Laserska korekcija vida (update!)

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
mobsterc
Posts: 2318
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#26 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by mobsterc »

Kod sefica je 2500 za oba oka, nije to neka razlika. Ne znam kakva je generaciju u pitanju, ali laserom je uvijek upravljao strani doktor, kazu da je tako i danas. Ja vise naginjem kod njih da radim, iako sam pregled obavio u svjetlost, nekako se sam se osjecao kao konfekcija :-? mada je donekle i razumljivo jer je previse pacijenata u pitanju, rade kao drzava :D
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#27 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by DanteX »

mobsterc wrote:Kod sefica je 2500 za oba oka, nije to neka razlika. Ne znam kakva je generaciju u pitanju, ali laserom je uvijek upravljao strani doktor, kazu da je tako i danas. Ja vise naginjem kod njih da radim, iako sam pregled obavio u svjetlost, nekako se sam se osjecao kao konfekcija :-? mada je donekle i razumljivo jer je previse pacijenata u pitanju, rade kao drzava :D

Kada namjeravaš raditi kod Šefića? Ja eto iduće sedmice imam termin kod Svjetlosti za pregled. Već sam pričao sa ljudima koji su radili kod Šefića, ali daaaaaaavno uradili tu operaciju.
User avatar
mobsterc
Posts: 2318
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#28 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by mobsterc »

Kontao sam sada, ali nema mi bas logike jer je sada ljeto a sunce se mora izbjegavati, tako da cu vjerovatno na zimu.
Ja sam planirao u svjetlosti, uradio pregled, kandidat za lasik, nisam ni znao za sefica, nego spletom okolnosti saznam i malo se raspitam i tako...
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#29 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by uglavnomja »

mobsterc wrote:Kontao sam sada, ali nema mi bas logike jer je sada ljeto a sunce se mora izbjegavati, tako da cu vjerovatno na zimu.
Ja sam planirao u svjetlosti, uradio pregled, kandidat za lasik, nisam ni znao za sefica, nego spletom okolnosti saznam i malo se raspitam i tako...

mislim da ti nije bas najoametniji potez cekati zimu. hladnoca vise steti od sunca. u biti, suncane cvike su ne samo zastita od sunca nego i od prasine, od kihanja i kasljanja i bacila koji lete okolo ... i koji mogu inficirati oko u prvim danima.

nekako je najbolje kad prodju ovi zvizdani i mogucnost za kupanje :D meni propade odlazak na more :|
User avatar
mobsterc
Posts: 2318
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#30 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by mobsterc »

To po tvojoj procjeni?
Meni nisu nista rekli sa hladnocu. Uostalom, nisam planirao bas cekati snijeg i najvece minuse, nego novembar decembar...
Pa ne nosis cvike za plivanje da te stite od prasine i bacila haha
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#31 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by DanteX »

Eto ljudi, uradio sam lasersku korekciju vida u poliklinici Svjetlost.

Dioptrije mi je bila na jednom oku -4, a na drugo -3,50. sada je na 0.75. na meni je urađena PRK metoda, gdje su mi skinuli sloj rožnice i stavili leće dok mi ne zaraste. Eh, metoda kao emtoda mi nije bila strašna (s obzirom da su dirali oči i sl.), čak štoviše smijao sam se tokom operacije.
Ja nisam bio kandidad za LASIk jer u mom desnom oku postoji nešto. I to nešto ili je ben, ili ozljeda neka ili nešto nasljedno, uglavnom ne zna se. Ali nije ništa strašno.

Nakon 6 dana skinuli su mi leće, sada mi je vid opet zamagljen, ali više kao da imam kap vode na oku ili kao da sam tek ustao, ali ništa strašno. A obzirom da mi se oči još oporavljaju. Redovno moram kapi stavljati, šta i radim. Uglavnom, super sam zadovoljan :)
User avatar
mayab
Posts: 27121
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#32 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by mayab »

mobsterc wrote:Kontao sam sada, ali nema mi bas logike jer je sada ljeto a sunce se mora izbjegavati, tako da cu vjerovatno na zimu.
Ja sam planirao u svjetlosti, uradio pregled, kandidat za lasik, nisam ni znao za sefica, nego spletom okolnosti saznam i malo se raspitam i tako...
Ja sam radio u junu, i samo treba nosati suncane naocale , neki wraparound model ,koje te dobro stite, i planirati more na vrijeme, ja sam te godine otisao u avgustu, i upravo na moru nakon dva tri dana vise nisam osjećao potrebu da stavljam ikakve kapi, i to je bilo to :-D
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#33 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by DanteX »

Interesuje me, ko je u ovoj temi uradio lasersku korekciju vida, kada ste opet počeli koristiti kompjuter?
User avatar
mayab
Posts: 27121
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#34 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by mayab »

2-3 dana sam se cuvao i to je to
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#35 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by DanteX »

Da je meni da mi se vid brzo vrati kako je bilo prije skidanje leća. Sve mi mutno. a moram se strpiti još nekoliko dana :D
User avatar
Truba
Posts: 81592
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#36 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by Truba »

kako smijete ovo :cry:
The BEN10
Posts: 7562
Joined: 19/09/2011 09:03

#37 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by The BEN10 »

Black swan wrote:kako smijete ovo :cry:
Fkt
Gabrielo
Posts: 1172
Joined: 18/03/2015 13:28

#38 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by Gabrielo »

The BEN10 wrote:
Black swan wrote:kako smijete ovo :cry:
Fkt
Je li bilo slucajeva da sjebu ljudima vid totalno?

Ja ne bi radio i da slabo vidim. Svakako je danas popularno nositi naocalo. Nose i oni koji ne trebaju.
User avatar
Truba
Posts: 81592
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#39 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by Truba »

meni su ljepsi ljudi s naocalama
jos kad su u modi
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#40 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by miki27A »

Mozda vama ljepse izgledaju ljudi sa naocalama, ali ljudima koji imaju slab vid i koji od djetinjstva nose naocale, a onda sociva/lece vjeruj da dojadi sve to i da je ovo jedna vrsta lijecenja: ja sam prije pet godina uradila LASIK (u Banja Luci, tada nije bilo u Sarajevu) i ja sam prezadovoljna rezultatom. Nakon mene (kao pokusnog kunica) su uradile moja sestra i rodica (ona je PRK metodu morala, pa je malo tezi oporavak) ovdje u Sarajevu godinu nakon mene.
Je li jednostavno odluciti se za ovo: naravno da nije, ipak su oci u pitanju, ali kad se sjedne i odvaga sve: cijene naocala, cijene sociva, cijene tekucina za ispiranje, na kraju dodje da je isplativo uraditi LASIK (ako si kandidat za to) i biti miran (nakon 18 godina petljanja sa naocalama/socivima).
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#41 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by DanteX »

miki27A wrote:Mozda vama ljepse izgledaju ljudi sa naocalama, ali ljudima koji imaju slab vid i koji od djetinjstva nose naocale, a onda sociva/lece vjeruj da dojadi sve to i da je ovo jedna vrsta lijecenja: ja sam prije pet godina uradila LASIK (u Banja Luci, tada nije bilo u Sarajevu) i ja sam prezadovoljna rezultatom. Nakon mene (kao pokusnog kunica) su uradile moja sestra i rodica (ona je PRK metodu morala, pa je malo tezi oporavak) ovdje u Sarajevu godinu nakon mene.
Je li jednostavno odluciti se za ovo: naravno da nije, ipak su oci u pitanju, ali kad se sjedne i odvaga sve: cijene naocala, cijene sociva, cijene tekucina za ispiranje, na kraju dodje da je isplativo uraditi LASIK (ako si kandidat za to) i biti miran (nakon 18 godina petljanja sa naocalama/socivima).

Ja sam tu odluku donio još kada sam čuo za skidanje dioptrije. A ima jedno 15 godina. Čekao sam prvo da budem punoljetan, pa onda da sakupim pare, i isplatilo se.
Ja sam radio prk metodu. Evo, prošlo je 10 dana od operacije, ništa me nije boljelo, niti sam imao osjećaj pijwska u očima ili nešto gore od toga. Vikend sam bukvalno prespavao (nisam imao šta raditi). I sada čekam da mi se vid kompletno oporavi od kako su mi skinuli leće. Još je malo mutno/bistro.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#42 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by klixoris »

DanteX wrote:Eto ljudi, uradio sam lasersku korekciju vida u poliklinici Svjetlost.

Dioptrije mi je bila na jednom oku -4, a na drugo -3,50. sada je na 0.75. na meni je urađena PRK metoda, gdje su mi skinuli sloj rožnice i stavili leće dok mi ne zaraste. Eh, metoda kao emtoda mi nije bila strašna (s obzirom da su dirali oči i sl.), čak štoviše smijao sam se tokom operacije.
Ja nisam bio kandidad za LASIk jer u mom desnom oku postoji nešto. I to nešto ili je ben, ili ozljeda neka ili nešto nasljedno, uglavnom ne zna se. Ali nije ništa strašno.

Nakon 6 dana skinuli su mi leće, sada mi je vid opet zamagljen, ali više kao da imam kap vode na oku ili kao da sam tek ustao, ali ništa strašno. A obzirom da mi se oči još oporavljaju. Redovno moram kapi stavljati, šta i radim. Uglavnom, super sam zadovoljan :)
PRK metod se i treba forisirati a LASIK da bude samo zadnja opcija. Negdje sam procitao da LASIK ide samo za dioptrije preko -6 ili za nize, ako iz nekog razloga ne moze da se radi PRK. Razlog za ovo je sto je LASIK najagresivnija opcija (reze se oko roznice i pravi "flap", zbog cega ostaje oziljak do kraja zivota kao i rizik da se flap dislocira za vrijeme zarastanja)
Problem je sto nasi doktori uglavnom trce na LASIK jer im je najbrze, rezultati operacije se haman odmah vide, pacijent ne osjeti puno posljedica operacije, pare se sa zadovoljstvom daju :)

Kod PRK cekas malo duze da opna koju su "zbrusili" zaraste, ima peckanja i nosis zastitna sociva ali kad sve zaraste, na oku nema nikakvih oziljaka i tragova
User avatar
mobsterc
Posts: 2318
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#43 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by mobsterc »

A sta se radi kod PRK, masaza oka? Molim te ne siri dezinformacije.
Upravo je suprotno, prk je agresivnija opcija jer se komplet 'flap' sastruze i vise ga nemas. DA, nemas opciju da se inficira, jer ga nemas nikako. Oci ti postaju osjetljivije, pogotovo u tom pocetnom periodu zarastanja, medjutim problem je sto kada zaraste nikada nije kao prije. I jedina prednost su vece i komplikovanije dioptrije, jer se ima 'vise prostora' za popravku.
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#44 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by valter.ba »

Pratim :D
User avatar
dzejkej
Posts: 750
Joined: 16/03/2011 16:17

#45 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by dzejkej »

Narucena za pregled u Svjetlosti. Koliko ste vi cekali izmedju pregleda i lasera? Koje su mjere opreza nakon operacije - koliko dana se moras cuvati i sta smijes/ne smijes. Ja vazda moram nesto tipkati, nemam vremena za neke duge pauze od racunara pa me to malo brine.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#46 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by aurora313 »

dzejkej wrote:Narucena za pregled u Svjetlosti. Koliko ste vi cekali izmedju pregleda i lasera? Koje su mjere opreza nakon operacije - koliko dana se moras cuvati i sta smijes/ne smijes. Ja vazda moram nesto tipkati, nemam vremena za neke duge pauze od racunara pa me to malo brine.
Duga priča jer sve zavisi od stanja oka i dioptrije tj. da li je samo skidanje mrene ili dioptrija a kojekakvim dodatcima (astigmatizam…). Moja prijateljica sa teškim stanjem (dioptrija minus 11), čeka već mjesec dana da se specijalne leće izrade i stignu iz EU.

Imaš slučajeva gdje ti kažu da skineš zavoj kada dođeš kući i da gledaš TV. Mojoj staroj tetki su mjesec dana tražili da ubacuje kojekakve kapi svakih 6 sati, da ne kuha, da ne izlazi 7 dana…

U svakom slučaju, sve je to danas jednostavno, bezbolno i bogami, isplatno.
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#47 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by pici »

dzejkej wrote:Narucena za pregled u Svjetlosti. Koliko ste vi cekali izmedju pregleda i lasera? Koje su mjere opreza nakon operacije - koliko dana se moras cuvati i sta smijes/ne smijes. Ja vazda moram nesto tipkati, nemam vremena za neke duge pauze od racunara pa me to malo brine.
ako je oko zdravo ili nemas nekakave bolesti koje mogu skoditi operaciji oka, onda prvi slobodan termin ti ide operacija.Prije operacije te opet pregledaju i ides na hiruski sto tj ukapaju ti kapi anastezije jedno 20 minuta prije i HOP desetak minuta traje od lijeganja na sto, ukapavanja vode za ciscenje, stavljanje spave za cuvanje kapaka tj nemas mogucnost treptaja, ide malo pritiskanje jednog oka, skinu ti roznjacu mali poklopac(kod lasika) zatim radi laser jedno deset do dvadeset sekundi zavisno od dioptrije, vrate roznjacu i tako drugo oko... malo sjednes da to nadodje na svoje, pregledaju aparatima dal je sve OK, dadnu ti kapi i stavis suncane i mrsH kuci do sutradan (obavezno neko mora biti sa tobom). Sutra pregledaju dadnu ti kapi i za jedno sedmicu dvije na drugu kontrolu, poslije druge ide treca za tri mjeseca i to je to kasnije po potrebi. Skinuo dioptriJu i plus i minus na drugoj kontroli mi rekli da je dioptrija na nuli jedino ovo slabije lijevo ima neznatnih 0.25 plusa al to je super za nekog preko cetrdeset godina... ne zalim ni fHeninga, jos uvjek kuburim sa suHim ocima al to je nista kako mi se je vid bio pogorsao pogotovo s godinama taj plus koji u poliklinici vrazovoj nisu mogli izmjerit, prije toga nosio minus 3 i pogorsalo se na minus 3 i pol... imas na njihovoj stranici postoperativni tretman a i dobijes uz nalaze sta smijes a sta ne smijes raditi... mjesec dana nejma fizicki nista tesHko... to mi je najteze palo radi sexsa :mrgreen:
User avatar
wickerman
Posts: 1680
Joined: 23/05/2010 21:57
Location: Dobrinja

#48 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by wickerman »

Ja sam cuo da nakon operacije, ako dobijes mrenu(znaci +60 godina) da je ne mozes operisati jer ti se stanji roznjaca.
Ima li u tome istine?
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#49 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by pici »

pa od lasika ovo sto sam ja radio oni zapravo skinu gornji dio roznjace i unutar iste prave korekciju vida, pa je kasnije kad roznjaca zacjeli i ako se vrati dioptrija moguca korekcija opet, za mrenu ne znam.Zapravo meni jos fali ostrina vida malo mi budu mutkasta slova izbliza i na daljinu pogotovo ako je ispod sjajna bijela povrsina, to su mi rekli da je zbog suhoce ociju i imam kapi blink i kremu Corneregel...
User avatar
dzejkej
Posts: 750
Joined: 16/03/2011 16:17

#50 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by dzejkej »

hvala na info svima
samo dipotriju skidam - mislim da je sad na oba oka oko -1,25 tako nešto
znaci da se pripremam - paćenički život narednih mjesec dana :lol: :lol:
Post Reply