Lanac na motoru odrzavanje /ciscenje

Podforum za motocikliste...
Post Reply
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#1 Lanac na motoru odrzavanje /ciscenje

Post by exliberal-ex »

Pokrenuh raspravu neki dan sa jednim tipom u vezi podmazivanja i ciscenja lanca, vidjeo me kako cistim lanac pa stao da vidi sta radim

Ja mu kazem da kod mene u manual pise ocisti i podmazi svakih 500-1000 km u zavisnosti u kakvim uslovima vozis, ako je kisa onda moras cim se putevi osuse. On mi kaze ja samo naspricam sa vanjske strane svakih 200 km otprilike ( iako bi logicki bilo sa unutrasnje strane zbog rotacije)?!


Kod njega lanac prljav, vidi se da je poceo hrdjat sa strane ali on kaze ja tako vozim vec odavno....Honda,neznam tacno koji model znam da je 650 cc i da se naguzis kad je vozis....vasa misljenja ?
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#2 Re: Lanac na motoru odrzavanje /ciscenje

Post by Ramzess Veliki »

Kardan Tito !!! :lol:

Stajaznam, mislim da je bitnije kakvim sredstvom ga odrzavas. Ja sam koristio original Yamahino za lanac, prethodno ga ocistim dizelom (WD40 nije dobar jer izgrize one malehne gumice) I oribam kao i lancanik cetkicom za zube da ispadne prasina i posusim krpom pa vrtim tocak i fino nasprejam. Kad se osusi moze izdeverat ... nemam pojma koliko, pogledam kako izgleda svaki put.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#3 Re: Lanac na motoru odrzavanje /ciscenje

Post by Ramzess Veliki »

exliberal-ex wrote:Kod njega lanac prljav, vidi se da je poceo hrdjat sa strane ali on kaze ja tako vozim vec odavno....Honda,neznam tacno koji model znam da je 650 cc i da se naguzis kad je vozis....vasa misljenja ?
Zuti ? :lol:
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#4 Re: Lanac na motoru odrzavanje /ciscenje

Post by klixoris »

exliberal-ex wrote:Pokrenuh raspravu neki dan sa jednim tipom u vezi podmazivanja i ciscenja lanca, vidjeo me kako cistim lanac pa stao da vidi sta radim

Ja mu kazem da kod mene u manual pise ocisti i podmazi svakih 500-1000 km u zavisnosti u kakvim uslovima vozis, ako je kisa onda moras cim se putevi osuse. On mi kaze ja samo naspricam sa vanjske strane svakih 200 km otprilike ( iako bi logicki bilo sa unutrasnje strane zbog rotacije)?!


Kod njega lanac prljav, vidi se da je poceo hrdjat sa strane ali on kaze ja tako vozim vec odavno....Honda,neznam tacno koji model znam da je 650 cc i da se naguzis kad je vozis....vasa misljenja ?
Ne treba ni pretjerivati, dovoljno podmazati svakih 1000km ili ako gdje pokisnes, odmah poslije tog kupanja :)
Ja nisam detaljno cistio svaki put kad podmazujem, nema potrebe. Preletim malo krpicom i naspricam sa unutrasnje i vanjske strane po O-ringovima. Ako je bas prljav, onda naspricam WDom i dobro saperem vodom. Poslije ciscenja i prije podmazivanja, napravim mali krug da se lanac ugrije jer se tada sprej lijepo rastopi, razlije i uvuce u sve pore :) Uz takvo odrzavanje, lanac bi mi trajao u prosjeku oko 25.000km
Sad imam motor sa kardanom pa je manje brige, ali opet smatram da je lanac bolji. Manje se gubi na snazi, nema “klikanja” kao na kardanu i jednostavnije je za popraviti ako sta krepa. Set lanca i lancanika je max 400 maraka, a kardan ako ti zvekne ili diferencijal, spremi par milja :)

@Ramzes, nije wd tako agresivan za gumene dijelove, mozes komotno po lancu. Onaj sprej za kocnice je katastrofa za gumice. Sreca pa brzo isparava :)
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#5 Re: Lanac na motoru odrzavanje /ciscenje

Post by TouringBiker »

Ugradiš "Scottoiler" i zaboraviš da imaš lanac, samo s vremena na vrijeme nadospeš ulja u spremnik

https://www.louis.eu/katalog/suche/prod ... ticle_list



https://www.scottoiler.com/

https://www.motorcyclenews.com/new-ride ... cottoiler/

Image

Image

Image ovi

Image

Image

Lijepi kardan... Ja svih ovih glavobolja nemam
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#6 Re: Lanac na motoru odrzavanje /ciscenje

Post by exliberal-ex »

TouringBiker wrote:Ugradiš "Scottoiler" i zaboraviš da imaš lanac, samo s vremena na vrijeme nadospeš ulja u spremnik


Lijepi kardan... Ja svih ovih glavobolja nemam
Sinoc posao napolje kontam malo da se provozam , nesto slatko da pojedem kad vidim ovaj tvoj post....i pocnem da malo trazim po interentu ...zadeverao se i na kraju ma necu da idem mrsko mi sad...

onaj sa pistoljem dosao i dvoje ubio 13 ranio na mjestu gdje bi ja sjedio da nisam citao tvoj post.... :shock:

eto jarane...hvala
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#7 Re: Lanac na motoru odrzavanje /ciscenje

Post by TouringBiker »

exliberal-ex wrote:
TouringBiker wrote:Ugradiš "Scottoiler" i zaboraviš da imaš lanac, samo s vremena na vrijeme nadospeš ulja u spremnik


Lijepi kardan... Ja svih ovih glavobolja nemam
Sinoc posao napolje kontam malo da se provozam , nesto slatko da pojedem kad vidim ovaj tvoj post....i pocnem da malo trazim po interentu ...zadeverao se i na kraju ma necu da idem mrsko mi sad...

onaj sa pistoljem dosao i dvoje ubio 13 ranio na mjestu gdje bi ja sjedio da nisam citao tvoj post.... :shock:

eto jarane...hvala
A gdje je to bilo, nista u Crnoj hronici na Klix-u???
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#8 Re: Lanac na motoru odrzavanje /ciscenje

Post by exliberal-ex »

TouringBiker wrote:
exliberal-ex wrote:
TouringBiker wrote:Ugradiš "Scottoiler" i zaboraviš da imaš lanac, samo s vremena na vrijeme nadospeš ulja u spremnik


Lijepi kardan... Ja svih ovih glavobolja nemam
Sinoc posao napolje kontam malo da se provozam , nesto slatko da pojedem kad vidim ovaj tvoj post....i pocnem da malo trazim po interentu ...zadeverao se i na kraju ma necu da idem mrsko mi sad...

onaj sa pistoljem dosao i dvoje ubio 13 ranio na mjestu gdje bi ja sjedio da nisam citao tvoj post.... :shock:

eto jarane...hvala
A gdje je to bilo, nista u Crnoj hronici na Klix-u???
Toronto, greektown
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#9 Re: Lanac na motoru odrzavanje /ciscenje

Post by TouringBiker »

exliberal-ex wrote:
TouringBiker wrote:
exliberal-ex wrote:
Sinoc posao napolje kontam malo da se provozam , nesto slatko da pojedem kad vidim ovaj tvoj post....i pocnem da malo trazim po interentu ...zadeverao se i na kraju ma necu da idem mrsko mi sad...

onaj sa pistoljem dosao i dvoje ubio 13 ranio na mjestu gdje bi ja sjedio da nisam citao tvoj post.... :shock:

eto jarane...hvala
A gdje je to bilo, nista u Crnoj hronici na Klix-u???
Toronto, greektown
Ja kontao opet se popucali na Ilidži
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#10 Re: Lanac na motoru odrzavanje /ciscenje

Post by Ramzess Veliki »

exliberal-ex wrote:
TouringBiker wrote:Ugradiš "Scottoiler" i zaboraviš da imaš lanac, samo s vremena na vrijeme nadospeš ulja u spremnik


Lijepi kardan... Ja svih ovih glavobolja nemam
Sinoc posao napolje kontam malo da se provozam , nesto slatko da pojedem kad vidim ovaj tvoj post....i pocnem da malo trazim po interentu ...zadeverao se i na kraju ma necu da idem mrsko mi sad...

onaj sa pistoljem dosao i dvoje ubio 13 ranio na mjestu gdje bi ja sjedio da nisam citao tvoj post.... :shock:

eto jarane...hvala
:shock: Ja crnjaka ... kod nas je sigurnije bilo u ratu na prvoj liniji nego u Torontu ispijat kahve ... :shock:
Ja na tvom mjestu ne bih kupio mazalicu. Vidis da ti je sigurnije da samo skupljas podatke. Kad je postavis odvest ces se na kafu ... :run:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#11 Re: Lanac na motoru odrzavanje /ciscenje

Post by exliberal-ex »

Ramzess Veliki wrote:
exliberal-ex wrote:
Sinoc posao napolje kontam malo da se provozam , nesto slatko da pojedem kad vidim ovaj tvoj post....i pocnem da malo trazim po interentu ...zadeverao se i na kraju ma necu da idem mrsko mi sad...

onaj sa pistoljem dosao i dvoje ubio 13 ranio na mjestu gdje bi ja sjedio da nisam citao tvoj post.... :shock:

eto jarane...hvala
:shock: Ja crnjaka ... kod nas je sigurnije bilo u ratu na prvoj liniji nego u Torontu ispijat kahve ... :shock:
Ja na tvom mjestu ne bih kupio mazalicu. Vidis da ti je sigurnije da samo skupljas podatke. Kad je postavis odvest ces se na kafu ... :run:
Ma nece me zakopat u kucu to ti garantuem, nisam se krio u ratu neci ni ovdje.
nego popravljam svirenu negdje prekida, skinuo rezervoar da imam prilaz kablovima...sad imam check engine light :D , kazu 3 puta upali ugasi trebalo bi se resetovat...vidjet cu sutra...
vozi motor majstoru sto se kurcis hajvanu jedan...
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#12 Re: Lanac na motoru odrzavanje /ciscenje

Post by Ramzess Veliki »

exliberal-ex wrote:Ma nece me zakopat u kucu to ti garantuem, nisam se krio u ratu neci ni ovdje.
nego popravljam svirenu negdje prekida, skinuo rezervoar da imam prilaz kablovima...sad imam check engine light :D , kazu 3 puta upali ugasi trebalo bi se resetovat...vidjet cu sutra...
vozi motor majstoru sto se kurcis hajvanu jedan...
I ja bih tjer'o majstoru.
Davno narucio alarm sistem na Ebayu - ima uputstvo za montazu, spojis tri zice I to tri puta blinkne I sve gotovo. Kontam imam jarana elektricara vazda mu platim pivu, nek odradi te pive ... uzeo on da postavlja, kad je poceo da objasnjava ako ovo onda se blokira ono, ako ovo onda lopov iskljuci ovo ali blokira motor pa me moras zvat, ako ova zica ovdje onda moze sve zajebat' ... :shock: Dobro mi je uradio, ja bih nesto sjebo garant.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#13 Re: Lanac na motoru odrzavanje /ciscenje

Post by exliberal-ex »

Ramzess Veliki wrote:
exliberal-ex wrote:Ma nece me zakopat u kucu to ti garantuem, nisam se krio u ratu neci ni ovdje.
nego popravljam svirenu negdje prekida, skinuo rezervoar da imam prilaz kablovima...sad imam check engine light :D , kazu 3 puta upali ugasi trebalo bi se resetovat...vidjet cu sutra...
vozi motor majstoru sto se kurcis hajvanu jedan...
I ja bih tjer'o majstoru.
Davno narucio alarm sistem na Ebayu - ima uputstvo za montazu, spojis tri zice I to tri puta blinkne I sve gotovo. Kontam imam jarana elektricara vazda mu platim pivu, nek odradi te pive ... uzeo on da postavlja, kad je poceo da objasnjava ako ovo onda se blokira ono, ako ovo onda lopov iskljuci ovo ali blokira motor pa me moras zvat, ako ova zica ovdje onda moze sve zajebat' ... :shock: Dobro mi je uradio, ja bih nesto sjebo garant.
Nasao sam dobrog majstora u komsiluku...ima servis u maloj zavucenoj pomocnoj ulici, doslovno se provlacis se izmedju auta i kanti za smece dok nedodjes do njegove radnje al svi ga preprucuju
Objasnio mu kako je krenulo kaze moram da pronadjem gdje prekida, ako je tamo gdje je ona plasticna traka sto ga drzi za karoseriju pogledat cu dali su i drugi kablovi osteceni, ako je jedan ni drugi nisu daleko....budemo vidjeli, javit ce sutra ili prekosutra
rekoh ja posao gledat i sad imam check engine light...pokusao biti pametan..smije se nema frke provjerit cu sve :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#14 Re: Lanac na motoru odrzavanje /ciscenje

Post by Ramzess Veliki »

exliberal-ex wrote: Nasao sam dobrog majstora u komsiluku...ima servis u maloj zavucenoj pomocnoj ulici, doslovno se provlacis se izmedju auta i kanti za smece dok nedodjes do njegove radnje al svi ga preprucuju
Objasnio mu kako je krenulo kaze moram da pronadjem gdje prekida, ako je tamo gdje je ona plasticna traka sto ga drzi za karoseriju pogledat cu dali su i drugi kablovi osteceni, ako je jedan ni drugi nisu daleko....budemo vidjeli, javit ce sutra ili prekosutra
rekoh ja posao gledat i sad imam check engine light...pokusao biti pametan..smije se nema frke provjerit cu sve :D
Dobar majstor se I trpi ako se mora. :D
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#15 Re: Lanac na motoru odrzavanje /ciscenje

Post by exliberal-ex »

Ramzess Veliki wrote:
exliberal-ex wrote: Nasao sam dobrog majstora u komsiluku...ima servis u maloj zavucenoj pomocnoj ulici, doslovno se provlacis se izmedju auta i kanti za smece dok nedodjes do njegove radnje al svi ga preprucuju
Objasnio mu kako je krenulo kaze moram da pronadjem gdje prekida, ako je tamo gdje je ona plasticna traka sto ga drzi za karoseriju pogledat cu dali su i drugi kablovi osteceni, ako je jedan ni drugi nisu daleko....budemo vidjeli, javit ce sutra ili prekosutra
rekoh ja posao gledat i sad imam check engine light...pokusao biti pametan..smije se nema frke provjerit cu sve :D
Dobar majstor se I trpi ako se mora. :D

njegova radnja je 100 metara od hells angels regional office...sad se pitam :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#16 Re: Lanac na motoru odrzavanje /ciscenje

Post by Ramzess Veliki »

exliberal-ex wrote:
njegova radnja je 100 metara od hells angels regional office...sad se pitam :D
Skont'o gdje ce biti pokvarenih motora. :lol: :lol: :lol:
Jaran moj kupio nekakvu kantu, I vidio kod mene Big xenon I hoce I on, ja mu doveo majstora, majstor pogledao instalacije i kaze mu - Lafe, ti ne mozes ni normalnu sijalicu zavrnut, svi ti kablovi stiklani od tri-cetiri razlicita kabla, kakav ksenon nema sanse dok ne prezicis sve nanovo, jednom ces glumiti Ghost Ridera kad ti sve plane. I dzabe mu pricati, poslije jos stavio na trulju onu golemu masku ko na velikim harlijima, spolja glad a unutra drama. Tri godine ga vidjao pored ceste, uvijek grupa njih sarafa da upali. Potrosio para na opravke bruku, na kraju kupi fazericu od jarana. :lol:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#17 Re: Lanac na motoru odrzavanje /ciscenje

Post by exliberal-ex »

Ramzess Veliki wrote:
exliberal-ex wrote:
njegova radnja je 100 metara od hells angels regional office...sad se pitam :D
Skont'o gdje ce biti pokvarenih motora. :lol: :lol: :lol:
Jaran moj kupio nekakvu kantu, I vidio kod mene Big xenon I hoce I on, ja mu doveo majstora, majstor pogledao instalacije i kaze mu - Lafe, ti ne mozes ni normalnu sijalicu zavrnut, svi ti kablovi stiklani od tri-cetiri razlicita kabla, kakav ksenon nema sanse dok ne prezicis sve nanovo, jednom ces glumiti Ghost Ridera kad ti sve plane. I dzabe mu pricati, poslije jos stavio na trulju onu golemu masku ko na velikim harlijima, spolja glad a unutra drama. Tri godine ga vidjao pored ceste, uvijek grupa njih sarafa da upali. Potrosio para na opravke bruku, na kraju kupi fazericu od jarana. :lol:
Zove jutros kaze gotovo...imam slike da ti pokazem...3 sata sam radio 300 . cash only...ok nema frke
dosao po motor, on popravlja nekog BMW, cudan motor prvi put vidim takav, rezervoar za gorivo ispod sica?...nejse...izvadi tip tablet evo slika..fakat se vidi gdje je bilo, usliko fino i on mi kaze prijasnji vlasnik je vjerovatno imao alarm koji je skinuo. ove zice sto su ti otisle nisu orginalne ...eki nisam ni znao, fino umotao spakovao kako bog zapovjeda...usput ga pitam ima li ko da prodaje tachometar za moj motor posto je pravljen kao oni stari samo brzinu mi pokazuje...idi tu i tu i reci da sam te ja poslao, znam da taj tip ima dva triumpha na opravici, samo jedan ce biti ispravan drugi ide u djelove pa vidi sa njima...sad cekam da mi jave koliko bi to kostalo...novi set je 420 ..ako napravimo zamjenu da mu ja dan moj a on meni dupli...jedino sto je pozadina bijela...al nema veze
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#18 Re: Lanac na motoru odrzavanje /ciscenje

Post by Ramzess Veliki »

exliberal-ex wrote: Zove jutros kaze gotovo...imam slike da ti pokazem...3 sata sam radio 300 . cash only...ok nema frke
dosao po motor, on popravlja nekog BMW, cudan motor prvi put vidim takav, rezervoar za gorivo ispod sica?...nejse...izvadi tip tablet evo slika..fakat se vidi gdje je bilo, usliko fino i on mi kaze prijasnji vlasnik je vjerovatno imao alarm koji je skinuo. ove zice sto su ti otisle nisu orginalne ...eki nisam ni znao, fino umotao spakovao kako bog zapovjeda...usput ga pitam ima li ko da prodaje tachometar za moj motor posto je pravljen kao oni stari samo brzinu mi pokazuje...idi tu i tu i reci da sam te ja poslao, znam da taj tip ima dva triumpha na opravici, samo jedan ce biti ispravan drugi ide u djelove pa vidi sa njima...sad cekam da mi jave koliko bi to kostalo...novi set je 420 ..ako napravimo zamjenu da mu ja dan moj a on meni dupli...jedino sto je pozadina bijela...al nema veze
Nisu ti Helsi prodali ciglu? :lol:

Posten majstor ... :thumbup:
Meni nakon jedne kise otkaze brzinomjer. Odem u Yamahin servis, dijagnoza Jaro crkla ti elektronika na tabli, treba mijenjat tablu, cca 450 eura ... :shock:
Odem jednom poznatom majstoru, kontam raja smo, kaze dijagnoza Jaro crkla ti elektronika na tabli, treba mijenjat tablu, cca 450 eura ... :shock:

Nazovem tog svog jarana, on skine staklo sa table, gurne prstom - Jarane spala ti kazaljka, sace radit' normalno. :thumbup: Kostala me opravka sto sam mu platio pivu ispred granapa. :lol:
User avatar
kabal1337
Posts: 7798
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#19 Re: Lanac na motoru odrzavanje /ciscenje

Post by kabal1337 »

Znam da nije bas vezano za ovu temu, ali gdje nabavljate ulje za filter zraka?
ITNet
Posts: 770
Joined: 30/09/2016 11:47

#20 Re: Lanac na motoru odrzavanje /ciscenje

Post by ITNet »

kabal1337 wrote: 03/10/2020 14:15 Znam da nije bas vezano za ovu temu, ali gdje nabavljate ulje za filter zraka?
Probaj u OMS-u u Hadzicima, imas ih na fesju i insta pa im sutni poruku ako nema mogu sigurno nabaviti OMS moto shop
User avatar
kabal1337
Posts: 7798
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#21 Re: Lanac na motoru odrzavanje /ciscenje

Post by kabal1337 »

Hvala
Post Reply