Lakiranje prozora?

Post Reply
tap3ah75
Posts: 5996
Joined: 07/09/2009 14:14

#1 Lakiranje prozora?

Post by tap3ah75 »

Ispucali nam prozori s vanjske strane ... ta strana stana je izložena suncu povadan.

Prozori su novi postavljeni prije nekih 6-7 godina. Jbga nisam ih barnuo od tada.

Može li se to u kućnoj radinosti srediti ili moram majstore ganjati. Ima li ko iskustva.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2 Re: Lakiranje prozora?

Post by Maraschino »

tap3ah75 wrote:Ispucali nam prozori s vanjske strane ... ta strana stana je izložena suncu povadan.

Prozori su novi postavljeni prije nekih 6-7 godina. Jbga nisam ih barnuo od tada.

Može li se to u kućnoj radinosti srediti ili moram majstore ganjati. Ima li ko iskustva.
Cime su ofarbani u zavrsnici, sandolin ili lak?

Ta strana je najkriticnija jer kada pokisne pa ugrije sunce tada se drvo naglo isusuje i dolazi do pucanja.
tap3ah75
Posts: 5996
Joined: 07/09/2009 14:14

#3 Re: Lakiranje prozora?

Post by tap3ah75 »

Maraschino wrote:
tap3ah75 wrote:Ispucali nam prozori s vanjske strane ... ta strana stana je izložena suncu povadan.

Prozori su novi postavljeni prije nekih 6-7 godina. Jbga nisam ih barnuo od tada.

Može li se to u kućnoj radinosti srediti ili moram majstore ganjati. Ima li ko iskustva.
Cime su ofarbani u zavrsnici, sandolin ili lak?

Ta strana je najkriticnija jer kada pokisne pa ugrije sunce tada se drvo naglo isusuje i dolazi do pucanja.
Hebiga nemam pojma čime je ofarbano.

Kako se to može skontati?
DonieBrasco
Posts: 15516
Joined: 31/08/2016 16:09

#4 Re: Lakiranje prozora?

Post by DonieBrasco »

Imam slican problem sa prozorima, i mene zanima da li je moguce drvo popraviti i na koji nacin.

Jednom sam cuo da ima metoda da se prvo stari lak skine, a onda ostecenja saniraju gitom, potovm sve fino ismirgla pa opet premaze odgovarjucim sredstivima, lakom.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5 Re: Lakiranje prozora?

Post by Maraschino »

tap3ah75 wrote:
Maraschino wrote:
tap3ah75 wrote:Ispucali nam prozori s vanjske strane ... ta strana stana je izložena suncu povadan.

Prozori su novi postavljeni prije nekih 6-7 godina. Jbga nisam ih barnuo od tada.

Može li se to u kućnoj radinosti srediti ili moram majstore ganjati. Ima li ko iskustva.
Cime su ofarbani u zavrsnici, sandolin ili lak?

Ta strana je najkriticnija jer kada pokisne pa ugrije sunce tada se drvo naglo isusuje i dolazi do pucanja.
Hebiga nemam pojma čime je ofarbano.

Kako se to može skontati?
:D

Koje je boje, ima li glanca, je li drvo prekriveno ili se vidi struktura...?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#6 Re: Lakiranje prozora?

Post by Maraschino »

DonieBrasco wrote:Imam slican problem sa prozorima, i mene zanima da li je moguce drvo popraviti i na koji nacin.

Jednom sam cuo da ima metoda da se prvo stari lak skine, a onda ostecenja saniraju gitom, potovm sve fino ismirgla pa opet premaze odgovarjucim sredstivima, lakom.
Tako nekako.
Ne moras svu farbu skinuti nego onu sto je losa odnosno ispucala ili se nadigla. Dobro ovu ismirglati, usisati i onda se vide pukotine. Te pukotine se najbolje urade dvijekomponentnim kitom(onaj za auta). Nanijeti i ismirglati do zeljenog efekta. Sve ofarbati temeljnom bojom za drvo. Blago ismigrlati, oprati prozor i zeljenom farbom farbati. Coskovi se mogu acrilat kitom kitovati ali onaj sto na njemu pise da moze farba preko njega.
Post Reply