Laptop - šta kupiti?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
skvo
Posts: 564
Joined: 07/01/2007 21:05
Location: Tuzla

#1 Laptop - šta kupiti?

Post by skvo »

Nisam provjeravala ima li slična tema, u žurbi sam.

Može li neko ko se razumije da mi napiše konfiguraciju za laptop? Ja se u to ne razumijem. Laptop se kupuje za djevojčicu od 15 godina. Eh, detalji mi trebaju od I5, desetke do veličine monitora.

Ako pomaže, budžet do 1200KM

Hvala puno.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#2 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by Sanjarko »

Zavisi. Nemojte pretjerivati sa ekranom. Kod mog je prevelik ekran. 17 incha. Marke neke potraju dugo. Moj Dell traje ima vec 6 godina, ne urekao ga, i ima svoj sistem ventilacije, ugradzen.

Mozda neki 2 u 1 ako budzet dozvoljava. Kazem zavisi od korisnika.
User avatar
skvo
Posts: 564
Joined: 07/01/2007 21:05
Location: Tuzla

#3 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by skvo »

Monitor 15 incha je dovoljan?

Ne razumijem na šta se odnosi 2 u 1?
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#4 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by dobar osjecaj »

Zašto ne povesti djevojčicu u nekoliko različitih IT trgovina, naći ljubaznog i upućenog prodavača (ima ih), da objasni kakve su joj potrebe i vidi na konkretnim primjerima kakve konfiguracije joj odgovaraju? Pregledati više ponuda, zapisati, uporediti i skupa s djevojčicom odlučiti šta je najbolje da se uzme za njen uzrast i potrebe.
User avatar
nivla
Posts: 4236
Joined: 12/01/2008 23:44

#5 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by nivla »

dobar osjecaj wrote:Zašto ne povesti djevojčicu u nekoliko različitih IT trgovina, naći ljubaznog i upućenog prodavača (ima ih), da objasni kakve su joj potrebe i vidi na konkretnim primjerima kakve konfiguracije joj odgovaraju? Pregledati više ponuda, zapisati, uporediti i skupa s djevojčicom odlučiti šta je najbolje da se uzme za njen uzrast i potrebe.
zato sto smo u bosni, pa na takvu radnju nece naletiti a da joj ne podvale nesto lose po “dobroj” cijeni
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#6 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by dobar osjecaj »

nivla wrote:
dobar osjecaj wrote:Zašto ne povesti djevojčicu u nekoliko različitih IT trgovina, naći ljubaznog i upućenog prodavača (ima ih), da objasni kakve su joj potrebe i vidi na konkretnim primjerima kakve konfiguracije joj odgovaraju? Pregledati više ponuda, zapisati, uporediti i skupa s djevojčicom odlučiti šta je najbolje da se uzme za njen uzrast i potrebe.
zato sto smo u bosni, pa na takvu radnju nece naletiti a da joj ne podvale nesto lose po “dobroj” cijeni
Šta ja znam, ja u toj istoj Bosni nađem ljubazne i upućene prodavače koji mi objasne, pa ja čujem više objašnjenja, zapišem, uporedim, pročitam još mišljenja i recenzija i donesem odluku. Ako ne zna ništa u svakom slučaju će pogriješiti na nečemu. Kad sam kupovala najnoviji mobitel pročitala sam podatke o mnoštvu različitih, otišla u trgovine, razgovarala s nekoliko prodavača, odlučila koji ću kupiti s ljubaznom prodavačicom koja mi nije sugerisala najskuplji u odnosu na budžet koji sam rekla da planiram izdvojiti nego mi je sugerisala onaj koji je najbolji za moje potrebe koje sam jasno objasnila.
Radi se o djevojčici od 15. godina za koju bi bilo realno očekivati da zna dosta o laptopima (ako bi sudila po djeci te dobi s kojom ja imam dodira) i majci koja se vjerovatno ne razumije mnogo ni u šta od komponenti.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#7 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by ExNihilo »

User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#8 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by Tomahawk11 »

Daš pola para za laptop https://domod.ba/shop/proizvod/laptop-a ... /KI0851810

Pola u nešto drugo :)
User avatar
gentoo
Posts: 3210
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#9 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by gentoo »

Ja bih na OLX ganjao polovan Lenovo..

Npr: https://www.olx.ba/artikal/34587800/len ... 30-laptop/ ili nesto is X serije (x270 x280.. jedina mana ovih je 12" ali meni je to i prednost.. ne treba ti laptop od 3 kg)


Za 1000-1200 realno dobijas smece a ovo gore je i dalje masina (koja je kao nova kostala 2500+ ) i jos ostane za 3 dana mora i cevape ;-)


Baterija vjerovatno nije nicemu.. ali nece ni na tom od 1200 biti za 6 mj.
Last edited by gentoo on 30/07/2019 13:29, edited 1 time in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#10 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by Sanjarko »

skvo wrote:Monitor 15 incha je dovoljan?

Ne razumijem na šta se odnosi 2 u 1?
Da se i kao tablet moze koristit. Samo takvi su prilicno skupi. Veci ekran je prije znacio i tezi laptop pa zato sam rekao ono. Sad posto su bolji, i posto je tehnika uznapredovala imaju manju tezinu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by Sanjarko »

Tomahawk11 wrote:Daš pola para za laptop https://domod.ba/shop/proizvod/laptop-a ... /KI0851810

Pola u nešto drugo :)
:mrgreen:

Ko bi reko da su jos na cijeni i da su ovoliko skupi. Moj Dell-ov bolji od ovog sto se tice RAM memorije a 6 godina star.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#12 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by Tomahawk11 »

Vizionar 1985 wrote:
Tomahawk11 wrote:Daš pola para za laptop https://domod.ba/shop/proizvod/laptop-a ... /KI0851810

Pola u nešto drugo :)
:mrgreen:

Ko bi reko da su jos na cijeni i da su ovoliko skupi. Moj Dell-ov bolji od ovog sto se tice RAM memorije a 6 godina star.
Za neku svakodnevnicu, ništa ne fali ni ovom

https://domod.ba/shop/proizvod/laptop-h ... ea/CPU2311
User avatar
REDDEVILS
Posts: 4405
Joined: 21/02/2011 12:56

#13 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by REDDEVILS »

Last edited by REDDEVILS on 30/07/2019 13:59, edited 2 times in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#14 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by Sanjarko »

Tomahawk11 wrote:
Za neku svakodnevnicu, ništa ne fali ni ovom

https://domod.ba/shop/proizvod/laptop-h ... ea/CPU2311
Znam. Na cijeni su idalje pravo. Kazu radi toga sto je se usporio razvoj tehnoloski u vezi ovoga, cak da smo skoro dostigli limit. Ali nevjerujem ja u to.

Da hoce mene ovaj moj jos par godina posluziti. Jer nemam od cega ni ovakav da kupim. A hoce li mi neko opet pokloniti ne znam.
User avatar
shape of despair
Posts: 3071
Joined: 09/04/2008 18:41

#15 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by shape of despair »

skvo wrote:Nisam provjeravala ima li slična tema, u žurbi sam.

Može li neko ko se razumije da mi napiše konfiguraciju za laptop? Ja se u to ne razumijem. Laptop se kupuje za djevojčicu od 15 godina. Eh, detalji mi trebaju od I5, desetke do veličine monitora.

Ako pomaže, budžet do 1200KM

Hvala puno.
Gospođo draga, za dječurliju ( ne vrijeđam) je jako nezahvalno kupovati laptope i PC.
Šta će djevojčica da radi na njemu: treba joj za word i excel i surfanje, možda je gejmerka i primarno joj je to važno.
Ako je procječan korisnik, sta god za 1200KM da kupite joj može biti idućih 10 godina.

Evo ja sam prosječan korisnik, znanjem napredan, kupio laptop prije 8 godina, i danas me služi, vrti se win 10 na njemu bez problema, corei3, ram 6gb, platio tada 1200KM - HP Probook 4530s.
Odete u 2-3 radnje, kažete, tako i tako, djevojčici treba za to i to, vidite šta imaju na stanju i gotovo.
Ne kupuje se laptop preko foruma, naručito ne ovog a posebno ako Vam se žuri
User avatar
skvo
Posts: 564
Joined: 07/01/2007 21:05
Location: Tuzla

#16 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by skvo »

dobar osjecaj wrote:Zašto ne povesti djevojčicu u nekoliko različitih IT trgovina, naći ljubaznog i upućenog prodavača (ima ih), da objasni kakve su joj potrebe i vidi na konkretnim primjerima kakve konfiguracije joj odgovaraju? Pregledati više ponuda, zapisati, uporediti i skupa s djevojčicom odlučiti šta je najbolje da se uzme za njen uzrast i potrebe.
Prije nego krenem u kupovinu, želim da se informišem. Ima i do toga što je @nivla (ako sam dobro upamtila nick) napisao/la.
User avatar
skvo
Posts: 564
Joined: 07/01/2007 21:05
Location: Tuzla

#17 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by skvo »

Vizionar 1985 wrote:
skvo wrote:Monitor 15 incha je dovoljan?

Ne razumijem na šta se odnosi 2 u 1?
Da se i kao tablet moze koristit. Samo takvi su prilicno skupi. Veci ekran je prije znacio i tezi laptop pa zato sam rekao ono. Sad posto su bolji, i posto je tehnika uznapredovala imaju manju tezinu.
Nije to potrebno. Klasični laptop je sasvim ok.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#18 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by wewa »

ja vec dugi niz godina kupujem refurbished uredjaje, konkretno desktop masine, ali kad ova bude za krepat', planiram takav laptop.

za prosjecnog korisnika, pa i nas koji zaradjujemo za zivot radeci iskljucivo na racunaru, sasvim su dobri reparirani kompjuteri a kostaju djelic cijene novog.
User avatar
skvo
Posts: 564
Joined: 07/01/2007 21:05
Location: Tuzla

#19 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by skvo »

shape of despair wrote:
skvo wrote:Nisam provjeravala ima li slična tema, u žurbi sam.

Može li neko ko se razumije da mi napiše konfiguraciju za laptop? Ja se u to ne razumijem. Laptop se kupuje za djevojčicu od 15 godina. Eh, detalji mi trebaju od I5, desetke do veličine monitora.

Ako pomaže, budžet do 1200KM

Hvala puno.
Gospođo draga, za dječurliju ( ne vrijeđam) je jako nezahvalno kupovati laptope i PC.
Šta će djevojčica da radi na njemu: treba joj za word i excel i surfanje, možda je gejmerka i primarno joj je to važno.
Ako je procječan korisnik, sta god za 1200KM da kupite joj može biti idućih 10 godina.

Evo ja sam prosječan korisnik, znanjem napredan, kupio laptop prije 8 godina, i danas me služi, vrti se win 10 na njemu bez problema, corei3, ram 6gb, platio tada 1200KM - HP Probook 4530s.
Odete u 2-3 radnje, kažete, tako i tako, djevojčici treba za to i to, vidite šta imaju na stanju i gotovo.
Ne kupuje se laptop preko foruma, naručito ne ovog a posebno ako Vam se žuri
Nije laptop nešto što se kupuje svaki dan, pa sam htjela znati šta bi bilo pametno znati vezano za konfiguraciju. Djevojčica nije gejmerka, uskoro kreće u srednju školu i između ostalog i za to je potreban. 1200KM je max budžet.

Ne kupuje se ni auto preko foruma, pa ljudi pitaju, razmijene mišljenja :) A žurbe što se tiče, to se odnosilo na postavljanje teme i eventualno dupliranje iste.

Hvala :)
User avatar
nivla
Posts: 4236
Joined: 12/01/2008 23:44

#20 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by nivla »

moze kupiti laptop sa samo intel grafickom koji je lagan 13-15 “ za 1200km kesa, ako je kredit to je vec 1400-1500
danasnji prodavaci opreme ce joj govoriti da kupi sa dodatnom amd ili nvidia karticom laptop cija je trajnost u prosjeku manja, pogledati imtec.ba, plus.ba, laptopi.ba sta se nudi(izbjeci rethink modele jer nisu novi), eventualno neku akciju na ekupi, i5 7.-8. generacije intel procesora, 16gb ddr4 i ssd 250 gb se moze uzeti za 1200 km, sa full hd monitorom
u domodu ne bih uzimao jer pored vrhunskih laptopa, za 1000-1200 im je uglavnom neki fush i skuplji su od ostalih radnji
ja bih izbjegao acer aspire seriju jer su im one plastike najlosije u odnosu na konkunrentskr kompanije, neki ideapad i probook sa najmanje dvije godine garancije
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#21 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by Tomahawk11 »

Sve zavisi zašta treba laptop.
Za 1200 se može uzeti odlična mašina.
Ako je to za svakodnevnicu, bacanje para.
Ako se dijete bavi nečim zašta mu trebaju bolje performanse, onda ok.
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#22 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by Naslovnica »

wewa wrote:ja vec dugi niz godina kupujem refurbished uredjaje, konkretno desktop masine, ali kad ova bude za krepat', planiram takav laptop.

za prosjecnog korisnika, pa i nas koji zaradjujemo za zivot radeci iskljucivo na racunaru, sasvim su dobri reparirani kompjuteri a kostaju djelic cijene novog.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#23 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by ExNihilo »

nivla wrote:moze kupiti laptop sa samo intel grafickom koji je lagan 13-15 “ za 1200km kesa, ako je kredit to je vec 1400-1500
danasnji prodavaci opreme ce joj govoriti da kupi sa dodatnom amd ili nvidia karticom laptop cija je trajnost u prosjeku manja, pogledati imtec.ba, plus.ba, laptopi.ba sta se nudi(izbjeci rethink modele jer nisu novi), eventualno neku akciju na ekupi, i5 7.-8. generacije intel procesora, 16gb ddr4 i ssd 250 gb se moze uzeti za 1200 km, sa full hd monitorom
u domodu ne bih uzimao jer pored vrhunskih laptopa, za 1000-1200 im je uglavnom neki fush i skuplji su od ostalih radnji
ja bih izbjegao acer aspire seriju jer su im one plastike najlosije u odnosu na konkunrentskr kompanije, neki ideapad i probook sa najmanje dvije godine garancije
Hajd pliz nađi osmu generaciju sa 16 GB DDR4 i SSD za 1200 KM. :D
User avatar
nivla
Posts: 4236
Joined: 12/01/2008 23:44

#24 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by nivla »

ExNihilo wrote:
nivla wrote:moze kupiti laptop sa samo intel grafickom koji je lagan 13-15 “ za 1200km kesa, ako je kredit to je vec 1400-1500
danasnji prodavaci opreme ce joj govoriti da kupi sa dodatnom amd ili nvidia karticom laptop cija je trajnost u prosjeku manja, pogledati imtec.ba, plus.ba, laptopi.ba sta se nudi(izbjeci rethink modele jer nisu novi), eventualno neku akciju na ekupi, i5 7.-8. generacije intel procesora, 16gb ddr4 i ssd 250 gb se moze uzeti za 1200 km, sa full hd monitorom
u domodu ne bih uzimao jer pored vrhunskih laptopa, za 1000-1200 im je uglavnom neki fush i skuplji su od ostalih radnji
ja bih izbjegao acer aspire seriju jer su im one plastike najlosije u odnosu na konkunrentskr kompanije, neki ideapad i probook sa najmanje dvije godine garancije
Hajd pliz nađi osmu generaciju sa 16 GB DDR4 i SSD za 1200 KM. :D
hp laptop neka lijeva oznaka full hd sa 8gb rama i 256gb ssda me dodje 1125 km dodaj jos 8gb rama i eto ti 1200
mana sto je garancija samo 12 mjeseci,
HP 14-ck0002nm i5-8250U 8GB 256GB-SSD 14",to je onako na prvu za gotovinu sa fiskalnim racunom, masa samo 1,47kg, na laptopi.ba je 1179, za bajram ce u plusu biti 1125, kad odes ljudima s kesom mozes zamoliti da ti daju 15% radije ce ti dati nego da im stoji
cak i sa 8gb ce sasvim ok biti
Last edited by nivla on 30/07/2019 14:59, edited 1 time in total.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#25 Re: Laptop - šta kupiti?

Post by Tomahawk11 »

wewa wrote:ja vec dugi niz godina kupujem refurbished uredjaje, konkretno desktop masine, ali kad ova bude za krepat', planiram takav laptop.

za prosjecnog korisnika, pa i nas koji zaradjujemo za zivot radeci iskljucivo na racunaru, sasvim su dobri reparirani kompjuteri a kostaju djelic cijene novog.
Jedan mi je trajao 2 godine, drugi mjesec i po.
Prije toga uzeo nov, trajao 7 godina.
Evo i ovaj sad traje već 5 godina.
Post Reply