Lajcak na testu na FTV-u

User avatar
Bihac_4_ever
Posts: 608
Joined: 21/05/2007 20:34

#1 Lajcak na testu na FTV-u

Post by Bihac_4_ever »

Miroslav Lajčak: Samo jedna Bosna i Hercegovina postoji i tako će zauvijek biti
Sarajevo, 26.10.2008 - FTV

Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Miroslav Lajčak gostujući u emisiji FTV Dnevnik D izjavio je da Bosna i Hercegovina jeste zajednička država i tako će zauvijek biti, nema smisla iko da igra sa bilo kakvim drugim nekim insinuacijama. Samo postoji jedna Bosna i Hercegovina ovakva kakava ona jeste, sa ovakvim ustavom i sa ovakvim unutarnjim uređenjem, i ja sam već umoran od ponavljanja, rekao je Lajčak. Pitajmo političare a šta ste uradili, koliko ste radnih mjesta ostvarili, šta ste uradili da ova zemlja ide naprijed, prema evropskoj integraciji? Dovoljno je ove šuplja priča oko ukidanja ili otcjepljenja, nema ništa od toga, samo jedna BiH postoji i tako će zauvijek biti, rekao je Lajčak odgovarajući na pitanje urednika FTV Sanjina Bećiragića u emisij Dnevnik D, koju možete pogledati na našem portalu.
Lajčak će biti gost i kontakt emisije FTV-a »Odgovorite ljudima« u utorak u 18:30 sati. Pitanja će Lajčaku tada moći postavljati građani.

Razgovor mozete gledati na ovom inku:
http://www.rtvfbih.ba/loc/template.wbsp ... 7&id=19784

Image
dugacki
Posts: 416
Joined: 16/06/2006 07:17

#2 Re: Lajcak na testu na FTV-u

Post by dugacki »

Bosna se raspada vec 20 godina a Srbiju je sve teze naci na karti.Jel' ono i Vojvodina hoce da prizna Kosovo?
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#3 Re: Lajcak na testu na FTV-u

Post by Orbini »

Sarajevcac wrote:Ako je Bosnjacima toliko stalo do BiH, zasto su skoro svu imovinu rasprodali u RS? Stanovi su prodati sigurno u 95% slucajeva.
To nije tacno, ima slucajeva ali je velik vecina zadrzala imovinu. Radi se uglavnom o dijaspori koja u par sedmica godisnjeg radije navrati u svoju kucu nego u drugi grad sa kojim nema nista.
A i da jeste neko zbog svoje bezbjednosti i politicke nesigurnosti prodao imovinu, to je znaci sila prilika. Bosnjacima je stalo do BiH jer nece da sljedece generacije budu ogranicene na geto.
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#4 Re: Lajcak na testu na FTV-u

Post by Leonid Breznjev »

Sarajevcac wrote: I ta dijaspora, sve manje i manje navraca. Draze im je da odu na more u Hrvatsku, Spaniju nego da obidju svoja sela u RS.
bice da im je dosta bradatih gmazova koji ih pri posjeti pozdravljaju sa tri prsta...
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#5 Re: Lajcak na testu na FTV-u

Post by Leonid Breznjev »

Sarajevcac wrote:
Arslan wrote: bice da im je dosta bradatih gmazova koji ih pri posjeti pozdravljaju sa tri prsta...
Bice da ih boli kurac za BiH jer izmedju sebe pricaju na svedskom a sa roditeljima na nasem jeziku.



pripazi malo na jezik...

a uostalom i ko da se vrati, ona sacica ljudi sto je ostala ziva... hajd Boga ti ne pricaj svasta..
User avatar
max_power
Posts: 901
Joined: 14/10/2005 04:41
Location: planeta Mars
Contact:

#6 Re: Lajcak na testu na FTV-u

Post by max_power »

Sarajevcac wrote:A kakvu BiH zamisljaju u RS, ako su tamo Bosnjaci rasprodali skoro svu imovinu, i vratili se uglavnom samo starci, a onim mladjim Bosnjacima ne pada na pamet da se vrate u RS (mada nemaju vise ni gdje da se vrate) jer im je ljepse u Svedskoj.
Bolje im je u Svedskoj trenutno, jer imaju posao, skolu, redovan izvor prihoda
A pare se stekaju, za povratak jednog dana... :D
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#7 Re: Lajcak na testu na FTV-u

Post by Orbini »

Sarajevcac wrote:
Orbini wrote:
Sarajevcac wrote:Ako je Bosnjacima toliko stalo do BiH, zasto su skoro svu imovinu rasprodali u RS? Stanovi su prodati sigurno u 95% slucajeva.
To nije tacno, ima slucajeva ali je velik vecina zadrzala imovinu. Radi se uglavnom o dijaspori koja u par sedmica godisnjeg radije navrati u svoju kucu nego u drugi grad sa kojim nema nista.
A i da jeste neko zbog svoje bezbjednosti i politicke nesigurnosti prodao imovinu, to je znaci sila prilika. Bosnjacima je stalo do BiH jer nece da sljedece generacije budu ogranicene na geto.
Helsinski komitet je rekao da je preko 50% imovine rasprodato, a jos 30% je u fazi prodaje ili zamjene.
A ta imovina sto je ostala je ostala uglavnom po selima koju niko nece.

I ta dijaspora, sve manje i manje navraca. Draze im je da odu na more u Hrvatsku, Spaniju nego da obidju svoja sela u RS.
Koji helsinski komitet i gdje je to rekao,... ne interesuju me tvoje lijepe zelje, gdje je to 50% imovine rasprodato. Ja sam dijasporac koji se krece u krugu dijasporaca iz svih gradova - i imovina, nekretnine, prodaja,.. je najcesca tema. Ama nigdje niko niodkuda nije potvrdio ni da se 10% odselilo u svom kraju, a ja isto to tvrdim za moje naselje u Banjaluci, i za mnoga druga.

Dalje, da nam je more draze, koji q se svakog ljeta u Banjaluci, Prijedoru,.. ne moze proci od stranih auta? Pa cak i da si u pravu, da dijaspora radije provede vrijeme na moru, to samo govori kakvo je stanje na terenu u rodnom gradu. Mani je moja kuca u BL najdraza, ali obicno provodim vrijeme u mojoj avliji i ne hodam po gradu jer mi se cetnistvo gadi a takodjer se i ne osjecam bezbjednim tamo gdje se zbog imena satanizujem i proglasavam neprijateljem. Moja avlija mi je sasvim dovoljna jer je to jedeino mjesto na svijet ugdje sam na svom. U Banjaluku ne dolazim punog srca ve cjednostavno zato sto nemam gdje. Neki koji su devedesetih zamjenili imovinu su se pokajali. Zato sto provode godisnji sguza na guz u nekim stanu u sarajevskoj Dobrinji gdje neznaju nikoga, a zbog imena nisu nesto puno privilegovani u Sarajevu, Zenici,...

Bosnjacima svugdje u svijetu i BiH je itekako stalo do BiH jer nam je to jedina domovina, nebitno kako se ocituje i dali ima pateticnog patriotizma. To je sila prilika, ljudi psuju BiH, navode je kao tesku obavezu ali jedva docekaju da dole dodju i crknu od muke ako koje ljeto to preskoce. Valjda ja to znam bolje nego ti. Tebi je BiH samo jedna od teritorija gdje jos zive Srbi. Bosnjacima je jedina i to ti ne mozes skontati cak i da pokusas. Cak i djeca koja natucaju bosanski su svakako svjesni da su stranci tamo gdje zive(htjeli ili ne) i itekako znaci da su svjesni odakle vode porjeklo i itekako im znaci da te veze odrzavaju. Koji vrag tjera stotine hiljada ljudi u Bih svake godine kada je jeftinije ljetovati na Karibima, Azurnoj obali,..

Nego momak, dali ti diskriminaciju u RS i motivaciju za iseljavanje dozivljavas kao politicki domet? Sticem utisak da likujes nad silom prilika gdje navijas za etnicko ciscenje. Ako je tako, mozda je bolje da potrazis neki drugi forum. Sta BiH znaci Bosnjacima ne mozes skontati jer nisi u situaciji kao mi i nemas alternative kao mi.
Last edited by Orbini on 26/10/2008 10:38, edited 2 times in total.
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#8 Re: Lajcak na testu na FTV-u

Post by Leonid Breznjev »

ma daj ba pustite ga, neka umislja sta god hoce... imam osjecaj da nece jos dugo.. :D :D
User avatar
Bihac_4_ever
Posts: 608
Joined: 21/05/2007 20:34

#9 Re: Lajcak na testu na FTV-u

Post by Bihac_4_ever »

Vidim da neki ovdje svrsavaju na rijec "podjela",Sarajevac pokusaj sebe sam podjeliti na tri dijela,pa da vidim jel to moguce,Bosna je kao bice,koje nemozes podjeliti NIKAD,ona je toliko upletena sama u sebe da se nema sanse da se rasplete...pogledaj etnicku kartu i uvjeri se,jos nesto svaka cast Lajcaku sto je rekao istinu,BH ce biti ovakva kakva jest!

Sad znamo svi na cemu smo i de sad vise jednom da zaboravimo Dodu i Lepog,ajmo naprijed!!!
escobar_
Posts: 341
Joined: 17/03/2008 22:30
Location: 0111010001111010
Contact:

#10 Re: Lajcak na testu na FTV-u

Post by escobar_ »

Bihac_4_ever wrote:Vidim da neki ovdje svrsavaju na rijec "podjela",Sarajevac pokusaj sebe sam podjeliti na tri dijela,pa da vidim jel to moguce,Bosna je kao bice,koje nemozes podjeliti NIKAD,ona je toliko upletena sama u sebe da se nema sanse da se rasplete...pogledaj etnicku kartu i uvjeri se,jos nesto svaka cast Lajcaku sto je rekao istinu,BH ce biti ovakva kakva jest!

Sad znamo svi na cemu smo i de sad vise jednom da zaboravimo Dodu i Lepog,ajmo naprijed!!!
Ti jarane, uz dužno poštovanje, živiš u zabludi. E jesi me nasmijao sad, svaka ti čast... :lol: :lol:
leo karan
Posts: 3050
Joined: 05/10/2008 13:53
Location: :8

#11 Re: Lajcak na testu na FTV-u

Post by leo karan »

Sarajevcac wrote:Ako je Bosnjacima toliko stalo do BiH, zasto su skoro svu imovinu rasprodali u RS? Stanovi su prodati sigurno u 95% slucajeva Na sto ce se vratiti u RS? Hoce li dizati kredite da ponovo kupe stanove u RS?
iz vise razloga su raspordali i zamijenili svoju imovinu, a nijedan nije taj da im nije stalo do BiH.
jel treba da budemo gradjani drugog reda tamo?
da se ne smije pustiti glasno muzika, kurcit po mahali :) igrat lopte s rajom, cugat u parku, sto radi bosnjacki omladinac po sarajevu, nekad i u drustu srba omladinaca koji su bili u ratu po beogradima
da ces ako imas malo vise para biti trn u oku lokalcima i meta raznim fakinima i kriminalcima
.
.
.
sto bi se neko vratio u svoj stan na dobrinji (RS) kad mu ga je bolje zamijeniti za stan par blokova dalje
dajem primjer dobrinje jer tu vjerovatno zivis
User avatar
Bihac_4_ever
Posts: 608
Joined: 21/05/2007 20:34

#12 Re: Lajcak na testu na FTV-u

Post by Bihac_4_ever »

escobar_ wrote:
Bihac_4_ever wrote:Vidim da neki ovdje svrsavaju na rijec "podjela",Sarajevac pokusaj sebe sam podjeliti na tri dijela,pa da vidim jel to moguce,Bosna je kao bice,koje nemozes podjeliti NIKAD,ona je toliko upletena sama u sebe da se nema sanse da se rasplete...pogledaj etnicku kartu i uvjeri se,jos nesto svaka cast Lajcaku sto je rekao istinu,BH ce biti ovakva kakva jest!

Sad znamo svi na cemu smo i de sad vise jednom da zaboravimo Dodu i Lepog,ajmo naprijed!!!
Ti jarane, uz dužno poštovanje, živiš u zabludi. E jesi me nasmijao sad, svaka ti čast... :lol: :lol:
Pa reci mi ti kako ces BH podjeliti,kako? Mozda ratom...dajte ljudi vise skontajte da nema logike u laznim pricama,ja nemam problem sa rs oni ce se sami ukinuti kad vidim koliko se ljudi iselilo,kad vidim koliko svake godine ljudi preda za penziono,koliko dijece upise svake godine osnovnu skolu itd. ovo nije fino,ali to je politika Milorada Dodika. Ko ce placati onolike penzionere recimo za 10god u rs? pa jos koja godina onda ce svaki radnik u rs morati placati jednog penzionera,a gdje su druge stvari? (djeciji dohodak ect.)

BiH ce se kad tad i to postepeno morati urediti centralizovano,penzioneri su samo jedan primjer,a sljedice i ostali...ostavimo to malo kraju gledajmo investicije irazvoj,a ove stva
ri oko otcjepljenja i ukidanja trebamo ostaviti u kraj,sami ce politicari i sto je najvaznije narod primjetiti da ovakvim ustrojstvom nemozemo dugo,barem onaj manji entitet.

BH politika ce se u zadnjoj sekundi probuditi,nazalost tek tad...narod moze promjeniti,ako hoce.
User avatar
max_power
Posts: 901
Joined: 14/10/2005 04:41
Location: planeta Mars
Contact:

#13 Re: Lajcak na testu na FTV-u

Post by max_power »

Sarajevcac wrote:
max_power wrote: Bolje im je u Svedskoj trenutno, jer imaju posao, skolu, redovan izvor prihoda
A pare se stekaju, za povratak jednog dana... :D
A-ha :)
Aaaa-haaaa :-)
Sto ti je to cudno, i gastarbajteri su se vracali u velikom broju kad zarade neki kapital. Takvi su nasi ljudi, nemogu bez svoje rodne grude. Ja sam ove godine sveukupno proveo 4 mjeseca tamo gdje mi "ne pada na pamet da se vratim", po tvojim rijecima. Eto. Pozdrav iz Svedske :D
User avatar
Bihac_4_ever
Posts: 608
Joined: 21/05/2007 20:34

#14 Re: Lajcak na testu na FTV-u

Post by Bihac_4_ever »

Sarajevcac wrote:
Bihac_4_ever wrote: Pa reci mi ti kako ces BH podjeliti,kako? Mozda ratom...dajte ljudi vise skontajte da nema logike u laznim pricama,ja nemam problem sa rs oni ce se sami ukinuti kad vidim koliko se ljudi iselilo,kad vidim koliko svake godine ljudi preda za penziono,koliko dijece upise svake godine osnovnu skolu itd. ovo nije fino,ali to je politika Milorada Dodika. Ko ce placati onolike penzionere recimo za 10god u rs? pa jos koja godina onda ce svaki radnik u rs morati placati jednog penzionera,a gdje su druge stvari? (djeciji dohodak ect.)

BiH ce se kad tad i to postepeno morati urediti centralizovano,penzioneri su samo jedan primjer,a sljedice i ostali...ostavimo to malo kraju gledajmo investicije irazvoj,a ove stva
ri oko otcjepljenja i ukidanja trebamo ostaviti u kraj,sami ce politicari i sto je najvaznije narod primjetiti da ovakvim ustrojstvom nemozemo dugo,barem onaj manji entitet.

BH politika ce se u zadnjoj sekundi probuditi,nazalost tek tad...narod moze promjeniti,ako hoce.
RS ima dosta manju javnu potrosnju u odnosu na BDP nego Federacija, a ako si iole sposoban da shvatis, znaces da je onda tvoj post besmislen.
Ja ti govorim o ciframa,koje su tacne...
User avatar
vee-jay
Posts: 8744
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#15 Re: Lajcak na testu na FTV-u

Post by vee-jay »

Evo pogledah ovaj interviju sa Mikijem Kolumbom i moram priznati

SVAKA MU JE NA MJESTU

-> Sta on ima da smijenjuje ljude koje narod nagradjuje

-> najbolja mi je cetvrta minuta intervijua :D :D :D :thumbup: :thumbup: :thumbup:
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#16 Re: Lajcak na testu na FTV-u

Post by The 51st State »

Sarajevcac wrote:
Bihac_4_ever wrote:
RS ima dosta manju javnu potrosnju u odnosu na BDP nego Federacija, a ako si iole sposoban da shvatis, znaces da je onda tvoj post besmislen.
Ja ti govorim o ciframa,koje su tacne...
Pa tacno je to, da je u Federaciji ogromni budzetski deficit, da RS ima veci bdp per capita nego Federacija, da su u RS manji porezi, da su vece plate, da je manja javna potrosnja u odnosu na BDP, da je bolja pokreivenostvo uvoza izvozom, da je manja nezaposlenost...

Svi ekonomski pokazatelji su na strani RS.[/quote]

da, sekovici traze otcjepljenje, birac pred unistenjem (opljackase braca litvanci), autoput u punom jeku se gradi, rafinerija samo sto nije...
User avatar
Bihac_4_ever
Posts: 608
Joined: 21/05/2007 20:34

#17 Re: Lajcak na testu na FTV-u

Post by Bihac_4_ever »

Ovaj sarajevac cudan,ja o Konju on o Pticama :lol:
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#18 Re: Lajcak na testu na FTV-u

Post by dallton »

dzaba se @sarajevcac nadas, nece bosanci van pc-a uzalud vam je sve - a kako cujem necete ni vi nigdje iz Nametnute BiH :lol:
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#19 Re: Lajcak na testu na FTV-u

Post by dallton »

Sarajevcac wrote:
Bihac_4_ever wrote:
RS ima dosta manju javnu potrosnju u odnosu na BDP nego Federacija, a ako si iole sposoban da shvatis, znaces da je onda tvoj post besmislen.
Ja ti govorim o ciframa,koje su tacne...
Pa tacno je to, da je u Federaciji ogromni budzetski deficit, da RS ima veci bdp per capita nego Federacija, da su u RS manji porezi, da su vece plate, da je manja javna potrosnja u odnosu na BDP, da je bolja pokreivenostvo uvoza izvozom, da je manja nezaposlenost...

Svi ekonomski pokazatelji su na strani RS.[/quote]

opet on po starom :lol: :lol: daj vise nadji neki novi propagandni trik, ovaj ti je skroz los
escobar_
Posts: 341
Joined: 17/03/2008 22:30
Location: 0111010001111010
Contact:

#20 Re: Lajcak na testu na FTV-u

Post by escobar_ »

Bihac_4_ever wrote:
escobar_ wrote:
Bihac_4_ever wrote:Vidim da neki ovdje svrsavaju na rijec "podjela",Sarajevac pokusaj sebe sam podjeliti na tri dijela,pa da vidim jel to moguce,Bosna je kao bice,koje nemozes podjeliti NIKAD,ona je toliko upletena sama u sebe da se nema sanse da se rasplete...pogledaj etnicku kartu i uvjeri se,jos nesto svaka cast Lajcaku sto je rekao istinu,BH ce biti ovakva kakva jest!

Sad znamo svi na cemu smo i de sad vise jednom da zaboravimo Dodu i Lepog,ajmo naprijed!!!
Ti jarane, uz dužno poštovanje, živiš u zabludi. E jesi me nasmijao sad, svaka ti čast... :lol: :lol:
Pa reci mi ti kako ces BH podjeliti,kako? Mozda ratom...dajte ljudi vise skontajte da nema logike u laznim pricama,ja nemam problem sa rs oni ce se sami ukinuti kad vidim koliko se ljudi iselilo,kad vidim koliko svake godine ljudi preda za penziono,koliko dijece upise svake godine osnovnu skolu itd. ovo nije fino,ali to je politika Milorada Dodika. Ko ce placati onolike penzionere recimo za 10god u rs? pa jos koja godina onda ce svaki radnik u rs morati placati jednog penzionera,a gdje su druge stvari? (djeciji dohodak ect.)

BiH ce se kad tad i to postepeno morati urediti centralizovano,penzioneri su samo jedan primjer,a sljedice i ostali...ostavimo to malo kraju gledajmo investicije irazvoj,a ove stva
ri oko otcjepljenja i ukidanja trebamo ostaviti u kraj,sami ce politicari i sto je najvaznije narod primjetiti da ovakvim ustrojstvom nemozemo dugo,barem onaj manji entitet.

BH politika ce se u zadnjoj sekundi probuditi,nazalost tek tad...narod moze promjeniti,ako hoce.
Ko je rekao da ću ja podijeliti BiH? Lijepo je to što si ti rekao, to je ono što bih i ja volio ali to je zabluda. Bosne danas ima na samo 24% njenog teritorija. Ti možeš ovdje pričati bajke kako će to danas-sutra sve biti sređeno, kako ćemo se svi jednog jutra probuditi i neće biti entiteta, Dodika, Silajdžića i ostalih, kako će svi biti Bosanci i Hercegovci ali to je jedna velika zabluda.

Ako ja razmišljam na ovaj način to ne mora značiti da sam protiv Bosne kao cjelovite zemlje. Ne morate odma osuti paljubu po onima koji nisu vaši istomišljenici.
User avatar
Bihac_4_ever
Posts: 608
Joined: 21/05/2007 20:34

#21 Re: Lajcak na testu na FTV-u

Post by Bihac_4_ever »

Ja samo kazem sta je realnost,to je moje misljenje,bajke nisu,trebamo se samo okrnuti normalnim stvarima,koje su od potrebe za gradjane,a ne tim glupostima.
kamen
Posts: 259
Joined: 06/10/2003 00:00

#22 Re: Lajcak na testu na FTV-u

Post by kamen »

-banjaluka i opcenito bosanska krajina, kao i bih bit ce jos dugo godina nepoznanica
-fakat je da su ljudi tog kraja (bos. krajina) uoci samog rata/ agresije prezivljavali ruzne stvari, dok se u drugim krajevima bih pjevalo i senlucilo
-medjutim, fakat je i da su ti ljudi sami okrenuli ledja tom kraju nakon zavrsetka rata (prodajom i zamjenom stanova i kuca)
-oni koji su otisli vani ne pomisljaju na povratak jer, po njima samima:
a) "tamo im nije sigurno"
b) "tamo ne zele da su gradjani drugog reda"
c) "ne zele da im djeca idu u skole i odrastaju u toj i takvoj sredini"
-medjutim, varaju se da ce im netko tko je uspio ostati tokom rata u banjaluci i bos. krajini raditi da oni dodju na sve gotovo - uostalom i zasto bi svoja ledja poturali da bi netko kasnije uzivao
-prodajom i zamjenom imovine svi su svjesni svojih postupaka
-ako im je bolje neka zive u dijaspori, ali neka ne zale za bih, koju svojim postupcima napustaju sami (rat/ agresija su davno zavrseni)
-podjela bih je vec uradjena i prije dejtonskog sporazuma (kojekakvi arhivi ce pokazati svoje) i zasto sada ljude zamajavati lazima, slicnim onima "spavajte, rata u bih nece biti"
-onaj tko voli bih vratio se u nju-u svoj kraj i nije otisao na tudje

dokle cemo se lagati, pogledajmo istini u oci
kamen
Posts: 259
Joined: 06/10/2003 00:00

#23 Re: Lajcak na testu na FTV-u

Post by kamen »

nicku "antikorupt":
slab ti je pokusaj sa tim navodima - ako zelis otvorenu raspravu zasto vec ne spomenes 1991. godinu, selo ravno u hercegovini, divljanje jna-vojske i rezervista te orgijanja svakojake vrste cetnickih jedinica u hrvatskoj i sjeverozapadnoj bih, hocemo li otvoriti pitanje ugnjetavanja kosovara (povod za kasnije rastakanje sfrj i stepena krivice srpskog naroda u svemu tome) - na tvoju zalost jos uvijek ima onih koji su prezivjeli i posavinu i druge krajeve i koji znaju pravu istinu - ne treba bjezati od rasprave o zlocinima, bez obzira tko ih je pocinio ali nemojmo se sluziti lazima i propagandom (proslo je rankovicevo i doba milosevica i njegovih ljudi)
User avatar
Bihac_4_ever
Posts: 608
Joined: 21/05/2007 20:34

#24 Re: Lajcak na testu na FTV-u

Post by Bihac_4_ever »

Biskup Sudar: BiH je podijeljena između dva naroda

Hrvatski politički predstavnici, a onda i svi mi zajedno trebamo se izboriti da Hrvati u BiH dobiju samo ono što im pripada, ništa više ili lakše od drugih naroda. Tu ravnopravnost Hrvati moraju imati u pravom smislu, kazao je biskup Sudar.


BOBOVAC - Bobovac i kraljica Katarina najbolji su pokazatelj da se svoja domovina nikad ne zaboravlja. Ovo nas mjesto mora ujedinjavati i inspirirati, pa će tek tada svim narodima u BiH biti lakše razumjeti jedni druge. Bez spremnosti na žrtvu vlastitim primjerom u ovoj državi se ne može govoriti o nekakvom napretku”, poručio je , uz ostalo, u svojoj nadahnutoj propovijedi pomoćni biskup vrhbosanski, monsinjor dr. Pero Sudar, koji je pred više od 1000 vjernika iz cijele BiH, velikog broja vojnika i policajaca predvodio molitvu za domovinu u kraljevskom gradu Bobovcu.

To je, kako piše Večernji list, ustvari bio i 5. molitveni pohod djelatnika Ministarstva obrane BiH, pripadnika Oružanih snaga BiH, Granične policije te pripadnika agencija SIPA i OSA u kraljevskom gradu Bobovcu, koji je za Hrvate u BiH već godinama oltar domovine.

Ovo je do sada bilo najmasovnije hodočašće. Biskup Sudar jasno je istaknuo kako je Bobovac mjesto gdje se inspiracija za domovinu može podijeliti, ne samo Hrvatima, već i svim drugim narodima i manjinama u BiH. Ovom vojno-redarstvenom hodočašću na Bobovcu nazočili su i vojni i politički predstavnici hrvatskog naroda u BiH.

Među njima su bili: zamjenica ministra obrane BiH Marina Pendeš, predsjednik Zastupničkog doma Parlamenta BiH Niko Lozančić, potpredsjednik Republike Srpske Davor Čordaš, ravnatelj Granične policije Vinko Dumančić, te general Oružanih snaga BiH Ante Jeleč. Brojni su policajci i vojnici molili za svoje obitelji i svoju domovinu, a na kraju su svi zajedno čitali tekst molitve za domovinu.

“Daytonski sporazum je nažalost omogućio podjelu BiH između dva naroda. Tu su Hrvati ostali uskraćeni i to ne može biti perspektiva za napredak BiH. Hrvatski politički predstavnici, a onda i svi mi zajedno trebamo se izboriti da Hrvati u BiH dobiju samo ono što im pripada, ništa više ili lakše od drugih naroda. Tu ravnopravnost Hrvati moraju imati u pravom smislu. Nažalost, Crkva može samo buditi nadu i postavljati znakove i ne može odigrati odlučujuću ulogu u tim stvarima”, rekao je biskup Pero Sudar.

26.10.2008.
Pincom.info

Image

http://www.pincom.info/bih/opsirnije.asp?ID=60322
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#25 Re: Lajcak na testu na FTV-u

Post by zlatiborka »

Sarajevcac wrote:Ako je Bosnjacima toliko stalo do BiH, zasto su skoro svu imovinu rasprodali u RS? Stanovi su prodati sigurno u 95% slucajeva Na sto ce se vratiti u RS? Hoce li dizati kredite da ponovo kupe stanove u RS?
Slazem se sa tobom, bosnjaci su masovno rasprodali svoju imovinu u RS i ne misle se tamo vratiti. To su uradili po nalogu svojih stranaka SDA i SBiH, koji su na taj nacin privukli u Federaciju BiH veliku glasacku masinu.

Privukli su ih i to je trajalo godinama, naravno i Mile ronhil nije imao nista protiv, dapace aktivno se zalagao da se RS ocisti od nesrba.

Glasacka masina od bosnjaka iz RS je opet prevarena, neke mrvice su dobili njihove vodje, obicni narod je popusio kao i do sada....

Kako ce se to zavrsiti niko ne zna.....
Post Reply