LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Locked
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#251 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by hrasno38 »

biglebovski wrote: 25/07/2021 23:43
hrasno38 wrote: 25/07/2021 23:07

Poslanici Skupštine Kosova usvojili su zakon o budžetu za 2021. godinu, vredan 2,412 milijarde eura, javlja Anadolu Agency (AA).

Ja pricam o budzetu drzave a ne o budzetu Federacije BiH. kakve veze ima F BiH sa sportom na drzavnom nivou.....meni se cina da vas jos uvijek puno ne zna kako funkcionise nasa zemlja i kakvo joj je drzavno uredjenje
Druže, meni je iskreno privilegija i čast da razgovaram sa stručnjakom za državno uređenje ove opljačkane zemlje i žao mi je što to nisam odmah prepoznao, ali ja sam tebe shvatio u smislu da je bužet Kosova veći od svih budžeta skupa u BiH a na internetu našao informaciju da je samo budžet entiteta Federacija BiH veći od budžeta Kosova. A gdje su kantoni, RS, državni nivo. Nisam siguran gdje je sport u dejtonu svrstan, ne znam da li imamo kakav državni zakon, možda i ima nešto para koje vjerovatno služe za plate kojekakvim birokratama u sportu, ali znam da djeca Srbije i djeca Hrvatske kao i djeca Kosova nisu ništa više talentirani od naše djece te da su ista žrtve usranog državnog uređenja te široko rasprostranjene kleptomanije među državnim službenicima na svim nivoima. Jel to Federacija BiH ne bi trebala podržavati djecu koja žive u toj istoj Federaciji samo zato što postoji državni nivo koji ne finansira iste?
Budzet drzave BiH - Budzet drzave Kosovo skoro 1:3.....Naravno da nije kao budzeti svih nivoa vlasti to sam napisao vise manje iza zezancije ali ovdje pricamo o drzavi koja je duzna da finansira vrhunski sport kao sto finansiraju sve drzave svijeta. I u Hrvatskoj imas zupanije pa niko od njih ne ocekuje da finansiraju reprezentativni sport. Sto se tice F BiH ona je do sada jedina i finansirala sa Kantonom Sarajevo sport u BiH ali to nije ispravno. Ne kazem da entiteti i kantoni ne trebaju da budu ugradjeni u tu piramidu finansiranja ali drzava mora biti na vrhu.
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#252 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by hrasno38 »

Nevjerovatno kakve nebuloze ovdje pisu pojedini forumasi za koje skoro pa da sam siguran da u izvotu nisu iz zajebancije loptu sutnuli. Te onaj sa 12 godina uzeo medalju na skejtu, te onaj sa 15-16........PA STA??? Postoje ljudi koji su extra talenti, postoje ljudi koji su talentni i postoje ljudi koji su vrijedni.
Posto se baziramo na Lani i vise nego ocito njenom osporavanju reci cu vam da i dan danas recimo u plivanju u muskoj konkurenciji ima 8 svjetskih rekorda iz 2009 godine i jedan iz 2008!!!! Kod zena su dva iz 2009 godine! E te rekorde su postavili extra talenti i dan danas nakon toliko vremena njihove rekorde nije niko srusio jer su jednostavno bar jos uvijek neponovljivi. Svoje rekorde su uglavnom ostvarivali izmedju 20-25 godine jer su tada fizicki potpuno sazreli.
Federica Pellegrini je svoj svjetski rekord na 200m slobodno iz 2009 godine koji je i dan danas validan ostvarila sa 21 godinom. Sara Sjostrom vecinu svojih izmedju 20-25 godine, Phelps drzi najstariji rekord iz 2008 godine na 400m mix koja je najteza plivacka disciplina zato sto moras znati izvrsno plivati sva cetiri stila i ostavrio ga je sa 23 godine.
Imamo u svijetu djecu od 15 godina koja su zavrsila fakultete i to ne zovemo necim normalnim nego necim iznimnim...jedan od sto miliona! Medjutim ovdje izgleda da vecina forumasa nema pojma da je plivanje jedan od najtezih sportova sa vise aspekata. Utrenirani prosjecni plivaci u juniorskom godistu na treningu znaju plivati u cugu od 7-10 km. Bujrum ovdje vjesalice, muckalice i slicni otplivajte kilometar pa mi se javite.
Dijete od 12 godina olimpijski pobjednik u skejtu......smijesno do bola sa aspekta prije svega olimpijskih sportova. Recimo sa olimpisjkih igara izbace najefektivnije discipline u plivanju 50m delfin, prsno i ledja a stave skejt!!!! Ne bi me zacudilo da se u nekim ne pojave i klikeri.
Ko se nije bavio profesionalnim sportom samo naglaba i lupa kako su nasi takmicari luzeri kako ovo kako ono. Pa sta cekate eto vi koji imate djecu bujrum eto probajte da stvorite olimpijce pa se onda javite.
Sam odlazak na OI sa A normom je OGROMAN USPJEH a jos veci ako imas 15 godina. Samo 33 plivacice u svijetu su imale normu za 100 metara delfin pa malo mucnite glavom koliki je uspjeh se naci medju njima.
I opet cu ponoviti jer ocito je da nekima bas treba nacrtati pogledajte na slici fizicku konstituciju svjetske rekorderke i pogledajte nase Lane i samo ako ste glupi do bola necete vidjeti zasto je Lana na 19-tom mjestu!

https://hvs.hr/vaterpolo-je-najtezi-olimpijski-sport/
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#253 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by spinel_ »

Ja te razumijem hrasno i u pravu si za vecinu. Samo hocu da kazem da se NAJBOLJI u plivanju prepoznaju vec sa 16-17-18 godina.
Ako u tim godinama ne pokazes da si medju top 5 tesko ces i kasnije.
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#254 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by shape of despair »

hrasno38 wrote: 26/07/2021 11:09
Ko se nije bavio profesionalnim sportom samo naglaba i lupa kako su nasi takmicari luzeri kako ovo kako ono.
Nažalost većina i koja se bavila profesionalnim sportom i dalje nema pojma o sportu ili jako malo zna. Trenirali su što im je neko rekao da treniraju, ili im je najbolji drugar bio dobar sa loptom.
Malo ko uspije u sportu, jer ponavljam, to je cijela nauka, i to se moze porediti sa težim naukama. Posebno u našoj zemlji te nema nigdje, jer dok si mlad i na početku karijere, gdje recimo ne trebaju neke velike pare, svi su tu oko tebe, sve je to fino i lijepo, ali preći na profesionalni nivo zahtijeva odricanje i predanost ali i finansije, gdje mi kao država podbacimo naravno, a pojedinac sam ne može da gura svoje djete, ma nema šanse.
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#255 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by hrasno38 »

spinel_ wrote: 26/07/2021 11:18 Ja te razumijem hrasno i u pravu si za vecinu. Samo hocu da kazem da se NAJBOLJI u plivanju prepoznaju vec sa 16-17-18 godina.
Ako u tim godinama ne pokazes da si medju top 5 tesko ces i kasnije.
Slazem se samo sa tim godinama izuzetno rijetko je ko medju TOP 5 na OI. Sa 18 vec i nekako ali sa 15 ni pod razno. Put Lane Pudar je upravo onakav kakav i treba da bude. Prvo juniorski trofeji a ucesce na OI je samo dodatna nagrada za ostvareni trudi i ne psotji trener na svijetu koji bi pred nju stavio nekakvi imperativ osvajanja medalja na OI pa cak i samo finale.
Za tri godine vec mozemo pricati ozbiljnije price mada cee Lana tada imati 18 sto je po meni jos uvijek rano za OI.....medjutim OI za 7 godina su IDEALAN tajming kada ce lana imati idelanih 22 godine da se puca na sami vrh. Dotle treba plivati jos dva juniorska evropska i svjetska prvenstva, senirska evropska i svjetska prvenstva i tu se najbolje vidi gdje si i sta si.
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#256 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by hrasno38 »

shape of despair wrote: 26/07/2021 11:31
hrasno38 wrote: 26/07/2021 11:09
Ko se nije bavio profesionalnim sportom samo naglaba i lupa kako su nasi takmicari luzeri kako ovo kako ono.
Nažalost većina i koja se bavila profesionalnim sportom i dalje nema pojma o sportu ili jako malo zna. Trenirali su što im je neko rekao da treniraju, ili im je najbolji drugar bio dobar sa loptom.
Malo ko uspije u sportu, jer ponavljam, to je cijela nauka, i to se moze porediti sa težim naukama. Posebno u našoj zemlji te nema nigdje, jer dok si mlad i na početku karijere, gdje recimo ne trebaju neke velike pare, svi su tu oko tebe, sve je to fino i lijepo, ali preći na profesionalni nivo zahtijeva odricanje i predanost ali i finansije, gdje mi kao država podbacimo naravno, a pojedinac sam ne može da gura svoje djete, ma nema šanse.
Bas tako kako si napisao NAUKA a kasnije uz nauku su potreban i velika finansijska sredstva za puno toga. Nema sanse osim ako ti roditelji nisu milioneri da porodicno izguras evropskog, svjetskog ili olimpjskog nosioca medalja....naravno govorim o seniroskoj konkurenciji.
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#257 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by El_comadante »

spinel_ wrote: 26/07/2021 09:15
El_comadante wrote: 26/07/2021 09:06

tačno, eno korejka uze medalju sa koliko 15 16 godina. svi prave najbolje rezultate na OI samo naši jok. a bit če izgovora mlada ima vremena ovo ono, a kad prodje njeno vrijeme bit će zajebo sudija nije nešto bilo potaman i tako slično.
Da, ali morate imati na umu da nasi i nisu otisli kao favoriti.
Ovoj maloj se cak i posrecilo da su OI odgodjene za 2021, inace ne bi nikako ucestvovala prosle godine da su bile.
Ovaj mali niko za njega nije cuo.
Kako god, imat ce jos jednu priliku za 3 godine.
Ako ne bude nista ni tu ozbiljno tesko ce ista ocekivati za 7 ili 11 godina.
pa dobro sad neočekujem medju, ali s obizrom na formu i rezultate u ovoj godini očekivao sam minimalno polufinale i kao što kažeš ako se otvori/potrefi onda i finale. jer u ovoj godini je imala rezultat koji bi joj garantovao polufinale da je bila blizu tome. ovde je govora bilo kako naši neznaju tempirati formu za OI, dakle da je ponovila isti rezultat i ga popravila, kao i svi drugi ozbiljni sporitsti, mogla je laganao u polufinale. e to je problem
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#258 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by shape of despair »

Nazalost malo kvarim temu ali sta cu.
I pored novca, kvalitetnih i pametnih SAVREMENIH metoda treninga (mi smo ostali u 80-tim nažalost u nekim oblastima), kvalitenog odmora, trenažnog procesa, planiranja rezultata unaprije po par godina, ma da covjek sve dovede do savršenstva, treba imati i onaj faktor sreće, jebi ga.
Moze te na dan takmicenja uhvatiti proljev i sve ti sjebati. Navodim banalan primjer ali sam se i sa ovim susretao. Ili ako si tremaros, sav onaj trud i rad ponistiš. Koliko ima fizičkog treninga toliko se i na psihi mora raditi. Pa gdje su povrede, plan ishrane, kondicioni trener, plivacki trener. ne razumijem se u plivanje ali znam kako je npr. u tenisu i atletici.
Tim ljudi radi na jednom covjeku godinama da bi on izrastao u uspješnog sportistu, i opet je pitanje sta ce biti na kraju.
Zato me je strah za Lanu, i za sve buduće "Lane", koliko god se neki trener trudio da napravi šampiona, opet ispadamo trećerazredni sportaši jer nemamo zaleđinu, u parama, ulaganju, sistemaskom unaprijeđenu sporta, prepoznavanju talenata i sl.
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#259 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by hrasno38 »

El_comadante wrote: 26/07/2021 11:41
spinel_ wrote: 26/07/2021 09:15

Da, ali morate imati na umu da nasi i nisu otisli kao favoriti.
Ovoj maloj se cak i posrecilo da su OI odgodjene za 2021, inace ne bi nikako ucestvovala prosle godine da su bile.
Ovaj mali niko za njega nije cuo.
Kako god, imat ce jos jednu priliku za 3 godine.
Ako ne bude nista ni tu ozbiljno tesko ce ista ocekivati za 7 ili 11 godina.
pa dobro sad neočekujem medju, ali s obizrom na formu i rezultate u ovoj godini očekivao sam minimalno polufinale i kao što kažeš ako se otvori/potrefi onda i finale. jer u ovoj godini je imala rezultat koji bi joj garantovao polufinale da je bila blizu tome. ovde je govora bilo kako naši neznaju tempirati formu za OI, dakle da je ponovila isti rezultat i ga popravila, kao i svi drugi ozbiljni sporitsti, mogla je laganao u polufinale. e to je problem
Pogledaj rezultate Sare Sjostrom svjetske prvakinje i rekorderke pa ces vidjeti takodje da joj rezultati nisu na nivou onih koji su bili do OI. Ona je imala samo 3 stotinke bolji rezultat od Lane u ovoj godini. Ono druze sto ti ne razumijes a izgleda i niko ovdje je to da je djevocica od 15 godina koja je do "jucer" Saru i ostale plivacice gledala samo na TV-u dosla u situaciju da se takmici sa njima. Vrlo tesko je skoro pa nemoguce u tim godinama konstatno plivati te odlicne rezultate jer njen rezultat na 100m delfin je vise nego iznenadjenje. Tako da je ovo kako je plivala Lana bar za mene upravo otprilike ono sto sam ocekivao....dvije plivacice su je dejlile do polufinala i 19 mjesto od 33 je ODLICNO! Dakle ne mozes u plivanju od nekoga ko ima 15 godina u mjesec dana ocekivati da ce konstatntno plivati svoje najbolje rezultate. To mogu samo bas posebni i oni 1 od milijarde.
I SVI PRESKACETE ILI NE ZNATE DA JE LANA PRIJE SAMOG ODLASKA NA EVROPSKO JUNIORSKO PRVENSTVO SANIRALA DVOSTRUKO NAPUKNUCE KOSTI U STOPALU TAKO DA JE SVE OVO STO JE POSTIGLA JOS VECE I ZNACAJNIJE!
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#260 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by hrasno38 »

shape of despair wrote: 26/07/2021 11:49 Nazalost malo kvarim temu ali sta cu.
I pored novca, kvalitetnih i pametnih SAVREMENIH metoda treninga (mi smo ostali u 80-tim nažalost u nekim oblastima), kvalitenog odmora, trenažnog procesa, planiranja rezultata unaprije po par godina, ma da covjek sve dovede do savršenstva, treba imati i onaj faktor sreće, jebi ga.
Moze te na dan takmicenja uhvatiti proljev i sve ti sjebati. Navodim banalan primjer ali sam se i sa ovim susretao. Ili ako si tremaros, sav onaj trud i rad ponistiš. Koliko ima fizičkog treninga toliko se i na psihi mora raditi. Pa gdje su povrede, plan ishrane, kondicioni trener, plivacki trener. ne razumijem se u plivanje ali znam kako je npr. u tenisu i atletici.
Tim ljudi radi na jednom covjeku godinama da bi on izrastao u uspješnog sportistu, i opet je pitanje sta ce biti na kraju.
Zato me je strah za Lanu, i za sve buduće "Lane", koliko god se neki trener trudio da napravi šampiona, opet ispadamo trećerazredni sportaši jer nemamo zaleđinu, u parama, ulaganju, sistemaskom unaprijeđenu sporta, prepoznavanju talenata i sl.
Da ono sto je definitvno i ono sto je sad minimum je to da bi sa njom trebao svakodnevno da radi barem Goran Grahovac. I ovo do sada sto je postigla su uglavnom ruku njegovih djela sto vazi i za Jovana Lekica sa kojim radi u Banja Luci svaki dan. E sad Goran je u BL i vjerovatno ce i dalje da joj pise treninge a da ih Alena koja je za nase uslove oslican trener i bivsa plaivacica da implementira. Da li ce to imati efekta vidjet cemo. Svjetsko seniorsko prvenstvo je krajem godine i vjerujem da ce se i Lana i Jovan i Emir naci na njemu.
Hakiz
Posts: 39907
Joined: 30/07/2015 20:01

#261 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by Hakiz »

Bio dokumentarac o timu koji igra australijski fudbal. I završi se utakmica, neki igrači idu u ledenu kupku, a neki idu u vruću kupku. Nemaju svi isti tretman za opuštanje zato što se razlikuju. Meniji prilagođeni svakom igraču posebno, ne da svi jedu ponedjeljkom ovo a utorkom ono, nego svaki ima svoj meni i za ponedjeljak i za utorak itd. Cipele, to jeste tene, da li neko ima ravna stopala, je li mu luk stopala visok ili nizak itd, pa su tene svakome pojedinačno prilagođene, ne ulošcima, nego je tena pravljena za svakog pojedinačno.. Pa onda psiholozi. Pa onda tretiranje povreda, ne može se svakom sportisti ista povreda tretirati na isti način. I sama dostupnost terapije, koliko nakon povrede treba Lani da dođe do doktora, fizijatra itd. Minuti, sati, dani, sedmice, mjeseci? I to bez pitanja kakvog kvaliteta su ti doktori, samo da se do nekog dođe.

Ima puno stvari koje utiču na vrhunske rezultat, treneri su samo jedan dio. Može neko biti talenat i imati sjajnog trenera, ali ako nabrojane stvari sportista nema u jednom trenutku dolaze posljedice neimanja tih uslova. A to obično dođe kada se počinje dolaziti na vrhunski nivo, kada gram više u tenama može značiti da li će neko za stotinku sekunde biti brži i osvojiti kvalifikacije, medalju ili se vraća kući da ga naši "stručnjaci" pljuju.
User avatar
konektovan
Posts: 40073
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#262 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by konektovan »

hrasno38 wrote: 26/07/2021 12:17
El_comadante wrote: 26/07/2021 11:41

pa dobro sad neočekujem medju, ali s obizrom na formu i rezultate u ovoj godini očekivao sam minimalno polufinale i kao što kažeš ako se otvori/potrefi onda i finale. jer u ovoj godini je imala rezultat koji bi joj garantovao polufinale da je bila blizu tome. ovde je govora bilo kako naši neznaju tempirati formu za OI, dakle da je ponovila isti rezultat i ga popravila, kao i svi drugi ozbiljni sporitsti, mogla je laganao u polufinale. e to je problem
Pogledaj rezultate Sare Sjostrom svjetske prvakinje i rekorderke pa ces vidjeti takodje da joj rezultati nisu na nivou onih koji su bili do OI. Ona je imala samo 3 stotinke bolji rezultat od Lane u ovoj godini. Ono druze sto ti ne razumijes a izgleda i niko ovdje je to da je djevocica od 15 godina koja je do "jucer" Saru i ostale plivacice gledala samo na TV-u dosla u situaciju da se takmici sa njima. Vrlo tesko je skoro pa nemoguce u tim godinama konstatno plivati te odlicne rezultate jer njen rezultat na 100m delfin je vise nego iznenadjenje. Tako da je ovo kako je plivala Lana bar za mene upravo otprilike ono sto sam ocekivao....dvije plivacice su je dejlile do polufinala i 19 mjesto od 33 je ODLICNO! Dakle ne mozes u plivanju od nekoga ko ima 15 godina u mjesec dana ocekivati da ce konstatntno plivati svoje najbolje rezultate. To mogu samo bas posebni i oni 1 od milijarde.
I SVI PRESKACETE ILI NE ZNATE DA JE LANA PRIJE SAMOG ODLASKA NA EVROPSKO JUNIORSKO PRVENSTVO SANIRALA DVOSTRUKO NAPUKNUCE KOSTI U STOPALU TAKO DA JE SVE OVO STO JE POSTIGLA JOS VECE I ZNACAJNIJE!
Zadnji dio posta..mnogi nemaju pojma o tome .
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#263 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by El_comadante »

hrasno38 wrote: 26/07/2021 12:17
El_comadante wrote: 26/07/2021 11:41

pa dobro sad neočekujem medju, ali s obizrom na formu i rezultate u ovoj godini očekivao sam minimalno polufinale i kao što kažeš ako se otvori/potrefi onda i finale. jer u ovoj godini je imala rezultat koji bi joj garantovao polufinale da je bila blizu tome. ovde je govora bilo kako naši neznaju tempirati formu za OI, dakle da je ponovila isti rezultat i ga popravila, kao i svi drugi ozbiljni sporitsti, mogla je laganao u polufinale. e to je problem
Pogledaj rezultate Sare Sjostrom svjetske prvakinje i rekorderke pa ces vidjeti takodje da joj rezultati nisu na nivou onih koji su bili do OI. Ona je imala samo 3 stotinke bolji rezultat od Lane u ovoj godini. Ono druze sto ti ne razumijes a izgleda i niko ovdje je to da je djevocica od 15 godina koja je do "jucer" Saru i ostale plivacice gledala samo na TV-u dosla u situaciju da se takmici sa njima. Vrlo tesko je skoro pa nemoguce u tim godinama konstatno plivati te odlicne rezultate jer njen rezultat na 100m delfin je vise nego iznenadjenje. Tako da je ovo kako je plivala Lana bar za mene upravo otprilike ono sto sam ocekivao....dvije plivacice su je dejlile do polufinala i 19 mjesto od 33 je ODLICNO! Dakle ne mozes u plivanju od nekoga ko ima 15 godina u mjesec dana ocekivati da ce konstatntno plivati svoje najbolje rezultate. To mogu samo bas posebni i oni 1 od milijarde.
I SVI PRESKACETE ILI NE ZNATE DA JE LANA PRIJE SAMOG ODLASKA NA EVROPSKO JUNIORSKO PRVENSTVO SANIRALA DVOSTRUKO NAPUKNUCE KOSTI U STOPALU TAKO DA JE SVE OVO STO JE POSTIGLA JOS VECE I ZNACAJNIJE!
sve ja shvatam, neoečjem ja od Lane da bude favorit za medalju, neočekujem od nje da pliva u 5 disciplina kao Phelps. ali ipak očekujem da prodje u polufinale. vidiš recimo koliko može plivačica biti iz jedne zemlje? u atletici i drugim sportovima je 4. koliko boljih od nje nije došlo na OI zbog recimo kvote nacinalne. a onda isto očekujem ako več ne nadmaši svoj rezultat onda da bude blizu istog. i tako ima tu još stvari ali ja neočekujem medalju niti kažem da je favorit za prolazak dalje. onaj snimak, jeli bio Beograd, koliko je ostavila drugu iza sebe? za barem dvije dužine tijela. od iste djevojke ipak očekujem nešto više od 19 mjesta bez obzira na sve.
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#264 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by hrasno38 »

El_comadante wrote: 26/07/2021 16:55
hrasno38 wrote: 26/07/2021 12:17

Pogledaj rezultate Sare Sjostrom svjetske prvakinje i rekorderke pa ces vidjeti takodje da joj rezultati nisu na nivou onih koji su bili do OI. Ona je imala samo 3 stotinke bolji rezultat od Lane u ovoj godini. Ono druze sto ti ne razumijes a izgleda i niko ovdje je to da je djevocica od 15 godina koja je do "jucer" Saru i ostale plivacice gledala samo na TV-u dosla u situaciju da se takmici sa njima. Vrlo tesko je skoro pa nemoguce u tim godinama konstatno plivati te odlicne rezultate jer njen rezultat na 100m delfin je vise nego iznenadjenje. Tako da je ovo kako je plivala Lana bar za mene upravo otprilike ono sto sam ocekivao....dvije plivacice su je dejlile do polufinala i 19 mjesto od 33 je ODLICNO! Dakle ne mozes u plivanju od nekoga ko ima 15 godina u mjesec dana ocekivati da ce konstatntno plivati svoje najbolje rezultate. To mogu samo bas posebni i oni 1 od milijarde.
I SVI PRESKACETE ILI NE ZNATE DA JE LANA PRIJE SAMOG ODLASKA NA EVROPSKO JUNIORSKO PRVENSTVO SANIRALA DVOSTRUKO NAPUKNUCE KOSTI U STOPALU TAKO DA JE SVE OVO STO JE POSTIGLA JOS VECE I ZNACAJNIJE!
sve ja shvatam, neoečjem ja od Lane da bude favorit za medalju, neočekujem od nje da pliva u 5 disciplina kao Phelps. ali ipak očekujem da prodje u polufinale. vidiš recimo koliko može plivačica biti iz jedne zemlje? u atletici i drugim sportovima je 4. koliko boljih od nje nije došlo na OI zbog recimo kvote nacinalne. a onda isto očekujem ako več ne nadmaši svoj rezultat onda da bude blizu istog. i tako ima tu još stvari ali ja neočekujem medalju niti kažem da je favorit za prolazak dalje. onaj snimak, jeli bio Beograd, koliko je ostavila drugu iza sebe? za barem dvije dužine tijela. od iste djevojke ipak očekujem nešto više od 19 mjesta bez obzira na sve.
Bolan nebio nemoj se ljutiti ali ne razumijes sport...bar plivanje. Samim tim sto je ispunila olimpijsku A normu Lana Pudar je napravila nesto ogromno. Znaci sa 15 godina u plivanju imati preko 900 FINA bodova je OGROMNO i sve poslije toga za to godiste predstavlja samo iskustvo.Ona jeste sebi to postavila kao imperativ ali ni jedan trener joj to ne bi postavio kao imperativ. I ne mozes covjece uporedjivati ni Beograd ni evropsko juniorsko sa OI. Lana Pudar prije OI je imala 28 rezultat u svijetu za 2021 godinu u 100 delfin a zavrsila je kao 19-ta! Cica mica gotova prica. Ti ocekujes nesto sto nije objektivno. To bi bilo isto da kazes da ocekujes da Dzeko igra ko Mesi. Deko je dobar ali nece nikada biti Mesi. Nemojte biti nerealni navijaci. Plivanje je jedan od 3-4 najteza sporta i vrlo tesko je kada dodjes na ovaj nivo rezultata svoje rezultate ponavljati i popravljati. Da bi mogla plivati ovaj svoj rezultat konstatntno mora bar za pola sekunde ga skinuti a za to treba vremena, treniranja, odricanja,....svega. Ona ako za sekundu skine sadasnji rezultat do sljedecih OI to ce biti nevidjeno dobro i tada ce bez problema isplivati polufinale. Dug je put do prvih osam!
Iker C
Posts: 3006
Joined: 04/07/2010 11:48

#265 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by Iker C »

Za drzavu BiH koje nema olimpijsku medalju , Lana Pudar je cudo od djeteta.
U svim drugim drzavama koje imaju tradiciju postizanja sportskih uspjeha Lana Pudar bi bila tek jedna od sportasica koja obecava da bi mozda nekad nesto mogla postici i kojoj mediji ne bi pridavali paznju.
funeral blues
Posts: 1763
Joined: 08/02/2011 11:15

#266 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by funeral blues »

U slučaju da nekad Lana bude čitala ovaj forum, samo preskoči sve postove (osim ovog :D ) i računaj da imaš podršku većine raje, kakve god rezultate budeš imala :bih: :bih: :bih: :bih:
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#267 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by oruzana_pobuna »

funeral blues wrote: 26/07/2021 18:03 U slučaju da nekad Lana bude čitala ovaj forum, samo preskoči sve postove (osim ovog :D ) i računaj da imaš podršku većine raje, kakve god rezultate budeš imala :bih: :bih: :bih: :bih:
+1
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#268 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by El_comadante »

hrasno38 wrote: 26/07/2021 17:03
El_comadante wrote: 26/07/2021 16:55

sve ja shvatam, neoečjem ja od Lane da bude favorit za medalju, neočekujem od nje da pliva u 5 disciplina kao Phelps. ali ipak očekujem da prodje u polufinale. vidiš recimo koliko može plivačica biti iz jedne zemlje? u atletici i drugim sportovima je 4. koliko boljih od nje nije došlo na OI zbog recimo kvote nacinalne. a onda isto očekujem ako več ne nadmaši svoj rezultat onda da bude blizu istog. i tako ima tu još stvari ali ja neočekujem medalju niti kažem da je favorit za prolazak dalje. onaj snimak, jeli bio Beograd, koliko je ostavila drugu iza sebe? za barem dvije dužine tijela. od iste djevojke ipak očekujem nešto više od 19 mjesta bez obzira na sve.
Bolan nebio nemoj se ljutiti ali ne razumijes sport...bar plivanje. Samim tim sto je ispunila olimpijsku A normu Lana Pudar je napravila nesto ogromno. Znaci sa 15 godina u plivanju imati preko 900 FINA bodova je OGROMNO i sve poslije toga za to godiste predstavlja samo iskustvo.Ona jeste sebi to postavila kao imperativ ali ni jedan trener joj to ne bi postavio kao imperativ. I ne mozes covjece uporedjivati ni Beograd ni evropsko juniorsko sa OI. Lana Pudar prije OI je imala 28 rezultat u svijetu za 2021 godinu u 100 delfin a zavrsila je kao 19-ta! Cica mica gotova prica. Ti ocekujes nesto sto nije objektivno. To bi bilo isto da kazes da ocekujes da Dzeko igra ko Mesi. Deko je dobar ali nece nikada biti Mesi. Nemojte biti nerealni navijaci. Plivanje je jedan od 3-4 najteza sporta i vrlo tesko je kada dodjes na ovaj nivo rezultata svoje rezultate ponavljati i popravljati. Da bi mogla plivati ovaj svoj rezultat konstatntno mora bar za pola sekunde ga skinuti a za to treba vremena, treniranja, odricanja,....svega. Ona ako za sekundu skine sadasnji rezultat do sljedecih OI to ce biti nevidjeno dobro i tada ce bez problema isplivati polufinale. Dug je put do prvih osam!
ti da šta znaš nebi za Želju navijao, šala mala. hajd ti meni reci zar previše očekujem od nje samo da ponovi rezultat ili barem približno rezultatu koji je več ostvaria? zar je to problem? haj da ona nema daleko bolji rezultat od ovoga u ovoj godini pa bi čovjek rekao OK previše tražim.
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#269 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by hrasno38 »

El_comadante wrote: 26/07/2021 19:01
hrasno38 wrote: 26/07/2021 17:03

Bolan nebio nemoj se ljutiti ali ne razumijes sport...bar plivanje. Samim tim sto je ispunila olimpijsku A normu Lana Pudar je napravila nesto ogromno. Znaci sa 15 godina u plivanju imati preko 900 FINA bodova je OGROMNO i sve poslije toga za to godiste predstavlja samo iskustvo.Ona jeste sebi to postavila kao imperativ ali ni jedan trener joj to ne bi postavio kao imperativ. I ne mozes covjece uporedjivati ni Beograd ni evropsko juniorsko sa OI. Lana Pudar prije OI je imala 28 rezultat u svijetu za 2021 godinu u 100 delfin a zavrsila je kao 19-ta! Cica mica gotova prica. Ti ocekujes nesto sto nije objektivno. To bi bilo isto da kazes da ocekujes da Dzeko igra ko Mesi. Deko je dobar ali nece nikada biti Mesi. Nemojte biti nerealni navijaci. Plivanje je jedan od 3-4 najteza sporta i vrlo tesko je kada dodjes na ovaj nivo rezultata svoje rezultate ponavljati i popravljati. Da bi mogla plivati ovaj svoj rezultat konstatntno mora bar za pola sekunde ga skinuti a za to treba vremena, treniranja, odricanja,....svega. Ona ako za sekundu skine sadasnji rezultat do sljedecih OI to ce biti nevidjeno dobro i tada ce bez problema isplivati polufinale. Dug je put do prvih osam!
ti da šta znaš nebi za Želju navijao, šala mala. hajd ti meni reci zar previše očekujem od nje samo da ponovi rezultat ili barem približno rezultatu koji je več ostvaria? zar je to problem? haj da ona nema daleko bolji rezultat od ovoga u ovoj godini pa bi čovjek rekao OK previše tražim.
Da se vratimo na [pocetak i da te podsjetim da ne pricamo ovdje o seniorskoj plivacici nego o djevojcici od 15 godina i tu se aposlutno sva prica zavrsava. To sto je ona postigla tad taj rezultat to je bio taj trenutak i rezultat ajde da kazem jaci od onoga sto bi bilo normalno za nju. Ona je poslije toga plivala tri puta 100m delfin i nije postigla taj rezultat ali nije ga ni puno pokvarila i u tome je poenta. Sara Sjostrom je plivala ove godine samo 3 stotinke bolje od Lane i poslje je taj rezultat u svim trkama kvarila. Kako da ti objasnim da bi privatio....da bi Lana mogla da hladno udje u polufinale morala je imati kao svvoj rezultat 56.40 a ne 57.40 jer tada kada bi pokvarila plivala bi ovaj drugi rezultat i usla u polufinale. Jednostavno prihvati da je ovo takmicenje seniora a da je ona jos uvijek NAjMLADJI JUNIOR. Znaci ove godine je tek usla u juniore i jos dvije sezone pliva u toj dobnoj skupini. Dakle ima pred sobom jos dva juniorska prvenstva a na OI su seniori sa najboljim rezultatima na svijetu. ONA JE DIJETE ALI POSEBNO DIJETE NARAVNO U POZITVNOM SMIISLU koje je napravilo rezultat odraslih ali je nemoguce da ga ponavlja i oscilacije u tom godistu su nesto sto najnormalnije na svijetu. Ona i jeste napravila priblizan rezultat ali ne dovoljan za polufinale. Nemoj se ljutiti ali zaista postavljas pitanja covjeka koji se ne razumijes u ono sto se zove "nauka u sportu". Moj sin je bio plivac dugo godina i znam u dusu kako dise jedan plivac i sta znaci ponoviti svoj najbolji rezultat. To je prava rijetkost u omladinskim pogonima da ti kada dodjes do jednog vrijednog rezultata stalno ga ponavljas. Ne ide to tako druze vjeruj mi.....na papiru je sve lako i sa tribina ali na samom sportskom borilistu i te kako nije. U psortovima u kojima se takmicis protiv vremena sve je vrlo komplikovano i zajebano i 100 faktora utice na rezultat. Kada bi ti rekao da voda u bazenu utice na rezultat ne bi vjerovao jer nije svugdje ista voda i nije svugdje isti otpor tijela u vodi. Kvalitet kostima, ishrana, kvalitet sna, kvalitet disanja u vodi...u delfinu dovoljno je da samo napravis jedan pogresan udisaj i ode sve niz brdo....a da ne pricamo na psiholoskoj pripremi ili sto kaze najejednostavnije forimas ispred da je dovoljno prije trke da fasujes proljev i odmah nisi svoj. E sve to se ispravlja i dovodi do savrsenstva sa godinama a sa 15 si tek na pocetku toga puta. A Zeljo....ma vjeruj mi da sam vise skako za Velez zadnjih dana nego za Zelju :)
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#270 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by karanana »

Sjo,djevojcica od 15 godina. Pa sa 14-15 godina se osvajaju medalje i ruse rekordi. Znaci to djevojcica od 15 godina mani. Ona da bi bila kandidatkinja za medalju sa 18-19 na sljedecoj olimpijadi mora da bude bolja od 19 mjesta u svojoj disciplini jer ostalih 18 nece lezati, tipkati po telefonu i grickati chips ko sto ja sada radim. Dosta njene danasnje konkurencije je 16-17 a rezultati su tu, i onda ce ti 16-17 godisnjaci bit 19-20 na iducoj olipimpijadi, pa sta cemo onda? Ili cemo 2024 reci da njen vrhunac dolazi 2028. Sa 15 se prepoznaju medaljisti i oni koji ce dominirat naredne dvije mozda i tri olimpijade. Ona je super ali se i uslo sa smijesnim ocekivanjima. Tako cesto udjemo sa nekim ocekivanjima jer su neke individue ili grupe dobro pokazale u raznoraznim juniorskim ili kadetskim takmicenjima po evropi i kada dodju medju "ljude" nidje ih, potpuno druga razina konkurencije, kvalitete i naboja.
Sta bi sa aminom kajtaz?
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#271 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by hrasno38 »

karanana wrote: 27/07/2021 06:29 Sjo,djevojcica od 15 godina. Pa sa 14-15 godina se osvajaju medalje i ruse rekordi. Znaci to djevojcica od 15 godina mani. Ona da bi bila kandidatkinja za medalju sa 18-19 na sljedecoj olimpijadi mora da bude bolja od 19 mjesta u svojoj disciplini jer ostalih 18 nece lezati, tipkati po telefonu i grickati chips ko sto ja sada radim. Dosta njene danasnje konkurencije je 16-17 a rezultati su tu, i onda ce ti 16-17 godisnjaci bit 19-20 na iducoj olipimpijadi, pa sta cemo onda? Ili cemo 2024 reci da njen vrhunac dolazi 2028. Sa 15 se prepoznaju medaljisti i oni koji ce dominirat naredne dvije mozda i tri olimpijade. Ona je super ali se i uslo sa smijesnim ocekivanjima. Tako cesto udjemo sa nekim ocekivanjima jer su neke individue ili grupe dobro pokazale u raznoraznim juniorskim ili kadetskim takmicenjima po evropi i kada dodju medju "ljude" nidje ih, potpuno druga razina konkurencije, kvalitete i naboja.
Sta bi sa aminom kajtaz?
Daj mi primjer u plivanju, posto ovdje o tome pricamo, nekoga ko je sa 14-15 godina rusio rekord. Jeste rusio rekord ali drzavni, kadetski i to je Lana i uradila. Ona je ubjedljivo najmladja od 33 plivacice ckoje su nastupile a opet nije zadnja. Evo u linku ispod je zbirni rezultat 100m delfin sa godistima plivaca....malo pogledaj pa se nadam da ces se bar sekundu postidjeti kad vidis Lanino godiiste i godista ostalih plivacica!!!!

https://olympics.com/tokyo-2020/olympic ... ------.pdf
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#272 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by oruzana_pobuna »

:thumbup:
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#273 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by oruzana_pobuna »

karanana wrote: 27/07/2021 06:29 Sjo,djevojcica od 15 godina. Pa sa 14-15 godina se osvajaju medalje i ruse rekordi. Znaci to djevojcica od 15 godina mani. Ona da bi bila kandidatkinja za medalju sa 18-19 na sljedecoj olimpijadi mora da bude bolja od 19 mjesta u svojoj disciplini jer ostalih 18 nece lezati, tipkati po telefonu i grickati chips ko sto ja sada radim. Dosta njene danasnje konkurencije je 16-17 a rezultati su tu, i onda ce ti 16-17 godisnjaci bit 19-20 na iducoj olipimpijadi, pa sta cemo onda? Ili cemo 2024 reci da njen vrhunac dolazi 2028. Sa 15 se prepoznaju medaljisti i oni koji ce dominirat naredne dvije mozda i tri olimpijade. Ona je super ali se i uslo sa smijesnim ocekivanjima. Tako cesto udjemo sa nekim ocekivanjima jer su neke individue ili grupe dobro pokazale u raznoraznim juniorskim ili kadetskim takmicenjima po evropi i kada dodju medju "ljude" nidje ih, potpuno druga razina konkurencije, kvalitete i naboja.
Sta bi sa aminom kajtaz?
Expert za prdimahovinu je tu, dezurni forumski presipac supljeg u praznog
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#274 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by El_comadante »

hrasno38 wrote: 27/07/2021 09:45
karanana wrote: 27/07/2021 06:29 Sjo,djevojcica od 15 godina. Pa sa 14-15 godina se osvajaju medalje i ruse rekordi. Znaci to djevojcica od 15 godina mani. Ona da bi bila kandidatkinja za medalju sa 18-19 na sljedecoj olimpijadi mora da bude bolja od 19 mjesta u svojoj disciplini jer ostalih 18 nece lezati, tipkati po telefonu i grickati chips ko sto ja sada radim. Dosta njene danasnje konkurencije je 16-17 a rezultati su tu, i onda ce ti 16-17 godisnjaci bit 19-20 na iducoj olipimpijadi, pa sta cemo onda? Ili cemo 2024 reci da njen vrhunac dolazi 2028. Sa 15 se prepoznaju medaljisti i oni koji ce dominirat naredne dvije mozda i tri olimpijade. Ona je super ali se i uslo sa smijesnim ocekivanjima. Tako cesto udjemo sa nekim ocekivanjima jer su neke individue ili grupe dobro pokazale u raznoraznim juniorskim ili kadetskim takmicenjima po evropi i kada dodju medju "ljude" nidje ih, potpuno druga razina konkurencije, kvalitete i naboja.
Sta bi sa aminom kajtaz?
Daj mi primjer u plivanju, posto ovdje o tome pricamo, nekoga ko je sa 14-15 godina rusio rekord. Jeste rusio rekord ali drzavni, kadetski i to je Lana i uradila. Ona je ubjedljivo najmladja od 33 plivacice ckoje su nastupile a opet nije zadnja. Evo u linku ispod je zbirni rezultat 100m delfin sa godistima plivaca....malo pogledaj pa se nadam da ces se bar sekundu postidjeti kad vidis Lanino godiiste i godista ostalih plivacica!!!!

https://olympics.com/tokyo-2020/olympic ... ------.pdf
znaš, ti pratiš pliavnje i znaš bolje od svi nas forumaša, a ja i karanan to poredimo možda malo i sa drugim sportovima prije svega atletikom pa kontamo to tako i ovde funkcioniše ali očito ni blizu. a dobro je kad ima neko da obajsni to malo bolje.
User avatar
Better Man
Posts: 16689
Joined: 01/10/2006 20:10

#275 Re: LANA PUDAR, naša najbolja sportistkinja

Post by Better Man »

Da jednom za sva vremena ovdje raščistimo. Lana Pudar je ove godine napravila vrhunske i senzacionalne rezultate. Njen nastup na OI sa samo 15 godina je ogroman uspjeh. Onaj ko je očekivao od Lane medalju na OI je zaista bio nerealan. Njen nastup je za njene godine odličan. Tek na slijedećim OI možemo očekivati prave rezultate. Lana je još u razvoju, a i tek je zaliječila gadnu povredu, tako da je sve ovo do sad odlično. Pa jedna Janica na svojim prvim OI u Naganu 1998. godine je imala solidne rezultate i onda je 2002. godine eksplodirala u Salt Lake Cityu,a došla je kao autsajder zbog lošeg starta sezone u SK i problema s leđima. u Torino je došla kao apsolutna fasvortkinja za svih 5 zlatnih medalja, ali je pokosi viroza i uzme jedno zlato i jedno srebro. Kakve bi rezultate u skijanju i rekorde postavila Janica da nije imala te silne povrede i lomove. Lana samo treba da nastavi marljivo da radi i nesumnjam da će doći do još višeg nivoa i rezultata.
Locked