Laserska korekcija vida (update!)

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#1 Laserska korekcija vida (update!)

Post by DanteX »

Zdravo svima :)

Znam da već postoji ovakva tema, ali je tema zastarjela i zadnji post je napisan 2014 godine. Meni trebaju svježe informacije o laserskoj korekciji vida (po mogućnosti). Kod koga? Gdje? Postupak operacije... i sl.

Planiram da u iduće dvije sedmice uradim lasersku korekciju vida, ali ne znam gdje tj. kod koje klinike. Čuo sam dosta o klinici Sveti Vid i Svijetlost, ali možda ima još neka treća.
Zatim, želio bih znati iskustva forumaša koji su to uradili prije najmanje godinu dana. S obzirom da tehnologija napreduje, pretpostavljam da napreduju i mašine i metode za tu operaciju.

Od svoje 13-te godine nosim naočale, pa vrijeme je da ih se riješim :)

Hvala :)
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#2 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by DanteX »

Niko nema nikakve informacije? :?
Dr Baltazar
Posts: 2216
Joined: 21/06/2014 00:17

#3 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by Dr Baltazar »

Radio sam ja u poliklinici Dr. Sefić LASIK prošle godine krajem augusta. Radio mi doktor Mirko Jankov iz Srbije. Operacija traje jako kratko(ja sam imao dioptriju cca - 4 i -2). Sve preporuke za polikliniku. Osoblje jako ljubazno.

Meni je rečeno prije operacije da ću možda nakon operacije na ovo slabije oko(lijevo -4) i poslije operacije malo slabije vidjeti(kao da je to oko "lenje oko", ako sam ja dobro razumio), ali da ću na oba oka vidjeti savršeno.

Evo skoro godinu dana nakon operacije ja vidim SAVRŠENO. Išao sam na kontrolu par dana nakon operacije i rečeno mi je da vidim 150% na onoj tabli. A definitivni rezultat se vidi tek nakon godinu dana. Ja imam dosta debelu rožnjaču pa su mi i rekli da ako bude nekih problema da mogu uraditi više tih operacija, iako mi neće biti potrebne(nadam se :) ).
Last edited by Dr Baltazar on 17/02/2016 19:06, edited 1 time in total.
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#4 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by DanteX »

Dr Baltazar wrote:Radio sam ja u poliklinici Dr. Sefić LASIK prošle godine krajem augusta. Radio mi doktor Mirko Jankov iz Srbije. Operacija traje jako kratko(ja sam imao dioptriju cca - 4 i -2). Sve preporuke za polikliniku. Osoblje jako ljubazno.

Meni je rečeno prije operacije da ću možda nakon operacije na ovo slabije oko(lijevo -4) i poslije operacije malo slabije vidjeti(kao da je to oko "lenje oko", ako sam ja dobro razumio), ali da ću na oba oka vidjeti savršeno.

Evo skoro godinu dana nakon operacije ja vidim SAVRŠENO. Išao sam na kontrolu par dana nakon operacije i rečeno mi je da vidim 150% na onoj tabli. A definitivni rezultat se vidi tek nakon godinu dana. Malo slabije vidim kad poklopim desno oko rukom, pa gledam samo na lijevo... možda je to neka dioptrija od max - 0,5 ništa strašno. Ja imam dosta debelu rožnjaču pa su mi i rekli da ako bude nekih problema da mogu uraditi više tih operacija, iako mi neće biti potrebne(nadam se :) ).

Možeš li mi reći zašto si se odlučio za tu polikliniku? Pretpostavljam da si čuo preporuke od drugih pacijenata, ili preko medija ili kako već? I koliko košta u toj poliklinici korekcija vida i način plaćanja?

Izvini što ovo pitam, ali ne bih želio da rizikujem, mislim ipak su to oči :)
Dr Baltazar
Posts: 2216
Joined: 21/06/2014 00:17

#5 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by Dr Baltazar »

DanteX wrote:
Dr Baltazar wrote:Radio sam ja u poliklinici Dr. Sefić LASIK prošle godine krajem augusta. Radio mi doktor Mirko Jankov iz Srbije. Operacija traje jako kratko(ja sam imao dioptriju cca - 4 i -2). Sve preporuke za polikliniku. Osoblje jako ljubazno.

Meni je rečeno prije operacije da ću možda nakon operacije na ovo slabije oko(lijevo -4) i poslije operacije malo slabije vidjeti(kao da je to oko "lenje oko", ako sam ja dobro razumio), ali da ću na oba oka vidjeti savršeno.

Evo skoro godinu dana nakon operacije ja vidim SAVRŠENO. Išao sam na kontrolu par dana nakon operacije i rečeno mi je da vidim 150% na onoj tabli. A definitivni rezultat se vidi tek nakon godinu dana. Malo slabije vidim kad poklopim desno oko rukom, pa gledam samo na lijevo... možda je to neka dioptrija od max - 0,5 ništa strašno. Ja imam dosta debelu rožnjaču pa su mi i rekli da ako bude nekih problema da mogu uraditi više tih operacija, iako mi neće biti potrebne(nadam se :) ).

Možeš li mi reći zašto si se odlučio za tu polikliniku? Pretpostavljam da si čuo preporuke od drugih pacijenata, ili preko medija ili kako već? I koliko košta u toj poliklinici korekcija vida i način plaćanja?

Izvini što ovo pitam, ali ne bih želio da rizikujem, mislim ipak su to oči :)
Imao sam preporuke za polikliniku (taj dan je bilo još najmanje 7-8 osoba na operaciji - ja sam bio najmlađi sa 18 :lol: ). Cijena je bila 1500 KM po oku (za sve se možeš dogovoriti sa doktoricom Sefić koja je strašno ljubazna, susretljiva i nemaš brige oko toga...). Imaju popusti često, tad sam imao nekih 10% popusta koliko se sjećam. Ljekar koji dolazi je iz Beograda, on tamo ima svoj centar (laserfocus). 3

A prvobitno je bila opcija Sveti Vid, ali kad sam čuo za ovu polikliniku odustao sam od Beograda.

http://www.laserfocus.eu/nas-tim

Prije svega moraš odraditi taj neki kontrolni pregled.

Dosta toga ti zavisi od debljine rožnjače. Normalna debljina je 540 nm, a ja sam imao mnogo, mnogo više (rekoše mi da bi bilo dobro kada bi se kako moglo donirati :lol: ) i stabilnu dioptriju unazad 3-4 godine.

A vjerujem ti. Nije ni meni bilo jednostavno. Uvijek razmišljaš o nekom najgorem scenariju, ali stvarno nema razloga za brigu gdje god da odeš (sveti vid, svjetlost, sefic). Mislim da su svi odlični.
User avatar
mayab
Posts: 27202
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#6 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by mayab »

@DanteX
Odradi li tu operaciju???
nedims
Posts: 662
Joined: 17/02/2007 12:54
Location: sarajevo

#7 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by nedims »

mayab wrote:@DanteX
Odradi li tu operaciju???
I mene zanima...
User avatar
shadowchaser
Posts: 1072
Joined: 25/03/2015 13:17
Location: Sarajevo

#8 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by shadowchaser »

i ja sam bas nedavno razmisljala o laserskom skidanju dioptrije, nosim naocale malo vise od godine dana, i nikako da se naviknem na njih, milsim vidim ja i sve to, ali mi smetaju, imam osjecaj ko da gledam iz nekakve kutije, isla na pregleda za sociva ko Sefićke, ali ne odgovaraju mi ni ona jer ih samo mozes nositi 8 sati pa mi muka kad ih moram skinuti, sa njima sam pricala o skidanju dipoptrije i rekla da cu se javiti, ali poslije cujem od raje da su neki imali bas uzasna iskustva ne licno kod njih, vecinom su isli u Sveti Vid, jedna cura skoro da i ne vidi na jedno oko poslije operacije, tako da sam odustala za sad nesto me strah da ne napravim samo gore, bas bih volila cuti jos iskustava sa ovim laserskim skidanjem
User avatar
basicm
Posts: 10486
Joined: 16/01/2012 21:38

#9 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by basicm »

Radio u aprilu u Svjetlosti, -2.25/-2.5 imao, naocale od 17. godine nosio. Prvo se ide na pregled na kojem ti kazu moze li i koju vrstu zahvata treba raditi, taj pregled je cini minse 105 KM. Operacija je 2000 KM za oba oka. Ne boli, malo zulja prvi dan, a onda postepeno vid dolazi. Koriste se neke kapi 15-ak dana i umjetne suze. Sama operacija traje ne vise od minute.
Uglavnom, hvala Bogu ja zadovoljan.
User avatar
mayab
Posts: 27202
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#10 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by mayab »

Ma i ja sam to uradio 2011. bio medju prvim "musterijama" pa dobili poseban popust klinike Svjetlost kad je otvorena, , oba oka 1500 KM, uglavnom sve ok, ono nekih 2 mjeseca (po njihovoj preporuci) kapao kapi, dok se sve dovelo u normalu!
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#11 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by DanteX »

Ljudi, nisam još uradio operaciju (čeka sam da završim sa ispitima).

Nego, ovih dana odoh u Svijetlost da uradim taj pregled prvo da provjerim jesam li kandidad. Mada znam da jesam, ali hajde. Nakon toga, ne znam kod koga ću, Sveti vid ili Svjetlost. Još razmišljam.
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#12 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by DanteX »

shadowchaser wrote:i ja sam bas nedavno razmisljala o laserskom skidanju dioptrije, nosim naocale malo vise od godine dana, i nikako da se naviknem na njih, milsim vidim ja i sve to, ali mi smetaju, imam osjecaj ko da gledam iz nekakve kutije, isla na pregleda za sociva ko Sefićke, ali ne odgovaraju mi ni ona jer ih samo mozes nositi 8 sati pa mi muka kad ih moram skinuti, sa njima sam pricala o skidanju dipoptrije i rekla da cu se javiti, ali poslije cujem od raje da su neki imali bas uzasna iskustva ne licno kod njih, vecinom su isli u Sveti Vid, jedna cura skoro da i ne vidi na jedno oko poslije operacije, tako da sam odustala za sad nesto me strah da ne napravim samo gore, bas bih volila cuti jos iskustava sa ovim laserskim skidanjem

Misliš imali su loše iskustvo u Svetom vidu ili?
User avatar
shadowchaser
Posts: 1072
Joined: 25/03/2015 13:17
Location: Sarajevo

#13 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by shadowchaser »

DanteX wrote:
shadowchaser wrote:i ja sam bas nedavno razmisljala o laserskom skidanju dioptrije, nosim naocale malo vise od godine dana, i nikako da se naviknem na njih, milsim vidim ja i sve to, ali mi smetaju, imam osjecaj ko da gledam iz nekakve kutije, isla na pregleda za sociva ko Sefićke, ali ne odgovaraju mi ni ona jer ih samo mozes nositi 8 sati pa mi muka kad ih moram skinuti, sa njima sam pricala o skidanju dipoptrije i rekla da cu se javiti, ali poslije cujem od raje da su neki imali bas uzasna iskustva ne licno kod njih, vecinom su isli u Sveti Vid, jedna cura skoro da i ne vidi na jedno oko poslije operacije, tako da sam odustala za sad nesto me strah da ne napravim samo gore, bas bih volila cuti jos iskustava sa ovim laserskim skidanjem

Misliš imali su loše iskustvo u Svetom vidu ili?
da, tako mi ispricase i bas su me isprepadali da sam odustala :D
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#14 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by DanteX »

shadowchaser wrote:
DanteX wrote:
shadowchaser wrote:i ja sam bas nedavno razmisljala o laserskom skidanju dioptrije, nosim naocale malo vise od godine dana, i nikako da se naviknem na njih, milsim vidim ja i sve to, ali mi smetaju, imam osjecaj ko da gledam iz nekakve kutije, isla na pregleda za sociva ko Sefićke, ali ne odgovaraju mi ni ona jer ih samo mozes nositi 8 sati pa mi muka kad ih moram skinuti, sa njima sam pricala o skidanju dipoptrije i rekla da cu se javiti, ali poslije cujem od raje da su neki imali bas uzasna iskustva ne licno kod njih, vecinom su isli u Sveti Vid, jedna cura skoro da i ne vidi na jedno oko poslije operacije, tako da sam odustala za sad nesto me strah da ne napravim samo gore, bas bih volila cuti jos iskustava sa ovim laserskim skidanjem

Misliš imali su loše iskustvo u Svetom vidu ili?
da, tako mi ispricase i bas su me isprepadali da sam odustala :D

Ja bih najradije otišao u Svijetlost. Sveti vid mi je predaleko i iskreno, previše para. A straha nemam šta se tiče same operacije :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#15 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by uglavnomja »

svjetlost :thumbup:

taze informacije


pregled u petak, operacija u subotu, kolega vec rece kratko traje, 40 sec po oku. malo neprijatno, ne boli. ne treba se micati, ali ako se i pomakne oko, laser stane i nastavi kad se ponovo pogled fiksira na zelenu tacku. prvi dan malo mutno, ali bokje se vidi nego bez cvika. a i dobije se i apaurin :D pa se prespava ostatak dana.. onda kapi, sve bolje i bolje se vidi, treba izbjegavati komp i tv par dana ... obavezno suncane cvike za izlazak vani, izbjegavati propuh, dim ...
zabranjene teze fizicke aktivnosti mjesec dana.

sama operacija ide ovako: prvo ubace kapi za anesteziju u oko, cojk je svjestan ciavo vrijeme, lezi obucen, nikakve pidzame, krpe ... zatim stave drzace kapaka da se ne moze treptati, malo neprijatno, ali ne boli. i onda neugodan trenutak, neki vakum usisa zjenicu, djelic sekunde mrak, onda pocinje operacija, jako kratko traje, nista se ne osjeti, ali bas nista ... i onda na kraju premazu oko nekom tecnoscu, mekom cetkicom ... ne boli, samo ono gledas kako ti nesto maze oci :-) pa ono :-?

sve u svemu, moze malo boljeti sljedeci dan po ivicama oka, ako se nko micao tokom operacije, pa nazuljao drzac kapaka. inace, za 24 sata nema bolova, za 3 dana k'o nov


na pregled se moze otici sam, voziti ... poslije operacije i prve kontrole ne.
inece prva kontrola odmah sutra poslije operaciije (nedeljom) jer su operacije svake druge subote u mjesecu. dolaze doktori iz zagreba da operisu. sljedeca kontrola 5-7 dana poslije.
kontrole, kapi, dodatni pregledi ... sve je uracunato u cijenu, 2000 km, plus prvi eliminatorni pregled 105 kmova. ima neki telefon 24/7 koji se mioze nazvati ako ima problema, ali nemam iskustva sa tim, srecom :)

ekipa prva liga, ljubazni, profesionalni, prostor super, sve se moze pitati, peglati daviti ...

inace, klinika je smjestena u zgradi hotela hollywood i koristi njihov parkihng, 1 km citav dan.


inace sveti vid je ista cijena u eurima kao sto je sad u markicama u svjerlosti. :D
a i svjetlost zagreb je tu negdje.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#16 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by uglavnomja »

i jos ovo, taj prvi pregled prije operacije traje podugo, prvo sestrica sve ispregleda i izmjeri kolicinu suza u oku.
zatim kod doktora na one sprave, traje prilicno, pa stavi atropin kapi, pa cekas pola sata pa ponovo sve to ... uz vrlo prijatan razgocvor, pitanja o porodicnim problemima sa ocima, mrene, glaukom ...

a prije pregleda trebas popuniti neki upitnik sa pitanjima o opstem zdravlju, i prije operacije dobijes neki formular koji moras potpisati, da pristajes na rizik izmedju 0,5 i 1% neuspjele operacije.
User avatar
mobsterc
Posts: 2324
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#17 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by mobsterc »

@dantex
a zasto si odustao od klinike sefic?
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#18 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by DanteX »

uglavnomja wrote:svjetlost :thumbup:

taze informacije


pregled u petak, operacija u subotu, kolega vec rece kratko traje, 40 sec po oku. malo neprijatno, ne boli. ne treba se micati, ali ako se i pomakne oko, laser stane i nastavi kad se ponovo pogled fiksira na zelenu tacku. prvi dan malo mutno, ali bokje se vidi nego bez cvika. a i dobije se i apaurin :D pa se prespava ostatak dana.. onda kapi, sve bolje i bolje se vidi, treba izbjegavati komp i tv par dana ... obavezno suncane cvike za izlazak vani, izbjegavati propuh, dim ...
zabranjene teze fizicke aktivnosti mjesec dana.

sama operacija ide ovako: prvo ubace kapi za anesteziju u oko, cojk je svjestan ciavo vrijeme, lezi obucen, nikakve pidzame, krpe ... zatim stave drzace kapaka da se ne moze treptati, malo neprijatno, ali ne boli. i onda neugodan trenutak, neki vakum usisa zjenicu, djelic sekunde mrak, onda pocinje operacija, jako kratko traje, nista se ne osjeti, ali bas nista ... i onda na kraju premazu oko nekom tecnoscu, mekom cetkicom ... ne boli, samo ono gledas kako ti nesto maze oci :-) pa ono :-?

sve u svemu, moze malo boljeti sljedeci dan po ivicama oka, ako se nko micao tokom operacije, pa nazuljao drzac kapaka. inace, za 24 sata nema bolova, za 3 dana k'o nov


na pregled se moze otici sam, voziti ... poslije operacije i prve kontrole ne.
inece prva kontrola odmah sutra poslije operaciije (nedeljom) jer su operacije svake druge subote u mjesecu. dolaze doktori iz zagreba da operisu. sljedeca kontrola 5-7 dana poslije.
kontrole, kapi, dodatni pregledi ... sve je uracunato u cijenu, 2000 km, plus prvi eliminatorni pregled 105 kmova. ima neki telefon 24/7 koji se mioze nazvati ako ima problema, ali nemam iskustva sa tim, srecom :)

ekipa prva liga, ljubazni, profesionalni, prostor super, sve se moze pitati, peglati daviti ...

inace, klinika je smjestena u zgradi hotela hollywood i koristi njihov parkihng, 1 km citav dan.


inace sveti vid je ista cijena u eurima kao sto je sad u markicama u svjerlosti. :D
a i svjetlost zagreb je tu negdje.

Hvala ti za detaljni opis :thumbup:
User avatar
mobsterc
Posts: 2324
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#19 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by mobsterc »

Ja sam imao u planu mozda uraditi, bio sam na pregledu u svjetlosti, ali sam dobio vise preporuka za Sefica...
Kao glavni argument, navodi se da sefic ima noviji laser, tj svjetlost iz zagreba kada su kupili taj noviji, prebacili su stari u sarajevo.
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#20 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by DanteX »

mobsterc wrote:Ja sam imao u planu mozda uraditi, bio sam na pregledu u svjetlosti, ali sam dobio vise preporuka za Sefica...
Kao glavni argument, navodi se da sefic ima noviji laser, tj svjetlost iz zagreba kada su kupili taj noviji, prebacili su stari u sarajevo.

Čuo sam da je kod Sefića baš skupo i da današnja generacija ima samo ime i da nisu dobri kao prije. A šta se tiče novog aparata, baš ću se raspitati.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#21 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by uglavnomja »

sefic ima web stranicu na kojoj nema cijene :zzzz:

(isto kao sto izlazim iz radnje u kojoj izlozene stvari nemaju zakacenu cijenu :run: jer je to navlakusa)

mislim, napisati da su najjeftiniji u regiji, a ne staviti cijenu :D

sveti vid je 1000 eur po oku, svjetlost zagreb 6.600 kn po oku. plus pregled
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#22 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by DanteX »

uglavnomja wrote:sefic ima web stranicu na kojoj nema cijene :zzzz:

(isto kao sto izlazim iz radnje u kojoj izlozene stvari nemaju zakacenu cijenu :run: jer je to navlakusa)

mislim, napisati da su najjeftiniji u regiji, a ne staviti cijenu :D

sveti vid je 1000 eur po oku, svjetlost zagreb 6.600 kn po oku. plus pregled

A Svjetlost trenutno ima akciju, 1000 KM po oku, dok je pregled 105 KM.

Prijavio sam se za taj pregled iduće sedmice. Mogu javiti utisak i mišljenje svoje o svemu tome.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#23 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by uglavnomja »

stalno im je puna cekaonica, rade vikendom ...



inace, trenutno mi je jedini problem sto trazim naocale po nosu :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#24 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by uglavnomja »

jos par informaxcija, zabranjeno umivanje oko ociju 3 dana, zabranjeno kupanje u bazenu 3 sedmice, u moru 2-3 sedmice ... cuvati se sampona za kosu ne sjecam se koliko dugo.
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#25 Re: Laserska korekcija vida (update!)

Post by DanteX »

uglavnomja wrote:jos par informaxcija, zabranjeno umivanje oko ociju 3 dana, zabranjeno kupanje u bazenu 3 sedmice, u moru 2-3 sedmice ... cuvati se sampona za kosu ne sjecam se koliko dugo.
To sa pranjem lica će mi biti teško. S obzirom da imam bradu i da je perem svaki dan. Jbg, i kroz to moram proći :D
Post Reply