Lancia Thesis i Alfa Romeo 166 facelift - koji odabrati?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
hostapler
Posts: 1135
Joined: 28/02/2012 18:47
Location: Selo Mravići pokraj Matuzica

#51 Re: Lancia Thesis i Alfa Romeo 166 facelift - koji odabrati?

Post by hostapler »

goran16v wrote:Pitanje za preludezalude:

Da li za svoju AR 166 2,4 JTD moze bez doplate dobiti BMW serije 5, Audia 6 ili Mercedesa E klase, iste kilometraze, istog godista, tipa motora, performansi i opreme, kad vec pominje da su iste klase?
Sigurno da ne moze.
A znas li da je pomenuta trojka u startu skuplja od te Alfe 166 za nekih 15-ak hiljada eura. Slican motor,oprema,performanse.
ponton
Posts: 21
Joined: 10/03/2012 16:06

#53 Re: Lancia Thesis i Alfa Romeo 166 facelift - koji odabrati?

Post by ponton »

goran16v wrote:Pitanje za preludezalude:

Da li za svoju AR 166 2,4 JTD moze bez doplate dobiti BMW serije 5, Audia 6 ili Mercedesa E klase, iste kilometraze, istog godista, tipa motora, performansi i opreme, kad vec pominje da su iste klase?

A zašto bi netko i mijenjao Alfu za ta tri božanstva 'pametnjakoviću'
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#54 Re: Lancia Thesis i Alfa Romeo 166 facelift - koji odabrati?

Post by johntra »

momak je napisao realan post o eksploataciji, možda ukakio malo sa poređenjem sa Passatom, pogodio klasu u kojoj je 166...ne vidim u čemu je problem?
hostapler
Posts: 1135
Joined: 28/02/2012 18:47
Location: Selo Mravići pokraj Matuzica

#55 Re: Lancia Thesis i Alfa Romeo 166 facelift - koji odabrati?

Post by hostapler »

johntra wrote:momak je napisao realan post o eksploataciji, možda ukakio malo sa poređenjem sa Passatom, pogodio klasu u kojoj je 166...ne vidim u čemu je problem?
Problem je nekima sto je tu Alfu 166 stavio u istu recenicu sa BMW,Audi i Mercedesom (kojima su neki novinari izmislili klasu,pa su oni nazovi premium proizvođaci).
Jer nakon ispiranja mozgova reklamama i testovima njemackih auta (po kojima im ne bi zavidio ni Joseph Goebbels) sve drugo je strano,cudno i treba u korijenu sasijeci.
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#56 Re: Lancia Thesis i Alfa Romeo 166 facelift - koji odabrati?

Post by emko1234 »

technoGeek wrote:http://www.bhtuning.com/alfa-166-fl-t-62859.html

Malo procitajte prvi post i ostatak teme ;-)
techno* ovaj lik na ovoj temi na o alfi 166 nije sjeo u bmw e60 jer da jest ne bi pisao ove pizdarije..ja zivot dajem da,ako bi neko probao alfu 166 i poredio je s bmw-om e60,ne bi nikad stavio ta dva auta vise u istu recenicu a kamoli napisao da je alfa kilomtrima ispred bmw-a..toliko o tome..to ne bi ni sasa matic rekao..nula bodova za argument o kvaliteti alfe..
sto se tice gorana,covjek je postavio jedno sasvim realno i objektivno pitanje..jer cilj alfe 166 kad je izasla,je bio da otme dio kupaca bas svetom njemackom trojstvu..zato je bila i prilicno skupa,i imala je od starta u osnovi bolju opremu..i nije istina da je audi s istim motorom iz iste godine bio skuplji 15 000 eura..2001 godina audi a6 2.5tdi sa 163ks sa pocetnim paketom opreme je kostao oko 65000,dok je ista alfa sa slabijim dizelom od 140ks kostala oko 62 000km..
dakle i alfa je u startu bila prilicno skupa i isla je do 90 000 za model s najjacom opremom i najjacim motorm..audi je isao i do 150 000 jer je imao varijantu s 4.2 motorom i s opremom koju u alfi ni danas ne mozes uzet.
tako da ako se vec prica da se prica istinito..
alfa nije uspjela sa 166 nista da uradi..auto se jednostavno pokazalo ko preskupo za ono sto nudi..jedan bmw 525d se mogao uzet za te pare i naravno da se ljudi odlucivali ta tu varijantu..
i to je istina o alfi,ne kazem da je losa niti da je smece..al poredit alfu s bmwom,audijem il mercedesom iz te godine je u najmanju ruku smijesno..
ovaj lik na drugom forumu prica o performasama alfe nakon chiptuninga..da je zaista imao e60 530d ne bi tako bulaznio..
hostapler
Posts: 1135
Joined: 28/02/2012 18:47
Location: Selo Mravići pokraj Matuzica

#57 Re: Lancia Thesis i Alfa Romeo 166 facelift - koji odabrati?

Post by hostapler »

Ne znam odakle ti taj cjenik za Audija (osim ako nije ASA-in) i da kosta 65 000. Pa taj auto ni na njemackom,domacem trzistu nije toliko kostao.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#58 Re: Lancia Thesis i Alfa Romeo 166 facelift - koji odabrati?

Post by johntra »

Novi Audi A6 ide od 70 milja, a to je najniža početna cijena na bh. tržištu ikada..tu sam rečenicu baš posebno zapamtio na prezentaciji...i to benzinac...
na kraju, bezveze se ložite....čovjek je samo rekao da je 166 ista klasa kao sveto trojstvo, a to nije došlo preko noći, niti je Alfa napravljena da uzima kupce bilo kome...to je samo logičan nastavak tradicije proizvodnje velikih sportskih limuzina...
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#59 Re: Lancia Thesis i Alfa Romeo 166 facelift - koji odabrati?

Post by emko1234 »

hostapler wrote:Ne znam odakle ti taj cjenik za Audija (osim ako nije ASA-in) i da kosta 65 000. Pa taj auto ni na njemackom,domacem trzistu nije toliko kostao.
kostao je prijatelju,jer mi je tata tad imao bmw 528i i gledalo se novo auto.
radilo se o prvom ili ti ga pocetnom modelu audija.to je bilo prije 11 godina.nov a6 sad s 2.0tdi motorom kosta 76 000km
u tom vaktu golf IV sdi se mogao uzet za 23 000km,nov.tad auta bila dosta jeftinija nego danas.
znam da je a6 kojeg smo mi gledali 2000 godine s 2.8 motorom i s bas puno opreme ukljucujuci navigaciju i tiptronic mjenjac te kozu kostao oko 78 000km.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#60 Re: Lancia Thesis i Alfa Romeo 166 facelift - koji odabrati?

Post by goran16v »

hostapler wrote:
goran16v wrote:Pitanje za preludezalude:

Da li za svoju AR 166 2,4 JTD moze bez doplate dobiti BMW serije 5, Audia 6 ili Mercedesa E klase, iste kilometraze, istog godista, tipa motora, performansi i opreme, kad vec pominje da su iste klase?
Sigurno da ne moze.
A znas li da je pomenuta trojka u startu skuplja od te Alfe 166 za nekih 15-ak hiljada eura. Slican motor,oprema,performanse.
E to je rezultat poredjenja kad kazes to je ista klasa. Moze biti ista klasa, ali razlika je k'o nebo i zemlja i zato se ne moze porediti sto je suprotno onome sto preludezalude tvrdi i ti auti nisu dzaba toliko suplji. Gledajuci isljucivo klasu kineski Maple sa svom opremom je kompakt klasa pa ja ne znam ikoga ko bi se usudio da ga uporedi npr. sa Golfom ili slicno.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#61 Re: Lancia Thesis i Alfa Romeo 166 facelift - koji odabrati?

Post by goran16v »

ponton wrote:
goran16v wrote:Pitanje za preludezalude:

Da li za svoju AR 166 2,4 JTD moze bez doplate dobiti BMW serije 5, Audia 6 ili Mercedesa E klase, iste kilometraze, istog godista, tipa motora, performansi i opreme, kad vec pominje da su iste klase?

A zašto bi netko i mijenjao Alfu za ta tri božanstva 'pametnjakoviću'
Cisto da vidi po cijeni gdje je Alfa u odnosu na pomenute.
Last edited by goran16v on 15/04/2012 23:52, edited 1 time in total.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#62 Re: Lancia Thesis i Alfa Romeo 166 facelift - koji odabrati?

Post by goran16v »

johntra wrote:....čovjek je samo rekao da je 166 ista klasa kao sveto trojstvo, a to nije došlo preko noći, niti je Alfa napravljena da uzima kupce bilo kome...to je samo logičan nastavak tradicije proizvodnje velikih sportskih limuzina...
Ti si bas neki strucnjak pa u sve trpas termin klasa... Klasa se isljucivo odnosi na dimenzije vozila, tj, duzinu, sirinu, medjuosovinski razmak itd, i u ovom slucaju to je visa srednja, i da... u tu klasu mozes uci prekonoci, dovoljno je napraviti dovoljno veliki auto.
preludezalude
Posts: 5624
Joined: 07/03/2012 00:09

#63 Re: Lancia Thesis i Alfa Romeo 166 facelift - koji odabrati?

Post by preludezalude »

goran16v wrote:Pitanje za preludezalude:

Da li za svoju AR 166 2,4 JTD moze bez doplate dobiti BMW serije 5, Audia 6 ili Mercedesa E klase, iste kilometraze, istog godista, tipa motora, performansi i opreme, kad vec pominje da su iste klase?
Upravo to i govorim. Cijena vozila ne govori u kojoj je klasi vozilo, vec masu drugih parametara odredjuje klasu. Ne mozes dobiti BMW serije 5, Audia 6 ili Mercedesa E klase, iste kilometraze, istog godista, tipa motora, performansi i opreme za alfu. Mozes dobiti 5 godina starijeg BMW-a sa upola manje opreme i duplo vise kilometara. Pa sad odvagaj sta je bolje za kupovinu.
preludezalude
Posts: 5624
Joined: 07/03/2012 00:09

#64 Re: Lancia Thesis i Alfa Romeo 166 facelift - koji odabrati?

Post by preludezalude »

Ode ova tema u krivom smjeru. Ja sam samo postavljacu teme rekao svoja zapazanja o alfi 166 jer je ja imam 3 godine. Ne kazem da je neki bas extra dobar auto. Imao sam prije alfe hondu iz 1994 godine i daaaaleko je bolja i kvalitetnija bila od alfe. A poredio sam je sa pasatom cisto iz razloga jer su odprilike ista godista, ista velicina i vozao sam pasata, a i zbog onih sto tvrde da su wv vozila najbolja. Naravno da su bmw, audi ili mercedes daloko bolja i kvalitetnija auta od alfa romea. Tu se slazemo. ALI su i daleeeeko skuplja kad gledamo polovna vozila recimo 10 godina starosti. Sad je sve do kupca, sve treba uzeti u obzir, starost, kilometraza, oprema, stanje...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#65 Re: Lancia Thesis i Alfa Romeo 166 facelift - koji odabrati?

Post by goran16v »

@preludezalude

Drago mi je zbog razumnog odgovora. Neki malo zaobraver da se pojam klasa odnosi iskljucivo na dimenzije i zato kao sto vidis ovdje su neki jedva docekali to sto si napisao da su "ista klasa" da ih osim velicine izjednace i po svim ostalim pitanjima. Kao sto napisah, kineski Maple i Audi A3 su ista klasa (kompakt), nominalno imaju istu opremu, pa ih niko ne uporedjuje. Zbog toga sto si napisao da je Honda puno kvalitetnija i bolja ces kod jnekih gorjeti u paklu! BTW nick poznat sa jednog foruma koji je nekad bio jako aktivan ;-)
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#66 Re: Lancia Thesis i Alfa Romeo 166 facelift - koji odabrati?

Post by johntra »

Znači, u poređenju sa svetim njemačkim trojstvom, 166 ispada Maple? Najbolje onda da napravimo glavne i alternativne klase...smiješni ste, ali ono fakat...
Je li iko rekao ovdje da Alfa nudi isto što i BMW, Audi ili Mercedes, to je link sa drugog foruma...na kraju krajeva, postoje stvari koje ne nudi sveto njemačko trojstvo, koje vjerovatno neće nikad ni nuditi, a koje nudi Alfa...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#67 Re: Lancia Thesis i Alfa Romeo 166 facelift - koji odabrati?

Post by goran16v »

johntra wrote:Znači, u poređenju sa svetim njemačkim trojstvom, 166 ispada Maple? Najbolje onda da napravimo glavne i alternativne klase...smiješni ste, ali ono fakat...
Je li iko rekao ovdje da Alfa nudi isto što i BMW, Audi ili Mercedes, to je link sa drugog foruma...na kraju krajeva, postoje stvari koje ne nudi sveto njemačko trojstvo, koje vjerovatno neće nikad ni nuditi, a koje nudi Alfa...
Cijena polovnog govori najbolje sta ispada. Cijenu formira osnovno ekonomsko pravilo ponuder i potraznje, ako Alfa nudi nesto sto drugi ne nude (ukjljucujuci i sveto njemacko trojstvo), a pri tome joj je cijena znatno niza od drugih, znaci da to sto nudi nikome ne treba.
User avatar
basicm
Posts: 10477
Joined: 16/01/2012 21:38

#68 Lancia Thesis i Alfa Romeo 166 facelift - koji odabrati?

Post by basicm »

Svaka tema se svodi na isto. Alfa moze biti dobra ali u nekim svojim kapacitetima, a da je slicna svabama to se samo moze govoriti iz nekog inata. Da, i jeste Maple u odnosu na trojstvo.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#69 Re: Lancia Thesis i Alfa Romeo 166 facelift - koji odabrati?

Post by johntra »

goran16v wrote: Cijena polovnog govori najbolje sta ispada. Cijenu formira osnovno ekonomsko pravilo ponuder i potraznje, ako Alfa nudi nesto sto drugi ne nude (ukjljucujuci i sveto njemacko trojstvo), a pri tome joj je cijena znatno niza od drugih, znaci da to sto nudi nikome ne treba.
znači prema tebi, svi koji kupuju jeftinije auto u ponudi i pri tome ne gledaju na renome tzv. njemačkog trojstva su budale?
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#70 Re: Lancia Thesis i Alfa Romeo 166 facelift - koji odabrati?

Post by goran16v »

johntra wrote:
goran16v wrote: Cijena polovnog govori najbolje sta ispada. Cijenu formira osnovno ekonomsko pravilo ponuder i potraznje, ako Alfa nudi nesto sto drugi ne nude (ukjljucujuci i sveto njemacko trojstvo), a pri tome joj je cijena znatno niza od drugih, znaci da to sto nudi nikome ne treba.
znači prema tebi, svi koji kupuju jeftinije auto u ponudi i pri tome ne gledaju na renome tzv. njemačkog trojstva su budale?
Ne nego ne kontam mentalni sklop, da ih ne nazivam budalama, onih koji kupe jeftiniji auto (ne nuzno talijanski, ali talijanski je dobar primjer) i tvrde da zato sto je ista klasa (naravno ko se imalo razumije u auta zna da se klasa odnosi iskljucivo na dimenzije), istih/slicnih performanski i ima istu opremu jednako kvalitetan, dobar, a mozda cak i bolji od skupljeg auto i da ce samo budala pored npr AR baciti vise novaca "sveto trojstvo " + npr Volvo, Toyota itd, a dobiti losiji auto.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#71 Re: Lancia Thesis i Alfa Romeo 166 facelift - koji odabrati?

Post by johntra »

To što ti smatraš da je Alfa 166 loše auto, to je samo subjektivan dojam, koji nema zvaničnog uporišta...Svaki auto kad se održava, služit će...Tako je i sa ovom Alfom, a pošto je njeno održavanje skupo, onda vlasnici istog zanemaruju održavanje, koje sljedeći vlasnik iskiše na svom novčaniku, pa kasnije kaki kako je kupio loše auto...
ima takvih primjera sa zanemarivanjem održavanja i kod svetog trojstva, pa kad neko kupi auto od lika koji nije održavao, isto se hvata za glavu...
a ovaj post sa bh ćuninga je klasično oduševljenje kad se kupi nešto što je do tada bilo nepoznato i mrsko, a vidi se da je dobro i potpuno isto ko ostala auta...doduše, vjerovatno je malo pretjerao sa tim oduševljenjem, ali mu se ne može zamjeriti....
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#72 Re: Lancia Thesis i Alfa Romeo 166 facelift - koji odabrati?

Post by goran16v »

Da se razumijemo, ja bih volio da su i AR i ostali puno konkurentniji jer bih imao veci ozbor prilikom kupovine auta ovdje nego sto imam sad.
Temu sam bez uplitanja sa interesom citao iz 2 razloga:
1. Jer sam prije XY god vozio na tehnicki 3 dana staru AR 166 2,4 JTD, prvu kupljenu u BiH, koja mi se tad cinila kao svemirski brod.
2. Jer Thesis vidim u rijetke petke, nikad nisam sjeo a kamo li vozio taj auto i zbog toga sto je rijetka mislim da je, bez obzira na izgled, performanse itd, kupovina iste jednako sto i ozeniti se njome.
Ali kad je neko napisao da je AR 166 iste klase kao BMW 5 i Audi 6, a neki drugi odmah nato nadovezali da je ta ista AR 166 uz to sto je ista klasa i jednako kvalitetna kao pomenuti i da je glupost pored AR za njih davati vise novaca, morao sam sam da se umjesam i upitam zasto se, ako je tako, za jednu 166 ne moze kupiti BMW ili Audi istih performansi, opreme, godista i kilometraze, ako su jednako dobri kao sto se tvrdi. To nije slucaj samo u BiH nego bilo gdje. Ako smo mi zatucani VW seljoberi zasto se ista stvar desava globalno, kako johntra to voli da posmatra?
User avatar
ElRe
Posts: 10826
Joined: 12/12/2011 11:28

#73 Re: Lancia Thesis i Alfa Romeo 166 facelift - koji odabrati?

Post by ElRe »

Htjeli ili ne, 166, 607, Thesis, C6, S80, S-Type, XF, Omega, 9-5, Vel Satis su modeli iz iste klase kao i A6, 5, E.

Neki od njih nisu imali verzije preko cca 200 KS, ali se mogu porediti sa ekvivalentnim modelim A6, 5, E.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#74 Re: Lancia Thesis i Alfa Romeo 166 facelift - koji odabrati?

Post by goran16v »

ElRe wrote:Htjeli ili ne, 166, 607, Thesis, C6, S80, S-Type, XF, Omega, 9-5, Vel Satis su modeli iz iste klase kao i A6, 5, E.

Neki od njih nisu imali verzije preko cca 200 KS, ali se mogu porediti sa ekvivalentnim modelim A6, 5, E.
U cemu se mogu porediti? U dimenzijama tj klasi, snazi i preformansama - Da. Koliko se u opstoj kvaliteti, koja je bitna za epitet "bolji" i "losiji" najbolje govori cijena.
Analogno tome i da se vratim na Maple, neki kineski Maple od 100 KS je kompakt klasa sa 100 KS pa bi se samo zbog toga mogao porediti npr. sa Golfom VI od 100 KS, koji je iste snage i ista klasa? Ma daaaj...
User avatar
ElRe
Posts: 10826
Joined: 12/12/2011 11:28

#75 Re: Lancia Thesis i Alfa Romeo 166 facelift - koji odabrati?

Post by ElRe »

Zasto se ne mogu porediti A6 2.4 (136 KS) i Alfa 166 2.0 TS (150 KS)?
Post Reply