivota.

Floaters se mogu ukloniti sa JAG laserom donekle ali 2.000 eura jedno oko kosta da se operise, ali ovo dvoje ostalo nema korekcije niti kako znam nije moguce operisati oci da se otkloni ovo ostalo.

Sreca pa sam navikao na sve ovo za ovo desetljece.
User avatar
mayab
Posts: 27188
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#77 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by mayab »

Ironman_88 wrote: 25/11/2019 17:14 Par pitanja od neupućenog koji je par puta razmišljao o tome i dosad se tek minimalno informisao :D

Dioptrija -0,75/-1,75 od prije 5 godina, znači otišla je dodatno gore u međuvremenu pošto sam poslovno 8-10 sati dnevno za kompjuterom, a primjetim to i sam.

- Kod koje dioptrije laserska korekcija ima smisla tj. postoje li granice ispod kojih se "ne isplati"?
- Kakva očekivanja može čovjek imati - nakon perioda oporavka vidiš sve kristalno jasno ili stvar nije tako jednostavna?
- Kako izgleda stvar na duže staze? Sa starenjem se dioptrija ponovo vraća i nekad za 10 ili više godina moraš/možeš ponovo raditi korekciju?

Jedina motivacija iz koje razmišljam o laserskoj korekciji je da mrzim naočale a i one mene (grozno mi stoje).
Isplativost je stvar novca, jer ako ti se dioptrija nije ustabilila,
ovako laički govoreći, za dvije tri godine ima šansi da opet slabije vidiš i onda opet operacija (tu zaista nisam siguran da li je moguće opet raditi lasersku operaciju na očima!) ili
opet zaebancija sa lećama ili naočalama!
Znači bačene pare!
Kako sam već pisao, meni je dioptrija bila "fiksirana " sigurno 2-3 godine prije operacije, evo sve izgleda i dan danas OK,
osim pojave staračke dioptrije za blizinu, ali to nije tema
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#78 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by pici »

uradio prije 4 i po godine evo i dan danas vidim super osim tih suhih ociju koje moram kapat i mazat... mislim da se laserom radi preko -3 do -12 ili -10... dalje ne moze ili ugradjuju lece, mora se prvih mjesec dva pridrzavat upustava inace djaba vam novci moji sinovci... ko ima pare nek uradi, isplati se, jebo naocale, sad nosim samo suncane :mrgreen:
User avatar
Ironman_88
Posts: 1096
Joined: 20/03/2017 17:11

#79 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by Ironman_88 »

Hvala na odgovorima, potražit ću i stručni savjet da vidim koliko dugo korekcija "drži" u mom slučaju i kako i šta kasnije (da li se može i uopšte smije raditi korekcija na korekciju nakon određenog vremena). Ako ću za par godina doći ponovo u situaciju da mi trebaju naočale, onda mi nije to to.

Još jedno pitanje: kako stoje stvari kod iritacije očiju? Alergija ili npr. konzumiranje kanabisa (ovo drugo pitam za druga). Laserska korekcija nema nikakve veze s tim ili...?
Dzematlija
Posts: 567
Joined: 29/04/2015 12:06

#80 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by Dzematlija »

mayab wrote: 01/12/2019 08:13 Kako sam već pisao, meni je dioptrija bila "fiksirana " sigurno 2-3 godine prije operacije, evo sve izgleda i dan danas OK,
osim pojave staračke dioptrije za blizinu, ali to nije tema
A šta je ovo sa "staračkom dioptrijom", čuo sam da se i ona može korigovati laserskim putem?

http://www.forum.hr/showthread.php?t=91525&page=307
#dioptrija se ne "vraća" nikada osim u ranom zaraštavanju mjesec dana od zahvata. Ako se to i dogodi, učini se dokorekcija (besplatno). Dioptrija koja će doći kada napunite 45 godina jest prezbiopija i riječ je o slabijem vidu na blizinu. To ne možete izbjeći, svi ljudi tih godina imaju taj problem, može se također riješiti laserskom korekcijom.

Lijepi pozdrav,
dr. Dean Šarić
housetent
Posts: 276
Joined: 01/02/2011 18:31

#81 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by housetent »

Radio sam prije 5-6 godina lasersko skidanje dioptrije.Bila je Cini mi se -4 -5.I tada kada sam uradio lasersko skidanje na lijevo oko sam nekako bolje vidio nego na desno.Medjutim poslije evo 5-6 godina meni se dioptrija na lijevo oko vratila a na desnom je ostalo sve ok.To je moje iskustvo sto se tice lasera,pa cu vidjeti otici cu ponovo da vidim sta mi je raditi.
testni_akaunt
Posts: 677
Joined: 26/06/2013 08:44

#82 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by testni_akaunt »

Ima li neko svježija iskustva? Gdje je najsigurnije raditi?
Kakav je ovaj Eye Clinic doktor Ismail?
The BEN10
Posts: 7577
Joined: 19/09/2011 09:03

#83 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by The BEN10 »

testni_akaunt wrote: 12/12/2021 09:58 Ima li neko svježija iskustva? Gdje je najsigurnije raditi?
Kakav je ovaj Eye Clinic doktor Ismail?
Zaobiđi ga. :)
no_sikiriki
Posts: 17295
Joined: 11/12/2012 13:21

#84 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by no_sikiriki »

Ima li ko da je radio lasersko skidanje dioptrije u Sarajevu nedavno? Svjetlost? Iskustva?
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3651
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#85 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by anex »

Prije 2 godine u Svjetlost radio.
Šta ti treba?
no_sikiriki
Posts: 17295
Joined: 11/12/2012 13:21

#86 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by no_sikiriki »

anex wrote: 10/02/2022 12:15 Prije 2 godine u Svjetlost radio.
Šta ti treba?
Tek sad vidim da si pisao. Interesuje me najviše kako to poslije izgleda, je li stvarno nejasan vid 3-6 mjeseci? Tako sam čitala ovdje i par ljudi mi reče da je tako, da nije to baš "samo par dana" oporavka.
User avatar
basicm
Posts: 10483
Joined: 16/01/2012 21:38

#87 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by basicm »

no_sikiriki wrote: 16/02/2022 10:00
anex wrote: 10/02/2022 12:15 Prije 2 godine u Svjetlost radio.
Šta ti treba?
Tek sad vidim da si pisao. Interesuje me najviše kako to poslije izgleda, je li stvarno nejasan vid 3-6 mjeseci? Tako sam čitala ovdje i par ljudi mi reče da je tako, da nije to baš "samo par dana" oporavka.
Ne vise od desetak dana. Samo se prvi period pazis, dok se obnovi sve na oku. Poboljsanje vida bukvalno sutradan se osjeti
no_sikiriki
Posts: 17295
Joined: 11/12/2012 13:21

#88 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by no_sikiriki »

basicm wrote: 16/02/2022 11:33
no_sikiriki wrote: 16/02/2022 10:00

Tek sad vidim da si pisao. Interesuje me najviše kako to poslije izgleda, je li stvarno nejasan vid 3-6 mjeseci? Tako sam čitala ovdje i par ljudi mi reče da je tako, da nije to baš "samo par dana" oporavka.
Ne vise od desetak dana. Samo se prvi period pazis, dok se obnovi sve na oku. Poboljsanje vida bukvalno sutradan se osjeti
Hvala ti za info, znači ima i bržeg oporavka. Ja bih to rado napravila, ali mi ne zvuči baš "primamljivo" ako treba više mjeseci.
User avatar
basicm
Posts: 10483
Joined: 16/01/2012 21:38

#89 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by basicm »

Ne sjecam se vise detalja, ali samo pratiti njihove upute, umjetne suze, suncane naocale, izbjegavanje naprezanja i zagadjenja. To bi bilo to.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3651
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#90 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by anex »

no_sikiriki wrote: 16/02/2022 10:00
anex wrote: 10/02/2022 12:15 Prije 2 godine u Svjetlost radio.
Šta ti treba?
Tek sad vidim da si pisao. Interesuje me najviše kako to poslije izgleda, je li stvarno nejasan vid 3-6 mjeseci? Tako sam čitala ovdje i par ljudi mi reče da je tako, da nije to baš "samo par dana" oporavka.
Slobodno uradite taj zahvat.
I ja sam svašta čitao ali ništa takvo nisam imao.

Par dana od operacije imate osjetljivo oko na svjetlost. Vid je odmah isti dan jasan samo radi operacije ne mozete "napinjati" oći. Ali to sve prođe zaštitom sunčanim naočalama, kapi za oći i to je to.

Neboj te se...slobodno idite u Svjetlost.
no_sikiriki
Posts: 17295
Joined: 11/12/2012 13:21

#91 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by no_sikiriki »

anex wrote: 16/02/2022 12:34
no_sikiriki wrote: 16/02/2022 10:00

Tek sad vidim da si pisao. Interesuje me najviše kako to poslije izgleda, je li stvarno nejasan vid 3-6 mjeseci? Tako sam čitala ovdje i par ljudi mi reče da je tako, da nije to baš "samo par dana" oporavka.
Slobodno uradite taj zahvat.
I ja sam svašta čitao ali ništa takvo nisam imao.

Par dana od operacije imate osjetljivo oko na svjetlost. Vid je odmah isti dan jasan samo radi operacije ne mozete "napinjati" oći. Ali to sve prođe zaštitom sunčanim naočalama, kapi za oći i to je to.

Neboj te se...slobodno idite u Svjetlost.
Hvala, super je čuti i pozitivne recenzije. :thumbup:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#92 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by hadzinicasa »

no_sikiriki wrote: 31/01/2022 20:45 Ima li ko da je radio lasersko skidanje dioptrije u Sarajevu nedavno? Svjetlost? Iskustva?
uradila ja u Svjetlosti prije 10tak godina. prosle godine uzela cvike za citanje.
jos se nisam cuvala ni minute nakon operacije jer sam bukvalno u tom periodu imala privatnu katastrofu i trebala sam oci.
no_sikiriki
Posts: 17295
Joined: 11/12/2012 13:21

#93 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by no_sikiriki »

hadzinicasa wrote: 16/02/2022 12:58
no_sikiriki wrote: 31/01/2022 20:45 Ima li ko da je radio lasersko skidanje dioptrije u Sarajevu nedavno? Svjetlost? Iskustva?
uradila ja u Svjetlosti prije 10tak godina. prosle godine uzela cvike za citanje.
jos se nisam cuvala ni minute nakon operacije jer sam bukvalno u tom periodu imala privatnu katastrofu i trebala sam oci.
Pa kakvo je tvoje iskustvo što se tiče ovoga poslije, je li ti bio jasan vid ubrzo, ili tek nakon 3-6 mjeseci kako neki kažu? Čula sam od prijateljice čiji je muž radio da je tipa jedno oko gore od drugog, maglovito, pa onda drugo kasnije itd. Ne znam nikoga ko se pokajao, ali izgleda da varira ta dužina oporavka.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#94 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by hadzinicasa »

no_sikiriki wrote: 16/02/2022 13:04
hadzinicasa wrote: 16/02/2022 12:58

uradila ja u Svjetlosti prije 10tak godina. prosle godine uzela cvike za citanje.
jos se nisam cuvala ni minute nakon operacije jer sam bukvalno u tom periodu imala privatnu katastrofu i trebala sam oci.
Pa kakvo je tvoje iskustvo što se tiče ovoga poslije, je li ti bio jasan vid ubrzo, ili tek nakon 3-6 mjeseci kako neki kažu? Čula sam od prijateljice čiji je muž radio da je tipa jedno oko gore od drugog, maglovito, pa onda drugo kasnije itd. Ne znam nikoga ko se pokajao, ali izgleda da varira ta dužina oporavka.
ja sam popodne hodala okolo... i sutradan i prekosutra, i isplakala oci.
nisam ni mislila na oporavak ni kako vidim. ali inace nisam tip koji se puno osluskuje. ali cini mi se da i ako sam imala zamucenog vida da je trajalo ne duze od dva dana.
promjene: svjetla ne vidis vise kao tacke nego kao zvijezde :D (ne znam kako to drugacije da objasnim) i imam jednog floatera.
ostalo sve super. Imala preko -5 na oba oka.
Last edited by hadzinicasa on 16/02/2022 13:18, edited 1 time in total.
hamush
Posts: 31
Joined: 24/01/2019 11:13

#95 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by hamush »

Uradio prije 3 god, najbolja stvar ikad što sam uradio za sebe :mrgreen:

Prvih možda 10tak dana malo osjetljive oči, ali kvalitetne sunčane naočale (moraju se vani uvijek nositi, čak i kad je oblačno) i kapi za oči riješe to. U Svjetlosti su jako ljubazni i profesionalni, dobijete vrlo detaljne upute šta smijete i šta ne smijete, te šta trebate raditi. Takođe, tu su i besplatne kontrole (sutradan, nakon 10 dana, nakon mjesec i nakon 3 mjeseca ako se ne varam).

Moje iskustvo je odlično, te definitvno preporučujem :thumbup:
User avatar
Logovan
Posts: 94409
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#96 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by Logovan »

no_sikiriki wrote: 16/02/2022 10:00
anex wrote: 10/02/2022 12:15 Prije 2 godine u Svjetlost radio.
Šta ti treba?
Tek sad vidim da si pisao. Interesuje me najviše kako to poslije izgleda, je li stvarno nejasan vid 3-6 mjeseci? Tako sam čitala ovdje i par ljudi mi reče da je tako, da nije to baš "samo par dana" oporavka.
Uradio sam ja davno. Vid odmah sljedeći dan bio perfektan, prvi dan odležao, spavao čitav dan, kako su mi i rekli da uradim. Pazio sam se sunca, prašine, itd, nosio sunčane naočale svaki dan, koristio redovno kapi za oči i sve super.
no_sikiriki
Posts: 17295
Joined: 11/12/2012 13:21

#97 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by no_sikiriki »

hadzinicasa wrote: 16/02/2022 13:07
no_sikiriki wrote: 16/02/2022 13:04

Pa kakvo je tvoje iskustvo što se tiče ovoga poslije, je li ti bio jasan vid ubrzo, ili tek nakon 3-6 mjeseci kako neki kažu? Čula sam od prijateljice čiji je muž radio da je tipa jedno oko gore od drugog, maglovito, pa onda drugo kasnije itd. Ne znam nikoga ko se pokajao, ali izgleda da varira ta dužina oporavka.
ja sam popodne hodala okolo... i sutradan i prekosutra, i isplakala oci.
nisam ni mislila na oporavak ni kako vidim. ali inace nisam tip koji se puno osluskuje. ali cini mi se da i ako sam imala zamucenog vida da je trajalo ne duze od dva dana.
promjene: svjetla ne vidis vise kao tacke nego kao zvijezde :D (ne znam kako to drugacije da objasnim) i imam jednog floatera.
ostalo sve super. Imala preko -5 na oba oka.
Zvuči interesting :mrgreen: hvala ti, znači nije to ništa predugo trajalo.
Logovan wrote: 16/02/2022 13:22
no_sikiriki wrote: 16/02/2022 10:00 Tek sad vidim da si pisao. Interesuje me najviše kako to poslije izgleda, je li stvarno nejasan vid 3-6 mjeseci? Tako sam čitala ovdje i par ljudi mi reče da je tako, da nije to baš "samo par dana" oporavka.
Uradio sam ja davno. Vid odmah sljedeći dan bio perfektan, prvi dan odležao, spavao čitav dan, kako su mi i rekli da uradim. Pazio sam se sunca, prašine, itd, nosio sunčane naočale svaki dan, koristio redovno kapi za oči i sve super.
Odlično, hvala ti. :thumbup:

Raspitaću se onda detaljnije kod oftalmologa, sigurno ću i ja to uraditi, samo je pitanje vremena. :)
dycy91
Posts: 11
Joined: 05/06/2012 00:06

#98 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by dycy91 »

Pozdrav ekipi,

Ulogovah se na svoj klix nalog nakon dobrih 5-6 godina da podijelim iskustvo :)

Skidanje dioptrije radio u BL 24.02.2022. dakle, prije malo manje od mjesec dana. Dioptrija -3, -1,25 astigmatizam, drugo -3 -2,25 astigmatizam.
Na prvi pregled otišao dan ranije, rekli mi da sam kandidat, odlučio se sutri dan za operaciju.
Lijevo oko mi je "vodeće", na njega imam bolju sliku i sa naočalama i sa sočivima, kažu tako će biti i kad laser odradi, malo ćeš bolje vidjeti na lijevo oko.
Sam zahvat, ništa strašno kao što su mnogi opisali.
Vid odmah nakon operacije dosta oštar, ali malo mutan kao da gledaš pod vodom. Taj dan čitav dan žmerenje i spavanje.

Sutri dan prva kontrola, vid dosta bistar, al kažu na desnom oku ima neka upala.
Desetak dana desno oko intezivno kapanje antibiotika, suza i mazanja kreme, maltene svakih pola sata sam nešto kapao i mazao po tom oku.
Lijevo oko 4-5 puta antibiotik i 5-6 puta vještačke suze.

Nakon desetak dana kontrola, prošla i ta upala na desnom oku.

Nastavio kapati suze 5-6 puta na oba.

U medjuvremenu, lijevo oko mi se često zamuti i onda bolje vidim na desno oko.
Kada mi se lijevo izbistri potpuno, onda na njega vidim bolje nego na desno, kako i treba.
Svaki dan prekrivam rukom jedno pa drugo oko i čitam tablice auta sa balkona, na parkingu prekoputa, to mi je reper, je li mi zamućeno ili ne :D.

To su mi rekli da je normalno, zbog suhoće oka, i da bi trebalo za nekih mjesec dana da se stabilizuje, pa ćemo vidjeti...

Ispočetka prvih dana, naveče oreoli oko farova i rasvjete, u zadnje vrijeme sve manje.

To je moje iskustvo, nadam se da će i ova suhoća i zamućivanje na lijevom oku proći i biću 100% zadovoljan.

Ako nekoga još nešto interesuje, na raspolaganju sam da podijelim iskustvo.
corave okice
Posts: 84
Joined: 28/07/2013 10:29

#99 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by corave okice »

Pozdrav, da pokusamo opet dici temu...
Bio u Svjetlosti, radio pregled, operativan...ali odustao u nekom trenutku. Mislio da im je akcija, ispalo da nije, spremio 2k, na kraju trebalo 3600KM...
To je bilo u ova doba prosle godine, sad se opet nafurao da se kutarisem naocala...
Jutros mi izletila reklama za eye clinic dr ismail, ova valentinovo ponuda :run: , a vidim i da su im regularno milja po oku...
Ima i dr Sefic, ne znam koliko je kod njih?
Uglavnom je li neko radio u zadnjih godinu dvije kod ovih i kakva su iskustva? I koja metoda LASIK ili PRK?
Ili narod vise voli ulozit u VatanMed :-)
Unaprijed hvala :thumbup:
Last edited by corave okice on 15/02/2023 15:13, edited 1 time in total.
User avatar
mirota
Posts: 2349
Joined: 11/01/2018 11:42

#100 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by mirota »

pici wrote: 01/12/2019 09:19 uradio prije 4 i po godine evo i dan danas vidim super osim tih suhih ociju koje moram kapat i mazat... mislim da se laserom radi preko -3 do -12 ili -10... dalje ne moze ili ugradjuju lece, mora se prvih mjesec dva pridrzavat upustava inace djaba vam novci moji sinovci... ko ima pare nek uradi, isplati se, jebo naocale, sad nosim samo suncane :mrgreen:
ja bio na pregledu, stabilna doptrija -4 godinama, ali avaj, ne moze, imam 50 + godina, ostaju sociva i cvike, nema veze, sto kaze dr, ne zna nijednog oftalmologa kratkovidog da je uradio tu op
Post Reply