LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Locked
User avatar
hrasno38
Posts: 31404
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#126 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by hrasno38 »

mk ultra wrote: 11/07/2021 22:15
90minut wrote: 11/07/2021 22:01

Ne nego i tamo propada u istim procentima kao ovdje drugo je što ti širiš defetizam kao što hljeb jedeš razlika je što tamo imaš više programa koje gura država s parama i logicno je da mi ne možemo imati kao oni isto jer smo mi smiješno mala država.
Kreni od Hrvatske, nikud dalje

Para ni oni nemaju
Srbija jos manje a pogledaj gdje su sve, hoces reci da su 1998 kad su osvojili zlatno na svjetskom u košarci imali para?

Razumijem da ti treba ulaganje drzave da imas bob stazu i reprezentaciju, ali za ove osnovne sportove ne. Iskljucivo volja i motiv pojedinca i tima.
I kad nemaju para Hrvatski i Srpski propracuni za sport su basnoslovni za nase prilike. Hrvatski propracun za sport u 2020 godini je iznosio 424 miliona kuna a to je oko 110 miliona KM!!! Srpski je vrlo slican a iznosi za ovu godinu 55 miliona EUR. Evo koliko je nas budzet kad saberemo sve nivoe vlasti iznosio za 2018 i 2019 godinu:
"Posljednje dvije godine Ministarstvo civilnih poslova BiH uložilo je u sport milion i po maraka. Federalno ministarstvo zaduženo za sport nešto više od 4,1 milion, a ministarstvo sporta u Republici Srpskoj 5,1 milion maraka. Neki od kantona u Federaciji izdvajali su godišnje od 270 do 900 hiljada maraka. Ipak najviše od svih institucija za sport izdvojio je Kanton Sarajevo koji ima i najveći budžet. Prije dvije godine 4,5 a 2019. 6,7 miliona maraka....za 2020 i 2021 se nista nije promjenilo cak je i gore.
User avatar
hrasno38
Posts: 31404
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#127 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by hrasno38 »

O tome šta šta je tajna Laninog uspjeha, Velibor Pudar kaže:

“Ona je samovjerena, svjesna svojih kvaliteta. tajna je u tome što trenira kako treba, posvećana je sportu, školi… Dok njene drugarice uživaju, ona je u bazenu i trenira. U 4, 5 sati ujutro ustane da trenira, da bi navečer izašla sa drugaricama. Ništa joj nije teško… Ima Bogom dat talenat, odlične trenere i to je to. Tu su uz nju 24 sata – Damir Đedović, Alena Ćemalović, Deni Mandić, te Goran Grahovac koji je mentor”, kazao je Velibor Pudar, otac Lane Pudar, za portal Radiosarajevo.ba, čije riječi koje je izgovorio u martu ove godine i danas pamtimo – Lana će plivati za BiH, zemlju svog rođenja, zemlju svog porijekla i zemlju koju nosi u srcu.

Znao sam da ovdje ima Goranovih prstiju :bih: :bih: :bih:
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#128 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by oruzana_pobuna »

Volio bih ziro racun djeteta da joj uplatim barem za veceru na olimpijskim igrama da pocastim.... Eto
User avatar
mk ultra
Posts: 19446
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#129 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by mk ultra »

hrasno38 wrote: 12/07/2021 00:29 O tome šta šta je tajna Laninog uspjeha, Velibor Pudar kaže:

“Ona je samovjerena, svjesna svojih kvaliteta. tajna je u tome što trenira kako treba, posvećana je sportu, školi… Dok njene drugarice uživaju, ona je u bazenu i trenira. U 4, 5 sati ujutro ustane da trenira, da bi navečer izašla sa drugaricama. Ništa joj nije teško… Ima Bogom dat talenat, odlične trenere i to je to. Tu su uz nju 24 sata – Damir Đedović, Alena Ćemalović, Deni Mandić, te Goran Grahovac koji je mentor”, kazao je Velibor Pudar, otac Lane Pudar, za portal Radiosarajevo.ba, čije riječi koje je izgovorio u martu ove godine i danas pamtimo – Lana će plivati za BiH, zemlju svog rođenja, zemlju svog porijekla i zemlju koju nosi u srcu.

Znao sam da ovdje ima Goranovih prstiju :bih: :bih: :bih:
samo neka pliva
i ugasi tel i internet za portale i sl sranja
samo plivanje.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#130 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by 90minut »

hrasno38 wrote: 11/07/2021 23:39
mk ultra wrote: 11/07/2021 22:15
Kreni od Hrvatske, nikud dalje

Para ni oni nemaju
Srbija jos manje a pogledaj gdje su sve, hoces reci da su 1998 kad su osvojili zlatno na svjetskom u košarci imali para?

Razumijem da ti treba ulaganje drzave da imas bob stazu i reprezentaciju, ali za ove osnovne sportove ne. Iskljucivo volja i motiv pojedinca i tima.
I kad nemaju para Hrvatski i Srpski propracuni za sport su basnoslovni za nase prilike. Hrvatski propracun za sport u 2020 godini je iznosio 424 miliona kuna a to je oko 110 miliona KM!!! Srpski je vrlo slican a iznosi za ovu godinu 55 miliona EUR. Evo koliko je nas budzet kad saberemo sve nivoe vlasti iznosio za 2018 i 2019 godinu:
"Posljednje dvije godine Ministarstvo civilnih poslova BiH uložilo je u sport milion i po maraka. Federalno ministarstvo zaduženo za sport nešto više od 4,1 milion, a ministarstvo sporta u Republici Srpskoj 5,1 milion maraka. Neki od kantona u Federaciji izdvajali su godišnje od 270 do 900 hiljada maraka. Ipak najviše od svih institucija za sport izdvojio je Kanton Sarajevo koji ima i najveći budžet. Prije dvije godine 4,5 a 2019. 6,7 miliona maraka....za 2020 i 2021 se nista nije promjenilo cak je i gore.
Ma smiješno i pricati, al' eto kad neko ne zna treba napisati.

Drugi je to svijet za nas i jedni i drugi.
Da ne pricam o jednoj Rusiji pa gledaj kako obje ruskinje pobjedi.

Nerealan uspjeh.
emmir1
Posts: 4483
Joined: 07/06/2013 15:28

#131 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by emmir1 »

Zaista nerealan uspjeh i svaka joj čast.
No treba reći da kada je Lana u pitanju, da se zajednica odazvala i da je dobila pomoć sa više strana.

Moraju da je nastave podržavat.

Zaista je ogromna razlika izmedju naših mladih sportista i mladih iz Evrope

Razlika je podršci i sistemu.

Ja idem sa curicom na teniske turnire po Evropi, naša djeca nemaju apsolutno nikakvu podršku.
Dok recimo npr. curica iz Češke dodje sa ekipom trenera, sve joj plaćeno, trenizi u Češkoj joj plaćeni, oprema, turniri...

Kod nas to ne postoji.
User avatar
hrasno38
Posts: 31404
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#132 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by hrasno38 »

Evo za one sto kazu da nista ne moze a o cemu sam pisao neki dan

https://www.klix.ba/sport/plivanje/grad ... /210712052
User avatar
hrasno38
Posts: 31404
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#133 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by hrasno38 »

90minut wrote: 12/07/2021 12:37
hrasno38 wrote: 11/07/2021 23:39

I kad nemaju para Hrvatski i Srpski propracuni za sport su basnoslovni za nase prilike. Hrvatski propracun za sport u 2020 godini je iznosio 424 miliona kuna a to je oko 110 miliona KM!!! Srpski je vrlo slican a iznosi za ovu godinu 55 miliona EUR. Evo koliko je nas budzet kad saberemo sve nivoe vlasti iznosio za 2018 i 2019 godinu:
"Posljednje dvije godine Ministarstvo civilnih poslova BiH uložilo je u sport milion i po maraka. Federalno ministarstvo zaduženo za sport nešto više od 4,1 milion, a ministarstvo sporta u Republici Srpskoj 5,1 milion maraka. Neki od kantona u Federaciji izdvajali su godišnje od 270 do 900 hiljada maraka. Ipak najviše od svih institucija za sport izdvojio je Kanton Sarajevo koji ima i najveći budžet. Prije dvije godine 4,5 a 2019. 6,7 miliona maraka....za 2020 i 2021 se nista nije promjenilo cak je i gore.
Ma smiješno i pricati, al' eto kad neko ne zna treba napisati.

Drugi je to svijet za nas i jedni i drugi.
Da ne pricam o jednoj Rusiji pa gledaj kako obje ruskinje pobjedi.

Nerealan uspjeh.
Ne vjeruj mi ovaj uspjeh je do bola realan jer to je uspjeh kojeg postizu 100% sportisti duhom i tijelom. Ja znam Lanu kada je bila malena djevojcica i tek pocela plivati a i znam kako radi plivacki klub Orka od svog prvog dana. To je jedna divna skupina ljudi koji nikada nisu trcali za nerealnim ciljevima ali i koji su u mostarsko plivanje unjeli puno toga inovativnog. Dalje Lana je suhi talent, nebruseni dijamant a takvi se rijetko pojavljuju. Orka je znala kako sa njom da radi i to je najvaznije. Medjutim samo jedan covjk u ovoj zemlji pravi sampione a on se zove GORAN GRAHOVAC i iz Banja Luke je. Taj covjek zna sve o plivanju. On je stvorio Mihajla Ceprkala, Branku Vranjes sada Jovana Lekica, kod njega su isli svi u Banja Luku na treninge prije velikih takmicenja i kao sto smo mogli procitati on i te kako ima svojih prstiju i u uspjehu Lane Pudar. U BiH su svi treneri a on je TRENERCINA! Dakle ovaj uspjeh je 100% realan i plod sistematskog rada sa velikim talentom cije rezultate trebamo tek da dobijemo. Zapamti ona je sa 15 godina samo 2 sekunde daleko od svjetskog rekorda u 100m delfin a kojeg drzi Sarah Sjostrom koja je od nje straija 12 godina. Sto se mene tice na ovom prvenstvu je bilo pomalo cudnih rezultata pogotovo od ruskih i rumunjskih plivaca ali dobro ima doping kontrola i ona ce reci svoje.
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#134 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by animus »

hrasno38 wrote: 12/07/2021 13:05 Evo za one sto kazu da nista ne moze a o cemu sam pisao neki dan

https://www.klix.ba/sport/plivanje/grad ... /210712052
:thumbup:
Da ne bude samo negativa. Vlast, bar u Sarajevu, pomaže uspjesne sportiste. Opcinski stan i termini za treniranje na Olimpijskom bazenu. To je to. Novčana podrška je vec dobro obezbijeđena.
Ovako nesto su morali i za naše kosarkasice napraviti. Nista manje nisu zasluzile. :bih:
User avatar
hrasno38
Posts: 31404
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#135 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by hrasno38 »

animus wrote: 12/07/2021 14:10
hrasno38 wrote: 12/07/2021 13:05 Evo za one sto kazu da nista ne moze a o cemu sam pisao neki dan

https://www.klix.ba/sport/plivanje/grad ... /210712052
:thumbup:
Da ne bude samo negativa. Vlast, bar u Sarajevu, pomaže uspjesne sportiste. Opcinski stan i termini za treniranje na Olimpijskom bazenu. To je to. Novčana podrška je vec dobro obezbijeđena.
Ovako nesto su morali i za naše kosarkasice napraviti. Nista manje nisu zasluzile. :bih:
Ma bit ce nagrade i za kosarkasice sa drzavnog nivoa jer stvarno se nije moglo dati nista bez donosenja budzeta.
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#136 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by animus »

Znam problem sa državnim budžetom ali sam mislio na federalni i kantonalni nivo. To se moralo bolje odraditi.
User avatar
mk ultra
Posts: 19446
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#137 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by mk ultra »

hrasno38 wrote: 12/07/2021 13:05 Evo za one sto kazu da nista ne moze a o cemu sam pisao neki dan

https://www.klix.ba/sport/plivanje/grad ... /210712052
neka joj kupe godišnju kartu i vozdra, 340KM.

samo dva termina dnevno po 7KM su skuplja opcija za fakturu :mrgreen:

do sad je 50tka postavljana samo ujutro do 10h, navecer iza 10 možda
Last edited by mk ultra on 12/07/2021 14:30, edited 1 time in total.
User avatar
hrasno38
Posts: 31404
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#138 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by hrasno38 »

animus wrote: 12/07/2021 14:26 Znam problem sa državnim budžetom ali sam mislio na federalni i kantonalni nivo. To se moralo bolje odraditi.
U federalnom je problem Zora Dujmovic i HDZ a Kantonalni daje ubjedljivo najvise svim nasim selekcijama
User avatar
hrasno38
Posts: 31404
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#139 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by hrasno38 »

mk ultra wrote: 12/07/2021 14:29
hrasno38 wrote: 12/07/2021 13:05 Evo za one sto kazu da nista ne moze a o cemu sam pisao neki dan

https://www.klix.ba/sport/plivanje/grad ... /210712052
neka joj kupe godišnju kartu i vozdra, 340KM.

samo dva termina dnevno po 7KM su skuplja opcija za fakturu :lol:
Ne ide to tako kako ti mslis. Posebno se zakupljuje staza za takmicare i ekipe a posebno za rekreativce. Ne moze prvak evrope trenirrati u stazi sa jos 10 djece. Ona mora imati svoju 50m stazu a ona kosta 20tak KM po satu i to ujutro a popodne je to puno skuplje.
Inace na bazenu su uglavnom postavljene 25m staze za treniranje a samo ujutro su bile do 10-11 50m staze. Dalje njoj trebaju najmanje dvosatni treninzi u bazenu tako da Anja Margetic i te kako zna sta je bolje jer ona je dugogodisnji plivacki trener i nasa vjerovatno najbolja plivacica starije garde.
User avatar
Distortion
Posts: 2842
Joined: 08/09/2007 19:56

#140 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by Distortion »

Lana danas oko 12:30 ima kvalifikacije. Nadam se dobroj utrci i plasmanu u polufinale aBd. Poznata su i imena protivnica ali ne znam kakva vremena imaju.
Sretno Lana!
poostar
Posts: 1217
Joined: 22/01/2008 13:15
Location: Picin Han

#141 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by poostar »

Distortion wrote: 24/07/2021 00:40 Lana danas oko 12:30 ima kvalifikacije. Nadam se dobroj utrci i plasmanu u polufinale aBd. Poznata su i imena protivnica ali ne znam kakva vremena imaju.
Sretno Lana!
Radim noćnu večeras i sutra. Ali nema šanse da ću to propustiti...idemo curice.. Sta god da bude, ova djevojčica treba da bude svakome uzor
mistek
Posts: 3384
Joined: 23/05/2010 15:16

#142 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by mistek »

Distortion wrote: 24/07/2021 00:40 Lana danas oko 12:30 ima kvalifikacije. Nadam se dobroj utrci i plasmanu u polufinale aBd. Poznata su i imena protivnica ali ne znam kakva vremena imaju.
Sretno Lana!
Sva vremena su slična kao Lanina. U plivanju nisu pravila kao u atletici da dalje idu po 2-3 iz svake grupe, nego svaka pliva za sebe i 16 najboljih vremena ide u polufinale. Zbog toga se formiraju grupe sa plivačima/plivačicama sličnih vremena. Prve dvije grupe su slabije i osim ako neko ne bude luđački dobro plivao, teško će biti konkurentne. Preostale tri grupe (24 takmičarke), a u jednoj od njih je i Lana, dat će 16 polufinalista.

U te tri grupe, 11 plivačica ima lošije vrijeme s kojim dolazi na OI od Lane, mada je sve to tu negdje. Dakle, Lana bi trebala po vremenu da uđe u polufinale, a dalje je vrlo, vrlo teško. Čak 6 takmičarki ima 1 sekundi ili više bolje vrijeme od Lane.
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#143 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by So What! »

mk ultra wrote: 11/07/2021 21:21
vaučer wrote: 11/07/2021 21:20 Ako žele zadržati ovo čudo od djeteta i motivirati tko zna koliko novih Lana - moraju po kratkom postupku napraviti gradski bazen. Sve drugo je nedovoljno.
Evo ima u sarajevu pa nista :mrgreen:

Ne znam koliko sam puta napisao, u sportu je motiv br 1, finansije su na 5tom mjestu doslovno.

Ivanisevic je sa jednim reketom i majcom osvojio vinbldon
Ovdje se slažem sa mk ultra, mi nemamo taj mentalitet.

Istina je da država i ne pomaže nešto posebno sportiste, ali nije istina da ne pomaže nikako ili da nemaju sponzora u BiH.

Da bi dobio neku podršku moraš biti zapažen, niko ti neće dati novac samo na osnovu toga što želiš da se baviš nekim sportom.

HIFA Petrol je podržala gotovo svakog sportistu u individualnom sportu, Amel Tuka i Damir Džumhur su im zaštitna lica, Sanjin Pehlivanović je bio također, a evo i Lanu Pudar su nagradili sa određenim iznosom.

Larisa Cerić recimo je intervju kod Helem Nejse izjavila, da je od svih instanci, najviše gura Kanton Sarajevo i Olimpijski komitet, a dobila je i sponzorsko vozilo od KIA-e, tako da nije da je njima toliko loše koliko svi misle.

Naš narod je gladan nekih uspjeha, sjetimo se osvajanja onog juniorskog evropskog prvenstva, kada je pola nacije došlo na doček u Sarajevo, a maloljetni tinejdžer Džanan Musa, dobio stan u Bihaću.

Dakle, uradi nešto izvanredno i sigurno će biti ljudi u BiH koji će htjeti da to podrže, ne mislim na neke instance vlasti, već sponzore.
User avatar
Micah
Posts: 873
Joined: 09/03/2021 17:43

#144 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by Micah »

Jao koji fijasko…najnesportskija nacija na svijetu.
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#145 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by Sara03 »

...
Hakiz
Posts: 40304
Joined: 30/07/2015 20:01

#146 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by Hakiz »

Kao što kažu, nebitno koliko si utakmica dobio ako izgubiš bitne.

Ne treba biti tužan, uradila je dobar posao, a poslije medijske pažnje spuštanje na zemlju jača karakter.

Neka radi i sljedeći put ko zna...
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2266
Joined: 14/02/2013 14:11

#147 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by Hercegoviina »

mislio sam da će rezultat biti puno bolji, razočarala me
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#148 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by cyprus »

Koristim priliku da i na ovoj temi Lani čestitam najbolji olimpijski rezultat bosanskohercegovačkog plivanja dosad :thumbup:

To što smo mi generalno napaćeni, nije problem, a još manje krivica ove djevojčice... Samo tako nastavi :thumbup:
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#149 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by bingov buraz »

Ništa strašno,je li isplivala svoje najbolje vrijeme?
Biće dana za megdana.

Zašto Jovan Lekić nije u olimpijskom timu?
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#150 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by Sara03 »

cyprus wrote: 24/07/2021 14:29 To što smo mi generalno napaćeni, nije problem, a još manje krivica ove djevojčice... Samo tako nastavi :thumbup:
:thumbup:
Locked