Laptop - šta kupiti?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#51 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by diablobih »

Ne vrijedi ovdje kupovati laptope za nesto ozbiljno.
Nermin_BH
Posts: 1166
Joined: 03/01/2011 18:07

#52 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by Nermin_BH »

Dodatne "dedicated" graficke u budget laptopima su samo marketing. Intel 520 i Intel 610 je jaci od pojedinih grafickih koji se stavljaju u budget modele. Jedino ako neka aplikacija bas trazi dedicated memoriju graficke umjesto da koristi shared od cpu, ali nisam vidjao takve aplikacije.

Dodatna graficka moze stvoriti probleme, zato jer jedan heatsink hladi i graficku i CPU.
Uzmimo primjer taj i7 8550u i graficku mx110, ako u laptopu nema 2 coolera ili nije rijeseno hladjenje kako treba bit ce problema. Blize ispuhu treba biti prvo GPU cip pa onda poslje njega CPU kako se ne bi prenosila toplota sa GPU na CPU.

Problemi dolaze kad je nemoguce ugasiti integrisanu graficku nego se mora preko ati panela ili nvidia prebacivati aplikacije da koriste eksternu graficku i desava se da driveri pucaju, takodjer u ovom primjeru procesor je 14nm a graficka 28nm i grije se dosta vise od procesora.

Cpu i GPU su na istom heatsinku i jedan ventilator, GPU se vise grije i onda prenosi prvo toplotu na CPU pa tek vani izbacuje toplotu. U ovom slucaju je CPU blizu ispuhu i ventilatoru. CPU kad se pregrijava dolazi do stekanja i usporavanja laptopa. Tako da je pametnije ugasiti eksternu graficku i laptop ce se manje grijati i "prodisati".

Za neke gaming laptope to nije problem stavljaju se jace i skuplje graficke i imaju pametno rijeseno hladjenje, ali to sad nije tema.

Trenutno najbolja kombinacija cpu i graficke su ryzen procesori za laptope, kao npr. ryzen 5 2500u koji je 14nm i ima vega 8 gpu. U rangu je sa i5 8 generacije, cak mozda i i7. Graficka je vise nego duplo bolja nego na intelu. Vrlo je bitno da ima balans izmedju CPU i GPU, ako je CPU zvijer a GPU smece onda dzaba i CPU toliko brz. Isto tako dzaba i 16 GB ram memorije nekom laptopu ako je dual core. Tu ryzen pobjedjuje trenutno, pored amd ryzena ne bih gledao nikakav intel.

Naprimjer ovaj dell model sa ryzenom, ssd i 8 gb ddr4 ram moze zadovoljiti potrebe i zahtjevnih korisnika, a sigurno moze letiti narednih 5 godina i odlican izbor ulozeno dobijeno

http://genelec.ba/dell-inspiron-15-3585 ... 6silver-p2

I ovaj lenovo je odlican

http://genelec.ba/x-81fb0052sc-lenovo-i ... o-36ghz-p2


Za neki sto pisu da im je otisao gpu na i3, i5, i7 od 2xxx generacije nije moguce, ili vam ne valja hladjenje pa se kontatno pregrijavaju ili je BIOS nestabilan pa crasha sistem sa blue screeenom. Mozda nije ni pasta dugo promjenjena niti je ciscen laptop pa se zbog visoke temperature gasi.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#53 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by Sanjarko »

Ovaj moj Dell-ov je super a ja sam mislio davno da je los. Samo mu sistem mozda nevalja. S obzirom koliko ga koristim itd., potrajao je pravo dugo. Kako sam shvatio za skolu ce se koristiti. Znaci ne treba nesto specijalno. Ne prevelikog ekrana mozda ali i ne premalog, solidne memorije i jedne i druge itd.

Neka dobije laptop i da potraje kao i moj dugo, i duze ako mogne. To je najbitnije.
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#54 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by ćiribiribela »

Lenovo ideapad 320, ja kupila prije godinu, koristim ga za office i Netflix s vremena na vrijeme. Meni licno odlican, baterija nakon godinu dana drzi oko 3 sata. Lagan i lijep, a nije ni bio nesto skup, sad je vjerovatno i jeftiniji. :D
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#55 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by mirsek »

.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#56 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by dadoka84 »

Samo dobar ssd disk. Ja neki dan ubacio radi probe u lenovo ideapad s10 i čak i on nešto bolje radi nego sa klasicnim hdd.
User avatar
kabal1337
Posts: 8067
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#57 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by kabal1337 »

Gledati Intelove procesore i3, i5, i7- ako se uklapa u cijenu
8 gb rama
HP, Dell, Lenovo - jedni od najkvalitetniji. Ostale marke nisu mnogo iza, ali ovi su tatamata igre.

SDD, HDD - ma nebitno, uvijek mozes nadograditi do 50 KM neki od 128 gm m2 ili tipicni sdd

Ovo dedicated grafika - nepotrebno ako nece igrati igrica, raditi video editing, ozbiljniji CAD programi i simulacije.
Intelove integrisane graficke su mnogo jake pogotovo kada se upare sa dosta gb rama.
( Ne znam kako je trenutno sa Intel i AMD grafickim kombo, prije je uvijek bilo sranje oko drajvera)
Intel+Nvdia zakon
User avatar
Cossack
Posts: 7145
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#58 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by Cossack »

https://drtechno.ba/acer-aspire-a515-52g-5197.html

Po meni za ove pare trenutno best buy.
User avatar
sagosen
Posts: 822
Joined: 24/08/2015 02:44

#59 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by sagosen »

Može kakav prijedlog za laptop do hiljadarke? Bitno mi SSD, ne manje od 15.6'', uglavnom bi ga to bio multitasking, Photoshop, Ilustrator itd. Da sve to radi ko podmazano :D Trenutno imam Lenovo T520 (i5 2540M, 8GB, 120GB SSD) i sve to gore što mi treba radi perfektno ali pojebala mu se baterija i laptop izuzetno nemobilan :D Meni treba nešto lakše i prenosivije :D
User avatar
semirsar
Posts: 7553
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#60 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by semirsar »

IkaIJ wrote:Može kakav prijedlog za laptop do hiljadarke? Bitno mi SSD, ne manje od 15.6'', uglavnom bi ga to bio multitasking, Photoshop, Ilustrator itd. Da sve to radi ko podmazano :D Trenutno imam Lenovo T520 (i5 2540M, 8GB, 120GB SSD) i sve to gore što mi treba radi perfektno ali pojebala mu se baterija i laptop izuzetno nemobilan :D Meni treba nešto lakše i prenosivije :D
Jesi li probao uraditi reparaciju iste?
Dadoh nekidan svoj u servis iz istog razloga, cijena reparacije bi bila 60KM uz garanciju od "3mj", zivi bili pa vidjeli, sad cekam da mi jave da je gotovo. :)
User avatar
sagosen
Posts: 822
Joined: 24/08/2015 02:44

#61 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by sagosen »

Ma, mislio naručiti ovo https://www.duracelldirect.co.uk/laptop ... rb8qy.html ali niko ne šalje baterije. Tako da, novi laptop uzimam :D
caseytron
Posts: 2088
Joined: 01/06/2016 16:42

#62 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by caseytron »

Uzmem neki dan Lenovo i5 4xxx, 8GB DDR3, 500GB SSD, nekakva AMD graficka, 120EUR. Prezadovoljan :-D
User avatar
sagosen
Posts: 822
Joined: 24/08/2015 02:44

#63 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by sagosen »

caseytron wrote:Uzmem neki dan Lenovo i5 4xxx, 8GB DDR3, 500GB SSD, nekakva AMD graficka, 120EUR. Prezadovoljan :-D
Trebo si od mene ovaj moj gore kupit za te pare :D :D
User avatar
Cossack
Posts: 7145
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#64 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by Cossack »

caseytron wrote:Uzmem neki dan Lenovo i5 4xxx, 8GB DDR3, 500GB SSD, nekakva AMD graficka, 120EUR. Prezadovoljan :-D
Nije neka pljačka jer je u pitanju stari procesor 4. generacije.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#65 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by mirsek »

Cossack wrote:
caseytron wrote:Uzmem neki dan Lenovo i5 4xxx, 8GB DDR3, 500GB SSD, nekakva AMD graficka, 120EUR. Prezadovoljan :-D
Nije neka pljačka jer je u pitanju stari procesor 4. generacije.
Za 120 eura je dobar deal.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#66 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by Sanjarko »

caseytron wrote:Uzmem neki dan Lenovo i5 4xxx, 8GB DDR3, 500GB SSD, nekakva AMD graficka, 120EUR. Prezadovoljan :-D
Bolji je nego moj mozda. Moj je Dell Inspiron i3, 500 HDD, 6 Gb RAM, x64, 1.7 Ghz. Gdje si uzeo. Da znam ako mi ovaj rikne a hoce mu izgleda baterija otici. Malo, malo je ne ocita.
caseytron
Posts: 2088
Joined: 01/06/2016 16:42

#67 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by caseytron »

Vizionar 1985 wrote:
caseytron wrote:Uzmem neki dan Lenovo i5 4xxx, 8GB DDR3, 500GB SSD, nekakva AMD graficka, 120EUR. Prezadovoljan :-D
Bolji je nego moj mozda. Moj je Dell Inspiron i3, 500 HDD, 6 Gb RAM, x64, 1.7 Ghz. Gdje si uzeo. Da znam ako mi ovaj rikne a hoce mu izgleda baterija otici. Malo, malo je ne ocita.
Uzeo u Njemackoj, isao na put preko vikenda, nasao par dana ranije, rezervisao. Sve u svemu super. Kod nas tekso da mozes tako nesto naci, vecinom se u tom rangu krecu C2D procesori. Gore navedni je rekao procesor je 4 generacija. Jeste, meni sluzi za putovanja, da mogu napisati email, procitati vijesti i eventualno ogdledati film neki. Laptop jedino ima Chrome instaliran na sebi, za drugo imam PC.
User avatar
sagosen
Posts: 822
Joined: 24/08/2015 02:44

#68 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by sagosen »

https://www.laptopi.ba/laptop-hp-250-g6 ... -sivi-4887

Šta kažete za ovaj, s tim da bi išao 240GB SSD umjesto 500GB HDD i eventualno +4GB RAM?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#69 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by Sanjarko »

caseytron wrote:
Uzeo u Njemackoj, isao na put preko vikenda, nasao par dana ranije, rezervisao. Sve u svemu super. Kod nas tekso da mozes tako nesto naci, vecinom se u tom rangu krecu C2D procesori. Gore navedni je rekao procesor je 4 generacija. Jeste, meni sluzi za putovanja, da mogu napisati email, procitati vijesti i eventualno ogdledati film neki. Laptop jedino ima Chrome instaliran na sebi, za drugo imam PC.
Pa i ja tako slicno koristim laptop. Nisam neki zahtjevan korisnik. Reko alternativu da nadzem u slucaju da ovaj otkaze jer ga vec ja koristim 5 godina a bio polovan kad sam ga dobio. 6-7 godina je star. Moram nesto smislit za slucaj da ovaj otkaze. Da li refabrikovani, Chromebook ili nesto ovako.
caseytron
Posts: 2088
Joined: 01/06/2016 16:42

#70 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by caseytron »

Vizionar 1985 wrote:
caseytron wrote:
Uzeo u Njemackoj, isao na put preko vikenda, nasao par dana ranije, rezervisao. Sve u svemu super. Kod nas tekso da mozes tako nesto naci, vecinom se u tom rangu krecu C2D procesori. Gore navedni je rekao procesor je 4 generacija. Jeste, meni sluzi za putovanja, da mogu napisati email, procitati vijesti i eventualno ogdledati film neki. Laptop jedino ima Chrome instaliran na sebi, za drugo imam PC.
Pa i ja tako slicno koristim laptop. Nisam neki zahtjevan korisnik. Reko alternativu da nadzem u slucaju da ovaj otkaze jer ga vec ja koristim 5 godina a bio polovan kad sam ga dobio. 6-7 godina je star. Moram nesto smislit za slucaj da ovaj otkaze. Da li refabrikovani, Chromebook ili nesto ovako.
Ja pretezno nailazim na polovne stvari, uvijek cekam priliku. Nisam novo uzeo ne pamtim, osim mobitela. Prije dvije godine uzeh i7 6700k i MSI Z170 Krait za 250KM, nikad nikakvih problema. Takodjer 1060 Strix za 200KM takodjer prije dvije godine. Eh sad desit ce se nekada da naletim na belaj, ali ustedih finih para do sada.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#71 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by diablobih »

Vizionar 1985 wrote:
caseytron wrote:
Uzeo u Njemackoj, isao na put preko vikenda, nasao par dana ranije, rezervisao. Sve u svemu super. Kod nas tekso da mozes tako nesto naci, vecinom se u tom rangu krecu C2D procesori. Gore navedni je rekao procesor je 4 generacija. Jeste, meni sluzi za putovanja, da mogu napisati email, procitati vijesti i eventualno ogdledati film neki. Laptop jedino ima Chrome instaliran na sebi, za drugo imam PC.
Pa i ja tako slicno koristim laptop. Nisam neki zahtjevan korisnik. Reko alternativu da nadzem u slucaju da ovaj otkaze jer ga vec ja koristim 5 godina a bio polovan kad sam ga dobio. 6-7 godina je star. Moram nesto smislit za slucaj da ovaj otkaze. Da li refabrikovani, Chromebook ili nesto ovako.
Ti brate samo javi koliko imas para i koliko si spreman dati pare, neko ce ti od dijaspore ovdje kupiti. Ovdje u bosni se ne isplati kupovati laptope ama bas nikako. Ja eto kupio helios 300, ovdje bio 4k maraka, ja ga kupio za 1500 novog.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#72 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by Sanjarko »

diablobih wrote: Ti brate samo javi koliko imas para i koliko si spreman dati pare, neko ce ti od dijaspore ovdje kupiti. Ovdje u bosni se ne isplati kupovati laptope ama bas nikako. Ja eto kupio helios 300, ovdje bio 4k maraka, ja ga kupio za 1500 novog.
Para se nema. Ali znas kako je, naslo bi se nekako za njega mozda kad bi otkazao. A ko zna mozda mi neko od porodice i drugih opet pokloni neki, svoj ili polovan.

Ko bi reko da ovaj za koji sam ja mislio da je los da ovoliko dugo potraje. 7 godina nije malo a koristim ga dosta.

Kontam da ga nekome odnesem da mi nabaci neki drugi sistem da li W10 ili neki od Linux sistema. Iako me i ovaj 8.1 sluzi onako. Fercera, a to je najbitnije.

Nesto smislim ili iskrsne dotad a mozda ovaj jos potraje.
iOS dev
Posts: 178
Joined: 02/08/2015 18:21

#73 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by iOS dev »

Pozz treba mi preporuka za bestbuy laptop i7, 8 ram, graf 2gb polovan . Vecina vremena za PC igre. Lp
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#75 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by Sanjarko »

Ovaj je naspram mog makina.
Post Reply