Laptop se gasi (po random principu)

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
mišmaš

Laptop se gasi (po random principu)

Post by mišmaš » 11/10/2011 00:23

Imam laptop Toshiba L300, 2.0 intelov core 2 duo processor i 3 GB rama. U zadnje vrijeme mi se desava da se ponekad iz cistog mira sam od sebe ugasi. Bas kao da nestane struje. Upalim ga i radi opet normalno. Nekada ne mogu 5 minuta raditi da se ne ugasi, a nekada mi se to desi samo jedanput dnevno - nakon 4-5 sati konstantnog rada. Ista stvar i na bateriji i na punjacu. Temperatura procesora je dobra - max ide do mozda 55 stepeni. Baterija je relativno dobra, drži više od sat vremena, ali svejedno nekada se desi na punjaču samom da se gasi, nekada na samoj bateriji, a nekada na bateriji sa punjačem uključenim. Ima li neko ideju šta prvo da pogledam? pokušao sam formatirati HDD i reinstalirati windows - ista stvar. kada se boota i pokrenem bios, i ostavim ga tako u biosu uz minimalno otprećenje opet se zna ugasiti nakon određenog vremena.

Ima li neko ideju šta bi moglo biti? Prilično sam siguran da pregrijavanje procesora nije, jer je max 55 stepeni temperatura do koje se procesor zagrijava. Prašine na hladnjaku i cooleru nema.

arnes_king
Has thanked: 18 times
Been thanked: 5 times

Re: Laptop se gasi (po random principu)

Post by arnes_king » 11/10/2011 00:38

Meni to najprije lici na pregrijavanje ..... pratis li temperature ostalih komponenti ? skini besplatni program speccy pa na njemu prati .....

mišmaš

Post by mišmaš » 11/10/2011 00:46

pratim, sve temperature su OK. evo i screenshot:

Image

arnes_king

Post by arnes_king » 11/10/2011 01:50

Nema tu graficke, skini speccy kako sam i rekao mozda se graficka grije, bude li vruc laptop al ono bas i sa jedne strane kada se to desi ? I mozes li ga svaki put odmah poslije toga upaliti ili ?

Loky

Post by Loky » 11/10/2011 02:03

mišmaš wrote:Imam laptop Toshiba L300, 2.0 intelov core 2 duo processor i 3 GB rama. U zadnje vrijeme mi se desava da se ponekad iz cistog mira sam od sebe ugasi. Bas kao da nestane struje. Upalim ga i radi opet normalno. Nekada ne mogu 5 minuta raditi da se ne ugasi, a nekada mi se to desi samo jedanput dnevno - nakon 4-5 sati konstantnog rada. Ista stvar i na bateriji i na punjacu. Temperatura procesora je dobra - max ide do mozda 55 stepeni. Baterija je relativno dobra, drži više od sat vremena, ali svejedno nekada se desi na punjaču samom da se gasi, nekada na samoj bateriji, a nekada na bateriji sa punjačem uključenim. Ima li neko ideju šta prvo da pogledam? pokušao sam formatirati HDD i reinstalirati windows - ista stvar. kada se boota i pokrenem bios, i ostavim ga tako u biosu uz minimalno otprećenje opet se zna ugasiti nakon određenog vremena.

Ima li neko ideju šta bi moglo biti? Prilično sam siguran da pregrijavanje procesora nije, jer je max 55 stepeni temperatura do koje se procesor zagrijava. Prašine na hladnjaku i cooleru nema.
Ako nije do hladnjaka na cooleru onda ti preostaje pregrijavanje video procesora. Najlaksi nacin je utipkaj na google
Toshiba L300 i naci ces sta je problem sa tvojim laptopom.
Evo za pomoc jedan link:
http://www.laptoprepair101.com/laptop/2 ... erheating/

arnes_king

Post by arnes_king » 11/10/2011 02:06

Loky wrote:
mišmaš wrote:Imam laptop Toshiba L300, 2.0 intelov core 2 duo processor i 3 GB rama. U zadnje vrijeme mi se desava da se ponekad iz cistog mira sam od sebe ugasi. Bas kao da nestane struje. Upalim ga i radi opet normalno. Nekada ne mogu 5 minuta raditi da se ne ugasi, a nekada mi se to desi samo jedanput dnevno - nakon 4-5 sati konstantnog rada. Ista stvar i na bateriji i na punjacu. Temperatura procesora je dobra - max ide do mozda 55 stepeni. Baterija je relativno dobra, drži više od sat vremena, ali svejedno nekada se desi na punjaču samom da se gasi, nekada na samoj bateriji, a nekada na bateriji sa punjačem uključenim. Ima li neko ideju šta prvo da pogledam? pokušao sam formatirati HDD i reinstalirati windows - ista stvar. kada se boota i pokrenem bios, i ostavim ga tako u biosu uz minimalno otprećenje opet se zna ugasiti nakon određenog vremena.

Ako nije do hladnjaka na cooleru onda ti preostaje pregrijavanje video procesora. Najlaksi nacin je utipkaj na google
Evo za pomoc jedan link:

Isto sam mu i ja napisao, bar nek to provjeri sto sam mu ja rekao pa ako ne bude ni do toga onda se moze dalje gledati sta je moguce.

Loky

Post by Loky » 11/10/2011 02:19

arnes_king wrote:
Loky wrote:

Evo za pomoc jedan link:

Isto sam mu i ja napisao, bar nek to provjeri sto sam mu ja rekao pa ako ne bude ni do toga onda se moze dalje gledati sta je moguce.

Najveca greska je kod korisnika laptopa sto ON/ONA pogleda kroz rupice i kao cisto je sve ....
Medjutim tek kad se otvori vidi se kako je "fino" zacepljeno. Druga greska je sto niko ne misli da se i pasta na procesoru i video karti potrosi (sluzi kao i antifriz kod auta) izgubi svoje svojstvo i nece vise da pravilno hladi.
Prvo sto sa ustedom od nekoliko KM-ova baca nekoliko stotina KM-ova. Svako pregrijavanje u laptopu povlaci sa sobom teske posljedice pogotovu na grafickim kartama, a nije samo graficki procesor u pitanju jer u njemu su postavljene maltene sve vezice vezane i za internet konekciju, grafiku, sound, itd...
Najmanje jedan put godisnje treba servisirati laptop. Najlakse je stavi cd/dvd klikaj instaliraj i eto gaaaa.
Ako ga nisi ocistio sve to pada u vodu.
Ako nista uzmi slabiji kompresor pa ga ispusi svaka 3-4 mjeseca ali ne otvaraj ga (neka je zatvoren pa kad otklopis LCD vidjet ces koliko je cist.

jastuk1

Post by jastuk1 » 11/10/2011 07:37

Meni to gašenje iz čista mira isto liči na pregrijavanje. A što se tiče samog mjerenja temp i vjerovanja da su ti nalazi tačni, možda na mjestu mjerenja, ali možda ima mjesta gdje je temp ogromna i dolazi do gašenja. Meni se sinoć ugasio jer sam zaboravio uključiti laptop pad - ventilator ispod laptopa. (nakon 4 godine, dobro radi ikako)

iceman2010

Post by iceman2010 » 11/10/2011 07:58

Meni se isto desavalo sa desktop-om. Nema sta nisam pokusao. Na kraju ga odnio na servis. Ljudi tvrde da su problem (nakon sto su i oni svasta nesto pokusali) rijesili defragmentacijom diska????? Mozda zvuci banalno, ali probaj. Nista te ne kosta.

cuske

Post by cuske » 11/10/2011 08:22

Prije sveg pogledaj ove temperature ostalih komponenti koje su ti ljudi preporučili.

Zatim pogledaj u BIOS-u postavke! može biti da je podešeno da se u slučaju 55 ili 56 stepeni gasi PC kao sigurnosna mjera.

Nakon tog sve ali baš sve bitne podatke sa HDD-a spasi negdje i izbriši particije sa HDD-a Kreiraj nove i formatiraj ih al nipošto sa "Quick format"! Mnogima ovo zvuči besmisleno, al sam se susretao s virusima tog tipa gdje lažira temperaturu HDD-a i druge stvari koje dovode do gašenja PC-a.

I što se tiče čistoće nikad ne možeš vidjeti dal je čist dok se ne otvori vjeruj mi. Ako nisi stručan u otvaranju laptopa nosi nekom ko jeste. Mnogi ljudi imaju viška šarafa poslije sastavljanja :-)

Još nešto na šta trebaš obratiti pažnju. Laptop u struji zajedno s punom baterijom ne ide nikako! Samo kad je baterija prazna do punjenja u suprotnom il jedno il drugo zavisno od potrebe.

Imaš i sitnicu koja te ne košta ništa, povadi RAM pločice obriši im kontakte gumicom za brisanje suhe olovke i vrati tako što ćeš zamijeniti slotove nećeš ih vratiti u iste u kojem su bile. Ako ni nakon sveg ovog ne htijedne javi se pa ćemo skontati nešto.

Pozdrav...

mišmaš

Post by mišmaš » 11/10/2011 09:22

pročitao sam sve šta ste pisali i sve sam uglavnom to radio, pokušavao vaditi jednu po jednu pločicu rama, čist je unutra, skidao sam hladnjak i odvajao ga od ventilatora, očistio, stavio novu pastu (arctic silver), pokušao sam isključiti sve uređaje (HDD, optiku, touch), i spojio samo matičnu sa procesorom na punjač i tako ga upalio i ugasio se i u takvom stanju. Znači do hard diska nije jer i bez njega se ugasio.

btw ni ovaj speccy mi ne pokazuje temp grafičkog čipseta. Samo proc, matična i hdd.

Mini_Star

Post by Mini_Star » 11/10/2011 09:31

Provjeri ovo-provjeri ono... a da posjetis servis. Ako se bojis da ce te oderati a da nece popraviti onda pokusaj skinuti live distribuciju UBuntu Linuxa, pokrenuti ga sa CD-a ili DVD-a i testirati laptop na drugom operativnom sistemu. Losi drajveri znaju da prave probleme. Druga stvar, odi u Administrative Tools (Control Panel), pa Event Viewer pa pogledaj ima li kakvih gresaka u trenucima kada ti se gasio racunar.

sadowl

Post by sadowl » 11/10/2011 09:34

Problemi koji se tebi javljaju, a ako si ti vec provjerio temperatru (ako je temp. upitanju, kada se ugasi odmah posle vjerovatno nebi mogao upaliti jer bi jos uvijek bila temp.. velika) moze biti do RAM-a probaj izvaditi jedan modul, pa neka ti radi laptop sa jednim modulom, pa ako se ugasi stavi drugi modul i isto probaj, bilo bi dobro da nadjes negdje ISPRAVAN RAM, da probas sa njim... E ako vec nije ram, nema puno komponenti koje su mogu ponasati tako, ali najpametnije ti je to odnijeti u servis... :) ..

Ti problemi koji "sad je problem, a sada ga nema" su nocna mora... :x :x :x
Sretno..

mišmaš

Post by mišmaš » 11/10/2011 10:09

u event vieweru za svako gašenje stoji ova greška:

Kerner-Power
Event ID: 41
Task Category: 63

The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.

ram sam probao ubacivati iz ispravnog laptopa, ista stvar. odnijet ću ga u servis čim se raspitam za dobrog servisera u Tuzli, u Genelecu inače "brljaju" opasno, i uvijek je "matična" u kvaru i treba je mijenjati.

TAFKAP

Post by TAFKAP » 11/10/2011 23:38

Da li se gasi ili rebootuje?
Da li dodje do BSOD prije gasnja?
Da nisi moddovao(-la)/oveclockovao(-la) CPU?
Jesi li pokusao da deaktiviras "Automatically Restart if the event of a bluescreen" na safe mode-u?

Nadji neki benchmark koji ce da ti dobro forsira CPU/GPU i prati temperaturu;
Sprzi MEmtest na CD i pusti da laufa (http://www.memtest.org/);
Provjeri HDD
...
Last edited by TAFKAP on 12/10/2011 00:17, edited 1 time in total.

mišmaš

Post by mišmaš » 11/10/2011 23:53

ugasi se baš kao da nestane napajanje. ne rebootuje.

Loky

Post by Loky » 12/10/2011 04:56

Nakon pretrazivanja po netu izgleda da im je to bolna- nepopravljiva greska. Zvao sam i prijatelja i ostavio mu poruku posto on radi u Toshibinom servisnom centru a udaljen je od mene jedno 4 kilometra (USA) (nadam se da ce mi javiti nesto povoljno).
Na forumima sam pronasao da se moze promijeniti postavka u BIOS-u da se prebaci na 1 core i smanji brzina (sto mi kazuje da je greska do maticne ploce) kao da radi na minimum opterecenju ali mi smrdi i na procesor.
Ja bih ti savjetovao da ako imas prilike da pronadjes ili posudis od nekoga isti taj procesor pa da probas. Jer sam imao isti simptom poodavno ali se ne sjecam na kojem je to bilo. To mi je bilo prvi put da sam zamijenio procesor zbog kvara.
Javi ako ti treba link kako to da odradis (ali je na engleskom)...

mišmaš

Post by mišmaš » 12/10/2011 14:01

ma od koga da posudim procesor :D imam AMD-ov iz toshiba l300D laptopa, ali kako znam ne odgovara.

Post Reply